Mart 2021

1 Mart

- Sayın Bakanımız, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı olarak yeniden atanan Luigi Di Maio ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-İtalya ikili ilişkilerinin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Afganistan’la diplomatik ilişkilerimizin 100. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. Sayın Bakanımız, Kabil’de Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar’ın evsahipliğinde düzenlenen resepsiyona çevrimiçi bir hitapta bulunmuştur. Ayrıca, Sayın Bakanımız ile Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammed Ramin, iki ülke arasındaki dostluğu simgeleyen fidanları Bakanlığımız bahçesine dikmişlerdir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın açılış konuşmasıyla “100. Yılında Türkiye-Afganistan İlişkileri” başlıklı çevrimiçi uluslararası bir çalıştay düzenlenmiştir.

2 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-Fransa ikili ilişkileri ile güncel bölgesel konularda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Libya Özel Temsilcisi ve Libya Destek Misyonu Başkanı Jan Kubiš’le Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Libya’daki siyasi süreç ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov ile bir araya gelmiştir. Görüşmede, Ermenistan’ın işgali sebebiyle Yukarı Karabağ’da hasar gören Azerbaycan kültürel mirasının restorasyonuna ülkemizin desteği ve UNESCO başta olmak üzere uluslararası platformlarda işbirliğimiz ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Zambiya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Joseph Malanji ile görüşmüştür. Görüşmede, Türkiye-Zambiya arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Türkiye-Portekiz İstişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Portekiz Dışişleri Bakanlığı Avrupa ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Sekreteri Büyükelçi Ana Paula Zacarias başkanlıklarında, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Görüşmede, Türkiye-Portekiz ilişkileri, Portekiz’in AB Dönem Başkanlığı bağlamında AB üyelik sürecimiz ile Türkiye-AB ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alınmıştır.

- Koronavirüs salgını sonrasında atılacak adımları ele almak üzere ilgili kurumlarımız arasında Bakan Yardımcıları düzeyinde teşkil edilen Ulusal Eşgüdüm Komisyonu'nun 18. toplantısı, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran'ın katılımıyla videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız toplantıda, salgının küresel seyri, uluslararası alandaki aşı çalışmalarının takibi ve tıbbi malzeme desteklerimiz konularında görüşlerimizi paylaşmıştır.

3 Mart

- KKTC Başbakanı Ersan Saner ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, 2021 yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

- Sayın Bakanımız, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile Yunanistan’da meydana gelen depremin ardından geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette iki ülke arasındaki stratejik ortaklık seviyesindeki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Montevideo Büyükelçiliğimizin faaliyete geçmesiyle Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki temsilcilik sayımız 18’e (17 Büyükelçilik, 1 Başkonsolosluk) yükselmiştir.

4 Mart

- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 14. Zirvesi, "Kovid-19 Sonrası Dönemde Bölgesel Ekonomik İşbirliği" temasıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde çevrimiçi ortamda gerçekleştirilmiştir. Zirve marjında, EİT Bakanlar Konseyi Dönem Başkanlığı Türkmenistan’a devredilmiş; Zirve Dönem Başkanlığı ise ülkemiz tarafından Pakistan’dan devralınmıştır.

5-10 Mart

- Sayın Bakanımız, Türkmen, Özbek ve Kırgız mevkidaşlarının davetlerine icabetle Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgız Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız Türkmenistan’ı ziyareti çerçevesinde Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Özbekistan’ı ziyareti çerçevesinde ise Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev ve Başbakan Yardımcısı ve Dış Ticaret Bakanı Serdar Umurzakov ile görüşmüş; Ortak Stratejik Planlama Grubu ikinci toplantısına ve Semerkant Başkonsolosluğumuzun resmi açılışına katılmıştır. Ziyaretlerin üçüncü ve son ayağında, Sayın Bakanımız Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Japarov ve Başbakanı Ulukbek Maripov ile görüşmüş, Türkiye-Kırgızistan Ortak Stratejik Planlama Grubu beşinci toplantısına iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle ayrıca, Antalya Diplomasi Forumu ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin işbirliğiyle düzenlenen etkinliğe katılarak bir hitapta bulunmuştur. Ziyaretler vesilesiyle yapılan görüşmelerde, ülkelerimiz arasında işbirliğinin derinleştirilmesine yönelik adımların yanısıra bölgesel ve uluslararası meselelerde görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra 25-26 Mart tarihli AB Zirvesi ışığında Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş; bu vesileyle ikili konuların yanısıra, İsveç’in 2021 yılı AGİT Dönem Başkanlığı çerçevesinde bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Birleşik Krallık (BK) Başbakanı Boris Johnson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-BK ikili ilişkileri ile bölgesel konular ele alınmış, Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’nun 8. toplantısının 2021 yılı sonbahar aylarında Türkiye’de gerçekleştirilmesi yönünde mutabakat oluşmuştur.

8-9 Mart

- Uluslararası İşbirliği Platformu isimli oluşum tarafından düzenlenen Boğaziçi Zirveleri'nin onbirincisi, “Belirsizlik Çağında Yaşamak” temasıyla karma formatta İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, onur konuğu olduğu Zirve’nin açılışına video mesaj göndererek iştirak etmiştir. Zirve kapsamında Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı “AB-Türkiye İlişkilerinin Geleceği: Yeni Bir Başlangıç için Tam Zamanı” başlıklı oturuma, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ise “Belirsizlik Çağında Uluslararası İşbirliği” başlıklı oturuma ana konuşmacı olarak katılım sağlamışlardır.

8-10 Mart

- Diplomasi Akademimizce, Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı mensubu 11 diplomat için çevrimiçi diplomasi eğitimi programları düzenlenmiştir.

9-11 Mart

- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Akif Çağatay Kılıç ve Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan bir heyet Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir. Sayın Kılıç, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Milli Meclisi Başkanı Sahibe Gafarova ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov tarafından kabul edilmiştir.

10 Mart

- Ülkemizin enerji güvenliği için önemli bir aşamayı teşkil eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin 3. ünitesinin temel atma töreni Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde ve RF Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Fildişi Sahili (FS) Başbakanı ve Savunma Bakanı Hamed Bakayoko’nun tedavi gördüğü Almanya’da vefat etmesi üzerine FS Cumhurbaşkanı Alasssane Ouatara’yı muhatap bir taziye mesajı göndermiştir.

- Sayın Bakanımız, RF Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Doha’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin gündemindeki hususlarla bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

10-11 Mart

- Sayın Bakanımız, Doha’da Suriye konulu Türkiye-Katar-RF Üçlü Toplantısı'na katılmıştır. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın da hazır bulunduğu toplantıda Suriye’deki siyasi süreç, ekonomik ve insani durum ele alınmıştır.

11 Mart

- Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Kabine Şefi Maryem van den Heuvel, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in Dış Politika Başdanışmanı Jan Hecker, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Dış Politika Başdanışmanı Emmanuel Bonne ve AB’nin Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile İstanbul’da biraraya gelmişlerdir. 25-26 Mart’taki AB Zirvesi’nden önce Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığı ve beklentilerimizin aktarıldığı toplantıda, bölgesel meseleler konusunda da görüş alışverişinde bulunulmuştur.

12 Mart

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Estonya’ya sanal bir ziyarette bulunarak, Estonya Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Jonatan Vseviov ve Estonya Dışişleri Bakanlığı AB İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Märt Volmer ile Türkiye-Estonya siyasi istişarelerine eşbaşkanlık yapmış ve Eston Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marko Mihkelson ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Toplantılarda Estonya ile ikili ilişkilerimiz her yönüyle ele alınarak; başta NATO çerçevesindeki dayanışmamız ve AB üyelik sürecimiz olmak üzere bölgesel ve uluslararası güncel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakan Yardımcımız sanal ziyareti çerçevesinde Estonya’daki Türk öğrencilerle de biraraya gelmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, videokonferans yöntemiyle düzenlenen, BM Güvenlik Konseyi’nin Kırım konulu Arria tipi toplantısına iştirak ederek bir beyanda bulunmuştur.

13 Mart

- Sayın Bakanımız, Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Nevruz kutlamaları, diplomatik ilişkilerin 100. yıldönümü ve Afganistan barış sürecindeki gelişmeler ele alınmıştır.

- Bağdat'ta gerçekleştirilen "Uluslararası Bağdat 1. Su Konferansı"na Sayın Cumhurbaşkanımızın Irak'ın Su Sorununa Yönelik Özel Temsilcisi Sayın Veysel Eroğlu video kaydıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan bir heyet de fiziken katılım sağlamıştır.

15 Mart

- Yeni Pazar Başkonsolosluğumuz faaliyete geçmiş, böylece ülkemizin dış temsilcilik sayısı 251’e yükselmiştir.

16 Mart

- Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Ivan Korcok, ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ve konuk Dışişleri Bakanı arasındaki görüşmelerde, ikili ilişkilerin ilerletilmesi imkanları ele alınmış, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri üzerinde durulmuş, güncel bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, çevirimiçi olarak düzenlenen “İkinci Tahran Diyalog Forumu”na katılarak katılımcılara hitap etmiştir.

- Türkiye ile Yunanistan arasındaki İstişari Görüşmeler’in 62. Turu Atina’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda ülkemizi Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki heyetimiz temsil etmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Genel Sekreter seçimine ilişkin çevrimiçi olarak düzenlenen KEİ Kıdemli Memurlar Toplantısı’na katılmıştır.

- Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Göç ve Mülteciler Özel Temsilcisi Drahoslav Stefanek, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ve Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından ayrı ayrı kabul edilmiştir. Görüşmelerde, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi sorunlarla mücadelede AK’nın Avrupa’da oynayabileceği öncü rol vurgulanmış, AK’nın Avrupa’da Göç ve İltica Bağlamında Savunmasız Kişilerin Korunmasına Yönelik Avrupa Konseyi Taslak Eylem Planı (2021-2025) hazırlıkları, Türkiye-AB göç işbirliği ve ülkemizin Suriyelilere yardımları ile yük ve sorumluluk paylaşımı çerçevesinde uluslararası toplumdan beklentilerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- “Japonya Hükümetinin Türkiye’deki Sığınmacılar ve Evsahibi Topluluklar İçin Koronavirüse Odaklanan Yeni Desteği (2021-2022)” konulu basın etkinliği, Bakanlığımızın evsahipliğinde düzenlenmiştir. Etkinlikte, Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran tarafından konuşmalar yapılmıştır.

16-17 Mart

- Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Konsey üyeleri Zeljko Komsiç ve Şefik Caferoviç, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret sırasında, Altyapı ve İnşaat Projelerinde İşbirliği Anlaşması, Sürücü Belgelerinin Karşılıklı olarak Tanınması ve Tebdil Edilmesi Anlaşması ve Yatırım İşbirliği Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.

- Diplomasi Akademimizce, Somali Dışişleri Bakanlığı mensubu 14 diplomat için çevrimiçi diplomasi eğitimi programları düzenlenmiştir.

17 Mart

- Türkiye ile Yunanistan arasındaki Siyasi İstişareler Atina’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda ülkemizi Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki heyetimiz temsil etmiştir.

16-19 Mart

- Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Azerbaycan'ı ziyaret etmiş; Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov ve Çevre ve Tabi Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev ile görüşmüş; Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilmiştir.

17 Mart

- Dünya Ekonomik Forumu tarafından ülkemizin ekonomik reform gündemi, iş ortamı ve stratejik dış politika önceliklerinin ele alındığı Türkiye Strateji Diyaloğu düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Sayın Bakanımız ile Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla düzenlenen toplantıyı 25 ülkeden 80’den fazla CEO izlemiştir.

- İslam karşıtlığıyla mücadele konusunda uluslararası farkındalık yaratılması amacıyla İİT üyesi ülkelerin BM nezdindeki Daimi Temsilcilikleri’nin girişimleriyle BM 75. Genel Kurul Başkanı Sayın Volkan Bozkır, BM Genel Sekreteri Guterres ve Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos’un katılımlarıyla düzenlenen yüksek düzeyli çevrimiçi etkinliğe Sayın Bakanımız bir videomesajı göndermiştir.

- Türkiye-İtalya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Elisabetta Belloni başkanlıklarındaki heyetler arasında, çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, İtalya ile ikili ilişkilerimiz, Türkiye-AB ilişkileri ve çoktaraflı konular ele alınmıştır.

- “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çad Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik Temsilcilikler için Arsa Takasına İlişkin Protokol" Encemine'de Büyükelçimiz Kemal Kaygısız ve Çad Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Evelyne Fakir Kanassawa tarafından imzalanmıştır.

17-18 Mart

- Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mukhtar Tileuberdi, ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Sayın Bakanımız ve mevkidaşının eşbaşkanlıklarında Ortak Stratejik Planlama Grubu 6. toplantısı düzenlenmiş, Kazakistan ile gündemimizde bulunan ikili ve bölgesel konulara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından da kabul edilen konuk Bakan, Ankara ve İstanbul’da iş çevreleriyle biraraya gelmiştir.

18 Mart

- Sayın Bakanımız, Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-Fransa ikili ilişkilerinin yanısıra Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkiler ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- BM Genel Kurul Başkanı Sayın Volkan Bozkır'ın evsahipliğinde Genel Kurul'da düzenlenen “Sürdürülebilir Kalkınma için Gündem 2030’un Suyla ilgili Hedef ve Göstergelerinin Uygulanması” temalı yüksek düzeyli toplantının devlet/hükümet başkanlarının da yer aldığı yüksek düzeyli bölümünde, ülkemiz, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli tarafından temsil edilmiştir.

19 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ilişkilerin geliştirilmesine yönelik hususlar değerlendirilmiş, olumlu gündem çalışmalarının temeli olarak 18 Mart Mutabakatı’nın güncellenmesine ilişkin beklentilerimiz ve Doğu Akdeniz konulu uluslararası konferans önerimiz yinelenmiştir.

- İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkemizi ziyaret ederek Sayın Bakanımız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, İran ile ilişkilerimizin yanısıra, bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

21 Mart

- Sayın Bakanımız, Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş; görüşmede ikili ilişkiler ve Afganistan barış sürecindeki gelişmeler ele alınmıştır.

22 Mart

- Sayın Bakanımız, BM Kıdemli Yetkilisi Jane Holl Lute’u Ankara’da kabul etmiştir. Toplantıda 27-29 Nisan’da Cenevre’de gerçekleştirilecek Kıbrıs konulu gayrıresmi 5+BM toplantısının hazırlıkları ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla El Manguş ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, Libyalı mevkidaşını görevi devralışı vesilesiyle tebrik etmiştir.

23 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra 25-26 Mart tarihli AB Zirvesi ışığında Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İtalya’nın yeni Başbakanı Mario Draghi ile adıgeçenin talebine istinaden bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-İtalya ikili ilişkileri, Türkiye-AB ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konuların yanısıra, Koronavirüsle mücadele bağlamında atılan adımlar da ele alınmıştır.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Görüşmede, Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin yanısıra, bölgesel konular ve Koronavirüs’le mücadele ele alınmıştır.

23-24 Mart

- NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, Brüksel’de fiziki olarak gerçekleştirilmiştir. Toplantıda Müttefikler, Afganistan’a ilişkin gelişmeleri, Liderler Zirvesi hazırlıklarını ve NATO 2030 Değerlendirme Süreci’ni ele almışlardır. Müttefiklerin yanısıra, Finlandiya ve İsveç Dışişleri Bakanları ile AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in de katıldıkları son oturum Rusya’ya odaklanmıştır. Toplantı kapsamında ortak bir bildiri yayımlanmıştır. Sayın Bakanımız toplantı vesilesiyle Hollanda, Karadağ, Birleşik Krallık ve ABD Dışişleri Bakanları ve AB Yüksek Temsilcisiyle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23-25 Mart

- BM Kalkınma Programı (UNDP) Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Bölgesel Merkezi tarafından inovasyon alanında 2015 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan İstanbul İnovasyon Günleri etkinliklerinin 23 Mart’ta gerçekleştirilen açılış oturumuna Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile UNDP Başkanı Achim Steiner iştirak etmişlerdir.

24 Mart

- Türkiye-Danimarka siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Danimarka Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşlerinden ve Arktik’ten Sorumlu Devlet Sekreteri Carsten Gronbech-Jensen başkanlıklarındaki heyetler arasında, çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde Danimarka ile ikili ilişkilerimiz her yönüyle ele alınarak, başta NATO çerçevesindeki dayanışmamız ve AB üyelik sürecimiz olmak üzere, bölgesel ve uluslararası güncel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Arasında Türkiye’ye Ait Arkeolojik ve Etnolojik Kategorideki Eserlere Yönelik İthalat Kısıtlaması Getirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı” yürürlüğe girmiştir.

24-26 Mart

- ÇHC Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımızın, konuk Bakan ile görüşmesinde ikili ilişkilerimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Dışişleri Bakanı Wang ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Diplomasi Akademimizce, Ruanda Dışişleri Bakanlığı mensubu 22 diplomat için çevrimiçi diplomasi eğitimi programı düzenlenmiştir.

25 Mart

- Eşbaşkanlıkları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Botsvana Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Lemogang Kwape tarafından deruhte edilen Türkiye-Botsvana Karma Ekonomik Komisyonu’nun (KEK) 2. dönem toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

26 Mart

- Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed Yunus El Menfi ve BK Başkan Yardımcısı Abdullah El Lafi, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Temaslarda, ikili ilişkiler, Libya’daki siyasi süreç ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

27 Mart

- Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Abdulrahman Al Thani, ülkemizi ziyaret ederek, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimiz çeşitli veçheleriyle ele alınmıştır.

28 Mart

- Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD’nin Afganistan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’la Ankara’da biraraya gelmiştir. Görüşmede, Nisan ayında ülkemizin evsahipliğinde düzenlenmesi öngörülen, Afgan Barış Süreci’ne ivme kazandırılması amacını taşıyan üst düzeyli toplantının hazırlıkları ele alınmıştır.

30 Mart

- Ülkemizin girişimleriyle 2011’de hayata geçirilen Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci’nin 9. Bakanlar Konferansı Duşanbe’de gerçekleştirilmiştir. Sayın Bakanımız Konferans’ta bir hitapta bulunmuş; ayrıca etkinlik marjında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Dışişleri Bakanı Hanif Atmar, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Pakistan Dışişleri Bakanı Mahmud Kureyşi ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ikili görüşmelerde bulunmuştur.

- AB ve BM tarafından düzenlenen V. Brüksel Konferansı’nın Bakanlar Oturumları’nın açılış bölümüne Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal videomesaj ile hitapta bulunmuştur. Sayın Bakan Yardımcımız hitabında, Suriye ihtilafının çözümüne ve ihtilafın yarattığı insani trajediye ilişkin görüşlerimizi aktarmıştır. Bakanlar Bölgesel Oturumu’na ise Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran çevrimiçi iştirak ederek, hitapta bulunmuştur. Sayın Bakan Yardımcımız Suriye ihtilafının yarattığı insani krize ilişkin tutumumuzdan, yerlerinden edilmiş ve ülkemizde geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik çabalarımızdan bahisle, uluslararası dayanışma ve yük paylaşımının önemine dikkat çekmiştir.

- Türkiye Büyük Millet Meclisi Letonya Dostluk Grubu Başkanı Sayın Recep Uncuoğlu ve Letonya Parlamentosu (Saeima) Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Romans Naudins başkanlıklarındaki Dostluk Grupları arasında çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde parlamentolararası ilişkilerin yanısıra, Letonya ile ikili ilişkilerimiz ele alınmış, bölgesel ve uluslararası güncel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

1-31 Mart

- Salgın sürecinde ülkemizden, -malzeme bağışı, nakdi yardım, satın alma/ihraç izni kategorilerinde olmak üzere- tıbbi yardım talebinde bulunan ülke sayısı Mart sonu itibarıyla toplamda 159’dur. Bunlardan, 157 ülkeye yardımlarımız ulaşmış, ya da yakında ulaşacaktır. 157 ülkeden 129’u malzeme bağışı, 75’i satın alma ve ihraç izni olup, 50 ülkeye de nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca, ülkemizden talepte bulunan 12 uluslararası kuruluşun (OCHA, PAF, UNICEF, CARICOM, SICA, NATO, IGAD, WHO, OSCE, UNRWA, IFRC, Afrika Birliği-Africa CDC) talepleri kısmen ya da önemli ölçüde karşılanmıştır.

- KKTC’ye 20.000 doz, Bosna-Hersek’e ise 30.000 doz aşı sırasıyla 4 ve 28 Mart’ta hibe olarak gönderilmiştir.

- Mart ayının başından itibaren 369 vatandaşımızın daha yurda dönüşü sağlanmıştır.

- Konsolosluk Çağrı Merkezi tarafından salgının görülmeye başladığı Ocak 2020’den 26 Mart 2021 tarihine kadar 171.837 çağrı yanıtlanmıştır.

- Düzenli uçuşlarımızın devam ettiği ülke sayısı 99’dur. Yunan makamlarınca alınan kararla, ülkemiz ile Yunanistan arasındaki tarifeli yolcu seferlerine yönelik kısıtlamalar 22 Mart’ta kaldırılmış ve ilk uçuş 23 Mart’ta gerçekleştirilmiştir. Benzer şekilde, İsrail’de alınan tedbirler neticesinde uygulanan uçuş yasağının 16 Mart’ta kaldırılmasını müteakiben, THY’nin İsrail seferleri 18 Mart’ta yeniden başlatılmıştır.