Ocak

1 Ocak

-Yunus Emre Enstitüsü ile Güney Kore’deki Hankuk Üniversitesi arasında imzalanan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin (YETKM) kurulmasını sağlayan protokol çerçevesinde, Seul YETKM 1 Ocak 2019 tarihinde açılmıştır.

3 Ocak

- ABD, PATRIOT tedariğine ilişkin teklifini 3 Ocak 2019 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığımıza sunmuştur. Müzakereler Ocak ayı içerisinde devam etmiştir.

-Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine beraberinde Dışişleri Bakanı, Ticaret Bakanı, Su Kaynakları Bakanı, Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ile 3 Ocak 2019 tarihinde ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir.

3-4 Ocak

- Pakistan Başbakanı İmran Han, 3-4 Ocak 2019 tarihlerinde Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabetle ülkemize resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde ikili ilişkilerimiz tüm veçheleriyle ele alınmış; bölgesel ve uluslararası gelişmeler değerlendirilmiştir. Ziyaret marjında, Sayın Bakanımız, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmut Kureyşi’yle de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Ocak

- Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin bağımsızlık sürecinin son aşaması olan Fener Rum Patrikhanesi’nden “tomos” belgesini almak üzere 5-6 Ocak 2018 tarihlerinde İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmüştür. Sayın Bakanımız, bu vesileyle Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin’le 5 Ocak 2019 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

6 Ocak

-Malezya’nın 15. Kralı Sultan V. Mohamad’in 6 Ocak 2019 tarihinde görevi bırakmasıyla 24 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen Hükümdarlar Konferansı toplantısında, Pahang eyaleti Sultanı Al-Sultan Abdullah Ri'ayatuddin Al-Mustafa Billah Shah Malezya’nın 16. Kralı olarak seçilmiştir.

7 Ocak

-İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides (GKRY) 7 Ocak 2019 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyaretinde bulunmuş, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Sayın Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sözkonusu görüşmelerde, ağırlıklı olarak Türkiye ve AB arasındaki göç işbirliği konuları ele alınmıştır.

8 Ocak

-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi John Bolton başkanlığındaki Türk ve Amerikan heyetleri 8 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da bir araya gelmiştir. Görüşmede, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecinin ülkemizle eşgüdümü ele alınmıştır.

8-17 Ocak

-Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy, 8-9 Ocak 2019 tarihleri arasında Hollanda’ya, 10-12 Ocak ve 15-17 Ocak 2019 tarihleri arasında ise Almanya’ya ziyaret gerçekleştirerek çeşitli temaslarda bulunmuştur.

8-24 Ocak

-8 Ocak 2019 tarihinde resmi sonuçları açıklanan Madagaskar Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Andry Nirina Rajoelina kazanmıştır. Adıgeçen, 19 Ocak günü yemin ederek resmen görevine başlamıştır. Cumhurbaşkanı Rajoelina’nın resmen görevine başlamasını müteakiben 24 Ocak günü Madagaskar’ın yeni kabinesi açıklanmıştır.

9-10 Ocak

-Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’nun yemin töreni vesilesiyle Karakas’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde 9 Ocak akşamı Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ile, 10 Ocak’ta Venezuela Cumhurbaşkanı Başyardımcısı Delcy Rodriguez ile görüşmüş, aynı gün Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki’yi kabul etmiştir.

-Sayın Bakanımız, 10 Ocak 2019 tarihinde NTV televizyon kanalına mülakat vererek gündemdeki gelişmeleri değerlendirmiştir.

10-11 Ocak

-AB Dönem Başkanlığı’nı 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla devralan Romanya’nın daveti üzerine, Sayın Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı 10-11 Ocak 2019 tarihlerinde Romanya’da düzenlenen AB Siyasi Direktörler Toplantısına katılmıştır. Toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin yanısıra bölgesel konular da ele alınmıştır. Romen makamlar ile Dönem Başkanlıkları sırasında AB gündeminde mesafe alınabilecek adımlar görüşülmüştür.

11 Ocak

-BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’ta konuşlu BM Barış Gücü’ne (BMBG) ilişkin raporu 11 Ocak 2019 tarihinde BM Güvenlik Konseyi’ne sunulmuştur. Genel Sekreter, raporunda, 15 Ekim 2018 tarihli İyi Niyet Misyonuna ilişkin raporunda da dile getirdiği üzere, öngörülebilir gelecekte kapsamlı bir çözüm ihtimalinin hala var olduğuna inandığını, İyi Niyet Misyonunun tam gücüyle devreye sokmadan önce, tarafların ortak bir yol haritası üzerinde mutabık kalması gerektiğine inanmaya devam ettiğini belirtmiştir. Raporda, ayrıca, farklılıkların giderilmesi için yeni fikirlerin geliştirilmesinden de bahsedilmiştir. Sözkonusu raporda Genel Sekreter, taraflar arasında temas bulunmadığı mevcut ortamda BMBG’nin farklı düzeylerdeki gerilimlerin engellenmesi hususunda oynamakta olduğu rolü "vazgeçilemez" ve "hayati" olarak nitelendirmiş ve anılan Barış Gücü’nün görev süresinin 31 Temmuz 2019 tarihine kadar uzatılmasını tavsiye etmiştir.

11-16 Ocak

-İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın İsmail Çataklı 11-16 Ocak 2019 tarihlerinde Yemen ve Ürdün’ü ziyaret etmiştir. Sayın Çataklı Yemen’deki temasları kapsamında Aden’de Başbakan Maeen Abdülmalik tarafından kabul edilmiş, ayrıca Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ahmed Al Maisri’yle biraraya gelmiştir. Görüşmelerde Yemen’le ikili ilişkilerimiz ve Yemen’e insani yardımlarımız gündeme gelmiştir.

11-25 Ocak

-Yunanistan ile Makedonya Cumhuriyeti arasındaki isim sorunu konusunda 17 Haziran 2018 tarihinde imzalanan Prespa Anlaşması, 11 Ocak 2019 tarihinde Makedonya Parlamentosunda, 25 Ocak 2019 tarihinde ise Yunan Parlamentosunda onaylanmıştır.

14-15 Ocak

-Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn, 14-15 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemize resmî bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

15 Ocak

-En son 2014 yılında düzenlenen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu Toplantısı, 15 Ocak 2019 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Türkiye ile AB arasında ulaştırma alanındaki işbirliği tüm boyutlarıyla ele alınmıştır.

15-17 Ocak

-Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, beraberindeki heyetle 15-17 Ocak 2019 tarihlerinde Kuveyt’i ziyaret etmiştir.

-İİT 46. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı hazırlıkları kapsamında, Cidde’de 15-17 Ocak 2019 tarihlerinde İslam Ekonomik, Kültürel ve Sosyal İşler Komisyonu (ICECS) Toplantısı düzenlenmiştir.

16 Ocak

-Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç, 16 Ocak 2019 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Grabar-Kitaroviç, Sayın Cumhurbaşkanımız ve TBMM Başkanımız Sayın Binali Yıldırım’la görüşmüştür. Ayrıca, “Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti İle Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 2019-2021 Yılları İçin Kültür Ve Sanat Alanlarında İşbirliği Programı” ile “Türkiye Cumhuriyeti Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Hırvatistan Cumhuriyeti İslam Birliği Arasında Sisak İslam Kültür Merkezi Projesi Kapsamında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı” imzalanmıştır.

16-18 Ocak

-Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov, 16-18 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında, Dışişleri Bakanı Dimitrov TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş; Sayın Bakanımız, Sayın Milli Savunma Bakanımız ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın’la görüşmüştür. Ayrıca, ziyaret vesilesiyle iki ülke Dışişleri Bakanlıkları diplomatik arşivleri arasında işbirliğine ilişkin bir mutabakat muhtırası imzalanmıştır.

17 Ocak-2 Şubat

-Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 17-19 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’ya, 31 Ocak - 2 Şubat 2019 tarihleri arasında ise Hollanda’ya ziyaret gerçekleştirerek, anılan ülkelerdeki muhataplarının yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü yetkilileri, çeşitli STK’lar, sporcular ve vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir.

18 Ocak

-Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran, Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Dr. Vecih Cuma’yı 18 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye ihtilafındaki son durum, ihtilafın çözümüne yönelik çabalar ile Suriyeli Türkmenlerin beklentileri ele alınmıştır.

16-19 Ocak

-Venezuela'nın Ekonomiden Sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Tarık El Aissami 16-19 Ocak 2019 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

17 Ocak

-Fransa’nın Libya Özel Temsilcisi Frederic Desagneaux 17 Ocak 2019’da ülkemize ziyarette bulunmuştur. Adıgeçen, Libya Özel Temsilcimiz Ankara Milletvekili Sayın Emrullah İşler ve Bakanlığımız yetkilileriyle görüşmüştür.

18 Ocak

-İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Bulgaristan İçişleri Bakanı Mladen Marinov’un davetine icabetle 18 Ocak 2019 tarihinde Sofya’ya günübirlik resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Sayın Abdullah Eren 18 Ocak 2019 tarihinde Üsküp’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

-ABD’li Senatör Lindsey Graham, 18 Ocak 2019 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyareti sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız ile görüşmelerde bulunmuştur. Görüşmelerde ABD’nin Suriye’den çekilme kararı ağırlıklı olmak üzere ikili ilişkiler ele alınmıştır.

-Sayın Bakanımız Afrika ülkelerinin Ankara'da mukim Büyükelçileriyle 18 Ocak 2019 tarihinde çalışma kahvaltısında bir araya gelmiştir. Toplantıda, Türkiye’nin Afrika ülkeleriyle ilişkilerinde kaydedilen gelişmeler ele alınmış, önümüzdeki dönemde ülkemizde düzenlenecek III. Türkiye-Afrika Zirvesi’ne giden süreçte Türkiye-Afrika ortaklığının daha da güçlendirilmesi için atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

18-29 Ocak

-Tarım ve Ormancılık Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli, Almanya Federal Cumhuriyeti Gıda ve Tarım Bakanı Julia Klöckner’in daveti üzerine, 18-27 Ocak 2019 tarihlerinde Berlin'de düzenlenen “Uluslararası Yeşil Hafta” kapsamında "Gıda ve Tarım Küresel Forumu (GFFA) 11. Toplantısı"na katılmak üzere 17-19 Ocak 2019 tarihlerinde Almanya’yı ziyaret etmiştir.

20-22 Ocak

-İİT 46. Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısı hazırlıkları kapsamında, Cidde’de 20-22 Ocak 2019 tarihlerinde Kıdemli Memurlar Toplantısı düzenlenmiştir.

21 Ocak

-26 Temmuz 2018 tarihinde Filipinler Devlet Başkanı Duterte tarafından imzalanan, Filipinler’in güneyinde Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi’nin (ARMM) yerini alacak olan ve “Müslüman Mindanao’da Bangsamoro Özerk Bölgesi”nin (BARMM) kurulmasını öngören “Bangsamoro Organik Yasası (BOL)”, 21 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen referandum sonucunda bölge halkı tarafından kabul edilmiştir. Sonraki aşamada 6 Şubat 2019 tarihinde BARMM’a komşu 6 yerleşim biriminde seçmenlere yeni kurulacak özerk bölgeye katılımlarına ilişkin tercihlerinin sorulacağı ikinci bir referandum yapılacaktır.

21-22 Ocak

-21-22 Ocak 2019 tarihlerinde Bükreş’te gerçekleştirilen AB Genel Müdürleri Gayrıresmi Toplantısı’na AB Başkanlığı AB’yle İlişkiler Genel Müdür Vekili Büyükelçi Başak Türkoğlu katılmıştır. Toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik Romanya’nın AB Dönem Başkanlığı’ndan beklentilerimiz dile getirilmiştir.

21-25 Ocak

-Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nun Kış Oturumu 21-25 Ocak 2019 tarihlerinde Strazburg'da gerçekleştirilmiştir. Anılan Oturuma AKPM Ulusal Heyet Başkanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç başkanlığında AKPM Ulusal Heyetimiz katılmıştır.

21-28 Ocak

-Kerç Boğazı yakınlarında 21 Ocak 2019 tarihinde, Maestro ve Candy adlı Tanzanya bayraklı iki gemide meydana gelen yangın felaketinde, aralarında vatandaşlarımızın da bulunduğu her iki gemideki toplam 16 Türk mürettebattan 8'i kurtarılmış, 4’ü ise vefat etmiştir. Kayıp olan 4 vatandaşımıza ise, deniz ve kıyı alanlarında yapılan arama-kurtarma faaliyetlerine rağmen ulaşılamamıştır. Vatandaşlarımıza ilişkin işlemlerin süratle yürütülebilmesini teminen yapılan çalışmalar sonucunda, sağlık durumlarının iyi olduğu yerinde görülen kurtarılan vatandaşlarımızdan dördünün 26 Ocak, diğer dördünün ise 27 Ocak tarihinde ülkemize dönüşleri sağlanmıştır. Cenazelerin de 28 Ocak günü ülkemize nakilleri gerçekleştirilmiştir. Kazanın meydana geldiği ilk andan itibaren, vatandaşlarımızın yakınları ile doğrudan temas edilerek gerekli bilgilendirme ve yönlendirmede bulunulmuştur. Ayrıca, konu hakkında 22 Ocak 2019’da Bakanlığımızca bir basın açıklaması yapılmıştır.

22 Ocak

-Komrat Devlet Üniversitesi Türkoloji kürsüsünün resmi açılışı 22 Ocak 2019 tarihinde yapılmıştır.

22-23 Ocak

-İran İslami Danışma Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahatpişe, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Sayın Volkan Bozkır’ın davetine icabetle beraberinde bir heyetle 22-23 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen ziyaret çerçevesinde Sayın Bakanımız tarafından da kabul edilmiş; görüşmelerde ikili siyasi ve ticari ilişkilerimize ilişkin güncel gelişmelerin yanısıra bölgesel konular ele alınmıştır.

22-25 Ocak

-22-25 Ocak 2019 tarihlerinde "Globalization 4.0: Shaping a Global Architecture in the Age of the Fourth Industrial Revolution" temasıyla Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) Yıllık Toplantısı'na Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanımız Murat Çetinkaya katılmışlardır.

23 Ocak

-Sayın Cumhurbaşkanımız, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le 23 Ocak 2019 tarihinde Moskova’da gerçekleştirilen ikili Zirve’de bir araya gelmişlerdir. Zirve’de, İdlip başta olmak üzere Suriye sahasındaki gelişmeler, ABD'nin çekilme kararı ve siyasi çözüm sürecinde gelinen aşama ele alınmış; Suriye’de sükûnetin sağlanması ve ihtilafın çözümüne yönelik olarak iki ülke arasında yürütülen işbirliğinin sürdürülmesi yönündeki kararlılık vurgulanmıştır.

23-24 Ocak

-Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca, 23-24 Ocak 2019 tarihlerinde ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Anılan ziyaret, iki ülke arasında bu düzeyde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliği taşımaktadır. Cumhurbaşkanı Coleiro Preca, aralarında Dışişleri, Ekonomi, Enerji ve Su, Turizm ile Planlama ve Gayrimenkulden sorumlu Bakanların da olduğu bir heyetle ülkemize gelmiştir.

24 Ocak

-Sayın Bakanımız, 24 Ocak 2019 tarihinde A Haber televizyon kanalına mülakat vererek gündemdeki gelişmeleri değerlendirmiştir.

-Ülkemizin de zamanında eş-sunucu olduğu bir kararla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 27 Ocak günü, Auschwitz-Birkenau toplama kampının kurtarıldığı 27 Ocak 1945 tarihini temsilen “Uluslararası Holokost Anma Günü” ilan edilmiştir. 2011 yılından bu yana, “Uluslararası Holokost Anma Günü” vesilesiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de muhtelif anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu yıl 24 Ocak 2019 tarihinde Bakanlığımızın katkılarıyla, Ankara Üniversitesinin evsahipliğinde tertiplenen etkinliğe, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Bakanlığımız yetkilileri, Türk Yahudi Cemaati Hahambaşısı İzak Haleva, Yahudi Cemaati Başkanı ve üyeleri ile kordiplomatik temsilcileri iştirak etmiştir.

25 Ocak

-Sayın Bakanımız, 25 Ocak 2019 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret çerçevesinde, başta KKTC Cumhurbaşkanı olmak üzere, KKTC makamları ve siyasi parti liderleriyle bir araya gelmiştir. Ziyaret vesilesiyle yapılan görüşmelerde, ülkemiz ile KKTC arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesi imkânları ele alınmış, ayrıca Kıbrıs meselesine ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin durum değerlendirmesi yapılmıştır.

-Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na tarifeli seferlerini 25 Ocak 2019 tarihinde yeniden başlatmıştır.

25-27 Ocak

-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın 25-27 Ocak 2019 tarihlerinde Fas’ı ziyaret etmiş, Fas Hükümet Başkanı Saadeddin El Othmani, Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nasser Bourita, İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Bakanı Mustapha Ramid, Hükümet Başkanı nezdinde Genel İşlerden ve Yönetişimden Sorumlu Delege Bakan Lahcen Daoudi ve Sanayi, Yatırım, Ticaret ve Sayısal Ekonomi Bakanı Moulay Hafid El Alamy başta olmak üzere üst düzey yetkililerle verimli görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26 Ocak

-Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD’nin Suriye Angajmanı ve DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi James Jeffrey’i 26 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecinin ülkemizle eşgüdümü ile 5 Şubat 2019 tarihli dördüncü Türkiye-ABD Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu Toplantısı’nın hazırlıkları ele alınmıştır.

27 Ocak-2 Şubat

-Sayın Bakanımız, Cemal Kaşıkçı cinayetini araştırmak üzere 27 Ocak-2 Şubat tarihlerinde ülkemize gelen BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ı 28 Ocak 2019 tarihinde kabul etmiştir. Özel Raportör Agnes Callamard, ülkemizi ziyareti bağlamında ayrıca Sayın Adalet Bakanımız ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcımız dahil çeşitli üst düzey yetkililerimizle görüşmüştür.

28 Ocak

-Sayın Bakanımız, BM Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Temsilciliği görevine ahiren getirilen Büyükelçi Geir Pedersen’i 28 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir. Görüşmede, Suriye’deki güncel gelişmeler, Suriye ihtilafının sona erdirilmesine yönelik siyasi çözüm süreci ve Anayasa Komitesi’nin tesisine yönelik çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmuş; tarafımızca Suriye ihtilafına barışçı yollarla son verilmesi için ülkemiz ile BM arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceği vurgulanmıştır.

28-29 Ocak

-Kanada Dışişleri Bakan Yardımcısı Ian Shugart, siyasi istişareler kapsamında 28-29 Ocak tarihlerinde ülkemize bir ziyarette bulunmuştur.

29-30 Ocak

-Hırvatistan İçişleri Bakanı Davor Bozinoviç, 29-30 Ocak 2019 tarihlerinde İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

29-31 Ocak

-Fransa, İtalya, İspanya, Malta, Portekiz, Yunanistan ve GKRY’nin katılımıyla 29 Ocak 2019 tarihinde GKRY’de düzenlenen AB üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (Med7) Beşinci Zirvesinde kabul edilen ortak bildiriye ilişkin olarak Bakanlığımızca 31 Ocak 2019 tarihinde bir açıklama yapılmıştır. Açıklamada, sözkonusu bildiride yer alan ifadelerin, bazı AB ülkelerinin “Birlik dayanışması” adı altında sergiledikleri hakkaniyet ve yapıcılıktan uzak tutumun yeni bir örneğini teşkil ettiği; ayrıca bildiride Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs’ta çözüm sürecine yönelik sözde çabalarının takdir edilmesinin ve Doğu Akdeniz’deki tektaraflı hidrokarbon faaliyetlerinin desteklenmesinin GKRY’nin AB üyeliğini istismar etmeyi sürdürdüğünü gözler önüne serdiği kaydedilmiştir.

30 Ocak

- Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün (BMBG) görev süresinin altı aylık bir süre için yenilenmesine ilişkin son BM Güvenlik Konseyi kararı 30 Ocak 2019 tarihinde kabul edilmiştir. Anılan karara ilişkin görüşlerimiz aynı gün Bakanlığımızca yapılan açıklamayla kayda geçirilmiştir. Açıklamada, kararın Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik çabalara gerçekçi bir katkıda bulunmadığı ve Genel Sekreter’in son raporlarıyla bağdaşmadığı vurgulanmış; olası bir müzakere sürecinin sonuç odaklı olması ve bu sürecin tüm parametrelerinin önceden belirlenmesi gerektiği, bu çerçevede, iki bölgeli, iki kesimli ve siyasi eşitliğe dayalı federal çözümü dışlamadan tüm alternatiflerin masada olması lazım geldiği yönündeki görüşümüzü koruduğumuz kaydedilmiştir. Açıklamada, ayrıca, BM’nin yerleşik uygulamalarına aykırı bir şekilde, BMBG’nin görev süresinin uzatılması hususunda KKTC makamlarının rızasının alınmamış olmasını da önemli bir eksiklik olarak gördüğümüz bildirilmiştir.

31 Ocak

-2019 Ocak ayı sonu itibarıyla Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemimiz Kıbrıs Adası’nın güneyinde KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne vermiş olduğu ruhsat sahalarında faaliyetlerine başlamıştır.

31 Ocak-1 Şubat

-Sayın Bakanımız, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/Komisyon Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve AB Dönem Başkanı Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Meleşcanu’nun davetlerine icabetle, Bükreş’te 31 Ocak ve 1 Şubat 2019 tarihlerinde AB üyesi ve adayı ülkelerin Dışişleri Bakanlarının katılımlarıyla düzenlenen toplantıya iştirak etmiştir.