Kasım

 

1-2 Kasım

Moldova Başbakanı Vladimir Filat 1-2 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu vesilesiyle, 1 Kasım 2012 tarihinde Ankara ve 2 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da Türkiye-Moldova İş Forumu düzenlenmiştir.

 

4-11 Kasım

MGSY Büyükelçi Ömer Önhon başkanlığında bir heyet 4-11 Kasım 2012 tarihlerinde Doha’da gerçekleştirilen Suriye Genişletilmiş Muhalefet Toplantılarına katılmıştır.

5 Kasım

Türkiye-Macaristan siyasi istişareleri MABY Büyükelçi Sayın Hasan Göğüş ile Macaristan Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü ve Devlet Sekreter Yardımcısı Peter Sztaray eşbaşkanlığında 5 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da yapılmıştır.

5-6 Kasım

Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Sayın Alaattin Büyükkaya ve AB Müsteşarı Büyükelçi Haluk Ilıcak, 5-6 Kasım 2012 tarihlerinde Fransa’yı ziyaret etmişlerdir.

5-7 Kasım

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 5-7 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret çerçevesinde, Sayın Başbakanımız ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile görüşmüştür.

5-7 Kasım

Monako Prensi II. Albert, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak 5-7 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilen Prens, Sayın Başbakanımızla öğle yemeğinde biraraya gelmiş, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar ile görüşmüştür. Prens II. Albert, 7 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’u ziyaret ederek çevre konulu bir konferansa katılmış ve işadamlarıyla bir toplantı gerçekleştirmiştir.

6 Kasım

Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Görüşmeleri 6 Kasım 2012 tarihinde Bükreş’te gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu görüşmeye MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan katılmıştır.

6-7 Kasım

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay 6-7 Kasım 2012 tarihlerinde Bulgaristan’ı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bulgaristan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Açılması, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma” imzalanmıştır.

6-7 Kasım

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Slovak Ekonomi Bakanı Tomas Malatinsky eşbaşkanlığında Türkiye-Slovakya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) II. Dönem Toplantısı 6-7 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonucunda KEK Protokolü imzalanmıştır.

7 Kasım

Sayın Bakanımız 7 Kasım 2012 tarihinde Belçika’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle, Belçikalı mevkidaşı Didier Reynders ile görüşmüştür.

 

7 Kasım

Sayın TBMM Başkanımız, 7 Kasım 2012 tarihinde beraberindeki milletvekili heyeti ile birlikte (Sn. Mehmet Geldi, Sn. Malik Ecder Özdemir ve Sn. Oktay Öztürk)  Slovakya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; Slovakya Cumhurbaşkanı, Ulusal Meclis Başkanı ve Slovakya Başbakanı ile görüşmelerde bulunmuştur.

 

8 Kasım

MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan 8 Kasım 2012 tarihinde Viyana’da AGİT Minsk Grubu üyelerine “Bölgesel Entegre Ulaştırma Projesi” hakkında sunum yapmıştır.

 

8-9 Kasım

Macaristan Savunma Bakanı Csaba Hende,  Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle 8-9 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

 

9-10 Kasım

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad El Malki 9-10 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Sayın Bakanımız ve Mısır Dışişleri Bakanıyla birlikte Filistin'in Ankara Büyükelçisi tarafından ülkemizde mukim Büyükelçilere verilen ve Filistin'in BM'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazanmasına ilişkin kampanyanın başlatıldığı akşam yemeğine katılmıştır.

 

9-13 Kasım

Türkiye-Bangladeş KEK 4. Dönem Toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in eşbaşkanlığında 9-13 Kasım 2012 tarihlerinde Dakka’da gerçekleştirilmiştir.

 

10 Kasım

Hollanda Veliaht Prensi Willem-Alexander ile Prenses Maxima, Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. Yıldönümü kutlamalarının kapanış programı vesilesiyle, 10 Kasım 2012 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

11-13 Kasım

AB Güney Kafkasya ve Gürcistan Krizi Özel Temsilcisi Philippe Lefort beraberinde bir heyetle 11-13 Kasım 2012 tarihlerinde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirerek MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan ile Güney Kafkasya konusunda siyasi istişarelerde bulunmuştur. Özel Temsilci Lefort ayrıca, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Emekli Büyükelçi Volkan Bozkır ve Sayın Müsteşarımız tarafından da kabul edilmiştir.

12 Kasım

Almanya Savunma Bakanlığı Güvenlik ve Savunma Siyasası Direktörü Dr. Ulrich Schlie, 12 Kasım 2012 tarihinde UGGM Büyükelçi Bülent Meriç ile Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Kasım

Sayın Bakanımız 9. Türk-İtalyan Forumu kapsamında 12 Kasım 2012 tarihinde ziyaret ettiği İtalya’da mevkidaşı Giulio Terzi ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano tarafından kabul edilmiştir. Sayın Bakanımızın İtalyan mevkidaşı Terzi ile gerçekleştirdiği görüşmede, Türkiye-İtalya ikili ilişkilerinin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs, bölgesel ve uluslararası konular (Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki gelişmeler, Suriye, İran, Afrika Boynuzu) ele alınmıştır.

 

13-14 Kasım

Slovenya Savunma Bakanı Ales Hojs, Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle, 13-14 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

14-15 Kasım

Sayın TBMM Başkanımız 14-15 Kasım 2012 tarihlerinde Danimarka’yı ziyaret etmiş, bu vesileyle, Danimarka Parlamentosu’ndaki temaslarının yanı sıra Danimarka Kraliçesi II. Margrethe tarafından kabul edilmiştir.

 

14-15 Kasım

Sayın TBMM Başkanımız başkanlığında Hollanda Dostluk Grubu Başkanı Sayın Şaban Dişli’nin de aralarında bulunduğu milletvekillerinden oluşan bir heyet, 14-15 Kasım 2012 tarihlerinde Hollanda’yı ziyaret etmiştir. TBMM heyeti bu vesileyle, Temsilciler Meclisi Başkanı Anouchka Van Miltenburg ve Senato Başkanı Fred de Graaf başkanlığındaki heyetle biraraya gelmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ayrıca Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Rutte ile görüşmüştür.

 

14-16 Kasım

İngiltere Hazine Bakanı Lord Sassoon 14-16 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret vesilesiyle Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Sayın Erdem Başçı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili, Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Ahmet İyimaya ile görüşmüştür.

 

14-16 Kasım

ABD Ticaret Odası Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lionel C. Johnson ve Uluslararası İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Myron Brilliant, 14-16 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçenler, 16 Kasım 2012 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 15 Kasım 2012 tarihinde ise Ekonomi Bakanlığı Bakan  Yardımcısı Sayın Mustafa Sever tarafından kabul edilmiştir.

 

15-16 Kasım

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Bulgaristan Savunma Bakanı Anu Anguelov’un davetine icabetle, 15-16 Kasım 2012 tarihlerinde Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

15-16 Kasım

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı ve Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec eşbaşkanlığında Türk-Sloven Karma Ekonomik Komisyon (KEK) IV. Dönem Toplantısı 15-16 Kasım 2012 tarihlerinde Brdo’da düzenlenmiştir. Toplantı sonucunda KEK Protokolü imzalanmıştır.

 

15-16 Kasım

Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi 15-16 Kasım 2012 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiş, bu kapsamda zirveye iştirak eden Gürcistan Avrupa ve Avrupa- Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Devlet Bakanı Aleksi Petriashvili Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ise Neçirvan Barzani Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca toplantı vesilesiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile AFC Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı arasında 15 Kasım 2012 tarihinde enerji alanında işbirliğine ilişkin bir Ortak Bildiri imzalanmıştır.

15-17 Kasım

Sayın Bakanımız İİT 39. Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) toplantısına katılmak üzere 15-17 Kasım 2012 tarihlerinde Cibuti'ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

16 Kasım

Makedonya’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dr. Teuta Arifi 16 Kasım 2012 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, bu çerçevede Sayın Başbakanımız ve AB Bakanı Sayın Egemen Bağış ile görüşmüştür.

 

17-18 Kasım

İran Cumhurbaşkanı  Yardımcısı Ali Saidlu 17-18 Kasım 2012 tarihlerinde Ağrı’da düzenlenen Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği IV. Toplantısı’na katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

17-18 Kasım

Sayın Başbakanımız 17-18 Kasım 2012 tarihlerinde Mısır’a bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle, Türkiye-Mısır Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YSDK) ikinci toplantısı Kahire’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantı çerçevesinde 28 anlaşma imzalanmıştır.

 

18-20 Kasım

Lüksemburg Temsilciler Meclisi Başkanı Laurent Mosar ve beraberindeki Parlamento heyeti 18-20 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la görüşen heyet üyeleri, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

 

18-20 Kasım

Şili Cumhurbaşkanı Sebastián Piñera, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 18-20 Kasım 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında “Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması” imzalanmıştır.

 

18-22 Kasım

İngiltere Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Fabian Hamilton beraberinde bir heyetle 18-22 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ülkemize sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin konakladıkları Altınözü ve Reyhanlı barınma merkezlerini ziyaret eden heyet üyeleri, TBMM’deki temasları kapsamında Sayın TBMM Başkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

 

18-23 Kasım

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel 18-23 Kasım 2012 tarihlerinde Suudi Arabistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Veliaht Prens, Başbakan Birinci Yardımcısı ve Savunma Bakanı Salman bin Abdulaziz Al Saud, Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin bin Abdullah Al-Qabil ile ikili görüşmelerde bulunmuştur.

 

19 Kasım

ABD ile İkili Güvenlik Anlaşması Müzakeresi yürüten Afganistan’ın Vaşington Büyükelçisi Eklil Hakimi Başkanlığındaki Afgan Heyetine 19 Kasım 2012 tarihinde Bakanlığımızda bir brifing verilmiştir. Afgan heyeti MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan ve UGGM Büyükelçi Bülent Meriç ile de görüşmüştür.

 

19-21 Kasım

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan Türkiye-Fransa Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (ETOK) III. Toplantısı vesilesiyle 19-21 Kasım 2012 tarihlerinde Paris’i ziyaret etmiştir.

 

19-23 Kasım

AGİTPA Başkanı Riccardo Migliori 2013 yılında İstanbul’da yapılması öngörülen AGİT Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Genel Kurul Toplantısının düzenlenmesine ilişkin olarak Sayın TBMM Başkanımızla bir anlaşma imzalamak üzere 19-23 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle 19 Kasım günü Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

19-25 Kasım

Sırbistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Suljkanoviç 19-25 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ziyareti çerçevesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Sayın Yahya Baş ve Enerji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Murat Mercan ile görüşmüştür.

20 Kasım

Sayın Bakanımız, Arap Ligi üyesi bazı devletlerin Dışişleri Bakanları ile birlikte İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısı sırasında Filistin halkıyla dayanışmamızı göstermek amacıyla 20 Kasım 2012 tarihinde Gazze'yi ziyaret etmiştir.

 

20-21 Kasım

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya, İslam İşbirliği Teşkilatı’na bağlı ISESCO tarafından 20-21 Kasım 2012 tarihlerinde Hartum’da düzenlenen “6. İslam Yüksek Öğrenim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanları Konferansı”na katılmışlardır.

21 Kasım

Türkiye-İngiltere Askeri ve Siyasi Danışma Toplantısı 21 Kasım 2012 tarihinde, UGGM Büyükelçi Ahmet Bülent Meriç ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik Direktörü Sara Macintosh başkanlığında Londra’da düzenlenmiştir.

 

21-22 Kasım

Sayın Başbakanımız, 21-22 Kasım 212 tarihlerinde İslamabad’da düzenlenen D-8 Zirvesine katılmış, Sayın Başbakanımıza refakat eden Sayın Bakanımız bu vesileyle Pakistan Dışişleri Bakanı Hina Rabbani Khar ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

22 Kasım

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Irak Özel Temsilcisi ve BM Irak’a Yardım Misyonu (UNAMI) Şefi Büyükelçi Martin Kobler 22 Kasım 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret vesilesiyle, Sayın Müsteşarımız ile Kobler arasında gerçekleştirilen görüşmede Irak’taki genel siyasi durum ve Kerkük’te Vilayet Meclisi seçimlerinin yapılabilmesi için yürütülmekte olan temaslar ele alınmıştır.

 

22 Kasım

Sayın Müsteşarımız, Kerkük Vilayet Meclisi Başkanı ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hasan Turan ile Kerkük Vilayet Meclisi üyesi ve ITC Sözcüsü Ali Mehdi’yi 22 Kasım 2012 tarihinde kabul etmiştir.

 

22-24 Kasım

Suriye Muhalefet ve Devrim Güçleri Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz Al Hatip, beraberinde Başkan Yardımcıları Riad Seif ve Süheyr Atassi ile Genel Sekreter Mustafa Sabbagh olduğu halde 22-24 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle, heyet Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

23 Kasım

Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü İçişleri Bakanları Toplantısı 23 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiş; anılan toplantıya Sırbistan Başbakanı ve İçişleri Bakanı Ivica Daçic katılmıştır. Konuk Bakan, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız ile de ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

23 Kasım

MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Vladimir Titov arasında Türkiye-Rusya Federasyonu 3. Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) Toplantısı’nın hazırlık istişareleri 23 Kasım 2012 tarihinde Moskova’da gerçekleştirilmiştir.

 

23-25 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ın eşbaşkanlığını yaptığı Türkiye-Yemen 6. Dönem KEK Toplantısı 23-25 Kasım tarihlerinde Sana’da gerçekleştirilmiştir.

 

24 Kasım

İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, 24 Kasım 2012 tarihinde, İstanbul’da düzenlenen Aşure Törenlerine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Meclis Başkanı Laricani, ziyareti kapsamında İstanbul’da, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Başbakanımızla görüşmüştür.

 

26 Kasım

Türkiye-Portekiz arasında siyasi istişareler MABY Büyükelçi Hasan Göğüş ile Portekiz Dışişleri Bakanlığı Dış Politikadan Sorumlu Genel Müdür Rui Macieira eşbaşkanlığında 26 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Siyasi istişarelerde, Türkiye-Portekiz ikili ilişkilerinin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs ile bölgesel ve uluslararası konular bağlamında, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki gelişmeler, İran, Irak, Balkanlar, Kafkasya ve Afganistan’da meydana gelen gelişmeler ele alınmıştır.

 

26 Kasım

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi 26 Kasım 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle Sayın Müsteşarımız tarafından kabul edilmiştir.

 

26-27 Kasım

Sayın TBMM Başkanımız 26-27 Kasım 2012 tarihlerinde düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Parlamenter Asamblesi (KEIPA) 40. Genel Kurul Toplantısı’na katılmak ve ikili bir ziyaret gerçekleştirmek üzere Bakü’yü ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız bu çerçevede Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Artur Rasizade ve Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ile görüşmüştür.

 

26-30 Kasım

Türkiye-Tanzanya Karma Ekonomik Komisyonu 1. Dönem Toplantısı 26-30 Kasım 2012 tarihleri arasında Darüsselam’da yapılmıştır. Toplantıda Türk tarafı eşbaşkanlığını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker, Tanzanya tarafının eşbaşkanlığını Tanzanya Sanayi ve Ticaret Bakanı Abdallah Kigoda yapmıştır. Toplantı sonucunda KEK Protokolü imzalanmıştır.

 

26 Kasım-7 Aralık

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Sayın Muhammet Balta başkanlığındaki heyetimiz 26 Kasım-7 Aralık 2012 tarihleri arasında Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 18. Taraflar Konferansı’na katılmıştır.

 

 

27 Kasım

Avusturya ile terörle mücadele istişareleri, 27 Kasım 2012 tarihinde, iki ülkeden ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla, AGGM Büyükelçi Tunç Üğdül Başkanlığında Bakanlığımızda gerçekleştirilmiştir.

 

27-28 Kasım

2014 Nükleer Güvenlik Zirvesi hazırlıkları kapsamındaki ilk Sherpa Toplantısı 27-28 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizin evsahipliğinde İstanbul'da yapılmıştır. 2012 Seul Zirvesine iştirak eden 53 ülke ve dört uluslararası kuruluşun davetli olduğu toplantıya, Gabon, Ürdün ve Cezayir haricindeki tüm heyetler, toplam 123 temsilciyle katılmışlardır. Açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan’ın yaptığı toplantıda, ülkemiz Sherpa olarak MOPY Büyükelçi Ceylan'ın başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

27-30 Kasım

Senegal Başbakanı Abdadul Mbaye 27-30 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle Sayın Başbakanımızla görüşmüştür.

 

28 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ 28 Kasım 2012 tarihinde Arnavutluk’un bağımsızlığının 100. yıl kutlamaları çerçevesinde Arnavutluk’u ziyaret etmiştir.

 

28-29 Kasım

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 28-29 Kasım 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Plevneliev, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Başbakanımızla görüşmelerde bulunmuştur.

 

28-29 Kasım

Türkiye-ABD Ekonomik Ortaklık Komisyonu 9. Toplantısı MEKY Büyükelçi Sayın Mehmet Gücük ile Jose Fernandez’in eşbaşkanlıklarında ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşan heyetler arasında 28-29 Kasım 2012 tarihlerinde Vaşington’da gerçekleştirilmiştir.

29 Kasım

Türkiye-Litvanya Siyasi Askeri Danışmaları 29 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da UGGM Büyükelçi Bülent Meriç Başkanlığında gerçekleştirilmiştir.

 

29 Kasım

Sayın Bakanımız Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndaki Filistin'in “üye olmayan gözlemci devlet" başvurusunu içeren karar tasarısına destek vermek amacıyla, 29 Kasım 2012 tarihinde New York’ta yapılan oylamaya bizzat katılmıştır.

 

29-30 Kasım

BAGM Büyükelçi Hakan Okçal, 29-30 Kasım 2012 tarihlerinde Saraybosna’da düzenlenen Barışı Uygulama Konseyi Yönlendirme Kurulu (BUK-YK) Siyasi Direktörler Toplantısı’na katılmıştır.

29-30 Kasım

Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı, İçişleri Bakanı Sayın İdris N. Şahin’in eşbaşkanlığında 29-30 Kasım 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonucunda KEK Protokolü imzalanmıştır.

 

31 Kasım-2 Kasım

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay 31 Ekim – 2 Kasım 2012 tarihlerinde Taşkent’te düzenlenen Turizm Fuarına katılmıştır.