Şubat

2-3 Şubat
NATO Savunma Bakanları Toplantısı Brüksel’de düzenlenmiştir. Toplantıya Milli Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

3-5 Şubat
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ Hollanda’ya bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur.

3-5 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 48. Münih Güvenlik Konferansına iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız, anılan Konferans’ta “Yeni Ortadoğu’nun İnşası” başlıklı panele katılarak bir konuşma yapmıştır.

5 Şubat
Finlandiya’da ilk turu 22 Ocak 2012 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu gerçekleştirilmiştir. Seçimler sonucunda Ulusal Koalisyon Partisi (UKP) adayı Sauli Niinistö Cumhurbaşkanı seçilmiştir.

5-6 Şubat
Avrupa Birliği (AB) Parlamentoları Genel Sekreterler Toplantısı Varşova’da gerçekleştirilmiştir.

6-8 Şubat
Irak Başbakan Yardımcısı Salih El-Mutlak ve beraberindeki heyet resmi temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

6-8 Şubat
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkiye’nin bu yıl “ortak ülke” olarak katıldığı “Fruit Logistica” fuarının açılısını yapmak ve “2. Avrupa Ticaret Müşavirleri Toplantısı”na katılmak üzere Berlin’i ziyaret etmiştir.

7-8 Şubat
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Brüksel'e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış ziyareti kapsamında Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa için Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu Başkanı Hannes Swoboda, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Stefan Füle ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Rekabetten Sorumlu Üyesi Joaquín Almunia ile biraraya gelmiştir.

7-9 Şubat
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker başkanlığındaki bir heyet, Türkiye-Sırbistan Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı’na katılmak üzere Sırbistan’ı ziyaret etmiştir.

8-10 Şubat
Arjantin Turizm Bakanı Carlos Enrique Meyer “Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT 2012”ye katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

8-14 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu beraberinde bir heyetle, ABD’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan ziyaret çerçevesinde, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yanısıra, ABD Başkanı Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Donilon, ABD Savunma Bakanı Panetta ve ABD Hazine Bakanı Geithner’la da görüşmüştür. Sayın Bakan ayrıca, ABD Kongresi üyeleriyle temaslarda bulunmuş, George Washington Üniversitesi’nde öğrencilere hitap etmiş, Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) düzenlediği bir programa katılmış, Türk Amerikan Konseyi (ATC) üyeleriyle öğle yemeğinde biraraya gelmiş, Türki Amerikan Birliği (TAA) adlı kuruluşun evsahipliğinde Türk dernekleri çatı kuruluşlarının ve akraba topluluklar temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen resepsiyona iştirak etmiştir.

9 Şubat
Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Avrupa Komisyonu Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle ve Avrupa Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Öttinger ile İstanbul’da dörtlü toplantı gerçekleştirmişlerdir.

9 Şubat
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, ülkemizi ziyarete gelen KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Sayın Hamza Ersan Saner ile görüşmüştür.

9-12 Şubat
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız Suudi Arabistan Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Ali Ibrahim al-Naimi ile görüşmek üzere beraberinde bir heyetle Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14 Şubat
Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Simeon Djankov, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile görüşmüştür.

14-15 Şubat
Bosna-Hersek (B-H) Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

14-17 Şubat
Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, Çek işadamlarının da içinde bulunduğu bir heyetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında konuk Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile de görüşmüş; Türk-Çek İş Forumu’nun resmi açılışını gerçekleştirmiş; iki ülke ticari ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla Mersin ve Adana’da temaslarda bulunmuş ve Çek Cumhuriyeti’nin Mersin Fahri Konsolosluğu’nun resmi açılışını gerçekleştirmiştir.

15 Şubat
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başkanlığındaki bir heyet Ukrayna’yı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Yıldız, Ukrayna Enerji ve Kömür Sanayi Bakanı Yuri Boyko ile enerji alanında işbirliği ve halen yürütülmekte olan projeler konusunda görüş alışverişinde bulunmuştur.

15-16 Şubat
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Vera Kobalia’nın daveti üzerine Gürcistan’ı ziyaret ederek “Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Üçlü İş Forumu”na katılmıştır.

15-16 Şubat
Lübnan İlerici Sosyalist Partisi lideri Velid Canbolat, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile istişarelerde bulunmak üzere, partinin Dış İlişkiler Sorumlusu Doreid Yaghi ile birlikte ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-16 Şubat
Afganistan Yüksek Barış Konseyi Genel Sekreteri Masum Stanekzai, ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

15-16 Şubat
Ankara'da Türkiye-Güney Afrika Cumhuriyeti Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) II. Dönem Toplantısı yapılmıştır. Toplantı sonunda iki ülke KEK Eşbaşkanları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız ve GAC Ticaret ve Sanayi Bakanı Rob Davies tarafından bir Ortak Bildiri imzalanmıştır.

16 Şubat
Özel bir ziyaret vesilesiyle ülkemize gelen Kenya Dışişleri Bakanı Moses Wetangula, Ankara'da Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştür.

16-17 Şubat
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO’ya üyeliğimizin 60. yıldönümü vesilesiyle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, NATO Genel Sekreteri Rasmussen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş, ayrıca, TBMM Dışişleri ve Savunma Komisyonları ile NATO PA Türk Grubu üyeleri ortak toplantısına katılmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilen Genel Sekreter Rasmussen ayrıca Türk Atlantik Konseyi Derneği tarafından düzenlenen bir panele de konuşmacı olarak katılmıştır.

17 Şubat
Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Wulff istifa etmiştir.

18-19 Şubat
Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, özel bir vesileyle İstanbul’u ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün konuk Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konuların yanısıra NATO’nun 2012 Mayıs ayındaki Şikago Zirvesi öncesinde Makedonya’nın NATO ile entegrasyon sürecine ivme kazandırılması için izlenebilecek strateji konusunda görüş teatisinde bulunulmuştur.

20 Şubat
Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. Yıldönümü kutlamalarının Türkiye’deki başlangıç etkinliği olarak İstanbul’daki Sabancı Müzesi’nde düzenlenen “Rembrandt ve Çağdaşları: Hollanda Sanatının Altın Çağı” başlıklı serginin açılış töreni Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün teşrifleri, Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal ve AB Bakanı Sayın Egemen Bağış’ın iştirakleriyle gerçekleştirilmiştir. Konuk Bakan ziyareti vesilesiyle ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

20 Şubat
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker Roma’da gerçekleştirilen 5+5 Akdeniz Diyaloğu ve Foromed toplantılarına katılmıştır.

20-22 Şubat
AP Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu heyeti, Türkiye’de cinsiyet eşitliği politikaları ve mevzuatı ile kadın hakları konularında bilgi edinmek amacıyla ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Heyet anılan ziyaret çerçevesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin ve Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş-Başkanı Sayın Afif Demirkıran ile temaslarda bulunmuştur.

21-22 Şubat
İtalya Savunma Bakanı Giampaolo Di Paola ve beraberindeki heyet ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Di Paola ziyaret çerçevesinde, Savunma Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanımız Sayın Org. Necdet Özel ile ikili temaslarda bulunmuştur.

22-26 Şubat
Kosova Sağlık Bakanı Dr. Ferid Agani başkanlığındaki heyet Türkiye ile Kosova arasında sağlık alanında işbirliğine ilişkin çeşitli temaslarda bulunmak amacıyla ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde anılan heyet Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından kabul edilmiştir.

23 Şubat
İngiltere tarafından Londra’da tertiplenen Somali konulu uluslararası konferansa, ülkemizi temsilen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında bir heyet katılmıştır.

24 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Tunus’ta düzenlenen Suriye Halkı’nın Dostları Grubu Toplantısı’na katılmıştır.

24 Şubat
Türkiye-Meksika İş Konseyi Toplantısı DEİK’in eşgüdümünde Meksiko City’de gerçekleştirilmiştir. G-20 Zirvesi vesilesiyle Meksika’da bulunan Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan da sözkonusu toplantıya iştirak etmiştir.

24-25 Şubat
Türkiye ve Finlandiya’nın eş-başkanlığındaki “Barış için Arabuluculuk” girişim kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun himayelerinde “İstanbul Arabuluculuk Konferansı” düzenlenmiştir. Konferansa, arabuluculuk konusunda dünyanın önde gelen akademisyenlerinin ve alan tecrübesine sahip STK temsilcilerinin yanısıra, BM 66. Genel Kurul Başkanı Nassir Abdulaziz Al-Nasser, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja ve Brezilya Dışişleri Bakanı Antonio Patriota da iştirak etmiştir.

BM Genel Kurul Başkanı Al-Nasser bu vesileyle ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştür. Sözkonusu görüşmelerde, Medeniyetler İttifakı, arabuluculuk girişimi, HOPEFOR, BM reformu ve Suriye konuları ele alınmıştır.

Finlandiya Dışişleri Bakanı da Dışişleri Bakanımızla bir çalışma kahvaltısında biraraya gelerek, ikili ve bölgesel konuları ele almışlardır.

25 Şubat
Libya Başbakanı Dr. Abdurrahim El Keib Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak beraberinde Bakanlardan oluşan bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

25 Şubat
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu İstanbul’da gerçekleştirilen Brezilya’nın Kuzey Afrika ve Orta Doğu’daki Bölgesel Büyükelçileri Konferansında bir konuşma yapmış ve Brezilya Dışişleri Bakanı Patriota ile biraraya gelmiştir.

25-26 Şubat
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, Mimar Mühendisler Grubu’nun davetlisi olarak, konferans vermek üzere 25-26 Şubat 2012 tarihlerinde İstanbul’u ziyaret etmiş, bu vesileyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a geçmiş olsun ziyaretinde bulunmuştur.

25-27 Şubat
Irak İslam Yüksek Konseyi (IİYK) Başkanı Ammar El-Hekim, beraberinde bir heyetle resmi temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. El-Hekim Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

26-27 Şubat
Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Doha’da düzenlenen “Kudüs’ü Savunma Uluslararası Konferansı”na ülkemizi temsilen katılmıştır.

27-28 Şubat
Abu Dhabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri Başkomutan Yardımcısı Şeyh Muhammed Bin Zayed Al Nahyan, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-29 Şubat
Irak’taki koalisyon hükümetinin ortaklarından Irakiye’nin bünyesinde yer alan Ulusal Kalkınma ve Reform Hareketi (El Hal/Çözüm) Lideri Cemal Kerbuli ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

27 Şubat-1 Mart
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

28 Şubat
Fransa Ulusal Meclisi’nde “Yasayla tanınan soykırımların varlığının sorgulanmasının cezalandırılmasına” ilişkin olarak gündeme getirilen ve 22 Aralık 2011 tarihinde Fransa Ulusal Meclisi, 23 Ocak 2012 tarihinde ise Senato Genel Kurulu’nda onaylanarak yasalaşma süreci ilerletilen yasa teklifi hakkında, toplam 80 Senatör ve 73 milletvekili tarafından, tasarının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesi ile iptal istemiyle 31 Ocak 2012 tarihinde Anayasa Konseyi’ne iki ayrı başvuruda bulunulmuştu. Anayasa Konseyi anılan başvuruları inceleyerek açıkladığı kararında, sözkonusu yasa teklifini ifade ve haberleşme özgürlüğü bakımından Anayasa’ya aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle iptal etmiştir.

28 Şubat-1 Mart
Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanımız tarafından Konuk Devlet Başkanına Devlet Nişanı takdim edilmiş, 8 anlaşma ve belgenin imza töreni gerçekleştirilmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı ayrıca, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’le de görüşmüş, onuruna verilen Fahri Doktora unvanını kabul etmiş, Türkmen İhraç Ürünleri Fuarı açılışına katılmış ve Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte Türk-Türkmen İş Forumuna hitap etmiştir.