Mayıs 2021

3 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Libya’yla stratejik ortaklığımızı geliştirmek ve ikili ilişkilerimizin gündemindeki konuları ele almak üzere Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanımızla birlikte Libya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız, ziyaret kapsamında Libya Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Muhammed El Menfi, BK Üyeleri Hüseyin El Lafi ile Musa El Koni, Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeyba, Libyalı mevkidaşı Necla Manguş ve BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

3-5 Mayıs

- Sayın İçişleri Bakanımızın eşbaşkanlığını yürüttüğü Türkiye-Kongo Cumhuriyeti Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 3. Dönem toplantısı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda TÜBİTAK ile Kongo Cumhuriyeti Bilimsel Araştırma ve Teknolojik İnovasyon Bakanlığı arasında “Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Alanlarında İşbirliği Protokolü” ile “Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

4 Mayıs

- Sayın Bakanımız, yılın ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Slovenya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette, Slovenya’yla ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarının yanısıra AB üyelik sürecimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde ayrıca, Cumhurbaşkanı Borut Pahor ve Başbakan Janez Janša tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Mayıs

- Sayın Bakanımız çokboyutlu ilişkilerimizi ve bölgesel gelişmeleri ele almak üzere Bosna-Hersek’i ziyaret etmiştir. Ziyarette Sayın Bakanımız ve Bosna-Hersekli mevkidaşı Bisera Turkoviç, ikili ilişkilerimiz ve işbirliğimizi ilerletme imkânları ile güncel bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde ayrıca, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve üyeleri, Bakanlar Konseyi Başkanı ve Bosna-Hersek Parlamentosu Halklar ve Temsilciler Meclisleri Başkanlık Divanı üyeleriyle de biraraya gelmiştir.

5 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Şansölyesi Angela Merkel’le bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimizin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri, Doğu Akdeniz, Libya ve Afganistan olmak üzere bölgesel konular ele alınmıştır.

5-6 Mayıs

- Türkiye ile Mısır arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza’nın başkanlığındaki heyetler arasında, Kahire’de gerçekleşmiştir. Kapsamlı içerikle ve yapıcı bir havada gerçekleşen istişarelerde ikili ilişkilerin yanısıra Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve Irak gibi bölgesel konular da ele alınmıştır.

- Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı’nın İklim Özel Temsilcisi Nick Bridge, ülkemize sanal bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, bu kapsamda Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve Türkiye’nin İklim Başmüzakerecisi Prof. Dr. Sayın Mehmet Emin Birpınar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Alparslan Bayraktar ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Şakir Ercan Gül’le ayrı ayrı çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Selanik ve Batı Trakya’yı ziyaret etmiş, soydaş dernek temsilcileriyle Türk azınlığın gündemindeki meseleleri ele almış, Selanik’te Atatürk Evi ile Hamidiye (Yeni) Camii’nde, Gümülcine’de ise Azınlık okullarında incelemelerde bulunmuştur. Bakan Yardımcımız Batı Trakya’dan ayrılmadan önce, 2017 yılında vuku bulan yangında büyük hasar gören Dimetoka’daki Çelebi Sultan Mehmet Camii’ni de ziyaret ederek, restorasyon çalışmaları hakkında yerinde bilgi almıştır.

5/12 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le iki ayrı telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde Filistin’deki durum, salgınla mücadelede atılacak ortak adımlar ele alınmıştır.

6 Mayıs

- Sayın Bakanımız Berlin’i ziyaretle, AFC Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın yanısıra Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, İçişleri Bakanı Horst Seehofer, CDU Genel Başkanı ve Şansölye adayı Armin Laschet, Ekonomi Bakanlığı Parlamenter Devlet Sekreteri Thomas Bareiss’la görüşmelerde bulunmuştur. Ziyarette ikili ilişkilerin çeşitli veçhelerinin yanısıra Türkiye-AB ilişkileri ve başta Doğu Akdeniz, Libya, Suriye ve Afganistan olmak üzere bölgesel meseleler ele alınmıştır.

- Letonya Parlamentosu'na 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan bir taslak bildiri sunulması üzerine Sayın TBMM Başkanımız ile Türkiye-Letonya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyelerimiz tarafından karşıtlarına gönderilen mektuplarda, bildirinin tarihi gerçeklerle çeliştiği ve hukuka aykırı olduğu belirtilmiştir. Buna karşın bildirinin kabul edilmesi üzerine aynı gün, Letonya’nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars Bakanlığımıza çağrılmış, adıgeçene bildiriyi reddettiğimiz ve Letonya hükümetinden, bunun resmi tutumunu yansıtmadığı yönünde yazılı açıklama yaparak tarihi ve hukuki gerçeklerden yana tavır almasını beklediğimiz iletilmiştir.

7 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenka’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek ekonomik ve ticari konular başta olmak üzere ikili ilişkilerimize dair hususları ele almıştır.

- Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, 7 Mayıs’ta ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret sırasında ikili ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi imkânları ele alınmış, ayrıca Filistin ve Kudüs bağlamında son dönemde yaşanan gelişmeler değerlendirilmiştir.

- AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson, Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret, 25 Mart’taki AB Zirvesi’nde ülkemizle ilgili olarak alınan kararlar ışığında, Sayın Cumhurbaşkanımızın AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’la 6 Nisan’daki görüşmesinde ele alınan bazı hususların takibi şeklinde gerçekleşmiştir. Ziyaret çerçevesinde Johansson, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımızla görüşmüştür. Görüşmelerde, başta göç ve vize serbestisi olmak üzere Türkiye-AB ilişkilerinin muhtelif boyutları ele alınmıştır.

8 Mayıs

Sayın Cumhurbaşkanımız, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Filistin’deki son gelişmelerin yanısıra ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

10 Mayıs

- Sayın Bakanımız ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Kudüs’teki son gelişmeler hakkında bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Bakanımız, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek Filistin ve Yukarı Karabağ’daki durum ile Sputnik V aşısının ülkemize sevki ve ortak üretimi konularında görüş alışverişinde bulunmuştur.

-Sayın Bakanımız, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Doğu Kudüs’te meydana gelen hadiseler ele alınmıştır.

10-11 Mayıs

- Sayın Bakanımız Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimizin yanısıra başta Filistin meselesi olmak üzere önemli bölgesel konular ele alınmıştır.

11 Mayıs

- Ülkemizin girişimi ve Filistin’in talebi üzerine, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Daimi Temsilciler Komitesi, İsrail’in Filistin topraklarında ve özellikle Kudüs-ü Şerif’te son dönemde yoğunlaşan saldırılarını ele almak üzere videokonferans yöntemiyle bir toplantı düzenlemiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Malezya Kralı Sultan Abdullah’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Filistin’deki son gelişmelerin yanısıra ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

- Zambiya'nın Ankara Büyükelçisi Joseph Chilengi Ankara’da tedavi edildiği hastanede vefat etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, vefatının ertesi günü adıgeçenin eşini telefonla arayarak ailesine ve Zambiya halkına başsağlığı dilemiştir. Sayın Bakanımız da aynı gün, Zambiyalı mevkidaşına ve müteveffa Büyükelçi’nin ailesine telefonla taziye dileklerini iletmiştir. Büyükelçi’nin naaşı, hükümetimizi temsilen Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal’ın katıldığı ve Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu’nda düzenlenen resmi tören sonrasında, Milli Savunma Bakanlığımız tarafından tahsis edilen uçakla ülkesine gönderilmiştir.

12 Mayıs

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkiler, başta Filistin olmak üzere bölgesel meseleler ve Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Joe Biden arasında 14 Haziran’da NATO Zirvesi marjında yapılması öngörülen görüşme ele alınmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan Başbakanı İmran Han’la Ramazan Bayramı münasebetiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Filistin ve Afganistan konularının yanısıra ikili ilişkilerimiz gündeme gelmiştir.

13 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’yle Ramazan Bayramı münasebetiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, İsrail’in Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze'ye yönelik saldırıları da ele alınmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yle Ramazan Bayramı münasebetiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Filistin ve Afganistan’da yaşanan son gelişmeler ile ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

15 Mayıs

- Sayın Bakanımız, AB Komisyonu Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Ağırlıklı olarak Filistin’de yaşanan gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Haziran Zirvesi öncesinde Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler konusunda da fikir teatisinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Sadık El Mehdi’yle, Filistin’deki gelişmeler bağlamında bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

16 Mayıs

- İİT İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı, Filistin ve İİT Zirve Dönem Başkanı Suudi Arabistan’la eşgüdüm halinde yürüttüğümüz girişimler çerçevesinde, İsrail’in Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını ele almak üzere Dışişleri Bakanları düzeyinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiş; toplantıya Sayın Bakanımız iştirak etmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yle Ramazan Bayramı münasebetiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

17 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Filistin’deki son gelişmelerin yanısıra Nisan ayında Cenevre’de düzenlenen Kıbrıs konulu gayriresmî 5+BM toplantısı da ele alınmıştır.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Vatikan Devlet Başkanı Papa Fransuva’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanısıra İsrail-Filistin ihtilafı ve Kudüs bağlamındaki gelişmeler ele alınmıştır.

- Sayın TBMM Başkanımız, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi’yle Ramazan Bayramı münasebetiyle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rus mevkidaşının telefon görüşmelerinde vardıkları mutabakat çerçevesinde, salgınla mücadelede işbirliğini ele almak üzere, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Tolga Tolunay’dan müteşekkil heyetimiz Moskova’yı ziyaretle, Başbakan Yardımcısı, Sağlık Bakanı, Federal Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Sağlığı Servisi Başkanı ve Devlet Başkanı Dış Politika Danışmanı’yla temaslarda bulunmuştur.

18 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi’yle Filistin’de yaşanan gelişmeler bağlamında Mayıs ayı içerisinde yoğun temaslarda bulunmuştur. Adıgeçen ayrıca, 20 Mayıs’ta New York’ta düzenlenen Filistin konulu BM Genel Kurulu oturumuna katılım için Sayın Bakanımızın davetiyle New York’a birlikte seyahat etmek üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Kureyşi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

19 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Filistin’de meydana gelen hadiseler ve Yukarı Karabağ konusundaki son gelişmeleri ele almak üzere Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

- Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2019-2020 Türkiye Raporu, AP Genel Kurulu oturumunda yapılan oylamayla kabul edilmiştir. İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve yönetim yapımız dâhil çeşitli konularda gerçekdışı iddialar içeren; ülkemizin insani ve girişimci dış politikasını tehdit olarak gören; Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konularında haksız ve yanlı GKRY-Yunanistan tezlerini yansıtan ve 1915 olaylarına ilişkin asılsız ithamlara yer verilen rapor, genel olarak tektaraflı ve önyargılı bir bakış açısıyla hazırlanmıştır. Rapor’a ilişkin tepkimiz aynı gün, Bakanlığımızca bir açıklamayla kamuoyuyla paylaşılmıştır.

- Sözde “Pontus Soykırımı Anma Günü” çerçevesinde Yunanistan’da, başta Cumhurbaşkanı Sakellaropulu ve Başbakan Miçotakis olmak üzere pek çok resmi yetkili tarafından asılsız Pontus iddialarını dillendiren mesajlar yayımlanmıştır. Ayrıca bu kapsamda, Atina’da Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı bir tören düzenlenmiştir. Bakanlığımız, aynı gün sözkonusu iddialara yanıt olarak Yunanistan’ın tarihsel gerçekleri tahrif etme ve uluslararası kamuoyunu aldatma çabalarını kınayan bir basın açıklaması yapmıştır.

20 Mayıs

- Sayın Bakanımız Filistin’de yaşanan gelişmeleri ele almak amacıyla, BM Genel Kurulu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır’ın başkanlığında New York’ta düzenlenen BM Genel Kurulu toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımızın bu vesileyle New York’a gerçekleştirdiği ziyarete, Filistin, Pakistan ve Tunus Dışişleri Bakanları da iştirak etmişlerdir. Sayın Bakanımız toplantı vesilesiyle mevkidaşlarıyla temaslarda bulunmuş; BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le görüşmüş; İİT üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla düzenlenen toplantıya katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, Filistin konulu BM Genel Kurul Toplantısı marjında Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’le görüşmüştür. Görüşmede uluslararası platformlarda işbirliğinin yanısıra salgın bağlamındaki gelişmeler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Filistin konulu BM Genel Kurulu Toplantısı marjında Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi’yle biraraya gelmiştir. Görüşmede, Filistin meselesine ilişkin son gelişmelerin yanısıra ikili ilişkilerimiz de ele alınmıştır.

21 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’ın eşbaşkanlıklarında, videokonferans yöntemiyle düzenlenen G20 Çerçevesindeki Küresel Sağlık Zirvesi’ne videomesajla katılmıştır. Zirve’de, küresel salgının tüm dünyada sona erdirilmesi ve gelecekteki sağlık krizlerine daha hazırlıklı olmak için ortak ve eşgüdümlü bir yaklaşım benimsenmesi amacıyla atılabilecek adımlar ele alınmış ve bu temelde kaleme alınan Roma Bildirgesi kabul edilmiştir.

- Sayın Bakanımız, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, 14 Haziran’da düzenlenecek NATO Zirvesi hazırlıkları bağlamında NATO 2030 Değerlendirme Süreci ve güncel bölgesel konular gündeme gelmiştir.

- Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerin yanısıra BM Genel Kurulu’nun Filistin konulu toplantısı, Gazze’de ateşkes ilanı ve ardından yaşananlar ile Afganistan, Suriye ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Avrupa Konseyi (AK) Bakanlar Komitesi'nin videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen 131. toplantısına hitap etmiştir. Sayın Kaymakcı hitabında, birlikte yaşama kültürünün ve çoktaraflılığın önemini, ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi’yle ortak mücadele edilmesi gerektiğini, geri itmelerin kabul edilemez olduğunu vurgulamıştır. Ülkemizin reform çalışmalarına dikkat çeken Sayın Bakan Yardımcımız, kadın hakları dâhil olmak üzere insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasının ülkemizin öncelikleri arasında yer aldığını; PKK sempatizanlarının AK binalarına yönelik saldırılarına işaretle, çifte standartlı yaklaşımlar sona ermediği müddetçe terör tehdidinin bertaraf edilemeyeceğini ve AİHM kararlarının icrasının siyasileştirilmesinden kaçınılması gerektiğini kaydetmiştir.

21-23 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da canlı bağlantıyla iştirak ettiği törende, ülkemizin Kıbrıs Türk halkının her daim yanında olduğu ve desteğimizin her alanda devam edeceği vurgulanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, ayrıca, Türkiye-KKTC Gençlik Buluşması etkinliğine de katılmıştır.

22-23 Mayıs

- BM Genel Sekreteri’nin Libya Özel Temsilcisi ve BM Libya Destek Misyonu Başkanı Jan Kubis, Sayın Bakanımızın daveti üzerine ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımızın Özel Temsilci Kubis’i kabulünde, Libya’da Milli Birlik Hükümeti’nin ve siyasi çözüm sürecinin desteklenmesi amacıyla uluslararası toplum tarafından atılabilecek adımlar ele alınmıştır.

24 Mayıs

- İran Meclis Başkanı’nın çağrısı üzerine Tahran’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Parlamentolar Birliği (İSİPAB) Filistin Daimi Komitesi Olağanüstü Toplantısı’na, İSİPAB Türkiye Delegasyon Başkanı Milletvekili Sayın Orhan Atalay başkanlığında, İSİPAB Türkiye Delegasyonu Üyesi Milletvekili Sayın Ahmet Zenbilci ve Tahran Büyükelçiliğimiz temsilcilerinden oluşan bir heyetle iştirak edilmiştir.

24-25 Mayıs

- Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, beraberinde Polonya Meclisi Alt Kanadı Başkan Yardımcısı, Başbakan Yardımcısı ve Kültür, Ulusal Miras ve Spor Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Devlet Bakanı/Milli Güvenlik Bürosu Başkanı’nın yanısıra üç Bakan Yardımcısı’nın bulunduğu geniş bir heyetle ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın konuk Cumhurbaşkanı’yla Ankara’da yaptığı görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz tüm veçheleriyle ele alınmış, AB’ye üyelik sürecimiz üzerinde durulmuş, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret sırasında, savunma sanayii, turizm, tarım ve spor alanlarında toplam 5 belge imzalanmıştır. Cumhurbaşkanı Duda ve beraberindeki heyet, İstanbul’u ziyaretlerinin ardından İncirlik Üssü’ne geçerek NATO’nun “Türkiye’ye Uyarlanmış Güvence Tedbirleri” çerçevesinde burada bulunan Polonya askeri misyonunu ve deniz karakol uçağını ziyaret etmişlerdir.

24-28 Mayıs

- Gelecek yıl Doha'da düzenlenmesi öngörülen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci Konferansı’nın hazırlıklarını yürütmek üzere tesis edilen ve ülkemizin de Büro üyesi olduğu Hazırlık Komitesi'nin ilk toplantısı, New York merkezli olarak karma formatta gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı bu kapsamda, "Refahın itici gücü olarak yapısal dönüşüm" başlıklı tematik oturuma ana konuşmacı olarak katılmıştır.

25 Mayıs

- Sayın Bakanımız Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, Filistin meselesine ilaveten ikili ilişkilerimizin gündeminde yer alan konular ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımızın, Afrika Birliği'nin kuruluş günü olan 25 Mayıs Afrika Günü vesilesiyle kaleme aldığı makale, başta Afrika’dakiler olmak üzere pek çok ülkenin öndegelen basın organlarında yayımlanmıştır.

26 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD’nin öndegelen şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle sanal ortamda bir toplantı gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizin yanısıra salgın dönemi ve sonrasında iki ülkenin özel sektörleri arasında öne çıkan işbirliği alanları üzerinde durulmuştur.

26-30 Mayıs

- Sayın Milli Eğitim Bakanımız ve beraberindeki heyet Azerbaycan’ı ziyaret etmiş, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Eğitim Bakanı Emin Emruyallev’le görüşmüş ve işbirliği olanaklarını ele almıştır.

27 Mayıs

- Sayın Bakanımız, BM İnsan Hakları Konseyi'nin işgal altındaki Filistin toprakları konusunda düzenlediği özel oturumuna bir videomesajla katılmıştır. Oturumda, İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında işlediği uluslararası insani hukuk ve insan hakları hukuku ihlallerini soruşturmak üzere bağımsız bir uluslararası komisyon kurulmasını öngören bir karar kabul edilmiştir.

- Sayın TBMM Başkanımız, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid Meşri’yi kabul etmiştir.

- Türkiye-ABD Siyasi İstişareleri, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman başkanlığındaki heyetler arasında, Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, ikili, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

28 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Abdullah El Lafi’yle görüşmüştür. Görüşmede, Libya’daki son gelişmeler ve ikili ilişkilerimiz ele alınmıştır.

28-29 Mayıs

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Yunanistan Ekonomi Diplomasisi ve Ekonomik Dış İlişkilerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragoyannis’le ekonomik işbirliğine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Kavala’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, ekonomik ve ticari alanlarda ilişkilerin ilerletilmesine yönelik 25 maddelik bir plan üzerinde uzlaşılmıştır.

29-31 Mayıs

- Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ve beraberindeki heyet Azerbaycan’a bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ulaştırma, Haberleşme ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Reşad Nabiyev’le görüşmüştür.

29 Mayıs-2 Haziran

-Togo Dışişleri, Bölgesel Entegrasyon ve Yurtdışındaki Togolular Bakanı Robert Dussey, 29 Mayıs-2 Haziran arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

30-31 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın davetine icabetle Yunanistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaretin ilk bölümünde Batı Trakya’ya giderek soydaşlarımızla biraraya gelen Sayın Bakanımız, daha sonra Atina’da Başbakan Miçotakis ve Dışişleri Bakanı Dendias’la görüşmeler yapmıştır. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınmış, ülkemizle Yunanistan arasında Kovid-19 aşı sertifikalarının karşılıklı olarak tanınmasına ilişkin mutabakata varılmıştır.