Aralık 2021

30 Kasım- 1 Aralık

-Sayın Bakanımız, AGİT 28. Bakanlar Konseyi marjında, Stokholm'de, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı/Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi (YT) Borrell ve Belarus Dışişleri Bakanı Makey ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı marjında, ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Truss, Hollanda Dışişleri Bakanı Knapen ve İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Di Maio ile görüşmüştür.

30 Kasım- 3 Aralık

Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Sekreteri Chapagain ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Genel Sekreter Chapagain ziyaret kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

1 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin yeni atanan Büyükelçisi Letsatsi-Duba’yı güven mektubu takdimi münasebetiyle kabul etmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Tanzanya’nın yeni atanan Büyükelçisi Yacoub Hassan Mohamed’i güven mektubu takdimi münasebetiyle kabul etmiştir.

1-3 Aralık

- Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Lenarçiç ülkemizi ziyaret ederek Sayın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Sayın AFAD Başkanı ile görüşmüştür.

2 Aralık

-Sayın Bakanımız Stokholm’de düzenlenen AGİT Bakanlar Konseyi toplantısı marjında, AvusturyaDışişleri Bakanı Linhart, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Amreyev ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, AGİT 28. Bakanlar Konseyi toplantısı marjında, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Asselborn'la diplomatik ilişkilerin tesisin 75. yıldönümü vesilesiyle bir araya gelmiştir.

3 Aralık

- Sayın Cumhurbaşkanımız, 3 Aralık’ta Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

3-6 Aralık

-Libya 5+5 Ortak Askeri Komisyonu (OAK) ülkemizi ziyaret etmiştir.

6 Aralık

-Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan ve Macaristan tarafından hibe edilen koronavirüs aşıları, Milli Savunma Bakanlığımıza ait askeri kargo uçağıyla Burkino Faso’ya ve Togo’ya gönderilmiştir.

6-7 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Yüksek Stratejik Komite (YSK) 7. toplantısına katılmak üzere 6-7 Aralık’ta Katar’a bir ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret öncesinde, 6 Aralık tarihinde iki ülke Dışişleri Bakanları’nın eşbaşkanlığında hazırlık toplantısı yapılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Katar Emiri’yle başbaşa görüşmelerinde ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmış, akabinde YSK toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza refakaten Sayın Bakanımız, Sayın İçişleri Bakanımız, Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız, Sayın Milli Savunma Bakanımız, Sayın Sağlık Bakanımız, Sayın Tarım ve Orman Bakanımız ve Sayın Ticaret Bakanımızın da katıldıkları toplantıda ikili ilişkilerimiz muhtelif boyutlarıyla ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca, Katar-Türk Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı da ziyaret etmiştir.

-Uluslararası İşbirliği Platformu isimli kuruluş tarafından düzenlenen 12. Boğaziçi Zirvesi, “Daha iyi bir dünya için çalışmak” temasıyla karma formatta İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı Zirve kapsamındaki "AB Ticaret Anlaşmaları ve Yeşil Mutabakat" başlıklı oturuma ana konuşmacı olarak katılmıştır.

6-9 Aralık

-Romanya Cumhurbaşkanı Milli Güvenlik Danışmanı Oprişor, Sayın Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri’nin davetine icabeten ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ziyaret kapsamında Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız tarafından kabul edilmiştir. Oprişor ziyaret marjında ayrıca, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7 Aralık

-Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Milli Birlik Hükümeti Çevre Bakanı İbrahim El-Arabi Munir’le Antalya’da Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) 22. Taraflar Konferansı marjında görüşmüştür.

7-10 Aralık

-Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) ve ilgili Protokolleri’nin 22. Taraflar Konferansı (COP22) ülkemizin evsahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir. Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın başkanlık ettiği COP22’nin üst düzeyli oturumuna Sayın Cumhurbaşkanımızın Muhterem Refikaları da teşrif etmiş ve bir konuşma yapmıştır.

7-11 Aralık

-Fildişi Sahili İmamlar Yüksek Konseyi Başkanı Diakité ve beraberindeki heyet, Diyanet İşleri Başkanlığımızın davetlisi olarak ülkemize gerçekleştirdikleri ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

8 Aralık

-Sayın Bakanımız Almanya eski Dışişleri Bakanı Gabriel’le görüşmüştür.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

9 Aralık

-Sayın Bakanımız, Ukrayna’nın yeni Ankara Büyükelçisi Bodnar’ı kabul etmiştir.

9-10 Aralık

-İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Üyesi Ülkeler Parlamento Birliği (İSİPAB) 16. Konferansı "Paylaşım, Vicdan ve İslam: Filistin, Göç ve Afganistan" temasıyla Sayın TBMM Başkanımızın evsahipliğinde İstanbul'da düzenlenmiştir.

-Açılış konuşması Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından yapılan Konferansa, 17 ülke Meclis Başkanı/Yardımcısı düzeyinde, 15 ülke parlamenter düzeyde olmak üzere, toplam 32 ülke katılım sağlamış, 6 uluslararası teşkilat iştirak etmiştir. Konferans marjında, Sayın Cumhurbaşkanımız İran Meclis Başkanı’nı kabul etmiş, Sayın TBMM Başkanımız, Cezayir, BAE, Pakistan, Azerbaycan, İran ve Nijer Meclis Başkanları’yla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10 Aralık

-3+3 Bölgesel İstişareleri’nin ilk toplantısı Moskova’da Dışişleri Bakan Yardımcıları seviyesinde gerçekleştirilmiştir. Ülkemizi anılan toplantıda Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal temsil etmiştir.

-Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliği seçimleri, Londra’da gerçekleştirilen IMO 32. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde 10 Aralık’ta yapılmıştır. Sözkonusu seçimlerde aday olan ülkemiz Konsey üyeliğine tekrar seçilmiştir.

- Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi olarak göreve başlayan Colin Stewart, Ada’daki iki liderle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bahsigeçen Stewart’ın düzenlediği resepsiyon vesilesiyle gayrıresmî olarak bir araya gelmiştir.

11-12 Aralık

-Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın Dışişlerinden Sorumlu Yardımcısı Haciyev, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi’ne iştirak etmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

12 Aralık

-Sayın Bakanımız, Ankara, Çankaya'da Bangabandhu Şeyh Mucibur Rahman'ın büstünün açılışı ve Keçiören Belediyesi'nde bir parka “Bangabandhu Parkı” isminin verilmesi vesilesiyle düzenlenen törenlere katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Bangladeş Dışişleri Bakanı Dr. A.K. Momen onuruna bir akşam yemeği vermiştir.

13-14 Aralık

-Sayın Ticaret Bakanımız, Bakü’de düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan 6. İş Forumuna katılmak üzere Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir.

13-15 Aralık

-Sayın Bakanımız Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayed Al Nahyan’ın davetine icabetle Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret kapsamında, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’le ve Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakan Şeyh Maktoum’la görüşmüştür. Sayın Bakanımız, ziyaret sırasında ayrıca, Dubai’de Türk işinsanlarıyla biraraya gelmiş ve Expo 2020 sergi alanındaki Türk pavilyonunu ziyaret etmiştir.

13-18 Aralık

-"Hüsn-i Hat, Türkiye'de İslam Sanatında Geleneksel Güzel Yazı" adlı ulusal adaylık dosyamız çevrimiçi olarak düzenlenen 16. Somut Olmayan Kültürel Miras Komite toplantısında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilî Listesi’ne kaydedilmiştir.

14-15 Aralık

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran videokonferans yönetimiyle, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından düzenlenen Küresel Mülteci Forumu-Kıdemli Memurlar Toplantısına katılmış ve hitapta bulunmuştur.

-İran Enerji Bakan Yardımcısı Cevanbaht ve beraberindeki heyet su konularında ikili görüşmeler yapmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Özkaldı, İran’lı mevkidaşı Cevanbaht ile bir görüşme gerçekleştirmiş, İran heyeti Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek bir toplantı yapmıştır.

14-17 Aralık

-Temsilciler Meclisi (TM) Başkan Vekili El-Nuveyri başkanlığında TM’de ağırlıklı olarak Doğu bölgesini temsil eden üyelerden oluşan heyet, ülkemizi ziyaret etmiştir. TM heyeti, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiş; Sayın Bakanımız, TBMM Dışişleri Komisyonu, TBMM Türkiye-Libya Parlamentolararası Dostluk Grubu ile TBMM Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanları ve üyeleriyle görüşmüştür.

14-18 Aralık

-Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Kabir, Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın davetine icabetle Konya'da düzenlenen Şeb-i Arus törenlerine katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, ziyaret çerçevesinde Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş ve İstanbul’da Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15 Aralık

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD’nin Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Büyükelçi Feltman’ı kabul etmiştir.

16 Aralık

-Sayın Bakanımız, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Amreyev ile İstanbul’da görüşmüştür.

16-18 Aralık

-III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi, “Birlikte Kalkınma ve Refah için Güçlendirilmiş Ortaklık” temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi münasebetiyle ülkemizi ziyaret eden Cezayir Başbakanı Benabderrahmane, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Guelleh, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, Gine Bissau Cumhurbaşkanı Sissocoi, Komorlar Birliği Cumhurbaşkanı Azzali, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tshisekedi, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı El Menfi, Moritanya Cumhurbaşkanı Ould Şeyh Ghazouani, Nijer Başbakanı Ouhoumoudou Mahamadou, Nijerya Cumhurbaşkanı Buhari, Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Touadera, Ruanda Cumhurbaşkanı Kagame, Senegal Cumhurbaşkanı Sall, Sierra Leone Cumhurbaşkanı Bio, Somali Cumhurbaşkanı Farmajo ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakanımız, İstanbul’da düzenlenen III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi münasebetiyle ülkemizi ziyaret eden Burundi Dışişleri Bakanı Shingiro, Cezayir Dışişleri Bakanı Lamamra, Çad Dışişleri Bakanı Zene, Ekvator Ginesi Dışişleri Bakanı Angue, Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Camara, Gabon Dışişleri Bakanı Boubeya, Kamerun Dışişleri Bakanı Mbella, Liberya Dışişleri Bakanı Kemayah, Moritanya Dışişleri Bakanı Ould Cheikh Ahmed, Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Baipo-Temon, Sierra Leone Dışişleri Bakanı Francis, Somali Dışişleri Bakanı Ali, Tunus Dışişleri Bakanı Jerandi, Zambiya Ticaret ve Sanayi Bakanı Mulenga, Zimbabve Dışişleri ve Uluslararası Ticaret Bakanı Shava ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi marjında Uganda Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Okello ve Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’nda Devlet Bakanı Rameto ile ikili ve bölgesel konuları istişare ettiği görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Sayın Milli Eğitim Bakanımız ve Libya MBH Eğitim ve Öğretim Bakanı El-Magrif, III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi marjında İstanbul’da görüşmüş, iki ülke arasında eğitim alanında Mutabakat Zaptı imzalamışlardır.

17 Aralık

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 44. toplantısına katılmıştır.

19 Aralık

-Sayın Bakanımız, Afganistan’daki insani kriz hakkında İslamabad’da düzenlenen İİT Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı’na iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız, toplantı marjında Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov ile biraraya gelmiştir.

19-21 Aralık

-Malezya Dışişleri Bakanı Dato’ Sri Saifuddin Abdullah, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, Sayın Bakanımızla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir. Konuk Bakanın ülkemizi ziyareti vesilesiyle, Türkiye Diyanet Vakfı ile Malezya İslami Teşekkül İstişare Konseyi arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda düzenlenen törenle imzalanmıştır.

20 Aralık

-Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sir Barton ile bir çevrimiçi görüşme gerçekleştirmiştir.

20-22 Aralık

-Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı Bislimi, beraberinde Başbakan Yardımcısı Redzepi, Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Hajdari ile Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı Damka'nın da yer aldığı bir heyetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu heyet, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından İstanbul'da düzenlenen "Türkiye-Kosova İş Forumu"na katılmış, Bursa'da işinsanlarıyla biraraya gelmiştir. Kosova Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Hajdari ile Bölgesel Kalkınma Bakanı ve KDTP Genel Başkanı Damka Sayın Ticaret Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

20-23 Aralık

-Sayın TBMM Başkanımız, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Karadağ’a resmi ziyaretlerde bulunmuştur. Sayın TBMM Başkanımız, ziyaretleri kapsamında Kuzey Makedonya’da Cumhurbaşkanı Pendarovski ve Meclis Başkanı Caferi'yle; Sırbistan’da Cumhurbaşkanı Vuçiç, Ulusal Meclis Başkanı Daçiç ve Başbakan Brnabiç’le; Karadağ’da ise Parlamento Başkanı Beçiç'le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Aralık

-Sayın Cumhurbaşkanımız Almanya’nın yeni Şansölyesi Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Vişegrad Dörtlüsü (V4 – Çekya, Macaristan, Polonya ve Slovakya) + Türkiye Dışişleri Bakanları altıncı toplantısı V4 Dönem Başkanı Macaristan’ın evsahipliğinde Budapeşte’de düzenlenmiştir.

21-22 Aralık

-Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, Bakü'de düzenlenen Azerbaycan -Türkiye 1. Enerji Forumuna katılmıştır.

22 Aralık

-Sayın Bakanımız, Belarus Dışişleri Bakanı Makey ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

23 Aralık

-Sayın Bakanımız Almanya’nın yeni Dışişleri Bakanı Baerbock ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

-Sayın Cumhurbaşkanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27-29 Aralık

-Arnavutluk Meclis Başkanı Nikolla, ülkemizi ziyareti kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Bakanımız ve Türkiye-Arnavutluk Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.