Mart

27 Şubat-2 Mart

Türkiye-Gana Karma Ekonomik Komisyon (KEK) III. Dönem Toplantısı Sağlık Bakanı Prof. Dr. Sayın Recep Akdağ ile Gana Gıda ve Tarım Bakanı Kwesi Ahwoi’nin eş-başkanlıklarında Ankara ve Erzurum’da gerçekleştirilmiştir.

29 Şubat-1 Mart

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Galler Prensi Charles’ın “Uluslararası Sürdürülebilirlik Birimi Toplantısı” vesilesiyle İngiltere’yi ziyaret etmiş, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Avrupa Bakanı David Lidington, Lordlar Kamarası AB Komisyonu Başkanı Lord Roper ve Avam Kamarası AB Komisyonu Başkanı William Cash ile temaslarda bulunmuştur.

2-4 Mart

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Aspen Enstitüsü İtalya Şubesi’nin İstanbul’da düzenlediği “Aspen Bosphorus Dialogue” II. Konferansı’na katılmış ve bu vesileyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2-4 Mart

İtalya Dışişleri Bakanı Giulio Terzi di Sant’Agata, İtalya Aspen Enstitüsü tarafından İstanbul’da düzenlenen “Double Transition: Economics and Politics Across Europe and the Mediterranean” konulu uluslararası konferansa Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile birlikte katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

4-6 Mart

Irak Eski Başbakanı ve Irakiye Listesi Lideri Ayad Allawi ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilen Allawi’ye ziyaret sırasında Irakiye Milletvekili ve Irak Parlamentosu Petrol ve Enerji Komisyonu Başkanı Adnan Cenabi eşlik etmiştir.

6 Mart

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan İsviçre’de düzenlenen 82.Cenevre Otomobil Fuarı’nı ziyaret etmiştir.

6 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ başkanlığındaki bir heyet, Türk Hava Yolları’nın Mogadişu’ya düzenlediği ilk tarifeli seferle Somali’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6-7 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan beraberinde bir heyetle Hong Kong’u ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret, Hong Kong’un 1997 yılında ÇHC’ye devrini izleyen dönemde ülkemizden yapılan en üst düzey ziyaret olma özelliğini taşımaktadır.

6-8 Mart

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Brüksel’i ziyaretle, Belçika’da faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Kuruluşlarıyla (STK) bir araya gelmiş, MÜSİAD ve İktisadi Kalkınma Vakfı’nın Avrupa Parlamentosu’nda (AP) düzenledikleri “Doğu-Batı Buluşması, Arap Dünyasındaki Gelişmeler ve Türkiye” konulu konferansa ve Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komitesi tarafından organize edilen “Eşit İşe Eşit Ücret” konulu etkinliğe konuşmacı olarak katılmıştır.

6-8 Mart

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay ITB 2012 Fuarı vesilesiyle Berlin’i ziyaret etmiştir.

7 Mart

İlki 16 Nisan 2011’de Urumiye’de gerçekleştirilen Türkiye-İran-Azerbaycan Üçlü Toplantısı’nın ikincisi Nahçıvan’da düzenlenmiştir. Toplantı süresince, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile ikili ve bölgesel işbirliği konularında görüşmeler gerçekleştirmiş ve toplantı sonucunda “Nahçıvan Bildirisi” kabul edilmiştir. Sayın Bakanımız Nahçıvan ziyareti sırasında, Nahçıvan Âli Meclis Başkanı Vasif Talibov ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-8 Mart

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye’yi ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

7-9 Mart

Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz Letonya ve Litvanya’yı ziyaret etmiştir.

7-9 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki’nin davetine icabetle Tunus’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki ile biraraya gelmiş; Ulusal Kurucu Meclis Başkanı Mustapha Ben Jafaar, Başbakan Hamadi Jebali ve Ennahda lideri Raşid Gannuşi’yi kabul etmiş; Ulusal Kurucu Meclis’te bir konuşma yapmıştır.

7-9 Mart

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin İran’a bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle İran Adalet Bakanı Morteza Bahtiyari ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ayrıca, ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Arasındaki Hukuki ve Adli Yardımlaşmaya Dair Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

7-9 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Singapur’a resmi bir ziyaret geçekleştirmiş, Singapur Cumhurbaşkanı Dr. Tony Tan Keng Yam, Başbakan Lee Hsien Loong, Dışişleri ve Adalet Bakanı K Shanmugam, Sanayi ve Ticaret Bakanı Lin Hng Kiang ve kurucu Başbakan Lee Kuan Yew ile görüşmüştür.

12-13 Mart

BM-Arap Ligi Suriye Ortak Özel Temsilcisi Kofi Annan Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle, Suriye’deki gelişmelerle ilgili istişarelerde bulunmak üzere beraberindeki heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

12-14 Mart

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız başkanlığında bir heyet, Kuveyt’te düzenlenen “13. Uluslararası Enerji Forumu (UEF) Bakanlar Toplantısı” ile “5. Uluslararası Enerji İş Forumu Toplantısı”na katılım gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Yıldız anılan toplantılar marjında karşıtlarıyla görüş alışverişinde bulunmuştur.

13 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetlisi olarak ülkemize çalışma ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir Atalay’la görüşmüştür.

13 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, “Türk Ocakları’nın 100. Yıldönümü: Türk Dünyasının Dünü, Bugünü, Geleceği” isimli etkinliğe katılmak üzere Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bozdağ ziyareti süresince, Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade, Eğitim Bakanı Misir Merdanov, Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade ile temaslarda bulunmuştur.

13-14 Mart

Belarus Adalet Bakanı Oleg Slijevski, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin’in davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, “Hukuki ve Cezai Konularda Adli Yardımlaşma ile Suçluların İadesi ve Hükümlülerin Nakline Dair Anlaşma” imzalanmıştır.

14-16 Mart

Karadağ Başbakanı Igor Luksiç Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İki ülke arasında Başbakan düzeyinde gerçekleştirilen bu ilk resmi ziyaret sırasında, konuk Başbakan Luksiç, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Sayın Başbakanımız ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-16 Mart

Ekvator Cumhurbaşkanı Rafael Correa beraberinde Dışişleri, Ticaret ve Entegrasyon Bakanı Patino, Planlama ve Kalkınma Bakanı Falconi, Stratejik Sektörler Bakanı Ramirez, Yasuni ITT Ulusal Sekreteri Baki olmak üzere geniş bir heyetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Correa ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla ikili görüşmelerde bulunmuştur.

16 Mart

Reform İzleme Grubu’nun 25. Toplantısı, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın evsahipliğinde, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır, TBMM Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Sayın Afif Demirkıran ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Sayın Mehmet Sayım Tekelioğlu’nun katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

16 Mart

Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Başkanı Dürzi Lider Velid Canbulat, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile istişarelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

17 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, beraberinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın M. Mehdi Eker’le bazı temaslarda bulunmak üzere Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir.

17-18 Mart

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç Sayın Başbakanımızı temsilen Köln’de düzenlenen Avrupa Gençlik Çalıştayı’na katılmıştır.

18-20 Mart

Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Saad-Eddine El Othmani, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-21 Mart

Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ beraberindeki heyetle birlikte, “Tütün ya da Sağlık Dünya Konferansı”na katılmak üzere Singapur’u ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Singapur Cumhuriyeti Hükümeti Arasında “Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

19-23 Mart

Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu yeni Başkanı Ali Çınar, beraberinde TADF yöneticilerinden oluşan bir heyetle Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan heyet ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Beşir Atalay ve Sayın Bülent Arınç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, tarafından kabul edilmiştir.

20 Mart

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un eş-başkanlıklarında, Türkiye-Bulgaristan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK)’nin ilk toplantısı Ankara’da gerçekleştirilmiş ve YDİK’i kuran Ortak Siyasi Deklarasyon Sayın Başbakanlar tarafından imzalanmıştır. Konuk Başbakan ziyaret vesilesiyle ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir, Sayın Başbakanımız ve konuk Başbakan tarafından medya, savunma, ulaşım, ekonomik işbirliği, enerji, su, çevre, doğalgaz, kültürel miras gibi konuları kapsayan 17 anlaşma/mutabakat muhtırası/ortak deklarasyon imzalanmıştır.

20-22 Mart

Türkiye - Etyopya Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VI. Dönem Toplantısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün ile Etyopya Sanayi Bakanı Mekonnen Manyazewal başkanlığındaki heyetler arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

20-23 Mart

İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Gunilla Carlsson ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle adıgeçen Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin ve TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam’la görüşmelerde bulunmuştur.

21 Mart

KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür

21-23 Mart

İsviçre Federal Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Johann Schneider Ammann beraberinde bir işadamı heyetiyle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adı geçen ziyaret sırasında, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından kabul edilmiş, ayrıca Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün’le de birer görüşme gerçekleştirmiştir.

21-24 Mart

Çin Komünist Gençlik Birliği Sekreteri, Bakan Lu Hao, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

22 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, BM 66. Genel Kurul Başkanı Büyükelçi Nasser tarafından New York’ta düzenlenen Medeniyetler İttifakı (Mİ) konulu tematik toplantıya katılmıştır.

22 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Sayın Michael Spindelegger’in davetine icabetle Avusturya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında, Sayın Bakanımız Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından kabul edilmiştir. İki Bakan Avusturya’daki Türk toplumuyla da biraraya gelmiştir.

22 Mart

Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ Cenevre’de düzenlenen "Avrupa’daki Sağlık Hizmetleri: Entegrasyon, Değişim, Sürdürülebilirlik: Keşfetme Zamanı" konulu panele katılmıştır.

22-23 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın davetine icabetle, Brüksel’i ziyaret etmiştir. Bu çerçevede Sayın Bakanımız, Yüksek Temsilci Ashton, AB üyesi ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla çalışma yemeğinde biraraya gelmiş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile birlikte Bakanlar düzeyinde Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı’na katılmıştır. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle ayrıca, AB Dış İlişkiler Konseyi marjında AB Dışişleri Bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalışma öğle yemeğine iştirak etmiş ve “Avrupa Politikaları Merkezi” (EPC) tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşma yapmıştır.

22-23 Mart

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Vera Kobalia, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’ın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

22-23 Mart

Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer, Beyrut Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılışını yapmak amacıyla Lübnan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan, ziyareti esnasında Lübnan Başbakanı Necip Mikati ve Lübnan Eğitim Bakanı Hasan Diab’la birer görüşme gerçekleştirmiştir.

26-27 Mart

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, beraberinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da yer aldığı bir heyetle, Seul’de düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere Güney Kore’yi ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız bu vesileyle, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev’le birer görüşme gerçekleştirmiştir.

26-27 Mart

Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz beraberinde Dışişleri Bakanlığı heyetiyle, Duşanbe’de düzenlenen Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Beşinci Konferansı (RECCA V) 5. Toplantısına katılmıştır.

28-29 Mart

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan İran’a resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyarette Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Türkiye-İran KEK Eş Başkanı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan eşlik etmişlerdir. Sayın Başbakanımız, ziyareti çerçevesinde İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ve İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ile görüşmüştür.


28-29 Mart

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım, Lübnan İletişim Bakanı Nicolas Sehnavi’nin davetlisi olarak “ArabNet Digital Summit” fuarına katılmak üzere Beyrut’u ziyaret etmiştir. Açılış sonrasında Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız ile Lübnan İletişim Bakanının başkanlıklarında heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

29-31 Mart

Lübnan Maruni Patriği Beşara Rai, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Dışişleri Bakanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez’le görüşmüştür.

29 Mart-1 Nisan

Irak Eski Başbakanı ve Irakiye Lideri Ayad Allawi, İstanbul’da düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu ikinci Toplantısı öncesinde görüşmelerde bulunmak üzere Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

30 Mart

Akdeniz’de ''deniz altına askıda döşenecek boru hattı'' ile KKTC'ye su temin edilmesi projesinin ikinci adımı olan Geçitköy Barajı'nın temeli, KKTC’de düzenlenen ve Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay ile Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’nun da katıldıkları törenle atılmıştır.