Haziran 2021

29 Mayıs-2 Haziran

- Togo Dışişleri, Bölgesel Entegrasyon ve Yurtdışındaki Togolular Bakanı Robert Dussey, ülkemizi ziyaret etmiştir. Togo’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan bu ilk ziyaret vesilesiyle Bakan Dussey, Bakanlığımızın yanısıra İstanbul ve Ankara’da çeşitli kuruluş ve kurumlarımızla temaslar gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, “Togo ile Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” ile Türkiye Maarif Vakfı’nın Togo’daki faaliyetlerine ve Protokol Eğitimi Alanında İşbirliğine ilişkin iki Mutabakat Zaptı akdedilmiştir.

31 Mayıs-2 Haziran

- Sayın TBMM Başkanımız, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Asamblesi (EİTPA) 2. Genel Konferansı vesilesiyle ziyaret ettiği İslamabad'da, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova’yla biraraya gelmiştir.

31 Mayıs-3 Haziran

- Özbekistan İçişleri Bakanı Polat Bobojonov başkanlığındaki heyet ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Bobojonov, Sayın İçişleri Bakanımızla görüşmüş, görüşme sonunda “Kolluk Eğitim İşbirliği Protokolü’nde Yapılan Değişiklikler ve İlavelere Dair Ek Protokol” ve “Suçla Mücadelede İşbirliği Konulu Anlaşmada Yapılan Değişiklikler ve İlavelere İlişkin Protokol” imzalanmıştır. Konuk Bakan ayrıca, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin’le görüşmüştür.

1 Haziran

- Sayın Bakanımız, güvenli videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Toplantıda, NATO’nun önümüzdeki on yıla yönelik adaptasyonunu hedefleyen “NATO 2030” süreci başta olmak üzere gündemdeki konular tartışılmış, 14 Haziran’daki NATO Zirvesi’nin hazırlıkları ele alınmıştır.

- Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan Garibaşvili’yle başbaşa ve heyetlerarası formatta görüşmüştür. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konular ele alınmıştır. Sayın Bakanımız, ziyaret kapsamında Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani’yle görüşmüştür.

- Sayın Bakanımız, OECD Bakanlar Konseyi Toplantısı için bir videomesaj göndermiştir. Sayın Bakanımız mesajında, OECD çalışmalarına ilişkin öncelik ve beklentilerimize değinmiştir.

2 Haziran

- Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesi üzerinde mutabık kalınmış, ayrıca Kültür Bakanlıkları arasında “Ortak Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunmasına Dair İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır.

2-4 Haziran

- ABD’nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Linda Thomas-Greenfield, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi İbrahim Kalın’la bir görüşme gerçekleştirmiş, Suriye’nin kuzeybatısına Cilvegözü sınır kapısı üzerinden yapılan sınırötesi yardım operasyonlarını yerinde incelemek amacıyla Hatay’a bir ziyarette bulunmuş, ayrıca Sayın Bakanımızın evsahipliğinde düzenlenen çalışma yemeği katılmıştır.

3-4 Haziran

- Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Gürcistan’ı ziyaret ederek Gürcistan Çevre Koruma ve Tarım Bakanı Levan Davitaşvili’yle görüşmüş, ayrıca Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret çerçevesinde, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gürcistan Hükümeti Arasında Hayvan Sağlığı Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı" ve Türkiye-Gürcistan Tarım Yürütme Komitesi 3. Dönem Toplantısının Tutanağı imzalanmıştır.

4 Haziran

- Sayın Bakanımız, sanal ortamda gerçekleşen Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu toplantısına hitap etmiştir.

4-5 Haziran

- Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, beraberinde HÖH Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Ahmedov ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük olduğu halde, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Bakanımız ve siyasi parti temsilcileri tarafından kabul edilmiştir.

5 Haziran

- Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

6-7 Haziran

- Sayın Bakanımız, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın davetine icabetle Fransa’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

7 Haziran

- Türkiye-Slovenya AB İstişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Slovenya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Gašper Dovžan arasında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Görüşme çerçevesinde, 1 Temmuz’da başlayacak AB Konseyi Dönem Başkanlığı öncesinde beklentilerimiz Sloven tarafına ayrıntılı biçimde aktarılmıştır.

7-9 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal Moskova’da, Suriye başta olmak üzere bölgesel konulara ilişkin istişarelerde bulunmuştur.

7-11 Haziran

- Azerbaycan Milli Meclisi Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ehliman Emiraslanov ve beraberindeki heyet ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Dostluk Grubu heyetini TBMM'de kabul etmiş, kabulde Sayın TBMM Başkanımız da yer almıştır. Emiraslanov ve heyeti, Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Eğitim Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir. TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu’yla biraraya gelen heyet ayrıca, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8 Haziran

- Sayın Bakanımız, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Ulusal Heyet Başkanımız Milletvekili Sayın Ahmet Yıldız'ın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmekte olan AKPM Ukrayna Ulusal Heyet Başkanı Mariia Mezentseva ve beraberindeki heyeti Bakanlığımızda kabul etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Fas Dışişleri Bakanı Nasser Bourita’yla bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir.

9-11 Haziran

- Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Japarov ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Japarov’un eşbaşkanlıklarında Türkiye-Kırgızistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDSK) 5. Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda çevre, kültür, gençlik ve spor alanlarında 8 adet Anlaşma ve Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Cumhurbaşkanı Japarov, ziyaret kapsamında ayrıca Sayın TBMM Başkanımızla da görüşmüş ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni ziyaret ederek Türk-Kırgız İş Forumu’nun açılış oturumuna katılmıştır.

10/19 Haziran

- Sayın Milli Savunma Bakanımız, ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin’le iki telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

12 Haziran

- Sayın Bakanımız, Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanı Sayın Yaşar Güler, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Sayın Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Sayın Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın’la birlikte Libya’ya resmi ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız, Libya Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Muhammed El Menfi, BK Üyeleri Hüseyin El Lafi ile Musa El Koni, Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeyba, Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid Meşri ve Libyalı Mevkidaşı Necla Manguş’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

13/19 Haziran

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, sırasıyla Brüksel ve İstanbul’da AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’ın Kabine Şefi Bjoern Seibert’le biraraya gelmiştir. Görüşmelerde, 24 Haziran Zirvesi'nden önce ilişkilerin durumu ile önümüzdeki döneme dair beklentiler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

13-14 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesi’ne, Sayın Bakanımız ve Sayın Milli Savunma Bakanımızın da yer aldığı bir heyetle katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız bu vesileyle ABD Başkanı Biden, Birleşik Krallık (BK) Başbakanı Johnson, Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Şansölyesi Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İspanya Başbakanı Sanchez, Hollanda Başbakanı Rutte, Macaristan Başbakanı Orban, Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ve Litvanya Cumhurbaşkanı Nauseda’yla biraraya gelmiştir.

15 Haziran

- Ülkemize özel bir ziyaret çerçevesinde gelen Gambiya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Isatou Touray, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza bir nezaket ziyareti gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Asya İşbirliği Diyaloğu’nun (AİD) kuruluşunun 19. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen çevrimiçi etkinliğe katılarak bir konuşma yapmıştır.

15-16 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Azerbaycan’ın kültür başkenti Şuşa da ziyaret edilmiş, burada Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından, “iki devlet tek millet” şiarıyla yürütülen ilişkilerimizin daha da üst seviyeye taşınması için önemli bir adımı teşkil eden “Şuşa Beyannamesi” imzalanmıştır.

16 Haziran

- Sayın Bakanımız, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı Olta Xhaçka, Karadağ Dışişleri Bakanı Djordje Raduloviç ve Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç’le ikili görüşmelerde bulunmuştur.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Yunan mevkidaşı Kostas Fragoyannis, 29 Mayıs’ta Kavala’da yaptıkları toplantının ardından, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi gündemiyle Antalya’da ikinci kez biraraya gelmişlerdir.

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bilim ve Teknoloji İkinci Zirvesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin evsahipliğinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Ülkemizi temsilen Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın videomesaj yoluyla katıldığı Zirve’de, “İİT Bilim, Teknoloji, İnovasyon Gündem 2026” belgesinin uygulanmasına yönelik adımlar gözden geçirilmiştir.

17 Haziran

- GDAÜ Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ile Dışişleri Bakanları Toplantısı Antalya’da ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenmiştir. Zirve’ye 8 ülkenin Devlet veya Hükümet Başkanı, Dışişleri Bakanları Toplantısına ise 10 ülkenin Dışişleri Bakanı katılmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dodik, Konsey üyeleri Komsiç ve Caferoviç, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski’yle görüşmelerde bulunmuş, Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç ve Sırbistan Başbakanı Brnabic’i kabul etmiştir.

18-20 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde "Yenilikçi Diplomasi: Yeni Dönem, Yeni Yaklaşımlar" temasıyla düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu (ADF), 18-20 Haziran’da Antalya'da gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın açılış ve selamlama konuşmalarıyla başlayan Forum, başta TRT World olmak üzere çeşitli medya kanallarında geniş yer bulmuştur. 10 Devlet ve Hükümet Başkanı, 43 Dışişleri Bakanı ve 60 Uluslararası Örgüt üst düzey temsilcisinin de içinde bulunduğu, yerli ve yabancı 2.000 konuğun katıldığı Forum çerçevesinde, iki liderler paneli, 15 alt panel, 3 söyleşi (ADFTalks), 2 yuvarlak masa oturumu ve 3 yan etkinlik düzenlenmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı/Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanovic, Kosova Cumhurbaşkanı Osmani-Sadriu, Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Dr. Abdullah, Kenya Cumhurbaşkanı Kenyatta ve Haiti Cumhurbaşkanı Moise’yle ADF marjında biraraya gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Osmani, Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanı Gërvalla-Schwarz, Polonya Dışişleri Bakanı Rau, Moldova Başbakan Vekili ve Dışişleri Bakanı Ciocoi, Gagauz Özerk Yeri Başkanı Vlah, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ve Eski Devlet Başkanı Poroşenko, İran Dışişleri Bakanı Zarif, Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Dr. Abdullah ve Dışişleri Bakanı Atmar, Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, Özbekistan Dışişleri Bakanı Kamilov, Tacikistan Dışişleri Bakanı Muhriddin, Malezya Dışişleri Bakanı Hussein, Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza, Kenya Dışişleri Bakanı Omamo, Somali Dışişleri Bakanı Mohamud, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Gakosso, Madagaskar Dışişleri Bakanı Tehindrazanarivelo, Gabon Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Boubeya, Kamerun Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mbella Mbella, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) eski Başkanı van der Linden’le ADF marjında biraraya gelmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı Botes, BM Genel Sekreteri’nin Somali Özel Temsilcisi ve BM Somali Destek Misyonu (UNSOM) Başkanı Büyükelçi James ve Dominik Cumhuriyeti İkili Siyasi İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Beato’yla ADF marjında görüşmelerde bulunmuştur.

- Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Parlamenter Asamblesi Genel Sekreteri Asaf Hajiyev’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü Vitorino ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) Genel Direktörü Spindelegger’i ADF marjında kabul etmiştir.

19 Haziran

- Sayın Bakanımız, Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Evarist Bartolo ve Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla Manguş’un katılımlarıyla düzenlenen Türkiye-Libya-Malta Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann’la, 19 Haziran’da bir ikili görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, potansiyel işbirliği alanlarının yanısıra OECD Genel Sekreterlik seçimleri, OECD’nin genişlemesi, uluslararası vergilendirme, iklim değişikliği ve OECD İstanbul Merkezi konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

20 Haziran

- Türkiye-Afganistan-İran Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısının ilki, ADF marjında 20 Haziran’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımızın evsahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilen toplantıya, Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Fikrim Damka’yla ikili bir görüşme yapmıştır.

20-26 Haziran

- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Çağatay Kılıç başkanlığında milletvekillerinden müteşekkil bir heyet, Vaşington’u ziyaret etmiştir.

21 Haziran

- Sayın Bakanımız, Nijer Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Hassoumi Massoudou’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Ülkemiz ve İspanya arasındaki İkili Konular ve AB İstişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanlığı Devlet Sekreteri Juan González-Barba eşbaşkanlığında, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

22 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Katar’ın evsahipliğinde videokonferans yöntemiyle düzenlenen Katar Ekonomik Forumu’na videomesaj yoluyla iştirak etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Zimbabve’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi açılış töreni vesilesiyle Zimbabve Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Frederick Musiiwa Makamure Shava’yla heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, ADF kapsamında Gine Bissau Devlet, Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Topluklar Bakanı Suzi Carla Barbosa’yla görüşmüştür.

22-25 Haziran

- Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hassan başkanlığındaki heyet ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Sağlık Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

23 Haziran

- Sayın Bakanımız, Birleşmiş Milletler ve Almanya’nın eşbaşkanlığında, Berlin’de düzenlenen Libya konulu İkinci Berlin Konferansı’na katılmıştır. Sayın Bakanımız, Konferans öncesinde Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dıbeyba ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla Manguş’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, İkinci Berlin Konferansı marjında, AFC Dışişleri Bakanı Heiko Maas’la biraraya gelerek, ikili ilişkilerimiz ile göç ve bölgesel konuları ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Ülkemizle AFC arasındaki Konsolosluk İstişareleri, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile Federal Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Antje Leendertse eşbaşkanlığında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, iki ülke konsolosluk ilişkilerinin tüm yönleri ile vatandaşlarımızı ilgilendiren temel konular etraflı bir şekilde değerlendirilmiştir.

23-24 Haziran

- Özbekistan’ın Kokand şehrinde düzenlenen Türk Konseyi Turizm Bakanları 6. Toplantısı’na Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız beraberindeki heyetle katılmıştır.

24 Haziran

- BM Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Uluslararası Sözleşmesi’nin denetim organı olan Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi’nde 2022-2026 döneminde görev yapacak üyelerin belirlenmesi amacıyla New York’ta seçimler gerçekleştirilmiştir. Komite’de 2010 yılından bu yana görev yapan Doç. Dr. Gün Kut, ülkemiz tarafından Komite üyeliğine tekrar aday gösterilerek seçilmiştir.

25 Haziran

- Brüksel’de 24 Haziran’da gerçekleştirilen AB Konseyi (Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi) toplantısında, “Türkiye” başlığı altında Türkiye-AB ilişkilerine dair kararlar alınmıştır. Genel itibarıyla, olumlu gündemin somut olarak hayata geçirilmesine yönelik beklentimizi karşılamaktan uzak kalan kararlara ilişkin tepkimiz, Bakanlığımızca yapılan açıklamayla kamuoyuyla paylaşılmıştır.

27-29 Haziran

- Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay, Özbekistan’ı ziyaret etmiş, Sayın Oktay ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Yatırımlar ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umurzakov’un eşbaşkanlıklarında Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 6. Dönem Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev ve Başbakan Abdulla Aripov’la görüşmeler gerçekleştirmiş ve Türk-Özbek İş Forumu’nun açılış oturumuna katılmıştır.

27-28 Haziran

- Sayın Bakanımız, Roma’da gerçekleştirilen DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Suriye konulu kısıtlı katılımlı Bakanlar Toplantısı marjında, Kanada Dışişleri Bakanı Garneau, Hollanda Dışişleri Bakanı Kaag, Avusturya Dışişleri Bakanı Schallenberg, Danimarka Dışişleri Bakanı Kofod, Litvanya Dışişleri Bakanı Landsbergis, Lübnan Başbakan Yardımcısı, Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakan Vekili Akar, Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Safadi, Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Baïpo-Temon ve Gana Dışişleri Bakanı Botchwey’le ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, ülkemizi ziyaret eden BK Dışişleri Bakanlığı nezdinde Devlet Bakanı Wendy Morton’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

29 Haziran

- Sayın Bakanımız, G20 İtalya Dönem Başkanlığı’nın evsahipliğinde Matera’da düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır.

30 Haziran

- RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Antalya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf’la görüşmüştür.

- KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi’nin videokonferans yöntemiyle düzenlenen 43. Toplantısına Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı katılmıştır.

30 Haziran-1 Temmuz

- Sayın Bakanımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edilmiş, Başbakan Ersan Saner ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’yla biraraya gelmiştir.