Ağustos 2021

2 Ağustos

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 1-7 Ağustos arasında ülkemizi ziyaret eden Özbekistan Cumhuriyeti Başbakan Müsteşarı Mehriddin Hayriddinov’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

3 Ağustos

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev başkanlığındaki heyeti kabul etmiştir. Görüşmede Suriye’ye ilişkin son gelişmeler, bölgedeki terör eylemleri, siyasi süreç ve insani durum ele alınmıştır. Rus heyeti, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal tarafından da kabul edilmiştir.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerin seyri ele alınarak, Türkiye-ABD ilişkilerinde olumlu gündeme odaklanmak ve işbirliğini ilerletmek için atılması gereken adımlar konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş; bölgesel gelişmeler değerlendirilmiştir.

3-4 Ağustos

- KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Bakanımızla birlikte Antalya'nın Manavgat ilçesinde orman yangınlarından zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunmuştur.

4 Ağustos

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun yeni seçilen Başkanı Salem Al-Meslet, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa ve Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Annas Abdeh’yi kabul etmiştir.

7 Ağustos

- Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi'nin Sayın Cumhurbaşkanımızı, 28 Ağustos'ta Bağdat'ta düzenlenen Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı’na davet ettiği mektubunu tevdi etmek üzere ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’yi İstanbul’da kabul etmiştir.

12 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizi ziyaret eden Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdelfattah Al Burhan’la, Sayın Bakanımız ise heyette bulunan Sudan Dışişleri Bakanı Mariam Al Sadig Al Mahdi’yle bir görüşme yapmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’la, Afganistan’daki güvenlik durumunun ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

13-14 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, özel bir ziyaret çerçevesinde ülkemize gelen Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé’yle görüşmüştür. Cumhurbaşkanı Condé ayrıca Gine’de faaliyette bulunan firmalarımızın temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14-15 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra’nın davetine icabetle Cezayir’i ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Tebboune tarafından kabul edilmiş ve mevkidaşıyla görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca, Cezayir’in Oran vilayetini ziyaret etmiş ve ülkede faaliyet gösteren Türk şirketlerinin temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

14-17 Ağustos

- Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize bir ziyarette bulunmuş; iki lider Vahdettin Köşkü’nde bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan’a ihraç edilen 4 MILGEM korvetinden ilkinin denize indirme törenine, mevkidaşıyla birlikte iştirak etmiştir.

16-17 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’nin davetine icabetle Ürdün’e bir ziyaret gerçekleştirmiş; Dışişleri Bakanı Safadi’yle görüşmesinin yanısıra Ürdün Kralı II. Abdullah ve Ürdün Başbakanı Bisher Al-Khasawneh tarafından kabul edilmiştir.

16-18 Ağustos

- Kore Cumhuriyeti Ulusal Meclisi Başkanı Byeong Seug Park, parlamento üyelerinden müteşekkil bir heyetle birlikte ülkemizi ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve TBMM’de temaslar gerçekleştirmiştir.

16/19/24 Ağustos

- Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Antony Blinken’la, Afganistan’da yaşanan gelişmelerin ele alındığı telefon görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

16-31 Ağustos

- Afganistan’daki güvenlik durumunun kötüleşmesi ve Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesiyle birlikte vatandaşlarımıza yönelik tahliye planımız devreye sokulmuş; bu kapsamda 7 tahliye seferiyle toplam 1.409 kişinin Türkiye’ye nakli sağlanmıştır.

- Afganistan’daki gelişmeler muvacehesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız, farklı coğrafyalardan muhataplarıyla telefon görüşmeleri gerçekleştirmişlerdir.

17 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, özel bir ziyaret için ailesiyle birlikte ülkemize gelen Sierra Leone Cumhurbaşkanı Julius Maada Bio’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

17-19 Ağustos

- KKTC Başbakanı Ersan Saner, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla görüşmüş; ülkemizde meydana gelen yangınlar sonucunda başlatılan rehabilitasyon çalışmalarına katkıda bulunmak için KKTC hükumeti ve sivil toplum kuruluşlarının düzenledikleri bağış kampanyasında toplanan yardımı tevdi etmiştir. Başbakan Saner, yangınlardan etkilenen bölgelerde incelemeler yapmıştır.

18 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, vaki davete icabetle ülkemizi ziyaret eden Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’i kabul etmiştir.

19 Ağustos

- 3. Türkiye-ASEAN Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı, Sayın Bakanımız, ASEAN Dönem Başkanı Brunei Dışişleri II. Bakanı Dato Erywan Pehin Yusof ve ASEAN Genel Sekreteri Lim Jock Hoi'nin katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

19-21 Ağustos

- Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ülkemizi ziyaret etmiş, ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; Sayın Bakanımızla ayrıca görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, “Yerel Yönetimler Altyapı Geliştirme Projesi" kapsamında Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından sağlanması öngörülen krediye ilişkin belgeler imzalanmıştır.

19/21 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımızın, Rusya Federasyonu (RF) Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 21 Ağustos’ta, Sayın Bakanımızın ise RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la 19 Ağustos’ta gerçekleştirdikleri telefon görüşmelerinde, ülkemizdeki yangınlarla mücadele eden Rus yangın söndürme uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden Rus ve Türk mürettebat için karşılıklı taziye dilekleri iletilmiş ve Afganistan başta olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

20 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’yi kabul etmiştir.

- Sayın Bakanımız, güvenli videotelekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen olağanüstü NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Toplantıda, Afganistan’daki güncel durum, Kabil Havaalanı’ndaki tahliye gayretleri ve NATO ile Müttefiklerin önümüzdeki dönemde Afganistan’la angajmanı hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

21-24 Ağustos

- Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo Bonasso, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Uruguay’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret kapsamında Bakan Bustillo, iş çevreleriyle biraraya gelmiş; Sayın Bakanımız, Sayın Ticaret Bakanımız ve Savunma Sanayii Başkanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardımlaşma Anlaşması ve iki ülke Dışişleri Bakanları arasında Siyasi İstişare Mekanizması Kurulmasına ve Diplomasi Akademileri Arasında İşbirliğine İlişkin iki ayrı Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Ziyaret kapsamında düzenlenen ortak basın toplantısında Uruguaylı Bakan, önümüzdeki dönemde ülkemizde Büyükelçilik açacaklarını duyurmuştur.

22-23 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştirerek Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi’ne katılmıştır. Zirve vesilesiyle, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine ve haklı Kırım davasına olan desteğimiz teyit edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Hanımefendi’nın bir videomesaj gönderdiği Zirve’ye ayrıca TBMM’den bir heyet iştirak etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Kırım Platformu Kuruluş Zirvesi marjında Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23 Ağustos

- Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Paraguay Cumhuriyeti Ulusal Spor Sekreterliği Arasında Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Mutabakat Zaptı, Paraguay Ulusal Spor Sekreterliği Bakanı Dr. Irma Fatima Morales Agüero’nun ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Ankara'da imzalanmıştır.

25 Ağustos

- NATO Kararlı Destek Misyonu kapsamında Kabil’de “çerçeve ülke” görevini icra eden ve Afganistan’ın dünyaya açılan kapısı konumundaki Kabil Havaalanı’nın askeri bölümünün işletme ve güvenlik sorumluluklarını üstlenen askerlerimiz, görevlerini başarıyla tamamlamış olarak 25 Ağustos’tan itibaren geri dönmüşlerdir.

27-28 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek ve Karadağ’a resmi ziyaretler gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Bosna-Hersek’i ziyareti, iki ülke arasında bu yıl içerisinde en üst düzeyde gerçekleşen üçüncü temas olmuş; Karadağ ziyareti ise, 12 yıllık aradan sonra Karadağ’a Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olmuştur.

28 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Bağdat'ta düzenlenen Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı’na iştirak etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı marjında İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29 Ağustos

- Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuş, bu kapsamda Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Ağustos

- Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın evsahipliğinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen Afganistan konulu toplantıya iştirak etmiştir.

30 Ağustos-2 Eylül

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 23-27 Ocak 2022’de Katar’da gerçekleştirilecek olan BM En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı hazırlıkları kapsamında, Cenevre merkezli olarak karma formatta düzenlenen Asya-Pasifik Bölgesel Gözden Geçirme Toplantısı’nın, “İstanbul’dan Doha’ya-Sürdürülebilir ve dirençli kalkınmaya doğru bir yolculuk: Asya-Pasifik mezuniyet hikayeleri” başlıklı üst düzey açılış oturumuna videokonferans yöntemiyle katılarak bir hitapta bulunmuştur.