Ağustos 2019

1-2 Ağustos

- Ülkemizin, Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal başkanlığındaki bir heyetle temsil edildiği, 1-2 Ağustos 2019 tarihlerinde Nur-Sultan’da Astana formatında düzenlenen toplantıda, İdlip başta olmak üzere arazideki gelişmeler ele alınmış ve ihtilafa siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalar gözden geçirilmiştir.

Toplantıda, siyasi çözüme yönelik gayretler bağlamında, Anayasa Komitesi’nin en kısa sürede Cenevre’de kurulmasına matuf atılabilecek adımlar değerlendirilmiştir. Ülkemizce, Suriye muhalefeti ve Birleşmiş Milletler’le yakın eşgüdüm içinde, bu yöndeki çabaların desteklenmesine devam edileceği kaydedilmiştir.

Toplantı vesilesiyle, Zorla Alıkonan/Kaçırılan Kişilerin Serbest Bırakılması, Cenazelerin Takası ve Kayıp Şahısların Akıbetinin Tespitine İlişkin Çalışma Grubu da bir araya gelmiştir. Taraflar, komşu ülkeler Irak ve Lübnan’ın, Suriye konulu yüksek düzeyli toplantılara gözlemci statüsünde ilk defa katılmalarından duydukları memnuniyeti beyan etmişlerdir.

2 Ağustos

- İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı ve Türkiye-İran Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eş-başkanı Mahmud Vaizi, 2019 yılı içinde Ankara’da yapılması planlanan KEK 27. Dönem Toplantısının hazırlıkları çerçevesinde 2 Ağustos 2019 tarihinde ülkemizde temaslarda bulunmuştur.

3-9 Ağustos

- 2008 yılından beri düzenlenmekte olan Büyükelçiler Konferansı’nın onbirincisi, “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi” temasıyla, 3-9 Ağustos 2019 tarihlerinde Ankara ve Samsun’da gerçekleştirilmiştir.

Konferans’ta; merkezde ve yurtdışında görevli toplam 254 Büyükelçimizin iştirakiyle, küresel ve bölgesel sınamalar ile fırsatların yanısıra, önümüzdeki dönemde Türk dış politikasının yol haritası ve öncelikleri kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Büyükelçilerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarını almışlar; ayrıca, Sayın TBMM Başkanımız tarafından kabul edilmişlerdir.

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit Gül, Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a ilaveten, muhtelif resmi kurum Başkanlarımız ve iş dünyası temsilcilerimiz, güvenlik, savunma ve ekonomi alanları başta olmak üzere, dış politikamızı yakından ilgilendiren temel konularda öncelik ve hedeflerini paylaşmışlar ve Büyükelçilerimizle görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile AB’nin Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Konferans’a hitap etmişlerdir.

Konferans kapsamında Sayın Bakanımız, “Yeniden Asya” ve “Dijital Diplomasi” girişimlerimizi açıklamıştır.

Konferans’ta ayrıca, “Kriz Yönetimi ve Çatışmaların Çözümü” ile “Yükselen Popülizm ve Irkçılık” başlıklı olmak üzere iki panel düzenlenmiştir. “Kriz Yönetimi ve Çatışmaların Çözümü” paneli, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu eski Başkanı Büyükelçi (E) Ertuğrul Apakan’ın moderatörlüğünde, BM Genel Sekreteri’nin (BMGS) Lübnan Özel Temsilcisi Jan Kubis, Avusturya Dışişleri eski Bakanı Dr. Karin Kneissl, BMGS Libya Özel Temsilcisi ve BM Libya Destek Misyonu Başkanı Ghassan Salamé’nin panelist olarak katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Avrupa Konseyi Ayrımcılıkla Mücadele Direktörü Jeroen Schokkenbroek’un moderatörlüğünde düzenlenen “Yükselen Popülizm ve Irkçılık” konulu panele ise BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Müslümanlara Karşı Hoşgörüsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Mehmet Paçacı, Nasyonal Sosyalist Yeraltı Terör Örgütü Davası müdahil avukatı Dr. Mehmet Gürcan Daimagüler ile ABD Müslüman Kuruluşlar Konseyi Genel Sekreteri Usame Cemal panelist olarak iştirak etmişlerdir.

Konferans’ın son gününde, Millî Mücadelemizin başlangıcının 100. yıldönümü vesilesiyle Samsun ilimiz ziyaret edilmiştir.

Ayrıca, Bakanlığımız Diplomatik Arşiv Dairesi Başkanlığı'nca, Millî Mücadelemizin 100. Yılında arşivimizden seçilen 1919 belgeleri, XI. Büyükelçiler Konferansı özel yayını olarak “100. Yılında 1919: Arşivimizden Belgeler” başlığıyla yayınlanmıştır.

- Diplomatik Arşiv Başkanlığımız internet sayfası (diad.mfa.gov.tr), "100. Yılında 1919: Arşivimizden Belgeler" özel yayınımızla eşzamanlı olarak 5 Ağustos 2019 tarihinde faaliyete geçirilmiştir. Özel yayınımız, arşivimizden seçmeler, tarihte bu ay ve geçmiş yayınlarımız bölümleri internet sayfamız üzerinden kamuoyuyla paylaşılmıştır.

5 Ağustos

- 5 Ağustos 2019 tarihinde Hindistan hükümetinin Jammu-Keşmir Eyaletine özel statü tanıyan anayasa maddesini ilga etmesi sonrası yaşanan gelişmeler çerçevesinde, Bakanlığımızca tutumumuzu belirten bir açıklama yapılmıştır. Aynı gün Sayın Cumhurbaşkanımız, Pakistan Başbakanı İmran Han’la talebi üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişlerdir. Görüşmede

- Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Daçiç, 5 Ağustos 2019 tarihinde Sırbistan’ın Edirne Fahri Konsolosluğu’nun açılış törenini gerçekleştirmiştir.

5-6 Ağustos

- Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, 5-6 Ağustos 2019 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Sayın Bakanımız ve Dışişleri Bakanı Kamilov’un eş-başkanlıklarında Ortak Stratejik Planlama Grubu 1. Toplantısı düzenlenmiştir.

6 Ağustos

- İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Jammu ve Keşmir Temas Grubu, Pakistan’ın çağrısıyla Keşmir’de yaşanan gelişmeleri ele almak üzere 6 Ağustos 2019 tarihinde Daimi Temsilciler düzeyinde toplanmıştır.

7 Ağustos

- 25 Temmuz 2019 tarihinde, Rusya Federasyonu’nun resmi pasaport hamili vatandaşlarımıza ve uluslararası taşımacılık yapan profesyonel sürücülere yönelik herhangi bir kısıtlamaya gidilmeksizin vize muafiyeti uygulamasına tekrar başlanacağını açıklamasının ardından, sözkonusu uygulamaya karşılıklı olarak 7 Ağustos 2019 tarihinden itibaren geçilmiştir.

7-8 Ağustos

- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 20 Mayıs 2019 tarihinde göreve başlamasının ardından bölgedeki ilk resmi ziyaretini 7-8 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirmiştir.

8 Ağustos

- ABD’deki Ermeni diasporası tarafından Kaliforniya Bölge İdare Mahkemesi nezdinde, 1915 olayları sırasında Ermenilerin mallarına el konulduğu ve haksız kazanç sağlandığı iddiası ve mirasçıların uğradığı zararların tazmin edilmesi talebiyle devletimiz, Merkez Bankası ve Ziraat Bankası aleyhine 2010 yılında açılan Davoyan ve Bakalian davaları, anılan Mahkeme tarafından, ABD Anayasası’nın devletin diğer iki erkini (Yönetim ve Kongre) yetkili kıldığı “siyasi bir meseleyi” (soykırım iddiası) yargının çözemeyeceği gerekçesiyle (siyasi mesele doktrini) 26 Mart 2013’te yetki yönünden reddedilmişti. Davacılar her iki kararı da Nisan 2013’te temyiz etmişlerdi.

Kaliforniya 9. Temyiz Mahkemesi’nin 8 Ağustos 2019 tarihinde Davoyan ve Bakalian davaları hakkında açıkladığı kararında, davacıların temyiz itirazının, dava konusunun “zaman aşımına” uğradığı gerekçesiyle reddedildiği ve ilk derece mahkemesinin kararının onandığı görülmektedir. Bankalarımız lehine neticelenen dava, radikal Ermeni çevrelerin asılsız “soykırım” iddialarını yargıya taşımalarının önüne set çeken, hukukun üstünlüğünü ortaya koyan ve emsal teşkil edecek nitelikte önemli bir karardır. Davacı Ermeniler, 22 Ağustos 2019 tarihine kadar konuyu yeniden incelenmek üzere bir üst yargı sürecine götürme hakkına sahip olmalarına rağmen, bu yolu kullanmamışlardır. ABD hukukuna göre, sözkonusu karardan itibaren 90 gün içinde konunun ABD Yüksek Mahkemesi’ne taşınması imkânı bulunmaktadır. Bu karar, radikal Ermeni çevrelerin ülkemize yönelik toprak/tazminat taleplerinin savunulamayacağını bir kez daha göstermiştir.

9 Ağustos

- KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Mustafa Akıncı ile GKRY lideri Anastasiadis, 9 Ağustos 2019 tarihinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın evsahipliğinde ara bölgede bir araya gelmişlerdir. Görüşme sonrasında BM İyi Niyet Misyonu tarafından yayınlanan ortak açıklamada, liderlerin Eylül ayında düzenlenecek BM Genel Kurulu’nun ardından BM Genel Sekreteri’nin de katılacağı üçlü bir görüşme gerçekleştirmeye hazır oldukları ve BM yetkilisi Jane Holl Lute'un Temel Kavramlar Belgesi’ne (Terms of Reference) dair yürüttüğü çalışmanın devam ettirilmesini kararlaştırdıkları ifade edilmiştir.

- Singapur’la diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 50. yıldönümü çerçevesinde, 9 Ağustos 2019 tarihinde PTT tarafından bir Özel Gün Zarfı tedavüle sunulmuştur. Zarfın basım süreci, Bakanlığımız, Singapur Büyükelçiliğimiz ve PTT’yle eşgüdüm halinde yürütülmüştür.

11 Ağustos

- Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı İvica Daçiç, 11 Ağustos 2019 tarihinde Antalya’da Sayın Bakanımızla bir görüşme gerçekleştirmiştir.

12 Ağustos

- Kolombiya’da bulunan Armenia Kenti Belediye Meclisi, 2014 yılında aldığı kararla 24 Nisan’ı “uluslararası düzeyde tanınan Ermeni soykırımının anıldığı tarih” olarak kabul etmişti. Armenia Kenti Belediye Meclisi üyelerinin 1915 olaylarına ilişkin bilgi sahibi olmadığının ve Ermeni çevrelerin bu durumdan yararlanarak sözde soykırım konulu bir karar alınmasını sağladıklarının netleşmesi üzerine, Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi, anılan Meclis üyelerini ülkemize davet etmiştir. Armenia Kenti Belediye Meclisi üyeleri, tarihsel ve hukuki veçheleri başta olmak üzere 1915 olayları konusunda bilgilendirilmişler; böylece yapılan tarihi ve hukuki yanlışı kavramışlardır. Bunun üzerine Belediye Meclisi, “24 Nisan”ı anma günleri listesinden çıkartan yeni bir karar almıştır. Bu karar, 12 Ağustos 2019 tarihinde Belediye Başkanı’nca onanarak resmiyet kazanmıştır.

14-17 Ağustos

- Nijer Dışişleri, İşbirliği, Afrika Entegrasyonu ve Yurtdışında Yaşayan Nijerliler Bakanı Kalla Ankourao’nun 14-17 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyareti, anılan ülkeden ülkemize bu düzeyde yapılan ilk ziyaret olmuştur. Ziyaret sırasında iki ülke arasında “Diplomat Değişimine İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Bilişim Teknolojileri ve Diplomatik Arşiv Alanlarında İşbirliğine Dair Anlaşma” ile “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Kaldırılmasına Dair Anlaşma” imzalanmıştır. Konuk Bakan, TBMM Başkanvekili Sayın Celal Adan tarafından kabul edilmiştir.

14-18 Ağustos

- Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela F. Tunis’in, 14-18 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyareti, Sierra Leone’den ülkemize bu düzeyde yapılan ilk ziyaret olmuştur. Ziyaret sırasında, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında işbirliğini öngören Mutabakat Muhtırası ile “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaportlar İçin Vize Muafiyeti Anlaşması” imzalanmıştır. Konuk Bakan, TBMM Başkanvekili Sayın Celal Adan tarafından kabul edilmiştir.

16-17 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Sudan makamlarının davetine icabeten, Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Güçleri İttifakı arasında Geçici Sivil Yönetimi’ne ilişkin düzenlemeleri içeren Anayasal Bildiri'nin imza törenine katılmak üzere, 16-17 Ağustos 2019 tarihlerinde Sudan'a resmi bir ziyarette bulunmuştur.

Ziyaret vesilesiyle Sayın Bakanımız, Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Org. Abdelfattah Al-Burhan Abdelrahman, Sudan Dışişleri Bakan Vekili Büyükelçi Ömer Dahab Mohamed, Çad Cumhurbaşkanı Idriss Deby Itno, Libya Dışişleri Bakanı Tahir Siyala ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile görüşmelerde bulunmuştur. Görüşmelerde, Türkiye ile anılan ülkeler arasındaki ilişkilerin yanısıra, Sudan'daki son gelişmeler ele alınmıştır.

17 Ağustos

- Pakistan’ın çağrısı ve ÇHC’nin talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi, Jammu-Keşmir’de yaşanan gelişmeler konusunda danışmalarda bulunmak için 16 Ağustos 2019 tarihinde bir toplantı gerçekleştirmiştir. Böylece, 1971’den bu yana BM Güvenlik Konseyi ilk kez Keşmir gündemiyle toplanmıştır. Bakanlığımızca konuya ilişkin 17 Ağustos 2019 tarihinde yapılan açıklamada, bölgede gerilimin düşürülmesi ve diplomasinin öne çıkarılması bağlamında toplantının memnuniyetle karşılandığı ifade edilmiştir.

19 Ağustos

- Afganistan’ın bağımsızlığının 100. yıldönümü vesilesiyle 19 Ağustos 2019 tarihinde Afganistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen resepsiyona, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar katılmışlardır. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız tarafından etkinlikte, barış, istikrar ve refahın sağlanması için Afganistan’la dayanışmamızın süreceği bir kez daha teyit edilmiştir.

20 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Suriye Ulusal Koalisyonu (SUKO) Başkanı Enes Abdah ve Başkanlık Divanı üyelerini 20 Ağustos 2019 tarihinde kabul etmiştir. Sayın Bakanımız, SUKO Başkanı ve Başkanlık Divanı üyelerini seçilmelerinden dolayı tebrik etmiş ve ülkemizin Koalisyon’a desteğini yinelemiştir.

20-21 Ağustos

- El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill’in, 20-21 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyareti kapsamında yapılan görüşmelerde, ülkemiz ile El Salvador arasındaki ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla ele alınmış; ayrıca, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Dışişleri Bakanı Hill, El Salvador’un ülkemizde Büyükelçilik açmayı planladığını bildirmiş; Sayın Bakanımız da ülkemizin de benzer bir adımı değerlendirdiğini açıklamıştır. Dışişleri Bakanı Hill, bu vesileyle TİKA, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu temsilcileriyle çeşitli temaslarda bulunmuştur.

20-24 Ağustos

- Cibuti Sağlık Bakanı Mohamed Warsawa Dirieh, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın davetlisi olarak 20-24 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

22 Ağustos

- Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay’ın 19 Temmuz 2019 tarihinde görevinden istifa etmesinin ardından, Kosova Meclisi, 22 Ağustos 2019 tarihinde kendisini feshetme kararı almıştır. Kosova mevzuatına göre, Cumhurbaşkanı’nın Meclis’in feshinden itibaren 10 gün içinde seçim tarihini belirlemesi, erken seçimlerin ise Meclis’in feshinden itibaren 30 ila 45 gün içinde yapılması gerekmektedir.

- 22 Ağustos 2019 tarihinde ülkemizi ziyaret eden Venezuela’nın Avrupa'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yvan Gil’in, Bakanlığımız ve diğer kurumlarımızın yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerde, Venezuela ile ilişkilerimizin çeşitli yönleri ele alınmıştır.

- Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan Cenabi, 22 Ağustos 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımıza güven mektubunu sunmuştur.

22-23 Ağustos

- KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar, görevini üstlenmesinden sonra ülkemize ilk resmi ziyaretini 22-23 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirmiştir. KKTC Başbakanı Sayın Tatar’a sözkonusu ziyaretinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay ile Maliye Bakanı Sayın Olgun Amcaoğlu eşlik etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ile KKTC Başbakanı Sayın Tatar başkanlığında gerçekleştirilen görüşmelerde, ülkemiz ile KKTC arasındaki yakın işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik hususlar ile Doğu Akdeniz ve Kıbrıs meselesine ilişkin son gelişmeler ele alınmıştır. KKTC Başbakanı Sayın Tatar ve beraberindeki heyet, Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızla da bir araya gelmiştir.

22-24 Ağustos

- Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli, Slovenya Tarım, Ormancılık ve Gıda Bakanı Aleksandra Pivec'in davetine icabeten, 57. Agra Uluslararası Tarım ve Gıda Fuarı ile Bakanlar Zirvesi’ne katılmak üzere 22-24 Ağustos 2019 tarihlerinde Slovenya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Tarım ve Orman Bakanımızın sözkonusu ziyareti sırasında ayrıca, Türkiye-Slovenya 2. Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı da gerçekleştirilmiştir.

23 Ağustos

- Sayın Bakanımız, 23 Ağustos 2019 tarihinde ikili görüşmelerde bulunmak üzere Lübnan’ı ziyareti vesilesiyle Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Lübnan’ın güvenlik ve istikrarının bölgemiz açısından önemi vurgulanmış; Lübnan’la ekonomik ve ticari ilişkilerimiz, parlamentolararası işbirliğimiz ve bölgesel gelişmeler ele alınmıştır.

Sayın Bakanımız, Dışişleri Bakanı Cebran Bassil, İçişleri Bakanı Raya Hassan ve Sanayi Bakanı Wael Abou Faouri’nin yanısıra, Lübnan’daki vatandaş ve soydaşlarımız, öndegelen işadamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelmiştir.

26-29 Ağustos

- Ürdün Gençlik ve Kültür Bakanı Dr. Mohammad Abu Rumman, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ürdün Haşimi Krallığı Hükümeti Arasında Gençlik Alanında İşbirliği Anlaşması"nı imzalamak üzere 26-29 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, ziyaret çerçevesinde gençlik alanında ikili işbirliği konuları da ele alınmıştır.

27 Ağustos

- Sayın Cumhurbaşkanımız, RF Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetine icabeten, MAKS-2019 Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı'nın açılışına katılmak üzere 27 Ağustos 2019 tarihinde Moskova’yı ziyaret etmişlerdir. Ziyaret vesilesiyle, İdlip başta olmak üzere Suriye sahasındaki gelişmeler ve siyasi çözüm sürecinde gelinen aşama ele alınmış; Suriye’deki ihtilafın çözümüne yönelik olarak iki ülke arasında yürütülen işbirliğinin sürdürülmesi yönündeki kararlılık vurgulanmıştır.

- Sayın Bakanımız, 27 Ağustos 2019 tarihinde talebi üzerine Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’yle telefonda görüşmüş ve Keşmir’deki son durum hakkında bilgi almıştır.

28 Ağustos

- Sayın Bakanımız, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu’nun davetine icabetle 28 Ağustos 2019 tarihinde Estonya’ya gerçekleştirdiği ziyareti çerçevesinde, Eston mevkidaşı ile görüşmüş ve Başbakan Juri Ratas tarafından kabul edilmiştir. Ziyaret kapsamında yapılan görüşmelerde, Türkiye-Estonya ilişkilerinin tüm veçheleri ile yeni işbirliği imkânları ele alınmış; ayrıca, NATO çerçevesinde işbirliği ve Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci ile güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, 28 Ağustos 2019 tarihinde Bağdat’ı ziyaret ederek Irak Petrol ve Elektrik Bakanları’yla görüşmüştür.

- Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sayın Sedat Önal, Suriye Müzakere Yüksek Kurulu (MYK) Başkanı Nasr Hariri’yi 28 Ağustos 2019 tarihinde kabul etmiş; görüşmede, Anayasa Komitesi’nin tesisi bağlamında siyasi süreçte gelinen aşama gözden geçirilmiş ve arazideki gelişmeler ele alınmıştır.

29 Ağustos

- Sayın Bakanımız, 29 Ağustos 2019 tarihinde Belarus’a resmi bir ziyaret gerçekleştirerek Minsk’te mevkidaşı Makey’le bir araya gelmiş ve Cumhurbaşkanı Lukaşenka tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde, Sayın Cumhurbaşkanımızın 2016 yılında Minsk’e ve Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenka’nın 16 Nisan 2019 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretlerde mutabakata varılan ikili ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik hususların takibi yapılmıştır.

29-30 Ağustos

- Sayın Bakanımızın, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Søreide’nin davetine icabetle 29-30 Ağustos 2019 tarihlerinde Oslo’ya gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde, Türkiye-Norveç ilişkileri tüm veçheleriyle ele alınmış; yeni işbirliği imkânları değerlendirilmiş; ayrıca, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız, "Norveç Uluslararası İlişkiler Enstitüsü" isimli düşünce kuruluşunda bir konuşma yapmış, ayrıca vatandaşlarımız ve iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelmiştir.