Temmuz

1 Temmuz

Katar'ın Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı Halid Bin Muhammed El Atiyyyah, 29 Haziran-1 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’da kabul edilmiştir. Söz konusu görüşmede, Katar’la ikili ilişkilerimiz, bilhassa askeri/savunma sanayii ilişkilerimiz ele alınmıştır.

Ülkemiz, 1 Temmuz 2017 tarihinde BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı (United Nations Relief and Works Agency for Palestinian Refugees in the Near East – UNRWA) Danışma Komisyonu’nun Başkan Yardımcılığını devralmıştır.

Ülkemizin, UNRWA bütçesine katkısının yanı sıra acil gıda yardımı çağrılarına binaen, Ajans’a 2011 yılından bu yana yaptığı un yardımı çerçevesinde, 2017 yılı un yardımımızın sevkiyatına 2017 Temmuz ayında başlamıştır. Sevkiyatlar 2017 Eylül ayına kadar devam etmiştir.

2 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu 2 Temmuz 2017 tarihinde kabul etmiştir.

3 Temmuz

3 Temmuz 2017 tarihinde, İskenderun Limanından İzmit Limanına demir yükü taşıyan Türk bayraklı M/V ACT adlı kuru yük gemisine Rodos adası açıklarında seyir halindeyken Yunan Sahil Güvenlik botu tarafından ateş açılmıştır. Bahsekonu geminin ilgili makamlarımızca durdurulması ve kontrolü mümkün olabildiği halde, Yunan makamlarınca Türk Sahil Güvenlik makamlarına zamanlıca bilgi verilmemiş; iyi bir işbirliği sergilenmemiştir.

Yunan makamlarının en temel hak olan insan yaşamını hiçe sayan bu ölçüsüz hareketi sonrasında, Yunan makamları nezdinde girişimde bulunulmuş; sorumluların belirlenerek cezalandırılması talep edilmiş, geminin sahibi firmanın tazminat hakkının saklı olduğu kaydedilmiştir. Ayrıca, Bakanlığımızca yapılan basın açıklamasıyla, hiçbir şekilde izahı olmayan bu menfur olay kuvvetle kınanmış ve tepkimiz bu şekilde uluslararası kamuoyuyla da paylaşılmıştır.

3-5 Temmuz

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nden (OCHA) Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı (GSY) Stephen O’Brien, 3-5 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Görevinden 1 Eylül 2017 tarihinde ayrılan O’Brien’ın ziyareti, son resmi ziyaretlerinden biri olarak veda ziyareti niteliğini taşımıştır.

GSY O’Brien ziyareti çerçevesinde, 3 Temmuz günü Türk Kızılayı Genel Müdürü Mehmet Güllüoğlu ile görüşmüş ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız’ın ev sahipliğinde düzenlenen çalışma yemeğine katılmıştır. O’Brien, 4 Temmuz günü Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak ve İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Ersoy ile biraraya gelmiştir.

3-8 Temmuz

“Pan Afrika Ajansı Büyük Yeşil Duvar Ülkeleri Çölleşme ile Mücadele Uluslararası Eğitimi” 3-8 Temmuz 2017 tarihleri arasında TİKA ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle Konya’da düzenlenmiştir.

4-5 Temmuz

4-5 Temmuz 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret eden Kırım Tatarlarının Lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Kırımoğlu, 4 Temmuz 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-6 Temmuz

“Büyük Yeşil Duvar Girişimi”nin uygulanmasında Türkiye’nin verebileceği teknik ve mali desteği görüşmek üzere, Pan Afrika Büyük Yeşil Duvar (PAGGW) Ajansı heyeti 5-6 Temmuz 2017 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiştir.

‘Büyük Yeşil Duvar’ Heyetinde, Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı ve Pan Afrika Büyük Yeşil Duvar Ajansı Bakanlar Kurulu Başkanı Amedi Camara, Nijer Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Almoustapha Garba, PAGGW İcra Direktörü Prof. Abdoulaye Dia yer almıştır.

5-7 Temmuz

5-7 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret eden AB Ulaştırma Komiseri Violeta Bulc, 6 Temmuz 2017 günü Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. Komiser Bulc, ziyareti kapsamında 5 Temmuz’da İstanbul’da 3. Havalimanı inşaatını ziyaret etmiş, 6 Temmuz’da Ankara’da Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Ulaştırma Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ile birlikte Karayolu Güvenliği Projesinin açılış törenine katılmıştır.

Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, 6 Temmuz 2017 tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. Komiser Hahn ziyareti çerçevesinde ayrıca, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ile görüşmüş, AFAD Başkanı Sayın Halis Bilden ile birlikte Alemdağ Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezini ziyaret etmiştir.

Ukrayna Parlamentosu Başkanı Andriy Parubiy, KEİ PA Toplantısı kapsamında 5-7 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

7-8 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump, Kanada Başbakanı Trudeau, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto ile 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde Hamburg’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi marjında biraraya gelmişlerdir.

8 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hamburg’da yapılan G 20 Liderler Zirvesi kapsamında Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’le 8 Temmuz 2017 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8-9 Temmuz

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, 8-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Ürdün’e resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde, Ürdün Başbakanı Hani Mulki’nin yanı sıra, Ürdün Ulaştırma Bakanı Jameel Mujahed ile görüşmüş; bilahare Akabe’ye geçerek Akabe Özel Ekonomik Bölgesinde temaslarda bulunmuştur.

9 Temmuz

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 9 Temmuz 2017 tarihinde 22. Dünya Petrol Kongresi vesilesiyle ülkemizi ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir çalışma yemeğinde biraraya gelmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

Ekonomi Bakanı ve Türkiye-İran KEK Eş-Başkanı Sayın Nihat Zeybekci, 9 Temmuz 2017 tarihinde Tahran’ı ziyaret etmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci’ye ziyaretinde 15 milletvekili, Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de dahil olduğu yaklaşık 100 işadamı ve gazeteciden oluşan 150 kişilik bir heyet eşlik etmiştir.

Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, Tahran'daki temasları sırasında, İran İslam Cumhuriyeti İletişim ve Enformasyon Teknolojileri Bakanı ve Türkiye-İran KEK Eş-Başkanı Mahmut Vaizi ve Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Yemen’e yardımlarımız kapsamında, Kızılay ve AFAD eşgüdümünde Sağlık Bakanlığı, TİKA ve Kızılay’ın da katkılarıyla un, gıda, sağlık malzemeleri, tekerlekli sandalye ve iki adet sahra hastanesinden oluşan insani yardımlarımızı Aden Limanına götürmekte olan gemi 9 Temmuz 2017 tarihinde İskenderun Limanında yapılan ve Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak’ın katıldığı törenin ardından yola çıkmış; 20 Temmuz 2017 tarihinde Aden Limanına varmıştır. Gemi, Yemenli yetkililerin de katıldığı bir törenle karşılanmıştır.

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilâtı UNESCO’ya bağlı Dünya Miras Komitesi’ne üye olan ülkemizin “Afrodisyas Arkeolojik Alanı” adaylık başvurusu, Polonya’nın Krakov şehrinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 41. toplantısında 9 Temmuz 2017 tarihinde kabul edilmiş ve bu alan UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmiştir. Böylelikle, ülkemizin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne tescilli varlıklarının sayısı 17’ye yükselmiştir.

9-10 Temmuz

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Dünya Petrol Kongresi vesilesiyle 9-10 Temmuz 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile görüşmeler yapan Rama, ayrıca, THY'nin katkılarıyla gerçekleştirilmesi öngörülen, Arnavutluk'un ulusal havayolu şirketinin kurulmasına ilişkin proje hakkında temaslarda bulunmuştur.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, beraberinde bir heyetle 9-10 Temmuz 2017 tarihlerinde 22. Dünya Petrol Kongresi'ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Cumhurbaşkanı Vuçiç, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Alexander Novak, 22. Dünya Petrol Kongresi’ne katılmak üzere 9-10 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

9-13 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan himayelerinde ülkemizce evsahipliği yapılan 22. Dünya Petrol Kongresi, 9-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenmiştir. Kongre’ye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile birlikte 50'yi aşkın Bakan ve 500'ün üstünde CEO katılmıştır. Söz konusu Kongre marjında, BP CEO'su Bob Dudley ile "Royal Dutch Shell"in Yönetim Kurulu Başkanı Ben van Beurden, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir. BP CEO'su Bob Dudley, 10 Temmuz 2017 tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

10 Temmuz

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, 10 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi’ne katılmak üzere ülkemize gelmiştir. Başbakan Borisov, Kongre marjında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüştür.

10-11 Temmuz

Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş, Srebrenitsa Soykırımı'nın 22. yıldönümü anma etkinlikleri vesilesiyle 10-11 Temmuz 2017 tarihlerinde Bosna Hersek'i ziyaret etmiştir.

10-11 Temmuz 2017 tarihlerinde Fildişi Sahili’nde (Abidjan) 44. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi (DBK) düzenlenmiştir. İslam dünyası ile ülkemiz açısından önemli kararların alınmasıyla sonuçlanan Toplantıya, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki bir heyetle katılım sağlanmıştır. 45. DBK Toplantısının, 2018 yılı Mayıs ayında Bangladeş’in başkenti Dakka’da düzenlenmesi öngörülmektedir.

Toplantı sırasında ayrıca, İİT Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu (IPHRC) 2018-2021 dönemi üyelikleri için Asya Grubunda yapılan seçimlerde adayımız Dr. Ömer Faruk Altıntaş en yüksek oyla Komisyon üyeliğine seçilmiştir.

44. DBK marjında Jammu ve Keşmir Temas Grubu toplantısı düzenlenmiştir.

11 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 11 Temmuz 2017 tarihinde Liberya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu bu ziyaret vesilesiyle, Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf ve Başkan Yardımcısı Joseph Boakai tarafından kabul edilmiş; Liberya Dışişleri Bakanı Marjon Kamara ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-12 Temmuz

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 11-12 Temmuz 2017 tarihlerinde Burkina Faso'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Christian Kabore tarafından kabul edilmiş ve mevkidaşı Mamadou Alpha Barry ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

11-13 Temmuz

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Jassim al-Thani, 11-13 Temmuz 2017 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Al-Thani, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile görüşmüştür.

11-14 Temmuz

Uşak Milletvekili Sayın Mehmet Altay başkanlığındaki TBMM Moldova Dostluk Grubu heyeti 11-14 Temmuz 2017 tarihlerinde Moldova’yı ziyaret etmiştir.

12-15 Temmuz

Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Abdurrahman Suveyhli, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın daveti üzerine, 12-15 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla da görüşmüştür.

12-16 Temmuz

Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışındaki Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 12-16 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’yla görüşmeler gerçekleştirmiş, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, TİKA ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlıklarında temaslarda bulunmuştur. Bakan Darboe ayrıca, İstanbul’da THY Genel Müdürü ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ile görüşmeler gerçekleştirmiş, DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin iştirakıyla bir çalışma yemeğine katılmış, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlüğü’nden katılımcılar ile İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıya iştirak etmiştir.

13 Temmuz

Türkiye-Vietnam Karma Ekonomik ve Ticaret Komitesi (KEK) 7. Dönem Toplantısı, 13 Temmuz 2017 tarihinde Vietnam’ın Hanoi şehrinde gerçekleştirilmiştir. KEK Eşbaşkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu başkanlığındaki heyetimizin yer aldığı etkinlik bağlamında, iki ülke arasında ticaretin, yatırımların ve iktisadi-teknik işbirliğinin artırılması konuları ele alınarak, başlıca unsurlar toplantı zaptına yansıtılmıştır.

13-14 Temmuz

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani, 13-14 Temmuz 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla da görüşmüştür. Söz konusu ziyaret vesilesiyle, Katar’la ikili ilişkilerimizin yanısıra güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

13-14 Temmuz 2017 tarihlerinde Tallin'de "AB Çevre Bakanları Gayrıresmî Toplantısı" düzenlenmiştir. Söz konusu toplantıya, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

18 Temmuz

AB Dönem Başkanı Estonya’nın Dışişleri Bakanı Sven Mikser, 18 Temmuz 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla da bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-AB ilişkileri ve ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası konulardaki güncel gelişmeler ele alınmıştır.

19 Temmuz

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları IV. Toplantısı, 19 Temmuz 2017 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiş; toplantı sonunda bir Ortak Bildiri imzalanmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ziyaret kapsamında, Azerbaycanlı ve Türkmen muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş; ayrıca Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir.

19-21 Temmuz

Türkiye-Tunus Ortaklık Konseyi 3. Dönem Toplantısı, 19-21 Temmuz 2017 tarihlerinde Tunus’ta Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci eşbaşkanlığında gerçekleştirilmiştir.

Ortaklık Konseyi 3. Dönem Toplantısı marjında; Türk Patent ve Marka Kurumu ile Tunus Ulusal Standardizasyon ve Sınai Mülkiyet Enstitüsü Arasında Mutabakat Zaptı, Türk Rekabet Kurumu ile Tunus Rekabet Konseyi Arasında Rekabet Politikası Alanında İşbirliği Protokolü, Türk Standartları Enstitüsü ve Tunus Standardizasyon ve Sınai Mülkiyet Enstitüsü Arasında Eylem Planı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ile Tunus Sanayi ve İnovasyon Destekleme Kurumu Arasında Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Sağlık Bakanlığı, Hayat Vakfı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve FIMA işbirliğinde 20-21 Temmuz 2017 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen "Afrika'da Sağlık Kongresi"ne (Congress on Health in Africa) Çad Sağlık Bakanı Dr. Mahamat Anadif Youssouf, Nijer Sağlık Bakanı İdi İlliassou Mainassara, Sierra Leone Sağlık Bakanı Zuliatu Muamatu Cooper ve Moritanya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ahmed Die katılmıştır.

20 Temmuz

Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Bandar Bin Fahad Al-Fuhaid, beraberindeki bir heyetle, 27 Haziran - 20 Temmuz 2017 tarihlerinde, ortak işbirliği konularını ele almak amacıyla temaslarda bulunmak üzere İstanbul, Bursa, Trabzon ve Bodrum'u ziyaret etmiştir.

20-21 Temmuz

Sağlık Bakanlığı, Federation of Islamic Medical Associations, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ile Hayat Sağlık ve Sosyal Hizmetler Vakfının işbirliğinde 20-21 Temmuz 2017 tarihlerinde İstanbul’da “Afrika’da Sağlık Kongresi” düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kongreyi düzenleyen kurumların yöneticileri ile Kongreye bildirileri ile katkı sağlayan 40 ayrı ülkeden gelen bilim adamlarının ve davetlilerin hazır bulunduğu Dolmabahçe Sarayı’nda gerçekleştirilen gala yemeğine iştirak ederek bir konuşma yapmışlardır.

23-24 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu refakatinde 23-24 Temmuz 2017 tarihlerinde Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı ziyaret etmişlerdir. Cidde’de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile görüşen Sayın Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman bin Abdülaziz Al Suud’u da kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanı, Kuveyt’te Emir Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’la, Katar’da Emir Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’yle bir araya gelmişlerdir. Görüşmelerde, anılan ülkelerle ikili ilişkiler tüm veçheleriyle ele alınmış; ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

25 Temmuz

Türkiye-AB Bakanlar Düzeyinde Siyasi Diyalog Toplantısı, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile AB tarafından AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn’ın katılımlarıyla 25 Temmuz 2017 tarihinde Brüksel’de gerçekleştilmiştir.

Ülkemizin BM Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonuna (ECLAC) üyeliği, 25 Temmuz 2017 tarihli BM Ekonomik ve Sosyal İşler Konseyi (EKOSOK) Toplantısında onaylanarak resmileşmiş; böylelikle ECLAC’a üyelik sürecimiz tamamlanmıştır.

25-27 Temmuz

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, 25-27 Temmuz 2017 tarihleri arasında Özbekistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle Milli Savunma Bakanı Sayın Canikli, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından kabul edilmiş ve dönemin Özbekistan Savunma Bakanı Kabul Berdiyev ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

27 Temmuz

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Meksika’nın yeni Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello’yu güven mektubu sunma töreni vesilesiyle 27 Temmuz 2017 tarihinde kabul etmişlerdir.