Kasım 2019

30 Ekim-1 Kasım

- BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Altıncı İstanbul Arabuluculuk Konferansı vesilesiyle 30 Ekim-1 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla biraraya gelmiştir. Görüşmelerde Suriye, Filistin ve Kıbrıs meselelerine ilişkin son gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler değerlendirilmiş ve ülkemizle BM arasındaki işbirliği projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

BMGS Guterres, ülkemizi ziyareti kapsamında, TÜBİTAK’ın Gebze’deki MARTEK tesislerinde bulunan En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik BM Teknoloji Bankası’nı ziyaret etmiştir. BMGS Guterres’e Teknoloji Bankası’nı ziyaretinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal eşlik etmiştir. BMGS, Teknoloji Bankası’nı ziyareti kapsamında ülkemizde yerleşik teknoloji firmalarının katkılarıyla düzenlenen sergiyi de gezmiştir.

1 Kasım

- İİT bünyesinde arabuluculuğa yönelik farkındalık ve kapasite inşası çalışmalarımız kapsamında 2017 yılında başlatılan “İİT Üyesi Ülkeler Arabuluculuk Konferansı”nın üçüncüsü “Etkin Arabuluculuğa Dair Yaklaşımlar: Kültürel Hassasiyetleri Gözeten Rehberin Rolü” temasıyla 1 Kasım 2019 tarihinde ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenmiştir.

Açılışını Sayın Bakanımızın yaptığı konferansa İİT Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Yousef Al-Dobeay ile BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos iştirak etmiştir. İİT coğrafyasından geniş bir katılım gözlenen konferansı, aralarında öğrenci ve akademisyenlerin de bulunduğu 300 kişi takip etmiştir. Konferans, İİT’in arabuluculuk kapasitesini güçlendirme hedeflerimize ve ülkemizin öncülüğünde İİT bünyesinde arabulucular için kültürel hassasiyetleri gözeten bir davranış rehberi hazırlanması çalışmalarına somut katkı sağlamıştır.

1-2 Kasım

- ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı öncülüğündeki Demokrat Kongre üyelerinden oluşan bir heyet, 1-2 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın tarafından kabul edilmiştir.

3 Kasım

- Sayın Bakanımız, 3 Kasım 2019 tarihinde Doha’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Somali Temas Grubu Toplantısı ile ülkemiz ve Katar arasında gerçekleştirilen Beşinci Yüksek Stratejik Komite’nin Bakan düzeyindeki hazırlık toplantısına katılmak üzere 2-3 Kasım 2019 tarihlerinde Katar’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

4-5 Kasım

- Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Richard Moore 4-5 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Bakan Yardımcılarımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Sayın Faruk Kaymakçı tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, AB ve Brexit süreci ile bölgesel konular ele alınmıştır. Moore ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Sayın İsmail Demir’le de görüşmüştür.

7 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) dördüncü toplantısı münasebetiyle 7 Kasım 2019 tarihinde Macaristan’ı ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyaretleri sırasında Sayın Bakanımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit Turhan, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk refakat etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaretleri kapsamında, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la görüşmeler gerçekleştirmiş ve Başbakan Orban’la birlikte YDSK Toplantısı’na başkanlık etmişlerdir. Toplantı vesilesiyle, iki ülke arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliğinin devam ettirilmesi konusundaki karşılıklı siyasi iradeyi teyit eden bir Ortak Siyasi Bildiri’nin yanısıra, karayolu taşımacılığı, kültürel işbirliği ve eğitim alanında işbirliği konularında üç anlaşma, uzay, burslar, sosyal hizmetler, posta ve e-ticaret alanlarında işbirliğini ve Dışişleri Bakanlıkları ile Devlet Arşivleri arasında işbirliğini öngören altı mutabakat zaptı imzalanmıştır.

8 Kasım

- Sayın Bakanımız 8 Kasım 2019 tarihinde Dünya Ekonomik Forumu Batı Balkanlar Zirvesi kapsamında Cenevre’de Yunan karşıtı Nikos Dendias’la görüşmüştür. Görüşmede Yunanistan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 8 Kasım 2019 tarihinde ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir. Görüşmede, 17 Ekim 2019 tarihinde yapılan Türkiye-ABD Ortak Açıklaması’nın uygulanması, siyasi süreç ve İdlip’teki durum değerlendirilmiştir.

8-9 Kasım

- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı (SOM) ve Bakanlar Konseyi 24’üncü Toplantısı 8-9 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemizin evsahipliğinde Antalya'da gerçekleştirilmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı SOM Toplantısı’na başkanlık etmiştir. Sayın Bakanımızın başkanlık ettiği EİT Bakanlar Konseyi 24’üncü Toplantısı'yla Dönem Başkanlığı Tacikistan'dan ülkemizce devralınmıştır. Sayın Bakanımız toplantı marjında İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

11 Kasım

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, 11 Kasım 2019 tarihinde Suriye Anayasa Komitesi Eşbaşkanı Hadi Al-Bahra'yı kabul etmiştir. Görüşmede, Anayasa Komitesi’nin Cenevre’de düzenlenen ilk turu ele alınmıştır.

9-11 Kasım

- Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısına katılmak üzere 9-11 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş ve ziyaret kapsamında Kayseri’yi ziyaret ederek Şehir Hastanesi’nde incelemelerde bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Kazakistan Başbakanı Askar Mamin 10 Kasım 2019 tarihinde “Türkiye-Kazakistan İş Forumuna” katılmış, forum kapsamında firmalarımız arasında 1,4 milyar dolar tutarında 13 anlaşma imzalanmış, ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk iş çevreleriyle biraraya gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız ve Başbakan Mamin’in Eşbaşkanlıklarında Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen Türkiye-Kazakistan Karma Ekonomik Komisyonu 11. Dönem Toplantısı çerçevesinde birçok sektörü ilgilendiren 68 maddelik Eylem Planı ve KEK Protokolü imzalanmıştır.

Kazakistan Başbakanı Mamin, 11 Kasım 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret vesilesiyle, ülkemiz ile Kazakistan arasında “Uluslararası Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması”, “Sinerji Ortak Ekonomi Programı Eylem Planı”, “Helal Akreditasyon Kurumu ile Kazakistan Ulusal Akreditasyon Merkezi arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

12-13 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımızın, 12-13 Kasım 2019 tarihlerinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın davetlisi olarak gerçekleştirdiği çalışma ziyaretinde ABD’yle gündemimizde olan kritik konular ele alınmış, beklenti ve hassasiyetlerimiz görüşmelerde en üst düzeyde aktarılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Başkan Trump’la birlikte Cumhuriyetçi Senatörler Jim Risch, Ted Cruz, Lindsey Graham, Rick Scott ve Joni Ernst’i kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret kapsamında ayrıca, 12 Kasım’da ABD Ticaret Odası temsilcilerinin ve iş çevrelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda hitapta bulunmuşlardır. 13 Kasım’da ABD Diyanet Merkezi’ni ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımız, vatandaşlarımız, Türk kökenli Amerikalılar ve Müslüman toplumu temsilcileriyle biraraya gelmişlerdir.

- Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Denetim Eşraportörleri 12-13 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, TBMM’de temsil edilen siyasi parti temsilcileri, Ankara’daki bazı diplomatik temsilcilikler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve bazı STK temsilcileriyle görüşmüşlerdir.

13 Kasım

- Türkiye ve Kanada arasındaki ilk Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) toplantısı 13 Kasım 2019’da İstanbul’da düzenlenmiştir. Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur ile Kanada’nın Uluslararası Ticaretten Sorumlu Bakan Yardımcısı Jonathan Fried’in başkanlık ettikleri toplantıda, ülkemiz ile Kanada arasında ticaretin artırılması, korumacı önlemlerin yürürlükten kaldırılması, karşılıklı yatırımların artırılması ve üçüncü ülkelerde Kanadalı ve Türk yatırımcıların ortak projeler gerçekleştirmeleri hususları ele alınmıştır. JETCO marjında ayrıca 16. Türkiye-Kanada Ortak İş Konseyi toplantısı tertiplenmiş ve özel sektörle istişarelerde bulunulmuştur.

14 Kasım

- Sayın Bakanımız 14 Kasım 2019 tarihinde Vaşington’da DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı’na katılmıştır. Sayın Bakanımız, toplantı marjında Danimarkalı, İsveçli, Finlandiyalı, Yeni Zelandalı, Libyalı, Katarlı ve Ürdünlü mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

14-15 Kasım

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 36’ıncı kuruluş yıldönümü kutlamaları vesilesiyle 14-15 Kasım 2019 tarihlerinde KKTC’yi ziyaret etmiştir.

15 Kasım

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD’nin Afganistan Uzlaşısı Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Alice Wells’le 15 Kasım 2019 tarihinde Vaşington’da görüşmüştür.

18-19 Kasım

- Türkiye - Gürcistan Hükümetlerarası Beşinci Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı, 18-19 Kasım 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy ile Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Natia Turnava eşbaşkanlıklarında Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı kapsamında ikili ilişkilerimizin ticaret, tarım, hayvancılık, sağlık, ulaştırma ve sanayi gibi birçok boyutu değerlendirilmiş ve önümüzdeki süreçte izlenmesi gereken hususlar imzalanan KEK Protokolünde karara bağlanmıştır.

19-20 Kasım

- Türkiye-Bangladeş Karma Ekonomik Komisyonu 5. Dönem Toplantısı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Bangladeş Maliye Bakanı A.H.M. Mustafa Kamal’in eşbaşkanlıklarında 19-20 Kasım 2019 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmiş, toplantı sonunda KEK Protokolü imzalanmıştır. Bangladeş Maliye Bakanı Kamal ayrıca TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiştir.

20 Kasım

- Libya’da ateşkesin sağlanması ve BM öncülüğünde siyasi sürece geri dönülmesi için Almanya’nın girişimiyle gerçekleştirilen ve Berlin Süreci olarak adlandırılan toplantıların dördüncüsü, 20 Kasım 2019 tarihinde Berlin’de yapılmıştır. Anılan toplantıda, ülkemizi Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın temsil etmiştir.

- Sayın Bakanımız 20 Kasım 2019 tarihinde NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel’i ziyaret etmiştir. Sayın Bakanımız ziyareti çerçevesinde, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Maria Sassoli’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir. Yeni dönemde görev yapacak AB kurumlarının liderleriyle yapılan ilk temas olması açısından önem taşıyan görüşmede, Türkiye AP ilişkilerinin geliştirilmesinin önemi, düzensiz göç karşısında Türkiye’nin rolü ve Doğu Akdeniz konusundaki hassasiyetlerin çözümü için karşılıklı diyaloğun önemi vurgulanmıştır.

20-23 Kasım

- Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall 20-23 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

21 Kasım

- Türkiye-Polonya Siyasi İstişareleri, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Szymon Szynknowski vel Sek başkanlıklarında 21 Kasım 2019 tarihinde Varşova’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde ikili ilişkiler, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ile bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

21-23 Kasım

- Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Sayın Kubatbek Boronov, Türkiye-Kırgızistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 9. Dönem Toplantısına katılmak üzere 21-23 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Toplantı sonunda 76 maddelik Eylem Planı ve KEK Protokolü imzalanmıştır.

22-23 Kasım

- Sayın Bakanımız 22-23 Kasım 2019 tarihlerinde G20 ile Yayılmanın Önlenmesi ve Silahsızlanma Girişimi Dışişleri Bakanları Toplantıları’na katılmak üzere Japonya’yı ziyaret etmiş ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi'yle bir görüşme gerçekleştirmiştir. İkili ilişkiler ve bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunulan görüşmede Türkiye-Japonya ilişkileri ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri ele alınmış, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluş çalışmalarının en kısa sürede sonuçlandırılması yönündeki fikir birliği vurgulanmış, Teknik İşbirliği Anlaşması müzakerelerinin sonuçlandığı ve kısa bir süre sonra imzalanabileceği açıklanmıştır.

Sayın Bakanımız ziyaret çerçevesinde 246’ıncı dış temsilciliğimiz olan Nagoya Başkonsolosluğumuzun resmi açılışını gerçekleştirmiş, açılış töreninin ardından Aichi Valisi Hideaki Ohmura’yla görüşmüş ve Gifu Fatih Camii’sinde vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir.

Palau Kamu Altyapı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Charles Obichang’la da bir araya gelen Sayın Bakanımız, ikili işbirliğimizin önemli bir adımını oluşturan Türkiye-Palau Hava Hizmetleri Anlaşması’nı imzalamıştır.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün Bahreyn'de kain Orta Doğu ve Kuzey Afrika ofisi tarafından 22-23 Kasım 2019 tarihlerinde Manama’da düzenlenen “15'inci Manama Diyaloğu” forumuna katılmak üzere Bahreyn’i ziyaret etmiş, anılan etkinlik çerçevesinde gerçekleştirilen “Managing Conflict and Stabilisation in the Middle East” başlıklı oturumda konuşma yapmıştır.

24 Kasım

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 24 Kasım 2019 tarihinde Suriye/Çobanbey'de düzenlenen Suriye Türkmen Meclisi (STM) Kurultayına katılmıştır. Suriye Türkmen Meclisi’nin Suriye topraklarında gerçekleştirdiği ilk kurultay olma özelliğini taşıyan etkinlikte, Sayın Bakan Yardımcımız, STM üyelerine hitap ederek, Sayın Cumhurbaşkanımızın selamlarını iletmiş ve ülkemizin Suriyeli Türkmen kardeşlerimizin davasına verdiği desteği vurgulamıştır.

24-29 Kasım

- TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop, beraberindeki Parlamento heyetiyle, 24-29 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenen Afrika Parlamenter Birliği 42. Konferansı'na katılmak üzere Cibuti’yi ziyaret etmiştir.

25 Kasım

- Türkiye-Katar Beşinci Yüksek Stratejik Komite Toplantısı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani’nin eşbaşkanlıklarında 25 Kasım 2019 tarihinde Doha’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı vesilesiyle sanayi, para takası, şehircilik, laboratuvar kurulumu, standardizasyon, finans ve yatırım alanlarında toplam yedi anlaşma imzalanmış; Sayın Bakanımız ile Katar Dışişleri Bakanı tarafından imzalanan Ortak Bildiri’de ilişkilerin siyasi, ekonomik, hukuki ve kültürel boyutlarıyla derinleştirilmesi yönündeki müşterek irade vurgulanmıştır.

- İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) 50. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Etkinliği Açılış Töreni 25 Kasım 2019 tarihinde Cidde’de düzenlenmiştir. Sayın Bakanımız, törende ülkemiz ve İİT Asya Grubu adına bir konuşma yapmıştır.

- 17 Ekim 2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle kurulan "Avrupa Birliği Eşgüdüm Kurulu" (ABEK) 25 Kasım 2019 tarihinde Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı'nın başkanlığında, ilgili Bakan Yardımcılarının katılımıyla toplanmıştır. Toplantıda, AB’ye Katılım için Ulusal Eylem Planı’nın güncellenmesi başta olmak üzere önümüzdeki dönemde AB’ye uyum kapsamında atılacak adımlar ele alınmıştır.

- Türkiye Maarif Vakfı’nın Tiflis’te açtığı Uluslararası Maarif Gürcistan Okulu 25 Kasım 2019 tarihinde faaliyete geçmiştir. Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Gürcistan’ı ziyareti kapsamında 15 Kasım 2019 tarihinde anılan okulu ziyaret etmiştir.

- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerle 25 Kasım 2019 tarihinde Berlin’de gayrıresmi bir görüşme gerçekleştirmiştir. Üçlü görüşme sonunda Genel Sekreter tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki kesimli, iki toplumlu ve siyasi eşitliğe sahip bir federasyona dayalı çözüm vurgusu yapılmış; ayrıca, uygun bir aşamada “gayrıresmi 5+BM” görüşmesinin yapılması konusunda çalışılacağı kaydedilmiştir.

25-28 Kasım

- İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 35. Bakanlar Toplantısı 25-28 Kasım 2019 tarihlerinde İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımızın riyasetinde düzenlenmiştir. Toplantıya, ülkemiz adına Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli katılmıştır.

İSEDAK toplantısı marjında, İİT Tahkim Merkezi’nin ülkemizde kurulmasına ilişkin anlaşma, Sayın Cumhurbaşkanımızın nezaretinde, Sayın Ticaret Bakanımız ve İslam Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası Başkan Yardımcısı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından 27 Kasım 2019 tarihinde imzalanmıştır.

26-27 Kasım

- Somali Dışişleri Bakanı Ahmed Isse Awad 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret vesilesiyle ülkemiz ile Somali arasında Diplomasi Eğitimine, Bilgi ve Belgelerin Paylaşımına İlişkin Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

- Türkiye-Gine Karma Ekonomik Komisyonu Üçüncü Dönem toplantısı 26-27 Kasım 2019 tarihlerinde Konakri’de Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve Gine İşbirliği ve Afrika Entegrasyonu Bakanı Sayın Diene Keita eşbaşkanlıklarında gerçekleştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanımız sözkonusu ziyaret çerçevesinde Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé ve Gine Başbakanı Kassory Fofana tarafından da kabul edilmiştir.

28 Kasım

- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani görevine başladıktan sonraki ilk yurtdışı ziyaretini, Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine, 28 Kasım 2019 tarihinde ülkemize gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımızla da görüşme gerçekleştiren Barzani, PKK ve uzantılarıyla ortak mücadele konusundaki anlayışı teyit etmiştir.

29 Kasım

- Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Sergey Lagodinsky, Eylül ayında göreve başlamasını takiben ülkemize ilk resmi ziyaretini 29 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirmiştir. Lagodinsky, ziyareti kapsamında TBMM KPK Eşbaşkanı Kayseri Milletvekili Sayın İsmail Emrah Karayel'i ziyaret etmiş ve KPK TBMM kanadı üyesi milletvekillerimizle biraraya gelmiştir. Adıgeçen ayrıca, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından da kabul edilmiştir.

30 Kasım

- Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in katılımıyla, 30 Kasım 2019 tarihinde, Edirne/İpsala’daki TANAP İpsala Doğal Gaz Kompresör istasyonunda “TANAP Avrupa Bağlantısı Açılış Töreni” gerçekleştirilmiştir.