Ekim 2019

1 Ekim

- Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Onursal Başkanı sıfatıyla 1 Ekim 2019 tarihinde Strazburg’da düzenlenen Avrupa Konseyi'nin (AK) 70’inci Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına katılmıştır. Sayın Bakanımız, AK Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, eski Genel Sekreter Thorbjorn Jagland ve AKPM Başkanı Liliane Maury Pasquier’yle biraraya gelmiş, AK’nin başlattığı kompozisyon yarışmasının Türkiye birincisini kabul etmiş ve Opera Binası’nda düzenlenen törene iştirak etmiştir.

- “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ürdün Haşimi Krallığı Hükümeti Arasında Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” 1 Ekim 2019 tarihinde iki ülke Ticaret Bakanları tarafından Ankara'da imzalanmıştır.

2 Ekim

- 2 Ekim 2019 tarihinde Düsseldorf'ta Sayın Bakanımızın başkanlıklarında 14 ülkeden 42 Başkonsolosumuzun katılımıyla Avrupa Başkonsoloslar Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda, Avrupa’daki Türk Toplumu’nu ilgilendiren konular etraflı şekilde değerlendirilmiş, Türk Toplumu’nun karşılaştığı sorunlar irdelenmiş, bu sorunların çözüme kavuşturulmasını teminen hayata geçirilebilecek adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantıda Avrupa’daki Başkonsolosluklarımızın yıl içerisindeki çalışmaları ile önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen faaliyetleri de masaya yatırılmıştır.

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, 2-5 Ekim 2019 tarihlerinde Moskova'da düzenlenen Rus Enerji Haftası adlı etkinliğin 2 Ekim günü yapılan açılışına katılmış ve "Yenilenebilir Enerji Gelişiminde Küresel Engeller ve Trendler" başlıklı oturumunda bir konuşma yaparak, enerjide tedarik güvenliği, yenilenebilir enerjinin rolü, TANAP ve TürkAkım projelerinde kaydedilen gelişmelere değinmiştir.

Sayın Dönmez sözkonusu ziyaret çerçevesinde Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksander Novak, Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov, Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev ve Gazprom yetkilileriyle ikili görüşmeler de gerçekleştirmiştir.

- Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Halid Nasır Abdullah El Roudan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, 2 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Kuveytli Bakan’ın sanayi bağlamında gözlemlerde bulunabilmesini teminen İstanbul’da da ayrıca bir program düzenlenmiştir.

3 Ekim

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 3 Ekim 2019 tarihinde Yunanistan'ın Göç Politikalarından Sorumlu Vatandaşı Koruma Bakan Vekili Yorgos Kumuçakos’la görüşmüş, ziyaret sırasında her iki ülkenin ortak sınamalarından biri olan düzensiz göç hareketlerine ilişkin güncel gelişmeler ele alınmış ve ülkemizin FETÖ mensuplarının Türkiye’ye iadesi konusundaki haklı beklentisi vurgulanmıştır.

Yunan Bakan Vekili, Türkiye ziyareti kapsamında İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın İsmail Çataklı tarafından da ayrıca kabul edilmiştir.

3-4 Ekim

-Türkiye-Karadağ 5. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı, 3-4 Ekim 2019 tarihlerinde Podgoritsa’da Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Ekonomik Politika ve Finansal Sistemin Koordinasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanı Milutin Simoviç eşbaşkanlıklarında düzenlenmiştir. Toplantı sırasında KEK Protokolü ile Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır. KEK marjında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu tarafından Podgoritsa’da İş Forumu da gerçekleştirilmiştir.

4 Ekim

- Sayın Bakanımız, Almanya Federal Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Horst Seehofer, AB Göç, Vatandaşlık ve İçişleri Komiseri Dimitris Avramopoulos ve Paris’te meydana gelen terör saldırısı nedeniyle ziyaretini ertelemek zorunda kalan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner’i temsil eden katılan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries’i 4 Ekim 2019 tarihinde kabul etmiştir.

Görüşmede, düzensiz göç sorunu, Suriyeliler, Suriyelilerin ülkelerine gönüllü ve güvenli geri dönüşleri, Türkiye ile AB arasındaki 18 Mart Mutabakatı ve terörle mücadele konuları ele alınmıştır.

Heyet, Türkiye ziyaretleri kapsamında Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu tarafından da kabul edilmiştir.

6 Ekim

- Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı General Abdul Raşid Dostum, Sayın Bakanımız’la 6 Ekim 2019 tarihinde Ankara’ya yaptığı ziyarette biraraya gelmiştir.

6-10 Ekim

-Letonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Rihard Kols ve Komisyon üyelerinden oluşan bir heyet, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanımız (E) Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır'ın davetine icabetle 6-10 Ekim 2019 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet ziyaret çerçevesinde Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından 9 Ekim 2019 tarihinde Bakanlığımızda kabul edilmiştir. Görüşmede, Türkiye-Letonya ilişkileri, göç, terörle mücadele ve Türkiye-AB ilişkileri başta olmak üzere bölgemizde meydana gelen güncel gelişmeler ile uluslararası meseleler ele alınmıştır.

7 Ekim

-7 Ekim 2019 tarihinde Bern’de Sayın Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran’ın eşbaşkanlığında Türkiye-İsviçre Konsolosluk İstişareleri gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, iki ülke tarafından sunulan konsolosluk hizmetlerinde kaydedilen güncel gelişmeler hakkında bilgi paylaşımında bulunulmuş, vatandaşlarımız ile İsviçre’deki Türk toplumunun karşılaştığı güncel konsolosluk sorunları ele alınarak, çözüm yolları üzerinde durulmuş, konsolosluk alanında iki ülkeyi ilgilendiren diğer konu başlıkları da etraflı şekilde değerlendirilmiştir.

7-8 Ekim

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in davetine icabetle, 7-8 Ekim 2019 tarihlerinde Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turan eşlik etmişlerdir. Ziyaret sırasında, güvenlik işbirliği, aile ve sosyal koruma, sanayi ve teknoloji, ortak devriye polis hizmetlerinin uygulanması, savunma, Kasapçiç Köprüsü’nün yeniden inşası, bilim ve teknoloji, elektronik haberleşme ve posta servisleri ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesi alanlarında toplam dokuz belge imzalanmıştır. Ayrıca, Belgrad-Saraybosna Otoyolu Projesinin Sremska Raça-Kuzmin hattının temel atma töreninin yanısıra, otomotiv, kauçuk, boru imalatı ve tekstil alanlarında faaliyet gösteren altı fabrikanın açılışı ile bir fabrikanın temel atma töreni de gerçekleştirilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sırbistan ziyareti çerçevesinde, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin de katılımıyla Türkiye-Bosna-Hersek-Sırbistan Üçlü Zirvesi altı yıl aradan sonra 8 Ekim 2019 tarihinde düzenlenmiştir. Zirve’de, müteakip toplantının Mayıs 2020’de Bosna-Hersek’te, sonraki toplantının ise 2021’de Türkiye’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

7-11 Ekim

- Fransa Senatosu Fransa-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Senatör Josiane Costes ile Dostluk Grubu üyesi iki Senatörden müteşekkil bir Fransız parlamenter heyeti, 7-11 Ekim 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Heyet üyeleri, 8 Ekim 2019 tarihinde TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanımız (E) Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır ve Türkiye-Fransa Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, Şanlıurfa milletvekilimiz Sayın Hüseyin Kasım Gülpınar tarafından kabul edilmişlerdir.

Konuk heyet ayrıca Güney ve Batı Avrupa Genel Müdürü Büyükelçi Nilgün Erdem Arı başkanlığındaki bir heyetle Bakanlığımızda bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede Fransa ile ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmış, heyete ülkemizin Suriye ve Doğu Akdeniz politikaları hakkında kapsamlı bilgi verilmiştir. Sözkonusu ziyaret kapsamında heyet, Şanlıurfa ve İstanbul’u da ziyaret etmiştir.

8-9 Ekim

- Sayın Bakanımız, ikili ilişkilerimizi tüm veçheleriyle ele almak, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 8-9 Ekim 2019 tarihlerinde Cezayir’i ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız, Cezayir Dışişleri Bakanı Boukadoum ile görüşmenin yanı sıra, Cezayir Devlet Başkanı Bensalah ve Başbakan Bedoui tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret sırasında, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti arasında Su Kaynakları Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

9-11 Ekim

- 9-11 Ekim 2019 tarihlerinde D-8 Komisyonu 42. Oturumu ve Özel Oturumu arka arkaya İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Dönem Başkanlığımızın son D-8 toplantısını teşkil eden 42. Oturum’un açılışı Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından yapılmış olup, oturumda, D-8’in faaliyetleri, bütçesi ve muhtemel yeni proje ve açılım alanları ele alınmıştır.

11 Ekim 2019 tarihli Özel Oturumda ise D-8’in yeni üyelikler ve ortaklıklarla genişlemesi ve 2020-2030 On Yıllık Yol Haritası görüşülmüş; her iki konuda olumlu gelişmeler kaydedilmiştir.

10 Ekim

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, bu yıl Ankara’da düzenlenen Litvanya Bölgesel Büyükelçiler Konferansı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Neris Germanas başkanlığındaki Litvanya Dışişleri Bakanlığı Heyeti ve Litvanya’nın bölgedeki Büyükelçileriyle 10 Ekim 2019 tarihinde bir çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir. Görüşmede, ikili ilişkiler, Türkiye- AB ilişkileri, Kıbrıs, göç, bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

10-12 Ekim

- BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Başkanı ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock 10-12 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara, Gaziantep ve Kilis’i ziyaret etmiştir. Bu vesileyle Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal’la görüşen Lowcock, Barış Pınarı Harekatı’nın insani boyutu hakkında bilgilendirilmiştir.

11 Ekim

- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Bakanları Toplantısı ile NATO gündeminde yer alan muhtelif konular hakkında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 11 Ekim 2019 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. İstanbul’da, Sayın Bakanımız ve Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’la görüşmeler yapan NATO Genel Sekreteri, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

13-17 Ekim

-TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, beraberinde milletvekilleriyle birlikte Parlamentolararası Birlik 141. Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere 13-17 Ekim 2019 tarihleri arasında Belgrad’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir.

14 Ekim

- ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi, Barış Pınarı Operasyonumuzu gerekçe gösteren 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca Sayın Milli Savunma Bakanımız, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız ile bahsigeçen Bakanlıkları “Yaptırım Uygulanan Kişiler Listesi"ne dahil edildiklerini duyurmuştur.

- Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül, “Dijital Teknolojinin Yarattığı Güçlükler Karşısında Avrupa’da Adalet” temasıyla düzenlenen Avrupa Konseyi Adalet Bakanları Konferansı’na katılmak üzere 14 Ekim 2019 tarihinde Strazburg’u ziyaret etmiş, Konferans’ta bir konuşma yapmış ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ile biraraya gelmiştir.

-14 Ekim 2019 tarihinde gerçekleştirilen AB Dış İlişkiler Konseyi (DİK) toplantısında, “Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerimiz” ve “Kuzeydoğu Suriye” konularında iki ayrı karar kabul edilmiştir. Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerimiz konusunda 15 Temmuz 2019’da kabul edilen karara doğrudan atıfta bulunulmuş, ayrıca Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerinde bulunan gerçek ve tüzel kişilere sınırlandırıcı tedbir uygulanmasına yönelik bir çerçeve rejimi oluşturulmasına karar verilmiştir.

Sözkonusu toplantıda alınan “Kuzeydoğu Suriye” konulu kararda ise, ülkemiz bölgedeki askeri faaliyetlerini bir an önce sonlandırmaya davet edilmiş, askerlerimizin geri çekilmesi yönünde çağrıda bulunulmuştur. Ayrıca, bazı AB üyesi ülkelerin, ülkemize silah ihracat ruhsatlarını durdurma kararlarına atıfla, AB Konseyi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren ilgili Çalışma Grubu’na, üye ülkelerin bu konudaki tutumunda eşgüdümü sağlamak ve gözden geçirmek üzere görevlendirme yapılmıştır.

15 Ekim

- Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) VII. Zirvesi 15 Ekim 2019 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Zirve öncesinde, Türk Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Türk Konseyi’nin Kurucu Belgesi Nahçıvan Anlaşmasının 10. yıldönümüne denk gelen ve Özbekistan’ın tam üye olarak birliğe katıldığı Zirve’ye geçtiğimiz yıl Türk Konseyi’ne gözlemci üye olan Macaristan Başbakanı ile Dış Ticaret ve Dışişleri Bakanı da iştirak etmiştir.

Zirve vesilesiyle kabul edilen bildiride ülkemizin güney sınırında terör koridoru oluşturulmasını bertaraf etmek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü temin etmek üzere başlattığımız Barış Pınarı Harekatımıza destek beyan edilmiştir.

16-17 Ekim

- Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien 16-17 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara'yı ziyaret ederek Sayın Bakanımız ile Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar tarafından kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın’la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde başta güvenli bölge olmak üzere Suriye'deki son durum, savunma ve güvenlik konuları ele alınmıştır. Görüşmeler vesileyle ABD Yönetimi’nin uyguladığı yaptırımlara dair tepkimiz kayda geçirilmiştir.

17 Ekim

- ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 17 Ekim 2019’da ülkemizi ziyaret etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmişlerdir. Pence ve heyetiyle gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Barış Pınarı Harekâtı bağlamında Suriye’nin kuzeydoğusuna ilişkin Türkiye-ABD Ortak Açıklaması yayınlanmıştır. Açıklamayla Tel Abyad ile Resulayn arasında tesis edilecek güvenli bölgeden YPG’nin 120 saat içinde çıkarılması, bu süre zarfında Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesi, YPG’nin ağır silahlarının toplanması, YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi, ülkemizin milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulması ve güvenli bölgenin TSK kontrolünde olması hususlarında mutabık kalınmıştır.

-17 Ekim 2019 tarihinde Brüksel’de düzenlenen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde ise, 14 Ekim’de Dış İlişkiler Konseyi tarafından kabul edilen “Kuzeydoğu Suriye” ve “Doğu Akdeniz”deki sondaj faaliyetlerimize ilişkin kararlar onanmıştır. Kuzeydoğu Suriye ile ilgili kabul edilen kararda ise, 16 Ekim’de ABD ile varılan uzlaşının not edildiği belirtilmiş, 14 Ekim tarihli DİK kararlarında kayıtlı unsurların bazıları tekrarlanmıştır. AB’nin evrilmekte olan ciddi insani krize ve sığınmacı krizine etkin destek sağlamaya yönelik çabalarını, Doğu Akdeniz’de sığınmacı akınıyla karşı karşıya bulunan AB üyesi ülkelere gerekli desteği içerecek şekilde sürdüreceğine işaret edilen kararda, ayrıca, 14 Ekim’de Kuzeydoğu Suriye konusunda Dış İlişkiler Konseyi’nde kabul edilen karara atıfla, AB üyesi ülkelerin ülkemize silah ihracat ruhsatı ita etmeyi durdurmuş oldukları hatırlatılmaktadır.

- Türkiye-Kamboçya Karma Ekonomik Komisyonu II. Dönem Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile Kamboçya Ticaret Bakanı Sayın Pan Sorasak eşbaşkanlığında 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

18-19 Ekim

- Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdülrahman bin Casim El Thani 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul’da Sayın Bakanımızla görüşme gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızca da kabul edilmiştir.

19-22 Ekim

- III. Afrika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi 19-22 Ekim 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenmiştir. Sayın Bakanımızın katıldığı Zirve’nin açılış oturumunda Sayın Cumhurbaşkanımız katılımcılara hitap etmişlerdir. Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran da Zirve kapsamında “Türkiye Cumhuriyeti’nin Afrika Politikaları” başlıklı bir konuşma yapmıştır.

21-22 Ekim

- TRT World Forum, 21-22 Ekim 2019 tarihlerinde “Globalisation in Retreat: Risks and Opportunities” başlığıyla İstanbul’da bu yıl üçüncü kez düzenlenmiştir. Sayın Bakanımız “Exclusive Talk: Demystifying Turkey’s Operation Peace Spring” başlıklı açılış oturumunda bir konuşma yapmıştır.

Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, “NATO Under the Gun: The Emergence of New Security Challenges”, Bakan Yardımcımız Sayın Faruk Kaymakcı ise “The EU: A Vote of No Confidence?” başlıklı oturumlarda birer konuşma yapmışlardır.

22 Ekim

-Sayın Cumhurbaşkanımız 22 Ekim 2019 tarihinde Rusya Federasyonu’nu ziyaret etmişlerdir. RF Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşme neticesinde kabul edilen Mutabakat Muhtırası’yla, YPG unsurlarının ve silahlarının 150 saat içinde Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km derinliğindeki alanın dışına çıkarılmasını temin etmek üzere Rus askeri polisi ile Suriye sınır muhafızlarının Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına girmesinde, tüm YPG unsurlarının silahlarıyla birlikte Münbiç ve Tel Rıfat’tan çıkarılmasında, Tel Abyad ve Resulayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki Barış Pınarı Harekat alanındaki yerleşik statükonun muhafaza edilmesinde, 150 saatlik sürenin bitiminde Kamışlı şehri hariç olmak üzere, Barış Pınarı Harekat alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Türk-Rus ortak devriyelerinin başlamasında mutabık kalınmıştır.

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği tarafından 22 Ekim 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen “3. Uluslararası Kudüs Konferansı”na katılarak bir konuşma yapmıştır.

22-23 Ekim

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, 22-23 Ekim 2019 tarihlerinde Tiflis’te gerçekleştirilen “3. İpek Yolu Forumu” kapsamında tertiplenen “Transport Connectivity – Transformation along the Silk Road and Beyond” başlıklı panele konuşmacı olarak katılmış ve Türkiye'deki ve bölgedeki altyapı projelerine değinmiştir.

Forum marjında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Turhan, Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnova, Afganistan Ulaştırma Bakanı Yama Yari ve Özbekistan Başbakan Yardımcısı Elyor Ganiev ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Ekim

- ABD Hazine Bakanlığı, 23 Ekim’de Başkan Trump’ın talimatıyla, Bakan ve Bakanlıklarımızın Suriye’ye ilişkin “Yaptırım Uygulanan Kişiler Listesi”nden çıkarıldıklarını açıklamıştır.

-Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 21-24 Ekim 2019 tarihlerinde Strazburg’da gerçekleştirilen Genel Kurulu’nda 23 Ekim 2019 tarihinde Barış Pınarı Harekatı hakkında bir oturum gerçekleşmiştir. Konuyla ilgili hazırlanan ve AP’deki siyasi grupların üzerinde uzlaştıkları “Türkiye’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Askeri Operasyonu ve Sonuçları” başlıklı karar tasarısı 24 Ekim 2019 tarihinde oylamaya sunulmuş ve kabul edilmiştir. Kararda, Harekata ilişkin AB’nin bilinen tezleri tekrarlanmış, AB üyesi ülkelerin münferit silah ambargosu kararlarının geniş şekilde uygulanması, ülkemize karşı hedefli yaptırımlar, vize yasağı ve ekonomik bazı yaptırımlar uygulanması, bu bağlamda tarım ürünlerinde tercihli ticaret rejiminin ve son çare olarak Gümrük Birliği’nin askıya alınması gibi hususlara yer verilmiştir.

AB Dış İlişkiler Konseyi ve AP Genel Kurulu tarafından kabul edilen kararlara ilişkin tepkimiz, Bakanlığımızın 14 Ekim ve 24 Ekim 2019 tarihlerinde yapılan açıklamalarıyla ortaya konmuştur.

-Butan Ulusal Meclis Başkanı Wangchuk Namgyel başkanlığındaki bir heyet 23 Ekim 2019 tarihinde TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerimiz ele alınmış ve parlamentolararası ilişkilerin geliştirilebilmesi için Butan Parlamentosu’nda Türkiye Dostluk Grubu kurulması gündeme gelmiştir.

23-24 Ekim

- Irak Gençlik ve Spor Bakanı Ahmed Riyad Taleb ülkemizi ziyareti sırasında Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile görüşmüş ve Türkiye Hentbol Federasyonu’nu ziyaret etmiştir.

23-26 Ekim

- Sırbistan Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Zarko Obradoviç ve beraberindeki heyet, 23-26 Ekim 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirerek, Türkiye-Sırbistan Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül ve Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’la görüşmüştür.

24 Ekim

- Sayın Bakanımız 25-26 Ekim 2019 tarihlerinde Bakü'de gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi 18’inci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi marjında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile 24 Ekim günü bir görüşme gerçekleştirmiştir.

24-25 Ekim

- NATO Savunma Bakanları Toplantısı, 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, toplantı vesilesiyle Barış Pınarı Harekâtı ile bu kapsamda ABD ve Rusya Federasyonuyla ayrı ayrı varılan mutabakatlar hakkında mevkidaşlarına bilgi vermiştir.

Toplantıda ayrıca, NATO’nun 70. yıldönümü münasebetiyle, 3-4 Aralık 2019 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilecek Liderler Zirvesinin hazırlıkları; İttifakın ülkemize desteğini de içeren caydırıcılık ve savunma yapılanmasının güçlendirilmesi; siber ve hibrid tehditlere mukabele; yeni ve çığır açan teknolojiler; külfet paylaşımı ile bu kapsamda savunma harcamalarının artırılması; NATO misyon ve harekatlarının desteklenmesi; Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu’nun sürdürülmesi ele alınmıştır. Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, toplantı marjında, Birleşik Krallık, Almanya, ABD, Yunanistan, Fransa, Afganistan ve Katar Savunma Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, Avrupa Parlamento Başkanları Konferansı’na katılmak üzere 24-25 Ekim 2019 tarihlerinde Strazburg’u ziyaret etmiştir. Sayın TBMM Başkanımız, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanı Liliane Maury Pasquier’yle biraraya gelmiş; Fransa Ulusal Meclis Başkanı, Fransa Senato Başkanı, Avusturya Ulusal Meclis Başkanı’yla da görüşmüştür.

25 Ekim

- Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Dostum, 25 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, 28 Eylül 2019 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması ve bölgesel konular ele alınmıştır.

- Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé, Rusya-Afrika Zirvesi için bulunduğu Soçi’den dönüşünde ülkemizde eskal yapmış ve bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımızla 25 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da biraraya gelmiştir.

25-26 Ekim

-120 üyesi bulunan ve dünyadaki en geniş katılımlı siyasi oluşumlardan birini oluşturan Bağlantısızlar Hareketi 18’inci Zirvesi 25-26 Ekim 2019 tarihlerinde Bakü’de düzenlenmiştir. Bağlantısızlar Hareketi dönem başkanlığını üç yıllığına Azerbaycan’ın devraldığı Zirve’ye özel konuk olarak davet edilen ülkemiz, Sayın Bakanımız başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir. Sayın Bakanımız, Zirve marjında, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un davetine icabetle katıldığı Filistin konulu NAM Bakanlar Komitesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Filistin davası ve BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na desteğimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, Zirve marjında Venezuela, Malezya ve İranlı mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26 Ekim

- Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ardından Bakü’den dönüşünde ülkemizde eskal yapmış ve bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımızla 26 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da biraraya gelmiştir.

- Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Sayın Bakanımızla görüşmelerde bulunmak üzere 26 Ekim 2019 tarihinde ülkemize günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızın Alman mevkidaşı ile görüşmesinde Almanya’yla ikili ilişkilerimizin yanısıra AB üyelik sürecimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

27-29 Ekim

- Gine Bissau Dışişleri ve Topluluklar Bakanı Suzi Carla Barbosa, 27-29 Ekim 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Sayın Bakanımızla görüşmüştür. Dışişleri Bakanı seviyesindeki bu ilk resmi ziyarette, iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirmek amacıyla işbirliği yapılabilecekler ele alınmış, “Dışişleri Bakanlıkları Arası İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile “Diplomatik, Resmi, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Kaldırılmasına Dair Anlaşma” imzalanmıştır.

29 Ekim

- Sayın Bakanımız, Cenevre’de Astana formatında düzenlenen üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmıştır. Toplantıda, Suriye Anayasa Komitesi’nin ilk toplantısı ve Fırat’ın doğusu başta olmak üzere sahadaki durum ve mültecilerin geri dönüşü konuları ele alınmıştır.

30-31 Ekim

- Türkiye-Somali 2. Dönem Karma Ekonomik Komisyon toplantısı Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar ile Somali Planlama, Yatırım ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Büyükelçi Jamal Mohamed Hassan eşbaşkanlıklarında 30-31 Ekim 2019 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

30 Ekim- 1 Kasım

- Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah El Thani, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’ın davetine icabetle 30 Ekim-1 Kasım 2019 tarihlerinde, beraberinde Maliye Bakanı Ali Şerif El Emadi, Belediye ve Çevre Bakanı Abdullah bin Abdülaziz bin Turki El Subaie, Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali bin Ahmed El Kuvari ve Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sultan bin Saad El Muraikhi’nin de dahil olduğu üst düzey bir heyetle ülkemize ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

31 Ekim

- Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ve beraberindeki heyet, 31 Ekim’de ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmiştir.

31 Ekim- 1 Kasım

- Uzman yerli ve yabancı katılımcıları bir araya getirmesi hasebiyle alanında küresel anlamda öndegelen bir platform teşkil eden “İstanbul Arabuluculuk Konferansı”nın altıncısı, 31 Ekim 2019 tarihinde “Barış İçin Uluslararası Arabuluculuk: Durum Değerlendirmesi ve İleriye Bakış” temasıyla gerçekleştirilmiştir. Açılışını Sayın Bakanımız ve BM Genel Sekreteri’nin yaptıkları konferansa aralarında eski Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanları’nın da yer aldığı BMGS’nin Yüksek Düzeyli Arabuluculuk Danışma Kurulu (HLAB) da katılmıştır. Konferansa ülkemiz dahil 51 ülkeden 400 kadar kişi katılmış; etkinliği akademisyen ve öğrenciler de takip etmiştir.

İİT bünyesinde arabuluculuğa yönelik farkındalık ve kapasite inşası çalışmalarımız kapsamında 2017 yılında başlatılan “İİT Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferansı”nın üçüncüsü ise “Etkin Arabuluculuğa Dair Yaklaşımlar: Kültürel Hassasiyetleri Gözeten Rehberin Rolü” temasıyla 1 Kasım 2019 tarihinde ülkemizin evsahipliğinde, keza İstanbul’da düzenlenmiştir. Açılışını Sayın Bakanımızın yaptığı konferansa İİT Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Yousef Al-Dobeay ile BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos da iştirak etmiştir. İİT coğrafyasından geniş bir katılım gözlenen konferansı, aralarında öğrenci ve akademisyenlerin de bulunduğu 300 kadar kişi takip etmiştir. Konferans, İİT’in arabuluculuk kapasitesini güçlendirme hedeflerimize ve ülkemizin öncülüğünde İİT bünyesinde arabulucular için kültürel hassasiyetleri gözeten bir davranış rehberi hazırlanması çalışmalarına somut katkı sağlamıştır.