Eylül 2019

31 Ağustos – 1 Eylül

- Mali Cumhurbaşkanı Ibrahim Boubacar Keita beraberinde bir heyetle, 28-30 Ağustos 2019 tarihlerinde Japonya’da düzenlenen Tokyo Afrika Kalkınması Uluslararası Konferansı (TICAD)’dan dönerken 31 Ağustos- 1 Eylül 2019 tarihlerinde ülkemizde eskal yapmış, bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasının 80'inci yıldönümü kapsamında, Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen anma törenine katılmıştır.

2-4 Eylül

- Çek Cumhuriyeti Başbakanı Andrej Babiş, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle, 2-4 Eylül 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Babiş’e ziyaretinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Karel Havliçek, çeşitli Bakan Yardımcıları ve çok sayıda iş insanından oluşan bir heyet eşlik etmiştir.

Başbakan Babiş ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınmış, ayrıca güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Başbakan Babiş ayrıca, beraberindeki heyetle birlikte TOBB ve DEİK tarafından düzenlenen etkinliklere katılmıştır.

-Sayın Bakanımız, 2-4 Eylül 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (BMMYK) Flippo Grandi’yi 3 Eylül’de kabul etmiştir. Görüşmede, BMMYK ile işbirliğimiz ve 17-18 Aralık 2019’da Cenevre’de gerçekleştirilecek olan Küresel Mülteci Forumu hazırlıkları ele alınmıştır.

Yüksek Komiser Grandi ayrıca, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Reha Denemeç tarafından da kabul edilmiş, AFAD Başkanı Dr. Sayın Mehmet Güllüoğlu ile görüşmüştür.

5 Eylül

- BM Genel Sekreteri Suriye Özel Temsilcisi Pedersen ve beraberindeki heyet Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal tarafından kabul edilmiş, görüşmede Suriye'deki güncel durum ve siyasi süreç ele alınmıştır.

5-6 Eylül

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Milano merkezli İtalya'nın öndegelen düşünce kuruluşlarından Ambrosetti Vakfı tarafından bu yıl "Intelligence on the World, Europe and İtaly" temasıyla düzenlenen foruma katılmıştır.

7-9 Eylül

- Sayın Bakanımız, başta Kıbrıs meselesi ile Doğu Akdeniz’e ilişkin son gelişmeler olmak üzere ortak gündemimizdeki konuları ele almak amacıyla 7-9 Eylül 2019 tarihlerinde KKTC’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yanısıra Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin genel başkanlarıyla biraraya gelmiş; ayrıca, KKTC Başbakanı Ersin Tatar’a nezaket ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyareti kapsamında Sayın Bakanımız Kapalı Maraş bölgesinde de incelemelerde bulunmuştur.

10 Eylül

-Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic, Sayın Bakanımızın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında gerçekleşen başbaşa ve heyetlerarası görüşmelere ilaveten Bakan Darmanoviç, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiştir.

11 Eylül

-Sayın Bakanımız, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile 11 Eylül’de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede, NATO’yla işbirliğimiz ele alınmıştır.

11-12 Eylül

-TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır 11-12 Eylül 2019 tarihlerinde Belarus’u ziyaret etmiştir.

13 Eylül

-Türkiye ile Avrupa Birliği arasında siyasi direktörler düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı, 13 Eylül’de Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı başkanlığındaki heyetimiz ile AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Jean Christophe Belliard ile AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürü Christian Danielsson başkanlıklarındaki AB heyeti arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, AB’ye katılım müzakereleri sürecimizdeki gelişmeler, katılım öncesi fonlar dahil mali işbirliği, vize muafiyeti süreci ve Gümrük Birliği güncellemesinin yanısıra, terörle mücadele, göç, güvenlik ve savunma gibi AB’yle işbirliğimizin temel alanlarını oluşturan konular ele alınmıştır.

15 Eylül

-İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun “İsrail seçimlerini kazanması halinde işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan toprakları ilhak etme niyetine dair açıklamalarını” ele almak amacıyla ve Suudi Arabistan'ın talebi üzerine 15 Eylül’de Cidde’deki İİT Merkezinde düzenlenmiştir.

Sayın Bakanımızın da katılım sağladığı toplantının sonunda Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından Filistin konulu bir karar kabul edilmiştir. Karar metninde, İsrail’in yasadışı adımları ve oldubittileri reddedilirken, BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarının ihlal edildiği belirtilerek Filistin sorununun çözümü yönünde çoktaraflı bir siyasi bir süreç başlatılması için uluslararası toplumla birlikte çalışma kararlılığı kaydedilmiştir.

15-16 Eylül

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Bakü’de yapılan Türkiye-Azerbaycan 8. Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'na katılmıştır.

16 Eylül

-Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 16 Eylül’de Ankara’da Astana formatında düzenlenen Türkiye-İran-Rusya Üçlü Zirve Toplantısı vesilesiyle ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız her iki liderle de görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Temaslarda Anayasa Komitesi’nin sivil toplum temsilcilerine ilişkin mutabakat sağlanmış, İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesine yönelik rejim saldırılarından duyduğumuz kaygı, bölgeye ilişkin beklentilerimizle birlikte güçlü şekilde vurgulanmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne tehdit oluşturan ayrılıkçı gündemlerin ve gayrimeşru özyönetim teşebbüslerinin reddedildiği belirtilmiştir.

Irak, Lübnan ve Ürdün’le birlikte Suriyeli mültecilerin geri dönüşüne dair uluslararası konferans düzenleme girişimimize destek talep edilmiştir.

-Türkiye-Azerbaycan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VIII. Dönem Toplantısı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ile Azerbaycan Başbakanı Sayın Nevruz Memmedov Eşbaşkanlıklarında 16 Eylül 2019 tarihinde Bakü’de düzenlenmiştir.

KEK kapsamında, Türkiye ile Azerbaycan’ın ortak gündeminde yer alan, ticaretten tarıma, eğitimden sağlığa geniş yelpazede birçok konu ele alınmış, ayrıca, bu alanlarda işbirliğimizi geliştirmeyi sağlayacak ahdi yapı güçlendirilmiştir.

16-20 Eylül

-Romanya Kraliyet Ailesi mensubu Prens Radu ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız Sayın Mustafa Şentop ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile görüşmüştür.

17 Eylül

-Libya’daki çatışmaların son bulması ve ülkede BM öncülüğündeki siyasi sürece geri dönülmesi amacıyla Almanya’nın girişimiyle 17 Eylül 2019 tarihinde BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile ülkemiz, Almanya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın katılım sağladığı özel temsilciler düzeyinde bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya ülkemizi temsilen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Büyükelçi Dr. İbrahim Kalın katılmıştır.

-“2020 Türkiye-Ürdün Kültür Yılı”nın ahdi zeminini teşkil eden Niyet Bildirgesi metni, Ürdün’e gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Ürdünlü karşıtı tarafından 17 Eylül 2019 tarihinde imzalanmıştır.

18-22 Eylül

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ve beraberindeki heyet 18-22 Eylül 2019 tarihleri arasında Taşkent’te düzenlenen "CARCE Bölgesel Enerji Bakanları Diyaloğu”na katılmak üzere Özbekistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Özbek Enerji Bakanı Alişer Sultanov ve Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi Başkanı Babür İslamov’la görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

19 Eylül

-Türk Konseyi’nin (TK) 3 Eylül 2018’de Kırgızistan’da düzenlenen VI. Zirvesine gözlemci üye olarak katılan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türk Konseyi’ni Budapeşte’de bir ofis açmaya davet etmişti. Sözkonusu Temsilcilik Ofisi’nin açılışı Sayın Bakanımız ve diğer TK üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla 19 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Açılış vesilesiyle Sayın Bakanımız diğer Dışişleri Bakanlarıyla birlikte Macaristan Başbakanı tarafından da kabul edilmiş; ayrıca, muhataplarıyla görüşmelerde bulunmuştur.

19-21 Eylül

- KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenen “Kıbrıs’ta Son Söz” Paneline katılmak üzere 19-21 Eylül 2019 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından kabul edilmiş ve KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlenen “KKTC Turizm İşbirliği Toplantısı” etkinliğine de iştirak etmiştir.

20 Eylül

-Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi Kalkınma Araştırmaları Merkezi (DRC) ile 20 Eylül’de Bakanlığımızda bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile DRC Başkan Vekili ve aynı zamanda Parti Liderlik Grubu Sekreteri Ma Jiantang’ın (Bakan seviyesindedir) başkanlıklarında gerçekleşen toplantıda Çin’in “Kuşak ve Yol” girişimi ile “Orta Koridor” girişimimiz çerçevesinde ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra, DRC ve STRM’nin işbirliğinin ilerletilmesi ve kurumsal bir çerçeveye oturtulması konuları ele alınmıştır.

22 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız, BM 74. Genel Kurulu genel görüşmeleri kapsamında ABD’ye gerçekleştirdikleri ziyaret vesilesiyle 22 Eylül 2019 tarihinde ABD’li Senatör Lindsey Graham’ı kabul etmişlerdir.

23 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız 74. BM Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında Pakistan Başbakanı İmran Han’ı 23 Eylül 2019 tarihinde kabul ederek, Jammu-Keşmir’deki gelişmelerle ilgili bilgi almış ve konuya ilişkin ülkemizin tutumunu bir kez daha vurgulamışlardır.

-Sayın Cumhurbaşkanımız aynı vesile ile Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komşiç ile görüşmüşlerdir.

- BM Genel Sekreteri öncülüğünde New York’ta “BM İklim Eylemi Zirvesi” gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, zirvede hitapta bulunmuş, ülkemizin iklim değişikliğiyle mücadele bağlamında altyapı, ulaşım ve çevre alanında hayata geçirilen ve gerçekleştirilmekte olan projeleri açıklamışlardır.

-74. BM Genel Kurulu üst düzey haftası marjında Sayın Bakanımız ile Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar arasında 23 Eylül 2019 tarihinde gerçekleşen görüşmede Türkiye-Hindistan ikili ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşerek Kıbrıs meselesine dair son gelişmelere ilişkin durum değerlendirmesi yapmıştır.

- Sayın Bakanımız 23 Eylül’de Etiyopya Dışişleri Bakanı Gedu Andargachew ve Sudan Dışişleri Bakanı Esma Muhammed Abdullah ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- “Universal Health Coverage and Health Services for Displaced Populations” konulu üst düzeyli yan etkinlik, 23 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen Evrensel Sağlık Güvencesi Yüksek Düzeyli Toplantısı marjında ülkemizin evsahipliğinde düzenlenmiştir. Etkinlikte Türkiye’deki Suriyeli mültecilere sağlık güvencesi sağlanılmasında atılan adımlar ele alınmıştır. Etkinliğe Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’nın yanısıra BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Bangladeş Sağlık Bakanı katılmıştır.

- Ülkemiz ile BM Kalkınma Programı tarafından ortaklaşa başlatılan, mültecilerin ve En Az Gelişmiş Ülkelerin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümler getirilmesini amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Etki Hızlandırıcı Programı’nın 13 Eylül 2019 itibarıyla tamamlanan pilot proje sonuçlarının tanıtıldığı “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Ulaşılabilmesi için Özel Sektörle Yenilikçi Çözümler için İşbirliği Yapılması” başlıklı üst düzeyli yan etkinlik 23 Eylül’de BM 74. Genel Kurulu marjında Sayın Bakanımızın evsahipliğinde gerçekleştirilmiştir.

23-24 Eylül

-Sayın TBMM Başkanımız Mustafa Şentop beraberinde bir heyetle 23-24 Eylül 2019 tarihlerinde Kazakistan'ın başkenti Nur-Sultan'da düzenlenen Avrasya Ülkeleri Parlamento Başkanları 4. Toplantısı'na katılmıştır.

23-25 Eylül

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal 74. BM Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında 23 Eylü’de Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Zaman’la; 25 Eylül’de ise ABD’nin Afgan Uzlaşısından Sorumlu Özel Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad’la görüşmüştür. Görüşmelerde ABD Başkanı Trump’ın ABD ile Taliban arasında yürütülen barış müzakerelerini durdurması sonrasında Afganistan’daki olası gelişmeler ele alınmıştır.

24 Eylül

-Sayın Cumhurbaşkanımız BM Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Farmajo ile görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

- 24-25 Eylül 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Yüksek Düzeyli Siyasi Forumu’na Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından katılım sağlanmıştır. Zirve kapsamında 24 Eylül’de gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin Hayata Geçirilmesini Etkileyen Mega Trendler” konulu ilk Liderler Diyaloğu oturumunda Sayın Cumhurbaşkanımız beyanda bulunmuşlardır.

- Sayın Bakanımız BM 74. Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında Astana formatında gerçekleşen Türkiye, Rusya ve İran Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır. Toplantıda, Suriye Anayasa Komitesi’nin kurulması ve toplanma süreci, İdlib başta olmak üzere sahadaki durum ve sığınmacıların geri dönüşü konuları ele alınmıştır.

-Sayın Bakanımız, Lübnan, Ürdün ve Irak Dışişleri Bakanlarıyla BM 74. Genel Kurulu üst düzey haftası marjında 24 Eylül’de Dörtlü Forum formatında biraraya gelerek Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü geri dönüşleri konusunda önümüzdeki dönemde anılan ülkelerle ortaklaşa düzenlenecek uluslararası konferansın hazırlıklarını ele almıştır.

-Sayın Bakanımız, Suriye’ye ve Suriyelilere evsahipliği yapan ülkelere yönelik temel mali taahhüt konferansı olan Brüksel Konferansının takibi mahiyetinde, AB tarafından BM Genel Kurulu marjında 24 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen Suriye konulu Üst Düzeyli Toplantıya katılmıştır. Sayın Bakanımız, toplantıda Suriyeli mültecilere yönelik adil yük ve sorumluluk paylaşımı çerçevesinde AB’den bu konudaki beklentilerimizi dile getirmiştir.

-Sayın Bakanımız Burundi Dışişleri Bakanı Ezéchiel Nibigira ile görüşme gerçekleştirmiştir.

25 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan Başbakanı İmran Han ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed’in eşbaşkanlığında, 74. BM Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında 25 Eylül 2019 tarihinde Türkiye-Pakistan-Malezya Üçlü Liderler Toplantısı düzenlenmişlerdir. Aynı gün, ülkemizle Pakistan’ın ortak ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Nefret Söylemiyle Mücadele" temalı yüksek düzeyli yan etkinliğine katılan Sayın Cumhurbaşkanımız, Keşmir Sorununu gündeme getirmişlerdir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç ile 25 Eylül’de görüşme gerçekleştirmişlerdir.

- Sayın Cumhurbaşkanımız 74. BM Genel Kurulu genel görüşmeleri kapsamında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i kabul etmiştir. Sözkonusu kabulün ardından Sayın Bakanımız da Yunan karşıtı Nikos Dendias’la görüşmüştür.

- Sayın Bakanımız, 25 Eylül 2019 tarihinde BM Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında toplanan İİT Jammu-Keşmir Temas Grubu Toplantısına iştirak etmiştir. Türkiye’nin Keşmir sorununa yaklaşımını vurgulayarak İİT üye ülkelerini sorunun diyalog yoluyla çözümüne destek vermeye davet etmiştir.

- Sayın Bakanımız Güney Doğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Dönem Başkanı Kosova tarafından Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu genel görüşmeleri çerçevesinde 25 Eylül’de düzenlenen GDAÜ Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na iştirak etmiştir.

-25 Eylül’de Kurucusu olduğumuz Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'nun Bakanlar Oturumu’na Sayın Bakanımız iştirak etmiştir. Bu çerçevede ülkemizin terörizmle mücadele konusuna yaklaşımı ve bu alanda atmış olduğu adımlar ile PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelemiz bağlamındaki beklentilerimiz gündeme getirilmiştir. Ayrıca, Diyarbakır’da çocuklarını PKK’nın elinden almak için çaba harcayan acılı annelerin durumuna da dikkat çekilmiştir.

26 Eylül

- Sayın Cumhurbaşkanımız 26 Eylül 2019 tarihinde Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'le, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu üst düzey haftası marjında bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

- Sayın Bakanımızın Romanya Dışişleri Bakanı Ramona Nicole Manescu ve Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanoviç’le gerçekleştirdiği görüşmeler esnasında iki anlaşma imzalanmıştır.

- Sayın Bakanımız BM Arabuluculuk Dostlar Grubu Toplantısına 26 Eylül’de BM’de evsahipliği yapmıştır. Sayın Bakanımız ülkemizin küresel barış ve istikrara yönelik arabuluculuk faaliyetlerindeki öncü rolünü vurgulamış ve Finlandiya ile 10 yıl önce başlattığımız grubun 59 üyeye ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmiştir.

- En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Yıllık Bakanlar Toplantısı 26 Eylül tarihinde New York’ta düzenlenmiştir. Her yıl BM Genel Kurulu kapsamında düzenlenen EAGÜ Bakanlar Toplantısı’na bu yıl Dönem Başkanı olarak EAGÜ Grubu Koordinatörü Malawi evsahipliği yapmış; Sayın Bakanımız hitapta bulunmuştur.

- Sayın Bakanımız Namibya Başbakan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Netumbo Nandi Ndaitwah ile görüşme gerçekleştirmiştir.

- MIKTA Dışişleri Bakanları 15. Toplantısı, 26 Eylül’de New York’ta Dönem Başkanı Meksika’nın evsahipliğinde düzenlenmiştir. Toplantıda bölgesel ve küresel meseleler hakkında güncel gelişmeler ele alınmış, Sayın Bakanımız “Çok Taraflılığın Zayıflamasının Oluşturduğu Tehdit” konusunda MIKTA üyesi ülkelere sunumda bulunmuştur.

- Fransa ve İtalya’nın girişimiyle BM Genel Kurulu genel görüşmeleri marjında 26 Eylül’de Bakanlar düzeyinde Libya konulu bir toplantı düzenlenmiştir.

- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü Dışişleri Bakanları Toplantısı, Dönem Başkanı Yunanistan’ın evsahipliğinde “BSEC, the way forward: Reforms as a gear of enhanced regional cooperation” temasıyla, çalışma kahvaltısı formatında 26 Eylül tarihinde New York’ta düzenlenmiştir. Toplantıya Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından katılım sağlanmıştır.

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cezayir Enerji Bakanı Mohamed Arkab ile 26 Eylül 2019 tarihinde Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nde bir görüşme gerçekleştirmiştir. İki Bakan, Cezayir devlet şirketi Sonatrach ve Rönesans ortaklığında kurulacak olan polipropilen üretim tesisinin Lisansör ve Ortaklık Anlaşmaları imza törenine katılmış, sonrasında ise enerji işbirliği ve iki ülke arasında devam eden projeleri istişare etmişlerdir.

26-27 Eylül

-Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu'nun 25. kuruluş yıldönümü vesilesiyle 26-27 Eylül 2019 tarihlerinde Paris'te yüksek düzeyli bir konferans gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu Konferansa ülkemizden İçişleri Bakan Yardımcımız Muhterem İnce başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır. Konferansta Bakan Yardımcımız Sayın İnce tarafından bir açılış konuşması da yapılmıştır. Sayın Bakan ayrıca, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni ve Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Paul Lehners'le de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

27 Eylül

- Asya'nın Kalbi – İstanbul Süreci Kıdemli Memurlar Toplantısı ülkemiz ile Afganistan’ın eşbaşkanlığında 27 Eylül 2019 tarihinde 74. BM Genel Kurulu üst düzey haftası kapsamında düzenlenmiştir. Toplantıda Afganistan’daki durum, sürecin barış görüşmelerine olabilecek katkıları ve Bakanlar Konseyi’nin hazırlıkları ele alınmıştır. Asya’nın Kalbi – İstanbul Süreci Bakanlar Konseyi’nin 9 Aralık’ta düzenleneceği de bu vesileyle duyurulmuştur.

- Sayın Bakanımız 27 Eylül 2019 tarihinde New York’ta Sudan konulu üst düzeyli etkinliğe katılmış ve katılımcılara hitap etmiştir.

- Sayın Bakanımız 27 Eylül 2019 tarihinde gerçekleştirilen Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) Gayriresmi Bakanlar Toplantısı’na BM Genel Kurulu vesilesiyle evsahipliği yaparak, ülkemizin AİD Dönem Başkanlığı’nı Katar’dan devralmıştır.

- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 27. Bakanlar Konseyi Gayrıresmi Toplantısı, Tacikistan ve ülkemizin evsahipliğinde 27 Eylül tarihinde New York’ta düzenlenmiştir. Açılış konuşmaları Sayın Bakanımız ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin tarafından yapılan toplantıda, bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında Bakanlar arası görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Gelişmekte olan Küçük Ada Devletleri Hızlandırılmış Eylem Modaliteleri (Samoa Pathway) Yüksek Düzeyli Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı 27 Eylül 2019 tarihinde New York’ta gerçekleştirilmiştir. Toplantı “İlerleme, Eksiklikler ve Zorluklar” ile “Öncelikler, Çözümler ve Geleceğe Yönelik Adımlar” başlıklarında düzenlenen iki yuvarlak masa oturumu şeklinde düzenlenmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı toplantıda beyanda bulunmuştur.