Nisan

1 Nisan

- Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne (İstanbul Sözleşmesi) Taraf Devletler Komitesi’nin yedinci toplantısı çerçevesinde, anılan Sözleşme’nin bağımsız uzmanlardan oluşan denetim mekanizması GREVIO’nun 1 Nisan 2019 tarihinde 10 üyesi için yapılan seçimlerde ülkemizin adayı Prof. Dr. Aşkın Asan GREVIO üyeliğine seçilmiştir.

1-6 Nisan

- NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, NATO’nun kuruluşunun 70. yıldönümünde, kurucu anlaşmanın imzalandığı 4 Nisan 2019 tarihinde Vaşington’da düzenlenmiştir. Toplantıda; NATO-Rusya ilişkileri ve Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşmasını (INF) ihlali, İttifakın terörizmle mücadeleye katkıları, külfet paylaşımı ve Karadeniz güvenliği bağlamında hazırlanan tedbirler paketi ele alınmıştır. NATO’nun 70. Yılı münasebetiyle yayımlanan Ortak Açıklamada ise, diğer hususların yanısıra, terörizmin tüm biçimleriyle mücadelenin ve bu bağlamda müttefiklerarası dayanışmanın önemine vurgu yapılmıştır.

- Sayın Bakanımız, NATO’nun kuruluşunun 70. yıldönümünde Vaşington’da düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere 1-6 Nisan tarihlerinde ABD’yi ziyaretleri marjında ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız toplantı çerçevesinde ayrıca Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile ağırlıklı olarak Suriye konusunda görüşmüştür.

1-21 Nisan

-Diplomasi Akademisi Başkanlığımız tarafından 1-21 Nisan 2019 tarihleri arasında 64 ülkeden birer genç diplomatın katılımıyla 25. Uluslararası Genç Diplomatlar (UGD) Eğitim Programı düzenlenmiştir.

Sayın Bakanımız, 15 Nisan 2019 tarihinde Konya gezisi esnasında konuk diplomatlarla öğle yemeğinde bir araya gelerek katılımcılara hitap etmiştir. Programın açılış ve kapanış konuşmaları ise Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran tarafından yapılmıştır.

Kurum ziyaretleri ve kurumlarca verilen konferanslar kapsamında TBMM, TİKA, Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Yunus Emre Enstitüsü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve DEİK yetkilileriyle biraraya gelinmiş; Çorum, Nevşehir, Konya, Antalya ve İstanbul ziyaret edilmiştir.

2 Nisan

- Sayın Bakanımız, 2 Nisan 2019 tarihinde New York Yeni Türkevi Binasının kaba inşaatının tamamlanması vesilesiyle düzenlenen “Top Out” törenine katılmıştır. Sayın Bakanımız törende, yüklenici iş ortaklığı ATIC yetkilileri, mühendis, ustabaşı ve işçilerin yanısıra TURKUNO Daimi Temsilciliğimiz ve New York Başkonsolosluğumuz personelinin de aralarında bulunduğu katılımcılara hitaben bir konuşma yapmış ve Yeni Türkevi projesine emeği geçenlere teşekkür etmiştir.

2-3 Nisan

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, 2-3 Nisan 2019 tarihlerinde Kuzey Makedonya ve 4-5 Nisan 2019 tarihlerinde Kosova’ya resmi ziyaretler gerçekleştirmiştir.

3 Nisan

- Singapur Ulusal Kütüphane Kurulu Başkanı Elaine Ng’in beraberindeki bir heyetle 3 Nisan 2019 tarihinde Millî Kütüphane'yi ziyareti vesilesiyle "Türkiye Millî Kütüphanesi ile Singapur Ulusal Kütüphane Kurulu Arasında Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

3-17 Nisan

- Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yıldönümü, Bilge Tonyukuk Anıtı’nın inşasının 1300. Yıldönümü ve Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıldönümü’nün 2020-2021 Yıldönümleri Kutlama Programı Döngüsüne eklenmesine ilişkin tavsiye kararı, 3-17 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen UNESCO 206. Yürütme Kurulu Oturumu’nda alınmıştır.

-Meksika ile ortak teklifimiz üzerine UNESCO 206. Yürütme Kurulu'nda 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak kabul edilmiştir.

5-8 Nisan

- Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İslam Dayanışma Spor Federasyonu (ISSF) 29. ve 30. Yönetim Kurulu Toplantıları ile Olağanüstü Genel Kurulu’na katılmak üzere 5-8 Nisan 2019 tarihlerinde Cidde’yi ziyaret etmiştir.

6 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Emine Erdoğan, 6 Nisan 2019 tarihinde Amman’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumuna iştirak etmişlerdir.

6-7 Nisan

- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs konusunda geçici olarak görevlendirdiği kıdemli BM yetkilisi Jane Holl Lute, Ada’yı 6-7 Nisan 2019 tarihlerinde ziyaret ederek görüşmelerde bulunmuştur.

6-10 Nisan

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, 6-10 Nisan 2019 tarihlerinde Doha'da düzenlenen Parlamentolararası Birlik (PAB-IPU) 140. Genel Kurulu Toplantılarına katılmak üzere 5-8 Nisan 2019 tarihlerinde Katar'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

7 Nisan

- Sayın TBMM Başkanımız Mustafa Şentop, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammed Halbusi'yle Doha'da gerçekleştirilen Parlamentolararası Birlik Genel Kurulu toplantısı marjında 7 Nisan 2019 tarihinde görüşmüştür.

7-8 Nisan

- Kosova Cumhuriyeti Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, 7-8 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Bakanımızla görüşmüştür.

- Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiyev, 7-8 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ganiyev, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiş ve önümüzdeki dönem gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-Özbekistan Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı ile birlikte ticari-ekonomik işbirliği hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız ve RF Devlet Başkanı Putin’in eşbaşkanlıklarında gerçekleştirilen Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin VII. Toplantısı 8 Nisan 2019 tarihinde Moskova’da düzenlenmiştir.

8-9 Nisan

- Türkiye ile AB arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve sosyal ve ekonomik diyaloğun kurumsallaştırılması amacıyla kurulan Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi’nin (KİK) 38. Toplantısı, 8-9 Nisan 2019 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. 14 aylık aradan sonra sivil toplum örgütlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin genel durumu, KOBİ’ler, AB ve Türkiye arasındaki ticaretin geliştirilmesi ile yatırım ortamına ilişkin fırsatlar konusunda görüş alışverişinde bulunulmuş; Türkiye’nin AB’ye katılım süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması gibi Türkiye-AB ilişkilerinin gündemindeki konular ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 8-9 Nisan 2019 tarihlerinde Suriye konusunda Cenevre’de sırasıyla RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi François Senemaud ve BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Geir Pedersen’le ayrı ayrı görüşmeler yapmıştır. Görüşmelerde, Anayasa Komitesi’nin tesisine ilişkin çalışmalarda gelinen aşama, İdlip’teki son durum, yabancı terörist savaşçıların akıbeti, Fırat’ın doğusundaki güncel gelişmeler ile tutukluların serbest bırakılmasına yönelik çalışmalar ele alınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 8-9 Nisan 2019 tarihlerinde New York’ta düzenlenen EKOSOK Gençlik Forumu’na katılmış, Forum marjında BM Sekretaryasının üst düzey yetkilileriyle temaslarda bulunmuştur. Sayın Bakan Yardımcımız Forum'da yaptığı konuşma ve ikili görüşmelerde, ülkemiz tarafından İstanbul'da evsahipliği yapılması teklif edilen BM Gençlik Merkezi önerimiz üzerinde durmuştur.

8-10 Nisan

- 8 Nisan 2019 tarihinde İtalya Temsilciler Meclisine 22 milletvekili tarafından sunulan, 1915 olaylarının İtalyan hükümetince “soykırım” olarak tanınmasını talep eden karar tasarısı Bakanlığımızın tüm girişimlerine rağmen 10 Nisan 2019 tarihinde kabul edilmiştir. Bakanlığımızca bunun ülkemiz açısından hiçbir hükmü olmadığına dair bir açıklama yapılmıştır.

8-11 Nisan

- Kuzey Makedonya'nın Dış Yatırımlardan Sorumlu soydaş Devlet Bakanı Dr. Elvin Hasan, 8-11 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. 9 Nisan 2019 tarihinde Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'la birer görüşme gerçekleştiren adıgeçen, 10 Nisan 2019 tarihinde ise Sayın Bakanımız tarafından ağırlanmıştır.

9 Nisan

-Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Nisan 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret eden Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’le başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

-Paraguay’ın ülkemize atanan ilk Büyükelçisi Ceferino Valdez Peralta, 9 Nisan 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımıza güven mektubunu sunmuştur.

- Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdürrahman bin Casim El Tani, 9 Nisan 2019 tarihinde Ankara'yı ziyaret ederek Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Anılan görüşmede Katar'la ikili ilişkilerimize ilaveten güncel bölgesel gelişmeler ele alınmış olup, görüşmeyi takiben Sayın Bakanımız ve Şeyh Muhammed ortak bir basın toplantısı düzenlemiştir.

- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) Türk yargıç seçim süreci, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) yapılan oylama ile tamamlanmıştır. Avrupa Konseyi’nin 47 üyesinin milletvekillerinden oluşan AKPM’de 9 Nisan 2019 tarihinde yapılan seçimlerde, adaylarımızdan Doç. Dr. Saadet Yüksel AİHM’de görev yapacak yeni Türk yargıç olarak seçilmiştir.

9-10 Nisan

- Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, 9-10 Nisan 2019 tarihlerinde Macaristan'a gerçekleştirdiği ziyareti çerçevesinde Macaristan Savunma Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Gabor Böröndi ile görüşmüş, ayrıca Szolnok Özel Kuvvetler Tugay Komutanlığı'nı, Budapeşte Büyükelçiliğimizi ve Galiçya Türk Şehitliği'ni ziyaret etmiştir.

- V. Berlin Enerji Dönüşüm Diyaloğu Konferansı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Alparslan Bayraktar başkanlığındaki heyetimizin katılımıyla 9-10 Nisan 2019 tarihlerinde düzenlenmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız, konferans kapsamında düzenlenen “Gerçekleştirilebilir Görev!- Enerji Dönüşümünde Zorluklar ve Çözümler” (Mission Possible!- Challenges and Solutions for the Energy Transition) konulu panele katılarak Türkiye’nin enerji piyasası dönüşümüne ilişkin bilgi vermiştir.

9-11 Nisan

- Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kaboré, beraberindeki bir heyetle 9-11 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı düzeyinde Burkina Faso’dan Türkiye’ye gerçekleşen bu ilk ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın mevkidaşıyla yaptıkları başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde, ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilerek, çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alınmıştır. G5 Sahil Dönem Başkanı Burkina Faso’yla güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret sırasında yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması ile savunma sanayi ve medya alanlarında işbirliği konularında üç anlaşma imzalanmıştır.

10 Nisan

-Sayın Bakanımız, veda ziyareti vesilesiyle Ekvator’un Ankara Büyükelçisi Roberto Betancourt Ruales’i 10 Nisan 2019 tarihinde kabul etmiştir.

10-11 Nisan

- Ülkemiz ile Hollanda arasında ikili ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesini teminen 2008 yılında imzalanan Mutabakat Muhtırası uyarınca, Dışişleri Bakanlarının eşbaşkanlıklarında, dönüşümlü olarak iki ülkede, ilk yapıldığı yer olan Wittenburg’un adıyla anılan Türkiye-Hollanda Konferansları düzenlenmektedir. Sayın Bakanımız 10-11 Nisan 2019 tarihlerinde Türkiye-Hollanda Wittenburg Yedinci Konferansı’na katılmak ve Hollandalı mevkidaşıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmek üzere Amsterdam’ı ziyaret etmiştir.

Konferans kapsamında “Terörle Mücadele”, “Bölgesel Gelişmeler”, “Türkiye-AB”, “Hollanda Türk Toplumu”, “Yaşanabilir Şehirler” ve “Enerji” başlıklarında ilgili Bakanlıklarımızın da katılım ve katkılarıyla altı çalışma grubu toplanmıştır. Sayın Bakanımız ziyareti sırasında Amsterdam Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını gerçekleştirmiş; Hollandalı ve Türk iş çevrelerinin yanısıra Türk toplumunun temsilcileriyle de biraraya gelmiştir.

- Ülkemiz ile Bill ve Melinda Gates Vakfı arasındaki uzun vadeli işbirliği kapsamında, 10-11 Nisan 2019 tarihlerinde Bakanlığımızın evsahipliğinde, insani yardım alanında bilgi ve deneyim paylaşımını amaçlayan ve sanitasyon, finansal kapsayıcılık ve beslenme alanlarına odaklanan bir çalıştay gerçekleştirilmiştir. Kordiplomatiğin ve basının da davetli olduğu çalıştayın açılışı Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından yapılmıştır. Çalıştaya, ilgili kurumlarımızdan 40 uzman ile Vakfın birlikte çalıştığı 8 uzman katılım sağlamıştır.

Bakanlığımızın talebiyle açılış töreninde, BM Kalkınma Programı (UNDP) tarafından başlatılmış olan, mültecilerin ve En Az Gelişmiş Ülkelerin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler getirilmesini amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) Etki Hızlandırıcı (Sustainable Development Goals Impact Accelerator) projesinin ahiren tamamlanan fizibilite raporu tanıtılmış; ayrıca, Etki Hızlandırıcı'nın fizibilite raporunda yer alan önerilerin test edilmesi amacıyla ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyelilere yönelik "dijital kimlik" ve "taşınabilir kompost tuvalet/sanitasyon sistemleri" konularında iki pilot projenin ilgili kurumlarımızla işbirliği halinde 2019 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmesini sağlayacak UNDP projesi imzalanmıştır.

11 Nisan

- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 11 Nisan 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kararname ile 24 Nisan'ı resmen “Ermeni soykırımını anma günü" olarak ilan etmiştir. Macron’un tarihi siyasileştiren ve müttefiklik ilişkisiyle bağdaşmayan bu kararına yanıt olarak Bakanlığmızca bir açıklama yapılmıştır.

- Sudan’da geçtiğimiz Aralık ayından beri devam eden ve 6 Nisan günü yoğunluk kazanan protesto gösterileri neticesinde ülke, 11 Nisan 2019 tarihinden bu yana Askeri Geçiş Konseyi tarafından yönetilmektedir. Yönetimin sivillere devrine yönelik ulusal uzlaşı süreci halen devam etmektedir. Son olarak, siviller ve askerlerden oluşacak ortak bir Geçiş Konseyi kurulmasının ilke olarak kabul edildiği, Konseyin oluşumu hakkındaki görüşmelerin ise sürmekte olduğu bildirilmiştir.

11-19 Nisan

- Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Ali Erbaş, beraberindeki heyetle, Christhchurch’te yaşanan menfur saldırılarda şehit olanların aileleri ile yaralıları ziyaret etmek ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere 11-19 Nisan 2019 tarihlerinde Avustralya ve Yeni Zelanda'yı ziyaret etmiştir.

12 Nisan

- Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Irak Maliye Bakanı Fuad Hüseyin’le 12 Nisan 2019 tarihinde Vaşington’da görüşmüştür.

- Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Dimitrios Paraskevopoulos başkanlıklarındaki heyetler arasında 12 Nisan 2019 tarihinde Atina’da gerçekleştirilmiştir. İstişareler çerçevesinde ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

12-14 Nisan

- NATO Parlamenter Asamblesi'nin (NATO-PA) faaliyetleri kapsamında, Rose-Roth Semineri ve Akdeniz ve Ortadoğu Özel Grubu Toplantısı, TBMM evsahipliğinde 12-14 Nisan 2019 tarihleri arasında Antalya'da düzenlenmiştir. NATO Müttefiki ve Ortağı ülkelerden 120’nin üzerinde parlamenterin katıldığı toplantının açılışında Sayın Bakanımızca bir konuşma yapılmıştır.

13 Nisan

- Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 13 Nisan 2019 tarihinde Büyükler Avrupa Güreş Şampiyonası vesilesiyle Bükreş’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

- Angola Dış İlişkiler Bakanı Manuel Domingos Augusto’nun, 13 Nisan 2019 tarihinde Antalya’yı ziyareti, Angola’dan ülkemize bu düzeyde yapılan ilk ziyaret olmuştur. Sayın Bakanımızın konuk Bakanla gerçekleştirdiği görüşmede, önümüzdeki dönemde Angola Cumhurbaşkanı’nın ülkemize gerçekleştirmesi muhtemel ziyaretin hazırlıkları ele alınmış; iki ülke arasındaki ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

14 Nisan

- Finlandiya'da 14 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerde en çok oyu % 17,7 ile muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti kazanmıştır. İkinci sırada % 17,5 oyla muhalefette yer alan Finler Partisi gelmiştir. İktidardaki koalisyonun ortanca ortağı merkez-sağ Ulusal Koalisyon Partisi % 17 ile üçüncü sırada, Başbakan Sipila'nın liderliğini yaptığı Merkez Partisi ise % 13,8 oy oranı ile dördüncü sırada yer almış olup, hükümet kurma çalışmaları devam etmektedir.

14-16 Nisan

- 14-16 Nisan 2019 tarihlerinde Vaşington’da gerçekleştirilen Amerikan Türk Konseyi (ATC) 37. Yıllık Konferansı’na katılmak üzere Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve Enerji Bakan Yardımcımız Sayın Alpaslan Bayraktar ABD’yi ziyaret etmişlerdir.

15 Nisan

-Paris’teki Notre Dame Katedrali'nde 15 Nisan 2019 tarihinde çıkan yangın hakkında UNESCO 206. Yürütme Kurulu'nda kabul edilen açıklamaya ülkemiz tarafından destek verilmiştir.

- Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenka'nın beraberinde ülkemizi ziyaret eden Belarus Eğitim Bakanı Ihor Karpenko, 15 Nisan 2019 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile ikili eğitim konularının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, 16 Nisan 2019 tarihinde "Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti ile Belarus Cumhuriyeti Hükûmeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Anlaşması" imzalanmıştır.

15-16 Nisan

- Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenka, 16 Nisan 2019 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret, 23 yıl aradan sonra Belarus’tan ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur.

Sayın Bakanımız, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenka’nın ziyareti kapsamında heyette yer alan Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile 15 Nisan 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15 Nisan

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, veda ziyareti vesilesiyle Şili’nin Ankara Büyükelçisi Jose Manuel Silva Vidaurre’yi 15 Nisan 2019 tarihinde kabul etmiştir.

- Türkiye – Kuveyt I. Konsolosluk İstişareleri, 15 Nisan 2019 tarihinde Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ve Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sami Al-Hamad eşbaşkanlığında Kuveyt’te gerçekleştirilmiştir.

17 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Emine Erdoğan, insani yardımlar alanındaki çalışmalarından dolayı Dünya İnsaniyet Forumu (World Humanitarian Forum) tarafından verilen “Fark Yaratan" (Changemaker) ödülünü almak üzere 17 Nisan 2019 tarihinde Londra'yı ziyaret etmişlerdir.

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 17 Nisan 2019 tarihinde Saraybosna'da düzenlenen "10. Saraybosna İş Forumu"na iştirak etmek üzere, 16-17 Nisan 2019 tarihlerinde Bosna-Hersek'i ziyaret etmiştir.

- İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, 17 Nisan 2019 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bakan Zarif, ziyareti kapsamında Sayın Bakanımızla görüşmüş, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Meclis Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Matti Anttonen başkanlığındaki heyetler arasında 17 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-Finlandiya siyasi istişareleri kapsamında, Türkiye-Finlandiya ikili ilişkileri ile terörle mücadele, göç, Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs, Irak gibi bölgesel ve uluslararası konular da ele alınmıştır. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, sözkonusu istişareler ile ziyaret kapsamında gerçekleştirilen seminer ve görüşmelerde Türkiye-AB ilişkilerine dair konuşma yapmış, 1 Temmuz 2019 tarihinde başlayacak AB Finlandiya Dönem Başkanlığı’ndan beklentilerimiz dile getirilmiştir.

- Endonezya’da 17 Nisan 2019 tarihinde eşzamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri düzenlenmiştir. Resmi sonuçların 22 Mayıs 2019 tarihinde açıklanması öngörülürken, gayrıresmi sonuçlara göre mevcut Cumhurbaşkanı Joko Widodo oyların 54.5’ini, Subianto Prabowo ise %45.5’ini almıştır.

- Sekizinci Cumhurbaşkanımız Merhum Turgut Özal anısına, vefatının 26. Yıldönümü olan 17 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da bir anma töreni düzenlenmiştir.

18 Nisan

- KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, 18 Nisan 2019 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

18-19 Nisan

- Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Mamadou Tangara, 18-19 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımızın adıgeçenle gerçekleştirdiği görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkiler tüm yönleriyle ele alınmış, bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında “Diplomatik Temsilcilikler İçin Arsa Takasına İlişkin Protokol” ile Banjul’da açılan TİKA Ofisinin hukuki statüsünü belirleyen “Kalkınma İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.

19 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halit El-Meşri’yi 19 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da kabul etmişlerdir.

- Türkiye-Romanya-Polonya Dışişleri Bakanları arasındaki üçlü istişarelerin beşincisi, Sayın Bakanımızın evsahipliğinde, 19 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir. Toplantıda, NATO’nun kuruluşunun 70. Yıldönümü vesilesiyle 4 Nisan’da Vaşington’da gerçekleştirilen Dışişleri Bakanları toplantısının sonuçları değerlendirilmiş; NATO’nun doğu ve güney kanadında yer alan Türkiye, Romanya ve Polonya’nın, mevcut sınamalar karşısında İttifakın birlik ve beraberliğinin muhafazasına birlikte önemli katkılar sağlayabileceği vurgulanmıştır. Toplantı vesilesiyle, Aralık 2019’da Londra’da yapılacak NATO Liderler Zirvesi’nin hazırlıkları da ele alınmıştır.

- Ülkemiz ile RF Dışişleri Bakanlıkları arasında mutat Güney Kafkasya ve Orta Asya istişareleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin eşbaşkanlıklarında 19 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir.

- Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Enerji Bakanları Toplantısı, 19 Nisan 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Türkmenistan Jeoloji Bakanı ve Türkmenjeoloji Devlet Kurumu Başkanı Şahım Abdrahmanov’un heyet başkanlıklarında düzenlenen toplantı marjında, üç ülke arasında enerji alanında işbirliğinin mevcut durumu ve ilişkilerin daha da geliştirilmesi perspektifi ele alınmış, toplantı sonunda ise bir ortak bildiri imzalanmıştır.

20 Nisan

- Sayın TBMM Başkanımız Mustafa Şentop, 20 Nisan 2019 tarihinde Bağdat’ta düzenlenen Irak’a Komşu Ülkeler Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılmıştır. Ülkemizin yanısıra, Irak’ın komşuları Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Suriye ve İran’dan heyetlerin de katıldığı toplantıda Irak’ta DEAŞ sonrası döneme dair görüş alışverişinde bulunulmuştur.

20-21 Nisan

-Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) ve Kazakistan Etnospor Derneği tarafından "Geleneksel Sporların İhyası" başlığıyla 20-21 Nisan 2019 tarihlerinde Almatı'da düzenlenen II. Uluslararası Etnospor Forumu’na Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında bir heyet ile katılım sağlanmıştır. Forumda Bakanlığımız, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran tarafından temsil edilmiştir.

21 Nisan

- Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turu 21 Nisan 2019 tarihinde düzenlenmiş ve Volodomir Zelenskiy yeni Ukrayna Devlet Başkanı olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımız, Seçilmiş Devlet Başkanı Zelenskiy’i telefonla arayarak tebrik etmiştir.

21-23 Nisan

- Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcımız Fatma Varank, beraberindeki heyetle 21-23 Nisan 2019 tarihlerinde İran'ı ziyareti çerçevesinde İran Yol ve Şehir Planlama Bakanı ile görüşmüş, ayrıca İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Çevre Koruma Kurumu Başkanı tarafından kabul edilmiştir.

22 Nisan

- Kıbrıs Adası’ndaki BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin yenilenmesine ilişkin 30 Ocak 2019 tarihinde kabul edilen 2453 (2019) sayılı BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs İyi Niyet Misyonuna ilişkin gelişmeler ile Kıbrıs'ta anlamlı ve sonuca dönük müzakereler için uzlaşıya dayalı bir başlangıç noktasına ulaşılmasına matuf ilerleme hakkında BM Güvenlik Konseyi’ne sunması beklenen raporu, S/2019/322 simgeli BMGK belgesi olarak 22 Nisan 2019 tarihinde yayınlanmıştır.

- Tunus Dışişleri Bakanı nezdinde Ekonomik Diplomasiden Sorumlu Devlet Sekreteri Hatem Ferjani, 22 Nisan 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Tunus İş Forumu’na katılmıştır.

22-23 Nisan

- Belçika Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Savunma Bakanı Didier Reynders, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 22-23 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye-Belçika ikili ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınmış; özellikle Ekonomik ve Ticaret Ortak Komisyonu ile her iki tarafın Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlarının katıldığı Üçlü Bakanlar Toplantısının önümüzdeki dönemde düzenlenmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır.

Görüşmelerde ayrıca, Belçika’daki Türk toplumu, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimiz ve Avrupa Konseyi’ne ilişkin konuların yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuş olup, terörle mücadele de gündeme gelmiştir. Ziyaret kapsamında Başbakan Yardımcısı Reynders, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiş; TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır ile TBMM’de Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubuyla görüşmelerde bulunmuştur.

- Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin, 22-23 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın Tacik mevkidaşıyla görüşmesinde Tacikistan ile ikili ilişkilerimiz bütün boyutlarıyla ele alınmıştır. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar ABD Dolarına ulaşması hedefi taraflarca dile getirilmiş; karşılıklı kültür merkezlerinin açılması, Maarif Vakfının Tacikistan’ı ziyareti, savunma sanayii işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Konuk Bakan ayrıca, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop tarafından kabul edilmiş; Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile de görüşerek önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısı ve olası işbirliği alanlarında fikir teatisinde bulunmuştur. Bunlara ilaveten, ziyaret kapsamında Bakanlığımız ile Tacikistan Dışişleri Bakanlığı arasında "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile Tacikistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Diplomatik Arşiv Alanlarında İşbirliği Hakkında Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştır.

22-24 Nisan

- Danimarka Göç ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg, 22-24 Nisan 2019 tarihlerinde Danimarka Mülteci Konseyi’nin çalışmalarını yerinde incelemek üzere Hatay ve Gaziantep’e çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

22-25 Nisan

-22-25 Nisan 2019 tarihlerinde Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapılan “Türk Konseyi (Keneşi) Türk Üniversiteler Birliği (TürkÜnib) 4. Genel Kurulu”na, ülkemiz adına İstanbul Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Bitlis Eren Üniversitesi iştirak etmiştir.

23 Nisan

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, “23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı” etkinliklerine katılmak üzere, 23 Nisan 2019 tarihinde Kosova’yı ziyaret etmiştir.

23-24 Nisan

- Sri Lanka’da 21 Nisan 2019 tarihinde meydana gelen eşzamanlı terör saldırılarının ardından Sayın Bakanımız, 23 Nisan 2019 tarihinde Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohideen Amza’yı kabul etmiş, 24 Nisan 2019 tarihinde ise Sri Lanka’nın Ankara Büyükelçiliğini ziyaretle açılan taziye defterini imzalamıştır.

23-25 Nisan

- Katar'ın eski Kültür Bakanı ve mevcut Devlet Bakanı Dr. Hamad bin Abdülaziz Elkuvari, 23-25 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara'yı ziyaret etmiştir. Mezkûr ziyareti çerçevesinde 23 Nisan 2019 tarihinde Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni (ORSAM) ziyaret eden Bakan Elkuvari, ORSAM yetkilileriyle bölgesel gelişmelere ilaveten ülkemizle Katar arasındaki akademik ve kültürel ilişkileri geliştirme konusunda fikir alışverişinde bulunmuştur. Bakan Elkuvari, 24 Nisan 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiş ve 25 Nisan 2019 tarihinde Bilkent Üniversitesi'nde düzenlenen " Teori ve Pratikte Kültürel Diplomasi: Model olarak Türkiye-Katar Kültürel İlişkilerinin İncelenmesi " temalı panelde katılımcılara hitap etmiştir.

24-25 Nisan

- Çanakkale Kara Savaşlarının 104. Yıldönümü Anma Törenleri, 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Törenlere, Avustralya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Angus John Campbell, Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Trevor Mallard, Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Andrew Clark, Yeni Zelanda Savunma Bakanlığı Müsteşarı Helene Quilter, İngiltere Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Sir Mark Carleton-Smith, Fransa Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ulusal Toprak Komutanı Tümgeneral Christian Bailly ve Ankara’da mukim birçok Büyükelçi katılmıştır.

Törenler vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Trevor Mallard, Ankara’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’u ziyaret etmiş ve Sayın Bakanımızla görüşme gerçekleştirmiştir. Keza, törenler vesilesiyle Meclis Başkanlığımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Avustralya-Viktorya karma Parlamenter heyeti, Çanakkale Kara Savaşlarının 104. Yıldönümü Anma Törenlerine katılımın yanısıra, İstanbul’da özel sektör temsilcileriyle (Bakanlığımız eşgüdümünde Elektrik ve Elektronik İhracatçılar Birliği ve DEİK üyeleriyle) bir araya gelmiş, 23 Nisan günü TBMM Meclis Başkan Vekili Sayın Süreyya Sadi Bilgiç ve Türkiye-Avustralya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır tarafından kabul edilmiş ve Çanakkale Valisi ile görüşme yapmıştır.

- Belçika Temsilciler Meclisinde 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde görüşülen ve “uluslararası bir mahkeme kararı ile tespit edilmiş bulunan soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş suçları gibi eylemlerin inkârının cezalandırılmasını” öngören yasa tasarısına, 1915 olaylarının da dahil edilmesi yönündeki Ermeni girişimleri akim kalmış, tasarı ilk haliyle kabul edilerek yasalaşmıştır.

- İSEDAK İzleme Komitesi'nin 35. Toplantısı, 24-25 Nisan 2019 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’ın başkanlığında Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

24-27 Nisan

- Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Dünya Sağlık Örgütü'nün teknik işbirliğiyle, 24-27 Nisan 2019 tarihinde İstanbul'da İkinci Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bakanlığımızın evsahipliği yaptığı Kongre’ye Bakanlığımızca da destek sağlanmıştır.

25 Nisan

-Ülkemize atanan yeni Arjantin Büyükelçisi Jorge Mastropietro, Sayın Cumhurbaşkanımıza 25 Nisan 2019 tarihinde güven mektubunu sunmuştur.

-Dominik Cumhuriyeti’nin ülkemize atanan ilk Büyükelçisi Elias Serulle, Sayın Cumhurbaşkanımıza 25 Nisan 2019 tarihinde güven mektubunu sunmuştur.

- Ticaret Bakanlığımızın girişimiyle, 25 Nisan 2019 tarihinde Bağdat’ta “Irak’ın Yeniden İnşası Forumu” düzenlenmiştir. Foruma, Irak Ticaret Bakanı Muhammed Haşim el-Ani ve Bağdat Büyükelçimiz Sayın Fatih Yıldız'ın yanı sıra Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ile Türk ve Iraklı müteahhitler katılmıştır. Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Bağdat Büyükelçimizle Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir. Forum vesilesiyle, Türk firmalarının Irak’ın yeniden imarına sağlayabileceği katkılar ele alınmıştır.

25-26 Nisan

- Onikinci Suriye konulu Yüksek Düzeyli Astana Toplantısı, 25-26 Nisan 2019 tarihlerinde Nur-Sultan’da gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetle temsil edildiği toplantıda, İdlip ve Fırat’ın doğusu başta olmak üzere Suriye sahasındaki gelişmeler ele alınmıştır. Toplantı çerçevesinde, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması yönünde sürdürülen çabalar bağlamında Anayasa Komitesi’nin en kısa sürede Cenevre’de kurulması istişare edilmiştir. Taraflar, Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların müteakip turlarına, Irak ve Lübnan’ın gözlemci statüsünde davet edilmesinde anlaşmışlardır. Toplantı marjında ayrıca, zorla alıkonan kişilerin serbest bırakılmasını teminen kurulan Çalışma Grubu’nun sekizinci toplantısı da düzenlenmiştir. Suriye konulu yüksek düzeyli toplantıların onüçüncüsünün önümüzdeki Temmuz ayında Nur-Sultan’da yapılması kararlaştırılmıştır.

25-27 Nisan

- "Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu"nun (BRF) ikinci toplantısı, Çin Halk Cumhuriyeti’nin evsahipliğinde 25-27 Nisan 2019 tarihlerinde Pekin’de gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Forum’a ülkemizi temsilen Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

25-28 Nisan

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın, Hindistan Başbakanı’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval’la görüşmek üzere 25-28 Nisan 2019 tarihlerinde Hindistan’ı ziyaret etmiştir.

26 Nisan

- Portekiz Parlamentosu, 26 Nisan 2019 tarihinde yayınladığı bir açıklamayla, 1915 olayları konusunda Ermeni tezlerini kabul eden bir üzüntü beyanında bulunmuştur. Bakanlığımızca, tarihi siyasallaştıran, uluslararası hukuku ve Avrupa hukukunu hiçe sayan bu tür yaklaşımların kabul edilemez olduğuna dair bir açıklama yapılmıştır.

27-30 Nisan

- Kosova Ekonomik Kalkınma Bakanı Valdrin Lluka, “İkinci Uluslararası Küresel Barış Konferansı” çerçevesinde, 27-30 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyarette bulunmuştur.

28 Nisan

- Sayın Bakanımız, Irak’ı ziyaretleri kapsamında 28 Nisan 2019 tarihinde Bağdat’ta Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Muhammet Halbusi, Irak Dışişleri Bakanı Muhammet El Hekim ve Türkmen temsilcileriyle, Basra’da Basra Valisi Esad Eydani, Basra Vilayet Meclisi üyeleri ve Basra Aşiretleriyle görüşmüştür. Sayın Bakanımız, 29 Nisan’da ise Erbil’de IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ve Türkmen toplumunun öndegelenleriyle görüşmüştür. Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen temaslarda, terörle mücadele ve Irak’ın yeniden imarı başta olmak üzere, ikili ilişkilerimizin tüm veçheleri ele alınmış ve bölgesel meseleler hakkında istişare edilmiştir.

28-29 Nisan

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, Türkiye-İran Ulaştırma Karma Komisyonu (UKK) 8. Toplantısı çerçevesinde 28-29 Nisan 2019 tarihlerinde Tahran’ı ziyaret etmiştir.

28-30 Nisan

- Macaristan Başbakanlık Kurumundan sorumlu Bakan Gulyas Gergely, Konrad Adenauer Vakfı ile Başkent Üniversitesi ortaklığında 28-30 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansı’na katılmıştır.

- Kanada Genelkurmay Başkanı Jonathan Vance, 28-30 Nisan 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

29-30 Nisan

- AGİTPA İpek Yolu Destek Grubu Uluslararası Konferansı, 29-30 Nisan 2019 tarihlerinde Minsk'te düzenlenmiş olup, anılan Konferansa Milletvekili ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) Türk Grubu Başkanı Sayın Nabi Avcı katılmıştır.

30 Nisan

- Sayın Bakanımız, Vişegrad Grubu (V4) + Türkiye Dışişleri Bakanları Dördüncü Toplantısına katılmak üzere 30 Nisan 2019 tarihinde Slovakya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın Slovak, Çek, Polonyalı ve Macar muhataplarıyla biraraya geldiği V4+Türkiye toplantısında, Türkiye-AB ilişkilerinin yanı sıra Ortadoğu’daki güncel gelişmeler ile terörle mücadele ve düzensiz göç dahil olmak üzere çeşitli uluslararası meseleler ele alınmıştır. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle ayrıca, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajčák’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi başkanlıklarında, 30 Nisan 2019 tarihinde Ankara’da ikili ve bölgesel siyasi istişareler düzenlenmiştir.