Mayıs 2019

29 Nisan-3 Mayıs

- Çekya Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Vojtech Filip başkanlığında, Meclis Bütçe Komitesi üyelerinden oluşan bir heyet, 29 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında konuk heyet, TBMM’de gerçekleştirdiği görüşmelerin yanısıra, yerel yönetim temsilcilerimizle temaslarda bulunmuştur.

30 Nisan-2 Mayıs

- İstanbul Ticaret Odası, 30 Nisan-2 Mayıs 2019 tarihlerinde Toronto’da gerçekleştirilen, Kuzey Amerika’daki en büyük gıda fuarlarından biri olan SIAL Gıda Fuarı’na katılmıştır.

30 Nisan-3 Mayıs

- 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF-2019), Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Sayın Milli Savunma Bakanımızın evsahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın yönetim ve sorumluluğunda, 30 Nisan-3 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Bahsekonu fuara Burkina Faso, Gabon, Gine, Nijer ve Zambiya Bakan düzeyinde katılım sağlamıştır.

1 Mayıs

- 2018-2019 Dönem Başkanı Katar’ın başkenti Doha’da 1 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilen Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) 16. Dışişleri Bakanları Toplantısına Sayın Bakanımız katılmıştır. Türkiye, 2019 Eylül ayında, bir yıl süreyle, 34 üyeli AİD’in Dönem Başkanlığını üstlenecektir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye Angajmanı ve DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey ve beraberindeki heyeti 1 Mayıs 2019 tarihinde Bakanlığımız’da kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye sınırımız boyunca tesis edilmesi öngörülen güvenli bölge, ABD’nin Suriye’deki mevcudiyetinin akıbeti, İdlip’teki gelişmeler ve siyasi süreçte gelinen aşama ele alınmıştır.

2 Mayıs

- Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ile Boşnak Üye Şefik Caferoviç, 2 Mayıs 2019 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret sırasında, güncellenmiş Serbest Ticaret Anlaşması ile Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

3 Mayıs

- 3 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen Çamlıca Camii Açılış Törenine, aralarında Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Şefik Caferoviç, Bosna-Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, Pakistan Savunma Sanayi Üretim Bakanı Zübeyde Celal, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé, Nijer Kültürel Rönesans, Sanat ve Sosyal Modernizasyon Bakanı Assoumana Malam Issa, Nijerya Federal Eğitim Bakanı Mallam Adamu Adamu ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’un bulunduğu üst düzey davetliler iştirak etmiştir.

- Sayın Bakanımız, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun davetine icabetle 3 Mayıs 2019 tarihinde Macaristan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde mevkidaşı Peter Szijjarto ile görüşmelerde bulunmuş; Başbakanı Viktor Orban tarafından kabul edilmiş ve Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Istvan Jakab ile biraraya gelmiştir. Ziyarette, bu yılın sonbahar aylarında Sayın Cumhurbaşkanımız ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban başkanlıklarında Budapeşte'de düzenlenmesi planlanan Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Dördüncü Toplantısı’na yönelik hazırlıklar, Türkiye-Macaristan ikili ilişkilerinin tüm veçheleri, NATO müttefikliğimiz ve AB müzakere sürecimiz çerçevesinde işbirliğimiz ile güncel bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Afganistan İcra Heyeti Başkanı Dr. Abdullah Abdullah, 3 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde düzenlenen Çamlıca Camii’nin açılış törenine katılmış ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

3-4 Mayıs

- Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde Bosna-Hersek’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

3-5 Mayıs 19

- Sayın Bakanımız, 3-5 Mayıs 2019 tarihlerinde KKTC’yi ziyaret ederek Küresel Gazeteciler Forumu’nun açılış oturumuna katılmıştır. Sayın Bakanımız, ziyaret vesilesiyle KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Sayın Tufan Erhürman, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay ile görüşmüştür.

3-27 Mayıs

- Fatih sondaj gemimiz, Kıbrıs Adası’nın yaklaşık 40 deniz mili batısında, Birleşmiş Milletler’e bildirdiğimiz kıta sahanlığımız dâhilinde bulunan, Hükümetimizin 2009-2012 yıllarında Türkiye Petrolleri’ne (TP) verdiği ruhsat sahalarında, 3 Mayıs 2019 tarihinde sondaj faaliyetlerine başlamıştır. Sondaj bölgemiz, GKRY’nin ruhsat sahalarıyla ve KKTC’nin 2011’de TP’ye verdiği ruhsat sahalarıyla çakışmamaktadır. Sondaj faaliyetimize ilk tepkiler GKRY, Yunanistan, Mısır, Avrupa Birliği (AB), ABD ve Fransa’dan gelmiştir. Bakanlığımız tarafından AB, ABD ve Fransa açıklamalarına derhal yanıt verilmiş; GKRY, Yunanistan ve Mısır’ı muhatap bir açıklama ise yapılmamıştır.

Açıklamalarımızda, sondaj faaliyetimizin kendi kıta sahanlığımızda gerçekleştirildiği vurgulanmıştır. Bakanlığımızca ayrıca, 10 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’daki diplomatik misyonlara konuya ilişkin tutumumuzu izah eden kapsamlı bir brifing verilmiştir.

Sayın Bakanımız, 16 Mayıs 2019 tarihinde, AB Güvenlik Politikası ve Dış İlişkilerden sorumlu Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile AB ve BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerdeki muhataplarına bir mektup göndermek suretiyle görüşlerimizi izah etmiştir. Ayrıca, Bakanlığımızdan bir heyet Brüksel’de 27 Mayıs 2019 tarihinde AB kurumları ile üye ülke delegasyonları nezdinde de kapsamlı bir bilgilendirme faaliyetinde bulunmuştur.

5 Mayıs

- Sayın Bakanımız Avrupa Konseyi'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle 5 Mayıs 2019 tarihinde bir kutlama mesajı yayımlamıştır. Sayın Bakanımız mesajında özetle, ülkemizin kurucu üyeleri arasında yer aldığı Avrupa Konseyi’nin oluşumunun her safhasında önemli rol oynadığını ve sorumluluklar üstlendiğini, bundan sonra da Avrupa Konseyi ile uzun geçmişe dayanan, yakın ve yapıcı işbirliğini sürdüreceğini vurgulamıştır. Sayın Bakanımız ayrıca, Avrupa Konseyi’nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin reformuna yönelik çabaları desteklemeyi sürdürecek olan ülkemizin, Avrupa Konseyi’nin bütünlüğünün korunması için de elinden gelen gayreti göstermeye devam edeceğini açıklamıştır.

- Kuzey Makedonya’da 5 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde, Stevo Pendarovski Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

6-7 Mayıs

- NATO’nun Akdeniz Diyaloğu ortaklık mekanizmasının 25. kuruluş yıldönümü vesilesiyle, Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) ile Akdeniz Diyaloğu (MD) ortakları, NATO Genel Sekreteri Jens Stotlenberg’in başkanlığında 6-7 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız, Ankara’da Konsey’in Akdeniz Diyaloğu ortaklarıyla düzenlenen toplantısı öncesinde konuk heyete hitapta bulunmuşlardır. Ayrıca, Sayın Bakanımız, evsahibi ülke Dışişleri Bakanı sıfatıyla katıldığı toplantının açılışında, Müttefikler ile Ortaklara hitap etmiştir. Bu toplantıların öncesinde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş ve Sayın Bakanımızla görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, bölgemizdeki güvenlik durumu ve Türkiye’nin NATO’ya katkıları ele alınmıştır.

NATO Konseyi’nin Ankara’da gerçekleştirilen toplantısını müteakiben, NATO Genel Sekreteri, NATO Sekretaryası yetkilileri, Kuzey Atlantik Konseyi ve Akdeniz Diyaloğu ülkelerinin temsilcilerinin katılımlarıyla Hatay ilimize bir ziyaret gerçekleştirilmiştir. Hatay’da konuk heyete, İçişleri Bakanlığımız Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Bakanlığımız yetkililerince, sırasıyla, “Türkiye’de göç idaresi” ve “NATO’nun güneyinden kaynaklanan sınamalar” konulu takdimler gerçekleştirilmek suretiyle, ülkemizin gerek göç akınıyla, gerek güneyden kaynaklanan muhtelif sınamalarla mücadeledeki yoğun gayretleri hakkında ilk elden bilgi verilmiştir. Farklı uygarlıkların geçtiği, kadim bir tarihe sahip Hatay’da ayrıca, Hatay Müzesi ve St. Pierre Kilisesi ziyaret edilmiştir.

7 Mayıs

- Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov, 7 Mayıs 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bu vesileyle, Ortak Stratejik Planlama Grubu 3. toplantısı Ankara’da düzenlenmiştir.

8 Mayıs

- Ülkemiz ile Hindistan arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Hindistan Dışişleri Bakanlığı Batı Müsteşarı Büyükelçi Gitesh Sarma başkanlığındaki heyetler arasında 8 Mayıs 2019 tarihinde Yeni Delhi’de gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel gelişmeler ile uluslararası kuruluşlarda işbirliği ele alınmıştır.

9 Mayıs

- Reform Eylem Grubu (REG), ilk kez Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlıklarında Avrupa Günü olarak kutlanan 9 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da toplanmıştır. VI. REG Toplantısı’nda, önceliğimiz olan Vize Serbestisi Diyaloğunun kalan kriterlerinin yerine getirilmesi sürecinin hızlandırılması kararlaştırılmıştır. Yargı Reformu Stratejisi’nin yakın zamanda kamuoyuyla paylaşılacağı açıklanmıştır. İnsan Hakları Eylem Planı’nın güncellenme hazırlıkları da katılımcı bir anlayışla devam etmekte olup, süreç tamamlandığında yeni Eylem Planı, insan hakları alanında yol haritamızı teşkil edecektir. Toplantı sonunda kabul edilen bildiride, yargı alanında Türkiye Adalet Akademisi’nin yeniden yapılandırılarak açıldığı ve GRECO tavsiyelerinden biri olan Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nin açıklandığı duyurulmuştur. Göç ve sınır yönetimi alanında ise, Frontex ile 2019-2021 yıllarını kapsayan İşbirliği Planı’nın ülkemizce imzalanmaya hazır hale getirildiği, Göç Strateji Belgesi’nin hazırlıklarında son aşamaya gelindiği duyurulmuştur.

Avrupa Günü’nde toplanan ilk Reform Eylem Grubu olan bu toplantıda, Helsinki’de aday ülke ilan edilmemizin 20. yılında olduğumuz, ülkemizin Birliğe üyeliğinin en anlamlı ve faydalı katılımlardan biri olacağı ve katılım sürecimizde AB’den destek beklediğimiz vurgulanmıştır. Bu kapsamda katılım müzakerelerinin canlandırılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmeye başlanması, tüm terör örgütlerine karşı ortak mücadele edilmesi, Türkiye-AB üst düzey diyaloğunun devam etmesi ve Türkiye-AB Zirvelerinin sürdürülmesi temel beklentimizdir.

10 Mayıs

- Başbakan İmran Han’ın 3-4 Ocak 2019 tarihlerindeki ziyareti vesilesiyle, Türkiye-Pakistan Stratejik Ekonomik Çerçevesi’nin oluşturulması kabul edilmişti. Bahsekonu çerçeve ile ticaret ve yatırımlar başta olmak üzere ikili ekonomik işbirliğinin her alanda geliştirilmesi hedeflenmekte olup; Stratejik Ekonomik Çerçeve için hazırlanan taslak metinleri ele almak üzere, Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Işık Yılmaz Batur ile Pakistan Maliye, Gelir ve Ekonomik İşler Bakanlığı, Ekonomik İşler Müsteşarı Nur Ahmed başkanlıklarındaki heyetler 10 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da görüşmüşlerdir.

- Ülkemiz ile Sri Lanka arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Sri Lanka Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ravinatha Aryasinha başkanlığındaki heyetler arasında 10 Mayıs 2019 tarihinde Kolombo’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, terörle mücadelede işbirliği dahil ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel gelişmeler ile uluslararası kuruluşlarda işbirliği ele alınmıştır. Sayın Bakan Yardımcımız, Sri Lanka’daki temasları çerçevesinde Başbakan Ranil Wickremesinghe tarafından kabul edilmiş; bu vesileyle, 21 Nisan 2019 tarihinde Sri Lanka’da meydana gelen, aralarında 2 vatandaşımızın da bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği terör saldırıları için taziyelerimizi yinelemiştir.

11-12 Mayıs

- 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde Japonya’nın Niigata kentinde düzenlenen G20 Tarım Bakanları toplantısına Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ve beraberindeki heyet iştirak etmiştir. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, toplantı marjında Japonya Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanı Takamori Yoshikawa başta olmak üzere çeşitli ülkelerin Tarım Bakanlarıyla temaslarda bulunmuştur.

Sayın Tarım ve Orman Bakanımız, Japon Bakan Yoshikawa ile görüşmesinde, tarım alanında işbirliği anlaşması önerimiz, Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakereleri (tarıma ilişkin hükümler) ve Japonya'ya tarım ürünleri ihracatımıza ilişkin gündemdeki diğer konuları ele almıştır.

11-27 Mayıs

- “2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı" kapsamında, kültürel etkinlikler devam etmekte olup, 11 Mayıs’ta Kazan'da ve 14 Mayıs’ta Moskova'da Tarkan Konserleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, 21-22 Mayıs 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla, Kazan’da bulunan “Ekiyet” (Masal) Kukla Tiyatrosu’nda “Arkadaşım Türkiye” isimli bir çocuk programı düzenlenmiş; etkinlik kapsamında müzik ve dekor eşliğinde “Bir Nefes Dede Korkut” masal oyunu ile Karagöz-Hacivat yapım ve oynatım atölyesi çalışması sergilenmiştir. Son olarak, Can Atilla’nın Çanakkale Zaferimizin 100. yılı anısına 2015 yılında yazdığı “Gelibolu-57. Alay” Senfonisi, 27 Mayıs 2019 tarihinde Rusya’nın prestijli salonlarından biri olan Çaykovski Moskova Devlet Konservatuarı’nda icra edilmiştir.

12-14 Mayıs

- Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin yemin törenine Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen iştirak etmek ve ülkemiz ile Kuzey Makedonya arasında siyasi istişareler gerçekleştirmek üzere 12-14 Mayıs 2019 tarihlerinde Üsküp’ü ziyaret etmiştir.

13-14 Mayıs

- 2019 yılı “Japonya’da Türk Kültür Yılı” olarak ilan edilmiş olup, 2020’de de “Türkiye’de Japonya Yılı”nın kutlanması öngörülmektedir. “Japonya’da Türk Kültür Yılı”nın resmi açılışı, 19 Mart 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve Prenses Akiko Mikasa’nın katılım sağladığı “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘Lâle’ Geleneği” sergisinin açılışı vesilesiyle gerçekleştirilmiş olup, aralarında tarihi Japon vazo ve zırhlarının da bulunduğu Topkapı, Dolmabahçe ve Yıldız Sarayları envanterinde mevcut yaklaşık 180 parça eser, 20 Mart-20 Mayıs 2019 tarihleri arasında Tokyo’nun en büyük müzesi olan Tokyo Ulusal Sanat Merkezi’nde (National Art Center Tokyo-NACT) sergilenmektedir. Aynı çerçevede, 13-14 Mayıs 2019 tarihlerinde Tokyo'daki Nakano Zero Hall'da Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan ile Japon kompozitör ve orkestra şefi Seiji Mukaiyama’nın sahne aldığı bir Türk müziği konseri düzenlenmiştir.

14 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Suriye Müzakere Yüksek Kurulu Başkanı Nasr Hariri’yi 14 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da kabul etmiştir. Görüşmede, Fırat’ın doğusundaki durum, İdlip’teki gelişmeler ve Anayasa Komitesi’nin tesisi bağlamında siyasi süreçte gelinen aşama ele alınmıştır.

15 Mayıs

- Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi, Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlerine icabeten 15 Mayıs 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyarette, Türkiye-Irak arasında askeri ve güvenlik işbirliği konularını ele almak üzere görüşmelere başlanması kararlaştırılmış; terörle mücadele, ekonomi, yeniden imar, enerji ve su alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ve bölgesel gelişmeler değerlendirilmiştir.

15-16 Mayıs

- Rusya Federasyonu Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, 15-16 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

15-17 Mayıs

- RF Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, 15-17 Mayıs 2019 tarihlerinde TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop’un konuğu olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızca kabul edilmiştir.

- Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, 15-17 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

- Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, 17 Mayıs 2019 tarihinde Bosna-Hersek'i ziyareti sırasında Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç, Bosna-Hersek Federasyonu Tarım, Su Yönetimi ve Ormancılık Bakanı Şemsudin Dediç ve Bosna-Hersek Yerinden Edilenler ve Mülteciler Bakanı Edin Ramiç’le görüşmeler gerçekleştirmiştir.

16 Mayıs

- Sayın Bakanımız, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkēvičs’in davetine icabetle 16 Mayıs 2019 tarihinde Letonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vējonis, Parlamento Başkanı Ināra Mūrniece ile Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks ve Leton mevkidaşı Edgars Rinkēvičs ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, Türkiye-Letonya ikili ilişkilerinin tüm veçheleri ile NATO çerçevesinde sürdürülen işbirliği ve Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ele alınmış; Rusya, Ukrayna ve Suriye başta olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle, Letonya’nın Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine desteği en üst düzeyde teyit edilmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti siyasi istişareleri kapsamında 15-16 Mayıs 2019 tarihlerinde Pekin’i ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcımız, Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Le Yucheng ile 16 Mayıs günü gerçekleştirdiği istişareleri takiben ÇHC Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi tarafından kabul edilmiş, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Uluslararası İlişkiler Departmanı Bakan Yardımcısı Wang Yajun ile görüşmüştür.

16-17 Mayıs

- Sayın Bakanımız, 16-17 Mayıs 2019 tarihlerinde Helsinki’de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin 129. Toplantısına katılmak üzere Finlandiya'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız ziyaret vesilesiyle, Avrupa Konseyi'nin 70. kuruluş yıldönümü münasebetiyle düzenlenen törene iştirak etmiş, toplantı marjında muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakanımız, 17 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 129. toplantısının resmi oturumunda hitapta bulunmuş; Avrupa Konseyi'nin kurumsal işleyişinin nasıl daha etkin kılınabileceğine dikkat çekmiş ve Avrupa Konseyi'nin yükselen yabancı ve göçmen düşmanlığı, İslam karşıtlığı ve aşırıcı akımlar gibi sınamalarla etkin mücadele etmesinin gerekliliğini vurgulamıştır.

17-18 Mayıs

- Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, beraberindeki heyetle birlikte 72. Cannes Film Festivali’nin International Village bölümünde kurulan Türkiye standını ziyaret etmek ve “Türk Günü” etkinliğine katılmak üzere 17-18 Mayıs 2019 tarihlerinde Cannes şehrini ziyaret etmiştir.

17-22 Mayıs

- ABD’nin yalnızca ülkemizden ithal ettiği çeliğe yönelik uyguladığı iki kat gümrük vergisi 17 Mayıs 2019 itibarıyla yarıya (%25 seviyesine) indirilmiştir. Mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, 22 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile ülkemiz de ABD’den ithal edilen çeşitli ürünlere uygulanan gümrük vergisini %50 oranında azaltmıştır.

- Başkan Trump’ın Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamından çıkarılmasına ilişkin olarak 4 Mart 2019 tarihinde duyurulan kararı, 17 Mayıs 2019 tarihi itibariyle uygulamaya konmuştur.

19 Mayıs

- Sözde “Pontus soykırımı”nın 100. yıldönümü kabul edilen 19 Mayıs haftasında, Yunanistan’da radikal bazı grupların tarihimize yönelik hayal ürünü birtakım iddialarını öne çıkardıklarının, Türkiye’ye yönelik nefreti körüklemeyi hedefleyen etkinlikler düzenlediklerinin ve bazı siyasetçilerin iç politika saikleriyle tarihi olguları çarpıtan açıklamalar yaptıklarının görülmesi üzerine, konu hakkında bir basın açıklamasıyla tepkimiz dile getirilmiş; kamuoyu aydınlatılmıştır.

20 Mayıs

- Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin 20 Mayıs 2019 tarihinde Kiev’de düzenlenen yemin törenine iştirak etmiş; adıgeçenle ikili bir görüşme gerçekleştirmiş; Kırım Tatarı, Ahıska Türkü ve Gagauz soydaşlarımızı kabul etmiştir.

- Ülkemiz ile Bangladeş arasında siyasi istişareler, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Md.Shahidul Haque başkanlığındaki heyetler arasında 20 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, ikili ilişkiler, bölgesel ve küresel gelişmeler ile uluslararası kuruluşlarda işbirliği ele alınmıştır.

- Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve UNICEF Türkiye işbirliğinde yürütülmekte olan "Sosyal Uyum ve Gençlik Katılımı Projesi" kapsamında, İran asıllı Fransız fotoğrafçı Reza Deghati'nin İstanbul, İzmir ve Gaziantep'te Türk ve Suriyeli çocuklara verdiği fotoğrafçılık eğitimleri sonucunda çocuklar tarafından çekilen fotoğrafların yer aldığı "Rêve d'avenir"(Gelecek Hayali)" başlıklı serginin açılışı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz başkanlığındaki heyetin katılımıyla, 20 Mayıs 2019 tarihinde Paris'te Fransız Ekonomi, Sosyal ve Çevre Konseyi binasında gerçekleştirilmiştir.

20-21 Mayıs

- Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, 20-21 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen "Avrupa Birliği Çevre Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı"na katılmak üzere Bükreş'i ziyaret etmiştir.

20-22 Mayıs

- Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç, 20-22 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20-28 Mayıs

- 20-28 Mayıs 2019 tarihlerinde Cenevre'de düzenlenen 72. Dünya Sağlık Asamblesine Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Emine Erdoğan, Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin Koca ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk'un dahil olduğu üst düzey bir heyetle katılım sağlanmış ve Asamble marjında ikili görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

21 Mayıs

- Ukrayna’nın Devlet Başkanı Zelenskiy, Parlamento’yu feshettiğini açıklamış ve 21 Mayıs 2019 tarihinde imzaladığı kararnameyle parlamento seçimlerinin 21 Temmuz 2019 tarihinde yapılacağını duyurmuştur.

21-24 Mayıs

- Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, 21-24 Mayıs 2019 tarihlerinde “Turkey-American Relations: Same Origin/New Vision” temalı panel serisi kapsamında ABD'ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

21-25 Mayıs

- Türk ve Yunan askeri heyetleri arasında 21-25 Mayıs 2019 tarihlerinde Atina’da, Ege Denizi’nde Güven Arttırıcı Önlemler ve Davranış Kuralları’na ilişkin teknik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, Ege Denizi’nde gerginliğin azaltılmasına yönelik tedbirler ele alınmıştır.

22 Mayıs

- Türkiye-Fransa siyasi istişareleri, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Büyükelçi Maurice Gourdault-Montagne başkanlığındaki heyetler arasında 22 Mayıs 2019 tarihinde Paris’te gerçekleştirilmiştir. İstişarelerde, ikili ilişkiler, Avrupa Birliği üyelik sürecimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

Ziyaret kapsamında Sayın Bakan Yardımcımız, Fransız Senatosu ve Ulusal Meclis Avrupa İşleri Komisyonlarının yanısıra, Senato Dışişleri, Savunma ve Silahlı Kuvvetler Komisyonu başkanları ve üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan Yardımcımız ayrıca, Fransa İş Çevreleri Kuruluşu (MEDEF) üyeleri ve Fransa ile ilişkilerimizin en önemli boyutlarından birini teşkil eden Fransa’daki Türk toplumuyla bir araya gelmiştir.

22-23 Mayıs

- 22-23 Mayıs 2019 tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Bakanlar Konseyi marjında, 23 Mayıs 2019 tarihinde düzenlenen gayriresmi nitelikteki Dünya Ticaret Örgütü Ticaret Bakanları Toplantısına Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan katılmıştır.

- ABD Ticaret Odası ve "Caspian Policy Center"ın evsahipliğinde, 22-23 Mayıs 2019 tarihlerinde Vaşington'da düzenlenen Trans-Caspian Forum IV. Toplantısının ilk gününde ABD Kongresi'nde gerçekleştirilen Trans-Caspian Forum özel paneline Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran iştirak etmiştir. Anılan panel kapsamında Sayın Bakan Yardımcımız, Kuşak ve Yol ile İpek Yolu girişimlerinin yanısıra; Orta Koridor, Lapis Lazuli ile Kervansaray projeleri ve ülkemizin bağlantısallık yaklaşımı ve politikaları hakkında bir konuşma yapmıştır.

22-25 Mayıs

- Kanada Senatosu Başkanı George J. Furey, 22-25 Mayıs 2019 tarihleri arasında ülkemize bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Furey, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; Milli Eğitim ve Kültür Bakanlarımız ve TBMM Başkanımızla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23 Mayıs

- 25 Mayıs Afrika Günü kapsamında, 23 Mayıs 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın Refikaları Sayın Emine Erdoğan’ın evsahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Somali Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın Refikaları Zeynep Abdi Muallim’in onur konuğu olarak katıldığı bir iftar yemeği düzenlenmiştir. Sözkonusu etkinlik vesilesiyle Ankara’daki Afrika ülkeleri Büyükelçileri eşlerinin katkılarıyla hazırlanan “Afrika Yemek Kültürü” kitabının tanıtımı da yapılmıştır.

- Afrika Birliği Komisyonu Stratejik Ortaklıklar Bölümü Başkanı Dr. Levi Uche Madueke’nin, 23 Mayıs 2019 tarihinde ülkemizi ziyareti vesilesiyle, 2020 yılında ülkemizde düzenlenecek olan III. Türkiye-Afrika Zirvesinin ilk hazırlık toplantısı, Zirve Koordinatörü Büyükelçi Can İncesu ve Afrika Birliği Komisyonu Stratejik Ortaklıklar Bölümü Başkanı Dr. Levi Uche Madueke eşbaşkanlıklarında Ankara’da düzenlenmiştir.

- Hindistan’da 11 Nisan-19 Mayıs 2019 tarihlerinde 7 aşamada gerçekleştirilen seçimlerin 23 Mayıs 2019 tarihinde açıklanan gayrıresmi sonuçlarına göre, 543 sandalyeli Lok Sabha'da, Başbakan Narendra Modi’nin mensubu olduğu iktidardaki Bharatiya Janata Party (BJP) liderliğindeki ittifak 349, ana muhalefetteki Rahul Gandhi’nin liderliğindeki Kongre Partisi’nin teşkil ettiği ittifak 83 sandalye elde etmiştir.

- İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü Başkanı Büyükelçi Seyed Mohammed Kazen Sajjadpour (Bakan Yardımcısı seviyesindedir), 22-24 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyareti çerçevesinde 23 Mayıs günü Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın tarafından kabul edilmiştir.

23-24 Mayıs

- Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 23-24 Mayıs 2019 tarihlerinde Sırbistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sırp mevkidaşı Vanja Udaviçiç’le görüşmüştür. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız ayrıca, Sırbistan’da düzenlenen 2. Uluslararası Spor Hekimliği Konferansı ile Yeni Pazar’da düzenlenen bir iftar yemeğine katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, 23-24 Mayıs 2019 tarihlerinde Kazakistan’ı ziyaret etmiş; 23 Mayıs 2019 tarihinde Çimkent’te Ahıskalı soydaşlarımızla biraraya gelmiştir. 24 Mayıs 2019 tarihinde Nur-Sultan’da Sayın Bakanımız ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov eşbaşkanlıklarında Ortak Stratejik Planlama Grubu 5. toplantısı gerçekleşmiştir. Ayrıca Sayın Bakanımız, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından kabul edilmiştir.

- Avrupa, Orta Asya, Amerikalar ve ülkemizden sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Muavini Miroslav Jença, 23-24 Mayıs 2019 tarihlerinde Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve ilgili Genel Müdürlerimizle görüşmeler gerçekleştirmiştir.

23-25 Mayıs

- Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, 23-25 Mayıs 2019 tarihlerinde, Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi 2019 Kongresi’ne katılmak üzere Boca Raton/Florida’yı ziyaret etmiştir.

23-26 Mayıs

- Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, AB üyesi ülkelerde 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Sözkonusu seçimlerde, son 20 yıldır AP seçimlerinde görülen en yüksek katılım oranı (%50.9) kaydedilmiştir. İlk defa merkez sağ ve sosyal demokratlar çoğunluğu kaybetmiştir. Almanya ve Fransa’da başta olmak üzere Yeşiller başarı elde etmiş; aşırı sağ birçok ülkede zemin kazanmıştır.

Almanya’dan 3 (İsmail Ertuğ-SPD, Engin Eroğlu-Serbest Seçmenler ve Sol Parti'den Alev Demirel), Fransa’dan 1 (Agnes Evren-Cumhuriyetçi) Türk kökenli, Bulgaristan’dan ise 2 soydaşın (HÖH-Küçük ve Ademov), GKRY’den 1 Kıbrıslı Türkün (Niyazi Kızılyürek- AKEL) AP’ye girmesi beklenmektedir. Haziran ayında AP siyasi gruplarının oluşturulması esnasında, siyasi gruplar aynı zamanda kendi aralarında yapacakları müzakereler neticesinde AP ihtisas komisyonları ile parlamentolararası karma komisyon üyelerini belirleyecektir. Temmuz 2019’da gerçekleştirilecek Genel Kurul ile AP’nin 9. Yasama Dönemi resmen açılacaktır. Yeni Parlamento’nun ilk iş olarak AP Başkanını ve Başkan Yardımcılarını seçmesi, ardından yasama faaliyetlerine başlaması öngörülmektedir.

24 Mayıs

- Filistin Devleti’nin sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla 15 Eylül 2017 tarihinde imzalanan Hibe Anlaşması uyarınca, ülkemizce taahhüt edilen 10 milyon ABD Doları tutarındaki hibenin 3,5 milyon ABD Dolarlık üçüncü ve son dilimi 24 Mayıs 2019 tarihinde Filistin Devleti’ne tevdi edilmiştir.

25-26 Mayıs

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, 25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde Kuzey Makedonya'yı ziyaret etmiştir.

26 Mayıs

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, 26 Mayıs 2019 tarihinde Gürcistan Bağımsızlık Günü törenleri vesilesiyle Gürcistan'ı ziyaret etmiştir.

26-27 Mayıs

- TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, 26-27 Mayıs 2019 tarihlerinde Bosna-Hersek'i ziyaret etmiştir.

27-28 Mayıs

- 2015 yılından bu yana BM Kalkınma Programı (UNDP) Avrupa ve BDT Bölgesel Merkezi (RBEC) tarafından İstanbul’da düzenlenen İstanbul Kalkınma Diyalogları’nın (IDD) beşincisi “Finance in the 21st Century: Putting Money to Work for Sustainable Development” temasıyla 27-28 Mayıs 2019 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. IDD’nin açılışı, aynı tarihlerde ülkemize ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Başkanı Achim Steiner ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal tarafından yapılmıştır. Toplantıda, sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı, insani kalkınma, resmi kalkınma yardımları, çoktaraflı kalkınmada yenilikçiliğin ve özel sektörün rolü gibi konular ele alınmıştır.

- BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Başkanı Achim Steiner 27-28 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş; 27 Mayıs 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay tarafından kabul edilmiş; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal ile biraraya gelmiş ve 28 Mayıs 2019 tarihinde, Sayın Bakanımız ile İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Türkiye’de ve dünyada mülteciler dahil en muhtaç insanlara destek olmak için ülkemiz ve UNDP arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesine yönelik atılabilecek ilave adımlar ve En Az Gelişmiş Ülkeler için BM Teknoloji Bankası konuları ele alınmıştır.

28 Mayıs

- Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Sayın Cumhurbaşkanımızın iftar davetlerine icabeten 28 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’u ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Salih’e Dışişleri Bakanı Muhammed El Hekim ile Ulusal Güvenlik Danışmanı Falah Feyyad’ın da eşlik ettiği ziyaret vesilesiyle gerçekleştirilen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

- Sayın Bakanımız, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (KEİ) bağlı kuruluşlarından Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Genel Sekreteri Asaf Hajiyev’le (Azerbaycan), 28 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede Genel Sekreter Hajiyev, 16 Mayıs 2018 tarihinde ülkemizin evsahipliğinde İstanbul’da düzenlenen KEİPA 25. Yıldönümü Zirvesi vesilesiyle KEİPA Uluslararası Sekretaryası tarafından hazırlanan KEİPA Onur Madalyasını Sayın Bakanımıza takdim etmiştir.

- Ülkemizin 1975’ten bu yana kurucu üyesi olduğu Madrid’de kain Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Yürütme Konseyi üyeliği için seçimler, Zagreb’te düzenlenen BMDTÖ Avrupa Bölge Komisyonu’nun 64. toplantısı sırasında 28 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz, BMDTÖ Yürütme Konseyi üyeliğine, 42 ülkeden oluşan Avrupa Bölgesel Grubu’ndan 2020-2023 dönemi için seçilmiştir.

BMDTÖ Yürütme Konseyi’nde Avrupa Bölgesel Grubu’ndan 2020 yılı itibarıyla Fransa, İtalya, Portekiz ve Slovakya’nın üyeliği sona erecek olup; seçimler, 2020 yılı itibarıyla münhal hale gelecek sözkonusu dört üyelik için yapılmıştır. BMDTÖ Avrupa Bölgesel Grubu’ndan 40 ülkenin oy kullandığı seçimlerde ülkemiz 26, yeniden aday olan Portekiz 29, İtalya 25 ve Fransa 21 oy alarak BMDTÖ Yürütme Konseyi’ne dört yıl için seçilmiştir.

29 Mayıs

- Letonya Parlamentosu’nda 29 Mayıs 2019 tarihinde yapılan oylama sonucunda AB Adalet Divanı (ABAD) yargıcı Egils Levits Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir.

- İran Yol ve Şehir Planlama Bakan Yardımcısı (İran Demiryolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı) Said Rasuli, Ankara-Tahran tren hattını faaliyete geçirmek ve Türkiye ile İran arasındaki raylı sistem taşımacılığı konularında Devlet Demiryolları Genel Müdürü ile görüşmelerde bulunmak üzere 29 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmiştir.

31 Mayıs

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 14. Zirve Toplantısı, “Mekke-i Mükerreme Zirvesi: El Ele Geleceğe” temasıyla 31 Mayıs 2019 tarihinde Mekke’de düzenlenmiş olup, ülkemiz sözkonusu Zirve’ye Sayın Bakanımızın başkanlığındaki heyetle katılım sağlamıştır. Zirve’de, Filistin meselesi başta olmak üzere İslam Âlemini ilgilendiren ortak sorunlar ele alınmış ve bir Nihaî Bildiri kabul edilmiştir. Ülkemiz, 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 13. İslam Zirvesi’yle birlikte üstlendiği ve üç yıldır başarıyla yürüttüğü İİT Zirve Dönem Başkanlığını, Mekke’de düzenlenen 14. Zirve’de Suudi Arabistan’a devretmiştir.