Şubat

28 Ocak-1 Şubat

-İsrail, Filistin’in El Halil şehrinde yerleşik çoktaraflı gözlem gücü “El Halil Uluslararası Geçici Mevcudiyeti”nin (TIPH) görevini, TIPH’in İsrail aleyhine çalıştığı iddiasını gerekçe göstererek, 28 Ocak 2019 tarihinde tek taraflı olarak sonlandırmıştı. Sözkonusu adım karşısında Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamayla tepkimiz ortaya konulmuş, uluslararası topluma İsrail’in uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerine riayet etmesini sağlama çağrısı yapılmıştır. Ayrıca, 1 Şubat 2019 tarihinde Sayın Bakanımızın yanısıra TIPH’in diğer katılımcı ülkeleri İsveç, İsviçre, İtalya ve Norveç’in Dışişleri Bakanlarının imzasıyla bir ortak açıklama yayımlanmış ve bu husustaki endişelerimizin diğer ülkeler tarafından da paylaşıldığı ortaya konulmuştur.

31 Ocak-1 Şubat

-Sayın Bakanımız, Bükreş’te 31 Ocak ve 1 Şubat 2019 tarihlerinde düzenlenen AB üyesi ve aday ülkelerin Dışişleri Bakanları Gayrıresmi (Gymnich) toplantısına iştirak etmiştir. Toplantı kapsamında, Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi üzerine görüş alışverişinde bulunulmuş; Sayın Bakanımız ayrıca Hırvat, Alman ve Romen mevkidaşları ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ise 1 Şubat 2019 tarihinde Gymnich Toplantısı kapsamında “Batı Balkanlar ve Türkiye” konulu oturuma katılmıştır. Sayın Bakanımız, bu vesileyle basına açıklamalarda bulunmuş ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirmiştir.

-Sayın Bakanımız, 1 Şubat 2019 tarihinde Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu VII. Toplantısı kapsamında Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin’le Odesa’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, ağırlıklı olarak Karadeniz güvenliği ve Kerç Boğazı krizi ile ilgili soruları yanıtlamıştır.

-"Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşma" 1 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı, Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü'nce TBMM Başkanlığı'na sevk edilmiştir.

2 Şubat

-Sayın Cumhurbaşkanımız, İsrail Parlamentosu üyesi Arap milletvekillerinden oluşan bir heyeti 2 Şubat 2019 tarihinde Tarabya Köşkü'nde kabul etmişlerdir.

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın 2 Şubat 2019 tarihinde vefat eden eşi Aydın Denktaş’ın cenazesine katılmak üzere, 4 Şubat 2019 tarihinde KKTC’yi ziyaret etmiş ve bu vesileyle KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

2-3 Şubat

-Ürdün Kralı II. Abdullah, Kraliçe Rania el Abdullah’la birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 2-3 Şubat 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında İstanbul’da gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin mevcut durumunun yanısıra Suriye ve Filistin gibi bölgesel meseleler ele alınmıştır.

3-7 Şubat

-Burkina Faso Ulusal Meclis Başkanı Alassane Bala Sakande, beraberinde bir heyetle 3-7 Şubat 2019 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’ın mevkidaşıyla yaptığı başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin yanısıra parlamentolararası işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alınmıştır.

4-5 Şubat

-Katar Kalkınma Fonu Genel Direktörü Khalifa Bin Jassem Al-Kuwari 4-5 Şubat 2019 tarihlerinde, Sayın Bakanımızın daveti üzerine ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Al-Kuwari, Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiş, ziyaret kapsamında ülkemiz ile Katar arasında insani ve kalkınma yardımları alanında işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alınmıştır.

-7 Ocak 2019 tarihinde Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi olarak göreve başlayan Miguel Moratinos, 4-5 Şubat 2019 tarihlerinde Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında, ülkemizin 2005 yılından bu yana eş-sunuculuğunu yürüttüğü Medeniyetler İttifakı girişimine ilişkin güncel konular ve işbirliğinin artırılmasına yönelik imkânlar ele alınmıştır.

5 Şubat

-Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Konseyi’nin 5 Şubat 2019 tarihinde düzenlenen yıllık yemeğinde yaptığı konuşmada, “24 Nisan'ın önümüzdeki haftalarda Fransa'da sözde Ermeni soykırımını anma ulusal günü olarak kabul edileceğine” dair bir açıklama yapmıştır. Açıklamanın ardından, Fransa’daki Türk toplumu ve makamlarımızca tepki gösterilmiştir. Bu tutumun 1915 olaylarına dair görüş ayrılıklarının giderilmesine hiçbir katkı sağlamayacağı izah edilmesine rağmen yapılan bu açıklama, hukuki bir meseleyi siyasallaştırma girişimidir.

-Suriye Konulu Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Çalışma Grubu Toplantısı, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’nin başkanlıklarında, 5 Şubat 2019 tarihinde Vaşington’da düzenlenmiştir. Toplantı kapsamında, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı, Münbiç Yol Haritası, kuzeydoğu Suriye’deki durum, İdlip’teki gelişmeler ve siyasi süreç konuları ele alınmıştır.

5-6 Şubat

-Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle 5-6 Şubat 2019 tarihlerinde ülkemize çalışma ziyaretinde bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiş, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliklerinde, resmi heyetlerin yanısıra sivil toplum ve diğer ilgili çevrelerin temsilcilerinin de katılımlarıyla akşam yemeği düzenlenmiştir. Ziyaret, ülkemiz ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda çeşitli alanlarda kapsamlı görüş alışverişinde bulunulması imkânı sunmuş, bu bağlamda mevcut ve muhtemel somut işbirliği projeleri ele alınmıştır.

Ziyaret sırasında, ikili ticari ve ekonomik ilişkiler, Ege meseleleri, Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, Kıbrıs, Azınlıklar, terörle mücadele, düzensiz göç gibi geniş bir yelpazeye yayılan başlıklar değerlendirilmiştir. Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) 5. Toplantısının uygun olan ilk fırsatta düzenlenmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

5-7 Şubat

-TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır ve Komisyon üyeleri, 5-7 Şubat 2019 tarihlerinde Tunus’a gerçekleştirdikleri resmi ziyaret kapsamında, Tunus Halkın Temsilcileri Meclisi’nde Dış İlişkilerden Sorumlu Meclis Başkan Yardımcısı, Kalkınma, Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı, Dışişleri Bakanlığı’nda Ekonomi Diplomasisinden Sorumlu Devlet Sekreteri, Tunus Cumhurbaşkanı’nın Milli Güvenlik Başdanışmanı, Dış İlişkiler ile Sanayi, Enerji ve Çevre Komisyonları üyeleri ve Türkiye Dostluk Grubu üyeleriyle temaslarda bulunmuştur. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır ayrıca, Tunus Halkın Temsilcileri Meclisi Başkanı Mohamed Ennaceur tarafından kabul edilmiştir.

6 Şubat

-Sayın Bakanımız, DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) toplantısına katılmak üzere ABD’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Vaşington’da 6 Şubat 2019 tarihinde Brezilya Dışişleri Bakanı Ernesto Araujo ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Katar’ın Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek El Şafi’yi 6 Şubat 2019 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, 6 Şubat 2019 tarihinde Vaşington'da düzenlenen DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları toplantısına iştirak etmiştir. Sayın Bakanımız, toplantıda yaptığı konuşmada, Irak ve Suriye’de mağlubiyete uğratılan DEAŞ’ın yeniden toparlanmasına müsaade edilmemesi ve bu ülkelerin istikrarlaştırılmasına katkıda bulunulması gerektiğine işaret etmiş, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin ardından güç boşluğu doğmasına mahal verilmemesinin önemine dikkat çekmiştir.

-“Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin Kuzey Atlantik Antlaşmasına Katılımına İlişkin Protokol” 6 Şubat 2019 tarihinde Brüksel’de tüm Müttefiklerce imzalanmıştır. NATO Daimi Temsilcimizce imzalanan protokolün ülkemiz bakımından iç hukuk onay süreci başlatılmıştır.

6-7 Şubat

-Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratuşek, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı tarafından 6 Şubat 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 22. Avrasya Ekonomi Zirvesine katılmış, 7 Şubat 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan ile Ankara’da görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7 Şubat

-MIKTA Dışişleri Bakanları 14. Toplantısı, MIKTA 2018 Dönem Başkanı Endonezya'nın evsahipliğinde 7 Şubat 2019 tarihinde Endonezya'nın Yogyakarta şehrinde gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı başkanlığında bir heyetle katılım sağlanan toplantıda, küresel ve bölgesel meseleler bağlamında sürdürülebilir kalkınma, göç ve mülteciler, çoktaraflılığın güçlendirilmesi, terörle mücadelede yeni yaklaşımlar ve Kore Yarımadası’ndaki gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, “Evrilen Terörizm Tehdidini Etkili Bir Biçimde Ele Almak için Yeni Yaklaşımlar" konu başlığında açılış konuşması yapmıştır. Toplantının sonunda, MIKTA Dışişleri Bakanları 14. Toplantısı Ortak Bildirisi kabul edilmiştir.

8 Şubat

-Sayın Bakanımız, 8 Şubat 2019 tarihinde Antalya’da basına açıklamalarda bulunmuş ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirmiştir.

-Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, 8 Şubat 2019 tarihinde Romanya'yı ziyareti kapsamında Başbakan Viorica Dancila'yla heyetlararası bir görüşme yapmış; İş Ortamı, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Ştefan Radu Oprea'yla da çalışma yemeğinde bir araya gelmiştir. Sayın Ticaret Bakanımız, ayrıca DEİK ile Romanya Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle hazırlanan “Türkiye-Romanya İş Forumu”na ve Büyükelçiliğimiz tarafından tertip edilen “Romanya’da Yerleşik Türk İş İnsanları İstişare Toplantısı”na katılmıştır.

12-14 Şubat

-Gürcistan Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze, TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım'ın davetine icabetle 12-14 Şubat 2018 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyareti çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiş, Sayın Bakanımızla da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki YÖK heyeti, Etiyopya Bilim ve Yükseköğretimden sorumlu Devlet Bakanı Dr. Samuel Kifle Kidane'nin daveti üzerine 12-14 Şubat 2019 tarihlerinde Addis Ababa'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle "Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Bilim ve Yükseköğretim Bakanlığı arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

12-15 Şubat

-Bosna-Hersek Sivil İşler Bakanı Adil Osmanoviç, 12-15 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen Kamu Sağlığında Müdahalenin Hızlandırılmasına İlişkin Üst Düzeyli Teknik Toplantı çerçevesinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

13 Şubat

-İlki "Go Africa: Türkiye-Macaristan İşbirliğinde Afrika'da Yatırım Fırsatları" başlığı altında 17 Mart 2016 tarihinde Budapeşte'de düzenlenen Türkiye-Macaristan Afrika İş Forumu'nun ikincisi, 13 Şubat 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Bahsekonu Forum vesilesiyle "Afrika'da Ortak Proje ve Yatırım Finansmanı" paneli düzenlenmiş, akabinde Türk ve Macar Firmaları arasında B2B görüşmeleri gerçekleşmiştir. Forum'a 30'u aşkın Macar firması ile yaklaşık 80 Türk firması katılmıştır. Forum marjında, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, 13 Şubat 2019 tarihinde Sayın Bakanımız tarafından bir çalışma kahvaltısında ağırlanmış, akabinde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirmiştir.

13-14 Şubat

-Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın katılımıyla 13-14 Şubat 2019 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında, Külfet Paylaşımı, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması, Silahların Kontrolü gibi gündem maddeleri üzerinde durulmuş; Sayın Milli Savunma Bakanımız muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

13-17 Şubat

-Sudan Federal Yerel Yönetimler Bakanı başkanlığında Sudan Cumhurbaşkanlığını temsil eden bir heyet, 13-17 Şubat 2019 tarihlerinde ülkedeki siyasi ve ekonomik gelişmeler hakkında bilgi vermek amacıyla ülkemizi ziyaret etmiştir. Sözkonusu heyet, 13 Şubat 2019 tarihinde Sayın Bakanımız tarafından, 14 Şubat 2019 tarihinde ise Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiştir.

14 Şubat

-Astana garantörü ülkelerin (Türkiye, İran ve Rusya Federasyonu) Devlet Başkanlarını biraraya getiren Üçlü Zirve, 14 Şubat 2019 tarihinde Soçi’de gerçekleştirilmiştir. Astana garantörü ülkelerin Devlet Başkanlarının dördüncü kez biraraya geldiği Zirve’de; ABD’nin çekilme kararı Suriye’de istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesinde yardımcı olacak bir adım olarak değerlendirilmiş, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin muhafazası ve bölgedeki kışkırtıcı eylemlere karşı ortak mücadele etme kararlılığı teyit edilmiş ve Anayasa Komitesi’nin en kısa sürede kurulmasını teminen çabaların yoğunlaştırılmasında mutabık kalınmıştır.

Ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yle ikili görüşme gerçekleştirmiş olup, ayrıca başka bir vesileyle Soçi’de bulunan Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ile de görüşmüşlerdir.

-Kerkük’te özel bir şirket tarafından işletilecek Türkiye Vize Başvuru Merkezi 14 Şubat 2019 tarihinde açılmıştır.

15 Şubat

-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, 15 Şubat 2019 tarihinde Arnavutluk'a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15-17 Şubat

-15-17 Şubat 2019 tarihlerinde Almanya’nın Münih kentinde 55. Münih Güvenlik Konferansı düzenlenmiştir. Konferansa katılan Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, “Suriye Çatışması: Strateji mi Trajedi mi?” başlıklı Ortadoğu panelinde bir konuşma yapmış, ayrıca bazı muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

17 Şubat

-Irak’la ticaret yapan Türk firmaları için önemli bir sorun teşkil eden Irak Merkezi Hükümeti’nin kontrolündeki bölgeler ile IKBY arasındaki iç kontrol noktalarının 17 Şubat 2019 tarihi itibarıyla kaldırıldığı açıklanmıştır.

17-18 Şubat

-Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, 17-18 Şubat 2019 tarihlerinde, Kosova Cumhuriyeti Meclis Başkanı Kadri Veseli ise 18-19 Şubat 2019 tarihlerinde WBAF 2019 Forumu'na (World Business Angels Investment Forum) katılmak üzere ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17-19 Şubat

-Kırgızistan Cumhuriyeti Gençlik, Beden Eğitimi ve Spor Devlet Ajansı Direktörü Kanat Amankulov başkanlığındaki bir heyet, 2020 yılında ülkemizde düzenlenmesi planlanan Dördüncü Dünya Göçebe Oyunları vesilesiyle görüşmelerde bulunmak üzere 17-19 Şubat 2019 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

18-21 Şubat

-Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Iğdır Milletvekili Sayın Şamil Ayrım, beraberinde dostluk grubu üyelerinden oluşan bir heyetle 18-21 Şubat 2019 tarihlerinde Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir.

-Azerbaycan Eğitim Bakanı Ceyhun Bayramov’un 18-21 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Azerbaycan ile ülkemiz arasında eğitim alanındaki mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve iki ülkenin eğitim kurumları arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

19-21 Şubat

-Ülkemizin 2006 yılından bu yana başkanlığını yürütmekte olduğu, 59 ülke ve 14 uluslararası örgütün üyesi bulunduğu Budapeşte Süreci’nin 6. Bakanlar Konferansı, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun evsahipliğinde 19-21 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Konferans’a 20’den fazla ülkeden Bakan seviyesinde, 8 ülkeden Bakan yardımcısı (ve eşdeğer) düzeyde olmak üzere toplam 47 ülkeden üst düzey temsilci iştirak etmiş; ayrıca AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık İşleri Komiseri Dimitris Avramopoulos başta olmak üzere toplam 14 uluslararası kuruluştan pek çok yüksek seviyeli heyet üyesi etkinlikte hazır bulunmuştur.

Konferans’ta, Budapeşte Süreci’ne taraf ülkelerin ortak çabalarıyla şekillenen ve iki yılı aşkın bir süredir müzakereleri devam eden “İstanbul Taahhütleri (Siyasi Bildiri)” ve “Eylem Planı” belgeleri büyük çoğunlukla kabul edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 19 Şubat 2019 tarihinde üst düzey katılımcılar onuruna gala yemeği düzenlenmiş olup, Sayın Cumhurbaşkanımız ülkemizin göç alanında bugüne kadar yaptıklarını ve bu alandaki görüşlerini dile getiren bir konuşma yapmışlardır.

-TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Bağdat Büyükelçimiz Sayın Fatih Yıldız’ın da dahil olduğu bir heyetle 19 Şubat-21 Şubat 2019 tarihleri arasında Irak'ı ziyaret etmiştir. Heyetimiz, 20 Şubat 2019 tarihinde Bağdat'ta, 21 Şubat 2019 tarihinde ise Tuzhurmatu ve Kerkük'te TİKA’nın Irak’ta gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmeyi öngördüğü programlar hakkında temaslarda bulunmuştur.

20 Şubat

-TBMM Dışişleri Komisyonu'nun 20 Şubat 2019 tarihinde yapılan toplantısında; "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" ile "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Tunus Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kültür Merkezlerinin Kuruluşu, İşleyişi ve Faaliyetleri Hakkında Anlaşmada Değişiklik Yapılmasına Dair Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" teklifleri görüşülerek kabul edilmiş ve TBMM Genel Kurulu'na sevk edilmiştir.

20-21 Şubat

-Avrupa Parlamentosu (AP) 2018 Türkiye Raporu’nun ilk taslağı 14 Kasım 2018 tarihinde açıklanmıştır. Üzerinde uzlaşıya varılan taslak rapor, 20 Şubat 2019 tarihinde AP Dış İlişkiler Komitesi’nde (AFET) oylanmıştır. Hukuki bağlayıcılığı olmayan tavsiye kararı niteliğindeki ve ülkemizin AB’ye katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunan taslak rapor hakkında Bakanlığımız Sözcüsü tarafından 21 Şubat 2019 tarihinde, ülkemiz karşıtı çevrelerden beslenerek ortaya atılan mesnetsiz iddiaların taslak raporda yer almaya devam ettiğinin üzülerek görüldüğü, gerekli düzeltmelerin yapılarak Mart ayındaki AP Genel Kurulu’nda onaylanacak nihai raporun gerçekçi, tarafsız ve teşvik edici bir niteliğe kavuşmasını beklediğimiz, katılım sürecinin hem Türkiye’nin hem AB’nin yararına olduğu, bu kapsamda, AB’nin ve AB halklarının temsil edildiği AP’nin, aday ülke Türkiye’ye karşı ahdi yükümlülüklerine sadık kalmasını beklediğimiz açıklanmıştır.

20-22 Şubat

-ABD’nin Afganistan Uzlaşısı Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad, bölge turu kapsamında 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’da bir ziyarette bulunmuştur. Büyükelçi Halilzad, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın tarafından kabul edilmiş; görüşmelerde ülkemizin barış çabalarına yapabileceği katkılar ele alınmıştır.

21 Şubat

-YÖK Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan “Ortadoğu'da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında 21 Şubat 2019 tarihinde Yunus Emre Enstitüsü’nün işbirliğiyle Brüksel’de bir panel gerçekleştirilmiştir. Panele, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan başkanlığındaki bir heyet iştirak etmiştir.

21-22 Şubat

-Rusya Devlet Başkanı Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Zamir Kabulov, 21-22 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Büyükelçi Kabulov’la Bakanlığımızda yapılan görüşmede, Afganistan’daki barış sürecine ilişkin görüş alışverişinde bulunulmuştur.

22 Şubat

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov başkanlıklarında 22 Şubat 2019 tarihinde Bakü’de siyasi istişareler düzenlenmiştir. İstişareler kapsamında, Azerbaycan’la ikili ilişkilerimiz, bölgesel gelişmeler ve uluslararası örgütler çerçevesindeki faaliyetlerimiz ele alınmıştır.

-RF ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) konulu istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde 22 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz heyetine Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’nın, Rus heyetine ise Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Alexander Pankin’in başkanlık ettiği İstişareler bağlamında, Türkiye ile RF arasında KEİ kapsamındaki işbirliğiyle ilgili güncel konular ele alınmış; Karadeniz Proje Destek Fonu (BSPPF) çerçevesinde RF ile işbirliğinin geliştirilmesi, KEİ reformu, KEİ Uluslararası Daimi Sekretaryası personeli için bir sosyal güvenlik mekanizması oluşturulması ve KEİ çerçevesinde bölge içi ticaretin desteklenmesi ve kolaylaştırılmasına yönelik KEİ belgelerinin kabul edilmesi görüşülmüştür. İstişarelerde ayrıca, KEİ ile diğer bölgesel ve uluslararası örgütler arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesi hususunda görüş teatisinde bulunulmuş ve KEİ’ye Bağlı Kuruluşların çalışmaları değerlendirilmiştir.

23-25 Şubat

-Kosova Cumhuriyeti Avrupa ve Entegrasyon Bakanı Dhurata Hoxha, 23 Şubat 2019 tarihinde Ankara'daki Arnavut Kültür Merkezi ile Anadolu Yakası Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Kosova'nın 11. Bağımsızlık Yıldönümü kutlamaları münasebetiyle Kadıköy Caferağa Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen kültürel etkinlik ile 24 Şubat 2019 tarihinde Edirne Kosovalı Öğrenciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe katılmak üzere, 23-25 Şubat 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

24 Şubat

-İkinci Dünya Savaşı sırasında 24 Şubat 1942 tarihinde Karadeniz’deki uluslararası sularda “Struma” adlı geminin torpillenerek batırılması sonucu Naziler ve müttefiklerin zulmünden kaçan Yahudi mültecilerden oluşan 768 kişinin hayatını kaybettiği facianın anılması amacıyla, 2015 yılından bu yana olduğu gibi, İstanbul Valiliğinin ev sahipliğinde ve Türk Yahudi Toplumu’nun katkılarıyla 21 Şubat 2019 tarihinde bir tören düzenlenmiştir.

24-27 Şubat

-Singapur Ulusal Kütüphane Kurulu (NLB) Başkanı Bayan Elaine Ng, 24-27 Şubat 2019 tarihlerinde ülkemize (İstanbul ve Ankara) bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaret kapsamında ülkemiz ile Singapur arasında arşiv işbirliği protokolü imzalanmıştır.

25 Şubat

-Sayın Bakanımız BM 40. İnsan Hakları Yüksek Düzeyli Oturumu kapsamında 25 Şubat 2019 tarihinde Fas İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mustapha Ramid ile Cenevre’de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

-Sayın Bakan Yardımcılarımız ve Arap Ligi (AL) ülkelerinin Misyon Şeflerinin katılımıyla 25 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da bir çalışma yemeği düzenlenmiştir.

25-26 Şubat

-İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari ve beraberindeki heyet, Türkiye-İran 4. Ortak Çalışma Grubu Toplantısı çerçevesinde 25-26 Şubat 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Anılan heyet ile İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce başkanlığındaki heyetimiz arasında sınır güvenliğine ilişkin görüşmeler yapılmıştır.

26 Şubat

-Kuveyt’in 58. Milli Günü ve 28. Kurtuluş Günü’nü kutlamak üzere, 26 Şubat 2019 tarihinde Kuveyt’in Ankara Büyükelçisi Hasan Yusuf Abdülbari El Zevavi’nin evsahipliğinde düzenlenen resepsiyona Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, hükümetimizi temsilen iştirak etmişlerdir.

-Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile British Council tarafından 26 Şubat 2019 tarihinde Royal Society of Arts, Londra'da "Yeni Perspektifler: Türkiye-Birleşik Krallık Yükseköğretimde Stratejik Ortaklık Forumu" başlıklı bir konferans gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu etkinliğe YÖK Başkanı Prof. Dr. Sayın Yekta Saraç başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

26-27 Şubat

-Sayın Bakanımız 26 Şubat ve 27 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’da basına açıklamalarda bulunmuş ve gündemdeki gelişmeleri değerlendirmiştir.

26-28 Şubat

-Çad Cumhurbaşkanı İdriss Deby İtno, beraberindeki bir heyetle 26-28 Şubat 2019 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın mevkidaşıyla yaptıkları başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, ikili ilişkilerimiz tüm yönleriyle gözden geçirilerek çeşitli alanlarda işbirliğimizin geliştirilmesi imkânları ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret sırasında askeri, eğitim ve kültür alanlarında dört anlaşma imzalanmıştır.

-Ticaret Bakan Yardımcımız Gonca Yılmaz Batur başkanlığındaki Ticaret Bakanlığımız heyeti, Türkiye-Küba IV. Teknik İzleme Toplantısına katılmak üzere 26-28 Şubat 2019 tarihlerinde Küba'yı ziyaret etmiştir.

27 Şubat-3 Mart

-Somali Savunma Bakanı Hassan Ali Mohamed, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar'ın davetine icabetle 27 Şubat 2019-3 Mart 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

28 Şubat

-Sayın Bakanımız, 28 Şubat 2019 tarihinde “Ürdün’ün Ekonomik Büyümesi ve Fırsatlar: 2019 Londra Girişimi” başlıklı konferansa katılmak üzere Birleşik Krallık’ı ziyaret etmiştir. Sözkonusu konferansta bir konuşma yapan Sayın Bakanımız, ayrıca Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı'nda Orta Doğu'dan sorumlu Devlet Bakanı Alistair Burt ve AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri’nden sorumlu Komiser Johannes Hahn’la biraraya gelmiştir.

-Sonuncusu Aralık 2017’de Brüksel’de düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı, bu defa 28 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’da Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın evsahipliğinde, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile Ulaştırmadan Sorumlu AB Komiseri Violeta Bulc’un katılımlarıyla gerçekleşmiştir.