Eylül

 

1-3 Eylül

 

Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi 1-3 Eylül 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, adıgeçenle Irak’taki ve bölgemizdeki siyasi gelişmelerin ele alındığı birer görüşme gerçekleştirmişlerdir.

 

2 Eylül

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız 2 Eylül 2012 tarihinde Türkmenistan’ı ziyaret ederek, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

2 Eylül

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında bir heyet Başbakan Meles Zenawi’nin cenaze töreninde ülkemizi temsilen 2 Eylül 2012 tarihinde Addis Adaba’da bulunmuşlardır.

 

2-3 Eylül

Lüksemburg Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Etienne Schneider, 81. İzmir Uluslararası Fuarı’na katılmak üzere 2-3 Eylül 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

2-4 Eylül

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Kıdemli Üyesi John McCain (Cumhuriyetçi Arizona), Komite üyeleri Lindsey Graham (Cumhuriyetçi-Güney Carolina) ve Joseph Lieberman (Bağımsız-Connecticut) ile birlikte 2-4 Eylül 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

3 Eylül

Türkiye-Ukrayna İş Forumu İzmir’de düzenlenen 81. İzmir Uluslararası Fuarı çerçevesinde 3 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

 

3 Eylül

1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle üstlendiğimiz KEİ Dönem Başkanlığı önceliklerimiz ve faaliyet takvimi, Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Naci Koru tarafından 3 Eylül 2012 tarihinde İstanbul’da KEİ Sekretaryasında gerçekleştirilen Dönem Başkanlığı Koordinasyon Toplantısı sırasında ilgili KEİ üye ülkeleri ile gözlemci ve sektörel diyalog ortağı ülkelere duyurulmuştur.

 

3-4 Eylül

Botsvana Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Phandu Skelemani 3-4 Eylül 2012 tarihleri arasında KEK toplantısına katılmak üzere ülkemize gelmiştir.

 

4-6 Eylül

Kazakistan Sanayi Bakan Yardımcısı başkanlığındaki bir heyet 4-6 Eylül 2012 tarihlerinde Yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı kapsamında hazırlanan Eylem Planı’nı müzakere etmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

6-7 Eylül

Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 6-7 Eylül 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Hollanda Dışişleri Bakanı Rosenthal, bu vesileyle ülkemizde geçici koruma sağlanan Suriyelilerin kaldığı bir barınma merkezini de ziyaret etmiştir.

 

6-8 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, “The European House-Ambrosetti” tarafından 6-8 Eylül 2012 tarihlerinde 38’incisi düzenlenen “Intelligence on the World, Europe and Italy” konulu foruma katılmak üzere İtalya’yı (Cernobbio) ziyaret etmiştir.

 

6-8 Eylül

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Türkiye’de Zaman Sergisi etkinliklerine katılmak üzere 6-8 Eylül 2012 tarihlerinde Viyana’yı ziyaret etmiştir.

 

7 Eylül

ABD Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Enerji İşleri Özel Temsilcisi ve Koordinatörü Büyükelçi Carlos Pascual ile 7 Eylül 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, MEKY Büyükelçi Mehmet Gücük,  Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

7 Eylül

ÇSGM Büyükelçi Erdoğan İşcan 7 Eylül 2012 tarihinde Cenevre'de Suriye İnsani Forumu'nun Direktörler seviyesindeki 5. toplantısına katılmıştır.

 

7 Eylül

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Uluslararası Karayolu Federasyonu (IRF) Onur Komitesi’nin Paris’te 7 Eylül 2012 tarihinde yapılan toplantısına katılmıştır.

 

7-8 Eylül

Türkmenistan Meclis Başkanı Nurberdiyeva, beraberinde bir Parlamento heyetiyle birlikte, Sayın TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in davetine icabeten 7-8 Eylül 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, “Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Türkmenistan Meclisi Arasında Parlamentolararası İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

 

9-11  Eylül

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Türkiye’nin de üyesi olduğu Uluslararası Yönlendirme Grubu’nun Kosova’da “gözetimli bağımsızlığın” sona erdirilmesine ilişkin toplantısına katılmak üzere 9-11 Eylül 2012 tarihlerinde Kosova’yı ziyaret etmiştir. Maliye Bakanı Şimşek ziyareti vesilesiyle ayrıca, Türkiye ile Kosova arasında Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması’nı imzalamış ve Kosova Dışişleri Bakanlığı ile Balkan Enstitüsü tarafından düzenlenen “Balkanlarda kapanan Fasıl” başlıklı uluslararası konferansın “Küreselleşme Çağında Dönüşüm” temalı oturumunda bir konuşma yapmıştır.

 

10-11 Eylül

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız başkanlığındaki bir heyetin katılımıyla Türkiye-Kırgızistan Gümrük İdareleri Başkanları Toplantısı 10-11 Eylül 2012 tarihlerinde Bişkek’te gerçekleştirilmiştir.

 

11 Eylül

Sayın Başbakanımız ve Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in eşbaşkanlığında Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) II. Toplantısı, 11 Eylül 2012 tarihinde Azerbaycan’ın Gebele kentinde gerçekleştirilmiştir. Toplantısı vesilesiyle iki ülke arasında çeşitli alanlarda anlaşma ve protokoller imzalanmıştır.

 

11-13 Eylül

Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerinde yaşanmakta olan değişim ve dönüşüm sürecini siyasi ve ekonomik yönden desteklemek üzere G-8 girişimi olarak başlatılan Deauville Ortaklığı’nın yönetişim ayağındaki çalışmalar kapsamında, “Varlıkların Geri Alınmasına İlişkin Arap Forumu” Katar’ın ev sahipliğinde 11-13 Eylül 2012 tarihlerinde Doha’da düzenlenmiş; toplantıya Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

12-14 Eylül

BM Engellilerin Hakları Sözleşmesi 5. Taraf Devletler Konferansı 12-14 Eylül 2012 tarihlerinde New York’ta düzenlenmiştir. Konferansın ilk gününde yapılan BM Engellilerin Hakları Komitesi seçimlerinde, adayımız İstanbul Milletvekili Sayın Şafak Pavey, 80 oyla en çok oy alan ikinci aday olarak ilk turda seçilmiştir.

 

12-14 Eylül

Sayın Başbakanımız, Ukrayna ile ülkemiz arasında geçtiğimiz yıl tesis edilen Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) İkinci Toplantısı vesilesiyle Ukrayna’ya 12-14 Eylül 2012  tarihleri arasında resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında Sayın Başbakanımız ayrıca, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Mogilov ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Kırımoğlu ile bir araya gelmiş ve Kırım’da incelemelerde bulunmuştur.

 

13-14 Eylül

Türkiye-Kırgızistan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı 13-14 Eylül 2012 tarihlerinde Bişkek’te gerçekleştirilmiş olup, bahsekonu toplantı sonucunda KUKK Protokolü imzalanmıştır.

 

14-15 Eylül

Sayın Başbakanımız, İsa Bey İshakoviç ödülünü almak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 14-15 Eylül 2012 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ziyaret çerçevesinde B-H Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı İzetbegoviç,  Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri ve Bakanlar Konseyi Başkanı (Başbakan) Vjeskoslav Bevanda ile görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Saraybosna Üniversitesi’nde bir konuşma yapmıştır.

 

16 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Somali’nin 10 Eylül 2012 tarihinde seçilen Cumhurbaşkanı Hassan Şeyh Mohamud ile eski Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed arasındaki devir teslim törenine katuılmak üzere 16 Eylül 2012 tarihinde Mogadişu’yu ziyaret etmiştir.

 

17 Eylül

Sayın Bakanımız Türkiye, İran ve Mısır Dışişleri Bakanlarının katıldığı Suriye Toplantısına iştirak etmek üzere 17 Eylül 2012 tarihinde Kahire’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

17-18 Eylül

ABD Genelkurmay Başkanı Martin E. Dempsey, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in davetine icabetle 17-18 Eylül 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

17-19 Eylül

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin yurtdışı tanıtımı kapsamında 17-19 Eylül tarihleri arasında Avusturya'ya resmi ziyarette bulunmuştur.

 

19 Eylül

MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan ile RF Devlet Başkanı Vladimir Titov arasında Ankara’da 19 Eylül 2012 tarihinde Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) Üçüncü Toplantısı hazırlık istişareleri yapılmıştır. .

 

19-21 Eylül

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin başkanlığında bir heyet 19-21 Eylül 2012 tarihlerinde Viyana’da, “Responses of Justice to Urban Violence” temasıyla düzenlenen Avrupa Konseyi 31. Adalet Bakanları Konferansı’na iştirak etmiştir.

 

19-21 Eylül

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Türkiye-AB ilişkilerine dair temaslarda bulunmak amacıyla, 19-21 Eylül 2012 tarihlerinde Portekiz’i ziyaret etmiştir.

 

20-21 Eylül

Sayın Bakanımız, Kanada Dışişleri Bakanı John Baird’in davetine icabetle, 20-21 Eylül 2012 tarihlerinde Kanada’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret sırasında Şehit Albay Atilla Altıkat anısına inşa edilen anıtın açılışını da yapılmıştır.

 

20-21 Eylül

Sayın TBMM Başkanımız, 20-21 Eylül 2012 tarihlerinde Strazburg’da düzenlenen Avrupa Konseyi Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmıştır.

 

20-21 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, “The Economist Group” tarafından düzenlenen “High-Growth Markets Summit” adlı toplantıya katılmak üzere 20-21 Eylül 2012 tarihlerinde Londra’yı ziyaret etmiştir. Sayın Babacan ziyareti vesilesiyle İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg’le görüşmüştür.

 

20-21 Eylül

Fas Enerji, Madenler, Su ve Çevre Bakanlığı ile Enerji Şartı Sekretaryası tarafından ortaklaşa düzenlenen “Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde (MENA) Entegre ve Rekabetçi bir Piyasa Mekanizmasının Oluşumu: Enerji Şartı’nın Katkısı” temalı Rabat Enerji Forumu 20-21 Eylül tarihlerinde Rabat’ta düzenlenmiştir. Anılan Foruma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Murat Mercan başkanlığında bir heyet iştirak etmiştir.

 

24 Eylül

Sayın Bakanımızın başkanlığındaki heyetimiz 67. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üst Düzeyli Bölümü vesilesiyle 24 - 28 Eylül 2012 tarihleri arasında New York’u ziyaret ederek BM bünyesinde çeşitli etkinliklere katılmış ve temaslarda bulunmuştur.

 

24 Eylül

Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, 24 Eylül 2012 tarihinde Süleyman Şah Üniversitesi tarafından onuruna düzenlenen Fahri Doktora törenine katılmak üzere İstanbul’u ziyaret etmiştir.

 

24-25 Eylül

14. Uluslararası Enerji Arenası 24-25 Eylül 2012 tarihlerinde “Jeopolitik ve Finans Ekseninde Değişen Enerji Paradigmaları” başlığı altında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, IKB Doğal Kaynaklar Bakanı Aşti Havrami, uluslararası ve Türk enerji şirketlerinin temsilcilerinin katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

 

24-27 Eylül

Şili Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Fuente Alba 24-27 Eylül 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

25-26 Eylül

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ziya Altınyaldız’ın katılımıyla İstanbul’da Türkiye-Ukrayna Gümrük İdareleri Başkanları Toplantısı 25-26 Eylül 2012 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantı kapsamında “Uyuşturucu Kaçakçılığı ile Mücadele Ortak Operasyon Planı” imzalanmıştır

 

25-26 Eylül

Lüksemburg Danıştay Üyesi ve Eski Parlamento Başkanı Erna Hennicot-Schoepges, TBMM ve AB tarafından ortaklaşa yürütülen “Parlamentolararası Değişim ve Diyalog” projesi çerçevesinde, proje lideri TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Tekelioğlu’nun daveti üzerine, 25-26 Eylül 2012 tarihlerinde Mardin ve Şanlıurfa’da düzenlenen “Kültürlerarası Diyalog Forumu”na katılmak suretiyle ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

26 Eylül

Türk Konseyi’ne üye ülkeler Dışişleri Bakanları, BM Genel Kurulu marjında, 26 Eylül 2012 tarihinde Genel Sekreter Büyükelçi Halil Akıncı’nın evsahipliğinde düzenlenen bir akşam yemeğinde biraraya gelmişlerdir. Sözkonusu yemeğe, Sayın Bakanımızın yanısıra, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Kayrat Umarov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Yardımcısı Erines Otorbayev katılmıştır.

 

26-28 Eylül

Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, 26-28 Eylül 2012 tarihlerinde Sopot’ta düzenlenen “Yeni Fikirler İçin Avrupa Forumu”na katılmıştır.

 

26-28 Eylül

Sayın TBMM Başkanımız, beraberinde bir Parlamento heyetiyle birlikte, Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Sayın Kayrat Mami’nin davetine icabeten, 26-28 Eylül 2012 tarihlerinde Kazakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-28 Eylül

EURO-MED Koordinatörü Büyükelçi Hilal Başkal 27-28 Eylül 2012 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Akdeniz için Birlik Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı ve Anna Lindh Vakfı Yönetim Kurulu toplantısına katılmıştır.

 

27 Eylül

Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı ve Anamuhalefet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şahbaz Şerif, 27 Eylül 2012 tarihinde ülkemize bir ziyarette bulunmuş, adıgeçen Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

27 Eylül

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Gayriresmi Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, BM 67. Genel Kurulu marjında 27 Eylül 2012 tarihinde New York’ta Türkevi’nde çalışma yemeği formatında gerçekleştirilmiştir. KEİ Dönem Başkanı olarak toplantıya Sayın Bakanımız başkanlık etmiştir.

 

28 Eylül

Hırvatistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Radimir Caciç beraberlerinde bir heyetle birlikte 28 Eylül 2012 tarihinde, Hırvatistan’ın Antalya Fahri Konsolosluğu’nun açılış törenine katılmak üzere Antalya’yı ziyaret etmişlerdir.

 

28 Eylül

New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu marjında Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 19. Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı ve EİT-ASEAN Ortak Bakanlar Konseyi Toplantısı 28 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir. EİT Dışişleri Bakanları Toplantısına Sayın Bakanımız ev sahipliği ve başkanlık yapmıştır.

 

28 Eylül

Seyşeller Meclis Başkanı Patrick Herminie ve Maliye, Ticaret ve Yatırım Bakanı Pierre Laporte 28 Eylül 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Seyşeller Kalkınma Forumu’na katılmak üzere ülkemize gelmişlerdir. 

 

29 Eylül

Pakistan eski Başbakanı Yusuf Rıza Gilani, 29 Eylül 2012 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında adıgeçen, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

29 Eylül-4 Ekim

Sırbistan Az Gelişmiş Bölgelerin Kalkınmasından Sorumlu Devlet Bakanı Sulejman Ugljanin, AK Parti 4. Olağan Kurultayı’na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 29 Eylül-4 Ekim 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

29 Eylül

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Sefa Sadık Aytekin beraberinde bir heyetle birlikte, ülkemiz ile İran arasında petrol ve doğal gaz alanında gelecekteki işbirliği hususlarında görüşmelerde bulunmak amacıyla 29 Eylül 2012 tarihinde Tahran’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

 

30 Eylül

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, 30 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Başbakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

30 Eylül

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov 30 Eylül 2012 tarihinde gerçekleştirilen AK Parti 4. Olağan Kongresi çerçevesinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

30 Eylül

Sırbistan Milli Eğitim Bakanı Zarko Obradovic AK Parti 4. Olağan Kongresi çerçevesinde 30 Eylül 2012 tarihinde ülkemize gelmiştir.

 

30 Eylül

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, AK Parti 4. Olağan Kongresi münasebetiyle, 30 Eylül 2012 tarihinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

30 Eylül

Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, IKB Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakan Yardımcısı Salih Mutlak, Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi, Sadr Grubu Başkan Yardımcısı ve Parlamento Grubu Başkanı Seyyid Mustafa Yakubi (Sadr Grubunu temsilen), Irak eski Meclis Başkanı ve Irak İslam Partisi Genel Başkanı Ayad Samarrai, IKB eski Başbakanı ve KYB Genel Başkan Yardımcısı Berham Salih (Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’yi temsilen) ve Irak Kürdistan İslam Birliği Genel Sekreteri Muhammed Farac, AK Parti 4. Olağan Kongresi münasebetiyle,  30 Eylül tarihinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Sayın Bakanımız bu vesileyle, anılan liderlerle ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

30 Eylül-1 Ekim

Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Ali Osman Mohammed Taha, Sayın Başbakanımızın davetlisi olarak, 30 Eylül 2012 tarihinde düzenlenen AK Parti 4. Olağan Kongresi’ne katılmak üzere 30 Eylül-1 Ekim 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.