Kasım

1 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 18 Aralık 2016 tarihinde ülkemizin evsahipliğinde düzenlenecek Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) İkinci Toplantısının hazırlıkları kapsamında, 1 Kasım 2016 tarihinde Katar’ı ziyaret etmiştir. Sayın Çavuşoğlu ziyareti sırasında Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile Başbakan Şeyh Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al-Thani tarafından ayrı ayrı kabul edilmiş ve Katarlı mevkidaşı Şeyh Mohamed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani ile görüşmelerde bulunmuştur. Söz konusu kabul ve görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Çavuşoğlu ile Katarlı karşıtı ayrıca, YSK ikinci toplantısının hazırlıklarını ele almışlardır. Sayın Çavuşoğlu resmi temaslarının ardından, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Katar’daki ilk Türk Okulu olarak 16 Ekim 2016 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Doha Büyükelçiliği Türk Okulu ile Türk Silahlı Kuvvetleri Katar Kara Unsur Komutanlığına ziyaretlerde bulunmuştur.

1-4 Kasım

Avrupa Parlamentosu (AP) Bütçe Kontrol Komitesi Başkanı Ingeborg Grassle başkanlığında bir heyet, 1-4 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) fonları ile Sığınmacı Mali İmkanı kapsamındaki AB kaynağının kullanımını yerinde incelemek üzere Ankara, Kayseri ve Kahramanmaraş'ta temaslarda bulunmuştur. Anılan heyet söz konusu ziyaret çerçevesinde, Başbakan Yardımcıları Sayın Veysi Kaynak ve Sayın Mehmet Şimşek tarafından kabul edilmiş, ilgili kurumlarımızla toplantılar gerçekleştirmiş, TBMM AB Uyum Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleriyle bir araya gelmiştir.

2-3 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre Federal Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter’in daveti üzerine 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İsviçre’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin yanı sıra, terörizmle mücadele ile Suriye ve Irak’taki gelişmeler dahil olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmış; bu kapsamda Türkiye ile İsviçre arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi imkanları değerlendirilmiştir. Sayın Dışişleri Bakanı ayrıca, İsviçre Türk toplumu temsilcileriyle de bir araya gelmiştir. Türkiye’nin Libya Özel Temsilcisi Sayın Emrullah İşler, 2-3 Kasım 2016 tarihlerinde Trablus’u ziyaret ederek, başta Başkanlık Konseyi üyeleri olmak üzere öndegelen Libyalılarla çeşitli temaslar gerçekleştirmiştir.

2-3 Kasım Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu

2-3 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul’da Afrika ülkelerinin ekonomi ve dış ticaretten sorumlu Bakanları ile kıtadaki bölgesel ekonomik kuruluşların Genel Sekreterleri/Başkanlarının ve işadamlarının katılımıyla “Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu” düzenlenmiştir. Foruma 41 ülkeden 27 Bakan, 7 Bakan Yardımcısı, Afrika Birliği dahil 4 bölgesel ekonomik kuruluştan ise 4 Genel Sekreter/Başkan düzeyinde katılım sağlanmıştır.

İş Forumunun açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Çad Cumhurbaşkanı Itno tarafından gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu vesileyle Çad Cumhurbaşkanı Deby Itnoe ve Sao Tome ve Prinsipe Başbakanı Patrice Trovoada ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Forum, 2014 yılı Kasım ayında Malabo’da yapılan İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde kabul edilen Ortak Uygulama Planı çerçevesinde Afrika Birliği ile işbirliği halinde gerçekleştirilmiştir. Forumun evsahipliğini, Ekonomi Bakanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üstlenmiştir.

Forum marjında 25 Afrikalı genç girişimci için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından bir seminer düzenlenmiştir.

3-5 Kasım

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığında Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer beraberinde, Federal Milletvekili, Federal Meclis Türk-Alman Dostluk Grubu Başkanı Michelle Müntefering ve Federal Milletvekili Andreas Nick’in de dahil olduğu bir heyetle 3-5 Kasım 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Başbakan Yardımcısı Wang Yang, 3-5 Kasım 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve ÇHC Başbakan Yardımcısı Sayın Wang Yang eşbaşkanlıklarında Türkiye-ÇHC Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi Birinci Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Komite toplantısında, ülkemiz ile ÇHC arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler ile güvenlik ve terörle mücadele alanında işbirliği ele alınmıştır. Toplantıyı takiben, Başbakan Yardımcıları huzurunda sırasıyla Doğuş Medya Grubu ile Çin Uluslararası Radyosu Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı, 2017-2020 Yıllarına İlişkin Kültürel Değişim Programı, İkili Ticari ve Yatırım İşbirliği'nin Geliştirilmesine Yönelik Eylem Planı imzalanmış; sonrasında Başbakan Yardımcıları Hükümetlerarası İşbirliği Komitesi Birinci Toplantı Tutanağı’nı imzalamışlardır. Konuk Başbakan Yardımcısı ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

4 Kasım

Türkiye-Ukrayna Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması, 4 Kasım 2016 tarihinde, İstanbul'da düzenlenen "Dünya Denizcilik Günü 2016 Yılı Yan Etkinliği" sırasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile Ukrayna Altyapı Bakanı Volodimir Omelyan tarafından imzalanmıştır.

5 Kasım

Başbakan Yardımcısı ve Türkiye-Moldova Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eşbaşkanı Tuğrul Türkeş, 5 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen Gagauzya II. Uluslararası Yatırım Forumu’na katılmak üzere 4-6 Kasım 2016 tarihlerinde Moldova’yı ziyaret etmiş; Moldova Başbakanı Pavel Filip’in yanı sıra Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Ekonomi Bakanı ve Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eşbaşkanı Sayın Nihat Zeybekci, 5 Kasım 2016 tarihinde İran ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizin değerlendirilmesi amacıyla Tahran'ı ziyaret etmiş; Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ishak Cihangiri, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı ve Türkiye-İran KEK Eşbaşkanı Mahmud Vaizi, Sanayi, Ticaret ve Madenler Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve Yol ve Şehircilik Bakanı Abbas Ahmet Ahundi ile temaslarda bulunmuştur.

6 Kasım

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, 6 Kasım 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş; Genelkurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar ile bölgesel güvenlik meselelerinin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-8 Kasım

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Igor Crnadak, 7-8 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Crnadak, ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkan Vekili Sayın Ayşenur Bahçekapılı ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Türkiye ile Bosna-Hersek arasındaki ikili ve çok taraflı işbirliği konuları ele alınmış; bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

7-18 Kasım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki başkanlığında, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan, Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Sayın Mehmet Emin Birpınar ve Bakanlığımız yetkililerinin de dâhil olduğu heyet, 7-18 Kasım 2016 tarihlerinde Marakeş’te düzenlenen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 22. Taraflar Konferansı’na (COP 22) katılım sağlamıştır.

11 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 11 Kasım 2016 tarihinde Belarus’a bir ziyarette bulunmuştur. Yapımı Diyanet Vakfınca üstlenilen Minsk Camii’nin açılışının da yapıldığı söz konusu ziyaret, Belarus’a ülkemizden Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyarettir.

Ziyaret kapsamında, iki ülkeden toplam 500'e yakın işadamı ve özel sektör temsilcisinin katıldığı Türkiye-Belarus İş Forumu düzenlenmiştir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, iki ülke arasında Karşılıklı Ticareti Teşvik Sistemi Anlaşması ve Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

13-14 Kasım

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi, 13-14 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Çinli mevkidaşıyla Türkiye-Çin Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması 1’inci Toplantısı’nı gerçekleştirmiştir. Bu toplantıda, ikili ilişkilerin tüm veçheleri ile bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır. Konuk Bakan, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş; ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’la bir görüşme yapmıştır.

13-16 Kasım

Çad Cumhurbaşkanlığı Nezdinde Milli Savunma, Eski Muharipler ve Savaş Mağdurlarından Sorumlu Bakan Bichara Issa Djadallah ile Çad Kamu Güvenliği ve Göç Bakanı Ahmat Mahamat Bachir, 13-16 Kasım 2016 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14-15 Kasım

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 14-15 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Steinmeier ziyareti kapsamında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmüş; ortak basın toplantısı düzenlenmiştir. Bakan Steinmeier, ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, ikili işbirliğinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

15 Kasım

Musul Operasyonu'nda yerlerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarının giderilmesi çerçevesinde BM tarafından yapılan çağrıya binaen, Başbakanlık AFAD Başkanlığı ve Kızılay'ın işbirliği ile oluşturulan 108 TIR'lık yardım konvoyu 15 Kasım 2016 tarihinde ülkemizden yola çıkmış ve Gaziantep Serbest Bölge sahasında, Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak, Gaziantep Valisi Sayın Ali Yerlikaya, AFAD Başkanı Sayın Mehmet Halis Bilden ile Türk Kızılayı Genel Başkanı Sayın Kerem Kınık'ın katılımlarıyla bir tören düzenlenmiştir.


16-17 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 16-17 Kasım 2016 tarihlerinde Pakistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret vesilesiyle, “Türkiye-Pakistan Stratejik İşbirliğinin Geleceğinin Yönlendirilmesine Dair Ortak Bildiri” kabul edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, programları çerçevesinde Lahor’a da kısa bir ziyarette bulunmuşlardır.

18 Kasım

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik, 2. Dünya Tahıl Forumu'na katılmak ve Rusya Federasyonu Tarım Bakanı Aleksander Tkhacev’le ikili görüşmelerde bulunmak üzere 18 Kasım 2016 tarihinde Soçi'yi ziyaret etmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’ın Semerkant kentine 18 Kasım 2016 tarihinde bir ziyaret gerçekleştirmiş; söz konusu ziyaret kapsamında Özbekistan Cumhurbaşkanı Vekili Başbakan Şevket Mirziyayev ile kapsamlı bir görüşme gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyarete, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da iştirak etmiştir.

18-21 Kasım

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubiy, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın davetlisi olarak 18-21 Kasım 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) toplantılarına katılmıştır. Parubiy, ziyaret kapsamında 21 Kasım günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

19-21 Kasım NATO PA 62. Yıllık Genel Kurul Toplantısı

NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) 62. Yıllık Genel Kurul Toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın himayesinde, 19-21 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenmiştir. Toplantıya, 28 NATO Müttefiki ile 20 den fazla ortak, gözlemci veya davetli sıfatıyla muhtelif ülke ve Parlamenter kuruluşlardan da temsilciler katılmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 21 Kasım 2016 tarihinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i kabul etmiş ve Genel Kurulun kapanış oturumuna hitap etmiştir. Söz konusu toplantıya, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Çavuşoğlu, Siyasi Komite toplantısına hitap etmiştir. Genel Kurul’da, NATO’nun gündemindeki uluslararası güvenlik konularına ilişkin bir dizi karar alınmıştır. Toplantı ayrıca, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında konuk parlamenterlerin ülkemizle dayanışma sergilemeleri bakımından bir fırsat teşkil etmiştir.

21-22 Kasım

Schleswig-Holstein Eyaleti Başbakanı Torsten Albig, Adana'da İncirlik Hava Üssü'nde konuşlu Alman askeri unsurlarını 21-22 Kasım 2016 tarihlerinde ziyaret etmiştir.

21-24 Kasım İslâm İşbirliği Teşkilâtı (İİT) Ekonomik ve Ticari Daimi Komitesi (İSEDAK) 32. Toplantısı

İstanbul’da 21-24 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenen İslâm İşbirliği Teşkilâtı (İİT) Ekonomik ve Ticari Daimi Komitesi (İSEDAK) 32. Toplantısına, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Benin Planlama ve Kalkınma Bakanı Abdoulaye Biotchane, Çad Sınai Kalkınma ve Özel Sektörün Teşviki Bakanı Mahamat Hamid Koua, Fildişi Sahili Ulusal Girişimcilik, Sanayi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Teşviki Bakanı Anzoumanan Moutaye, Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliğinden Sorumlu Devlet Bakanı Mohamed Gibril Sesay ve Nijer Ticaret ve Özel Sektörün Teşviki Bakanı Seydou Sadou katılmıştır.

22-23 Kasım

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, 22-23 Kasım 2016 tarihleri arasında ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde IKBY Başbakanı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Söz konusu görüşmelerde, Musul operasyonunun seyri ve ikili ilişkiler ele alınmıştır.

24-27 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, beraberindeki bir heyetle birlikte, 24-27 Kasım 2016 tarihlerinde Birleşik Krallık'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

25 Kasım

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci bir dizi temaslarda bulunmak üzere 25 Kasım 2016 tarihinde Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Zeybekci, söz konusu ziyaret kapsamında, Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Michel Sapin ve Dış Ticaret, Turizm ve Yurtdışında Yaşayan Fransızlardan Sorumlu Devlet Sekreteri Matthias Fekl ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

26 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ağırlıklı olarak bölgesel meseleleri ele almak üzere 26 Kasım 2016 tarihinde Tahran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-28 Kasım

TBMM Başkanvekili Sayın M. Akif Hamzaçebi, Kazakistan’ın bağımsızlığının 25.yıldönümü çerçevesinde 27-28 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen “Kazakistan Cumhuriyetinin Bağımsızlığının 25.yılı” Konferansına katılmak üzere Astana’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Kasım – 2 Aralık

Asya Parlamenter Asamblesi’nin (APA) 27 Kasım-2 Aralık 2016 tarihlerinde Siem Reap’ta (Kamboçya) düzenlenen 9. Genel Kurul Toplantısında, APA’nın 2017-2019 Dönem Başkanlığının ülkemiz tarafından üstlenilmesi kararlaştırılmıştır.

29-30 Kasım

Tunus, Katar, Kanada ve Fransa’nın ortaklığında 29-30 Kasım 2016 tarihlerinde Tunus’ta “Tunus’a Ekonomik Destek ve Yatırım Konferansı” (Tunisia 2020) düzenlenmiştir. Konferansa, Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli’nin başkanlığında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Metin’in de yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir. Konferans çerçevesinde, Sayın Canikli ve Sayın Çavuşoğlu, Tunus Cumhurbaşkanı Essebsi, Tunus Başbakanı Chaded, Tunus Dışişleri Bakanı Jhinaoui ve iktidar ortağı Ennahda Partisi lideri Gannuşi ile görüşmüşlerdir. Görüşmelerde, kalkınma yardımları, yatırımlar ve ikili ticaret konuları ele alınmıştır.