Eylül 2021

31 Ağustos-1 Eylül

- Sayın Bakanımız, Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’in davetine icabetle, Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Ulusal Meclis Başkanı Ivica Daçiç, Başbakan Ana Brnabiç, Başbakan Yardımcısı, Kültür ve Enformasyon Bakanı Maja Gojkoviç ve Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç’le görüşmüştür. Sayın Bakanımız ayrıca, Sırbistan’daki işinsanlarımızla Belgrad’da buluşmuş; Yeni Pazar Başkonsolosluğumuzun resmi açılış törenini gerçekleştirmiş; Yeni Pazar Belediye Başkanı Nihat Bişevac, Sırbistan İslam Birliği Riyaseti Reis-ul Ulema’sı Sead Nasufoviç, Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi Başkanı Jasmina Curic ve Sancak’taki siyasi parti liderleri ve dernek temsilcileriyle biraraya gelmiştir.

1 Eylül

- Manchester Başkonsolosluğumuzun faaliyete geçmesiyle dış temsilcilik sayımız 253’e yükselmiştir.

2 Eylül

- Hollanda Dışişleri Bakanı Sigrid Kaag, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyarette ikili ilişkilerimizin yanısıra Afganistan bağlamındaki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

2-4 Eylül

- İslam Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu yıllık toplantısı Taşkent'te düzenlenmiştir. Toplantıya Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır.

3 Eylül

- Sayın Bakanımız, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün yeni (KEİ) Genel Sekreteri Lazar Comanescu'yu kabul etmiştir. KEİ’nin etkinliğini ve görünürlüğünü artırmaya yönelik görüş alışverişinde bulunulan görüşmede ayrıca, önümüzdeki yıl kutlanacak KEİ 30. yıldönümü vesilesiyle Zirve düzenlenmesi gündeme gelmiştir.

5-8 Eylül

- Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vincent Biruta, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, ekonomi, spor, eğitim ve protokol konularında 3 mutabakat zaptı ve 1 işbirliği protokolü imzalanmıştır.

6 Eylül

- KKTC Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı İsmet Korukoğlu ile KKTC Müzakere Heyeti üyeleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal tarafından kabul edilmişlerdir.

6/13 Eylül

- Sayın Bakanımız, ülkemize ziyarette bulunan Bosna-Hersek eski Yüksek Temsilcisi (YT) Valentin Inzko’yu 6 Eylül’de, görevine 1 Ağustos’ta başlayan yeni YT Christian Schmidt’i ise 13 Eylül’de Ankara’da kabul etmiştir.

6-7 Eylül

- AB Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız, Sayın İçişleri ve Ticaret Bakanlarımız ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın tarafından kabul edilmiş, üst düzey yetkililer ve iş çevreleriyle biraraya gelmiştir.

6-8 Eylül

- Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Félix Antoine Tshisékedi ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, ekonomi, maliye ve turizm alanlarında üç anlaşma imzalanmıştır.

- Sayın TBMM Başkanımız, Viyana’da düzenlenen 5. Dünya Parlamento Başkanları Konferansı marjında Kırgız Cumhuriyeti Jogorku Keneşi Başkanı Talant Mamıtov’la görüşmüştür.

7-8 Eylül

- Türkiye ve Mısır arasında ikinci tur siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza’nın başkanlıklarındaki heyetler arasında Ankara’da gerçekleşmiştir.

7-11 Eylül

- BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ülkemizi ziyaret etmiş; Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız tarafından kabul edilmiştir. Grandi ayrıca, Şanlıurfa ve Gaziantep’i ziyaret etmiştir.

8 Eylül

- Sayın Bakanımız, ABD ve Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları’nın tertipledikleri Afganistan temalı uluslararası toplantıya katılmıştır.

8-9 Eylül

- İslam İşbirliği Teşkilatı’nın uzmanlık kuruluşlarından olan Nur-Sultan’da kain İslam Gıda Güvenliği Teşkilatı’nın 4. Genel Kurulu videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Toplantıya, Sayın Tarım ve Orman Bakanımız başkanlığındaki heyetle iştirak edilmiştir.

9 Eylül

- Sayın Bakanımız, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri’yle Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun yeni seçilen Başkanı Salem Al-Meslet, Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa ve Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Annas Abdeh’yi kabul etmiştir.

10 Eylül

- Sayın Bakanımız, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani’yle Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Ticaret Bakanımız, Bakü’de gerçekleştirilen Türk Konseyi Ekonomi Bakanları 10. toplantısına iştirak etmiş ve ziyaret kapsamında Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov’la ikili ticari ilişkilerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-11 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyon 10. Dönem Toplantısı’na eşbaşkanlık etmek üzere Kırgızistan’ı ziyaret etmiş; Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Başkanı Ulukbek Maripov’la gerçekleştirdiği başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere ilaveten, Cumhurbaşkanı Caparov’la görüşmüş; Bişkek Türk-Kırgız Dostluk Hastanesi’nde incelemelerde bulunmuş, Türk-Kırgız İş Forumu’nda açılış konuşması yapmış ve Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Bişkek Eğitim Kompleksi’nin açılışını gerçekleştirmiştir.

13 Eylül

- Sayın Bakanımız, BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenen Afganistan konulu Yüksek Düzeyli Bakanlar Konferansı’na iştirak etmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, başta KEİ, EİT, Avrupa Konseyi ve AB olmak üzere uluslararası kuruluşlarda işbirliği, bölgesel ulaştırma ve enerji konularını görüşmek üzere Azerbaycan’a ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Sayın Kaymakcı, Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Elnur Memmedov’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13-14 Eylül

- Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Ivica Daçiç, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Meclis Başkanı Daçiç, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

14 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Genelkurmay Başkanı Kerim Veliyev'i kabul etmiştir.

15 Eylül

- Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Gürcistan Adalet Bakanı Rati Bregadze'nin davetine icabetle Gürcistan'a bir ziyarette bulunmuş; temasları kapsamında, mevkidaşının yanısıra Başsavcı Irakli Shotadze’yle görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca Başbakan Irakli Garibaşvili tarafından kabul edilmiştir. Sayın Adalet Bakanımız ve Gürcü mevkidaşı Bregadze tarafından "T.C. Adalet Bakanlığı ile Gürcistan Adalet Bakanlığı Arasında İşbirliğine İlişkin Ortak Açıklama" imzalanmıştır.

- Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Sayın Dr. Ali Taha Koç, Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Koç ve Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşad Nabiyev tarafından “Türkiye - Azerbaycan Dijital Dönüşüm Çalışma Grubu Yol Haritası” imzalanmıştır. Sayın Koç ayrıca, Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev’le bir görüşme gerçekleştirmiş, çeşitli kurumları ziyaret ederek temaslarda bulunmuştur.

15-17 Eylül

- İslam İşbirliği Teşkilatı Üye ve Gözlemci Devletlerin Anayasa / Yüksek Mahkemeleri İkinci Yargı Konferansı Bandung’da düzenlenmiştir. Toplantıya Anayasa Mahkemesi Başkanımız Sayın Zühtü Arslan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

- Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç, Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliyeva’nın daveti üzerine, işgalden kurtarılmış bölgeler ve sivil yerleşim yerlerindeki insani durumu görmek üzere Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16 Eylül

- Ülkemiz ile AB arasında Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu’nun ilk toplantısı, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile AB Komisyonu’nun Yeşil Mutabakattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın katılımlarıyla Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Paris Anlaşması çerçevesinde, iklim değişikliği ve çevre konularında önümüzdeki dönemde işbirliğinin geliştirilmesine dair görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantıya ilişkin olarak aynı gün ortak bir basın açıklaması yapılmıştır.

17 Eylül

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Vaşington’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşlerden Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’la biraraya gelmiştir.

- TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Sayın Şamil Ayrım başkanlığındaki heyet, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne (NÖC) bir ziyaret gerçekleştirmiş; NÖC Âli Meclisi Başkanı Vasif Talıbov tarafından kabul edilmiştir.

18 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’le İstanbul’da biraraya gelmiştir.

18-21 Eylül

- KKTC Başbakanı Ersan Saner, beraberindeki heyetle, Adana, İskenderun ve Ankara’da temaslarda bulunmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Başbakan Saner, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiştir.

19 Eylül

- Sayın Bakanımız, BM 76. Genel Kurulu yüksek düzeyli haftası öncesinde, KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’yla New York’ta istişarelerde bulunmuştur.

19/20 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız, BM 76. Genel Kurulu yüksek düzeyli haftası marjında, 19 Eylül’de Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından düzenlenen “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” başlıklı konferansa katılarak bir hitapta bulunmuş; 20 Eylül’de ise Türkiye-ABD İş Konseyi’nin düzenlediği 11. Türkiye Yatırım Konferansı’na hitap etmiş ve ABD’li iş çevreleriyle biraraya gelmiştir.

19-21 Eylül

- Sayın TBMM Başkanımız, İspanya’yı ziyaret etmiş; Senato Başkanı Ander Gil ve Temsilciler Meclisi Başkanı Meritxell Batet’le görüşmüş, ayrıca IE (Instituto de Empresa) Üniversitesi Küresel ve Kamu İşleri Okulu’nda düzenlenen etkinlikte Türk Dış Politikası ile Türkiye-İspanya ilişkileri hakkında bir konuşma yapmıştır.

20 Eylül

- BM Genel Kurulu yüksek düzeyli haftası öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, New York'taki BM binasının karşısında bulunan, devletimizin prestij projesi niteliğindeki New York Türkevi'ni, düzenlenen törenle hizmete açmıştır. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yanısıra çok sayıda üst düzey yabancı konuğun katıldığı törene Sayın Bakanımızla birlikte Sayın Milli Savunma, Ticaret, Kültür ve Turizm Bakanlarımız, üst düzey yetkililerimiz ve iş dünyamızın öndegelen temsilcileri iştirak etmiştir.

- Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız, Taşkent’te düzenlenen Türk Konseyi Gençlik ve Spor Bakanları 5. toplantısına katılmış; ayrıca Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanı Aida Balayeva ve Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Ferid Gayıbov’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20-23 Eylül

- Ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Karadağ Başbakan Yardımcısı Dritan Abazoviç, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

21-28 Eylül

- 21-28 Eylül tarihlerinde “COVID-19 Salgınının Atlatılması, Sürdürülebilirliğin Yeniden İnşası, Gezegenin İhtiyaçlarına Yanıt Verilmesi, İnsanların Haklarına Saygı ve BM’nin Yeniden Canlandırılması İçin Dayanıklılığın Umut Yoluyla Tesisi” temasıyla gerçekleştirilen BM 76. Genel Kurul genel görüşmelerine, ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki üst düzeyli bir heyetle iştirak etmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, genel görüşmelerin ilk gününde Genel Kurul’a hitap etmiş; üst düzeyli hafta marjında ayrıca, BM Genel Sekreteri tarafından düzenlenen Gıda Güvenliği Sistemleri Zirvesi ve BM Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu Toplantısı ile ABD Başkanı Biden’ın girişimiyle tertiplenen Covid-19 Küresel Liderler Zirvesi’ne birer videomesajla katılmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, BM Genel Sekreteri, Burundi, Gine Bissau, Gürcistan, Finlandiya, Hırvatistan, Irak, Polonya, Slovenya ve Ukrayna Cumhurbaşkanları, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ile Arnavutluk, Birleşik Krallık, Gürcistan Başbakanları’yla ikili görüşmeler yapmıştır.

- Sayın Bakanımız ise BM Genel Sekreteri, BM 76. Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Buric, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’le görüşmelerinin yanısıra ABD, Angola, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Birleşik Krallık, Çekya, Endonezya, Finlandiya, İran, İtalya, Kırgızistan, Kolombiya, Mali, Moldova, Nijer, Nikaragua, Pakistan, Slovakya, Somali, Sri Lanka, Ürdün ve Venezuela Dışişleri Bakanları’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, EAGÜ, MIKTA ve İİT Keşmir Temas Grubu’nun Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantılarına iştirak etmiş, Rohinga Müslümanları’nın durumuna ilişkin Bangladeş’in liderliğinde düzenlenen üst düzeyli yan etkinliğe ortak evsahipliği yapan ülkelerden biri olarak katılmış, ayrıca, G20 Dönem Başkanı İtalya’nın Afganistan konusunda tertiplemeyi öngördüğü Liderler Zirvesi’ne hazırlık mahiyetindeki Dışişleri Bakanları toplantısına da iştirak ederek bu toplantılarda birer hitapta bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız ayrıca, İspanya’yla eş-sponsoru olduğumuz Medeniyetler İttifakı Girişimi kapsamında Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos ve İspanya Dışişleri Bakanı’yla üçlü bir toplantıda biraraya gelmiştir.

- Bangladeş Bağımsızlık Savaşı İşleri Bakanı A. K. M. Mozammel Huq ve beraberindeki heyet ülkemizi ziyaret etmiş; TBMM Başkanvekili Sayın Süreyya Sadi Bilgiç tarafından bir çalışma yemeğinde ağırlanmış, aynı gün Türkiye-Bangladeş Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili Sayın Ekrem Çelebi’yle görüşmüştür.

21 Eylül

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Gayrıresmi Bakanlar Konseyi Toplantısı’na iştirak etmiştir. Toplantıda D-8’in çalışmalarına ivme kazandırılması ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

21-26 Eylül

- Azerbaycan Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşad Nabiyev, İstanbul’da gerçekleştirilen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

22 Eylül

-2018 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilen, Göbeklitepe’deki P-18 numaralı stelin yarı yarıya küçültülmüş replikası, gerçekleştirilen törenle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından BM’nin New York’taki merkezine yerleştirilmiştir.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la Beyaz Saray’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkiler, salgın ve küresel iklim değişikliğinin yanısıra bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Almanya, Fransa ve İtalya Dışişleri Bakanları’nın eş-evsahipliklerinde düzenlenen “Libya Barış Süreci” başlıklı yan etkinliğe katılmıştır.

22-23 Eylül

- Gürcistan İşgal Altındaki Topraklarda Zorunlu Yerinden Edilmiş Kişiler ve Mülteciler, Çalışma, Sağlık ve Sosyal Koruma Bakan Yardımcısı Giorgi Tsotskolauri ülkemizi ziyaret etmiştir.

23 Eylül

-Sayın Bakanımız, The Wall Street Journal gazetesinin yayın kuruluyla bir mülakat gerçekleştirmiş; dış politikamız ve uluslararası gelişmelerle ilgili sorulara cevap vermiştir.

23-25 Eylül

- Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Aoun ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

27 Eylül

- Sayın Bakanımız, ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilen Türk Konseyi Afganistan Özel Toplantısı’na katılmıştır.

28 Eylül

- Sayın Bakanımız, Lübnan Başbakanı Necip Mikati’yle Lübnan’da hükümetin kurulması, Dışişleri Bakanı Abdallah Bou Habib’le ise adıgeçenin göreve atanması vesilesiyle tebrik amaçlı birer telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

29 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetine icabetle, Rusya’nın Soçi kentine bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında ikili ilişkilerin yanısıra Suriye, Libya ve Afganistan’daki durum başta olmak üzere güncel bölgesel gelişmeler ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

30 Eylül-1 Ekim

- Sayın Bakanımızın daveti üzerine ülkemizi ziyaret eden Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Bakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir. Temaslarda, stratejik ortağı olduğumuz Afrika Birliği’yle ilişkilerimiz, III. Türkiye-Afrika Zirvesi hazırlıkları ve bölgesel konular ele alınmıştır.