Ekim

 

2 Ekim

Türkiye-Kolombiya IV. Tur Siyasi İstişareleri 2 Ekim 2012 tarihinde Sayın Müsteşarımız ile Kolombiya Dışişleri Bakan Yardımcısı Monica Lanzetta eşbaşkanlığında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

 

2 Ekim

Sayın Müsteşarımız, 2 Ekim 2012 tarihinde NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı (SACEUR) Ora. James Stavridis ile Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

1-3 Ekim

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Vali Muammer Türker, 1-3 Ekim 2012 tarihlerinde Polonya’yı ziyaret etmiş ve Polonya Milli Güvenlik Bürosu Başkanı Stanislaw Koziej ile gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ve İçişleri Bakanı Jacek Cichocki tarafından kabul edilmiştir.

1-5 Ekim

ABD’li Senatörler Jeanne Shaheen (Demokrat-New Hampshire) ve James Risch (Cumhuriyetçi-Idaho), beraberlerindeki heyetle 1-5 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Adıgeçenler, ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı E. Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır tarafından kabul edilmişlerdir.

 

2 Ekim

Sayın Bakanımız, AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier ile birlikte, 2 Ekim 2012 tarihinde Ukrayna Dışişleri Bakanlığınca düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansının açılış oturumuna katılarak bir konuşma yapmıştır. Sözkonusu ziyaret sırasında Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Grişçenko, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Mogilov ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Sayın Kırımoğlu ile dörtlü bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2 Ekim

Türkiye-Oman 9. Dönem Ortak Komite toplantısı 2 Ekim 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay’ın Eş-Başkanlığını yaptığı toplantıda bir protokol imzalanmıştır.

 

2-3 Ekim

Avustralya Ticaret Bakanı Craig Emerson 2-3 Ekim 2010 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek ile bir araya gelmiştir.

 

2-4 Ekim

İngiltere İş ve Girişim Bakanı Michael Fallon 2-4 Ekim 2012 tarihlerinde beraberinde bir işadamı heyetiyle İstanbul’u ziyaret etmiştir.

 

2-4 Ekim

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, 2-4 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, adıgeçen bu kapsamda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın yanısıra AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile görüşmüştür.

 

3-6 Ekim

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan başkanlığında Ticaret ve Müteahhitlik heyeti 3-6 Ekim 2012 tarihlerinde Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) ve Mozambik’i ziyaret etmiştir.

 

4-5 Ekim

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Rahimi ve İran Adalet Bakanı Bahtiyari 4-5 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Rahimi ve Sayın Başbakanımızla görüşme gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Bahtiyari ise Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

4-6 Ekim

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay, 4-6 Ekim 2012 tarihlerinde Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle, Yalta’da düzenlenen Karadeniz Ekonomik Forumu’na ve Türkiye-Ukrayna Turizm Karma Komisyonu Toplantısı’na katılmıştır.

5-11 Ekim

ÇSGM Büyükelçi Erdoğan İşcan, 5-11 Ekim 2012 tarihlerinde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland başkanlığında ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un katılımıyla Strazburg’da gerçekleştirilen Dünya Demokrasi Forumu’na katılmıştır.

 

6 Ekim.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever ile Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’un katılımlarıyla 6 Ekim 2012 tarihinde Bursa’da Türkiye-Tataristan Ticaret ve Yatırım Forumu gerçekleştirilmiştir.

 

7-9 Ekim

Almanya Federal Cumhuriyeti Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu üyesi, Hür Demokrat Parti (FDP) milletvekillerinden oluşan bir heyet 7-9 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, anılan heyete üyeleri AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve TBMM Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Sayın E. Büyükelçi Volkan Bozkır ile görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

 

8 Ekim

Türkiye-İrlanda Siyasi İstişareleri, MABY Büyükelçi Hasan Göğüş ve İrlanda Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktör Büyükelçi David Donoghue arasında 8 Ekim 2012 tarihinde Dublin’de gerçekleştirilmiştir.

 

8 Ekim

Mısır Turizm Bakanı Dr. Hisham Zaazou, THY’nin İstanbul-Sharm El Sheikh hattının ilk seferine ilişkin törene katılmak üzere 8 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’a gelmiştir. THY’nin Istanbul-Sharm El Sheikh seferleri 9 Ekim 2012 tarihinde haftada dört gün olacak şekilde başlatılmıştır.

 

8-10 Ekim

Bask Özerk Yönetimi Sanayi Yenilik Ticaret ve Turizm Bakanı Bernabe Unda 8-10 Ekim 2012 tarihlerinde 71 Bask bölgesi şirketinin katılımıyla ülkemizi ziyaret etmiş, bu vesilesiyle Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan ve Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever’le görüşmüştür.8-11 Ekim

Norveç Parlamentosu Başkanı Dag Terje Andersen 8-11 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilen adıgeçen Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız ile görüşmüştür.8-11 Ekim

Lübnan Ekonomi Bakanı Nicolas Nahas, 8-11 Ekim tarihlerinde İstanbul’da yapılan Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (ISEDAK) 28. Toplantısına katılmak üzere 9-11 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.8-12 Ekim

Federal Almanya Meclisi (Bundestag) Dilekçe Komisyonu Başkan Vekili Milletvekili Gero Storjohann (CDU/CSU) başkanlığında bir heyet 8-12 Ekim 2012 tarihleri arasında ülkemize bir ziyarette bulunmuş ve Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-12 Ekim

Suudi Arabistan Konut Bakanı Dr. Shwaish Bin Saud Al-Duwaihi, Suudi Arabistan’da yapılması öngörülen sosyal konut projeleri konusunda görüş alıverişinde bulunmak üzere 8-12 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş;  Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar ile görüşmüştür.

8-9 Ekim

TKGM Büyükelçi Ayşe Asya 8-9 Ekim 2012 tarihlerinde Paris’te düzenlenen UNESCO Yürütme Komitesi Toplantısı’na katılmıştır.

 

9 Ekim

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Sierra Leone Ticaret ve Sanayi Bakanı Dr. Richard Konteh Türkiye-Sierra Leone Ekonomik İşbirliği Anlaşması’nı 9 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da imzalamışlardır.

 

9 Ekim

Avrupa Parlamentosu (AP) eski Başkanı, AP üyesi ve Konrad Adenauer Vakfı Başkanı Hans-Gert Pöttering 9 Ekim 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen bu vesilesiyle, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Başbakanımız ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9 Ekim

Türkiye-Fransa Siyasi İstişareleri, Sayın Müsteşarımız ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Pierre Sellal eşbaşkanlıklarında 9 Ekim 2012 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

9 Ekim

Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Radovan Zerjav 9 Ekim 2012 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile İstanbul’da görüşmüştür.

9-10 Ekim

NATO Savunma Bakanları Toplantısı 9-10 Ekim 2012 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu toplantıya ülkemiz adına Milli Savunma Bakanı Sayın İsmet Yılmaz katılmıştır.10 Ekim

BAGM Büyükelçi Hakan Okçal 10 Ekim 2012 tarihinde Üsküp’te düzenlenen GDAÜ Siyasi Direktörler Toplantısı’na iştirak etmiştir.

 

10 Ekim

Sayın Bakanımız, 10 Ekim 2012 tarihinde Yunanistan’a bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Yunanistan Parlamentosu Başkanı Meimerakis, Başbakan Samaras ve Dışişleri Bakanı Avramopulos ile görüşmeler yapan Sayın Bakanımız, iki ülke arasında YDİK toplantısının 2013 yılının ilk aylarında Ankara’da gerçekleştirilmesini kararlaştırmışlardır.

 

10-14 Ekim

Letonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Ojars Kalnins başkanlığındaki heyet, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı E. Büyükelçi Volkan Bozkır’ın davetine icabetle 10-14 Ekim tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

11 Ekim

Sayın TBMM Başkanımız 11 Ekim 2012 tarihinde Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Başbakan Boyko Borisov, Meclis Başkanı Tsacheva ile görüşmüştür.11-12 Ekim

Türkiye-Azerbaycan Tarım Yürütme Komitesi 6. Dönem Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Kutbettin Arzu ile Azerbaycan Tarım Bakan Yardımcısı Behram Aliyev’in eşbaşkanlıklarında 11-12 Ekim 2012 tarihlerinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir.

 

11-12 Ekim

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev 11-12 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret vesilesiyle “Yeni Sinerji – Ortak Ekonomi Programı 2012-2015 Dönemi Eylem Planı” 11 Ekim 2012 günü Ankara’da Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ile Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Asset Issekeshev tarafından imzalanmıştır. Sözkonusu ziyaret marjında ayrıca, 12 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da Türkiye-Kazakistan İş Forumu düzenlenmiş; Kazakistan Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakanımız Foruma katılarak iki ülke işadamlarına hitap etmişlerdir.

 

12 Ekim

Terörizmle Mücadele Küresel Forumu bünyesinde kurulan ve AB ile eşbaşkanlığını yaptığımız Afrika Boynuzu Çalışma Grubu kapsamında 12 Ekim 2012 tarihinde Brüksel’de bölge ülkelerine yönelik olarak kara para aklama ve terörizmin finansmanının önlenmesi konulu gayrı resmi bir çalıştay düzenlenmiş, çalıştaya AGGM Büyükelçi Tunç Üğdül katılmıştır.

 

12-14 Ekim

Lyon Belediye Başkanı ve Senatör Gerard Collomb, beraberinde Fransız işadamları heyetiyle 12-14 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle İstanbul’da Lyon Türk-Fransız İşadamları Derneği (CRAFT) tarafından Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever’in de katılımıyla bir akşam yemeği düzenlenmiştir.12-24 Ekim

BBVA-Bancomer tarafından düzenlenen ve çeşitli sektörlerden Meksikalı 48 lider kuruluşun yöneticilerinden ve işadamlarından müteşekkil bir heyet 12-24 Ekim 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından kabul edilmiştir.

 

13 Ekim

İngiltere Avrupa Bakanı David Lidington, İngiltere Ticaret ve Yatırımlardan Sorumlu Bakanı Lord Green ve İngiltere Dışişleri eski Bakanı ve Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu Eşbaşkanı Jack Straw 13 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da düzenlenen “Tatlıdil Forumu”na katılmak üzere ülkemizi ziyareti etmiştir. Sözkonusu Forum’a katılan Straw’a Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Cumhuriyet Nişanı tevdi edilmiştir.

13-15 Ekim

Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi Suriye Ortak Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi 13-15 Ekim 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

15-17 Ekim

Sayın TBMM Başkanımız 15-17 Ekim 2012 tarihlerinde Macaristan’ı ziyaret etmiş, Macar mevkidaşının yanısıra, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la da görüşmüştür.

15-19 Ekim

Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann beraberindeki heyetle birlikte 15-19 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle, Eyalet Başbakanı Kretschmann, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

15-19 Ekim

Belçika Veliaht Prensi Philippe, beraberinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri, Dış Ticaret ve Avrupa Birliği Bakanı Didier Reynders, Flaman Bölgesi Başbakanı Kris Peeters ve işadamlarından oluşan yaklaşık 400 kişilik bir heyetle 15-19 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemize bir “Ekonomik Misyon” ziyareti gerçekleştirmiştir. Prens Philippe ziyaret vesilesiyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızla görüşmüştür. Ziyaret sırasında, İstanbul’da iki ülke arasında Ekonomi Bakanları başkanlığında yürütülecek Ekonomik ve Ticari Ortak Komite (JETCO) mekanizmasının kurulmasına ilişkin deklarasyon imzalanmış, DEİK ve TOBB’un organizasyonunda İş Forumu düzenlenmiştir.

16 Ekim

NATO Stratejik Analiz Birimi Başkanı Dr. Stephanie Babst 16 Ekim 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek Bakanlığımızda bir dizi görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, NATO bölgesel ve uluslararası alanda muhtelif konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.16-18 Ekim

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış 16-18 Ekim 2012 tarihleri arasında İtalya’yı ziyaret etmiş ve İtalya’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde “European Union and Turkey: Confronting The Mediterranean Challenge Together” temalı bir konferans vermiş, ziyareti vesilesiyle İtalya Dışişleri Bakan Yardımcısı Marta Dassu, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini ile Uluslararası İşbirliği ve Entegrasyon Bakanı Andrea Riccardi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

 

16-18 Ekim

Bosna Hersek Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumdzija 16-18 Ekim 2012 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan bu ziyareti çerçevesinde 17 Ekim 2012 tarihinde Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş, Türkiye-Bosna-Hersek Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eş-başkanı Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir Atalay ile biraraya gelmiş, Sayın Bakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17-19 Ekim

Akdeniz İçin Birlik Su ve Çevre’den sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafiq Husseini (Filistinli) 17-19 Ekim 2012 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “EUROPE INBO 2012” Uluslararası Konferansı’nın açılışına katılmıştır. Bu vesileyle, Husseini, Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Murat Mercan, Filistin Özel Koordinatörü Sayın Vehbi Dinçerler, MEKY Büyükelçi Sayın Mehmet Gücük ve TİKA Başkan Yardımcısı Sayın M. Süreyya Er’le görüşmüştür.

18 Ekim

BAGM Büyükelçi Hakan Okçal 18 Ekim 2012 tarihinde Saraybosna’da gerçekleştirilen Bölgesel İşbirliği Konseyi (BİK) Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılmıştır.

18-20 Ekim

Şili Savunma Bakanı Andres Allamand 18-20 Ekim 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Bakan Allamand Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile görüşmüştür.

 

18-21 Ekim

İşkodra Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin yeni binasının resmi açılışı vesilesiyle Sayın Bakan Yardımcımız başkanlığındaki bir heyet 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Arnavutluk’u ziyaret etmiş, bu vesileyle Sayın Bakan Yardımcımız, Arnavutluk Dışişleri Bakan Yardımcısı Edith Harxhi ve Başbakan Sali Berisha ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

19 Ekim

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, 19 Ekim 2012 tarihinde New York’ta Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) ve Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından düzenlenen etkinlik ile DEİK, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Türk Amerikan Cemiyeti (American Turkish Society/ATS) işbirliğinde düzenlenen “Türkiye Yatırım Konferansı”na katılmıştır.

 

19 Ekim

MOPY Büyükelçi Fatih Ceylan, Afganistan İstanbul Süreci Kıdemli Memurlar Toplantısı ve Afganistan için Uluslararası Temas Grubu Toplantısına katılmak üzere ülkemize gelen Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov ile 19 Ekim 2012 tarihinde siyasi istişarelerde bulunmuştur.

20-21 Ekim

Sayın Bakanımız 20-21 Ekim 2012 tarihinde Yemen’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu vesileyle Cumhurbaşkanı Abdu Rabbu Mansour Hadi, Başbakan Mohammed Salem Basendwah ile görüşen Sayın Bakanımızın 150 işadamıyla beraber gerçekleştirdiği ziyarette ayrıca “TİKA Teknik İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

 

21 Ekim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker, Paris 25. Uluslararası Gıda Fuarı’nın 21 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreni vesilesiyle Fransa’yı ziyaret etmiştir.

 

23 Ekim

Sayın Müsteşarımız, ABD Genelkurmay İkinci Başkanı Ora. James Winnefeld’le 23 Ekim 2012 tarihinde Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir.

 

26 Ekim

MABY Büyükelçi Sayın Hasan Göğüş ile Litvanya Dışişleri Bakanlığı AB Konularından Sorumlu Bakan Yardımcısı ve Siyasi Direktör Vytaustas Leskevicius eşbaşkanlığındaki siyasi istişareler 26 Ekim 2012 tarihinde Vilnius’ta gerçekleştirilmiştir.

 

29-30 Ekim

Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Mustafa Sever, 29-30 Ekim 2012 tarihlerinde Bükreş’te Romanya Türk İşadamları Derneği (TIAD) tarafından düzenlenen “Balkanlar Türk Ekonomi Forumu” adlı etkinliğe katılmıştır.

30-31 Ekim

Sayın Başbakanımız, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Sayın Bakanımız ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile birlikte Berlin Büyükelçiliğimizin yeni Kançılarya binasının açılış törenine katılmak üzere 30-31 Ekim 2012 tarihlerinde Berlin’i ziyaret etmişlerdir. Ziyaret kapsamında Nicolas Berggruen Enstitüsü’nün Avrupa Krizin Ötesinde konulu konferansın kapanış konuşmasını yapan Sayın Başbakanımız, ziyaretin ikinci gününde Şansölye Angela Merkel ile bir çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir.

31 Ekim

Fransa Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı (CCI France) Andre Marcon TOBB’un daveti çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiş, 31 Ekim 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

30 Ekim-2 Kasım

Kosta Rika Dışişleri Bakanı Dr. Enrique Castillo 30 Ekim-2 Kasım 2012 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret marjında Konuk Bakan Sayın Bakanımız ile çalışma kahvaltısında bir araya gelmiş ve Dışişleri Akademileri arasında bir işbirliği mutabakat muhtırası imzalanmıştır. Konuk Bakan ayrıca, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüş, Ankara Üniversitesi’nde bir konferans vermiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

 

31 Ekim-2 Kasım

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay 31 Ekim-2 Kasım 2012 tarihleri arasında Özbekistan’ı ziyaret etmiş; bu vesileyle Özbekistan Ulusal Turizm Kurumu Başkanı Farruh Rizayev ve Özbekistan Kültür ve Spor Bakanı Tursunali Karimovich Kuziev’le ikili görüşmeler yapmıştır.