Mart

1-2 Mart

- Çad Cumhurbaşkanı İdriss Deby İtno’ya Şubat ayında ülkemizi ziyareti sırasında refakat eden Çad Savunma Bakanı Daoud Yaya Brahim, beraberindeki heyetle 1-2 Mart 2019 tarihlerinde İzmir’de BMC, İstanbul’da Öztek Tekstil’in tesislerini ziyaret etmiş ve anılan şirketlerimizin yetkilileriyle temaslarda bulunmuştur.

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi 46. Toplantısı 1-2 Mart 2019 tarihlerinde Abu Dabi’de düzenlenmiş olup, ülkemiz sözkonusu toplantıya Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal başkanlığındaki heyetle katılım sağlamıştır.

3 Mart

- Estonya’da 3 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen Parlamento seçimlerinde, Reform Partisi % 28,8’lik oy oranıyla birinci sırada gelmiştir. İktidardaki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Merkez Parti ise % 23 oranında oy alabilmiştir. Estonya Muhafazakâr Halk Partisi (EKRE) % 17,8 oranda oy almış ve bir önceki seçimlere göre oy oranını % 9,7 oranında artırarak seçimin en çok kazanan partisi olmuştur. Seçimler sonucunda Parlamentoda temsil hakkı kazanan Anavatan Partisi % 11,4; Sosyal Demokrat Parti ise % 9,8 oranında oy almıştır.

3-4 Mart

- Filistin'in Avrupa ülkelerinde görevli Büyükelçiler Toplantısı, Bakanlığımızın evsahipliğinde 3-4 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Filistin'in Avrupa'daki 33 Büyükelçisinin iştirak ettiği etkinliğin açılış oturumuna Sayın Bakanımızın yanısıra Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile Filistin Ulusal Fonu Genel Direktörü Ramzi Khoury katılmışlardır. Sayın Bakanımız, toplantı öncesinde ayrıca Bakan Malki'yle başbaşa görüşmüştür. Basına açık olarak düzenlenen açılış oturumunda sırasıyla Bakan Malki ile Sayın Bakanımız birer konuşma yapmışlar, daha sonra Filistin'in İstanbul Başkonsolosu olarak görev yaptığı sırada 19 Aralık 2018 tarihinde İstanbul'da vefat eden Abdülkerim El Hatip'in eşi ve çocuklarına, Sayın Bakanımız ve Bakan Malki tarafından Filistin Devlet Başkanlığı Onur Nişanı takdim edilmiştir.

Toplantı kapsamında Sayın Bakanımız, Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, BM Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Pierre Krahenbühl ve Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Abdul Rahim Sayed Jan’ın katılımıyla, Afganistan’ın UNRWA yararına topladığı 1 milyon Dolarlık katkının takdim töreni 3 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu tören kapsamında Sayın Bakanımız ayrıca UNRWA Genel Komiseri Pierre Krahenbühl’ü kabul etmiştir.

- Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, 3-4 Mart 2019 tarihlerinde Katar'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, Katar toplumunda yaratıcılık ve mükemmellik kültürünü yaymayı, öğrencileri olağanüstü akademik başarıya ulaşmaya teşvik etmeyi amaçlayan ve eğitim alanında üstün başarılar sergileyen farklı seviyelerdeki öğrencilerin ödüllendirildiği 12. Eğitimde Mükemmeliyet Ödül Töreni'ne iştirak etmiş; Katar Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanı Dr. Muhammed bin Abdülvahid El Hammadi’yle bir görüşme gerçekleştirmiş; ayrıca, Doha Büyükelçiliğimize bağlı Türk Okulu'nu, Katar Bilim ve Teknoloji Okulu'nu, özel ihtiyaçlara sahip öğrenciler için kurulan El Hedaya Okulu'nu ve Katar Milli Kütüphanesi'ni ziyaret etmiştir.

- Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ikili eğitim konularını ele almak üzere 3-4 Mart 2019 tarihleri arasında Katar'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

3-9 Mart

- BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Kurulu 3-9 Mart 2019 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu kapsamda Ankara ve Gaziantep’te çeşitli temaslarda bulunmuş, UNICEF ve kurumlarımızca ülkemizde geçici koruma altında bulunmakta olanlar da dahil olmak üzere çocuklara yönelik yürütülen programlar hakkında bilgi almış, çeşitli merkezleri ziyaret etmiştir.

4 Mart

- Başkan Trump, 4 Mart 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi [1] kapsamından çıkarılmasına karar verildiğini duyurmuştur. Karar, açıklama tarihinden 60 gün sonra yürürlüğe girecektir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi François Sénémaud’yu 4 Mart 2019 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye’nin kuzeydoğusundaki durum, İdlip gerginliği azaltma bölgesinde yaşanan gelişmeler ve siyasi çözüm sürecinde gelinen aşama ele alınmıştır.

5 Mart

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, ilk yurtdışı ziyaretini 5 Mart 2019 tarihinde KKTC’ye gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakanılığı Suriye Angajmanı ve DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey’yi 5 Mart 2019 tarihinde Bakanlığımızda kabul etmiştir. Görüşmede, ABD’nin Suriye’den çekilme kararı, Fırat’ın doğusunda güvenli bölgenin tesisi, Münbiç Yol Haritası, İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki gelişmeler ile siyasi süreçteki son durum ele alınmıştır.

5-6 Mart

- Sayın TBMM Başkanımız, 5-6 Mart 2019 tarihlerinde Azerbaycan’ı ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız, ziyaret kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Milli Meclis Başkanı Asadov ve Başbakan Mammedov’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

7 Mart

- Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ile Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreteri Helga Schmid başkanlığındaki heyetler arasında 7 Mart 2019 tarihinde Brüksel’de düzenlenmiştir. Sözkonusu istişareler kapsamında savunma ve güvenlik konuları ile bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

7-8 Mart

- Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, beraberindeki heyetle Paris’te 7-8 Mart 2019 tarihlerinde OECD Merkezi'nde düzenlenen Milli Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesi Tanıtım Toplantısı'na katılmıştır.

8 Mart

- Küba’nın Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, 8 Mart 2019 tarihinde Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’a bir nezaket ziyaretinde bulunmuştur.

11 Mart

- Sayın Bakanımız, ülkemize gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında 11 Mart 2019 tarihinde KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’la Antalya’da görüşmüştür.

- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs konusunda geçici olarak görevlendirdiği Danışman Jane Holl Lute, 11 Mart 2019 tarihinde Antalya’da Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

- Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 11 Mart 2019 tarihinde Romanya’nın AB Dönem Başkanlığı kapsamında Bükreş’te AB aday ülkelerinin katılımıyla düzenlenen Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanlar ve Devlet Sekreterleri Gayrıresmi Toplantısı’na katılmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, toplantı marjında Finlandiya Devlet Sekreteri ile Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı AB Direktörü ile görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

11-12 Mart

- Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu’ndan (BTTADK) müteşekkil bir heyet, 11-12 Mart 2019 tarihinde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Batı Trakya Türk Azınlığının önde gelen üyelerinden oluşan BTTADK heyeti, ziyaret çerçevesinde, Sayın TBMM Başkanımız ile çalışma yemeğinde bir araya gelmiş; Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nda temaslarda bulunmuş; ayrıca, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran tarafından Bakanlığımızda kabul edilmiştir.

11-14 Mart

- İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeler Parlamentolar Birliği (İSİPAB) 14. Konferansı, 11-14 Mart 2019 tarihleri arasında Rabat'ta düzenlenmiş olup, ülkemiz sözkonusu Konferansa TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop başkanlığındaki heyetle katılım sağlamıştır. Konferans marjında TBMM Başkanımız, Fas Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Habib El Malki ve Danışmanlar Meclisi Başkanı Hakim Benchamass’la görüşmeler gerçekleştirmiştir.

12 Mart

- Sayın Bakanımız, Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği adaylığı çerçevesinde 12 Mart 2019 tarihinde Yunanistan'ın eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12-14 Mart

- Suriye’ye ve Suriyeli mültecilere evsahipliği yapan bölge ülkelerine yönelik temel mali taahhüt platformu olma niteliğini taşıyan “Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi" konulu III. Brüksel Konferansı, AB-BM eş-başkanlığında 12-14 Mart 2019 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenmiştir.

Konferansın 14 Mart 2019’da gerçekleştirilen Bakanlar Oturumuna Sayın Bakanımız başkanlığındaki heyetle katılım sağlanmıştır. 12-13 Mart’ta gerçekleştirilen ve bölge ülkelerinden 500 civarında sivil toplum kuruluşunun katılımıyla yapılan STK oturumlarına ise ilgili kurumlarımızdan yetkililer iştirak etmiştir.

Toplantıda donör ülkeler, Suriye’ye ve ülkemiz dahil, Suriyelileri ağırlayan bölge ülkelerine 2019 yılı için 6,16 milyar Avro mali yardım taahhüt etmişlerdir. Toplantıda Sayın Bakanımız, ülkemizin Suriyelilere yaptığı yardımlar hakkında bilgi vermiş, yük ve sorumluluk paylaşımı çerçevesinde uluslararası toplumdan beklentilerimizi dile getirmiştir

Sayın Bakanımız, Konferans marjında, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’i kabul etmiştir. Görüşmede, siyasi çözüm süreci çerçevesinde Anayasa Komitesi çalışmalarında gelinen aşama, muhalefet ve rejimin elinde zorla alıkonanların karşılıklı olarak serbest bırakılması konuları gündeme gelmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal, Türkiye-Irak siyasi istişarelerini gerçekleştirmek ve Bağdat ve Erbil’de temaslarda bulunmak üzere 12-14 Mart 2019 tarihlerinde Irak’ı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ve Irak Dışişleri Bakanlığı Nizar Hayrullah başkanlığında düzenlenen siyasi istişarelerde ikili ilişkilerin tüm boyutları ele alınmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız ziyaret vesilesiyle Irak Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Falih Feyyad ve Türkmen öndegelenlerle de görüşmüştür. Sayın Bakan Yardımcımız, Erbil’deki temasları kapsamında IKBY Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve IKBY Parlamentosu’nda ITC Milletvekili Aydın Maruf’la görüşmüş, ITC Erbil İl Başkanlığını ziyaret etmiştir.

13 Mart

- Avrupa Parlamentosu’nun, tavsiye kararı niteliğindeki 2018 Türkiye Raporu, 13 Mart 2019 tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda 370 olumlu, 109 olumsuz ve 143 çekimser oyla kabul edilmiştir. Verilen aleyhte ve çekimser oyların oranının yüksekliği, bu tavsiye kararının esasında 751 üyeli AP içinde de sağlam bir zemin bulmadığını göstermektedir. AP’de hâkim olmaya başlayan sağ ve sol aşırı akımlar bu raporu gerçekleri yansıtmayan, dışlayıcı ve ayrımcı populist bir metin haline dönüştürmüştür. İlişkilerimizin ana eksenini oluşturan katılım müzakerelerinin askıya alınmasına yönelik çağrı, Avrupa Parlamentosu’nun vizyoner bir bakış açısından yoksun olduğunu ve ahde vefa ilkesine saygı duymadığını açıkça ortaya koymaktadır.

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, KKTC eski Başbakanı İrsen Küçük’ün cenaze törenine katılmak üzere 13 Mart 2019 tarihinde KKTC’yi ziyaret etmiştir.

- Sayın Bakanımız ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos, 13 Mart 2019 tarihinde Brüksel'de düzenlenen Suriye konulu III. Brüksel Konferansı marjında bir araya gelmişlerdir.

13-15 Mart

- Moğolistan Savunma Bakanı Nyamaa Enkhbold, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın davetine icabetle 13-15 Mart 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15 Mart

- Ankara Anlaşması kapsamında kurulan ve Türkiye-AB ilişkilerinin en üst düzeyde karar alma organı olan Ortaklık Konseyi’nin 54. toplantısı, dört senelik bir aranın ardından 15 Mart 2019 tarihinde Brüksel’de toplanmıştır. Toplantıya ülkemiz adına Sayın Bakanımız ile Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, AB tarafından ise AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn katılmıştır. Üye ülke temsilcilerinin de bulunduğu Ortaklık Konseyi toplantısında katılım müzakereleri, siyasi kriterler, ekonomik kriterler, AB müktesebatına uyum, vize muafiyeti süreci, Gümrük Birliği’nin işleyişi ve mali işbirliği başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkilerinin farklı boyutları görüşülmüştür. Toplantı öncesinde heyetler, gayrıresmi formatta bir araya gelerek dış politika konularını ve bölgesel gelişmeleri değerlendirmiştir.

- 15 Mart 2019 tarihinde UNESCO Daimi Temsilciliğimiz tarafından UNESCO Genel Merkezi'nde, 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine kaydedilen Truva Antik Kenti’ne ilişkin bir konferans düzenlenmiştir.

15-18 Mart

- 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde Cuma namazı esnasında Al Noor ve Linwood camilerine yönelik eşzamanlı terör saldırıları gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu saldırılarda 51 kişinin hayatını kaybettiği ve aralarında 3 vatandaşımızın da bulunduğu 50 kişinin yaralandığı açıklanmıştır.

Saldırıların ardından, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ile Sayın Bakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın taziyelerini iletmek, İslamofobi ve yabancı düşmanlığına karşı ortak kararlılığımızı vurgulamak ve ülkemizin bu menfur terör saldırısı karşısında Yeni Zelanda ile dayanışmasını göstermek amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 17-18 Mart 2019 tarihlerinde Yeni Zelanda’yı ziyaret etmişlerdir.

17-19 Mart

- Kosova Başbakan Yardımcısı Fatmir Limaj, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Töreni vesilesiyle 17-19 Mart 2019 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

- 17-19 Mart 2019 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret eden Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Ziydan, Anayasa Mahkemesi Başkanımız Prof. Dr. Zühtü Arslan, Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Yargıtay Birinci Başkanımız Sayın İsmail Rüştü Cirit ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Mehmet Akarca’yla görüşmüştür. Görüşmelerde yargı alanında işbirliği imkânları ele alınmıştır.

17-21 Mart

- Sağlık Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Emine Alp Meşe, 17-21 Mart 2019 tarihli Güney Kore ziyareti çerçevesinde, 20 Mart 2019’da Güney Kore Sağlık ve Refah Bakan Yardımcısı Kwon Deok-Cheol ile bir araya gelerek, geleneksel ve tamamlayıcı tıp, ilaç/tıbbi cihaz temini, yaşlı bakımı ve sağlık turizmi konularında muhtemel işbirliği fırsatlarını ele almıştır.

18 Mart

- 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle, şehit düşen Bakanlığımız mensupları ile diğer kamu görevlilerimizi ve aile fertlerini anmak üzere, şehit yakınları ve Bakanlığımız mensuplarının katılımlarıyla 18 Mart 2019 tarihinde anma töreni düzenlenmiştir.

18-19 Mart

- Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, 19 Mart 2019 tarihinde Tokyo Ulusal Sanat Merkezi'nde yapılacak "The Treasures and the Tradition of 'Lâle' in the Ottoman Empire" başlıklı serginin açılış resepsiyonuna katılmak üzere 18-19 Mart 2019 tarihlerinde Tokyo'yu ziyaret etmiştir.

18-20 Mart

- YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve beraberindeki heyet, 18-20 Mart 2019 tarihlerinde Uganda'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

19 Mart

- Ülkemiz ile Hollanda arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Hollanda Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Genel Direktörü Thijs Van der Plas başkanlığındaki heyetler arasında, 19 Mart 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

20 Mart

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Libya Başkanlık Konseyi ve Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Feyyaz Sarraj’la 20 Mart 2019 tarihinde Ankara’da görüşmüştür.

- 20 Mart 2019 tarihlerinde Doha’da düzenlenen ve 12 firmamızın katıldığı "7. Uluslararası Tarım Fuarı"na (AgriteQ 2019) Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin başkanlığındaki bir heyetle iştirak edilmiştir. Sayın Tarım ve Orman Bakanımızın fuar marjında Katar Belediyecilik ve Çevre Bakanı Abdullah bin Abdülaziz bin Turki El Subaiye’yle yaptığı görüşmesinde su ürünleri yetiştiriciliği, balıkçılık, seracılık ve dikey tarım alanları başta olmak üzere çeşitli konularda ülkemizle Katar arasındaki işbirliği imkânları ele alınmıştır.

20-22 Mart

- Güney-Güney İşbirliği İkinci Yüksek Düzeyli BM Konferansı (BAPA+40), 20-22 Mart 2019 tarihlerinde Buenos Aires’te gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Konferansa Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığında, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun’un da yer aldığı bir heyet ile katılım sağlanmıştır.

Konferans, gelişmekte olan ülkeler arasında teknik işbirliğinin teşvik edilmesi ve uygulanmasına dair “Buenos Aires Eylem Planı”nın (BAPA) kabul edilmesinin 40. yıldönümünde gerçekleştirilmiş olup, Konferansta Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal tarafından ülke beyanımız yapılmıştır. Konferansın son gününde BAPA +40 Konferansı Sonuç Belgesi kabul edilmiştir.

Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, konferans marjında, Arjantin Dışişleri Bakan Yardımcısı Gustavo Zlauvinen, Tanzanya Dışişleri ve Doğu Afrika İşbirliği Bakan Yardımcısı Damas Daniel Ndumbaro ve Panama Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Direktörü Selina Banos ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Mart

- Yunanistan Dışişleri Bakanı Georgios Katrugalos, Sayın Bakanımızın davetine icabetle 21 Mart 2019 tarihinde Antalya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye-Yunanistan ikili siyasi ve ekonomik ilişkileri, azınlıklar ve Ege meseleleri ile iki ülke arasında işbirliğini ilerletmeye yönelik somut projeler ele alınmıştır.

- Anadolujet, 21 Mart 2019 tarihinde Gaziantep-Erbil ve Diyarbakır-Erbil arasında karşılıklı seferlere başlamıştır.

22 Mart

- İİT Zirve Dönem Başkanı olan ülkemizin çağrısı üzerine, 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısı başta olmak üzere, artan İslam karşıtlığı ile ırkçı ve yabancı düşmanı şiddet eylemlerini ele almak amacıyla, 22 Mart 2019 tarihinde İstanbul’da İİT Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı düzenlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ve Sayın Bakanımızın başkanlığında gerçekleştirilen sözkonusu toplantıya, aralarında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Sudan Dışişleri Bakanı El Dirdieri Mohamed Ahmed, Somali Dışişleri Bakanı Ahmed Isse Awad, Afganistan Dışişleri Bakanı Selahuddin Rabbani, Bangladeş Arazi Bakanı Saifuzzaman Chowdhury, Maldivler Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Khaleel ve Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi’nin de bulunduğu 19 ülkeden Bakan seviyesinde katılım sağlanmıştır.

Toplantı marjında Sayın Bakanımız çeşitli görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile İsviçre Federal Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Pascale Baeriswyl arasında, 22 Mart 2019 tarihinde Ankara’da Türkiye-İsviçre siyasi istişareleri düzenlenmiştir. İstişarelerde, tüm boyutlarıyla ikili ilişkilerimiz ve işbirliği alanlarının yanısıra, Avrupa Birliği’yle ilişkiler ve ortak gündemimizde yer alan çeşitli bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

23-25 Mart

- 23-25 Mart 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Katar Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ganim bin Şahin El Ganim, anılan ziyareti kapsamında 25 Mart 2019 tarihinde Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar Güler’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24 Mart

- Tayland’da 24 Mart 2019 tarihinde genel seçimler yapılmıştır.

25 Mart

- Şili ile siyasi istişarelerin altıncı turu, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ve Şili Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Büyükelçi Patricio Torres başkanlıklarındaki heyetler arasında 25 Mart 2019 tarihinde Santiago’da gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal, Şili Dışişleri Bakanı Roberto Ampuero Espinoza tarafından da kabul edilmiştir.

26 Mart-2 Nisan

- Irak Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Maan Hitavi ve beraberindeki heyet, Yüksek Seçim Kurulu’nun davetlisi olarak 26 Mart-2 Nisan 2019 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiştir.

27 Mart

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Thani'nin himayesinde gerçekleştirilen Katar Ulusal Müzesi'nin açılış törenine katılmak üzere 27 Mart 2019 tarihinde Doha’yı ziyaret etmiş; bu ziyareti kapsamında ayrıca Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife El Thani’yle görüşmüş ve Doha’da konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri Kara Unsur Komutanlığı’nı ziyaret etmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal, Peru Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Genel Sekreter Büyükelçi Espinar'la 27 Mart 2019 tarihinde Lima’da siyasi istişarelerde bulunmuş ve Peru Dışişleri Bakanı Popolizio tarafından kabul edilmiştir

- Ülkemiz ile Avusturya arasındaki kültür istişareleri, 27 Mart 2019 tarihinde Viyana’da Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile Avusturya Dışişleri, Avrupa ve Uyum Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Dr. Johannes Peterlik tarafından gerçekleştirilmiştir.

28 Mart

- KKTC Başbakanı Tufan Erhürman, “Kıbrıs Barış Harekâtı Milli Mücadele Madalyaları Tevcih Töreni” münasebetiyle, 28 Mart 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiş; bu vesileyle Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’la da bir araya gelmiştir.

- 28 Mart 2019 tarihinde Ankara'da, Bakanlığımız ve Birleşmiş Milletler eş-evsahipliğinde, Orta Asya ülkeleri ve Azerbaycan'ın çoktaraflı/küresel insani yardım sistemine entegre edilmesi için bir çalıştay düzenlenmiştir. Açılış konuşması Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından yapılan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’ın katıldığı çalıştayda AFAD, TİKA ve Kızılay görev alanları ve insani yardımlarımız konularında sunuş yapmış; anılan ülkelerin küresel insani yardım sistemine entegrasyonunun sağlanmasına dair fikir alışverişinde bulunulmuştur.

- “Ortadoğu'da Akademik Mirası Korumak" başlıklı proje çerçevesinde düzenlenen konferansların dördüncüsü, 28 Mart 2019 tarihinde Vaşington’da kain National Press Club'da gerçekleştirilmiştir. Etkinliğe YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan başkanlığındaki bir heyet iştirak etmiştir.

29 Mart

- Sayın Bakanımız ve RF Dışişleri Bakanı Lavrov’un eşbakanlıklarını yürüttüğü Türkiye-Rusya Federasyonu Ortak Stratejik Planlama Grubu’nun VII. Toplantısı, 29 Mart 2019 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay 29 Mart 2019’da Romanya-Bulgaristan-Yunanistan-Sırbistan Dörtlü Yüksek Düzey İstişare Toplantısı vesileyle Romanya’yı ziyaret etmiş ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

30 Mart

- Slovakya’da ikinci turu 30 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Zuzana Čaputová oyların %58,4'ünü alarak seçimi kazanmıştır. 15 Haziran 2019 tarihinde görevine başlaması öngörülen, liberal eğilimli İlerici Slovakya Partisi’nin (Parlamento’da temsil edilmemektedir) Başkan Yardımcısı olan avukat ve aktivist Čaputová, ülke tarihinin ilk kadın Cumhurbaşkanı olacaktır.[1] ABD, fakir ve gelişmekte olan ülkelere destek vermek amacıyla 1974 yılında yürürlüğe koyduğu “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi” (GTS-GPS) kapsamında, belirli ülkelerden belirli ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine izin vermektedir.