Ekim

4-6 Ekim 2016

- Ülkemiz, Ekim 2015’te Ankara’da düzenlenen “BM Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (BMÇMS) 12. Taraflar Konferansı”nı takiben 2017 yılı sonuna kadar iki yıllık bir dönem için sürecin Başkanlığını devralmıştır. Sözkonusu Başkanlığımız çerçevesinde yürütülen faaliyetler kapsamında BMÇMS Sekretaryası, BM Çevre Programı (UNEP) ve Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) katkılarıyla 4-6 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da “Uluslararası Kum ve Toz Fırtınaları Çalıştayı” düzenlenmiştir.

4-8 Ekim 2016

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. Gençlik ve Spor Bakanları Konferansı (3. ICYSM), Gençlik ve Spor Bakanlığımızın evsahipliğinde 4-8 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir.

5 Ekim 2016

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Ekim 2016 tarihinde gerçekleştirilen “Afganistan Hakkında Brüksel Konferansı” kapsamında Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Ekim 2016

- Malezya Savunma Bakanı Dato' Seri Hishammuddin Hussein, 15 Temmuz darbe girişimine karşı Malezya Hükümeti’nin desteğini dile getirmek üzere, Malezya Başbakanı Dato' Sri Najib Razak’ın özel temsilcisi sıfatıyla, 5-6 Ekim 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, ziyaret kapsamında 6 Ekim’de Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’la görüşmüş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

5-8 Ekim 2016

- Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishan 5-8 Ekim 2016 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Balakrishnan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuş, ayrıca, Sayın Başbakanımız ve TBMM Başkan Vekili Sayın Mehmet Akif Hamzaçebi tarafından kabul edilmiştir. Konuk Bakan Ankara'daki temaslarını müteakiben "EXPO 2016 Antalya"daki Singapur standını da ziyaret etmiş, Antalya Valisi Sayın Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel ile temaslar gerçekleştirmiştir.

- MIKTA (Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye, Avustralya) İkinci Meclis Başkanları Toplantısı 5-8 Ekim 2016 tarihlerinde Dönem Başkanı Avustralya’nın evsahipliğinde Tazmanya eyaletinin başkenti Hobart’ta düzenlenmiştir. Toplantıda ülkemizi TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman başkanlığında bir heyet temsil etmiştir.

6-7 Ekim 2016

- İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Paolo Gentiloni, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında İtalya Hükümetinin ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere 6-7 Ekim 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Gentiloni, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmüş, darbe girişimi sırasında ağır hasar alan TBMM binasını ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye-İtalya ikili ilişkilerinin yanı sıra, güncel bölgesel konular ele alınmıştır.

7 Ekim 2016

- İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo, 15 Temmuz 2016 tarihinde akim bırakılan darbe girişimi sonrasında İspanya Hükümetinin ülkemizle dayanışmasını göstermek üzere 7 Ekim 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Margallo, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmüş ve darbe girişimi sırasında ağır hasar alan TBMM binasını ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye-İspanya ikili ilişkilerinin yanı sıra güncel bölgesel konular ele alınmıştır.

9-11 Ekim 2016

- Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro beraberinde Dışişleri, Savunma, Petrol ve Madencilik, Sanayi ve Ticaret, Turizm, İletişim ve Bilgi Bakanları ve üst düzey resmi temsilcilerden oluşan bir heyetle 9-11 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ziyaret kapsamında Venezuela Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Venezuelalı mevkidaşlarıyla yaptıkları görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm boyutları ele alınmış, bölgesel ve küresel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık ziyaret kapsamında Venezuela Savunma Bakanı Tümgeneral Vladimir Padrino Lopez ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Ziyaret sırasında iki ülke Cumhurbaşkanları himayesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Venezuela Cumhuriyeti Petrol ve Madencilik Bakanlıkları arasında “Tamamlayıcı İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

9-13 Ekim 2016

-23. Dünya Enerji Kongresi, Sayın Cumhurbaşkanımız himayelerinde 9-13 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Sarayında düzenlenmiştir. Sayın Başbakanımız ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı (ETKB) Sayın Berat Albayrak Kongre’ye evsahipliği yapmışlardır.

Kongre’ye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun yanısıra, 50’den fazlası Bakan olmak üzere 250 civarında konuşmacı katılım sağlamıştır. Ayrıca enerji sektörünün dev şirketlerinin üst düzey yöneticilerinden de Kongre’ye aktif katılım sağlanmıştır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, İsrail Enerji ve Ulusal Altyapı ve Su Kaynakları Bakanı Yuval Stenitz’le 13 Ekim 2016 tarihinde Dünya Enerji Kongresi marjında görüşmüştür. Görüşme, normalleşme sonrası Bakan düzeyinde ilk temas olup, enerji alanında iki ülke işbirliği bakımından olumlu bir başlangıç teşkil etmiştir. Dünya Enerji Kongresi’nde Rusya Federasyonu, Venezuela ve KKTC ile imzalanan anlaşmaların yanı sıra Saudi Aramco’nun ülkemizden özel sektörle sonuçlandırdığı 18 anlaşma gibi pek çok özel sektör temelli anlaşma bağlamında ilerleme kaydedilmiştir. Ayrıca Dünya Enerji Kongresi, OPEC ve OPEC-dışı ülkeler arasında gayrıresmi bir istişare toplantısı yapılmasına fırsat yaratmıştır.

10 Ekim 2016

- RF Devlet Başkanı Putin 23. Dünya Enerji Kongresi vesilesiyle 10 Ekim 2016 tarihinde ülkemizi ziyaret ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında TürkAkım’a ilişkin hükümetlerarası bir anlaşma imzalanmıştır. Bahsekonu görüşmede ekonomik normalleşmede ilerlemeyi sağlayan birtakım kararlar da alınmıştır. Bu çerçevede, Rusya’nın Türk menşeli tarım ürünlerine yönelik uyguladığı ithalat yasağı kısmen kaldırılmıştır.

10-11 Ekim 2016

- Pakistan Başbakanı’nın Keşmir Özel Temsilcileri Milletvekilleri Mohsin Shah Nawaz Ranjha ile Malik Pervaiz 10-11 Ekim 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek, Jammu-Keşmir’de son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin olarak Pakistan’ın görüş ve değerlendirmelerini TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Sayın Başbakanımız, TBMM Dışişleri ve Milli Savunma Komisyonları ile Türkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu’na aktarmışlardır.

10-12 Ekim 2016

- 14. Dönem Türk-Rus Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı 10-12 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiş ve Rusya ile ekonomik ilişkilerimizde gelinen aşamayı kayda geçiren KEK Protokolü Eşbaşkanlar Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak tarafından imzalanmıştır. KEK Toplantısı’nın ardından 12 Ekim günü İstanbul’da Türk-Rus İş Konseyi 18. Dönem Toplantısı düzenlenmiştir.

12 Ekim 2016

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 12 Ekim 2016 tarihinde AKPM Sonbahar Oturumu Genel Kurulu’na hitap etmiş, ardından parlamenterlerden gelen soruları yanıtlamıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu hitaplarında, 15 Temmuz’da vuku bulan hain darbe girişimine ilişkin bilgi vermiş, bu süreçte alınan tedbirlerin uluslararası yükümlülüklerimize ve hukuk devleti ilkelerine uygun olduğunu belirtmiş, ülkemizin 2000’li yılların başından bu yana sürdürülen reform çabalarına değinmiş ve ülkemizin kurucu üyelerinden biri olduğu Avrupa Konseyi’nin temel değerleri olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne olan bağlılığını vurgulamıştır.

15 Ekim 2016

- 15 Ekim 2016 tarihinde Lozan’da (İsviçre) düzenlenen Suriye konulu dar katılımlı (Türkiye, ABD, RF, S.Arabistan, Katar, İran) toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sözkonusu toplantıda başta Halep’teki kuşatmanın kaldırılması, insani durum ve yardım konvoylarının ulaştırılması olmak üzere Suriye’deki mevcut durum ele alınmıştır.

16-17 Ekim 2016

- Almanya Gıda ve Tarım Bakanı Christian Schmidt beraberinde bir işadamı heyetiyle 16-17 Ekim 2016 tarihlerinde EXPO 2016 Antalya'yı ziyaret ederek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik ile 16 Ekim 2016 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede, tarım alanında işbirliği anlaşması imzalanması konusu gündeme gelmiş ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca taslak metin Alman tarafına iletilmiştir.

17-18 Ekim 2016

- İİT Üyesi Ülkeler Parlamento Birliği (İSİPAB) 36. İcra Komitesi Toplantısı 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde TBMM’nin evsahipliğinde Ankara’da düzenlenmiştir.

- Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde TBMM’nin evsahipliğinde Ankara’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Parlamento Birliği 36. İcra Komitesi Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle Sayın Başbakanımız, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Pakistan Ulusal Meclisi Başkanı Sardar Ayaz Sadiq, 17-18 Ekim 2016 tarihlerinde TBMM’nin evsahipliğinde Ankara’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Parlamento Birliği 36. İcra Komitesi Toplantısı'na katılmak üzere ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Sayın Başbakanımız ile görüşmüştür.

17-21 Ekim 2016

- Zambiya Enformasyon Bakanı Chishimba Kambwili 17-21 Ekim 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

18 Ekim 2016

- Türkiye ile Karadağ arasında 18 Ekim 2016 tarihinde Podgoritsa'da konsolosluk istişareleri gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, ülkemiz ile Karadağ arasındaki Konsolosluk Sözleşmesi’nin ve Geri Kabul Anlaşması'nın mevcut durumu ile fahri konsolosluklar konusu görüşülmüş ve iki ülke hükümlü ve tutuklu vatandaşlarının durumları ile Orta Doğu bölgesi kaynaklı göç akımları ve göç güzergâhları hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İİT 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı marjında 18 Ekim 2016 tarihinde Özbek Dışişleri Bakanı Abdülaziz Kamilov ile ikili görüşmesinde, ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik bir “yol haritası” tevdi etmiştir.

18-19 Ekim 2016

- 18-19 Ekim 2016 tarihlerinde Taşkent’te düzenlenen 43. İİT Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) toplantısına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Toplantıda ülkemiz açısından öncelik taşıyan aşağıdaki konularda kararların kabulü sağlanmıştır.

  • Fetullahçı Terör Örgütü

· Batı Trakya’daki Müslüman Türk Azınlığı ve Oniki Ada’daki Müslüman Nüfusun Durumu

  • Kırım’daki Müslüman Tatarların Durumu
  • Suriye'de Durum
  • Suriye’de İnsani Durum
  • Kıbrıs’ta Durum
  • Somali’de Durum
  • JASTA (Terörizme Destek Verenlere Karşı Adalet Yasası)

18-20 Ekim 2016

- Parlamentolararası Birlik Başkanı Saber H. Chowdhury, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman'ın daveti üzerine 18-20 Ekim 2016 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Kahraman ile Sayın Chowdhury’nin görüşmesinde, diğer hususların yanısıra ülkemizde 15 Temmuz gecesi vuku bulan darbe girişimi ve FETÖ örgütlenmesi, ülkemizin terörle mücadele çerçevesinde aldığı önlemler, ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeliler ile Suriye ve Musul'da gerçekleştirilmekte olan operasyonlar ele alınmıştır.

19 Ekim 2016

- Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, 19 Ekim 2016 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmüştür. Sayın Ömer Çelik’le gerçekleştirilen görüşmede Türkiye-Birleşik Krallık ikili ilişkileri, Brexit sonrası Avrupa'nın geleceği, Kıbrıs meselesi, düzensiz göç, terör, darbe girişimi ve AB ile yürütülen müzakereler ele alınmıştır.

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İİT 43. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına katılmak üzere bulunduğu Özbekistan’ın Semerkant şehrine 19 Ekim 2016 tarihinde bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-21 Ekim

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Kazakistan arasında 2017 yılında gerçekleştirilmesi öngörülen III. YDSK toplantısı hazırlıkları kapsamında III. OSPG toplantısını gerçekleştirmek üzere 19-21 Ekim tarihleri arasında Kazakistan’ın Almatı kentini ziyaret etmiştir.

21 Ekim 2016

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 21 Ekim 2016 tarihinde Tacikistan’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında 2017-2020 Yıllarını Kapsayan İşbirliği Planı” imzalanmıştır.

- ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, 21 Ekim 2016 tarihinde ülkemize günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Carter, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş ve Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık ile görüşmüştür.

23-24 Ekim 2016

- Fransa Dışişleri ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Jean-Marc Ayrault, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabeten, 23-24 Ekim 2016 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, 2014 yılında imzalanan “Türkiye ile Fransa Arasında İşbirliği İçin Stratejik Çerçeve Oluşturulmasına Dair Ortak Bildiri” kapsamında tesis edilen mekanizmanın ikinci toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bakan Ayrault, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra, Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ağır hasar alan TBMM binasını, ayrıca Gaziantep’te Nizip-2 Geçici Barınma Merkezi’ni ziyaret etmiş ve STK temsilcileriyle biraraya gelmiştir. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinin yanı sıra Suriye, Irak, Kıbrıs, terörle mücadele, Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır.

24-26 Ekim

- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresinde Sosyal ve Siyasi Meselelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Hasanov 24-26 Ekim tarihlerinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’yı ziyaret etmiştir. Hasanov, 24 Ekim’de Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 25 Ekim’de ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Tuğrul Türkeş’le görüşmelerde bulunmuştur.

25-27 Ekim 2016

- Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetlisi olarak 25-27 Ekim 2016 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Bakan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile başbaşa görüşmüş ardından heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiş, ayrıca Konuk Bakan Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

26 Ekim 2016

- Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde konuk Bakan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmelerin yanı sıra, TBMM Başkanvekili Sayın Akif Hamzaçebi ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Eşbaşkanlıkları Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic ve Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic tarafından üstlenilen Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü Ticaret Komitesinin III. Dönem Toplantısı, 26 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır. Toplantı marjında üç ülkeden çok sayıda işadamının katılımı ile bir İş Forumu düzenlenmiş ve Sırbistan – Bosna Hersek Ticaret Ofisinin açılışı da gerçekleştirilmiştir.

26-27 Ekim 2016

-Brüksel’de 26-27 Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık başkanlığındaki bir heyetle iştirak edilmiştir.

31 Ekim 2016

- Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’daki görevi son bulan Brezilya Büyükelçisi Antonio Luis Espinola Salgado'yu 31 Ekim 2016 tarihinde kabul etmiştir.