Kasım 2021

1-2 Kasım

- İİT Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu'nun Dönem Başkanı ve Başkan Yardımcılarından oluşan heyet, ülkemizi ziyaret ederek Sayın Adalet Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

2 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Boşnak Üyesi ve Demokratik Eylem Partisi lideri Bakir İzetbegoviç’i İstanbul’da kabul etmiştir.

3-4 Kasım

- Türk Konseyi Eğitim Bakanları 6. toplantısı ve Türk Akademisi Bilim Konseyi 4. toplantısı İstanbul’da düzenlenmiştir.

5 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı (MBH) Abdülhamid Dibeybe’yi kabul etmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyüklelçi Sayın Sedat Önal’ın açılış hitabını yaptığı NATO Transatlantik Siyaset Planlama Konferansları’nın üçüncüsü, ülkemizin evsahipliğinde Ankara’da düzenlenmiştir.

8 Kasım

- Sayın Bakanımız, 8 Kasım’da BM Medeniyetler İttifakı Girişimi’nin Cenevre Ofisi’nin açılış törenine katılmış, ziyareti vesilesiyle İspanyol mevkidaşı Albares ve Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

9 Kasım

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Sırp Üyesi Milorad Dodik’i Ankara’da kabul etmiştir.

- IKBY Etnik Gruplardan Sorumlu Bölge Bakanı Aydın Maruf, Ankara’da Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, İtalya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Manlio Di Stefano’yla Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Bakanımız Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halit El-Meşri’yle Ankara’da görüşmüştür.

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Cezayir’de düzenlenen Türkiye-Cezayir Karma Ekonomik Komisyon 11. Dönem Toplantısına katılmıştır.

11 Kasım

- Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 5. Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın başkanlığında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- 8. Türk Konseyi Zirvesi Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı İstanbul’da, üye ve gözlemci ülkelerin Dışişleri Bakanları, ülkemizin Aksakalı eski Başbakan, TBMM eski Başkanı Sayın Binali Yıldırım, TÜRKPA, TÜRKSOY, Türk Akademisi, Türk Kültür ve Miras Vakfı Genel Sekreterleri ve Başkanları ile Türk Konseyi Genel Sekreteri’nin katılımlarıyla düzenlenmiştir.

12 Kasım

- Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi, üye ve gözlemci ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımlarıyla, 12 Kasım’da İstanbul’da, “Yeşil Teknolojiler ve Dijital Çağda Akıllı Şehirler” temasıyla düzenlenmiştir. Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımız Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’la birer görüşme gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Paris’te düzenlenen Libya konulu Konferans’a katılmıştır.

15 Kasım

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, KKTC’nin kuruluşunun 38. yıldönümü törenlerine katılmak üzere Lefkoşa'yı ziyaret etmiştir.

- Sayın Bakanımız, İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın davetine icabetle 15 Kasım’da İran’ı ziyaret etmiş, ve Cumhurbaşkanı Reisi tarafından da kabul edilmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki heyet, İstanbul’da Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko başkanlığındaki heyetle siyasi istişareler gerçekleştirmiştir.

15-16 Kasım

- Sayın Bakanımız, Lübnan’ı ziyaret ederek Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Meclis Başkanı Nebih Berri, Başbakan Necip Mikati, Dışişleri Bakanı Abdallah Bouhabib ile Ekonomi ve Ticaret Bakanı Amin Salam’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16 Kasım

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, karma formatta Brüksel’de tertiplenen BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı Uluslararası Bakanlar Konferansı’na videokonferans yöntemiyle iştirak etmiştir.

- 28. Yüksek Düzeyli Savunma Grubu Toplantısı, Türkiye ve ABD Savunma Bakanlıkları arasında Vaşington’da düzenlenmiştir.

17 Kasım

- Türkiye-İspanya 7. Hükümetlerarası Zirvesi, Sayın Cumhurbaşkanımız ve İspanya Hükümet Başkanı Pedro Sanchez’in eşbaşkanlıklarında Ankara’da düzenlenmiştir. Zirve’ye ülkemizden Sayın Bakanımız dahil 8, İspanya tarafından ise ikisi Hükümet Başkanı Yardımcısı düzeyinde olmak üzere 6 Bakan katılım sağlamıştır.

- Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) Dışişleri Bakanları toplantısı, Ankara’da Sayın Bakanımız, Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Rashid Al Zayani ve AİD Genel Sekreteri Pornchai Danvivathana’nın fiziki iştirakleri, AİD üyesi diğer ülkelerin çevrimiçi katılımlarıyla düzenlenmiştir.

18 Kasım

- Sayın Bakanımız, Kişinev’e resmi bir ziyaret gerçekleştirerek Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, Parlamento Başkanı Igor Grosu ve Başbakan Natalia Gavrilita, Dışişleri ve Avrupa ile Entegrasyon Bakanı Popescu ve Gagauz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah’la görüşmelerde bulunmuştur.

19 Kasım

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Libya Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Musa El-Koni ve Libya Genelkurmay Başkanı Muhammed Haddad’la Ankara’da görüşmüştür.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, İrlanda Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Sonja Hyland’la Dublin’de siyasi istişareler gerçekleştirmiştir

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Avusturya Dışişleri Bakanı Genel Sekreteri Büyükelçi Peter Launsky-Tieffenthal başkanlığındaki heyetler arasında, ikili siyasi istişareler gerçekleştirilmiştir. Adıgeçen ayrıca, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’la görüşerek ikili ilişkilerimizin gündemindeki konuları ele almıştır.

- Irak Ticaret Bakanı Dr. Ala Ahmet Hasan Ubeyd, Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu'na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

18-20 Kasım

- AB Komisyonu’nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, Belarus’ta düzensiz göç konusu bağlamında 18-20 Kasım’da ülkemizi ziyaret etmiştir.

22-23 Kasım

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Londra’da Birleşik Krallık (BK) Dışişleri Bakanlığı’nda Devlet Bakanı James Cleverly, Müsteşar Sir Philip Barton, Siyasi Direktör Tim Barrow ve BK Başbakanı’nın Dış Politika Danışmanı ve Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı David Quarrey’le biraraya gelmiştir.

24 Kasım

- Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed, ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir

24-25 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığını deruhte ettiği İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi 37. Bakanlar Oturumu, İstanbul'da düzenlenmiştir. Etkinliğe, İİT üyesi ve gözlemcisi ülkelerin hazine, maliye ve ticaretten sorumlu Bakanları ile ilgili uluslararası kuruluşların temsilcileri iştirak etmiştir. İlk yurtdışı ziyaretini ülkemize gerçekleştiren yeni İİT Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

26 Kasım

- Türkiye-Romanya Stratejik Ortaklığı’nın 10. yıldönümü kapsamında Ankara’da düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Iulia Matei başkanlığındaki heyetler arasında, ikili siyasi ve AB istişareleri gerçekleştirilmiştir.

27 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkmenistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarete, Sayın Bakanımız, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, Sayın Millî Eğitim Bakanımız, Sayın Millî Savunma Bakanımız, Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Sayın Ticaret Bakanımız ve Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız da refakat etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 15. Zirve toplantısı marjında düzenlenen EİT 25. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına iştirak etmiştir

28 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkmenistan’ın evsahipliğinde Aşkabat’ta düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 15. Zirve toplantısına katılmıştır.

30 Kasım-1 Aralık

- Sayın Bakanımız, Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmıştır.