Temmuz 2021

30 Haziran-1 Temmuz

- Sayın Bakanımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile gerçekleştirilen ikili ve heyetlerarası görüşmelerde Kıbrıs konusunun ve işbirliğimizin çeşitli boyutları ele alınmıştır. Sayın Bakanımız ayrıca, Türk Mukavemet Teşkilatı Mücahitler Derneği Genel Merkezi’ni ve Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Avcı’yı ziyaret etmiştir.

1 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferenc Dancs’la görüşmesinde, ikili ilişkilerimizin yanısıra Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

1-2 Temmuz

- Bakan Yardıcımız ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, bölgesel işbirliğini ve iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı himayesinde düzenlenen Prespa Diyalog Forumu’na katılmak amacıyla Kuzey Makedonya’yı ziyaret etmiş; Forum marjında 1 Temmuz’da “Diyalog Yoluyla Güven İnşası” başlıklı üst düzey oturuma konuşmacı olarak katılmıştır. Çekya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleš Chmelař, Avrupa Dış İlişkiler Servisi Batı Avrupa, Batı Balkanlar, Türkiye ve Birleşik Krallık Direktörü Angelina Eichhorst, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Fatmire İsaki, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer’la ikili görüşmeler gerçekleştiren Sayın Bakan Yardımcımız, ziyaret vesilesiyle ayrıca Üsküp’teki Türk toplumu temsilcileriyle ve Türk işinsanlarıyla biraraya gelmiştir.

6 Temmuz

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov’la videokonferans yöntemiyle biraraya gelmiştir. Görüşmede, 15 Haziran’da Sayın Cumhurbaşkanımız ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından imzalanan Şuşa Beyannamesi ve diğer anlaşmalarda yer alan enerji işbirliğine dair hususlar ele alınmış, ikili ilişkiler değerlendirilmiştir.

- Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 30. yıldönümü vesilesiyle Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği’yle işbirliği içerisinde, 6-13 Temmuz tarihleri arasında Bakanlığımızda düzenlenen fotoğraf sergisinin açılışı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ve Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev tarafından gerçekleştirilmiştir.

6-8 Temmuz

- İslam İşbirliği Teşkilatı Kadından Sorumlu Bakanlar 8. Konferansı, Kahire'de düzenlenmiştir. Anılan toplantıya, ülkemizi temsilen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık başkanlığında, Bakanlığımız temsilcisinin de yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir.

7 Temmuz

- Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Lasha Darsalia ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın, mevkidaşıyla Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmede ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır.

7-8 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ersan Saner’le biraraya gelmiş; görüşmelerde, başta Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz olmak üzere iki ülke ilişkilerinde öne çıkan hususlar ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ayrıca, Polis Genel Müdürlüğü Araç Hibe Töreni’ne katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, Litvanya ve Ukrayna’nın evsahipliğinde Vilnius’ta düzenlenen 4. Ukrayna Reform Konferansı’na katılmıştır. Konferans’ta Ukrayna’nın reform süreci ele alınmış ve uluslararası toplumun buna desteği teyit edilmiştir. Sayın Bakanımız, Estonya Dışişleri Bakanı Eva-Maria Limets, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ve evsahibi Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis’le Konferans marjında ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız Helsinki’yi ziyaret etmiş, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’yla yaptığı görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

8 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Ukrayna’yla ilişkilerimizin geliştirilmesi için atılacak adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, 2533 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının uzatılması bağlamında İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda, özel gündem maddesi altında “Türkiye'deki muhalefete, özellikle HDP’ye baskı” başlıklı bir karar kabul edilmiştir. AP’nin ülkemize karşı gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir tezahürü olan ve ilişkilerin olumlu gündem temelinde canlandırılmaya çalışıldığı bir dönemde alınan bu karara tepkimiz, aynı gün Bakanlığımızca yapılan açıklamayla ortaya konmuştur.

8/21 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Büyükelçi Victoria Nuland’la, ikili ve Kıbrıs dahil bölgesel gelişmelerin ele alındığı telefon görüşmeleri yapmıştır.

9 Temmuz

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Avustralya Başbakanı’nın İklim Koordinatörü James Larsen’le, videokonferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ülkemizin küresel iklim rejiminde adil olmayan konumu, Kasım ayında gerçekleşecek BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı ile iki ülke arasında iklim değişikliği konusunda işbirliği olanakları ele alınmıştır.

9-11 Temmuz

- Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Abbas’la 10 Temmuz’da başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Haiti Geçici Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Claude Joseph’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Sayın Bakanımız, suikast sonucu hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Jovenel Moise için taziye dileklerini iletmiştir.

10-15 Temmuz

- Malezya Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Mohamed Azmin Ali, Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’un davetine icabetle ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret sonucunda imzalanan Ortak Deklarasyon’la, 2015’te yürürlüğe giren Türkiye-Malezya Serbest Ticaret Anlaşması’nın hizmetler, yatırımlar ve e-ticaret alanlarını da kapsayacak şekilde genişletilmesi amacıyla müzakerelerin yeniden başlatılması kararlaştırılmıştır. Konuk Bakan ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

11-13 Temmuz

- TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Kuveyt Millet Meclisi Başkanı Marzouq Al-Ghanim’in davetine icabetle Kuveyt’i ziyaret etmiş; mevkidaşının yanısıra Emir Vekili ve Veliaht Prens Şeyh Mishaal, Başbakan Şeyh Sabah Al-Khaled ile Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Dr. Ahmed’le birer görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Herzog’u göreve başlaması dolayısıyla tebrik ettiği görüşmede Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

12-13 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, İspanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş; ziyareti kapsamında İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanlığı Dış İlişkiler, Latin Amerika ve Karayipler'den Sorumlu Devlet Sekreteri Cristina Gallach Figueras’la bölgesel konularda siyasi istişarelerde bulunmuştur. Sayın Bakan Yardımcımız ayrıca, İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanlığı AB Devlet Sekreteri Juan Gonzalez-Barba’yla da görüşerek ikili ilişkilerimiz, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konularını ele almıştır.

13 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devlet Başkanı Xi Jinping’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-ÇHC ilişkilerini geliştirecek adımlar ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede Uygur Türkleri’nin, ÇHC’nin eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının önemine dikkat çekmiştir. Sayın Bakanımızın Taşkent’te düzenlenen "Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık. Sınamalar ve Fırsatlar" temalı Konferans marjında 16 Temmuz’da ÇHC Dışişleri Bakanı Wang Yi’yle gerçekleştirdiği toplantıda bu telefon görüşmesinde ele alınan hususların takibi yapılmıştır.

- Ülkemiz ile AB arasında gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varılan Sağlık Alanında Yüksek Düzeyli Diyalog (YDD) toplantısı öncesinde, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ile Sağlık ve Gıda Güvenliğinden sorumlu AB Komiseri Stella Kyriakides arasında bir hazırlık toplantısı gerçekleştirilmiştir. Görüşmede, YDD toplantısının bu yıl sonbaharda gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.

13-14 Temmuz

- Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ağırlıklı olarak düzensiz göç alanında işbirliği ele alınmıştır.

13-16 Temmuz

- Azerbaycan Milletvekili Samed Seyidov başkanlığındaki Azerbaycan Milli Meclisi Dışişleri ve Parlamentolararası İlişkiler Komitesi Heyeti ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız tarafından kabul edilen heyet ayrıca, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ve TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu’yla bir görüşme gerçekleştirmiş, 15 Temmuz menfur darbe girişiminin akim bırakılmasının 5. yıldönümü münasebetiyle TBMM’de gerçekleştirilen anma törenlerine de katılmıştır.

14 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, IKBY Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Soran Şükür’ü kabul etmiştir.

14-16 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Özbekistan hükümetince Taşkent’te düzenlenen "Orta ve Güney Asya: Bölgesel Bağlantısallık. Sınamalar ve Fırsatlar" temalı konferansa katılmak üzere Özbekistan'ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız, Konferans’ın ana oturumuna hitap etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret sırasında ayrıca, Taşkent Büyükelçiliğimizde düzenlenen 15 Temmuz anma etkinliğine katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, yukarıda anılan Konferans marjında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Afganistan’daki son gelişmeler, ülkemizin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı bağlamında üstlenmeyi öngördüğü sorumluluk, güvenlik durumu ve barış süreci ele alınmıştır. Sayın Bakanımız etkinlik vesilesiyle ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı’nın Afganistan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’la bir görüşme yapmıştır.

-Sayın Bakanımız Konferans marjında Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Ahmed, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Ferhan ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev’le ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı görüşmelerde de bulunmuştur.

16 Temmuz

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımızın ABD Başkanı Biden'la 14 Haziran'da NATO Zirvesi marjındaki görüşmesi ışığında, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin devamı konusunda mutabık kalınmış, ayrıca başta Afganistan olmak üzere Suriye, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs gibi bölgesel meseleler ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Birleşik Krallık (BK) Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Wendy Morton’la adıgeçenin talebi üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, salgınla mücadele bağlamında uluslararası seyahatlere uygulanan kısıtlamalar ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry’nin Kıdemli Danışmanı Jonathan Pershing’le, videokonferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ülkemizin küresel iklim rejiminde adil olmayan konumu, ABD yönetiminin iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik ulusal çabaları ile küresel iklim eylemine katkıları ve iki ülke arasında iklim değişikliği bağlamında işbirliği olanakları değerlendirilmiştir.

18 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Umaro Sissoco Embalo ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi’yle üçlü bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, 3. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin düzenlenmesine ilişkin hususlar ele alınmıştır.

19 Temmuz

- Sayın Bakanımız, BK Dışişleri Bakanı Dominic Raab’la adıgeçenin talebi üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Kıbrıs meselesi ele alınmıştır.

19-20 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine katılmak üzere KKTC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız dahil 10 kabine üyesinin refakaten katıldığı ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, 19 Temmuz’da KKTC Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu’na katılarak milletvekillerine hitap etmiştir. 20 Temmuz’da ise resmi törenlere katılmış, aynı gün KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la Kıbrıs meselesi, Doğu Akdeniz ve Maraş konuları başta olmak üzere öne çıkan hususların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, toplu açılış ve temel atma etkinliğine iştirak etmiş; bu çerçevede, Yavuz Çıkarma Plajı’ndaki Barış ve Özgürlük Anıtı’nın ve 1974 Barış Harekatı’nda kullanılan çıkarma gemisinin müze gemi olarak açılışı, KKTC Veri Merkezi temel atma töreni ve KKTC e-Devlet projesi kapsamında hizmete alınacak uygulamaların tanıtımı, Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu açılışı ve Kapalı Maraş’ta restorasyonu tamamlanan Bilal Ağa Mescidi’nin yeniden ibadete açılışı gerçekleştirilmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, 20 Temmuz’da Maraş Açılımı’nın ikinci aşamasına geçildiğini, bu çerçevede Kapalı Maraş bölgesinin %3,5’ine tekabül eden pilot bölgenin askeri bölge statüsünün kaldırıldığını açıklamış; Sayın Cumhurbaşkanımız da bu kararı kuvvetle desteklemiştir. Başta AB olmak üzere karara uluslararası toplum tarafından tepki gösterilmiş; BM Güvenlik Konseyi’nin 23 Temmuz tarihli oturumunun ardından konuyla ilgili bir Başkanlık Açıklaması yapılmıştır. Bunlara cevaben Bakanlığımızca yapılan açıklamalarda, KKTC makamlarının Maraş açılım kararına desteğimiz teyit edilmiş, uluslararası topluma KKTC’nin Maraş konusunda hukuka uygun olarak attığı adımlar ile Cenevre’de sunduğu yapıcı önerinin desteklenmesi çağrısında bulunulmuştur.

23 Temmuz

- Sayın Bakanımız, 10 Temmuz’da İspanya Dışişleri Bakanı olarak atanan Jose Manuel Albares’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimiz ve 7. Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Zirvesi’nin hazırlıkları ele alınmıştır.

24 Temmuz

- Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 26. yıldönümü münasebetiyle Gümülcine’de düzenlenen anma törenine ülkemizden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık katılmıştır. Sayın Bakan Yanık, merhum Dr. Sadık Ahmet’in ailesini, Gümülcine ile İskeçe Müftülerini ve Batı Trakya Türk Kadın Platformu üyelerini ayrı ayrı kabul etmiş ve soydaşlarımıza hitapta bulunmuştur.

24-26 Temmuz

-Sayın Bakanımız, ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştiren Togo Dışişleri, Bölgesel Entegrasyon ve Yurtdışındaki Togolular Bakanı Robert Dussey’le bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede Mali, Çad ve tüm Sahel’deki güvenlik durumu başta olmak üzere bölgesel konular, Togo’nun Ankara Büyükelçiliği’nin açılması kararı ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi ele alınmıştır.

26-29 Temmuz

- TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Şentop, Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyareti kapsamındaki çeşitli temaslarının yanısıra Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Parlamento Başkanları 1. toplantısına katılmıştır.

27-28 Temmuz

- Angola Cumhurbaşkanı Joao Lourenço, anılan ülkeden Türkiye’ye ilk Cumhurbaşkanı ziyaretini gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Angola’yla siyasi, ticari ve ekonomik bağlarımız ele alınmış, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin ahdi zeminini güçlendirecek birçok hukuki metin imzalanmıştır.

29 Temmuz

- BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’ta konuşlu BM Barış Gücü’nün görev süresini altı ay daha uzatma kararı almıştır. Bakanlığımızca aynı gün yapılan basın açıklamasıyla, başarısızlığı kanıtlanmış parametreleri dayatan ve gerçeklikten kopuk bu karara duyduğumuz tepki dile getirilmiştir.