Temmuz

28 Haziran-1 Temmuz
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker, beraberinde bir heyet ile 28 Haziran-1 Temmuz 2012 tarihlerinde Bakü’de düzenlenen “Hangi Dünya için Hangi Enerji” temalı Crans Montana Forumu’nun 23.yıllık toplantısına ve bu vesileyle düzenlenecek Türkiye-Azerbaycan Tarım Yürütme Komitesi (Ortak Tarım Komisyonu) toplantısına katılmak üzere Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

2 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Burundi Cumhurbaşkanının II. İstanbul Somali Konferansı marjında Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ilettiği davet üzerine Burundi’nin bağımsızlığının 50.yılı kutlamalarına iştirak etmek üzere 2 Temmuz 2012 tarihinde Burundi’nin başkenti Bujumbura’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir

2-3 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu temaslarda bulunmak üzere 2-3 Temmuz 2012 tarihlerinde Mısır'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Mohamed Mursi ve Dışişleri Bakanı Kamel Amr bir görüşme gerçekleştirmiştir.

3 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay 3 Temmuz 2012 tarihinde Ruanda’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Ruanda Başbakanı Pierre Damien Habumurenyi ve Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Louise Mushikiwabo ile görüşmelerde bulunmuştur. Ziyaret esnasında Başbakan Yardımcısı ile Ruanda Dışişleri ve İşbirliği Bakanı arasında iki ülke arasında kapsamlı işbirliğine dair bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

4 Temmuz
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer ve Libya Eğitim ve Öğretim Bakanı Süleyman Ali El Salihi 4 Temmuz 2012 tarihinde ülkemizde bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

4-5 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, 4-5 Temmuz 2012 tarihlerinde Uganda’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı sözkonusu ziyaret kapsamında ülkenin batısındaki Türk İnşaat firması Kolin İnşaat tarafından rehabilite edilecek, 92 km uzunluğunda Hoima-Tonya karayolunun açılış törenine iştirak etmiştir.

5 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Fransız mevkidaşı Laurent Fabius’ün davetine icabetle 5 Temmuz 2012 tarihinde Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 6 Temmuz 2012 tarihinde Paris'te yapılan Suriye Halkının Dostları Grubu'nun üçüncü toplantısına katılmıştır.

8-9 Temmuz
Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Annageldi Yazmıradov ve beraberindeki heyet 8-9 Temmuz 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bahsekonu heyet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

8-12 Temmuz
8-12 Temmuz 2012 tarihleri arasında Tokyo’da düzenlenen Afganistan konulu Konferansa Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz başkanlığındaki bir heyetle katılınmıştır. Sözkonusu konferansta, Afganistan’ın sürdürülebilir kalkınma stratejisine odaklanılmış ve uluslararası toplumun ekonomik yardımlarının koordinasyonu, yönetişim, bölgesel ekonomik işbirliği ve takip mekanizması ele alınmıştır.

9 Temmuz
Moritanya İletişim ve Parlamentoyla İlişkiler Bakanı Hamdi Mahjoub, Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç’ın davetine icabetle beraberinde Moritanya Radyosu, Moritanya Televizyonu ve Moritanya Haber Ajansının genel müdürleri olduğu halde 9 Temmuz 2012 tarihinde, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret marjında Devlet Radyo ve Televizyon Kurumları Arasında İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

9-10 Temmuz
Benin Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Thomas Boni Yayi beraberindeki bir heyetle birlikte Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 9-10 Temmuz 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

11 Temmuz
Ankara’daki görüşmeleri öncesinde Suriye sınırındaki kampları ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Sivil Güvenlik, Demokrasi ve İnsan Hakları konularından sorumlu Müsteşar Maria Otero, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından kabul edilmiştir.

10-11 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Srebrenitsa Soykırımı 17’nci Anma Törenleri vesilesiyle 10-11 Temmuz 2012 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir.

12-13 Temmuz
İngiltere Dışişleri Bakanlığı Balkanlar Genel Müdürü Owen Jenkins 12-13 Temmuz 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

13 Temmuz
Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Prens Faisal Bin Abdullah 13 Temmuz 2012 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer’i makamında ziyaret etmiştir. Eğitim konularının görüşüldüğü ziyarette “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Suudi Arabistan Krallığı Arasında Eğitim Alanında İşbirliğini Güçlendirme Hususunda Mutabakat Zaptı” taslak metnimiz Suudi Bakana tevdi edilmiştir.

14 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 14 Temmuz 2012 tarihinde İngiltere’yi ziyaret ederek Ditchley Vakfı yıllık genel kurulunda konuşma yapmıştır.

15-16 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, 15-16 Temmuz 2012 tarihlerinde, Kızılay Başkanı, TİKA Başkanı, Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü, Sağlık Bakanlığı Acil Hizmetler Genel Müdürü ve AFAD Başkan Yardımcısı’nın da bulunduğu bir heyetle birlikte Etyopya’nn kuzeyindeki Mekele ve Harar bölgesini ziyaret etmiştir

17 Temmuz
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, 17 Temmuz 2012 tarihinde Mogadişu’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir Ziyaret kapsamında, Sayın Başbakan Yardımcısı, Mogadişu Havaalanı’nda “Sivil Havacılık Uygulamalı Eğitim Merkezi”nin temel atma törenine Somali Başbakanı ile birlikte katılmış, TİKA Mogadişu Kültür Merkezi’nin açılışını yapmış, TİKA merkezinde Mogadişu’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüşmüş, Mogadişu Büyükelçiliğimizde Somali üniversitelerine 400 adet bilgisayar dağıtılması törenine Somali Başbakanıyla birlikte iştirak etmiştir.

17 Temmuz
Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Sleiman, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 17 Temmuz 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

17-18 Temmuz
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz beraberindeki heyetle, 17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde Gürcistan’a bir ziyaret gerçekleştirerek, Gürcistan Savunma Bakanı Dimitri Shashkini ve Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakashvili ile temaslarda bulunmuştur

17-19 Temmuz
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Fehmida Mirza’nın davetine icabetle 17-19 Temmuz 2012 tarihleri arasında Pakistan’a resmi ziyarette bulunmuştur. TBMM Başkanı Sayın Çiçek, ziyaret sırasında Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari tarafından kabul edilmiş ve Pakistanlı muhatabı Ulusal Meclis Başkanı Fehmida Mirza’nın yanısıra Başbakan Raja Pervez Ashraf ve Senato Başkanı Syed Nayyer Hussain Bokhari ile de görüşmüştür. Görüşmelerde ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

17-20 Temmuz
Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle 17-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur.

18 Temmuz
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, 18 Temmuz 2012 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilen BTK Demiryolu Projesi Ulaştırma Bakanları Üçlü Toplantısının 4. oturumuna katılmıştır. Toplantı sonucunda gündem maddelerine ilişkin bir protokol imzalanmıştır.

18 Temmuz
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 18 Temmuz 2012 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetine icabetle, Moskova’ya günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Anılan ziyarette, Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız da refakat etmiştir.

19-22 Temmuz
Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, 19-22 Temmuz tarihleri arasında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Temsilciler Meclisi Başkanı Nuceyfi ayrıca, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşmüştür.

20 Temmuz
Kıbrıs Barış Harekatı’nın 38’inci yıldönümü, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ü temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Mustafa İsen, TBMM’ni temsilen Başkanlık Divanı Katip Üyesi Ordu Milletvekili Sayın Mustafa Hamarat ve Hükümeti temsilen Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay katılmıştır.

23 Temmuz
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 23 Temmuz 2012 tarihinde Suriye Ulusal Konseyi temsilcileri ile Ankara'da görüşmüştür.

25-26 Temmuz
Irak Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak 25-26 Temmuz tarihlerinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu vesileyle Müsteşar Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26-27 Temmuz
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, TRT Türk Kanalı’nın “Avrupa’da Ramazan” adlı programına katılmak ve bazı temaslarda bulunmak üzere 26-27 Temmuz 2012 tarihlerinde Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

26-28 Temmuz
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Olimpiyatların açılışı vesilesiyle 26-28 Temmuz 2012 tarihleri arasında İngiltere’yi ziyaret etmiştir.

30 Temmuz-1 Ağustos
Bosna-Hersek (B-H) Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, ikili temaslar yapmak ve bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunmak üzere 30 Temmuz-1 Ağustos 2012 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegoviç, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile görüşmüş, ayrıca, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile biraraya gelmiştir.

30 Temmuz-1 Ağustos
Benin Dışişleri Bakanı Nassirou Arifari-Bako, Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi’nin özel bir mesajını Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’e sunmak üzere 30 Temmuz-1 Ağustos 2012 tarihleri arasında ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Konuk Dışişleri Bakanı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile de Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

31 Temmuz
MGSY Büyükelçi Halit Çevik İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı’nın davetine icabetle Türkiye-İran siyasi istişareleri için 31 Temmuz 2012 tarihinde Tahran’ı ziyaret etmiştir. MGSY Büyükelçi Çevik, adıgeçenin yanısıra İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir. Yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerimize ilaveten, başta Suriye’deki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular da etraflıca ele alınmıştır.