Ocak 2021

7 Ocak

- Sayın Bakanımız, Portekiz’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın Portekizli mevkidaşı Augusto Santos Silva ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz, Türkiye-AB ilişkileri ve Portekiz’in AB Dönem Başkanlığı’nın yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle Portekiz Başbakanı António Costa tarafından da kabul edilmiş; Türkiye-Portekiz Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun Portekiz Kanadı Başkanı Pedro Roque Oliveira ile görüşmüştür. Sayın Bakanımızın ziyaret çerçevesinde verdiği mülakat Diario de Noticias gazetesinde yayınlanmıştır.

8 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri'yi kabul etmiştir. Görüşmede siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik hususlar ile bölgesel meseleler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, İspanya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanı Arancha Gonzalez Laya ile bir araya gelmiş; İspanya Başbakanı Pedro Sanchez tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerimiz ve Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Ayrıca, Sayın Bakanımızın La Razon gazetesinde “İspanya ve Türkiye: Akdenizli İki Müttefik ve İşbirliği Ortağı“ başlıklı bir makalesi yayınlanmıştır.

- Sayın Bakanımız, İspanya’yı ziyareti sırasında, BM Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili’yle de görüşmüştür. Görüşmede, ülkemizce başarılı şekilde uygulanan Güvenli Turizm Programı ile sürdürülebilir turizm ve ülkemizle BMDTÖ arasındaki işbirliği imkanları ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı , Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kostas Fragoyannis ile KEİ Genel Sekreter seçimi sürecine ilişkin olarak bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

9 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile videokonferans yöntemiyle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik hususların ele alındığı ve bölgesel gelişmelerin değerlendirildiği görüşmede ayrıca, Koronavirüs salgınıyla mücadele konusunda da görüş alışverişinde bulunulmuştur.

10 Ocak

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar Libya Milli Mutabakat Hükümeti Savunma Bakanı Selahaddin Nemruş’la İstanbul’da görüşmüştür. Görüşmede, güvenlik işbirliği konuları ele alınmıştır.

11 Ocak

- Sayın Bakanımız, ülkemizi ziyaret eden KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile görüşmüştür. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra Kıbrıs meselesi ve güncel bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

13 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Yukarı Karabağ başta olmak üzere bölgesel meselelerin ele alındığı görüşmede, salgınla mücadele, aşı çalışmaları ve ikili ticari ilişkiler hakkında da görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları İkinci Toplantısı marjında bir ikili görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Yukarı Karabağ’daki güncel gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin (BMGS) Suriye Özel Temsilcisi (ÖT) Büyükelçi Geir Pedersen’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Suriye’deki gelişmeler ele alınmıştır.

13-14 Ocak

- Sayın Bakanımız, Pakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Pakistan Başbakanı İmran Han tarafından da kabul edilen Sayın Bakanımız, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Cavid Bacva ile bir araya gelmiştir. Görüşmelerde ikili ve bölgesel konular ele alınmış, bu sene ülkemizde düzenlenmesi planlanan Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı için hazırlıkların başlatılması üzerinde durulmuştur.

14 Ocak

-Sayın Bakanımızın, Küresel Gazeteciler Konseyi tarafından hazırlanan Küresel Medya Dergisi’nde Türkçe ve İngilizce olarak bir mülakatı yayınlanmıştır.

- Türkiye-Etiyopya KEK 8. Dönem Toplantısı’nın kapanış oturumu ve 8. KEK Tutanağı’nın imza töreni İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Melaku Alebel eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

15 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile, adıgeçenin talebine istinaden bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-İtalya ikili ilişkileri, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel konuların yanısıra Koronavirüsle mücadele bağlamında atılan adımlar da ele alınmıştır.

16 Ocak

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin Azerbaycan’a katkı ve desteğinin süreceğini belirtmiştir.

18 Ocak

- Sayın Bakanımız, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile Ankara’da biraraya gelmiştir. Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde ikili ve bölgesel konuların yanısıra Türkiye-AB ilişkileri ele alınmıştır.

- Yeniden Asya Girişimi çerçevesinde, Sayın Bakanımızın evsahipliğinde DEİK Asya İş Konseyi Başkanlarıyla "Türkiye’nin Asya Ülkeleri ile Ticaretinin Geliştirilmesinde Yeni Perspektifler” başlıklı çevrimiçi toplantı düzenlenmiştir. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın da katıldığı toplantı, Asya coğrafyasında işadamlarımızın karşılaştığı temel sorunların ve çözüm seçeneklerinin, girişimin hayata geçirilmesindeki uygulama ortağımız olan DEİK İş Konseyleri ile birlikte değerlendirilmesini amaçlamıştır.

- BMGS’nin Libya Özel Temsilcisi (ÖT) görevine Slovakya Dışişleri eski Bakanı Jan Kubis’in atandığı duyurulmuştur. Sayın Bakanımız adıgeçeni arayarak tebrik etmiştir.

18-19 Ocak

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Irak'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde terörle mücadele ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

20 Ocak

- El Salvador’un ülkemize atanan ilk Büyükelçisi Vásquez Gómez, Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

21 Ocak

- Sayın Bakanımız, Dönem Başkanlığını yürüttüğümüz Asya İşbirliği Diyaloğu’nun (AİD) “Yeni Normal ve Güvenli ve Sağlıklı Turizm” temasıyla çevrimiçi olarak düzenlenen 17. Bakanlar Toplantısı’na evsahipliği yapmıştır. Toplantı, Koronavirus salgınının turizm sektörü başta olmak üzere, ekonomik ve sosyal etkilerinin ve bunlarla baş edebilmek için çoktaraflı işbirliği yapılmasına duyulan ihtiyacın ön plana çıktığı bir dönemde gerçekleştirilmiştir. Toplantının sonunda, AİD’in altı işbirliği sütununda önümüzdeki döneme yönelik işbirliği taahhütlerini içeren kapsamlı “Ankara Bildirisi” kabul edilmiş, ülkemizin AİD Dönem Başkanlığı Eylül ayına kadar uzatılmıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, talebi üzerine BM Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Filippo Grandi ile çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede Türkiye-BMMYK işbirliği, Yukarı Karabağ ve BMMYK’nın ülkemizdeki geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik faaliyetleri ele alınmıştır.

- BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nin (OCHA) Cenevre’deki küresel operasyonlardan sorumlu mevcudiyetinin İstanbul’a taşınmasını öngören evsahibi ülke anlaşması BM nezdindeki Daimi Temsilcimiz Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock arasında New York’ta imzalanmıştır.

20-22 Ocak

- Sayın Bakanımız, Brüksel’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi ve İçişleri Komiseri Ylva Johansson ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ayrıca, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu AP kanadı Eşbaşkanı Sergey Lagodinsky, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez-Amor, AP Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Ryzsard Czarnecki ve AP üyesi İlhan Küçük ile bir araya gelmiştir. Ziyarette, AB ile ilişkilerimizin tüm boyutları ve ülkemizin AB’ye üyelik süreci ele alınmış, güncel, bölgesel ve uluslararası konular değerlendirilmiş ve ilişkilerin somut ve olumlu bir gündem temelinde ilerletilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakanımızın ziyareti çerçevesinde verdiği mülakat Politico dergisinde yayınlanmıştır.

- Sayın Bakanımız, Brüksel ziyareti kapsamında, Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri, Avrupa İşleri, Dış Ticaret ve Federal Kültürel Kurumlar Bakanı Sophie Wilmès ile görüşmüştür. Görüşmede ikili ilişkilerimiz ve AB üyelik sürecimizin yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

24 Ocak

- Sayın Bakanımız, NTV canlı yayınına bağlanarak Gine Körfezi’nde kaçırılan Türk denizcilerle ilgili soruları cevaplandırmıştır.

25 Ocak

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’ın açılış konuşmasıyla, Doç. Dr. Şener Aktürk moderatörlüğünde aynı konulu Perceptions dergisine katkı sağlamış olan Prof. Dr. Meltem Müftüler Baç, Prof. Dr. Mustafa Aydın, Prof. Dr. Ersel Aydınlı ve Doç. Dr. Belgin Şan Akça’nın katılımlarıyla “Türkiye’nin Büyük Stratejisi” temalı çevrimiçi etkinlik düzenlenmiştir.

26 Ocak

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı videokonferans yoluyla düzenlenen BM Barışı İnşa Fonu Yüksek Düzeyli Taahhüt Konferansı’na katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, hitabında BM’nin barışı inşa faaliyetlerine ülkemizin desteğini vurgulamış, BM Barışı İnşa Fonu’na mali katkılarımızın önümüzdeki dönemde de süreceğini ifade etmiştir.

27 Ocak

- Sayın Bakanımız ve Hollandalı mevkidaşı Stef Blok’un başkanlıklarında 8. Wittenburg Konferansı gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin evsahipliğinde çevrimiçi olarak düzenlenen ve iki ülke Dışişleri Bakanları’nın açılış konuşmasıyla başlayan Konferans’ta; “Türkiye-AB İlişkileri”, “NATO”, “İnovasyon” ve “Hollanda Türk Toplumu” başlıklı dört çalışma grubu toplanmıştır. Konferans kapsamında Sayın Bakanımız ve Hollandalı mevkidaşı arasında bir görüşme de gerçekleştirilmiş, ikili ilişkilerin yanısıra, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, Kanada’nın yeni Dışişleri Bakanı Marc Garneau’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, salgınla mücadelenin yanısıra, iki NATO müttefiki olarak güvenlik ve savunma işbirliği başta olmak üzere, ilişkilerimizin gündeminde yer alan konular ele alınmıştır.

- Ülkedeki 3 Türksoylu Bakandan biri olan Afganistan Ulaştırma Bakanı Kudretullah Zeki ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Bakanımıza ilaveten, Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ile görüşmüştür. Sayın Bakanımızla görüşmede Afganistan barış sürecindeki son gelişmeler ile iki ülke arasında ulaştırma ve bağlantısallığın geliştirilmesi hususunda işbirliği imkanları ele alınmıştır.

27-28 Ocak

- İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney, Sayın Bakanımızla görüşmelerde bulunmak ve Suriye’deki sivillere yapılan sınır ötesi yardımlarla ilgili gözlemlerde bulunmak üzere ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-İrlanda ilişkilerinin yanısıra, AB üyelik sürecimiz ile İrlanda’nın BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği çerçevesinde, güncel bölgesel ve uluslararası meselelerde fikir teatisinde bulunulmuştur.

29 Ocak

- İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ile bir görüşme gerçekleştiren Zarif, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

1-31 Ocak

- Koronavirüs salgını sürecinde ülkemizden, -malzeme bağışı, nakdi yardım, satın alma/ihraç izni kategorilerinde olmak üzere- tıbbi yardım talebinde bulunan ülke sayısı Ocak sonu itibarıyla 158’dir. Bu taleplerden 156’sı karşılanmıştır. Ayrıca, ülkemizden talepte bulunan 12 uluslararası kuruluşun (OCHA, PAF, UNICEF, CARICOM, SICA, NATO, IGAD, WHO, OSCE, UNWRA, IFRC, Afrika Birliği-Africa CDC ) talepleri kısmen ya da önemli ölçüde karşılanmıştır.

- Ocak ayının başından itibaren 78 vatandaşımızın daha yurda dönüşü sağlanmıştır.

- Konsolosluk Çağrı Merkezi tarafından salgının görülmeye başladığı Ocak 2020’den 26 Ocak 2021 tarihine kadar 157.378 çağrı yanıtlanmıştır.

- Yeni bir Koronavirüs mütasyonunun tespit edilmesinin ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine, Sağlık Bakanlığımız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ve Bakanlığımızın eşgüdümüyle İngiltere, Brezilya, Danimarka ve Güney Afrika uçuşlarımız geçici olarak durdurulmuştur. İlk aşamada Hollanda ile durdurulan uçuşlarımız bilahare yeniden başlatılmıştır.