Nisan

30 Mart – 11 Nisan

Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Dr. Bandar Bin Fahad Al-Fuhaid başkanlığındaki ATÖ heyeti, 30 Mart - 11 Nisan 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret kapsamında, ATÖ Başkanı, 2 Nisan 2017 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile İstanbul'da, 8 Nisan 2017 tarihinde ise Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ile Eskişehir'de birer görüşme gerçekleştirmiştir.

2-4 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak, TİKA tarafından tadilatı gerçekleştirilen Mali Ulusal Meclisi Genel Kurul Salonu ve Fuaye alanı ile Mali Ulusal Meclisi yasama yılının açılış törenine katılmak üzere 2-4 Nisan 2017 tarihlerinde Mali’yi ziyaret etmiştir.

3 Nisan

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi’yi 3 Nisan 2017 tarihinde Ankara’da kabul etmiştir.

3-4 Nisan

Almanya Dışişleri Bakanlığında Avrupa'dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth, 3-4 Nisan 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan ziyareti çerçevesinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Prof. Dr. Sayın İbrahim Kalın, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız ve Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Bilal Uçar ile görüşmüştür.

10 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, 10 Nisan 2017 tarihinde davet üzerine AB Büyükelçileri ile Ankara’da bir araya gelerek “Referandum Süreci ve Türkiye-AB İlişkileri” konusunda bir konuşma yapmıştır.

11 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, G-7 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında, 11 Nisan 2017 tarihinde İtalya’nın Lucca kentinde gerçekleştirilen Suriye konulu “Fikirdaş Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı”na katılmıştır. Evsahibi İtalya ve ülkemizin yanısıra ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kanada ve Japonya’nın katıldığı toplantıda, Suriye ihtilafının siyasi çözümü için atılmakta olan adımlar konuşulmuştur.

13 Nisan

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, 13 Nisan 2017 tarihinde ABD’li mevkidaşı James Mattis’le görüşmek üzere Vaşington’u ziyaret etmiştir.

17-18 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci başkanlığında çeşitli Bakanlık ve kuruluşlardan oluşan bir heyet, ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ilişkileri ele almak üzere 17-18 Nisan 2017 tarihlerinde Moskova’yı ziyaret etmiştir.

17-19 Nisan

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş’in davetine icabetle, 17-19 Nisan 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, 17 Nisan günü düzenlenen ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping’in “Çin’in Yönetimi” adlı kitabının Türkçe tercümesinin tanıtımı etkinliğine Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek iştirak etmiştir.

Başbakan Yardımcısı Sayın Türkeş ve ÇHC Başbakan Yardımcısı Liu Yandong başkanlıklarında 18 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilen heyetlerarası görüşme sonrasında, ÇHC Başbakan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir. 18 Nisan 2017 tarihinde ayrıca, ÇHC Başbakan Yardımcısı tarafından Gazi Üniversitesi bünyesinde kurulan Çin Kütüphanesi’nin açılışı yapılmıştır.

19 Nisan

Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas ve beraberindeki heyet, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine, 19 Nisan 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret, Dominik Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti teşkil etmiştir. Bakan Vargas, Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ile yaptığı ikili görüşmenin ardından, Sayın Dışişleri Bakanımızın verdiği heyetler arası çalışma kahvaltısına katılmıştır. Görüşmeleri müteakip, Dışişleri Bakanlıkları arasında Niyet Beyanı imzalanmıştır. Konuk Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir.

Guatemala Dışişleri Bakanı Raul Morales, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine 19 Nisan 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret, Guatemala’dan Türkiye’ye Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti teşkil etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ve konuk Bakan baş başa ve heyetler halinde görüşmelerde bulunmuşlar ve Guatemala’nın Ankara Büyükelçiliğinin açılışını birlikte yapmışlardır. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, iki ülke arasında Hava Ulaştırma Anlaşması imzalanmıştır. Konuk Dışişleri Bakanı ve beraberindeki heyet, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir.

20 Nisan

Türkiye-Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) II. Dışişleri Bakanları Forumu, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve SICA Dönem Başkanı Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel Gonzalez Sanz eşbaşkanlığında 20 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Anılan foruma Guatemala, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, El Salvador, Honduras, Belize ve Nikaragua Bakan; Panama Bakan Yardımcısı ve SICA Yazmanlığı İcra Direktörü seviyesinde katılmıştır.

Forumda, Latin Amerika ve Karayipler (LAK) açılımımız çerçevesinde SICA'yla karşılıklı işbirliğimiz, SICA'ya katkılarımız, SICA ülkeleriyle kalkınma, KOBİ'ler, turizm, doğal afet, eğitim, hava ulaştırma, ticari ve ekonomik alanlardaki karşılıklı işbirliğimiz ve önümüzdeki dönemde geliştirilebilecek işbirliği olanakları ele alınmış; bu bağlamda Forumu müteakip Ortak Bildiri kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu Forum çerçevesinde, Belize Dışişleri Bakanı Wilfred Peter Elrington, El Salvador Dışişleri Bakanı Hugo Martinez, Honduras Dışişleri Bakanı Maria Dolores Agüero, Kosta Rika Dışişleri Bakanı Manuel Gonzalez ve Nikaragua Devlet Bakanı ve Cumhurbaşkanının Uluslararası İlişkiler Danışmanı Sidhartha Francisco Marin’le ikili görüşmeler yapmıştır. Bahsekonu ülkelerle ayrıca çeşitli alanlarda dört anlaşma imzalanmıştır.

21 Nisan

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, 21 Nisan 2017 tarihinde Dünya Bankası - Uluslararası Para Fonu Bahar Toplantıları kapsamında Vaşington'da düzenlenen "Açığı Kapatmak - Etkili ve Kapsayıcı Sosyal Koruma için Sosyal Yardım Ağları" başlıklı oturuma katılmışlardır.

21 Nisan

Türkiye-Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) Dörtlüsü IV. Dışişleri Bakanları Toplantısı 21 Nisan 2017 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve CELAC Dönem Başkanı El Salvador Dışişleri Bakanı Hugo Martinez’in eşbaşkanlık yaptıkları toplantıya, Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas, Guyana Kooperatif Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Carl Greenidge ve Ekvator Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Lourdes Puma katılmışlardır. Toplantıyı müteakip, Türkiye-CELAC İşbirliği Daimi Mekanizması Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, toplantı çerçevesinde Guyana Dışişleri Bakanı Greenidge ile ikili bir görüşme yapmıştır. Görüşmede, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişare mekanizması tesis edilmesine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

24-25 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde Katar’ı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’nun Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani’yle görüşmesinde ikili ilişkilerimizin yanısıra, bölgesel ve uluslararası meseleler üzerine görüş alışverişinde bulunulmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ziyaret vesilesiyle ayrıca, Katar Emir Yardımcısı Şeyh Abdullah bin Hamad El Sani tarafından kabul edilmiştir.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İrlanda İş Konseyi ile “Enterprise Ireland” koordinasyonunda, 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde Dublin’de iki ülke iş dünyasının temsilcilerini bir araya getirmek amacıyla “Türk Günü” düzenlenmiş olup, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de bu vesileyle İrlanda’yı ziyaret etmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci söz konusu ziyaret sırasında, İrlanda İstihdam, Girişimcilik ve Yenilik Bakanı Mary Mitchell O’Connor ve İrlanda Dışişleri ve Ticaret Bakanı Charles Flanagan ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Bahsekonu ziyaret, Türkiye’den İrlanda’ya 14 yıl aradan sonra Ekonomi Bakanı düzeyinde ilk ikili resmi ziyareti teşkil etmiştir.

25 Nisan

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Benin Cumhurbaşkanı Patrice Talon’un mektubunu tevdi etmek üzere ülkemize gelen Benin Dışişleri Bakanı Aurelien Agbenonci ile beraberindeki heyeti 25 Nisan 2017 tarihinde kabul etmiştir.

Yemen'in refahı ve kalkınması amacıyla Birleşmiş Milletler, İsveç ve İsviçre'nin öncülüğünde Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Konferansı, 25 Nisan 2017 tarihinde Cenevre'de düzenlenmiştir. Söz konusu Konferansta ülkemiz, Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir.

25-26 Nisan

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 25-26 Nisan 2017 tarihlerinde Özbekistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, ziyaret kapsamında Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından kabul edilmiş; Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ve Ali Meclis Senato Başkan Birinci Yardımcısı Sadık Safoyev ile görüşmüştür. Ayrıca, ziyaret vesilesiyle “Türkiye Cumhuriyeti ve Özbekistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlıkları Arasında 2017-2018 Yıllarına Yönelik İşbirliği Programı” imzalanmıştır.

27 Nisan

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, beraberinde bir heyetle birlikte, 27 Nisan 2017 tarihinde İran'ın Meşhed şehrinde düzenlenen "İslam Toplumlarında Aile ve Sosyal Politikalar: Gereksinimler ve Zorunluluklar" konulu Bakanlar Toplantısı'na katılmıştır.

27-28 Nisan

Atlantik Konseyi 8. İstanbul Zirvesi, 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ana konuşmacı olarak katıldığı Zirvede, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın da çeşitli oturumlarda hitapta bulunmuşlardır.

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, anılan Zirve’ye katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. IKBY Başbakanı Barzani, 28 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

Afrika ülkelerinin tarım ve hayvancılıktan sorumlu Bakanları ile uluslararası kuruluşların Genel Sekreterleri/Başkanlarının ve işadamlarının katılımıyla “Birinci Türkiye-Afrika Tarım Bakanları Konferansı ve Tarım-İş Forumu”, 27-28 Nisan 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenmiştir. Forum, 2014 yılı Kasım ayında Malabo’da yapılan İkinci Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'nde kabul edilen Ortak Uygulama Planı çerçevesinde Afrika Birliği (AfB) ile işbirliği halinde gerçekleştirilmiştir. Forumun evsahipliğini, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (GTHB) ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üstlenmiştir. Foruma, AfB Dönem Başkanı Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé ve Somali Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullahi Muhammed'in yanı sıra 45 Bakan, 14 Bakan Yardımcısı, 21 Büyükelçi, 19 uluslararası kuruluş temsilcisi dâhil olmak üzere 1500'e yakın kişi katılmıştır.

Gine Cumhurbaşkanı Condé, Forum vesilesiyle, 28 Nisan 2017 tarihinde İstanbul'da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş; Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’i kabul etmiştir.

28 Nisan

AB Dönem Başkanı Malta'nın evsahipliğinde Valetta'da 28 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısına (Gymnich) Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ayrıca, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn ve Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmeler yapmıştır.

28-30 Nisan

Başbakan Yardımcısı ve Türkiye-Türkmenistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Eşbaşkanı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, “At Bayramı” kutlamalarına katılmak üzere, 28-30 Nisan 2017 tarihlerinde Aşkabat’ı ziyaret etmiştir. Sayın Başbakan Yardımcısı, ziyareti vesilesiyle Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından kabul edilmiş ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

30 Nisan – 1 Mayıs

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 30 Nisan-1 Mayıs 2017 tarihlerinde Hindistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret vesilesiyle, Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee’yle bir araya gelmiş ve Başbakan Narendra Modi’yi baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde kabul etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız ayrıca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı M. Hamid Ansari ve Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj’ı da kabul etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakan Modi, ziyaret vesilesiyle düzenlenen Türk ve Hint işadamlarını bir araya getiren İş Forumu’na hitap etmişlerdir.