Ekim 2021

13 Eylül-11 Ekim

- Ülkemiz, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 48. Oturumu'nda, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobiyle mücadele, çocuk, yaşlı ve gençlerin hakları konuları dahil 8 karara ortak sunucu olmuş; "Suriye’de insan haklarının durumu" ve “İnsan hakları alanında teknik işbirliğinin geliştirilmesi” başlıklı karar tasarılarının ise ana sunucuları arasında yer almıştır.

30 Eylül-1 Ekim

- Sayın Bakanımızın daveti üzerine ülkemizi ziyaret eden Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Mahamat, Sayın Bakanımızla gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi için Afrika Birliği’ne önerdiğimiz 17-18 Aralık 2021 tarihlerinin uygun bulunduğunu açıklamıştır.

4 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi ile Azim Hareketi lideri Hamis Hançer’i kabul etmiştir.

4-5 Ekim

- Sayın Bakanımız, Polonya’ya bir ziyarette bulunmuş; ziyareti kapsamında Polonya makamlarıyla gerçekleştirdiği ikili görüşmelerin yanısıra Polonya’daki vatandaş ve soydaşlarımızla biraraya gelmiş; 7. Varşova Güvenlik Forumu’na konuşmacı olarak iştirak etmiştir.

- Sayın Milli Savunma Bakanımız, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Gürcistan’ı ziyaret etmiş; Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili tarafından kabul edilmiş; Azeri ve Gürcü mevkidaşlarıyla ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4-8 Ekim

- BM Mülteciler Yüksek Komiserliği 72. İcra Komitesi (ExCom) Toplantısı karma formatta gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran katılımcılara hitap etmiştir.

4-10 Ekim

- Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Doskul Bekmurzaev ülkemizi ziyaret etmiş; bu çerçevede Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız ve Türk Exim Bank Genel Müdürü’yle görüşmüş, Sayın TBMM Başkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

5 Ekim

- Ürdün Sosyal Kalkınma Bakanı Ayman Almuflih, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

6 Ekim

- Türkiye ile Yunanistan arasındaki İstişari Görüşmelerin 63. turu, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile (E) Büyükelçi Pavlos Apostolidis başkanlığındaki heyetler arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Federal Dışişleri Bakanlığı’nda Güneydoğu Avrupa, Türkiye, AGİT ve Avrupa Konseyi'nden sorumlu Genel Müdür Büyükelçi Susanne Schütz’le Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

6-8 Ekim

- 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenmiştir. Şura marjında düzenlenen Bakanlar düzeyindeki toplantıya, Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, Azerbaycan Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Rashad Nabiyev, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava ile Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev katılmıştır.

7 Ekim

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile AFC Devlet Bakanı Niels Annen arasında Ankara’da bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmede Afganistan, Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz ele alınmıştır.

7-8 Ekim

- Sayın Bakanımız, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) mekanizmasının alt organı olan 9. Ortak Stratejik Planlama Grubu Toplantısı vesilesiyle Ukrayna’nın Lviv kentine bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

7-11 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımızın BM 76. Genel Kurulu’nda yaptığı beyan temelinde, Paris Anlaşması’nın iç hukuk onay süreci, ulusal beyanımızla tamamlanmış ve onay belgemiz BM Sekretaryası’na tevdi edilmiştir.

8 Ekim

- Türkiye-Irak konsolosluk istişareleri, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ve Irak Dışişleri Bakan Yardımcısı Salih Hüseyin Ali El-Tamimi’nin eşbaşkanlığında, Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Türkiye-İran siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Siyasi İşlerden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bageri Keni’nin eşbaşkanlığında, Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, İstanbul'da evsahipliği yaptığımız Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Uluslararası Daimi Sekretaryaları’nı ziyaret etmiştir.

8-10 Ekim

- Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızla görüşmede, ikili ve bölgesel gelişmelerin yanısıra ülkemizin Venezuela’daki diyalog sürecine desteği ele alınmıştır. Bakan Plasencia, aynı gün Sayın Tarım ve Orman Bakanımız ile Sayın Ticaret Bakanımızla da görüşmeler gerçekleştirmiştir.

8-15 Ekim

- Latin Amerika ve Karayipler Parlamentosu (PARLATINO) Başkanı Jorge Pizarro Soto, ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Sayın TBMM Başkanımızla görüşmüş; görüşmede TBMM’nin PARLATINO’ya gözlemci üyeliğini tesis eden bir işbirliği anlaşması da imzalanmıştır. Başkan Pizarro, Sayın Bakanımızla da biraraya gelmiştir.

10-12 Ekim

- Sayın Bakanımız, Bağlantısızlar Hareketi’nin (NAM) 60. yıldönümü vesilesiyle Belgrad’da, NAM Dönem Başkanı Azerbaycan ile Sırbistan tarafından ortaklaşa düzenlenen üst düzeyli anma toplantısına katılmıştır. Sayın Bakanımız, özel konuk olarak davet edildiği toplantı vesilesiyle, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Guatemala Dışişleri Bakanı Pedro Brolo, Haiti Dışişleri Bakanı Claude Joseph, Irak Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El Muhammed El Ahmed El Jabar El Sabah, Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bouhabib, Nepal Dışişleri Bakanı Narayan Khadka, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Ivica Dacic ve Sudan Dışişleri Bakanı Mariam Al Sadig Al Mahdi’yle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11 Ekim

- Siyasi İşler ve Güvenlik Siyasası’ndan sorumlu NATO Genel Sekreter Yardımcısı Bettina Cadenbach, 2022 Madrid Zirvesi’ne giden süreçte İttifak’ın gündemindeki konularda görüş alışverişi yapmak üzere ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Adıgeçen ayrıca askeri makamlarımızla da temaslarda bulunmuştur.

11-12 Ekim

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Nur-Sultan’da “Salgın Sonrası Dünyanın Yeni Gerçekleri Işığında Asya'da Güvenlik ve Sürdürülebilir Kalkınma” temasıyla düzenlenen Asya’da Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 6. Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, toplantı marjında Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Mahmud Mammad-Guliyev ve TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-13 Ekim

- Endonezya Dışişleri Bakanı Retno L. P. Marsudi ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, Endonezya’dan ülkemize Dışişleri Bakanı seviyesinde ilk resmi ziyareti teşkil etmiştir. Bakan Marsudi, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

12 Ekim

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, “Dayanıklılığı güçlendirmek amacıyla AGİT ve Akdeniz bölgelerinde salgın sonrası toparlanma ve güvenlik” temasıyla düzenlenen 2021 AGİT Akdeniz Konferansı’na videokonferans yöntemiyle katılmıştır.

- Ülkemiz ile AB arasında Göç ve Güvenlik alanlarında Yüksek Düzeyli Diyaloğu’nun ilk toplantısı, Sayın İçişleri Bakanımız ile İçişlerinden sorumlu AB Komiseri Ylva Johansson’un katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

12-16 Ekim

- Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Mahmadtoir Zokirzoda ülkemizi ziyaret etmiş, bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; ayrıca Sayın Bakanımız ve Sayın TBMM Başkanımızla görüşmüştür.

13-14 Ekim

- Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres, ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuş; Sayın Bakanımızla gerçekleştirdiği görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Konuk Bakan ayrıca, Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Sayın Ticaret Bakanımız ve Sayın TİKA Başkanımız ile görüşmüştür.

13-15 Ekim

- Türk Konseyi Ulaştırma Geliştirme Çalışma Grubu 10. Toplantısı ile Ulaştırma Bakanları 5. toplantısı Budapeşte’de düzenlenmiştir. Ulaştırma Bakanları Toplantısı'na Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız, beraberindeki bir heyetle katılmıştır. Toplantıya ayrıca, İzmir Milletvekili, TBMM eski Başkanı, eski Başbakan ve Türk Konseyi Aksakallar Konseyi Üyesi Sayın Binali Yıldırım “Şeref Konuğu” olarak katılmıştır. Sayın Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanları Toplantısı'nın yanısıra "Onur Konuşmacısı" olarak Türk Konseyi Budapeşte Temsilcilik Ofisi, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Enstitüsü ile Azerbaycan Uluslararası İlişkiler Analiz Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Bağımsızlıklarının 30. Yılında Türk Devletleri ve İşbirliği" başlıklı uluslararası konferansa da iştirak etmiştir.

14 Ekim

- Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden Libya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Necla Manguş’la Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

14-15 Ekim

- Sayın Millî Savunma Bakanımız, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak’ın resmî davetlisi olarak Varşova’yı ziyaret etmiş, Bakan Blaszczak’la başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Afganistan Geçici Hükümeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığındaki heyet, ülkemize gayrıresmi bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Görüşmelerde, Afganistan'da insani ve ekonomik alanda yaşanan krize odaklanılmış, ayrıca Afganistan'da uzun vadeli istikrar için kapsayıcı ve ülkenin tüm kesimlerini temsil eden bir yönetim kurulmasının önemi üzerinde durulmuştur. Heyet, Türk Kızılayı, AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı gibi insani yardım alanında çalışmalar yapan kuruluşlarımızla da biraraya gelmiştir.

15 Ekim

- Türkiye-Hollanda Siyasi İstişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Genel Direktörü Anita van den Ende başkanlığındaki heyetler arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Yeniden Asya Girişimimizin karar alma mekanizmasını teşkil eden, Bakan / Başkan Yardımcıları’ndan müteşekkil Eşgüdüm Kurulu’nun 2. toplantısı, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

16 Ekim

- AFC Şansölyesi Angela Merkel, görev süresinin sona ermesi münasebetiyle ülkemize bir veda ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Şansölye Merkel arasında İstanbul’da gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Ankara’ya bir çalışma ziyaretinde bulunarak Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla biraraya gelmiştir. Ziyaret kapsamında ayrıca, Ankara Altındağ Belediyesi Kıbrıs Şehitleri Parkı ve Hatıra Ormanı'nın açılış töreni gerçekleştirilmiştir.

17-20 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımız Angola, Togo ve Nijerya’yı kapsayan bir Afrika ziyaret turu gerçekleştirmiştir. Angola ve Togo’ya gerçekleştirilenler, Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye’den bu ülkelere yapılan ilk ziyaretleri teşkil etmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız Angola ziyareti vesilesiyle Angola meclisine hitap etmiş, DEİK ve karşıtı Angola İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı tarafından düzenlenen İş Forumu’na Angola Cumhurbaşkanı ile birlikte katılarak hitapta bulunmuştur.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Togo ziyareti vesilesiyle, Togo, Burkina Faso ve Liberya Cumhurbaşkanları’nın katılımlarıyla 4’lü formatta bir Zirve de gerçekleştirilmiş ve bir bildiri kabul edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Burkina Faso ve Liberya Cumhurbaşkanları’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Nijerya ziyareti vesilesiyle DEİK ile Nijerya Ticaret Sanayi Madenler ve Tarım Odaları Birliği tarafından İş Forumu düzenlenmiştir.

18-19 Ekim

- Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Parlamentoları Dışişleri Komisyonları Üçlü Toplantısı’nın altıncısı, TBMM’nin evsahipliğinde Ankara’da düzenlenmiştir. TBMM Türkiye-Gürcistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve Konya Milletvekili Sayın Halil Etyemez, Gürcistan Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Nikoloz Samkharadze’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

18-25 Ekim

- Ülkemizde kain ABD, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda, Kanada, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Danimarka Büyükelçilikleri, 18 Ekim’de yaptıkları kamuoyu açıklamasıyla ülkemizde sürmekte olan bir davaya ilişkin görüş beyan etmişlerdir. Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi’nin (DİVS) 41. maddesi, yabancı diplomatik misyonların kabul eden devletin kanunlarına saygı gösterme ve içişlerine müdahale etmeme yükümlülüğünü kayıt altına almaktadır. Bu çerçevede, sözkonusu 10 ülkenin misyon şefleri Bakanlığımıza çağrılarak ülkemizin tepkisi iletilmiştir. Sonuç olarak, bahsekonu Büyükelçilikler, 25 Ekim’de yaptıkları yeni açıklamalarla DİVS’in 41. maddesine bağlılıklarını teyit ettiklerini bildirmişlerdir. Yeni açıklamalar ülkemiz tarafından müspet karşılanmıştır.

19 Ekim

- BM Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu ve BM Orta Afrika Misyonu kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yurtdışına gönderilmesine dair iznin 31 Ekim’den itibaren bir yıl uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda onaylanmıştır.

- AB Komisyonu tarafından düzenli aralıklarla hazırlanan ve aralarında 2021 Türkiye Ülke (İlerleme) Raporu’nun da bulunduğu, AB’nin genişleme politikası kapsamında yeralan ülkelere ilişkin ülke raporları ve 2021 yılı Genişleme Strateji Belgesi yayınlanmıştır.

20-21 Ekim

- Sayın Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal, Libya İstikrar Konferansı’na katılmak üzere Libya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiş; ziyareti kapsamında Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid Meşri, Başkanlık Konseyi (BK) Başkanı Muhammed El Menfi, BK Üyeleri Hüseyin El Lafi ile Musa El Koni ve Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’yle görüşmüştür. Sayın Bakan Yardımcımız, Konferans için Trablus’ta bulunan BM Genel Sekreteri’nin (BMGS) Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis, BMGS’nin Siyasi ve Barışı İnşa İşleri Yardımcısı Rosemary DiCarlo, ABD’nin Libya Özel Temsilcisi Richard Norland ve ABD’nin Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yael Lempert’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Ekim

- Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız, Polonya’yı ziyaret ederek, Spordan Sorumlu Devlet Sekreteri Anna Krupka, Polonya Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Andrzej Krasnicki ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı Başkanı Witold Banka’yla resmi temaslarda bulunmuştur.

21-22 Ekim

- Türkiye-Afrika 3. Ekonomi ve İş Forumu, Ticaret Bakanlığı ve DEİK’in organizasyonunda, Bakanlığımız ve Afrika Birliği Komisyonu’nun desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Forum’a, Güney Sudan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı James Wani Igga, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Eşi Denise Nyakeru Tshisekedi Tshilombo, Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik Kalkınma, Ticaret, Sanayi ve Madencilik Komiseri Albert Muchanga ve Afrika İş Konseyi Başkanı Dr. Amany Asfour başta olmak üzere, 45 ülkeden 1 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 28 Bakan ve 7 Bakan Yardımcısı dahil çok sayıda üst düzeyli heyet ve 3.000'i aşkın iş insanı katılmıştır.

- KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Türk Konseyi Medya Forumu'nun açılışında katılımcılara hitap etmiştir. Sayın Tatar ayrıca, Ankara Ticaret Odası Meclis Toplantısı’na katılarak hitapta bulunmuştur. Toplantıya Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran da iştirak ederek bir konuşma yapmıştır.

21-24 Ekim

- Sayın Bakanımız, Koreli mevkidaşı Eui-yong Chung’ın davetine icabetle Kore Cumhuriyeti’ni ziyaret etmiş, bu vesileyle Kore Cumhuriyeti Başbakanı Boo-kyum Kim tarafından da kabul edilmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, "JoongAng Daily" gazetesiyle bir mülakat gerçekleştirmiştir.

22-24 Ekim

- Türk Konseyi Medya Forumu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nca İstanbul’da, “Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek” temasıyla düzenlenmiş; Forum’a Türk Konseyi üyesi ülkelerden Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, gözlemci üye statüsündeki Macaristan'ın yanısıra Türkmenistan ve KKTC'den öndegelen medya temsilcilerinin, akademisyenlerin, kamu kurum ve kuruluşlarından üst düzey yetkililerin, sosyal medya şahsiyetlerinin ve üniversite öğrencilerinin aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişi davet edilmiştir. Forum’da, Sayın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev ve Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev birer açılış konuşması yapmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Forum’a bir videomesaj göndermiştir.

25 Ekim

- Sayın Bakanımız, Kuzey Makedonya eski Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’la biraraya gelmiştir. Görüşmede Türkiye-Kuzey Makedonya ikili ilişkileri ve bölgesel konular ele alınmıştır.

25-27 Ekim

- Çad Geçiş Dönemi Devlet Başkanı Mahamat Idriss Deby Itno’nun ülkemizi ziyaretinin hazırlıkları bağlamında Sayın Bakanımız, Çad Dışişleri, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışındaki Çadlılar Bakanı Cherif Mahamat Zene’yle bir çalışma yemeğinde biraraya gelmiş; ardından Devlet Başkanı Itno’nun ülkemize ziyareti gerçekleşmiştir.

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 8. Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma Bakanlar Konferansı, “İİT Üyesi Devletlerde Gıda Güvenliğinin Temini İçin Gıda Sistemlerinin Geliştirilmesi” temasıyla İstanbul'da düzenlenmiştir. Konferansa, yarıdan fazlası Bakan ve Bakan Yardımcısı düzeyinde olmak üzere, İİT üyesi ülkelerin ve ilgili uluslararası kuruluşların temsilcileri iştirak etmiştir. Bu vesileyle, Konferans Dönem Başkanlığı Kazakistan’dan ülkemize geçmiştir.

26 Ekim

- TBMM, aldığı kararla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, terör ve her türlü güvenlik tehdidine karşı, gerektiği takdirde uluslararası hukuk çerçevesinde sınırötesi harekatta bulunmak üzere Suriye ve Irak’a gönderilmesi konusundaki tezkerenin süresini iki yıl uzatmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Füzuli Uluslararası Hava Limanı’nın açılış törenine katılmak üzere Azerbaycan’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiş; bunun ardından Cumhurbaşkanı Aliyev’le birlikte Ahmetbeyli-Füzuli-Şuşa ve Ahmetbeyli-Horadiz-Mincivan-Ağbend Karayolu inşaat alanını ziyaret etmiş ve Zengilan’daki Dost Agropark Akıllı Tarım Kampüsü’nün açılış törenine iştirak etmiştir.

27 Ekim

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

30-31 Ekim

- G20 Liderler Zirvesi, Dönem Başkanı İtalya’nın evsahipliğinde Roma’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında ve Sayın Bakanımızın refakat ettiği bir heyetle katılım sağlanan Zirve, yıl içerisindeki G20 çalışmaları ile küresel gündemin önemli konularını ele almak adına önemli bir fırsat sunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız, Zirve marjında üye ve konuk ülkelerden muhatapları ile uluslararası kuruluş başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD Başkanı Biden’la G20 Liderler Zirvesi marjında Roma’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın da katıldıkları görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alınmıştır.