Haziran

1 Haziran

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, 65. Hükümetin güvenoyu almasını müteakip, ilk yurtdışı ziyaretini 1 Haziran’da KKTC’ye gerçekleştirmiş, Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Sibel Siber ve Başbakan Sayın Hüseyin Özgürgün ile görüşmelerde bulunmuştur.

1 – 3 Haziran

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 31 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında Uganda, Kenya ve Somali’ye resmi ziyaretler gerçekleştirmiştir. Bu ziyaretlerde kendilerine, Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, milletvekillerimiz, 150 civarında işadamımız ve bürokratlarımız eşlik etmiştir.

Ziyaretin ilk ayağı olan Uganda’da 1 Haziran Çarşamba günü Sayın Cumhurbaşkanımız Uganda Cumhurbaşkanı Museveni ile baş başa bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ayrıca, her iki Cumhurbaşkanının başkanlık ettiği heyetlerarası görüşmeler ve Türkiye-Uganda İş Forumu düzenlenmiştir. Ziyaret vesilesiyle aralarında Diplomatik Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılması, Turizm, Enerji, Savunma Sanayi ve Askeri İşbirliği gibi konularda toplam 6 adet Anlaşma ve Mutabakat Zaptı akdedilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ikinci olarak 2 Haziran 2016 tarihinde Kenya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, mevkidaşı Kenyatta ile baş başa görüşmesi ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından BM Nairobi Ofisi’ni ziyaret etmiş ve Kenya Cumhurbaşkanı ile birlikte Türkiye-Kenya İş Forumunun eş başkanlığını yapmıştır. Ziyaret sırasında ülkemiz ile Kenya ilgili kurumları arasında standartlar ve televizyon yayıncılığı alanlarında Mutabakat Zabıtları ile Yapı Merkezi adlı Türk firması ile Kenya Su ve Sulama Bakanlığı arasında ayrı bir mutabakat zaptı imzalanmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 3 Haziran Cuma günü gerçekleştirdiği Somali ziyareti vesilesiyle Mogadişu Büyükelçiliğimizin yeni yerleşkesinin açılışını gerçekleştirmiştir. Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Mahmud ile ikili görüşme ve heyetlerarası görüşmelerin akabinde aralarında Çifte Vergilendirmeyi Önleme, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ve Eğitim İşbirliği Anlaşmalarının bulunduğu 9 Anlaşma imzalanmıştır.

2 Haziran

2 Haziran 2016 tarihinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Takayuki Ueda başkanlığındaki Japon heyetini Makamında kabul etmiştir.

2 – 3 Haziran

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık 2-3 Haziran 2016 tarihlerinde Pakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Savunma Bakanı Muhammed Havaja Asif, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Raşid Mahmud, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Rahil Şerif, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muhammed Zakaullah ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sohail Aman’la görüşmüştür.

3 – 4 Haziran

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, KKTC’den sonra ilk resmi yurtdışı ziyaretini 3-4 Haziran 2016 tarihlerinde Azerbaycan'a gerçekleştirmiştir.


3 – 5 Haziran

Gana Çevre, Bilim, Teknoloji ve Yenileşim Bakanı Mahama Ayariga 3-5 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Akra Belediyesi’ne hibe edilmesi öngörülen 30 adet otobüs hakkında görüşmelerde bulunmak üzere İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

5 Haziran

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık 5 Haziran 2016 tarihinde Afganistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu çerçevede Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Savunma Bakanı Korgeneral Abdullah Khan Habibi ve Cumhurbaşkanı Gani’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Hanif Atmar’la görüşmüştür.

6 – 7 Haziran

Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Zühtü Arslan, beraberindeki bir heyetle birlikte Özbekistan Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’ne 6-7 Haziran 2016 tarihlerinde bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanlarının önde gelen Avrupa Konseyi üyesi ülkelere yaptıkları ziyaretler çerçevesinde, AKPM Başkanı Pedro Agramunt 6-7 Haziran 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Agramunt, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmelerde bulunmuştur.

8 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Enes Abde ve beraberindeki heyeti 8 Haziran 2016 tarihinde Dışişleri Bakanlığında kabul etmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye muhalefeti Müzakere Yüksek Kurulu Genel Koordinatörü Riyad Hicab’ı ve beraberindeki heyeti 8 Haziran 2016 tarihinde kabul etmiştir.

9 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Polonya’nın ev sahipliğinde 9 Haziran 2016 tarihinde Varşova’da gerçekleştirilen Türkiye, Polonya, Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Siyasi-Askeri Danışma Toplantısına iştirak etmiştir. İlk defa Dışişleri Bakanları düzeyinde yapılan üçlü siyasi-askeri danışma toplantısında, Sayın Çavuşoğlu Polonyalı ve Romen muhataplarıyla üçlü formatta, baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9 – 12 Haziran

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Dresden'de gerçekleştirilen Bilderberg Toplantısına katılmak üzere 9-12 Haziran 2016 tarihlerinde Almanya'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10 Haziran

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci 10 Haziran 2016 tarihinde KKTC’yi ziyaret etmiştir.

11 -15 Haziran

Kongo Cumhuriyeti Büyük Projeler Bakanı Jean-Jacques Bouya bazı şirketlerimizin davetine istinaden, Kongo’ya yatırım olanaklarını değerlendirmek üzere 11-15 Haziran 2016 tarihleri arasında İstanbul’u ziyaret etmiş, bu vesileyle Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile bir görüşme yapmıştır.


12 – 14 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 12-14 Haziran 2016 tarihlerinde Myanmar’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Myanmar ziyareti kapsamında Sayın Çavuşoğlu, Devlet Danışmanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi, Devlet Başkanı Htin Kyaw ve Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing’le ikili görüşmelerde bulunmuştur. Sayın Çavuşoğlu, Myanmar’da ayrıca, Thayet şehitliğimizi ziyaret etmiş ve Arakanlı Müslümanlarla bir araya gelmiştir.

14 – 15 Haziran

14-15 Haziran 2016 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısına Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık iştirak etmiştir.

14 – 16 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 14-16 Haziran 2016 tarihlerinde Sri Lanka’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ülkemizden Sri Lanka’ya Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk ziyaret çerçevesinde Sayın Çavuşoğlu, Sri Lanka Cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena, Başbakan Ranil Wickremesinghe, Meclis Başkanı Karu Jayasuriya, Dışişleri Bakanı Mangala Samaraweera ve Kalkınma Stratejileri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Malik Samarawickrema’yla görüşmeler yapmıştır. Ziyaret kapsamında ayrıca iki ülke arasında “Diplomatik Eğitim, Bilgi Değişimi ve Dokümantasyon Alanlarında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

16 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 16 Haziran 2016 tarihinde Kabil’i ziyaret etmiş, bu çerçevede Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani ve Maliye Bakanı Eklil Hakimi’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20 – 22 Haziran

20-22 Haziran 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Gökoğuz Yeri (GY) Başkanı İrina Vlah, sözkonusu ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Ahmet Balcı ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 – 23 Haziran

KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, 39. KKTC Hükümetinin kurulmasının ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini 21-23 Haziran 2016 tarihlerinde ülkemize yapmış, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmelerde bulunmuştur.

22 Haziran

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı 22 Haziran 2016 tarihinde KKTC’yi ziyaret etmiştir.

22 – 23 Haziran

Malta Dışişleri Bakanı George Vella 22-23 Haziran 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya gelen konuk Dışişleri Bakanı, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir.

22 – 24 Haziran

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Cako, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) davetine icabetle, beraberinde Makedonya Türk Sivil Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Başkanı Tahsin İbrahim ve Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi (MANU) üyesi Numan Aruch ile birlikte, 22-24 Haziran 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında heyet, Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş tarafından kabul edilmiş, TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Sayın Hayrettin Güngör ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Haziran

Azerbaycan Zorunlu Sağlık Sigortası Kurumu Başkanı Zaur Aliyev ve beraberindeki heyet 21-23 Haziran 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ 23 Haziran 2016 tarihinde adıgeçeni ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağlı da Zaur Aliyev başkanlığındaki Azerbaycan heyetiyle toplantıda bir araya gelmiştir.

25 – 27 Haziran

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan Genişletilmiş Panama Kanalı Açılış Töreni’ne katılmak üzere 25-27 Haziran 2016 tarihlerinde Panama Şehri’ni ziyaret etmiştir. Ziyarette Sayın Arslan, Panama Denizcilik İdaresi Başkanı Barakat Pitty ile iki ülke arasında denizcilik alanında işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, ülkemiz ile Panama Cumhuriyeti arasında Denizcilik Anlaşması imzalanmıştır.

28 Haziran

Danimarka’nın, DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’na katkılarını Suriye’yi de içine alacak şekilde genişletilmesine ilişkin kararı çerçevesinde, 2016 Haziran ayı itibariyle İncirlik Üssü’ne konuşlandırılan askeri personel ile biraraya gelmek amacıyla, Danimarka Dışişleri Bakanı Jensen ve Savunma Bakanı Peter Christensen 28 Haziran 2016 tarihinde İncirlik Üssünü ziyaret etmişlerdir. Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen İncirlik’i ziyareti ertesinde Kahramanmaraş ve Gaziantep’te temaslarda bulunarak ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların bulunduğu bir barınma merkezini de ziyaret etmiştir.

29 – 30 Haziran G20 Enerji Bakanları Toplantısı

G20 Enerji Bakanları toplantısı 29-30 Haziran 2016 tarihlerinde Pekin'de düzenlenmiştir. 29-30 Haziran 2016 tarihli Bakanlar toplantılarına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak başkanlığında Milletvekilleri Ravza Kavakçı Kan ve Ahmet Berat Conker'in de yer aldığı heyetle katılım sağlanmıştır. Sayın Albayrak ve heyeti; AB Enerji ve İklim Komiseri Canete, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, Japonya Devlet Bakanı Yosuke Takagi ve ÇHC Ulusal Enerji Ajansı Başkanı Nur Bekri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. ÇHC Ulusal Enerji İdaresi Başkanı Nur Bekri ile yapılan görüşme vesilesiyle "Sivil Nükleer Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı" Sayın Albayrak ve muhatabı Nur Bekri arasında imzalanmıştır.

30 Haziran

AB Konseyi Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders’in başkanlığında düzenlenen ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komiser Hahn'ın da katıldığı 12. Hükümetlerarası Katılım Konferansı, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal'ın katılımlarıyla 30 Haziran 2016 tarihinde Brüksel'de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıda 33 no'lu "Mali ve Bütçesel Hükümler" faslı müzakereye açılmıştır. Sözkonusu ziyaret kapsamında, Sayın Çavuşoğlu, AB Konseyi Dönem Başkanı Hollanda Dışişleri Bakanı Koenders ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirmiş, sonrasında ise Sayın Çelik ile birlikte, AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile bir toplantı gerçekleştirmiştir.