Nisan 2021

28 Mart-1 Nisan

- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı (AKPM) Rik Daems, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın TBMM Başkanımız, Sayın Bakanımız, Sayın Adalet Bakanımız, Sayın İçişleri Bakanımız ve Sayın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımızla görüşmeler gerçekleştirmiştir. AKPM Başkanı ayrıca, AKPM Ulusal Heyet Başkanımız Sayın Ahmet Yıldız, TBMM'deki bazı siyasi parti grupları ve Komisyon Başkanlarıyla biraraya gelmiştir.

1-2 Nisan

- Sayın Ticaret Bakanımız, beraberindeki heyetle Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştirmiş; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Ali Asadov ve Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova tarafından kabul edilmiştir.

2 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Cumhurbaşkanı seçilen Mohamed Bazoum’un yemin törenine katılmak üzere Nijer’i ziyaret etmiştir.

4-9 Nisan

- G5 Sahel İcra Sekreteri Maman Sambo Sidikou ve beraberindeki heyet, ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Savunma Sanayii Başkanlığımızın (SSB) davetlisi olarak ülkemize gelen G5 Sahel heyeti, çeşitli savunma sanayii firmalarımızla temaslarda bulunmuştur. G5 Sahel İcra Sekreteri Sidikou, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal tarafından kabul edilmiş; SSB Prof. Dr. İsmail Demir ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

5-10 Nisan

- BM 75. Genel Kurul Başkanı Sayın Volkan Bozkır, Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bozkır, Sayın Bakanımızla görüşmesine ilaveten, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın TBMM Başkanımızla görüşmüş, TBMM Genel Kurulu'na hitap etmiştir.

- Sayın Bozkır ayrıca, Hatay'ı ziyaret ederek, Reyhanlı'daki BM aktarma sahasında ve Cilvegözü sınır kapısında, BM'nin kuzeybatı Suriye'ye yönelik sınırötesi insani yardımlarına ilişkin çalışmaları ve ülkemizde geçici koruma altındaki Suriyelilere yönelik faaliyetlerimizi yerinde incelemiştir.

6 Nisan

- Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerin katılım perspektifi doğrultusunda ve olumlu gündem temelinde geliştirilmesi için atılacak adımlar ele alınmış; ortak çıkarlarımızı ilgilendiren bölgesel gelişmeler üzerine fikir alışverişinde bulunulmuştur.

6-7 Nisan

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) tarafından BM EKOSOK 2021 Gençlik Forumu marjında videokonferans yöntemiyle düzenlenen “Kovid-19 Sonrası Dönemde Rekabetçi Bir Dünyada Kadın Liderliği” başlıklı açılış oturumuna konuşmacı olarak katılmıştır. Forum kapsamında düzenlenen "Gençlik 2030: Gençlerle ve Gençler için Çalışmak" başlıklı yuvarlak masa oturumuna ise Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız iştirak etmiştir.

7 Nisan

- Sayın Bakanımız, Bangladeş’in evsahipliğinde ve videokonferans yöntemiyle düzenlenen Gelişen Sekiz (D-8) Ülke Teşkilatı 19. Bakanlar Konseyi toplantısına katılmıştır.

- Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliveya, ülkemizi ziyareti kapsamında Sayın TBMM Başkanımız ve Sayın Adalet Bakanımız tarafından da kabul edilmiştir.

7-8 Nisan

- Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Dr. Ahmed Nasır El Muhammed El Sabah ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, Sayın Bakanımız ile Kuveytli muhatabının eşbaşkanlıklarında Türkiye-Kuveyt İşbirliği için Ortak Komite’nin ikinci toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda, iki ülke arasında her alandaki işbirliğinin daha da derinleştirilmesi için atılacak ortak adımlar ele alınmış, güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantı vesilesiyle farklı alanlarda 6 anlaşma imzalanmıştır.

8 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Bangladeş’in evsahipliğinde "Dönüştürücü Bir Dünya İçin İşbirliği: Gençliğin ve Teknolojinin Gücünden Faydalanmak" temasıyla ve videokonferans yöntemiyle düzenlenen D-8 10. Zirvesi’ne katılmıştır.

9 Nisan

- Türkiye-Romanya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Romanya Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Iulia Matei eşbaşkanlığında, videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. İstişarelerde ikili ilişkilerimiz ele alınmış, ayrıca, Türkiye-AB ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası kuruluşlarda işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir telefon görüşmesi gerçekleşmiştir. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmış, koronavirüs salgını bağlamında işbirliği ve turizm konularına ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

10 Nisan

- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 9. toplantısı vesilesiyle ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve mevkidaşı, başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, ikili ilişkilerimizin gündemindeki konular ile bölgesel meseleleri ele almıştır.

11 Nisan

- Türk Konseyi Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Başkanlar Toplantısı vesilesiyle Azerbaycan’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Sayın Fahrettin Altun, Vatan Muharebesi sonucunda işgalden kurtarılan Ağdam ve sivil yerleşim yerlerinin bombalandığı Gence’de incelemelerde bulunmuştur.

12 Nisan

- Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, gündemimizdeki ikili ve bölgesel meseleler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau’yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Adıgeçenin ülkemize yönelik bazı askeri ürünlerin ihraç izinlerinin iptal edilmesine karar verildiğini aktarması üzerine, Sayın Bakanımız tepkimizi iletmiş ve Kanada’dan, müttefiklik ilişkisine sığmayan bu kararı bir an evvel geri almasını beklediğimizi vurgulamıştır.

12-13 Nisan

- Libya Milli Birlik Hükümeti (MBH) Başbakanı Abdülhamid Dıbeyba, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, Türkiye-Libya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) ilk toplantısı gerçekleştirilmiştir. YDSK kapsamında Türkiye ve Libya arasında Mutabakat Zabıtları imzalanmış; işbirliğini daha da güçlendirme yönünde bir Ortak Bildiri yayımlanmıştır. Heyetlerarası görüşmelerde sağlık, ulaştırma, ticaret, enerji, finansman, yeniden imar, eğitim, bilim, kültür, belediyecilik ve medya alanlarındaki işbirliği imkanları ele alınmıştır. Başbakan Dıbeyba, İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Libya İş Forumu’na da katılmıştır.

12-14 Nisan

- Malta Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Evarist Bartolo, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın mevkidaşıyla görüşmesinde ikili işbirliğimiz, Türkiye-AB ilişkileri ve başta Libya olmak üzere güncel bölgesel konular ele alınmıştır. Ziyaret vesilesiyle Sayın Bakanımız, Bakan Bartolo ve Libya Dışişleri Bakanı Necla Manguş arasında üçlü bir toplantı gerçekleştirilmiş ve Türkiye-Malta-Libya işbirliği ele alınmıştır.

13-15 Nisan

- Diplomasi Akademimizce, Gabon Dışişleri Bakanlığı mensubu 16 diplomata yönelik olarak, Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin katkılarıyla "Gabonlu Diplomatlar Deniz Hukuku Uzaktan Eğitim Programı" videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir. Program, Gabon'daki Maarif Vakfı'nın lojistik ve teknik desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

13-16 Nisan

- Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Teodoro Obiang, ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştir miştir. Ziyaret kapsamında Obiang, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Milli Savunma Bakanımızla biraraya gelmiştir.

14 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, İran ile ikili işbirliğimizin yanısıra bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Sayın Bakanımız, Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu (RSM) Çerçeve Ülkeleri Dışişleri ve Savunma Bakanları’nın katılımlarıyla Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Konseyi toplantısına katılmıştır. Toplantıya Sayın Milli Savunma Bakanımız, güvenli videokonferans yöntemiyle iştirak etmiştir. Toplantıda RSM’in geri çekilmesine dair hususlar ele alınmıştır.

15 Nisan

- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, beraberindeki heyetle birlikte ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunarak Sayın Bakanımızla görüşmüş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir. Görüşmelerde, terörle mücadele dahil ikili işbirliğinin arttırılmasına yönelik hususlar ve bölgesel meseleler ele alınmıştır.

- Türkiye-Litvanya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Litvanya Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Arnoldas Pranckevicius arasında videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde ikili ilişkilerimizin yanısıra NATO çerçevesindeki dayanışmamız ve AB üyelik sürecimiz başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

15-16 Nisan

- Sayın Bakanımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar tarafından kabul edilmiş; mevkidaşı Sayın Tahsin Ertuğruloğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiş; Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin Genel Başkanlarıyla, Cumhurbaşkanı Tatar başkanlığında düzenlenen yuvarlak masa toplantısında biraraya gelmiştir. Görüşmelerde, Kıbrıs meselesine ilişkin son gelişmeler değerlendirilmiş, Cenevre’deki gayrıresmi 5+BM toplantısının hazırlıkları gözden geçirilmiştir.

19 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Afganistan’daki gelişmeler ile güncel bölgesel konular gündeme gelmiştir.

- GDAÜ 2020-2021 Dönem Başkanlığımız çerçevesinde GDAÜ Siyasi Direktörler Toplantısı, ülkemizin evsahipliğinde videokonferans yöntemiyle düzenlenmiştir.

21 Nisan

-Sayın Bakanımız ülkemizi ziyaret eden Malta Maliye ve İstihdam Bakanı Clyde Caruana’yla görüşmüştür.

- Sayın Bakanımız, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan ve Başkan Yardımcıları Heytem Muhtaroğlu ile Hişam Bayraktar'ı Bakanlığımız’da kabul etmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Bakanlığımız ve BM Kalkınma Programı tarafından 2018 yılında başlatılan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Etki Hızlandırıcı projesinin, Bangladeş ve Uganda’da gerçekleştirilen II. Fazı kapsamında, videokonferans yöntemiyle düzenlenen Ön Hızlandırma Programı Sunum Günü (Pre-Acceleration Program Pitch Day) etkinliğine iştirak ederek açılış konuşması yapmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı nezdinde Avrupa ve Amerikalardan Sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton’la bir videokonferans görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, ikili ilişkilerimizin yanısıra Türkiye-AB ilişkileri ile BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı (COP26) hazırlıkları ele alınmıştır.

22-23 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız ABD’nin evsahipliğinde düzenlenen İklim Liderler Zirvesi’ne videokonferans yöntemiyle iştirak etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Zirve’de, iklim değişikliğiyle mücadelede ülkelerin eşit şartlarda olmadığını, bu sebeple gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında yük paylaşımının adil bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan bir hitapta bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız, Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Bükreş’i ziyaret etmiştir. Toplantı marjında çalışma oturumlarının yanısıra Sayın Bakanımız, Gürcistan, Polonya ve Romanya Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, bu vesileyle Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis tarafından da kabul edilmiştir. Gürcistan ve Ukrayna Dışişleri Bakanları’nın birer oturumuna katıldıkları toplantıda, bölgesel gelişmeler bağlamında görüş alışverişi gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda, Türkiye, Romanya ve Polonya Dışişleri Bakanları tarafından bir Ortak Açıklama yayınlanmıştır. Sayın Bakanımız bu vesileyle ayrıca, “Türkiye-Romanya Stratejik Ortaklığının On Yılı” temalı konferansın açılış oturumuna iştirak etmiştir.

23 Nisan

- Sayın Bakanımızın evsahipliğindeki Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü Dışişleri Bakanları toplantısı İstanbul’da düzenlenmiştir. Afganistan Dışişleri Bakanı Hanif Atmar ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’nin katıldığı toplantıda, Afganistan barış süreci, ekonomik işbirliği ve bağlantısallık, güvenlik ve göç konuları ile Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Liderler Zirvesi’nin canlandırılması ele alınmıştır. Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısının ardından bir Ortak Bildiri yayımlanmıştır. Toplantı marjında Sayın Bakanımız, Afgan ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

23-24 Nisan

- ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da yaptığı ve 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullandığı açıklama hakkındaki kuvvetli tepkimiz ABD tarafına en üst düzeyde iletilmiştir. Açıklamanın tarihi ve hukuki dayanaktan yoksun olduğu, Türk milletini derinden yaraladığı ve Türkiye-ABD ilişkilerine onarılması güç zarar verdiği vurgulanmıştır.

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Bakanımız ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışman Sayın İbrahim Kalın, ABD’li karşıtlarıyla yaptıkları görüşmelere ek olarak, ABD Büyükelçisi David Satterfield Bakanlığımıza çağrılmış; açıklamayı kabul edilemez bulduğumuz, tümüyle reddettiğimiz ve en kuvvetli şekilde kınadığımız bir kez daha kayda geçirilmiştir.

26 Nisan

- KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüştür. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın Bakanımızın da katıldığı görüşmede, gayrıresmi 5+BM toplantısına ilişkin son değerlendirmeler yapılmıştır.

27-29 Nisan

- Kıbrıs meselesine ilişkin gayrıresmi 5+BM toplantısı, BM Genel Sekreteri Guterres’in evsahipliğinde, Ada’daki iki taraf ve garantör ülkeler Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan’ın katılımıyla Cenevre’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda ülkemiz, Sayın Bakanımızın başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir. Toplantı sonunda BM Genel Sekreteri, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi için yeterli ortak zeminin henüz bulunmadığının görüldüğünü, çabalarına devam edeceğini, birkaç ay içerisinde ikinci bir gayrıresmi toplantı düzenlemeyi öngördüğünü açıklamıştır.

28 Nisan

- Türkiye - Finlandiya siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Matti Anttonen’in eşbaşkanlığında, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İstişareler sırasında ikili ilişkiler ele alınmış, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve güncel bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.