Nisan

1 Nisan
Suriye’deki krizin aşılmasına yönelik uluslararası çabaların koordine edilmesi amacıyla oluşturulan Suriye Halkı’nın Dostları Grubu’nun ikinci konferansı, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu başkanlığında İstanbul’da düzenlenmiştir. Toplantıya toplam 83 ülke ve uluslararası kuruluş tarafından katılım sağlanmış, bunlardan 43 ülke ve uluslararası kuruluş Dışişleri Bakanı ve Genel Sekreter düzeyinde temsil edilmiştir.

1-4 Nisan
Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VI. Dönem Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ve Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Joomart Otorbaev eşbaşkanlığında Bişkek’te gerçekleştirilmiştir.

2-3 Nisan
Afganistan Eğitim Bakanı Gulam Faruk Vardak Ankara’da düzenlenen EİT Eğitim Enstitüsü Mütevelli Heyeti Birinci Toplantısına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

3-4 Nisan
Portekiz Devlet Bakanı ve Dışişleri Bakanı Paulo Portas beraberinde bir işadamı heyetiyle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Portas, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’la görüşmüştür.

3-4 Nisan
ABD Temsilciler Meclisi (TM) Üyesi Tom Price (Cumhuriyetçi-Georgia) başkanlığında bir TM heyeti ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

3-4 Nisan
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan Sudan’ı ziyaret etmiştir. Sayın Babacan bu vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir tarafından kabul edilmiş, Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nafie Ali Nafie, Dışişleri Bakanı Ali Karti, Maliye Bakanı Ali Mahmoud Abdel-Rasool ve Elektrik ve Barajlar Bakanı Osama Abdalla M. Al-Hassan’la görüşmüştür.

4 Nisan
Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Somali Özel Temsilcisi Dr. Augustine Mahiga ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Nisan
Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Reynders ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde konuk Bakan, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

4-5 Nisan
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Romanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış, anılan ziyaret çerçevesinde Romanya Başbakanı Mihai Razvan Ungureanu, Dışişleri Bakanı Cristian Diaconescu, Avrupa İşleri Bakanı Leonard Orban ile görüşmüştür. Anılan ziyaret çerçevesinde iki ülke arasında Avrupa işleri konusunda bir mutabakat zaptı imzalanmıştır.

4-5 Nisan
OECD Genel Sekreteri Angel Gurria OECD Bakanlar Konseyi Dönem Başkanlığımız çerçevesinde istişarelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret vesilesiyle, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la görüşmüştür.

5-6 Nisan
Arnavutluk Başbakanı Sali Berisha, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde konuk Başbakan, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ve TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiş, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla bir araya gelmiştir.

5-9 Nisan
BMGS’nin Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

7-11 Nisan
Brunei Darussalam Sultanı Haji Hassanal Bolkiah, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Brunei Darussalam’ın 1984 yılında bağımsızlığını kazanmasından bu yana Devlet Başkanı düzeyinde ilk kez gerçekleştirilen sözkonusu ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasında “Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşması” ve “Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılması Anlaşması” imzalanmış, ayrıca “Savunma Sanayii Alanında İşbirliğine Dair Ortak Bildirge” yayınlanmıştır.

8-11 Nisan
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Wen Jiabao’nun davetine icabetle, beraberinde Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun da yeraldığı bir heyetle ÇHC’yi ziyaret etmiş, bu vesileyle enerji, yatırım ve kültür alanlarında çeşitli belgeler imzalanmıştır. Ülkemizden ÇHC’ye Başbakan düzeyinde 27 yıl aradan sonra gerçekleştirilen sözkonusu ziyaret, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne ise ülkemizden Başbakan düzeyindeki ilk ziyaret olmuştur.


9 Nisan
Bangladeş Dışişleri Bakanı Dipu Moni beraberinde yaklaşık 60 kişilik bir işadamları heyetiyle İstanbul’a gelmiş ve Tükiye-Bangladeş İş Konseyi toplantısına katılmıştır.

9-11 Nisan
ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi Kıdemli Üyesi John McCain ve anılan komite üyelerinden Joe Lieberman ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Adıgeçenler, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmişlerdir.

11-13 Nisan
Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina beraberinde Bangladeş Dışişleri Bakanı Dipu Moni ve Sanayi Bakanı Dilip Barua ile ülkemizi ziyaret etmiştir.

12-13 Nisan
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı’nın davetine icabetle Suudi Arabistan’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

12-13 Nisan
Ürdün Dışişleri Bakanı Nasser Judeh beraberinde Genelkurmay Başkanı General Mashal Mohammad Al Zaben ve İstihbarat Departmanı Direktörü General Faisal Al Shoubaki’den oluşan bir heyetle, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle Suriye konusunda siyasi istişarelerde bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

12-14 Nisan
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan İspanya’yı ziyaret etmiş ve anılan ziyaret sırasında Türkiye-İspanya Ticaret ve Sanayi Odası faaliyete geçmiştir.

12-14 Nisan
AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış Malta Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tonio Borg’un davetlisi olarak Malta’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bağış, anılan ziyaret çerçevesinde Malta Başbakanı Lawrence Gonzi ve Meclis Başkanı Michael Frendo ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

14 Nisan
İran’ın nükleer programı ile ilgili açıkta kalan hususların görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulabilmesi amacıyla, AB Yüksek Temsilcisi Ashton başkanlığındaki P5+1 (ABD, RF, ÇHC, İngiltere, Fransa + Almanya) heyeti ile Başmüzakereci Celili başkanlığındaki İran heyeti arasında İstanbul’da bir görüşme gerçekleşmiştir.

17 Nisan
Kırım Özerk Cumhuriyeti (KÖC) Başbakanı Anatoliy Mogilov, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Kırımoglu’yla birlikte Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Anılan heyet, Sayın Bakanımızın yanısıra, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ve TİKA Başkanı Sayın Serdar Çam’la görüşmüştür.

17 Nisan
Libya halk kahramanı Ömer Muhtar’ın oğlu Muhammed Ömer Muhtar Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

17-19 Nisan
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Hollanda Kraliçesi Beatrix’in davetine icabetle Hollanda’ya bir devlet ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker refakat etmişlerdir. Sözkonusu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesine büyük katkıda bulunmuş ve Türkiye ile Hollanda arasındaki Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 400. Yıldönümüne özel bir anlam katmıştır.

17-20 Nisan
Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle beraberinde AB ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb ve İçişleri Bakanı Paivi Rasanen’le ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Finlandiya Başbakanı Katainen, ziyaret çerçevesinde TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış, İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ve Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu’yla görüşmelerde bulunmuştur.

17-20 Nisan
Karadağ Başbakan Yardımcısı ve KEK Eşbaşkanı Vujica Lazovic Türkiye–Karadağ II. Dönem KEK Toplantısı’na katılmak üzere, beraberinde bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret çerçevesinde, KEK Toplantısı neticesinde nihai hale getirilen Protokol metni KEK Eşbaşkanları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ile Karadağ Başbakan Yardımcısı Vujica Lazovic tarafından imzalanmıştır. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı Lazovic, Başbakan Yardımcıları Sayın Ali Babacan ve Sayın Bekir Bozdağ ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

18-19 Nisan
Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Valeriu Lazar’ın davetine icabetle Moldova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş; sözkonusu ziyaret çerçevesinde Gökoğuz Yeri (GY) Özerk Bölgesi Başşehri Komrat’ta GY Özerk Bölgesi Başkanı Mihail Formuzal ile görüşmüştür.

18-20 Nisan
Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı İngiltere tarafından Brighton’da düzenlenen AİHM’in Geleceğine İlişkin Üst Düzeyli Konferans’a Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Ergin, konferans marjında AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AK İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ve İngiltere’nin İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Lord Tom McNally ile temaslarda bulunmuştur.

19 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın evsahipliğinde Suriye konusunda Dışişleri Bakanları düzeyinde Paris’te gerçekleştirilen toplantıya katılmıştır.

19-20 Nisan
G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı Vaşington’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya ülkemizi temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan katılmıştır.

19-20 Nisan
Dünya Enerji Liderleri Zirvesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Zirveye 40 ülkeden 100’ün üzerinde Bakan ve şirket CEO’ları düzeyinde katılımcı iştirak etmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız Zirve marjında Irak Elektrik Bakanı AbdulKarim Aftan Al-Jumaili, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Mohammed Dhaen Al Hamli, Libya Petrol ve Gaz Bakanı Abdurrahman Bin Yizza, Libya Elektrik Bakanı El Barasi, Enerji Şartı Genel Sekreteri Urban Rusnak ve Dünya Enerji Konseyi Başkanı Pierre Gadonneix ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

19-20 Nisan
IKBY Başkanı Mesud Barzani ülkemizi ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

19-21 Nisan
TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, AB Ülkeleri Parlamento Başkanları Toplantısı münasebetiyle Varşova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19-22 Nisan
Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın katıldığı IMF ve Dünya Bankası 2012 Yılı Bahar Toplantıları Vaşington’da gerçekleştirilmiştir.

20-25 Nisan
Libya Ulusal Merkez Partisi Genel Başkanı Ali Tarhuni beraberinde bir heyetle ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir.

21-26 Nisan
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın (United Nations Conference on Trade and Development – UNCTAD) 4 yılda bir gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Konferanslarının Onüçüncüsü, “Kalkınma Merkezli Küreselleşme: Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme ve Kalkınmaya Doğru” temasıyla Katar’ın ev sahipliğinde Doha’da düzenlenmiştir. Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, UNCTAD Genel Sekreteri Supachai Panitchpakdi’nin davetine icabetle, UNCTAD 13. Konferansının 21 Nisan 2012 tarihinde düzenlenen Açılış Oturumuna iştirak ederek katılımcılara hitap etmiştir. Sayın Başbakanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun yanısıra Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz eşlik etmişlerdir.

23-25 Nisan
Kamerun Dışilişkiler Bakanı Pierre Moukoko Mbonjo, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nun davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Konuk Başbakan ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’la görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Kamerun Dışilişkiler Bakanı Mbonjo tarafından iki ülke arasında “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması” imzalanmıştır.

24 Nisan
Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz “Batı Balkanlarda Mülteciler ve Yerlerinden Edilmiş Kişiler Sorununun Çözümüne Yönelik Saraybosna Konferansı”na katılmak üzere Bosna-Hersek’e (BH) günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

24-25 Nisan
Yeni Zelanda Muharip Gaziler Bakanı Nathan Guy, Çanakkale Kara Savaşları’nın 97. Yıldönümü Anma Törenleri’nde ülkesini temsil etmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

24-26 Nisan
BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Filippo Grandi başkanlığında bir heyet ülkemizi ziyaret etmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edilmiştir. Grandi ayrıca, TBMM, TİKA, AFAD ve Kızılay’da temaslarda bulunmuştur.

24-26 Nisan
Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Çanakkale Kara Savaşları’nın 97. Yıldönümünü Anma Törenleri’ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Başbakan ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Başbakanlar tarafından “Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yıldönümü Anma Törenlerine ve Bağlantılı Kültürel Değişimlere İlişkin Ortak Bildirge” yayınlanmıştır.

24-28 Nisan
Kosova Meclis Başkanı Jakup Krasniqi ve beraberindeki Parlamento heyeti çeşitli temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiş, TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.24-29 Nisan
Ürdün Başbakanı Awn Shawkat Al-Khasawneh, Anayasa Mahkemesi’nin 50. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Başbakan ziyaret sırasında, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Sayın Haşim Kılıç ve Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla görüşmüştür.

25-27 Nisan
18. ICCI Enerji ve Çevre Fuar Konferansı İstanbul’da düzenlenmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız’ın iştirak ettiği Konferansta enerji sektöründeki uygulamalara ilişkin konular ele alınmıştır.

26 Nisan
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) KKTC’nin verdiği lisanslarla karada petrol arama çalışmaları “Türkyurdu-1” ismi verilen kuyuda başlamıştır. Sınırüstü köyünde sondajların başlamasına ilişkin olarak düzenlenen törene KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı Sayın İrsen Küçük’ün yanı sıra, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız katılmıştır. KKTC ile Türkiye arasında imzalanan Paylaşım Sözleşmesi uyarınca TPAO tarafından yürütülecek sondaj çalışmasında 3 bin metre derinliğe kadar inilmesinin beklendiği ve çalışmanın ilk sonuçlarının 3-6 ay arasında alınacağı bildirilmiştir.

26-27 Nisan
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Nihat Ergün Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

26-28 Nisan
İngiltere’nin Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Bakanı Lord Stephen Green İngiliz Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı John Crindland ve UK Trade&Investment Yönetim Kurulu Başkanı Nick Baird ile birlikte İstanbul’u ziyaret etmiş ve Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

28 Nisan-1 Mayıs
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehmet Mehdi Eker Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir.

29-30 Nisan
Akdeniz Parlamenterler Asemblesi (Akdeniz PA) Özel Çalışma Grubu Toplantısı TBMM’nin evsahipliğinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Açılışını TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek’in yaptığı toplantıya Bosna Hersek, Cezayir, Fas, Filistin, Fransa, Malta, Mısır, Portekiz, Romanya, Sırbistan, İsrail ve Ürdün’den yaklaşık 75 parlamenter katılmıştır.

30 Nisan -3 Mayıs
2011 yılı Nobel Barış Ödülü sahibi gazeteci/aktivist Tevekkül Karman, Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen bir konferansa katılmak ve ülkemizde tedavi görmekte olan Yemenli hastaları ziyaret etmek üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ülkemizde bulunduğu süre zarfında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin tarafından kabul edilmiş; ayrıca Kilis ilimizdeki kamplarda misafir edilmekte olan Suriye vatandaşlarını ziyaret etmiştir.