Temmuz 2019

30 Haziran-1 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, 28-29 Haziran tarihlerinde Osaka’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ardından 30 Haziran - 1 Temmuz tarihlerinde Japonya’ya resmi ziyarette bulunmuşlardır. Sayın Cumhurbaşkanımız, 1 Temmuz’da Japon İmparatoru Majesteleri Naruhito’yla ve Başbakan Abe ile görüşmeler yapmışlardır.

Nagoya şehrinde vatandaşlarımızla biraraya gelen Sayın Cumhurbaşkanımız, Türk Hava Yolları’nın Nisan 2020’den itibaren Osaka-Kansai Havalimanı’ndan İstanbul seferlerine başlayacağını ve Nagoya’da Başkonsolosluk açılacağını açıklamışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca Altes Prenses Akiko’nun refakatiyle Kyoto’da Ara Güler fotoğraf sergisinin açılışını yapmışlar, ayrıca Türk Kültür Yılı kapsamında düzenlenen “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda Lale Geleneği” sergisini ziyaret etmişlerdir. Ziyaretleri sırasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Mukogawa Kadın Üniversitesi tarafından Fahri Doktora verilmiştir.

30 Haziran-10 Temmuz

- 30 Haziran-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Bakü’de gerçekleştirilen 43. Dünya Miras Komitesi toplantısı gündeminde yer alan “Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı"na dair koruma durumu raporu ile "Efes"e dair koruma durumu raporu, tartışmaya açılmadan kabul edilmiştir.

1 Temmuz

- 1 Temmuz 2019 tarihinde gece saat 1.00 sularında Lefkoşa’da Beşparmak Dağlarının yamacında yer alan Taşkent bölgesinde bir patlama meydana gelmiştir. Yerleşim yerlerine yaklaşık 250 metre mesafede gerçekleşen patlama, can veya mal kaybına yol açmamıştır. Askeri makamlarımızın tespitlerinden, bir hava savunma füzesinin hedefinden sapma gösterip KKTC üzerinde azami menziline ulaştığı ve havada patladığı anlaşılmıştır. Konuya ilişkin olarak aynı gün Bakanlığımızca soruya cevap şeklinde bir açıklama yayınlanarak, KKTC hükümetine ve halkına geçmiş olsun dileklerimiz iletilmiş ve KKTC makamları tarafından bu hadisenin BM ve ilgili ülkelerin dikkatine getirilmesi yönündeki girişimlerin ülkemizce de desteklendiği ifade edilmiştir.

- Sayın Bakanımız, 30 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanlık seçimlerinin sonucunda yeniden Başkan olarak seçilen İrina Vlah’ı 1 Temmuz 2019 tarihinde telefonla arayarak tebrik etmiştir.

- Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, 31 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla ekonomik ofislerini de kapatmak suretiyle Haşdi Şabi'nin Irak Silahlı Kuvvetler teşkilatının bir parçası haline getirilmesine dair Kurulu Kararı’nı 1 Temmuz’da yayımlamıştır.

1-3 Temmuz

-TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop başkanlığında milletvekillerimizden oluşan bir heyet, 1-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Moskova’da düzenlenen II. Uluslararası Parlamentarizm Gelişimi Forumu’na iştirak etmiştir. Bu vesileyle, Rusya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştiren Sayın TBMM Başkanımız, Rus muhataplarıyla temaslarda bulunmuş ve RF Devlet Başkanı Putin ile kısa bir görüşme yapmıştır.

- Emniyet Genel Müdürümüz Sayın Celal Uzunkaya, 1-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Tahran'ı ziyaret etmiş ve İran İntizami Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Eşteri ile görüşmüştür.

- İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avgadiç ve İTO Yönetim Kurulu ile Meclis üyelerinden oluşan beraberindeki heyet, 1-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Amman'ı ziyaret ederek, Amman Ticaret Odası'yla bir görüşme yapmış; Amman Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ziyaret etmiştir.

1-5 Temmuz

- Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri (İHK) Dunja Mijatovic, 1-5 Temmuz 2019 tarihlerinde ülkemize (İstanbul ve Ankara) bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında İHK Mijatovic; Sayın Bakanımız, Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce tarafından kabul edilmiştir. İHK Mijatovic ayrıca, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Sayın Engin Yıldırım, Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Sayın Mehmet Yılmaz ile de görüşmüştür.

2 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Japonya’nın ardından 2 Temmuz 2019 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti’ni ziyaret etmişlerdir. Ziyaretleri sırasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ÇHC Devlet Başkanı Xi’yle gerçekleştirdikleri görüşmelerde, Türkiye-Çin ilişkilerinin yanısıra, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin bölgesel barış, refah ve istikrarın korunması açısından taşıdığı önem üzerinde durulmuş; Türkiye-Çin ilişkilerinin her alanda güçlendirilmesine yönelik olarak Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi ile Orta Koridor Girişimimizin uyumlaştırılması ile Türkiye’de enerji, altyapı, hızlı tren ve demiryolları, iletişim teknolojisi gibi alanlarda işbirliği ve yatırım imkânları ele alınmıştır.

2-4 Temmuz

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 2-4 Temmuz 2019 tarihlerinde Toronto’da düzenlenen III. Ukrayna Reform Konferansı’na katılmış ve bu vesileyle Kanada Dışişleri Bakan Yardımcısı Marta Morgan ile görüşmüştür.

3 Temmuz

- Ülkemiz, 3 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu (IOC) Yürütme Kurulu seçimlerinde, birinci seçim grubundan iki yıllığına (2019-2021) yeniden üye olmuştur.

- 29 Nisan - 7 Ekim 2019 tarihleri arasında “Live Green, Live Better” temasıyla Pekin’de düzenlenen Bitki ve Bahçecilik EXPO’suna, ülkemiz “Geleceği Yeşil ile Kucakla (Welcoming the Future with Green)” ulusal temasıyla katılım sağlamaktadır. Resmi açılışı 29 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen Pekin EXPO’daki Milli Günümüz, 3 Temmuz 2019 tarihinde kutlanmıştır. Milli Günümüzde, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve beraberindeki heyet fuar mahallinde hazır bulunmuşlardır. 7 coğrafi bölgemizi temsil eden sembolik binalara ve özel yapılara yer verilen fuar ve Milli Günümüz kapsamında, çeşitli kültürel faaliyetler ile ülkemizi tanıtıcı etkinlikler gerçekleştirilmiş, ürün tanıtımı yapılmış ve mutfağımızdan örnekler sunulmuştur.

3-19 Temmuz

- 23-26 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleşen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından AB kurumlarının yeni liderlerinin seçilmesine dair süreç devam etmektedir. İlk olarak 3 Temmuz 2019 tarihinde David-Maria Sassoli (S&D, İtalya) AP Başkanı seçilmiştir. Aynı gün, ülkemizle ilgili konuların da ilk olarak ele alındığı Dış İlişkiler Komisyonu’nun (AFET) üyeleri seçilmiştir. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) AP kanadı üyeleri, 19 Temmuz 2019 tarihinde belli olmuştur. AFET içinden AP Türkiye Raportörü’nün seçimi ise beklenmektedir.

2 Temmuz 2019 tarihinde AB Konseyi'nde varılan uzlaşmayla, AB Konseyi Başkanı olarak Charles Michel (Liberal, Belçika Başbakanı) ve AB Merkez Bankası Başkanı olarak Christine Lagarde (Hristiyan Demokrat, Fransa, IMF Başkanı) belirlenmiştir. Yüksek Temsilcilik için AP onayına sunulacak isim olarak ise Josep Borrel (İşçi Partisi, İspanya Dışişleri Bakanı) tespit edilmiştir. AB Komisyonu Başkanlığı için AP onayına sunulan Ursula von der Leyen (Hristiyan Demokrat, Almanya’nın Savunma Bakanı) AP’nin üye tam sayısının çoğunluğuyla 16 Temmuz 2019 tarihinde Komisyon Başkanı seçilmiştir. AB Kurumlarının yeni liderlerinin 1 Kasım 2019 tarihinde görevlerine başlaması öngörülmektedir.

4-5 Temmuz

- Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, 4-5 Temmuz 2019 tarihlerinde Sırbistan’a ziyareti çerçevesinde Sırbistan Tarım, Ormancılık ve Su Yönetimi Bakanı Branislav Nedimoviç’le görüşmüştür.

5 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Sarraj’ı 5 Temmuz 2019 tarihinde kabul etmişlerdir.

6 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin ile 6 Temmuz 2019 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişlerdir. Görüşmede Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konular ele alınmış; Sayın Cumhurbaşkanımız Barents Denizinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden denizciler için Rus mevkidaşına başsağlığı dilemişlerdir.

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 6 Temmuz 2019 tarihinde KKTC’ye günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; bu çerçevede, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarafından düzenlenen Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu I. Ekonomi Konferansı'nın açılış konuşmasını yapmış; ayrıca, aynı gün öğleden sonra düzenlenen KKTC Yatırım Danışma Konseyi III. Toplantısına KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar’la birlikte başkanlık etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ziyareti kapsamında ayrıca KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar’la görüşmüş; KKTC Bakanlar Kurulu’nun katılımıyla düzenlenen yemeğe iştirak etmiş ve bu vesileyle yeni hükümete çalışmalarında başarılar dilemiştir.

7-9 Temmuz

- 8-9 Temmuz 2019 tarihlerinde Saraybosna’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet Başkanları Zirvesi’ne Sayın Cumhurbaşkanımız katılmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımızın yanısıra, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli eşlik etmiştir. Zirve çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Üyeleri Şefik Caferoviç ve Zeljko Komşiç, Bulgaristan Başkanı Boyko Borisov, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’la ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu Zirve’de ayrıca, ülkemizin GDAÜ Temmuz 2020-Haziran 2021 Dönem Başkanlığı resmiyet kazanmıştır.

7-8 Temmuz 2019 tarihlerinde Saraybosna’da düzenlenen GDAÜ Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ise Sayın Bakanımız katılmıştır.

7-12 Temmuz

- Cibuti Ulusal Meclis Başkanı Mohamed Ali Houmed, beraberinde Türkiye-Cibuti Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri ile 7-12 Temmuz 2019 tarihlerinde, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop'un davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde, TBMM Başkanımızın 8 Temmuz 2019 tarihinde Cibuti Ulusal Meclis Başkanı Houmed ile gerçekleştirdiği görüşmede, Afrika Boynuzu'ndaki son gelişmeler, Cibuti ile ikili ticaret hacmimizin artırılmasına matuf çalışmalar, Ambouli Dostluk Barajı projesi, savunma sanayii alanındaki ilişkilerimiz ve Balbala'da inşa edilmesine ihtiyaç duyulan anne-çocuk sağlığı hastanesi hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

7-22 Temmuz

- Yunanistan’da 7 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleşen erken genel seçimlerin galibi, 300 üyeli Yunan Meclisi’nde 158 sandalye alan Yeni Demokrasi (YDP) olmuş; Yunanistan’ın yeni Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile kabinesi 9 Temmuz 2019 tarihinde yemin ederek resmen göreve başlamış ve 22 Temmuz 2019 tarihinde güvenoyu almıştır.

Genel seçimler neticesinde biri Rodop (İlhan Ahmet-KINAL), ikisi İskeçe’den (Hüseyin Zeybek-SYRIZA; Burhan Baran-KINAL) olmak üzere Batı Trakya’dan toplam üç soydaş milletvekili meclise girebilmiştir. Bu sonuçlara göre, iktidar partisi YDP içerisinde soydaş temsilci bulunmamaktadır.

8 Temmuz

- Letonya’da 29 Mayıs 2019 tarihinde Parlamentoda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde galip gelen AB Adalet Divanı yargıcı Egils Levits, 8 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla görevine başlamıştır.

- İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Bozinoviç’in davetine icabetle, 8 Temmuz 2019 tarihinde bu ülkeyi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Sayın İçişleri Bakanımız, Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç tarafından kabul edilmiş ve İçişleri Bakanı Bozinoviç’le görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, “Eğitim ve Araştırma Alanında İşbirliğinin Güçlendirilmesine Yönelik Mutabakat Muhtırası” imzalanmıştır.

8-9 Temmuz

- AGİT Dönem Başkanı Slovakya'nın evsahipliğinde 8-9 Temmuz 2019 tarihlerinde Yüksek Tatralar'da düzenlenen AGİT Gayrıresmi Bakanlar Toplantısına, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki heyetimizle iştirak edilmiştir. Toplantıda, AGİT’in Avrupa ve ötesinde istikrarın güçlendirilmesi bağlamındaki rolü değerlendirilmiştir.

Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, toplantıda, ülkemizin AGİT’e ve etkin çoktaraflılığa verdiği önemi vurgulayan, AGİT bağlamında önceliklerimize yer veren bir konuşma yapmıştır. Ayrıca, Dönem Başkanı Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-16 Temmuz

- İkinci sondaj gemimiz Yavuz, KKTC’nin ruhsat verdiği alanlarda sondaj faaliyetlerine başlamak üzere 8 Temmuz 2019 itibarıyla bölgeye intikal etmiştir. Oruç Reis sismik araştırma gemimizin de Marmara’daki araştırmalarının ardından Akdeniz’e gönderileceği 16 Temmuz 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez tarafından açıklanmıştır.

9-12 Temmuz

- Fildişi Sahili İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanı’nın, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un davetlisi olarak ülkemizi 9-12 Temmuz 2019 tarihlerinde ziyareti sırasında konut alanında işbirliğine dair mutabakat zaptı imzalanmıştır.

10 Temmuz

- Mesrur Barzani’nin Başbakanı olduğu IKBY hükümeti 10 Temmuz 2019 tarihinde göreve başlamıştır. Sayın Bakanımız, Başbakan Barzani’yi arayarak tebrik etmiştir. Irak Türkmen Cephesi mensubu Aydın Maruf, Bölge Bakan Yardımcısı sıfatıyla yeni kabinede yer almıştır.

- Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, RF Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin’i 10 Temmuz 2019 tarihinde kabul etmiştir. Görüşmede, siyasi süreç başta olmak üzere Suriye ihtilafında kaydedilen gelişmeler ele alınmıştır.

10-15 Temmuz

- Yavuz sondaj gemimizin bölgeye ulaşmasının ardından, Rum-Yunan ikilisi yine AB’yi seferber etmiştir. Bu çerçevede, 15 Temmuz 2019 tarihinde yapılan AB Dış İlişkiler Konseyi’nde ülkemize ilişkin sözde tedbirler kabul edilmiştir. Aynı gün Bakanlığımızca yapılan açıklamada, sözkonusu tedbirlerin, ülkemizin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetlerini sürdürme yönündeki kararlılığını hiçbir şekilde etkilemeyeceği vurgulanmıştır.

11 Temmuz

- Sayın Bakanımız, 11 Temmuz 2019 tarihinde ASEAN üyesi ülkelerin ülkemizde mukim Büyükelçileri ile yemekte biraraya gelmiştir.

- Irak Dışişleri Bakanı başkanlığında, Savunma Bakanı ile Ulusal İstihbarat Başkanı’nın dahil olduğu Irak heyeti, askeri ve güvenlik alanlarında işbirliği gündemiyle 11 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmiştir. Bu vesileyle, Sayın Bakanımız başkanlığındaki, Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Sayın Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanımızdan müteşekkil heyetimiz ile Irak heyeti arasında görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

- Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Srebrenitsa Soykırımı'nın 24. yıldönümü anma etkinlikleri vesilesiyle 11 Temmuz 2019 tarihinde Bosna Hersek'i ziyaret etmiştir.

- 6 Şubat 2019 tarihinde Brüksel’de imzalanan “Kuzey Atlantik Antlaşmasına Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Katılımına İlişkin Protokol”ün onaylanması, TBMM tarafından 11 Temmuz 2019 tarihinde kabul edilen 7184 sayılı kanunla (Resmi Gazete: 25.07.2019) uygun bulunmuştur. Ülkemize ait iç hukuk onay süreci, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın onay kararıyla tekemmül edecektir.

11-13 Temmuz

- Türkiye-RF arasındaki Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin alt organlarından biri olan Türk-Rus Toplumsal Forumu’nun V. Genel Kurul Toplantısı, 11-13 Temmuz 2019 tarihlerinde St. Petersburg’da gerçekleştirilmiştir.

11-20 Temmuz

- BM Yüksek Düzeyli Siyasi Forum (HLPF), 11-20 Temmuz 2019 tarihlerinde New York’da düzenlenmiştir. Forum’a Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı (SBB) Sayın Naci Ağbal başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmış; SBB Sayın Ağbal 15 Temmuz 2019 tarihinde ülkemizin ikinci gönüllü ulusal rapor (VNR) sunumunu gerçekleştirmiştir.

HLPF marjında ayrıca, ülkemizin Gebze’de evsahipliğini yaptığı En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) için BM Teknoloji Bankası'nın faaliyetlerinin tanıtılması amacıyla Sayın Ağbal ve Teknoloji Bankası Direktörü Joshua Setipa’nun evsahipliğinde, EAGÜ Grubu Başkanı Malavi, EAGÜ-V Konferansı’nın müstakbel evsahibi Katar, Norveç ve BM’den üst düzeyli panelistlerin katılımıyla 15 Temmuz 2019 tarihinde bir yan etkinlik düzenlenmiştir.

12 Temmuz

- İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 12 Temmuz 2019 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, tüm boyutlarıyla ikili ilişkiler ve işbirliği alanlarının yanısıra, iki ülkenin Avrupa Birliği’yle ilişkileri, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Sözkonusu ziyaret, 2011 yılından beri İsviçre’den Dışişleri Bakanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ikili ziyareti teşkil etmiştir.

- Litvanya’da 12 ve 26 Mayıs 2019 tarihlerinde yapılan iki turlu seçimlerde Cumhurbaşkanı olarak seçilen bağımsız aday Gitanas Nauseda, 12 Temmuz tarihi itibarıyla görevine başlamıştır.

13 Temmuz

- KKTC makamlarının ülkemizle bilistişare hazırladıkları Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesine yönelik yeni bir işbirliği önerisi, 13 Temmuz 2019 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı tarafından BM aracılığıyla Kıbrıs Rum tarafına iletilmiştir. Bahsekonu kapsamlı öneri, Kıbrıs Türkleri’nin ve Kıbrıslı Rumların, Ada’nın eşit ortakları olarak, eşit haklara sahip oldukları hidrokarbon kaynakları konusunda gelir paylaşımı dahil işbirliği yapmalarını ve bu kaynaklardan eşzamanlı olarak birlikte yararlanmalarını öngörmektedir. Kıbrıs Rum tarafı, 16 Temmuz 2019 tarihinde sözkonusu öneriyi reddettiğini duyurmuştur.

- Sayın Bakanımız, Gine Bissau’nun göreve yeni atanan Dışişleri Bakanı Suzi Barboza ile 13 Temmuz 2019 tarihinde telefonla görüşerek mevkidaşını kutlamış; bu vesileyle görüşmede ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesi iradesi teyit edilmiştir.

14-16 Temmuz

- Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop'un konuğu olarak, 14-16 Temmuz 2019 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde İzetbegoviç, Sayın Cumhurbaşkanımız’la görüşmüş ve 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü Anma Etkinlikleri'ne katılmıştır.

15-16 Temmuz

- Sayın Bakanımız 15-16 Temmuz 2019 tarihlerinde Kuzey Makedonya’yı ziyaret etmiş; Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bujar Osmani ve Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- AB Dış İlişkiler Konseyi'nin (DİK) 15 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetlerimize ilişkin sözde tedbirler bağlamında, ülkemizle Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması (KHTA) müzakerelerinin askıya alınması, Ortaklık Konseyi dahil üst düzey diyalog toplantılarının gerçekleştirilmemesi, 2020 IPA fonlarında kesintiye gidilmesi ve Avrupa Yatırım Bankası kredilerinin gözden geçirilmesi kararları alınmıştır. Kararlara ilişkin Bakanlığımız tarafından 16 Temmuz 2019 tarihinde bir açıklama yapılmıştır.

16 Temmuz

- 24 Mart 2019 seçimlerinin ardından Koalisyon Hükümeti, Başbakan Chan-o-cha liderliğinde 2019 Temmuz ayı ortasında kurulmuş olup, 16 Temmuz 2019 tarihinde yemin ederek göreve başlamıştır.

16-17 Temmuz

- Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekulic, 16-17 Temmuz 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Türkiye-Karadağ güncellenmiş Serbest Ticaret Anlaşması, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile Karadağ Ekonomi Bakanı Dragica Sekulic arasında 17 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da imzalanmıştır. Bakan Sekulic ayrıca, Türkiye-Karadağ Karma Ekonomik Komisyon (KEK) eşbaşkanı Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’yla görüşmüştür.

- DEİK Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanı Faruk Akbal ve beraberindeki DEİK heyeti, 16-17 Temmuz 2019 tarihlerinde Amman’ı ziyaret etmiştir. Başbakan Razzaz tarafından kabul edilen DEİK heyeti, bilahare Ürdün Yatırım Komisyonu ve Ürdün İşadamları Derneği’nde görüşmeler yapmıştır.

17 Temmuz

- Erbil Başkonsolosluğumuz’da görevli Osman Köse, 17 Temmuz 2019 tarihinde PKK’nın düzenlediği suikast sonucunda şehit edilmiştir. Personelimizin şehadetinin ardından, Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı, Sayın Cumhurbaşkanımızı arayarak taziyelerini iletmişlerdir. Irak Dışişleri Bakanı, IKBY Başkanı ve IKBY Başbakanı da Sayın Bakanımızı telefonla arayarak taziyelerini sunmuşlardır.

- Sayın Bakanımızın, 17 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’da Afganistan Dışişleri Bakanı Selahaddin Rabbani’yle gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ilişkilerimiz, barış süreci ve bölgedeki gelişmeler değerlendirilmiştir.

- “İşgal Altındaki Kudüs'te Yaşanan İsrail İhlalleri”ni ele almak üzere İİT Bakanlar Düzeyinde Açık Katılımlı Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı, 17 Temmuz 2019 tarihinde Cidde’de gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz sözkonusu toplantıya Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle katılmıştır. Toplantı sonunda kabul edilen Nihai Bildiri’de, İsrail’in ve ABD Yönetimi’nin Kudüs ve Filistin Devleti’ni hedef alan uluslararası hukuka aykırı eylemleri kınanmış; BM başta olmak üzere tüm bölgesel ve uluslararası kuruluşlar harekete geçmeye davet edilmiştir.

- İİT Parlamentolar Birliği (İSİPAB) III. Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı, 17 Temmuz 2019 tarihinde Rabat’ta gerçekleştirilmiş olup, ülkemiz anılan toplantıda İSİPAB Türkiye Delegasyonu Başkanı Milletvekili Sayın Orhan Atalay başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

- Avrupa Konseyi Programlar Ofisi'nde Direktör Verena Taylor'ın, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı'ya 17 Temmuz 2109 tarihinde yaptığı nezaket ziyaretinde, Avrupa Konseyi ile işbirliğimiz ve Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamındaki Avrupa Konseyi projelerimiz hususunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu tarafından Komisyon'un işleyişi ve faaliyetlerini tanıtmak üzere 17 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'daki bir grup Büyükelçiliğe yönelik bir brifing düzenlenmiştir. Brifinge Norveç, Almanya, İsveç ve Belçika'nın Ankara Büyükelçiliklerinden Büyükelçi düzeyinde olmak üzere, Fransa, İtalya, İsviçre, Danimarka, Hollanda, Romanya, İspanya, ABD, Moldova, İngiltere, Kanada, Kuzey Makedonya, Yunanistan, Ukrayna Ankara Büyükelçiliklerinden ve AB Delegasyonu'ndan katılım sağlanmıştır. Brifinglerin önümüzdeki dönemde diğer ülkelerin temsilciliklerinin katılımıyla sürdürülmesi planlanmaktadır.

18 Temmuz

- 18 Temmuz 2019 tarihinde Cakarta’daki ASEAN Sekretarya’sında ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı II. Ortak Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantı sırasında ülkemizle ASEAN arasında resmi olarak “Practical Cooperation Area/PCA” belgesi resmi olarak kabul edilmiştir.

18-19 Temmuz

- Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, 18-19 Temmuz 2019 tarihlerinde ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Rama, ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

19 Temmuz

- Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan Cenabi, Erbil’de diplomatımızın şehit edilmesi hadisesi nedeniyle 19 Temmuz 2019 tarihinde Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’a taziye ziyaretinde bulunmuştur.

- Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu tarafından Bakanlar Kurulu’nda 19 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla yeni görevlendirmeler yapılmıştır. Zambiya Dışişleri Bakanı ve Milli Savunma Bakanı görevlerini korurken Maliye, Yükseköğretim, Balıkçılık ve Hayvancılık, İş ve Kaynak, Ulaştırma ve Haberleşme, Turizm ve Sanat, Yerel Yönetim, Konut ve Altyapı Geliştirme, Toplumsal Kalkınma ve Sosyal Refah ile Gençlik, Spor ve Çocuk Gelişimi Bakanları değişmiştir.

19-21 Temmuz

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 20 Temmuz Barış Harekatı’nın 45. Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törenlere katılmak üzere 19-21 Temmuz 2019 tarihlerinde KKTC’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı başta olmak üzere KKTC’li yetkililerle kapsamlı istişareler gerçekleştirmiştir. KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar’la 2019 yılı Türkiye-KKTC Ekonomik ve Mali İşbirliği Anlaşmasını imzalamışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ayrıca, KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Akıncı’yla birlikte ODTÜ Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nin açılışını gerçekleştirmiştir. Ziyareti sırasında “Türkeş Müzesi”nin açılışını da yapan Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, KKTC’deki vatandaşlarımızla da biraraya gelmiş; Gemi Kurtaran adlı çok amaçlı kurtarma gemimizin KKTC’de görevlendirilmesine dair törene katılmıştır.

20-21 Temmuz

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde Karakas’ta düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Bakanlar Toplantısı marjında, Venezuela Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ve Avrupa’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yvan Gil ile görüşerek ikili ilişkilerimizi ele almıştır. Ayrıca, toplantı sırasında Venezuela’ya destek amacıyla düzenlenen yüksek düzeyli toplantıya katılım sağlanmıştır.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, 20-21 Temmuz 2019 tarihlerinde Karakas’ta düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Toplantısına katılmıştır. Ülkemiz anılan Hareketin üst düzeyli toplantılarına 2006 yılından bu yana "konuk ülke" sıfatıyla davetle iştirak etmektedir.

21 Temmuz

- Ukrayna’da 21 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen Parlamento seçimlerinin ardından Sayın Bakanımız, Parlamentoya gireceği kesinleşen Kırım Tatar Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz ve Rüstem Umerov’u telefonla arayarak tebrik etmiştir.

22 Temmuz

- Suriye Konulu Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu’nun Beşinci Toplantısı, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’nin başkanlıklarında 22 Temmuz 2019 tarihinde Bakanlığımız’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, kuzeydoğu Suriye’deki durum, Münbiç Yol Haritası, İdlip’teki gelişmeler ve siyasi süreç konuları ele alınmıştır.

- Eşbaşkanlığını yürüttüğümüz, Afganistan odaklı bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesine yönelik Asya’nın Kalbi – İstanbul Süreci kapsamında Terör ve Narkotikle Mücadele Bölgesel Konferansı, 22 Temmuz 2019 tarihinde Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenmiştir.

22-23 Temmuz

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın eşbaşkanlığında, Ticaret Bakanlığımızın uhdesinde yürütülen Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) V. Dönem Toplantısı, 22-23 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

- Namibya ile Karma Ticaret ve Ekonomi Komitesi (KTEK) 1. Dönem Toplantısı, 22- 23 Temmuz 2019 tarihlerinde, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca eşbaşkanlığında Windhoek'ta gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, karşılıklı ticaret ve yatırımın teşvik edilmesi, iş konseyleri, standardizasyon, metroloji, KOBİ'ler, bilim ve teknoloji, madencilik ve enerji, müteahhitlik ve mühendislik danışmanlığı, tarım ve ormancılık, sağlık, eğitim, kalkınma işbirliği, gençlik, kültür ve turizm, şehirleşme ve çevre ile karşılıklı vize rejimine ilişkin konular ele alınmıştır.

Anılan toplantı ile eşzamanlı olarak ayrıca, Türkiye-Namibya Parlamentolararası Dostluk Grubu Eşbaşkanı, Ankara Milletvekili Sayın Zeynep Yıldız ile Eşbaşkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Sayın Belgin Uygur da Namibya'yı ziyaret ederek muhatapları ile görüşmüşlerdir.

23 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi’nin davetine icabetle 23 Temmuz 2019 tarihinde Ürdün’e bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz ele alınmış ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

23-24 Temmuz

- Birleşik Krallık'ın Başbakanı Theresa May’in görevden ayrılma kararının ardından, Muhafazakâr Parti içerisinde başlayan ve yaklaşık bir buçuk ay süren liderlik yarışı, 23 Temmuz 2019 tarihinde sonuçlanmış ve anılan Parti'nin yeni lideri, evvelce Londra Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini de yürütmüş olan Milletvekili Boris Johnson olmuştur.

Bu çerçevede, May, 24 Temmuz 2019 tarihinde Avam Kamarası'nda düzenlenen oturumla son kez milletvekillerinin sorularını yanıtlamış; müteakiben Kraliçe II. Elizabeth'e istifasını sunmuştur. May'in istifasını kabul eden Kraliçe, yeni BK Hükümeti'ni kurma görevini Johnson'a tevdi etmiştir.

Başbakan Jonhson tarafından belirlenen yeni Kabine’nin Dışişleri Bakanı ve Birinci Bakanı Dominic Raab olmuştur.

24 Temmuz

- Dr. Sadık Ahmet’in vefatının 24. yıldönümü vesilesiyle Gümülcine’de 24 Temmuz günü düzenlenen anma törenlerine TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop başkanlığındaki heyetimiz iştirak ederek, Gümülcine ve İskeçe’de Müftüler, sivil toplum kuruluşları ve soydaşlarımızla görüşmelerde bulunmuştur. Anma törenlerine TBMM’deki siyasi partilerden birçok milletvekili de katılmıştır.

- Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres, 24 Temmuz 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınmış; güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

24-26 Temmuz

- Türkiye-Rusya Ortak Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 16. Dönem Toplantısı, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve RF Enerji Bakanı Aleksandr Novak eşbaşkanlıklarında 24-26 Temmuz 2019 tarihlerinde Antalya’da düzenlenmiştir. Toplantı vesilesiyle, ülkemiz ve RF arasındaki ekonomik konular tüm veçheleriyle ele alınmıştır.

24-27 Temmuz

- Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, beraberinde Malezya Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve Ticaret ve Sanayi Bakanının da dahil olduğu 15 kişilik bir heyetle 24-27 Temmuz 2019 tarihlerinde ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, Mahathir Muhammed’in ziyareti kapsamında ülkemize gelen Malezya Dışişleri Bakanıyla 24 Temmuz 2019 günü biraraya gelmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile konuk Başbakan arasında 25 Temmuz 219 tarihinde görüşme gerçekleşmiştir. Ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından konuk Başbakan’a Cumhurbaşkanı Nişanı tevcih edilmiştir.

25-26 Temmuz

- Kıbrıs’ta konuşlu BM Barış Gücü’nün görev süresi, son olarak, 25 Temmuz 2019 tarihinde BM Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilen kararla 31 Ocak 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Konuya ilişkin görüşlerimiz 26 Temmuz 2019 tarihli Bakanlık açıklamamızla kayda geçirilmiştir.

29-31 Temmuz

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop 29-31 Temmuz 2019 tarihlerinde Moğolistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; ziyaret çerçevesinde Moğolistan Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmiştir.

- Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Sar Kheng, 29-31 Temmuz 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile resmi görüşmelerde bulunmuştur.

30 Temmuz

- Sayın Bakanımız, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta 30 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilen ASEAN 52. Dışişleri Bakanları toplantısına Sektörel Diyalog Ortağı sıfatıyla ülkemizi temsilen iştirak etmiştir. Toplantı kapsamında Sayın Bakanımızın, Dönem Başkanı Tayland Dışişleri Bakanı ve ASEAN Genel Sekreteri ile gerçekleştirdiği Sektörel Diyalog Ortaklığı Üçlü Toplantısı’nda, Türkiye-ASEAN ilişkileri ele alınmış ve önümüzdeki dönem gerçekleştirilecek projeler üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle Sayın Bakanımız, Rus, Çin, Filipinli ve Taylandlı mevkidaşlarıyla görüşmelerde bulunmuştur.

- Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı Liz Cramer başkanlığındaki ticaret heyeti, 30 Temmuz 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) evsahipliğinde düzenlenen Türkiye-Paraguay İş Forumu’na Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Paraguay Sanayi ve Ticaret Bakanı Liz Cramer, DEİK Başkanı Sayın Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Sayın Oğuz Satıcı ve iki ülkeden iş insanları katılmıştır.

31 Temmuz

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Irak’ın su sorununun çözümüne katkı sunmak amacıyla atadığı Özel Temsilcisi Sayın Veysel Eroğlu başkanlığındaki Çalışma Grubu, 31 Temmuz 2019 tarihinde Irak’ı ziyaretle, Su Kaynakları Bakanı başkanlığındaki heyetle görüşmüştür. Sayın Eroğlu, Irak Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından kabul edilmiştir.