Şubat 2021

1-2 Şubat

- Sayın Bakanımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyareti çerçevesinde Sayın Bakanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edilmiş, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, Başbakan Ersan Saner ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Toplantılarda, başta Kıbrıs meselesi olmak üzere ortak gündemimizdeki konular ele alınmıştır.

2 Şubat

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Başkanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, göreve yeni başlayan adıgeçeni tebrik etmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanısıra, bölgesel meseleler ve Koronavirüsle mücadele de ele alınmıştır.

3 Şubat

- Sayın Bakanımız, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide ile bir videokonferans görüşmesi yapmıştır. Görüşmede ikili konularda mevcut işbirliğimizin ilerletilmesi imkanları ele alınmış, ayrıca Norveç’in 2021-2022 dönemi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliği çerçevesinde bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, videokonferans yöntemiyle düzenlenen 18. MIKTA (Güney Kore, Meksika, Endonezya, Türkiye, Avustralya) Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Toplantıda, Güney Kore Dönem Başkanlığında 2020’de gerçekleştirilen MIKTA faaliyetlerinin ve çalışmalarının değerlendirmesi yapılmış, MIKTA’nın önümüzdeki dönemde küresel arenada görünürlüğünün ve uluslararası topluma katkılarının artırılması amacıyla yapılabilecek çalışmalara dair fikir alışverişinde bulunulmuştur. Dönem Başkanlığı’nın Güney Kore’den Avustralya’ya devredildiği toplantıda bir Ortak Bildiri kabul edilmiştir.

4-5 Şubat

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, beraberindeki heyetle Arnavutluk Meclis Başkanı Gramoz Ruçi’nin davetine icabetle Arnavutluk’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın TBMM Başkanımız, ziyareti çerçevesinde, mevkidaşıyla görüşmelerde bulunmuş; Cumhurbaşkanı Ilir Meta tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Edi Rama’yla biraraya gelmiştir.

5 Şubat

- Sayın Bakanımız Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Gineliler Bakanı olarak atanan İbrahima Khalil Kaba ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ve işbirliği ele alınmıştır.

6 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Başkanlık Konseyi Başkanlığı’na seçilen Muhammed El Menfi ve Başbakan seçilen Abdülhamid Dıbeyba’yı telefonla arayarak tebrik etmiştir.

7-10 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Brüksel ziyareti vesilesiyle NATO Genel Sekreter Vekili Mircea Geoană’yla NATO Karargahında ikili bir görüşme gerçekleştirmiş ve Müttefik ülkelerin NATO Daimi Temsilcileri ile çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir. Ziyaret kapsamında NATO gündeminde bulunan konular ile bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakan Yardımcımız, ayrıca AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Sannino ile ülkemiz ve AB arasındaki bölgesel dış politika konularına ilişkin kapsamlı istişareler gerçekleştirmiştir.

8 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmede ikili ilişkilerimizin yanısıra Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

8-9 Şubat

- Sayın Bakanımız, Kuveyt’i ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız; Kuveyt Emiri Şeyh Nawaf, Veliaht Prens Şeyh Mişal, Meclis Başkanı Marzuk El Ganim ve Başbakan Şeyh Sabah El Halid El Hamad El Sabah tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El Muhammed El Ahmed El Jabar El Sabah ile görüşmüştür. Görüşmede ikili ilişkilerimiz ve bölgesel meselelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur.

9-10 Şubat

- Sayın Bakanımız, Umman'a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Umman Dışişleri Bakanı Sayyid Badr Al Busaidi ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş; mevkidaşıyla bir ortak basın toplantısı düzenlemiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, Bakanlar Kurulu’ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Sayyid Fahd bin Mahmood Al Said tarafından kabul edilmiş ve Umman'da faaliyet gösteren şirket ve kurumlarda çalışan vatandaşlarımızla biraraya gelmiştir. Sayın Bakanımızın ziyaret çerçevesinde Al Anda gazetesine verdiği mülakat 11 Şubat’ta yayınlanmıştır.

10-11 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, bu vesileyle KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu ve Başbakan Ersan Saner’le görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’deki güncel gelişmelerin yanında, KKTC’nin ihyası ve gelişimi için önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen projeler ile 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’na yönelik hususlar ele alınmıştır.

- Katar’ı ziyaret eden Sayın Bakanımız, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani tarafından kabul edilmiş ve Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohamed bin Abdulrahman Al Thani ile görüşmüştür. Görüşmede ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

11 Şubat

- Sayın Bakanımız, Morityus’un yeni atanan Dışişleri Bakanı Alan Ganoo ile tebrik amaçlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

12 Şubat

- Sayın Bakanımız, TRT Haber kanalında Gine Körfezi’nde kaçırılan denizciler hakkında açıklamalarda bulunmuş ve soruları yanıtlamıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Nijerya’nın Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Zubairu Dada ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, 23 Ocak’ta deniz haydutları tarafından kaçırılan 15 gemicimizin kurtarılması sürecinde Nijerya makamlarının desteği için teşekkürlerimiz iletilmiştir.

14 Şubat

- Mozart isimli gemiye Gine Körfezi’nde 23 Ocak’ta deniz haydutlarının saldırısı sırasında kaçırılan 15 vatandaşımızın kurtarılması için, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, ilgili tüm kurumlarımızın katılımıyla bir çalışma grubu kurulmuş; grubun hem sahada hem Türkiye’de yürüttüğü temas ve çalışmalar neticesinde 12 Şubat’ta kurtarılan 15 vatandaşımız, yurda dönmüş ve havalimanında Sayın Bakanımızca karşılanmıştır.

15 Şubat

- Sayın Bakanımız, bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ı göreve atanması nedeniyle tebrik etmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimizin yanısıra; terörle mücadele ve bölgesel meselelere değinilmiştir.

- Sayın Bakanımız, Sudan’ın yeni atanan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık El-Mehdi ile tebrik maksatlı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Semerkant Başkonsolosluğumuz faaliyete geçmiş, böylece ülkemizin temsilcilik sayısı 249’a ulaşmıştır.

15-16 Şubat

- Etiyopya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen, ülkemizi ziyaret etmiştir. Etiyopya ile ülkemiz arasındaki ilk diplomatik temasların 125. yılına isabet eden ziyaret vesilesiyle, Sayın Bakanımız ile Bakan Mekonnen’in katılımlarıyla anılan ülkenin yeni Ankara Büyükelçiliği’nin resmi açılış töreni icra edilmiş, bir sergi tertiplenmiştir. İki Bakan ayrıca, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuştur.

16 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Ürdün Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Yousef Bataineh eşbaşkanlıklarında, Türkiye-Ürdün siyasi istişareleri Amman’da gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız, ziyareti kapsamında Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’yle de biraraya gelmiştir.

16-18 Şubat

- Diplomasi Akademimizce, Togo Dışişleri, Bölgesel Entegrasyon ve Yurtdışı Togolular Bakanlığı mensubu 5 diplomat için çevrimiçi bir eğitim programı düzenlenmiştir.

18 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız da aynı gün mevkidaşı Sergey Lavrov’la görüşerek Sayın Cumhurbaşkanımızın muhatabı ile görüşmesinde gündeme gelen hususların ayrıntılarını ele almıştır. Her iki görüşmede; bölgesel meselelerin yanısıra, RF Devlet Başkanı Putin’in Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin mutasavver toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyareti, Koronavirüs aşısı konusunda işbirliği ile ekonomik ve ticari konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

19 Şubat

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Hanau’da gerçekleşen ırkçı terör saldırısının birinci yıldönümünde Almanya’yı ziyaret etmiştir. Ziyarette Sayın Bakan Yardımcımız, AFC Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier ve Hanau Büyükşehir Belediye Başkanı Claus Kaminsky ile birlikte Hanau'daki resmi anma törenine katılmıştır. Ayrıca ziyaret sırasında, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş, kurbanların aileleriyle biraraya gelmiş, Hanau DİTİB Merkez Camii’ni ziyaret etmiş, Frankfurt ve Köln'de Türk sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yapmıştır.

20-24 Şubat

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Türkiye-Gürcistan siyasi istişareleri vesilesiyle Tiflis’i ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Büyükelçi Önal, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Zalkaliani tarafından da kabul edilmiştir.

21 Şubat

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ikili, bölgesel ve küresel konuların ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

22 Şubat

- Sayın Bakanımız, Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Beşinci Konferansı hazırlıkları kapsamında videokonferans yöntemiyle düzenlenen Afrika Bölgesel Gözden Geçirme Toplantısının “İstanbul’dan Doha’ya-EAGÜ’ler için yeni bir onyıllık ortaklığa doğru” başlıklı üst düzey açılış oturumuna katılarak hitapta bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu’nun 22-24 Şubat’ta Cenevre’de videokonferans yöntemiyle düzenlenen Yüksek Düzeyli Bölümü’ne hitap etmiştir. Sayın Bakanımız hitabında son dönemde dünya genelinde insan hakları alanında öne çıkan konulara dikkat çekmiş ve ülkemizin temel hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesi yönündeki güçlü iradesini vurgulamıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Penahi Azer ile gündemimizdeki ikili ve bölgesel konuların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22-23 Şubat

- Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah, Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Vlah, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve TİKA Başkanı Sayın Serkan Kayalar tarafından kabul edilmiştir.

23 Şubat

- Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Raşid Meredov, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, Türkmenistan ile gündemimizde bulunan ikili ve bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuş ve Sayın Cumhurbaşkanımızın mutasavver Türkmenistan ziyaretinin hazırlıkları ele alınmış; ayrıca Bakanlığımız ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Arasında 2021-2022 İşbirliği Programı imzalanmıştır.

- Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Azerbaycan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sayın Ceyhun Bayramov’un katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda bir Ortak Bildirge imzalanmıştır. Konuk Bakanlar Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da ayrı ayrı kabul edilmişlerdir. Ayrıca, Sayın Bakanımız, Dışişleri Bakanı Bayramov ile toplantı marjında ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ülkelerimiz arasındaki ilişkiler, bölgesel konular ve işbirliğini daha da ilerletmek için atılabilecek adımlar ikili ve üçlü formatta ele alınmış, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Zirvesi’nin hazırlıkları yapılmıştır.

24 Şubat

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın açılış konuşmasıyla “Bağımsızlıklarının 30. Yıldönümünde Türk Cumhuriyetleri: Dün, Bugün ve Yarın; Eğitim ve Bilim Alanlarında İşbirliğinde Fırsatlar ve Sınamalar” başlıklı çevrimiçi uluslararası bir çalıştay, Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından Türk Akademisi Başkanlığıyla işbirliği halinde düzenlenmiştir.

- Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde adıgeçen Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran tarafından kabul edilmiştir.

24-25 Şubat

- Sayın Bakanımız, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun davetine icabetle Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde Macar mevkidaşı Peter Szijjarto ile görüşmelerde bulunmuş ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından kabul edilmiştir. Ziyarette, bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımız ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban başkanlıklarında ülkemizde düzenlenmesi planlanan Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Beşinci Toplantısı’na yönelik hazırlıklar, ikili ilişkilerimiz, NATO’da müttefikliğimiz ve AB müzakere sürecimiz çerçevesinde işbirliğimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret sırasında, Sayın Bakanımız, Macaristan Büyükelçiler Konferansı’na bir hitapta bulunmuş ve 2015 yılında Macaristan’da ele geçirilen ülkemiz kökenli kültürel varlıklar, Bakan Szijjarto tarafından Sayın Bakanımıza takdim edilmiştir.

26 Şubat

- Sayın Bakanımız, Hırvatistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakanımız, mevkidaşı Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Grliç-Radman’ın yanısıra, Cumhurbaşkanı, Parlamento Başkanı, Başbakan ve Hırvatistan İslam Birliği Başkanı ile biraraya gelmiş; AFAD tarafından kurulan konteyner evlerimizin bulunduğu deprem bölgesini ziyaret etmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Christopher Cutajar ile ikili ilişkiler ve AB konularında videokonferans yöntemiyle istişareler gerçekleştirmiştir.

1-28 Şubat

- Koronavirüs salgını sürecinde ülkemizden, -malzeme bağışı, nakdi yardım, satın alma/ihraç izni kategorilerinde olmak üzere- tıbbi yardım talebinde bulunan ülke sayısı Şubat sonu itibarıyla 159’dur. Bu taleplerden 157’si karşılanmıştır. Ayrıca, ülkemizden talepte bulunan 12 uluslararası kuruluşun (OCHA, PAF, UNICEF, CARICOM, SICA, NATO, IGAD, WHO, OSCE, UNWRA, IFRC, Afrika Birliği-Africa CDC ) talepleri kısmen ya da önemli ölçüde karşılanmıştır.

- Şubat ayının başından itibaren 8 vatandaşımızın daha yurda dönüşü sağlanmıştır.

- Konsolosluk Çağrı Merkezi tarafından salgının görülmeye başladığı Ocak 2020’den 23 Şubat 2021 tarihine kadar 163.786 çağrı yanıtlanmıştır.