Aralık

1-2 Aralık

Balkan savaşlarının 100. yılı etkinlikleri kapsamında 12 Balkan ülkesi arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Uluslararası Balkan Ekonomi Zirvesi 1-2 Aralık 2012 tarihlerinde Bursa’da, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve 11 Balkan ülkesinden 13 Bakanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

2-5 Aralık

Liberya Ulusal Kalkınma Komisyonu Başkanı (Bakan düzeyinde) Natty Davis başkanlığındaki bir heyet, 2-5 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet bu vesileyle 5 Aralık 2012 tarihinde Ankara’da MEKY Büyükelçi Mehmet Gücük ile görüşmüştür.

 

3 Aralık

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Başbakanlar düzeyinde Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı 3 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

 

3 Aralık

Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) arasında 11 Mart 2011 tarihinde imzalanan Ortaklık Çerçeve Anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilen ilk Danışma Toplantısı 3 Aralık 2012 tarihinde MEKY Büyükelçi Mehmet Gücük ve UNDP Başkan Yardımcısı ve Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Cihan Sultanoğlu eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

 

3-6 Aralık

ABD Dışişleri Bakanlığı’nda Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Vekili Eric Rubin 3-6 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesileyle, ALGM Büyükelçi Savut ve ASGM Büyükelçi Yalav ile görüşmüştür.

 

3-7 Aralık

ABD Ticaret Bakanlığı’nda Uluslararası Ticaretten sorumlu Müsteşar Francisco Sanchez’in başkanlığında bir heyet 3-7 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ahmet Yakıcı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sayın Habib Soluk ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

4 Aralık

Emekli Büyükelçi Hilal Başkal, Akdeniz için Birlik Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı ve Anna Lindh Vakfı Yönetim Kurulu Toplantısına katılmak üzere 4-5 Aralık 2012 tarihlerinde Barselona’ya bir ziyaret geçekleştirmiştir.

 

4 Aralık

Macaristan Dışişleri Bakanlığı’nda Siyasi ve Kültürel konulardan sorumlu Devlet Sekreter Yardımcısı Gergely Pröhle, 4 Aralık 2012 tarihinde MABY Büyükelçi Sayın Hasan Göğüş ile Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiş; Macaristan’ın sırasıyla Ocak 2013 ve Temmuz 2013 tarihlerinden itibaren yürüteceği Merkezi Avrupa Girişimi ve Vişegrad Dörtlüsü Dönem Başkanlıkları hakkında bilgi sunmuştur.

 

4-5 Aralık

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı 4-5 Aralık 2012 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya Sayın Bakanımız başkanlığındaki bir heyet ile iştirak edilmiştir.

 

4-6 Aralık

Türkiye-Cibuti Karma Ekonomik Komisyonu II. Dönem Toplantısı, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun eşbaşkanlığında 4-6 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantı sonrasında Karma Ekonomik Komisyon Protokolü ve Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma imzalanmıştır.

 

5 Aralık

Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin, 5 Aralık 2012 tarihinde Brüksel’de düzenlenen internet üzerinden çocuk istismarıyla mücadeleyi amaçlayan Küresel İttifak toplantısına katılmıştır.

 

5 Aralık

Türkiye-Belçika Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı, 5 Aralık 2012 tarihinde, iki ülkeden ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla, AGGM Büyükelçi Tunç Üğdül Başkanlığında Bakanlığımızda gerçekleştirilmiştir.

 

5-7 Aralık

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, 5-7 Aralık 2012 tarihlerinde AB üyelik müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

6 Aralık

Sayın Müsteşarımız, Dublin’de düzenlenen 19. AGİT Bakanlar Konseyi toplantısına iştirak etmiş; toplantı marjında 6 Aralık 2012 tarihinde Letonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

6 Aralık

Sayın Cumhurbaşkanımız, aralarında Erbil Türkmen Listesi Meclisi Başkanı Mahmut Çelebi, IKB milletvekili Şerdil Arslan ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yönetim Kurulu üyesi Aydın Maruf’un da yer aldığı Erbilli Türkmenlerden oluşan bir heyeti 6 Aralık 2012 tarihinde kabul etmiştir. Anılan heyet üyeleri aynı gün MEKY Büyükelçi Gücük ile Bakanlığımızda görüşmüşlerdir.

 

6-11 Aralık

Teksas Eyaleti Maliye Bakanı Susan Combs ve beraberindeki heyet 6-11 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, bu vesileyle, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ile görüşmüştür.

 

9-11 Aralık

Norveç Savunma Bakanı Anne Grete Strom-Erichsen,  Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz’ın davetine icabetle 9-11 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay, Sayın Bakanımız, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır ve TBMM Savunma Komisyonu Başkanı Sayın Oğuz Kağan Köksal ile görüşmüştür.

 

10 Aralık

MABY Büyükelçi Göğüş ile Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Schneider başkanlığındaki siyasi istişareler 10 Aralık 2012 tarihinde Prag’da yapılmıştır.

 

10-13 Aralık

Hollanda Temsilciler Meclisi Savunma Daimi Komitesi Başkanı Johannes Hahn ten Broeke 10-13 Ocak 2013 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti, gerçekleştirmiştir.

 

11 Aralık

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Türkiye ile Hollanda arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 400. yıldönümü kutlamalarının kapanış resepsiyonuna katılmak üzere 11 Aralık 2012 tarihinde Hollanda’ya bir ziyaret geçekleşirmiştir. Bu vesileyle, Sayın Babacan Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.           

11 Aralık

Sayın Bakan Yardımcımız 11 Aralık 2012 tarihinde Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Türkmenistan’ın tarafsızlık günü vesilesiyle Aşkabat’ta düzenlenen uluslararası konferansa katılmıştır.

 

11 Aralık

Özbekistan’la iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişareler 11 Aralık 2012 tarihinde MOPY Büyükelçi Ceylan ile Özbekistan Dışişleri Bakan Birinci Yardımcısı Vladimir Norov eşbaşkanlığında Taşkent’te gerçekleştirilmiştir.

 

11 Aralık

SHDG toplantısı marjında Suriye Ulusal Koalisyonu Yardım Koordinasyon Birimi (YKB) Teknik Toplantısı 11 Aralık 2012 tarihinde düzenlenmiştir. Sözkonusu toplantıya ÇSGM Büyükelçi Erdoğan İşcan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

 

11-12 Aralık

Türkiye, Afganistan, Pakistan Üçlü Zirve’sinin yedincisi Sayın Cumhurbaşkanımız, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari’nin katılımı ile 11-12 Aralık 2012 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşmiştir.

 

12 Aralık

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Elçin Efendiyev başkanlığındaki bir heyet 12 Aralık 2012 tarihinde Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev’in ölüm yıldönümü vesilesiyle Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen “Haydar Aliyev Dünyasında Kültür ve Sanat Konferansı”na katılmak üzere Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, anılan heyet 14 Aralık 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

12 Aralık

Sayın Bakanımız Suriye Halkının Dostları Grubu (SHDG) dördüncü toplantısına katılmak üzere, 12 Aralık 2012 tarihinde Fas’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu Toplantının sonuç bildirisinde, Suriye Ulusal Koalisyonu, katılımcı 114 ülke ve 13 uluslararası örgüt tarafından Suriye halkının meşru temsilcisi olarak tanınmış ve Suriye halkına destek taahhüdü yinelenmiştir.

 

12-14 Aralık

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin 12-14 Aralık 2012 tarihlerinde Avusturya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

13-14 Aralık

Ülkemizin ABD ile eşbaşkanlığını yürüttüğü Terörizmle Mücadele Küresel Formu (TMKF) Üçüncü Koordinasyon Komitesi toplantısı ve Bakanlar Oturumu, 13-14 Aralık 2012 tarihlerinde, 29 ülke, AB ve BM temsilcilerinin katılımıyla, Sayın Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns’ün eş-başkanlığında Abu Dhabi’de gerçekleştirilmiştir.

 

14 Aralık

MGSY Büyükelçi Önhon, 14 Aralık 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret eden ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Robert Ford’la Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

14-16 Aralık

NATO Yazmanlığında Kamu Diplomasisinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Kolinda Grabar, 14-16 Aralık 2012 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen ‘‘Uluslararası Antalya Güvenlik ve İşbirliği Konferansı’’na katılmak üzere Antalya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ziyaret çerçevesinde 13 Aralık 2012 tarihinde UGGM Büyükelçi Meriç tarafından verilen çalışma yemeğine katılmıştır.

 

15 Aralık

Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Irak İslam Yüksek Konseyi (IİYK) ileri gelenlerinden Adil Abdülmehdi’yi 15 Aralık 2012 tarihinde günü Ankara’da kabul etmiştir. Abdülmehdi, aynı gün İstanbul’da Sayın Bakanımız ve Sayın Başbakanımız ile birer görüşme gerçekleştirmiş, görüşmelerde Irak’taki siyasi gelişmeler ve Türkiye-Irak ikili ilişkileri ele alınmıştır.

 

15 Aralık

Suriye Türkmenleri Platformu I. Toplantısı, Suriye'nin çeşitli bölgelerinden gelen yaklaşık 1000 Türkmenin katılımıyla 15 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiş; Sayın Bakanımız toplantının açılış oturumuna katılarak bir konuşma yapmıştır.

 

15 Aralık

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 27. Dışişleri Bakanlar Konseyi Toplantısı Sayın Bakanımızın başkanlığında 15 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Konsey Toplantısında ayrıca, Örgütün önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını çizen yeni “Ekonomik Gündem” belgesinin uygulanması amacıyla hazırlanan Eylem Planı kabul edilmiştir.

 

17-18 Aralık

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, 17-18 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede, “Türkiye Cumhuriyeti ile Tacikistan Cumhuriyeti arasında İşbirliği Konseyi Kurulmasına İlişkin Ortak Açıklama” imzalanmıştır.

 

17-19 Aralık

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, 17-19 Aralık 2012 tarihlerinde AB üyelik müzakere sürecimize ilişkin temaslarda bulunmak üzere İrlanda’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

 

17-22 Aralık

Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Sayın Bakanımızın davetine icabetle Konya’da gerçekleştirilen Şeb-i Aruz törenleri vesilesiyle 17-22 Aralık 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu çerçevede Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

 

19 Aralık

Sayın Bakanımız, 19 Aralık 2012 tarihinde Finlandiya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle, Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Parlamento Başkanı Eero Heinaluoma, Başbakan Jyrki Katainen, Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Avrupa İşleri ve Dış Ticaret Bakanı Alexander Stubb ve Parlamento Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Timo Soini ile görüşmüştür. Sayın Bakanımız, Paasikivi Cemiyetinde bir de konferans vermiş ve Finlandiya’da yaşayan vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir.

 

19 Aralık

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez, 19 Aralık 2012 tarihinde Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle “Devlet ve Din: Değişen Dünyada Hoşgörüyü Güçlendirme” konulu uluslararası foruma katılmıştır.

 

20-21 Aralık

Sayın Bakanımız, 20-21 Aralık 2012 tarihlerinde Türkiye ile Makedonya arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 20. yılı vesilesiyle Makedonya’yı ziyaret etmiştir. Sözkonusu ziyaret esnasında Sayın Bakanımız Makedonya Cumhurbaşkanı Dr. Gjorge Ivanov,  Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski,  Makedonya Meclis Başkanı Trajko Veljanovski,  Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile görüşmelerde bulunmuştur. Ayrıca Sayın Bakanımıza, Üsküp Aziz Kiril ve Metodi Üniversitesi ile Kalkandelen Devlet Üniversitesi tarafından Fahri Doktora verilmiştir.

 

21 Aralık

Rusya Federasyonu ile terörle mücadele istişareleri, 21 Aralık 2012 tarihinde, iki ülkeden ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla, AGGM Büyükelçi Üğdül Başkanlığında Moskova’da gerçekleştirilmiştir.

 

21 Aralık

MOPY Büyükelçi Ceylan ve Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov başkanlığında 21 Aralık 2012 tarihinde Bakü’de siyasi istişareler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sırasında iki ülke arasındaki tüm alanlara yayılan ilişkilerin mevcut durumu ve Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi çerçevesinde imzalanan belgelerin hükümleri gereğince gerçekleştirilmesi hedeflenen konular ele alınmıştır.

 

25 Aralık

Tunus Başbakanı Hamadi Jebali 25 Aralık 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesilesiyle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tunus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma” Sayın Bakanımız ile Tunus Dışişleri Bakanı Rafik Abdesselam tarafından Ankara’da imzalanmıştır.

 

28 Aralık

Suriye’ye yönelik yardımların eşgüdümünün sağlanması amacıyla ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren kurumlarımızın temsilcilerinin ve Suriye Ulusal Koalisyonu bünyesinde kurulan Yardım Koordinasyon Birimi yetkililerinin katılımıyla 28 Aralık 2012 tarihinde Bakanlığımızda bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya MGSY Büyükelçi Ömer Önhon başkanlık etmiştir.

 

30 Aralık

Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Muaz Al Khatib, 30 Aralık 2012 tarihinde Sayın Başbakanımızla birlikte Akçakale Süleymanşah Çadırkenti'ni ziyaret etmiştir.