Haziran

31 Mayıs-1 Haziran
BM Medeniyetler İttifakı İştirakçiler Forumu, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde Medeniyetler İttifakı Dostlar Grubu üyesi ülkelerin Devlet/Hükümet Başkanları ve üst düzeyli yetkilileri ile ilgili kuruluşların katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Forum’a BM Genel Sekreteri Ban ki- Moon ve BM 66. Genel Kurul Başkanı Nassir Abdulaziz Al- Nasser da iştirak etmiştir.

31 Mayıs-1 Haziran
Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç, Tiflis İvane Javakhishvili Devlet Üniversitesi bünyesinde kurulan Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin resmi açılışını yapmak üzere Gürcistan’ı ziyaret etmiştir.

31 Mayıs-1 Haziran
II. İstanbul Somali Konferansı düzenlenmiş ve anılan konferans marjında Somali’nin iki ayrı bölgesinde Bölgesel Kalkınma Ofisi kurulmasına ilişkin ikili anlaşma Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Somali Başbakanı tarafından imzalanmıştır. 58 ülke ve 11 uluslararası örgütün katıldığı konferans marjında Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız mevkidaşlarıyla çeşitli görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

1 Haziran
Ülkemizin, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 44. maddesi uyarınca Çocuk Hakları Komitesi’ne sunduğu birleşik 2. ve 3. Periyodik raporlar, anılan Komite’nin Cenevre’de düzenlenen 60. Oturumu esnasında görüşülmüştür. Oturuma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

1 Haziran
Sudan Cumhurbaşkanı Danışmanı Osman İsmail, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Toplantıda Sudan ile Güney Sudan arasındaki sorunlar, Ortadoğu’da meydana gelen gelişmeler ve Sudan ile Türkiye arasındaki işbirliği konuları hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

1-9 Haziran
ABD Ulusal Başhukukçular Birliği üyelerinden oluşan bir heyet ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

2-3 Haziran
KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük Antalya’yı ziyaret ederek, Antalya Organize Sanayici ve İşadamları Derneği 14. Yıl Kutlamalarına ve “OSIAD 2011 Yılı Başarılı Sanayicileri”nin ödüllendirildiği baloya onur konuğu olarak katılmıştır.

3-4 Haziran
II. Türk-Arap Sanayi İşbirliği Konferansı, ''Libya'nın Yeniden Yapılandırılması'' ana temasıyla Libya'nın Bingazi şehrinde gerçekleştirilmiştir. Konferansa Arap Ligi’ne üye 22 ülkeden temsilciler ile Türkiye'den Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün başkanlığında, sanayici ve işadamlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik bir heyet katılmıştır.

3-7 Haziran
Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ beraberinde bir heyetle, Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’ta düzenlenen “Harvard Sağlık Bakanları Liderler Forumu (Harvard Ministerial Health Leaders Forum)” adlı etkinliğe katılmak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

4-6 Haziran
Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika, Avrasya Bölgesel Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Forumun açılış oturumunda bir konuşma yapmıştır. Foruma Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile AB Bakanı Sayın Egemen Bağış iştirak etmişlerdir.

Sözkonusu toplantıya 70 farklı ülkeden toplam 1100 katılımcı kayıt yaptırmış, bu çerçevede 650 iş dünyası temsilcisi ve 180 üst düzey yönetici (CEO) katılım sağlamıştır. Bu vesileyle ülkemizi ziyaret eden Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kırgızistan Başbakanı Ömürbek Babanov ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakan düzeyinde çeşitli temaslarda bulunmuştur.

4-6 Haziran
Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Pakistan Savunma Bakanının davetine icabetle Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Yılmaz, dönemin Pakistan Başbakanı Yusuf Raza Gilani, Savunma Bakanı Syed Naveed Qamar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Khalid Shameem Wynne ve Kuvvet Komutanlarıyla çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6-7 Haziran
Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu ve Tacikistan’dan oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) nezdinde Diyalog Ortağı Statüsü için yapmış olduğumuz başvuru, Pekin’de ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilmiştir.

7 Haziran
Türkiye-AB Siyasi Diyalog 3. Toplantısı Bakanlar düzeyinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda AB tarafını AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle’nin başkanlığında bir heyet, Türk tarafını ise Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başkanlığında bir heyet temsil etmiştir.

7 Haziran
GAC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Kgalema Motlanthe Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında iki ülke Hükümetleri arasında “İkili Ulusal Komisyon” kurulmasına ilişkin anlaşma imzalanmıştır.

7-8 Haziran
Ülkemizin ABD ile birlikte eş-başkanlığını yürüttüğü Terörizmle Mücadele Küresel Forumu’nun (TMKF) Bakanlar Oturumu ile 2. Koordinasyon Komitesi Toplantısı İstanbul’da düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın başkanlık ettiği TMKF’nin resmi açılışının ardından Bakanlar düzeyindeki bu ilk oturumda İsviçre, İtalya, Pakistan, Ürdün, Almanya, Mısır, Fas, Suudi Arabistan, İngiltere, Cezayir, Endonezya Bakan düzeyinde, AB ise Yüksek Temsilci Catherine Ashton tarafından temsil edilmiştir. Tunus Dışişleri Bakanı Rafik Abdessalem da “konuk konuşmacı Bakan” sıfatıyla oturuma iştirak etmiştir. Toplantı sonunda, terörizmle mücadelede hukukun üstünlüğünün ve etkin bir ceza adaletinin tesisi alanında iyi uygulama örneklerini içeren “Rabat Mutabakatı” ile terör suçlularının/şiddete varan aşırıcılıktan hüküm giyenlerin hapishanelerdeki rehabilitasyonu alanında iyi uygulama örneklerine yer verilen “Roma Mutabakatı” kabul edilmiştir. Ayrıca, Sayın Bakanımız toplantı marjında, ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Mısır Dışişleri Bakanı Mohamed Amr ve Endonezya Dışişleri Bakanı R. M. Marty M. Natalegawa ile ikili görüşmeler yapmıştır.

8 Haziran
Reform İzleme Grubu’nun 26. Toplantısı İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’in evsahipliğinde; Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Sayın Afif Demirkıran’ın katılımlarıyla Ordu’da düzenlenmiştir. Toplantıda “Pozitif Gündem” ile “Yargı ve Temel Haklar-23” ve “Adalet, Özgürlük ve Güvenlik-24” fasılları çerçevesinde kaydedilen gelişmeler ele alınmıştır.

8 Haziran
KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük, İstanbul’u ziyaret ederek Kıbrıslı İş Adamları ve Profesyoneller Derneği tarafından düzenlenen I. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Yemeği’ne onur konuğu olarak katılmıştır.

8 Haziran
KKTC İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu, Ankara’yı ziyaret ederek 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Ödül Töreni’ne iştirak etmiştir.

8 Haziran
Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ilki, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ev sahipliğinde Trabzon’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımızın inisiyatifiyle başlatılan sözkonusu süreç çerçevesinde üç ülke Dışişleri Bakanlarının yılda iki kere bir araya gelmeleri kararlaştırılmıştır.

9 Haziran
“Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan-İş Forumu” (TAG-İF) 2. Toplantısı Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Azerbaycan Ekonomik Kalkınma Bakanı Şahin Mustafayev ve Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Vera Kobalia’nın katılımlarıyla Kars’ta düzenlenmiştir.

10 Haziran
KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük, Antalya’ya bir ziyaret gerçekleştirerek Kepez Belediye Başkanı tarafından yaptırılan Erdem Beyazıt Kültür Merkezi’nin açılısına onur konuğu olarak katılmıştır. KKTC Başbakanı Sayın Küçük bu vesileyle açılış törenine iştirak eden Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Çağlayan Libya Geçiş Hükümeti Başbakanı Abdurrahim El Keib tarafından kabul edilmiş ve Libya Ekonomi Bakanı Ahmed El Kosli ile biraraya gelmiştir. Ekonomi Bakanımız Sayın Çağlayan ziyareti vesilesiyle, Libya Başbakan Birinci Yardımcısı Mustafa Ömer Ebu Sakur Gays ve Ekonomi Bakanı Ahmed El Kosli’yle birlikte Summa şirketi tarafından onarımı yapılan Tacura’daki okulun açılış törenine katılmıştır.

10-13 Haziran
Türk-Amerikan Konseyi’nin (ATC) “Model Partnership and New Areas of Cooperation” temalı 31. Yıllık Konferansı Vaşington’da gerçekleştirilmiştir. Anılan konferansa Türkiye’den Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ile kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet katılmıştır.

12-15 Haziran
Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Siyasi Direktörler, Dışişleri Bakanları ve Zirve toplantıları ile Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) Yıllık Toplantısı Sırbistan Dönem Başkanlığı altında Belgrad’da gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanları ve Zirve Toplantılarında Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ülkemizi temsil etmiştir. Başbakan Yardımcısı Babacan GDAÜ temasları meyanında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç, Dışişleri Bakanı Jeremiç, Bosna-Hersek Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Lagumdzija ve Makedonya Dışişleri Bakanı Poposki ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

13-14 Haziran
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu 69. Toplantısı Strazburg’da düzenlenmiştir. Toplantıya ülkemizi temsilen AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin katılmıştır.

13-14 Haziran
Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Moldovalı mevkidaşı Oleg Efrim’in davetine icabetle, Moldova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş; başkent Kişinev ve Gökoğuz Yeri’nin (GY) başkenti Komrat’ta inceleme ve temaslarda bulunmuştur.

13-15 Haziran
Hollanda Kraliçesi Beatrix, Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 400. yıldönümü etkinlikleri kapsamında ülkemizi ziyaret etmiştir. Kraliçe Beatrix bu vesileyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le görüşmüştür.

14 Haziran
Türkiye-AB Enerji İlişkileri Dörtlü Bakanlar/Komiserler toplantısı AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, AB Genişleme ve Komşuluk Politikası Komiseri Stefan Füle ve AB Enerji Komiseri Günther Öttinger arasında Stuttgart’ta düzenlenmiştir.

14 Haziran
Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Başbakanımızın yanısıra Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’le de görüşmüştür.

14 Haziran
İstanbul Süreci Kabil Bakanlar Konferansına Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Bakanımız ve Afgan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul ile birlikte Konferansın eşbaşkanlığını yürütmüştür. Konferans sonunda kabul edilen bildiriyle, İstanbul Süreci kapsamında ilk aşamada yedi güven artırıcı önlemin (GAÖ) uygulamaya konulması onaylanmıştır. Ülkemiz, terörle mücadele, narkotik, afet yönetimi, ticari fırsatlar, ticaret odaları işbirliği, bölgesel altyapı ve eğitim alanındaki sözkonusu GAÖ’lerin uygulanmasının tamamına katılmış ve terörle mücadele GAÖ’sünün uygulanmasına Afganistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte lider ülke olmuştur. Ayrıca, Sayın Bakanımız bu vesileyle Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarafından kabul edilmiştir.

15-16 Haziran
Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) 2010 Gözden Geçirme Konferansı tavsiyelerinin hayata geçirilmesini kolaylaştırmak amacıyla Japonya ve Avustralya’nın öncülüğünde oluşturulan farklı bölgelerden on ülkenin (Türkiye, Almanya, Polonya, Hollanda, Kanada, Şili, BAE, Meksika, Avustralya, Japonya) yer aldığı Nükleer Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi’nin (NPDI) Bakanlar düzeyindeki dördüncü toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun evsahipliğinde, İstanbul’da düzenlenmiştir.

17-21 Haziran
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonu Türkiye Raportörü Josette Durrieu ülkemizi ziyaret etmiş ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin tarafından kabul edilmiştir.

18-19 Haziran
2008 yılından bu yana Liderler seviyesinde düzenlenmekte olan G-20 Zirvelerinin yedincisi, Meksika’nın başkanlığı altında Los Cabos’ta gerçekleştirilmiştir. Zirve Toplantısına Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiş, Sayın Başbakanımıza Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu eşlik etmiştir. Zirve vesilesiyle Sayın Başbakanımız ABD Başkanı Obama, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve Almanya Başbakanı Merkel ile ikili görüşmelerde bulunmuştur. Sayın Bakanımız ABD Dışişleri Bakanı Clinton ile bir araya gelmiş, Sayın Başbakanımızın ikili görüşmelerinde de yer almıştır.

Ayrıca, Zirve sonunda G-20 ekonomilerinin kısa ve orta vadede atmaları öngörülen adımlara ilişkin Los Cabos Büyüme ve İstihdam Eylem Planı kabul edilmiştir.

18-21 Haziran
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün, “Biyoteknoloji Sanayi Organizasyonu (BIO)” tarafından düzenlenen “BIO Konferansı”na katılmak üzere ABD’yi ziyaret etmiştir.

19-20 Haziran
Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu AB Komiseri Stefan Füle, Ada’yı ziyaret etmiştir. Komiser Füle, ziyareti vesilesiyle KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Eroğlu, Başbakan Sayın İrsen Küçük ve ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi/Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ile görüşmüş, ayrıca AB fonlarıyla finanse edilen Lefkoşa’daki Belediye Pazarı’nın (Bandabulya) açılışına iştirak etmiştir.

19-22 Haziran
Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer, İran’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret sırasında, İran ile “Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

20 Haziran
Uluslararası İşbirliği, İnsani Yardım ve Krizlere Mukabeleden sorumlu AB Komiseri Kristalina Georgieva, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la birlikte Suriye vatandaşlarının geçici koruma altında bulundukları Kilis’teki kampı ziyaret etmiştir.

20-22 Haziran
BM Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı (Rio+20 Zirvesi)” Rio de Janeiro’da düzenlenmiştir. 150’ye yakın ülkenin Devlet veya Hükümet Başkanı düzeyinde iştirak ettiği Konferansa, ülkemiz Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında geniş bir heyetle katılım sağlamıştır. Sayın Başbakanımız, Genel Kurul’a hitaben bir konuşma yapmış, UNDP ile ortaklaşa düzenlediğimiz “İnsani Kalkınma” konulu yan etkinliğe ve BM, Belçika ve Nepal ile ortaklaşa düzenlediğimiz “En Az Gelişmiş Ülkeler ve Rio+20” başlıklı yan etkinliğe katılmıştır. Sayın Başbakanımız ayrıca, Rio+20 Zirvesi marjında Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rouseff ile görüşmüştür.

21-23 Haziran
16. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu St. Petersburg’da düzenlenmiştir. Sözkonusu Foruma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız sözkonusu Forumun “Nükleer Güç: Fukişima Sonrası Bir Yıl” başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katılmıştır. Bakan Sayın Yıldız, anılan etkinlik marjında Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Boyko, Irak Petrol Bakanı Abdul Karem Luabi Bahedh, Rosneft Başkanı İgor Seçin, RF Enerji Bakanı Alexander Novak ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

21-25 Haziran
Belçika Valon Bölgesi Başkan Yardımcısı, Ekonomi, KOBİ’ler, Dış Ticaret, Yeni Teknolojiler ve Yüksek Öğretim Bakanı Jean-Claude Marcourt ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve bu çerçevede Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’le görüşmüştür.

22 Haziran
Türkiye-AB Ortaklık Konseyi 50. Toplantısı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın başkanlığında, Danimarka AB Bakanı Nicolai Wammen ve Genişleme ve Komşuluk Politikasından sorumlu AB Komiseri Stefan Füle’nin katılımıyla Brüksel’de düzenlenmiştir.

22 Haziran
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Brezilya’da düzenlenen Rio+20 toplantısı dönüşünde Dakar’da, Senegal Başbakanı Abdoul Mbaye ile görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye – Senegal ikili ilişkileri, iki ülkedeki siyasi ve ekonomik durum ile Suriye’deki siyasi gelişmeler ele alınmıştır.

25-26 Haziran
Türk tarafı eşbaşkanlığını Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan ile Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın, ABD tarafı eşbaşkanlığını ise Ticaret Bakan Vekili Rebecca Blank ile Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Ron Kirk’ün yürüttüğü, ekonomik ve ticari konulara ilişkin çalışmalarda en üst düzeyde eşgüdüm sağlanmasını amaçlayan Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) adlı mekanizmanın Bakanlar düzeyindeki ikinci toplantısı ülkemizin evsahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

26 Haziran
Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 20. Yıldönümü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç’in eş-başkanlığında düzenlenen Zirvede, 12 üye ülkeden 5’i (Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Romanya, Sırbistan) Devlet Başkanı düzeyinde, 2’si (Arnavutluk ve Bulgaristan) Başbakan, 2 üye (Rusya ve Ukrayna) Başbakan Yardımcısı, Yunanistan Dışişleri Bakanı, Ermenistan ise Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde temsil edilmiştir. Zirvede, ayrıca, 15 gözlemci, 8 sektörel diyalog ortağı ülke ve kuruluş ile Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler temsil edilmiştir. İşadamları, akademisyenler ve sivil toplum örgütleri gibi paydaşların da katılımıyla gerçekleştirilen 20. Yıldönümü Zirvesi sonucunda, İstanbul Zirve Bildirisi kabul edilmiştir. Zirve’de ayrıca, KEİ’nin gelecek on yılına ilişkin hedeflerini belirleyen “Geliştirilmiş Ortaklık için Ekonomik Gündem” belgesi de üye ülkelerden en üst düzeyde kabul görmüştür.

Ayrıca anılan Zirve marjında, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ne (TANAP) ilişkin Hükümetlerarası Anlaşma ile Ev Sahibi Ülke Anlaşması, Sayın Başbakanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de katılımlarıyla imzalanmıştır.

26 Haziran
30. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) toplantısı Berlin’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ülkemizi temsilen AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış başkanlığında bir heyet katılmıştır.

26-27 Haziran
Türkiye Bosna-Hersek (B-H) Karma Ekonomik Komisyon (KEK) IV. Dönem Toplantısı Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay’ın eşbaşkanlığında Ankara’da gerçekleştirilmiş olup, toplantı sonunda Türkiye B-H IV. Dönem KEK Toplantısı Protokolü imzalanmıştır. Ayrıca, anılan toplantı çerçevesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker ile Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirco Saroviç tarafından “Türkiye Cumhuriyeti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Bosna-Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı Arasında Tarım ve Kırsal Kalkınma Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

27-29 Haziran
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27-30 Haziran
İran Kültür ve İslami İrşad Bakanı Dr. Seyed Mohammed Hosseini, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28-29 Haziran
İran Cumhurbaşkanının Uluslararası İşlerden Sorumlu Yardımcısı ve Türkiye Özel Temsilcisi Ali Saeidlou Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın davetine icabetle ikili ekonomik ve ticari ilişkileri ele almak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu vesileyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

28-30 Haziran
Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Sadık Ahmetoviç, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan ziyareti çerçevesinde, Sayın Bakanımız ve İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

28 Haziran-1 Temmuz
Bakü’de düzenlenen “Crans Montana 23. Yıllık Oturumu”na Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

29 Haziran
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin, Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı Küçük ve Orta Ölçekli İsletmeleri Destekleme Ajansı tarafından Priştine’de düzenlenen Bölgesel Kadın Girişimcilik Fuarı ve Konferansına katılmak üzere Kosova’yı ziyaret etmiştir.

29-30 Haziran
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın doğum günü kutlamaları çerçevesinde, çoğunluğu Türk firmaları tarafından inşa edilen birçok projenin de açılışına katılmak üzere Aşkabat’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

29-30 Haziran
Türk-Arap Ekonomi Forumu’nun (TAF) 7’ncisi, Sayın Başbakanımızın himayelerinde ve Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek’in evsahipliğinde, T.C. Maliye Bakanlığı ve Arap Birliği (League of Arab States) resmi desteğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı işbirliği ile Al-Iktissad Wal-Aamal Group (AIWA) tarafından İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

30 Haziran
Suriye Rejimi ve muhalefeti üzerinde nüfuz sahibi tarafların katılımıyla Cenevre’de “Suriye Eylem Grubu” adı altında, Türkiye, ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere, Irak, Kuveyt, Katar, BM Genel Sekreteri, AL Genel Sekreteri ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisinin de katıldığı uluslararası bir konferans düzenlenmiştir. Anılan konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.