Mayıs

1-6 Mayıs
Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

1-3 Mayıs
Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi, özel bir ziyaret çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile görüşmüştür.

2-4 Mayıs
Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (TEİK) TEİK Eşbaşkanı Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Türkiye-Ukrayna Hükümetlerarası TEİK VIII. Dönem Toplantısına katılmak üzere Kiev’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Babacan, ziyareti kapsamında Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne de gitmiştir.

2-4 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile KEK Eşbaşkanı Sudan Tarım Bakanı Dr. Abdelhalim Al Mutaafi, Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 12. Dönem Toplantısı marjında Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

3-4 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek (B-H) Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumdzija’nın davetine icabetle B-H’i ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız sözkonusu ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Lagumdzija’nın yanısıra B-H Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri, B-H Parlamentosu Başkanlık Divanı, B-H Bakanlar Konseyi Başkanı Vjekoslav Bevanda, Savunma Bakanı Muhamed Ibrahimoviç ve Yüksek Temsilci Inzko ile de görüşmüştür. Sayın Bakanımız ayrıca, “International League of Humanists” tarafından kendisine verilmesi uygun görülen ödülü almak üzere düzenlenen törene katılmıştır.

4-8 Mayıs
Zambiya Sanayi ve Ticaret Bakanı Robert K. Sichinga ve beraberindeki işadamları heyeti, Zambiya’daki iş ve yatırım imkânlarını tanıtmak amacıyla ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuş ve bu çerçevede Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

6-7 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Slovenya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, sözkonusu ziyarete Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız da iştirak etmiştir. Ayrıca, Sayın Başbakanımız Slovenya'da faaliyet gösteren Uluslararası Ortadoğu ve Balkanlar Araştırma Enstitüsü tarafından kendisine layık görülen "10 Yılın Devlet Adamı" ödülünü almak üzere düzenlenen törene katılmıştır.
6-9 Mayıs
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Brezilya Federal Cumhuriyeti Savunma Bakanı Celso Amorim'in davetine icabetle Brezilya’yı ziyaret etmiştir.

8 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve İtalya Başbakanı Monti'nin eşbaşkanlığında Roma'da Türkiye-İtalya Hükümetlerarası İkinci Zirve Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Anılan Zirve esnasında Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı Sayın Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek eşlik etmişlerdir. Zirve vesilesiyle “Başta Terörizm ve Örgütlü Suçlar Olmak Üzere Ağır Suçlarla Mücadelede İşbirliği Anlaşması”, “Çevre Koruma ve Sürdürülebilir Kalkınma Alanlarında İşbirliği Anlaşması” ve “Sosyal Güvenlik Anlaşması” ile “Türkiye-İtalya arasında Ekonomik ve Ticaret Ortaklık Komitesi (JETCO) Kurulmasına İlişkin Deklarasyon”, “Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı ile İtalya Ekonomik Kalkınma, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Arasında Ekonomi Alanında ve Özel Sektörler Arasında İşbirliğinin Geliştirilmesine İlişkin Ortak Bildiri” ve “Bilimsel ve Teknik İşbirliği Anlaşmasının 2012-2015 Uygulama Programı” imzalanmıştır. Zirvenin ardından bir Ortak Bildiri yayınlanmıştır.

8-10 Mayıs
Kamerun Millet Meclisi Başkanı Cavaye Yeguie Djibril, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Konuk Meclis Başkanı ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir.

9-11 Mayıs
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Şili Cumhuriyeti Savunma Bakanı Andres Allamand'ın resmi davetlisi olarak Şili’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

9-12 Mayıs
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün beraberinde bir heyetle Japonya’yı ziyaret etmiş, bu vesileyle Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı, Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanı, Japon Parlamentosu Dostluk Grubu Başkanı ve çeşitli uluslararası şirketlerin başkanları ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet’in davetine icabetle Estonya’yı ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves ve Başbakan Andrus Ansip tarafından kabul edilmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, 5. Lennart Meri Konferansının açılışı vesilesiyle Cumhurbaşkanı Ilves’ın ev sahipliğinde düzenlenen akşam yemeğine ana konuşmacı olarak katılmıştır. Estonya-Türkiye Kültürlerarası Ticaret ve Eğitim Derneği-Eestürk’ün açılışına da katılan Sayın Bakanımız, Türkçe Olimpiyatları Estonya Finali ödül törenine de iştirak etmiştir.


12-13 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Moldova’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti ve Moldova Başbakanı Vladimir Filat tarafından kabul edilmiş ve Moldova Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Iurie Leanca ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız sözkonusu ziyaret kapsamında ayrıca Gökoğuz Yeri (GY) Özerk Bölgesi’ni ziyaret etmiş ve GY Başkanı Mihail Formuzal, GY Halk Topluşu Başkanı Anna Harlamenko ve GY İcra Komitesi üyeleriyle temaslarda bulunmuştur.

14-15 Mayıs
AFC Dışişleri Bakanı Westerwelle, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile ikili görüşmelerde bulunmak ve Bertelsmann Vakfı ile Sabancı Üniversitesi işbirliğinde İstanbul’da düzenlenen “14. Kronberg Görüşmeleri-Avrupa, Türkiye ve Akdeniz İşbirliğinin Teşviki ve Güçlendirilmesi” konulu Forum’a katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

13-20 Mayıs
Flaman Bölgesi Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Inovasyon, Kamu Yatırımları, Medya ve Yoksullukla Mücadele Bakanı Ingrid Lieten Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın davetlisi olarak resmi ve teknik temaslarda bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret etmiştir. Lieten, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün’le görüşmüştür.

15 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan beraberinde bir heyetle, Aday Ülkelerle AB Ekonomi ve Maliye Bakanları arasında Bakanlar Diyaloğu (ECOFIN) toplantısı münasebetiyle Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-16 Mayıs
Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ulaştırma Komiseri Siim Kallas, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın konuğu olarak Karabük ve Ankara’yı ziyaret etmiştir. Bakan Kallas, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı Sayın Egemen Bağış tarafından da Ankara’da kabul edilmiştir.

15-16 Mayıs
Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Poposki, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sayın Bakanımız ve AB Bakanı Sayın Egemen Bağış ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-17 Mayıs
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek Arnavutluk’u ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız sözkonusu ziyaret çerçevesinde, İşkodra Valisi Voltana Ademi ve İşkodra Belediye Başkanı Lorenc Luka ile görüşmüş ve Yunus Emre Kültür Merkezini ziyaret etmiştir.


16 Mayıs
“Türkiye-Polonya Düzenli İstişareler II. Dönem Toplantısı” Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Polonya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Waldemar Pawlak’ın eşbaşkanlıklarında Varşova’da gerçekleşmiştir. Resmi görüşmelerin akabinde İş Forumu tertiplenmiştir.

16-17 Mayıs
Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, ülkemizin AB katılım süreci çerçevesinde, Pozitif Gündem’in “Müktesebata Uyum” unsuru kapsamındaki çalışmalara yönelik başlangıç (kick-off) toplantısına katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la görüşmelerde bulunmuştur. Komiser Füle ayrıca, Pozitif Gündem çerçevesinde TBMM’de AB Uyum Komisyonu yetkilileriyle biraraya gelmiş ve 23. Fasıl Çalışma Grubu’na ilişkin üçlü görüşmede Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ve Sayın Egemen Bağış’la temaslarda bulunmuştur.

16-17 Mayıs
Nisan ayında ikinci kez IKBY Başbakanlığına getirilen Neçirvan Barzani, bu göreve gelişinden sonraki ilk yurtdışı ziyaretini ülkemize gerçekleştirmiştir. Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş; Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile temaslarda bulunmuştur.

16-18 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker, Bosna-Hersek III. Uluslararası Yatırım Konferansı ve Saraybosna İş Forumuna iştirak etmişlerdir.

18-19 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde AB Bakanı Sayın Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile birlikte Varna’yı ziyaret etmiştir.

Ziyaret marjında, Sayın Başbakanımız, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Jassim bin Jabor Al Thani ve Katar Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye’nin katılımıyla bir çalışma toplantısı gerçekleştirilmiştir. Yapılan üçlü toplantıda enerji ve altyapı alanlarında işbirliği olanakları konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

19-20 Mayıs
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, beraberinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Sayın Kemal Yurtnaç ve YTB’den bir heyetle Vaşington ve ardından “Türk Günü Yürüyüşü ve Festivali”ne katılmak üzere New York’u ziyaret etmiştir.

20 Mayıs
Türkiye-Pakistan Tercihli Ticaret Anlaşması IV. Tur müzakereleri, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi ikinci toplantısı öncesinde Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın katılımıyla İslamabad’da gerçekleştirilmiştir.

20-21 Mayıs
Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Erbil’de “From Erbil to the World, Energy and the Kurdistan Region’s Road to Development” başlıklı bir konferans düzenlenmiştir. Anılan konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın başkanlığında bir heyet katılmıştır.

20-21 Mayıs
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ABD’nin evsahipliğinde Şikago’da düzenlenmiştir. Şikago Zirvesi’ne, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın da yer aldığı bir heyetle katılım sağlanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız zirve marjında Şikago’da Türk Öğrenci Dernekleri başkanlarını, Orta Batı ABD’deki Ahıska Türk Dernekleri’nin temsilcileri ve Türk Dernekleri’nin başkanlarını, Türk Amerikan Çatı Dernekleri’nin başkanlarını, Arap çatı örgütleri temsilcileri heyetini ve Somali heyetini kabul etmiş; Şikago Küresel İlişkiler Konseyi’nde bir konuşma yapmıştır.

Şikago Zirvesi’nde, ülkemizin de katkıda bulunduğu NATO Balistik Füze Savunma (BFS) Sisteminin Ara Yeteneği ilan edilmiştir.
Sayın Cumhurbaşkanımız zirve akabinde, San Francisco’yu ziyaret etmiş ve ziyaret kapsamında Los Angeles County Şerifi Baca ve San Francisco Belediye Başkanı Ed Lee’yi kabul etmiş; Batı yakasında yaşayan vatandaşlarımızla buluşma resepsiyonuna katılmıştır. Ayrıca Stanford Üniversitesi’nde bir konuşma yapmış, ardından üniversitedeki Türk akademisyenler ve öğrencilerle biraraya gelmiştir.

20-22 Mayıs
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün, KOSGEB tarafından organize edilen “National Small Business Week” etkinliklerine katılmak üzere Vaşington’u ziyaret etmiş, ardından Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Şikago ve San Francisco programına iştirak etmiştir.

20-22 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’nin davetine icabetle Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, her iki taraftan toplam 18 Bakanın hazır bulunduğu Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi İkinci Toplantısı yapılmış, bu çerçevede sekiz belge imzalanmıştır.

21 Mayıs
Türkiye-Pakistan Karma Ekonomik Komisyon 14. Dönem Toplantısı, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi ikinci toplantısı öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’ın katılımıyla İslamabad’da gerçekleştirilmiştir.

21-22 Mayıs
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlu’nun davetine icabetle İran’ı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye ile İran arasındaki ticari-ekonomik ilişkiler ele alınmıştır.

22 Mayıs
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Belçika’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri, Dış Ticaret ve Avrupa İşleri Bakanı Didier Reynders ile görüşmüştür. Sayın Bağış ayrıca, Türkiye-AB vize diyaloğu konusunda Belçika İçişleri Bakanı Joëlle Milquet ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22-24 Mayıs
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan V. Astana Ekonomik Forumu’na katılmak ve akabinde temaslarda bulunmak üzere Kazakistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette, “Yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı” ile “Türkiye ile Kazakistan Arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama” imzalanmıştır. Sayın Başbakanımız, toplantı marjında ayrıca İngiltere eski Başbakanı Tony Blair’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-25 Mayıs
Hollanda Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Tarım ve Yenilikçi Teknoloji Bakanı Maxime Verhagen Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. Yıldönümü çerçevesinde ülkemizle siyasi ve ekonomik ilişkileri derinleştirmek amacıyla İstanbul’u ziyaret etmiş, bu çerçevede Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile görüşmüştür.

23 Mayıs
Yemen’in Dostları Grubu’nun (YDG) Bakanlar düzeyindeki 3. Toplantısı Riyad’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç başkanlığında bir heyet ile iştirak edilmiştir.

25 Mayıs
Danimarka Dışişleri Bakanı Villy Sovndal, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından kabul edilmiştir.

26-27 Mayıs
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım beraberinde bir heyetle Japon IHI ve ITOCHU firmaları tarafından yapılacak İzmit körfez geçiş köprüsünün rüzgara dayanıklılığını ölçmek için Politeknik Üniversitesi’nde kurulan rüzgar tüneli testine katılmak üzere Milano’yu ziyaret etmiştir.

26-27 Mayıs
Bakanlığımızın evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenen “Ortadoğu ve Kuzey Afrika: Yeni Siyasi Gerçekler” temalı toplantıya BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelerin Daimi Temsilcileri ve üst düzey BM yetkilileri katılmış, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu sözkonusu toplantıda bir konuşma yapmıştır.

27 Mayıs
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu Suriye Ulusal Konseyi (SUK) mensupları ile İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Mayıs-2 Haziran
Amerika Birleşik Devletleri Georgia Eyalet Valisi Nathan Deal ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün ile görüşmüş, Deal’ın eşi ise, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin tarafından kabul edilmiştir.

28-30 Mayıs
ABD’li Senatör Richard Durbin ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

30 Mayıs
Ülkemiz ile Kosova arasında müzakereleri tamamlanan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması Ankara’da Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Kosova Başbakan Yardımcısı ve Ticaret ve Sanayi Bakanı Mimoza Kusari Lila tarafından imzalanmıştır.

30 Mayıs-1 Haziran
Danimarka AB İşleri Bakanı Nicolai Wammen ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’le görüşmelerde bulunmuştur.

30-31 Mayıs
RF Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun vaki davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Minnihanov bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımızla görüşmelerde bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret, RF Tataristan Cumhuriyeti’nden ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olmuştur. Ayrıca anılan ziyaret marjında Türkiye-Tataristan İş Forumu İstanbul’da düzenlenmiş, Foruma Tataristan Cumhurbaşkanı ile Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan katılmıştır.

31 Mayıs-2 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, beraberinde bir heyetle ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.