Ağustos

1 Ağustos
Kore Ticaret Bakanı Bark Taeho 1 Ağustos tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kore Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sosyal Güvenlik Anlaşması” Kore Ticaret Bakanı Bark Taeho ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik tarafından 1 Ağustos 2012 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

1 Ağustos
Sayın Bakanımız, ülkemize özel bir ziyarette bulunan Somali Dışişleri Bakanı Abdullahi Haji Hassan ile 1 Ağustos 2012 tarihinde Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

1-2 Ağustos
Sayın Bakanımız 1-2 Ağustos 2012 tarihleri arasında Erbil ve Kerkük’ü ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ve IKB Başkanı Mesut Barzani başkanlıklarında Erbil’de heyetler arası yapılan görüşmede Suriye’deki son durum, Irak’taki siyasi gelişmeler ve IKB-Türkiye ilişkileri ele alınmıştır.

Sayın Bakanımızın Kerkük’ü ziyareti, uzun bir aradan sonra anılan şehre ilk kez bu düzeyde yapılan bir ziyaret olması bakımından önem taşımış; Kerkük Valiliği, Vilayet Meclisi ve Irak Türkmen Cephesi’nde temaslarda bulunan Sayın Bakanımız, Irak’ın bir nüvesi olan Kerkük’teki etnik ve mezhepsel çeşitliliğin korunmasının tüm Irak’ın ve bölgemizin barış ve istikrarına yapacağı katkıyı vurgulamıştır.

Öte yandan, Irak Merkezi Hükümeti ziyaretin Kerkük ayağının resmi diplomatik kanallar üzerinden programlanmadığını gerekçe göstererek ülkemize tepki göstermiş, tarafımızca da ziyaretin Irak resmi makamlarına bildirim yapılarak gerçekleştirildiği vurgulanarak bu tepkinin haksız olduğu bildirilmiştir.

1-3 Ağustos
Irakiye Listesi Lideri Ayad Allawi 1-3 Ağustos 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, adıgeçenle Irak’taki ve bölgemizdeki siyasi gelişmelerin ele alındığı birer görüşme gerçekleştirmişlerdir.

2-5 Ağustos
Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Naci Koru, 2-5 Ağustos 2012 tarihlerinde Kosova'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Diplomasi Akademimiz ile Kosova Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.
2-11 Ağustos
Sayın Başbakanımız, 2-11 Ağustos 2012 tarihleri arasında ülkemize özel bir ziyarette bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ile 11 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul’da biraraya gelmiştir.

5-10 Ağustos
Irak eski Meclis Başkanı ve Irak İslam Partisi Genel Sekreteri Ayad Samarrai, 5-10 Ağustos 2012 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Bakanımız adıgeçeni İstanbul’da kabul etmiş ve görüşmede Irak’taki siyasi durum ele alınmıştır.

7 Ağustos
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salehi 7 Ağustos 2012 tarihinde Ankara’ya günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bakan Salehi ve Sayın Bakanımızın başbaşa gerçekleştirdiği görüşmeyi takiben heyetlerarası görüşme ve çalışma yemeği düzenlenmiş; görüşmelerde ikili konuların yanısıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır.

7-9 Ağustos
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi, Sayın Bakanımızın davetine üzerine 7-9 Ağustos 2012 tarihleri arasında beraberindeki heyet üyeleriyle birlikte ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu görüşmede Irak’taki son gelişmeler ile Türkmenlerin durumu ele alınmıştır.

9 Ağustos
Almanya Federal Milletvekili ve Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, beraberinde danışmanları, Alman basın mensupları ve AFC’nin Ankara Büyükelçiliği yetkililerinden oluşan bir heyetle 8 Ağustos 2012 tarihinde Hatay’ın Altınözü ilçesinde Suriyelilerin kaldığı bir barınma merkezini ziyaret etmiş; 9 Ağustos 2012 tarihinde Ankara’ya geçen Alman siyasetçi, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Naci Koru tarafından kabul edilmiştir.

9-10 Ağustos
Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak 9-10 Ağustos 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Devlet Başkanı Berdimuhamedov’a eşlik eden Türkmenistan Haberleşme Bakanı Bayramgeldi Övezov,Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yetkilileriyle 9 Ağustos 2012 tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9-11 Ağustos
Pakistan’ın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Nawabzda Malik Amad Khan 9-11 Ağustos 2012 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ tarafından kabul edilen konuk Bakan, ayrıca Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Naci Koru ve MGSY Büyükelçi Halit Çevik ile görüşmüştür.

10-12 Ağustos
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Sultan Murad'ı anma programına katılmak ve TİKA'nın yürüttüğü çeşitli projelerin tanıtım ve açılışlarını yapmak üzere, beraberindeki heyetle birlikte 10-12 Ağustos 2012 tarihlerinde Kosova'yı ziyaret etmiştir.
11 Ağustos
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 11 Ağustos 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Clinton, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilmiş; Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

12 Ağustos
Sayın Bakanımız, 12 Ağustos 2012 tarihinde Cidde’de yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısına birlikte iştirak etmiştir.

14 Ağustos
Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, Bakü’de 14 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleştirilen Türk Konseyi Ekonomiden Sorumlu Bakanlar Değerlendirme Toplantısı’na katılmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

14-15 Ağustos
Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la, 14-15 Ağustos 2012 tarihlerinde Mekke’de gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 4. Olağanüstü Zirvesi marjında ikili bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

14-15 Ağustos
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 4. Olağanüstü Zirvesi 14-15 Ağustos 2012 tarihlerinde Mekke’de gerçekleştirilmiştir. Zirve’de ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir. Sözkonusu Zirve’nin hazırlıkları çerçevesinde Cidde’de 11 Ağustos 2012 tarihinde İİT Yüksek Düzeyli Memurlar, 13 Ağustos 2012 tarihinde ise Sayın Bakanımızın da katıldığı İİT Dışişleri Bakanları hazırlık toplantıları düzenlenmiştir.

17 Ağustos
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 17 Ağustos 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Fabius, geçici koruma sağlanan Suriyelilerin kaldığı Kilis’teki bir barınma merkezine gitmiş, bilahare Ankara’da Sayın Bakanımız ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, görüşmelerde ağırlıklı olarak bölgesel/uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuş ve ayrıca Türk-Fransız ikili ilişkileri de ele alınmıştır.
17-19 Ağustos
Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, 17-19 Ağustos 2012 tarihlerinde Batı Trakya’ya özel bir ziyarette bulunmuştur.

19 Ağustos
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım 19 Ağustos 2012 tarihinde Makedonya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret sırasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Hava Ulaştırma Anlaşması” imzalanmıştır.

20-21 Ağustos
Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Agah Kafkas başkanlığındaki heyet 20-21 Ağustos 2012 tarihlerinde Moldova’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

22-23 Ağustos
Sayın Cumhurbaşkanımız, 22-23 Ağustos 2012 tarihlerinde Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’ın kurucu üyesi olduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) II. Zirvesi’ne katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımızla birlikte Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer de eşlik etmiştir. Zirve ortak tarih, dil, ve kültürümüze vurgu yapan “Eğitim, Bilişm ve Kültürel İşbirliği” temasıyla gerçekleştirilmiştir

28 Ağustos
İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu’nun (BDİHK) ikinci toplantısı, 27–31 Ağustos 2012 tarihlerinde ülkemizin ev sahipliğinde Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantının açılışında, Sayın Bakanımız ve İİT Genel Sekreteri birer konuşma yapmıştır. Toplantı kapsamında, Genel Sekreter Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu, Komisyon üyeleriyle birlikte 28 Ağustos 2012 tarihinde Sayın TBMM Başkanımız Cemil Çiçek tarafından kabul edilmiştir.

28-30 Ağustos
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Sayın Kutbettin Arzu ve beraberindeki heyet 39. Tarım ve Gıda Sektörü Fuarı’na katılmak amacıyla 28-30 Ağustos 2012 tarihlerinde Bosna-Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

30 Ağustos
BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Fransa’nın öncülüğünde, Türkiye'nin yanısıra Suriyeli sığınmacıları kabul eden komşu ülkelerin de davet edildiği Dışişleri Bakanları düzeyinde bir Güvenlik Konseyi toplantısı 30 Ağustos 2012 tarihinde, New York’ta düzenlenmiştir. Toplantıya Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

31 Ağustos
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Robert Philips Corker, (Cumhuriyetçi-Tennessee) 31 Ağustos 2012 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Senatör Corker, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Kemal Yardımcı ve Sayın Müsteşarımızla görüşmüştür.