Haziran 2019

1 Haziran

- Ülkemiz, UNESCO "Yükseköğretimde Yeterliklerin Tanınmasına İlişkin Asya-Pasifik Bölgesel Sözleşmesi"ne 1 Haziran 2019 tarihi itibarıyla taraf olmuştur.

3 Haziran

- KKTC’de yeni kurulan UBP-HP Koalisyon Hükümetinin güvenoyunu almasını müteakip KKTC Başbakanı Ersin Tatar, beraberinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay’la birlikte 3 Haziran 2019 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş; ziyaret kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiş; ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla görüşmüştür.

6-7 Haziran

- 23. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in himayesinde 6-7 Haziran 2019 tarihlerinde St. Petersburg’da gerçekleştirilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Moldova Cumhurbaşkanı İgor Dodon, Slovakya Başbakanı Peter Pellegrini, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Moğolistan Başbakan Yardımcısı Ulziisaikhan Enkhtuvshin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Avrasya Ekonomik Komisyonu Başkanı Tigran Sarkisyan gibi üst düzey katılımcıların yer aldığı foruma, ülkemizi temsilen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede tarafından katılım sağlanmıştır.

7 Haziran

- 7 Haziran 2019 tarihinde GKRY’nin sözde 12. parselinde yer alan Afrodit hidrokarbon yatağından çıkartılacak doğalgaza ilişkin Noble Energy-Shell ortaklığıyla bir “gelir anlaşması” yaptığı ve bu çerçevede, GKRY’nin 18 yılda çıkarılması öngörülen doğalgazdan 9 milyar ABD Dolarlık bir gelir elde edeceği Rum basınına yansımıştır. Bu adımı takiben, hem KKTC hem de Bakanlığımızca birer basın açıklaması yapılarak tepkimiz dile getirilmiştir.

7-11 Haziran

- 7-11 Haziran 2019 tarihlerinde Nahçıvan’da Türkiye-Azerbaycan Silahları Kuvvetleri’nin katılımıyla gerçekleştirilen “Sarsılmaz Kardeşlik-2019 Tatbikatı”nın 11 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen “Seçkin Gözlemci Günü”ne Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar iştirak etmiştir.

8 Haziran

- G20 Ticaret ve Dijital Ekonomi Bakanları Toplantısı marjında, 8 Haziran 2019 tarihinde Japonya’da, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Jim Carr tarafından iki ülke arasında Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Sözkonusu mutabakat zaptı ile ülkemiz ile Kanada arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

8-9 Haziran

- 2019 G20 Japonya Dönem Başkanlığı çerçevesinde, 8-9 Haziran 2019 tarihlerinde Fukuoka'da G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları İkinci Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantıya Hazine ve Maliye Bakan Yardımcımız Sayın Bülent Aksu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiş; toplantıda ekonominin dijitalleşmesi ve dijital şirketlerin vergilendirilmesi konuları ele alınmıştır.

8-13 Haziran

- Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, ABD Adalet Bakanlığı görevine atanan William Pelham Barr'a nezaket ziyaretinde bulunmak ve karşılıklı adli işbirliği konularını görüşmek üzere 8-13 Haziran 2019 tarihlerinde ABD’yi ziyaret etmiştir. Sayın Adalet Bakanımız, Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile birlikte 8-9 Haziran 2019 tarihlerinde Brooklyn, New York’ta gerçekleştirilen “Amerika Türk Günü” etkinliğine de iştirak etmiştir.

10 Haziran

- Sayın Bakanımız, 28 Mayıs 2019 tarihinde IKBY Başkanlığına seçilen Neçirvan Barzani’nin yemin törenine iştirak etmek üzere 10 Haziran 2019 tarihinde Erbil’i ziyaret etmiştir. Bu vesileyle Sayın Bakanımız, Neçirvan Barzani başta olmak üzere merkezi ve yerel makamlarla temaslarda bulunmuştur.

- Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) bünyesindeki Diaspora Politikalarına ilişkin Parlamenter Ağ, Yıllık Diaspora Forumu'nu TBMM evsahipliğinde "Diaspora’nın Demokratik Katılımı" teması altında 10 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlemiştir. AKPM Ulusal Heyetimizin Başkanı Milletvekili Sayın Akif Çağatay Kılıç'ın açılışını yaptığı forumda, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, AKPM üyesi milletvekilleri ve uzmanlar görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Forumun son bölümünde tavsiyeler içeren sonuç belgesi kabul edilmiş; ayrıca, AKPM ile Diaspora Politikalarına ilişkin Parlamenter Ağ'ın ortak girişimi olan “Avrupa Diaspora Ödülü”, yapılan oylama sonucunda "The Platform of Women of the Congolese Diaspora of Belgium" isimli STK'ya verilmiştir.

- Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay, 10-21 Haziran 2019 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilen Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Yüzüncü Yıl Konferansı’nın yüksek düzeyli açılış bölümüne katılmak ve ILO Genel Kurulu’na hitapta etmek üzere 10 Haziran 2019 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ile birlikte Cenevre’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Yüzüncü Yıl Konferansı sonucunda, ILO’nun insan onuruna yakışır iş, sendikal hak ve özgürlükler, istihdamın artırılması ve istihdamda kadın-erkek eşitliği konulardaki yaklaşımını içeren bir Sonuç Belgesi kabul edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız, anılan Konferans marjında diğer ülkelerden muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11 Haziran

- Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, A Milli Erkek Futbol Takımımızın EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri kapsamında 11 Haziran 2019 tarihinde İzlanda’yla gerçekleştirdiği karşılaşma vesilesiyle bu ülkeyi ziyaret etmiştir. Ziyareti çerçevesinde Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız, İzlanda Eğitim ve Kültür Bakanı Lilja Alfredsdottir ile biraraya gelmiştir.

11-13 Haziran

- Litvanya Ekonomi ve Yenilik Bakan Yardımcısı Marius Skuodis, 11-13 Haziran 2019 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyareti çerçevesinde Bakan Yardımcısı Skuodis, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Dr. Çetin Ali Dönmez ve Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Işık Yılmaz Batur ile görüşmüş; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) temaslarda bulunmuştur.

11-14 Haziran

- Karadağ Parlamentosu Uluslararası İlişkiler ve Göçmenler (Diaspora) Komisyonu Başkanı Andrija Nikoliç, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır’ın davetine icabetle 11-14 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Komisyon Başkanı Nikoliç, TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır ve Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı’yla görüşmüştür.

12 Haziran

- 12 Haziran 2019 tarihinde Azerbaycan’ın Gebele şehrinde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Üçlü Toplantısına Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar katılmıştır.

- Sayın Bakanımız, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen’le 12 Haziran 2019 tarihinde Ankara’da görüşmüştür. Görüşmede, Suriye’deki son durum ele alınmış; İdlib gerginliği azaltma bölgesinin korunmasının ve siyasi sürecin ilerletilmesinin temel hedeflerimiz olduğu vurgulanmıştır.

- Savunma Sanayii Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberindeki heyet, Kral Abdullah Dizayn ve Geliştirme Bürosu (KADDB) Başkanı emekli Tümgeneral Mohammad Farghal’in davetlisi olarak 12 Haziran 2019 tarihinde Ürdün'e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Savunma Sanayii Başkanımız Sayın Prof. Dr. İsmail Demir, KADDB Başkanı ve heyetini sonbaharda ülkemize davet etmiştir.

12-14 Haziran

- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Désir, 12-14 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemize yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde, 12 Haziran günü Ankara’da Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Adalet Bakan Yardımcımız Sayın Cengiz Öner ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Hakan Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Yargı Reformu Stratejisi’nin öngördüğü yeniliklerin, ifade ve basın özgürlüğünün daha etkin şekilde korunmasına katkı sağlayacağı ve reform gündeminin mevzuata dönüştürülmesini müteakiben uygulamada yaşanan bazı sıkıntıların ortadan kalkmasının beklendiği dile getirilmiştir.

12-16 Haziran

- 12-16 Haziran 2019 tarihlerinde Kazan'da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tarih Kurumu ve Tataristan Bilimler Akademisi işbirliğinde "Uluslararası Altınordu Tarihi ve Kültürü Sempozyumu” düzenlenmiştir. 750. kuruluş yıldönümü kutlanan Altınordu Devleti hakkındaki sempozyuma, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun ve birçok akademisyen katılım sağlamıştır.

13 Haziran

- Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Sayın Bakanımızın davetine icabetle, 13 Haziran 2019 tarihinde ülkemize bir resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, Türkiye-Fransa ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele alınmış; ikili ticaret hacminin 14 milyar ABD Dolarından 20 milyar ABD Dolarına çıkarılması için gerekli çalışmaların sürdürülmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Ayrıca, bu hedefe ulaşılmasını teminen, Türkiye-Fransa Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin (ETOK/JETCO) bir an önce toplanması ve iş konseyinin düzenlenmesi hususunda mutabık kalınmıştır.

Görüşmelerde öte yandan, Fransa’daki Türk toplumu, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimiz ve Fransa'nın Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin dönem başkanlığına ilişkin konuların yanısıra Suriye, İran, Libya ve Doğu Akdeniz’deki son güncel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bunlara ilaveten, terörle mücadele konusu da gündeme gelmiş ve 1915 olaylarına ilişkin Fransa'nın benimsediği popülist ve siyasi tutumun reddedildiği hatırlatılmıştır.

- Umman Körfezi’nde 13 Haziran 2019 tarihinde iki petrol tankerine yapılan saldırı, Bakanlığımızca aynı gün yayınlanan açıklamayla kınanmıştır. Açıklamamızda, sözkonusu bölgede ticari gemilerin bir ay içinde ikinci kez hedef alınmasının endişe verici olduğuna dikkat çekilmiş ve uluslararası deniz taşımacılığı bakımından stratejik konumda bulunan Körfez bölgesinde seyrüsefer güvenliğinin muhafaza edilmesine atfettiğimiz önem vurgulanmıştır.

- Çek Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Tlapa, Çek firması Energo-Pro’nun Ankara'da kurduğu, hidroelektrik santraller için tribün ve jeneratör üretecek "Litostroj Turkey" isimli tesisin resmi açılışı vesilesiyle 13 Haziran 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Çek Dışişleri Bakan Yardımcısı Martin Tlapa, ziyaret sırasında Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur’la da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- 2016 yılında Kapitan Andreevo Sınır Kapısı’nda, ülkemizden Bulgaristan’a izinsiz çıkarılırken yakalanan eserlerden 63 adet taşınır arkeolojik eserin Bulgaristan makamlarınca ülkemize iadesi, 13 Haziran 2019 tarihinde sağlanmıştır. Eserleri, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sayın Özgül Özkan Yavuz başkanlığındaki bir heyet teslim almıştır.

13-15 Haziran

- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Bosna-Hersek Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Senad Maşoviç’in davetine icabetle 13-15 Haziran 2019 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ziyaret etmiş ve Bosna-Hersek Savunma Bakan Yardımcısı Sead Jusic’le görüşmüştür.

14 Haziran

- “2019 Japonya’da Türk Kültür Yılı”nın resmi açılışı vesilesiyle ziyarete açılan “Hazineler ve Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘Lâle’ Geleneği” adlı sergi, Tokyo’nun ardından bu defa Kyoto’nun tarihi merkezindeki Ulusal Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenmektedir. Serginin 14 Haziran 2019 tarihindeki açılış törenine, Japonya-Türkiye Cemiyeti'nin Onursal Başkanı Altes Prenses Akiko ile Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Mustafa Sabri Küçükaşçı iştirak etmiştir. Sergi, 28 Temmuz 2019 tarihine kadar ziyarete açık kalacaktır.

14-15 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, Dönem Başkanı Tacikistan’ın evsahipliğinde Duşanbe’de 14-15 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen Asya’da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK / CICA) 5. Zirvesi’ne iştirak etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak ve Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar eşlik etmişlerdir.

“Güvenli ve daha müreffeh bir CICA bölgesi için ortak vizyon” temasıyla düzenlenen Zirve vesilesiyle, kurucuları arasında yer aldığımız CICA’ya verdiğimiz önem vurgulanmış; sürecin daha fazla kurumsallaştırılması ve sahiplenilmesi gereğine işaret edilmiştir. Ayrıca, 2010-2014 Dönem Başkanlığımız sırasında yaptığımız katkılara dikkat çekilmiştir. İnsan odaklı dış politikamıza ilişkin önceliklerimiz ve hassasiyetlerimiz, terör örgütleriyle mücadelemizde haklı duruşumuz ve beklentilerimiz aktarılmıştır. Güncel uluslararası meselelerin çözümünde CICA gibi çoktaraflı diyalog mekanizmalarının öneminin üzerinde özellikle durulmuştur. Zirve sonunda, bu hususlarla birlikte birçok alanda önemli kararlar içeren Bildiri kabul edilmiştir.

Zirve vesilesiyle, Sayın Cumhurbaşkanımız, İran, Kazakistan, Tacikistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanları, Çin ve RF Devlet Başkanları ve Katar Emiri ile görüşmeler gerçekleştirmişler; Afganistan İcra Kurulu Başkanı ve Kamboçya Başbakanını kabul etmişlerdir.

14-16 Haziran

- Açılış töreni 8 Nisan 2019 tarihinde Bolşoy Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen “2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” kapsamında, iki ülkede çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu çerçevede, 14-16 Haziran 2019 tarihlerinde Moskova'da üçüncüsü gerçekleştirilen "Türkiye Festivali", 150 bine yakın kişi tarafından izlenmiş; Festival kapsamında ülkemizin tarihi ve kültürel değerleri tanıtılmış; Mehter konseri, defile, halk dansları gibi etkinlikler gerçekleştirilmiş ve yerel ürünler sergilenmiştir.

14-17 Haziran

- Beşinci Küresel Somali Diasporası (Global Somali Diasporası – GSD) Konferansı, Yunus Emre Enstitüsü’nün desteğiyle 14-17 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Konferansa aralarında Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Mohammad Gulaid, İnsani İşler Bakanı Hamza Said Hamza ve eski Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed’in de yer aldığı dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yaklaşık 150 Somalili katılmıştır. Sözkonusu konferansa ülkemizi temsilen Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, AFGM Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, SSÖT Büyükelçi Olgan Bekar ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Şeref Ateş katılmıştır.

15-16 Haziran

- 2019 G20 Japonya Dönem Başkanlığı çerçevesinde, 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde Japonya’nın Nagano bölgesindeki Karuizawa şehrinde G20 Enerji ve Çevre Bakanları Toplantısı düzenlenmiştir. Anılan toplantıya, ülkemizi temsilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum katılmışlardır.

Toplantı marjında, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız, AB ve Japonya’dan, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımız ise Güney Kore ve BM’den muhataplarıyla görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

16-18 Haziran

- Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Politika Başkanı Hikmet Hacıyev, 16-18 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret vesilesiyle Hacıyev, Sayın Bakanımız, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Başdanışmanı Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal tarafından kabul edilmiş; Büyükelçi Yönet Can Tezel ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin çeşitli veçheleri ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

17-18 Haziran

- 1 Temmuz 2018 – 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında yürüttüğümüz BM Yakın Doğu’daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Danışma Komisyonu’nun (AdCom) Dönem Başkanlığımızdaki son toplantısı, 17-18 Haziran 2019 tarihlerinde Ölüdeniz/Ürdün’de gerçekleştirilmiştir. Filistin mültecileri için hayati önem taşıyan Ajansa, Danışma Komisyonu Dönem Başkanlığımız süresince güçlü desteğimiz sürdürülmüş; uluslararası toplumun siyasi ve mali desteğini arttırmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır.

17-19 Haziran

- St. Petersburg Başkonsolosluğumuzun desteğiyle, Yunus Emre Enstitüsü Moskova Türk Kültür Merkezi tarafından 17-19 Haziran 2019 tarihlerinde St. Petersburg'daki Rodina Sineması'nda "Türk Filmleri Haftası" etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlikte, Uzun Hikâye, Bal, Sarı Sıcak, Selvi Boylum Al Yazmalım, Kalandar Soğuğu, Yozgat Blues ve Ertuğrul 1890 isimli filmlerin gösterimi gerçekleştirilmiştir.

18 Haziran

- KEİ-AB İşbirliği Yüksek Düzeyli Konferansı, KEİ Dönem Başkanı Bulgaristan, AB Konseyi Dönem Başkanı Romanya, KEİ Uluslararası Daimi Sekretaryası ve Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü’nün (DG NEAR) işbirliğiyle 18 Haziran 2019 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilmiştir. KEİ ile AB arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesine odaklanan konferansta ülkemiz, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı tarafından temsil edilmiştir.

- KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay, 18 Haziran 2019 tarihinde, KKTC Bakanlar Kurulu’nda alınan karar çerçevesinde hukuken KKTC toprakları içerisinde askeri bölge statüsünde olan Kapalı Maraş’ta yeralan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, Vakıf mallarının saptanması, alt yapının durumu, çevre açısından risk taşıyan unsurlar gibi hususları kapsayacak bir envanter çalışmasının yapılmasının planlandığını açıklamıştır.

- Türkiye ve İtalya arasında bölgesel konulara ilişkin siyasi istişareler, Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı Genel Sekreteri Elisabetta Belloni başkanlığındaki heyetler arasında, 18 Haziran 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenmiştir.

18-21 Haziran

- 2019 yılı Genişleme Strateji Belgesi ile Türkiye dahil tüm aday ve potansiyel aday ülkeler için hazırlanan Ülke Raporları, 29 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanmıştır. Raporda, büyük ölçüde geçtiğimiz yılki yazımların korunduğu görülmektedir. Rapora ilişkin değerlendirme ve tepkilerimiz AB Başkanlığımızca kamuoyuyla paylaşılmıştır. Ülke Raporları esas alınarak, 18 Haziran 2019 tarihinde Lüksemburg’da düzenlenen AB Genel İşler Konseyi’nde (GİK) “Genişleme Kararları” ve 20-21 Haziran 2019 tarihlerinde AB Zirvesi kararları kabul edilmiştir. Kararlar, AB'nin ülkemizin içinde bulunduğu koşullar ile karşı karşıya kaldığı sınamalara rağmen attığı adımları anlamaktan ne kadar uzak olduğunu göstermektedir. Kararlara ilişkin tepkimiz aynı gün, 18 Haziran 2019 tarihli bir basın açıklamasıyla duyurulmuştur.

19-20 Haziran

- Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajiç, 19-20 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

- AKPM eski Başkanı Michele Nicoletti, "Avrupa Konseyi Akademik Ağlar" (Council of Europe Academic Networks - CEAN) başlıklı proje için ön çalışmalar yapmak amacıyla, 19-20 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Adıgeçen, ziyaret kapsamında Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunarak, Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, Adalet Bakan Yardımcımız Sayın Cengiz Öner, Yükseköğretim Kurulu Başkanvekili Sayın Prof. Dr. Rahmi Er, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Reha Denemeç ve AKPM Ulusal Heyetimizin Başkanı Milletvekili Sayın Akif Çağatay Kılıç tarafından kabul edilmiştir.

19-21 Haziran

- TBMM evsahipliğinde ve Akdeniz Parlamenterler Asamblesi (AKDENİZ-PA) işbirliğiyle, 19-21 Haziran 2019 tarihlerinde Ankara ve Gaziantep’te "The Nexus Between Population Movements and Security" başlığıyla bir toplantı düzenlenmiş olup, açılışta TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop ve Sayın Bakanımız katılımcılara hitap etmişlerdir.

19-26 Haziran

- BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporu 19 Haziran 2019 tarihinde yayınlanmış; ayrıca, 26 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen BM İnsan Hakları Konseyi'nin 41. Oturumu'na sunulmuştur. Mezkûr rapora ilişkin olarak 19 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan Bakanlık açıklamamızla, raporun Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılmasına yönelik olarak ülkemizde yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen bulguları teyit ettiği; ayrıca, Özel Raportör Callamard'ın Kaşıkçı cinayetinin tüm yönleriyle açığa kavuşturulmasına ve sorumlularının hesap vermesinin sağlanmasına yönelik tavsiyelerini kuvvetle desteklediğimiz kaydedilmiştir.

20 Haziran

- İkinci sondaj gemimiz Yavuz, KKTC tarafından Türkiye Petrolleri’ne verilen ruhsat sahalarında yer alan Karpaz-1 kuyusunda faaliyette bulunmak üzere, 20 Haziran 2019 tarihinde ülkemizden yola çıkmıştır. Yavuz’un halen Taşucu Limanı’nda teknik hazırlıkları yapılmakta olup, sondaj çalışmalarına Temmuz ayı içinde başlaması planlanmaktadır.

- Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, beraberinde iş dünyasından bir heyetle birlikte 20 Haziran 2019 tarihinde Bağdat’ı ziyaret ederek Türk-Irak İş Forumunu düzenlemiştir. Bağdat ziyareti vesilesiyle Sayın Ticaret Bakanımız, Iraklı muhataplarıyla da görüşmelerde bulunmuştur.

- Türkiye-Kanada Tarım Yürütme Komitesi’nin üçüncü dönem toplantısı, 20 Haziran 2019 tarihinde Ottava’da düzenlenmiştir.

- Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığı, Antalya ve İstanbul Sabancı Olgunlaşma Enstitüleri’nin desteğiyle, Moskova’da bulunan “Tüm Rusya Süsleme, Uygulama ve Halk Sanatları Müzesi”nde "Çağdaş Türk Tasarımcılarının Gözüyle Osmanlı Kaftanları Sergisi" düzenlenmektedir. 20 Haziran 2019 tarihinde açılışı gerçekleştirilen sergi, Eylül 2019 tarihine kadar üç ay boyunca ziyarete açık kalacaktır.

20-21 Haziran

- Sayın Bakanımız 20-21 Haziran 2019 tarihlerinde İran’ın İsfahan şehrine bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin çeşitli boyutları ele alınmış ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle Dışişleri Bakanlıklarının ilgili birimleri arasında düzenli temaslar öngören bir “İstişareler Planı” imzalanmıştır.

21 Haziran

- IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, göreve başlamasından sonraki ilk yurtdışı ziyaretini ülkemize gerçekleştirmiştir. Barzani, 21 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

23-24 Haziran

- Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, 23 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimlerini izlemek amacıyla ülkemizin daveti üzerine bir seçim gözlem heyeti göndermiştir. Anılan heyet, Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ve üyelerinin yanısıra İstanbul İl Seçim Kurulu ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Seçim günü İstanbul'da gözlem faaliyetinde bulunan heyet, 24 Haziran 2019 tarihinde düzenlediği bir basın toplantısında ilk sonuçlarını açıklamıştır.

24 Haziran

- KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sayın Güneş Onar, 24 Haziran 2019 tarihinde ülkemize günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ile Müsteşar Onar başkanlığında gerçekleştirilen heyetlerarası görüşmelerde, Kıbrıs meselesi ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler dahil gündemdeki konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ziyaret kapsamında ayrıca, “Bakanlığımız ile KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Arasında İşlevsel ve Yapısal İşbirliği Protokolü’ne Ek Protokol”, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Müsteşar Onar tarafından imzalanmıştır.

- UNAMI Şefi Jeannine Hennis-Plasschaert, 24 Haziran 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Adıgeçen, Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiş; Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Büyükelçi Hakan Tekin ile görüşmelerde bulunmuştur.

- 2019 yılının ülkemiz ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50. yılı olması hasebiyle, 24 Haziran 2019 tarihinde PTT tarafından ortak pul ve ilk gün zarfı basılmıştır.

24-25 Haziran

- Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Richard Sezibera’nın Sayın Bakanımızın davetine icabeten 24-25 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret, Ruanda’dan Dışişleri Bakanı düzeyinde ülkemize düzenlenen ilk resmi ziyareti teşkil etmiştir.

24-26 Haziran

- Letonya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Leonids Kalnins, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in davetine icabetle 24-26 Haziran 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

25 Haziran

- Asya’nın Kalbi–İstanbul Süreci eşbaşkanlığımız kapsamındaki 3. Kıdemli Memurlar Toplantısı, 25 Haziran 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Anılan toplantının açılışında, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal ve Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı İdris Zaman hitapta bulunmuşlardır.

25-26 Haziran

- Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) VI. Dönem Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto başkanlıklarında 25-26 Haziran 2019 tarihlerinde Budapeşte’de gerçekleştirilmiştir. Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız, Macaristan’ı ziyareti çerçevesinde Macaristan Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen ve Teknoloji ve Yenilikçilik Bakanı Laszlo Palkovics ile de görüşmeler gerçekleştirmiştir.

26 Haziran

- Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı marjında, 26 Haziran 2019 tarihinde ABD Savunma Bakan Vekili Mark Esper ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, ABD Kongresi Suriye Çalışma Grubu mensuplarıyla 26 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da biraraya gelmiştir. Görüşmede, Suriye ihtilafında gelinen nokta ve önümüzdeki dönemde beklenebilecek gelişmeler ele alınmıştır.

26-28 Haziran

- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyeti, Hırvatistan Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Miro Kovaç'ın davetine icabeten 26-28 Haziran 2019 tarihlerinde Hırvatistan’ı ziyaret etmiştir.

27 Haziran

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Suriye Özel Temsilcisi François Senemaud ile 27 Haziran 2019 tarihinde İstanbul’da görüşmüştür. Görüşmede, Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunmasına yönelik uluslararası çabaların seyri değerlendirilmiştir.

- “2019 Japonya’da Türk Kültür Yılı” çerçevesinde, PTT tarafından 27 Haziran 2019 tarihinde anma pulu ve ilk gün zarfı tedavüle sunulmuştur. Sözkonusu pul ve zarfta, ülkemize özgü erguvan ağacı, İstanbul silueti ve Kız Kulesi ile Japonya’ya özgü sakura, kimono giymiş Japon kızı ve tapınak görsellerine yer verilmiştir.

28 Haziran

- Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 40. Toplantısı, 28 Haziran 2019 tarihinde, Bulgaristan Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Bulgaristan Adli Reformlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’nın evsahipliğinde Sofya’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Bakan Yardımcımız ve AB Başkanı Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Toplantıda KEİ üyesi ülkeler arası ekonomik ve ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve KEİ reformu gibi konular ele alınmış; Kuzey Makedonya’nın KEİ üyeliği başvurusu değerlendirilerek, Bakanlar Konseyi tarafından onaylanmıştır. Toplantı sonunda KEİ Dönem Başkanlığı, Bulgaristan’dan Yunanistan’a geçmiştir (1 Temmuz 2019-31 Aralık 2019). Toplantı marjında Sayın Bakan Yardımcımız, Bulgaristan Dışişleri Bakan Yardımcısı Emilia Kraleva ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş; ayrıca, ziyaret vesilesiyle Sofya Büyükelçiliğimizde soydaşlarımız ve işadamlarımızla biraraya gelmiştir.

28-29 Haziran

- G20 Osaka Liderler Zirvesi, 28-29 Haziran 2019 tarihlerinde G20 Japonya Dönem Başkanlığı çerçevesinde Osaka’da gerçekleştirilmiştir. Zirveye Sayın Cumhurbaşkanımız başkanlığında, Sayın Bakanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve bazı Milletvekillerimizin yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir.

İklim değişikliği, mülteciler ve yerinden edilmiş kişiler, terörle mücadele ve serbest uluslararası ticaretin sürdürülmesi, ülkemizin Zirve bağlamında önem atfettiği başlıca konular arasında yer almıştır.

Zirve’nin ana oturumlarında, küresel ekonomi, ticaret ve yatırım, inovasyon ekseninde yapay zeka ve dijital ekonomi, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme, iklim değişikliği, çevre ve enerji konuları ele alınmıştır.

Zirve sonunda, G20 Osaka Liderler Bildirisi ile “İnternetin Terörizm ve Terörizme Sebebiyet Veren Şiddetli Aşırılıkçılık Amacıyla Kötüye Kullanılmasının Önlenmesi” konulu G20 Osaka Liderler Beyanı kabul edilmiştir. Ayrıca, dijital ekonomi ve kadının güçlendirilmesi temalarında Liderler düzeyinde iki yan etkinlik düzenlenmiştir.

Zirve marjında Sayın Cumhurbaşkanımız, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Endonezya, İspanya ve Hindistan’dan mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş; BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass'i kabul etmiştir.

29 Haziran

- Sayın Cumhurbaşkanımız, G-20 Zirvesi marjında 29 Haziran 2019 tarihinde ABD Başkanı Trump ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.