Ocak

1-4 Ocak
Gazze’deki fiili yönetimin lideri İsmail Haniye ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyaret kapsamında Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

2 Ocak
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi ve beraberindeki ITC heyeti ülkemizi ziyaret etmiş ve anılan heyet Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

4 Ocak
KKTC Sağlık Bakanı Sayın Ahmet Kaşif ülkemizi ziyaret etmiş ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ile bir görüşme yapmıştır.

4-5 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu İran’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Dr. Said Celili’yle görüşmüştür.

4-6 Ocak
Türkiye – Bulgaristan Ulaştırma Karma Komisyonu (UKK) 24. Dönem Toplantısı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Sayın Ivaylo Moskovski eşbaşkanlıklarında Sofya’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonrasında, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Bulgaristan Hükümeti Arasında Karayolu ile Uluslararası Yolcu ve Eşya Taşımacılığı Anlaşması” ile “Türkiye – Bulgaristan Ulaştırma ve Haberleşme Karma Komisyonu 24. Dönem Toplantısı Protokolü” imzalanmıştır.

4-7 Ocak
KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Hasan Bozer, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bozer, ziyaret sırasında TBMM Başkanı Sayın Çiçek’in yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç ve Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay’la görüşmüştür.

5 Ocak
KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük sağlık kontrolü amacıyla geldiği Ankara’da Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay’la görüşmüştür.

5-6 Ocak
Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

6-11 Ocak
Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Angelino Garzon ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

7-8 Ocak
ABD Temsilciler Meclisi (TM) Çoğunluk Lideri Eric Cantor, beraberinde Dışişleri Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen ve TM üyelerinden oluşan bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

9 Ocak
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki yıllık görev süresinin sona ermesinden önce ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti sırasında adıgeçen, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin tarafından kabul edilmiştir.

9-10 Ocak
Hollandalı Senatör ve Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. yıldönümü kutlamaları Hollanda Danışma Kurulu Başkanı René van der Linden ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, AB Bakanı Sayın Egemen Bağış’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9-10 Ocak
Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabeten ülkemizi ziyaret etmiştir. Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la da görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Norveç Barış Yapma Kaynak Merkezi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası” ve “Norveç İstatistik Ofisi İle Türkiye İstatistik Kurumu Arasında Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

9-10 Ocak
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

10 Ocak
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Karadağ Dışişleri ve AB Entegrasyon Bakanı Milan Rocen’in davetlisi olarak Karadağ’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış anılan ziyaret kapsamında, Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic tarafından kabul edilmiş, AB ile bütünleşmeden sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Dusko Markovic’le görüşmeler gerçekleştirmiş ve “Overcoming Challenges of Europe: Time for a New Perspective“ başlıklı konferansta bir konuşma yapmıştır.

10-11 Ocak
Tunus Dışişleri Bakanı Rafik Abdesselam, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

11-12 Ocak
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Litvanya'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış anılan ziyaret kapsamında, Litvanya Başbakanı Andrius Kubilius, Parlamento Başkanı Irena Degutiene ve Dışişleri Bakanı Audronius Azubalis ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış ayrıca yapılan “Snow Meeting 2012” toplantısına katılarak burada bir konuşma yapmış ve anılan toplantı marjında İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ve Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-14 Ocak
Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde adıgeçen, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Çiçek ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir

12 Ocak
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Makedonya Ekonomi Bakanı Valon Saracini arasında İstanbul’da ikili ticari ilişkilerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

12-13 Ocak
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabeten ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret, Atambayev’in 1 Aralık 2011 tarihinde üstlendiği Kırgız Cumhurbaşkanlığı görevinden sonra ilk resmi ikili yurtdışı ziyaretini teşkil etmiştir. Cumhurbaşkanı Atambayev, ziyareti sırasında TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le görüşmüş ve TBMM Genel Kurulu’na hitap etmiştir.

14-15 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, BM Bölgesel Komisyonlarınca Beyrut’ta düzenlenen “Reform and Transitions to Democracy” başlıklı Yüksek Düzeyli Konferansa katılmak üzere Lübnan’ı ziyaret etmiştir.

Sayın Bakanımız, sözkonusu ziyaret kapsamında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve başta Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Sleiman, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Lübnan Başbakanı Necip Mikati olmak üzere tüm kesimlerden üst düzey Lübnanlı yetkililerle ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, Konferansın ilk gününde ise “Kapsayıcı ve Eşitlikçi Toplumların Tesisine Yönelik Olarak Demokratik Kurumların Güçlendirilmesi” konulu birinci oturumda bir konuşma yapmıştır.

13-15 Ocak
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Sayın Cumhurbaşkanımızın temsilcisi olarak Yasemin Devrimi’nin birinci yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere Tunus’u ziyaret etmiş ve ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve siyasi liderlerle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-16 Ocak
Gambiya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alhadji Mamadou Tangara, Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh’in Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ü muhatap mesajını tevdi etmek üzere ülkemize bir ziyarette bulunmuş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

16-17 Ocak
Avrupalı ve Amerikalı bazı öndegelen siyasi, askeri ve diplomatik şahsiyetlerin biraraya geldiği "European Leadership Network (ELN)" ve "British American Security Information Council (BASIC)" isimli kuruluşların Uluslararası Stratejik Araştırma Kurumu (USAK) ile işbirliği halinde Ankara'da düzenlediği “NATO Deterrence and Posture Prospects for Change” başlıklı konferans vesilesiyle ülkemize gelen İngiltere eski Savunma Bakanı Des Browne başkanlığındaki heyet Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’la görüşmüşlerdir.

16-19 Ocak
Londra “City” bölgesinin yeni Belediye Başkanı (Lord Mayor of the City of London) A. David Wootton ülkemizi ziyaret etmiştir. Wootton ve beraberindeki heyet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan tarafından kabul edilmiştir.

17-18 Ocak
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, beraberinde yaklaşık 150 kişilik bir işadamı heyetiyle Erbil ve Süleymaniye’yi ziyaret etmiştir.

17-18 Ocak
3. Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Tohum Bankası Çalışma Komitesi toplantısı İzmir’de ülkemiz evsahipliğinde düzenlenmiştir.

18 Ocak
Ülkemizin NATO’ya üyeliğinin 60. yıldönümü vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Brüksel’i ziyaret ederek, Kuzey Atlantik Konseyi’ne hitap etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret çerçevesinde, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ve Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders’le görüşmüştür.

18-19 Ocak
KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Şerife Ünverdi ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin’le görüşmüştür.

18-19 Ocak
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Türkiye-İran 23. Dönem KEK Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-21 Ocak
Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, “Bank of America”nın düzenlediği program çerçevesinde ABD’de yerleşik öndegelen yatırımcılarla biraraya gelmek üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

19-21 Ocak
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Polonya İşadamları Derneği çatı kuruluşu olan Business Center Club’ın (BCC) Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a layık gördüğü özel ödülünü almak üzere Polonya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Babacan, Polonya Dışişleri Bakanı Radolaw Sikorski, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Waldemar Pawlak ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19-20 Ocak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız beraberindeki heyetle Stratejik Teknik Ekonomik Arastırmalar Merkezi’nin (STEAM) Tiflis’te düzenlediği “Türkiye-Gürcistan: Enerji ve Yatırım Arenası” başlıklı panele katılmak üzere Gürcistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında “Türkiye Cumhuriyeti ve Gürcistan Arasında Ahıska- Borçka Enterkonneksiyon Hattı Yoluyla Sınır Ötesi Elektrik Ticaretine İlişkin Anlaşma” imzalanmıştır.

19-20 Ocak
Güney Kore Dışişleri ve Ticaret Bakanı Kim Sung-hwan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliğine dair Eylem Planı imzalanmıştır.

22-27 Ocak
Moldova Cumhuriyeti Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Halk Toplumu Başkanı Anna Harlamenko ve beraberindeki milletvekili heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

23-25 Ocak
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış DLD (Digital, Life, Design) Konferansı’na konuşmacı olarak katılmak üzere Münih’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış anılan ziyaret kapsamında, Bavyera Eyalet Meclisi Başkanı Barbara Stamm ile görüşmüştür.

24 Ocak-1 Şubat
İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği (İKÖPAB) 7. Konferansı, Endonezya’nın Palembang kentinde düzenlenmiştir. Anılan Konferans’a TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek başkanlığındaki bir Parlamento heyetiyle iştirak edilmiştir.

25 Ocak
Ülkemiz ile RF arasında kurulan Üst Düzey İşbirliği Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun II. Toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov başkanlığında Moskova’da gerçekleştirilmiştir. İkili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel ve uluslararası konulardaki gelişmelerin ele alındığı sözkonusu toplantı sonrasında Sayın Bakanımız ve RF Dışişleri Bakanı Lavrov tarafından bir ortak açıklama kabul edilmiştir.

25-26 Ocak
Irak İslam Yüksek Konseyi (IİYK) Lideri Seyid Ammar El Hekim ülkemizi ziyaret etmiş ve ziyaret çerçevesinde, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

25-27 Ocak
Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar başkanlığındaki bir heyet ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve sözkonusu ziyaret çerçevesinde Bakan Yağcılar, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Kültür Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüşmüştür.

25-29 Ocak
Dünya Ekonomik Forumu Davos’ta düzenlenmiştir. Sözkonusu Forum’a Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin katılmıştır.

26-27 Ocak
İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin beraberinde bir heyetle AB Dönem Başkanı Danimarka’nın ev sahipliğinde düzenlenen AB Adalet ve İçişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı vesilesiyle Kopenhag’ı ziyaret etmiştir. Sayın Şahin anılan ziyaret kapsamında, İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Hollanda Göç, Uyum ve İltica Bakanı Gerd Leers, İsveç Göç ve İltica Bakanı Tobias Billström ve AB İçişleri Komiseri Cecilia Malmström ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

27 Ocak
Eşbaşkanlıklarını Türkiye ile İspanya’nın yürüttüğü Medeniyetler İttifakı’nın Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay tarafından kabul edilmiştir.

26-28 Ocak
Türkiye – KİK Yüksek Düzeyli Stratejik Diyalog 4. Dışişleri Bakanları Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda ortak bir bildiri yayımlanmıştır.

27 Ocak
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, IKBY Tabii Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami’yle İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız da yer almıştır.

28-30 Ocak
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Oman Adalet Bakanı Sheikh Mohammed bin Abdullah bin Zaher Al Hinaie'nin davetine icabetle Oman'a resmi ziyarette bulunmuştur.

29-30 Ocak
18. Afrika Birliği Zirvesi toplantılarının Devlet ve Hükümet Başkanları düzeyindeki Asamble Toplantısı Addis Ababa’da düzenlenmiştir. Sözkonusu Zirveye, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Ziyaret kapsamında Sayın Bozdağ, Etyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Hailemariam Desalegn ile heyetler arası bir görüşme yapmıştır. Ayrıca Zirve marjında, 23 Şubat 2012 tarihinde Londra’da düzenlenecek Somali Konferansını ele almak üzere, 28 Ocak 2012 tarihinde AfB-İngiltere işbirliğinde Bakan düzeyinde bir hazırlık toplantısı düzenlenmiştir.

29 Ocak-1 Şubat
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret vesilesiyle, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dhabi Emiri Şeyh Khalifa, BAE Devlet Başkanı Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Mohammed Bin Rashid Al Maktoum ile görüşmüştür.

29 Ocak-3 Şubat
Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Başbakan, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür.

30-31 Ocak
Türkiye-Türkmenistan Hükümetlerarası Ekonomik Komisyonu (HEK) IV. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Hocamuhammet Muhammedov eşbaşkanlıklarında Askabat’ta gerçekleştirilmiş ve toplantı sonunda HEK IV. Dönem Protokolü imzalanmıştır.

31 Ocak
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Khalifa Al Thani’nin davetine icabetle Katar’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

31 Ocak
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu GDAÜ Dışişleri Bakanları Gayrıresmi toplantısına katılmak üzere Belgrad’ı ziyaret etmiştir. Toplantı marjında, Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremic, Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Rocen, Hırvatistan Dışişleri Bakanı Vesna Pusic, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic tarafından da kabul edilmiştir.