Ekim

1 Ekim

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İran ziyaretinin öncesinde, 1 Ekim 2017 tarihinde İran’ı ziyaret etmiştir.

1-4 Ekim

Slovenya Tarım, Ormancılık ve Gıda Bakanı Dejan Zidan, Uluslararası Arıcılık Kongresi’ne katılmak üzere 1-4 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize yaptığı ziyaret çerçevesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ve Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

2 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 2 Ekim 2017 tarihinde Libya’nın Ankara Büyükelçisi Abdurezzak Muhtar’ı kabul etmiştir.

3-4 Ekim

Türkiye-Letonya Kara Ulaştırması Karma Komitesi (KUKK) Toplantısı 3-4 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı kapsamında iki ülke arasında mevcut “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Anlaşması”nda değişiklik yapılması gündeme gelmiştir.

Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halil Hikmet Karzai 3-4 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcısı Karzai, Milli Eğitim Bakanı Sayın Dr. İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan Erdem ve Türkiye Maarif Vakfı (TMV) Başkanı Birol Akgün’le görüşmelerde bulunmuştur. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Ümit Yalçın da Bakan Yardımcısı Karzai’yle biraraya gelmiştir.

4 Ekim

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 4 Ekim 2017 tarihinde İran’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke Cumhurbaşkanlarının eşbaşkanlıklarında Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi 4. Toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız İran Dini Lideri Hamaney’le de görüşmüştür.

5 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, UNESCO Genel Kurulunun Özel Oturumuna katılmak üzere Paris'i ziyareti vesilesiyle 5 Ekim 2017 tarihinde Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Makedonya’daki siyasi partilerden BESA Hareketi Partisi Genel Başkanı Bilal Kasami ve beraberindeki heyet 5 Ekim 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 5 Ekim 2017 tarihinde Paris’te bulunan UNESCO Merkezi'ne bir ziyaret gerçekleştirmiş ve UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'yla görüşmüştür. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, söz konusu ziyaret çerçevesinde, UNESCO 202. Yürütme Kurulu (YK) kapsamında YK Başkanı Büyükelçi Michael Worbs başkanlığında ve Genel Direktör Bokova’nın katılımıyla tertiplenen özel oturumda, YK üyelerinin dahil olduğu UNESCO üyesi ülkelerin Daimi Temsilcilerine hitap etmiştir.

5-6 Ekim

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro 5-6 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize bu düzeydeki ilk resmi ziyareti gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Maduro’ya Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Cumhurbaşkanlığı Bakanı Erika Farias, Ekonomi ve Finans Bakanı Ramon Lobo, Bayındırlık Bakanı Ricardo Menendes, Verimli Tarım ve Toprak Bakanı Wilmar Castro, Ekolojik Madencilik Bakanı Victor Cano ve Petrol Bakanı Eulogio del Pino olmak üzere 7 Bakan eşlik etmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, Cumhurbaşkanı Maduro ve beraberindeki heyeti Ankara’da kabul etmişlerdir.

9 Ekim

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2017 tarihinde Türkiye-Ukrayna VI. YDSK toplantısı için Ukrayna’yı ziyaret etmiştir.

9-11 Ekim

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 9-11 Ekim 2017 tarihlerinde Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret, ülkemizden Sırbistan’a sekiz yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı seviyesinde ilk ziyareti teşkil etmiştir. Ziyaret sırasında ülkemizle Sırbistan arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin tesis edilmesine dair bir ortak bildiri imzalanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı ziyaret sırasında 11 Ekim günü Cumhurbaşkanı Vuçiç ile birlikte Yeni Pazar’a geçmişlerdir. Yeni Pazar programı kapsamında Sayın Cumhurbaşkanı Sancak bölgesindeki belediye başkanlarını ve Boşnak Ulusal Azınlık Konseyi Başkanı Süleyman Ugljanin’i kabul etmişlerdir.

9-13 Ekim

Türkiye-Şili Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı ve AND Parlamentosu Başkan Yardımcısı Milletvekili Romilio Gutierrez ve AND Parlamentosu Başkanlığına yeni seçilen Milletvekili Fernando Meza 9-13 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Milletvekilleri Gutierrez ve Meza, 9 Ekim 2017 tarihinde Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Demircan ve 10 Ekim 2017 tarihinde TBMM Başkan Vekili Sayın Ahmet Aydın tarafından kabul edilmişlerdir.

10-11 Ekim

Türkiye-Kanada İş Konseyi 14. Yıllık Konferansı 10 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. İş Konseyi’nin ardından, Ankara’da 11 Ekim 2017 tarihinde TOBB’un ev sahipliğinde Türkiye-Kanada İş Forumu düzenlenmiştir.

11-12 Ekim

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli 11-12 Ekim 2017 tarihlerinde Batum'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa Savunma Bakanları Süreci toplantısı ile 11. Gürcistan Savunma ve Güvenlik Konferansına katılmış anılan konferansta, “NATO after the Warsaw Summit: Deterrence Through Resilience and Implications for Partners” başlıklı panelde bir konuşma gerçekleştirmiştir.

12 Ekim

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı (UDHB) Sayın Ahmet Arslan, 12 Ekim 2017 tarihinde Atina’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. UDHB Sayın Arslan, ziyareti sırasında Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Christos Spirtzis, Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanı Panagiotis Kouroumplis ve Yunanistan Dijital Politika, Telekomünikasyon ve Medya Bakanı Nikos Pappas ile görüşmelerde bulunmuştur.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, beraberinde İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ve diğer Danışma Kurulu üyeleriyle birlikte 12 Ekim 2017 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir. Azınlığın mevcut sorunlarını aktaran heyete ülkemizin desteği ifade edilmiştir.

13-16 Ekim

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman 13-16 Ekim 2017 tarihlerinde St. Petersburg'da gerçekleştirilen Parlamentolararası Birlik (PAB) 137. Genel Kuruluna katılmak üzere Rusya Federasyonu’nu ziyaret etmiştir.

14 Ekim

Rusya Federasyonu’nun St. Petersburg kentinde gerçekleşen 137. Parlamentolar Arası Birlik (IPU) Genel Kurulu esnasında Türkiye ve yedi ülkenin 14 Ekim 2017 tarihinde sunduğu Myanmar Tasarısı acil gündem maddesi olarak kabul edilmiştir.

14-16 Ekim

14 Ekim 2017 tarihinde Mogadişu'da yaklaşık 500 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bir terör saldırısı meydana gelmiştir. Söz konusu terör saldırısının hemen sonrasında, ülkemizce arama-kurtarma çalışmalarına destek sağlamak, ihtiyaç görülen acil tıbbi malzemeyi temin etmek ve yaralananlara tıbbi müdahalede bulunacak doktor ihtiyacını karşılamak için, AFAD’dan 10 kişilik bir arama kurtarma ekibi, 27 kişilik Sağlık Bakanlığı personeli ile 3 kişilik Kızılay insani yardım ekibi, 16 Ekim’de ambulans uçakla Mogadişu’ya intikal etmiş ve 35 yaralının askeri ambulans uçağına tahliyesi aynı gün tamamlanarak, 35 yaralı refakatçileriyle birlikte ülkemize getirilmiştir.

15-16 Ekim

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç, Marmara Üniversitesi'nde Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Alija İzetbegoviç hakkında bir seminer vermek üzere 15-16 Ekim 2017 tarihlerinde İstanbul'a gerçekleştirdiği özel ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la da bir araya gelmiştir.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci 15-16 Ekim 2017 tarihlerinde Bulgaristan'ı ziyaret ederek, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve KEK Eşbaşkanı Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile biraraya gelmiştir.

15-20 Ekim

İstanbul Sanayi Odası heyeti 15-20 Ekim 2017 tarihlerinde Houston ve Los Angeles’i ziyaret etmiştir.

16-18 Ekim

ABD Savunma Bakanlığı Avrupa ve NATO İşlerinden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Muavini Thomas Goffus ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Muavini Jonathan Cohen, 16-18 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmişlerdir. Jonathan Cohen ve Thomas Goffus 17 Ekim’de Genelkurmay Başkanlığımızda düzenlenen Irak ve Suriye konularının ele alındığı Ortak Çalışma Grubu toplantısına katılmışlardır. Cohen ayrıca, Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin de katılımıyla gerçekleştirilen vize konusunun ele alındığı toplantıya katılmıştır.

17 Ekim

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın davetlisi olarak, 17 Ekim 2017 tarihinde Polonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Polonyalı mevkidaşıyla ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş, ayrıca Polonya Parlamentosu’nun iki kanadını oluşturan Senato ve Sejm Başkanları ile biraraya gelmişir.

17-18 Ekim

Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva, 17-18 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Bakan Silva, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ile görüşmüş ve ikili ekonomik ilişkilerimiz ile ilgili hususları ele almışlardır. Bakan Silva, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan Belarus Ekonomi Bakanı Vladimir Zinovskiy'nin davetine icabetle 17-18 Ekim 2017 tarihlerinde Belarus'u ziyaret etmiştir. Sayın Kalkınma Bakanı ziyareti vesilesiyle Başbakan Andrei Kobyakov tarafından kabul edilmiş, aynı zamanda KEK Eşbaşkanı olan Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile görüşmüştür.

18-19 Ekim

Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ve aralarında Dışişleri, Savunma, İçişleri, Eğitim Bakanları ile Ticaret, Yatırım ve Sanayi Bakanı, Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Gümrükler İdaresi Başkanının da bulunduğu bir heyetle 19 Ekim 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Cumhurbaşkanı Buhari, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Konuk Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ile de bir araya gelmiştir. Nijerya Cumhurbaşkanına refakat eden Nijeryalı Bakanlar, ülkemizdeki muhataplarıyla 18 Ekim günü ikili görüşmeler yapmıştır.

19-20 Ekim

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın davetine icabetle, 19 Ekim 2017 tarihinde Ankara’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ankara’daki görüşmelerin ardından Cihangiri, 20 Ekim 2017’de İstanbul’daki D-8 Zirvesine iştirak etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

19-21 Ekim

Türkiye-Rusya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 15. Dönem Toplantısı Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak eşbaşkanlıklarında 19-21 Ekim 2017 tarihlerinde Kazan’da gerçekleştirilmiştir.

19-22 Ekim

Gine Cumhurbaşkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Alpha Condé, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine ve İstanbul’da düzenlenen D-8 Zirvesi münasebetiyle 19-22 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Gine Cumhurbaşkanı, söz konusu ziyaret çerçevesinde D-8 Zirvesi programına katılmış, Sayın Cumhurbaşkanımızla ikili bir görüşme yapmıştır.

20 Ekim

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı’nın İstanbul’da düzenlenen Dokuzuncu Zirvesi’ne katılan Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, bu vesileyle 20 Ekim 2017 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la görüşmüştür.

Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Teşkilatı Dokuzuncu Zirvesi 20 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Zirve’yle D-8 Zirve Dönem Başkanlığı Pakistan’dan ülkemize geçmiştir. Zirve’ye, İran’dan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, Bangladeş’ten Dışişleri Devlet Bakanı, Pakistan’dan Başbakan, Malezya’dan Başbakan Yardımcısı, Nijerya’dan Cumhurbaşkanı, Endonezya’dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Mısır’dan Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde katılım sağlanmıştır. Zirve’ye özel konuk olarak Gine ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları da davet edilmiş olup uluslararası örgütlerden de (EİT, KEİ, İİT, İslam Kalkınma Bankası, BM, SESRIC ve IRCICA) katılım olmuştur.

Anılan Zirve sırasında ‘‘D-8 İstanbul Bildirisi’’ ile ‘‘İstanbul Eylem Planı 2017’’ belgeleri oybirliğiyle kabul edilmiştir.

Zirve marjında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

23 Ekim

Arnavutluk Meclisi Arnavutluk-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı'na 23 Ekim 2017 tarihinde Sosyalist Parti Milletvekili ve eski Sağlık Bakanlarından Ilir Beqaj seçilmiştir.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, TRT tarafından Sancak Medya'ya yaptırılan Bosna Hersek'in merhum Cumhurbaşkanı Alija İzetbegoviç'in hayatını konu alan "Alija" adlı dizinin Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen gala törenine katılmak üzere 23 Ekim 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani 23 Ekim 2017 tarihinde Ankara’yı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile konuk Bakan arasında yapılan görüşmede, 15 Kasım 2017 tarihinde Doha’da Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri’nin eşbaşkanlığında gerçekleştirilecek olan Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) Üçüncü Toplantısı’nın hazırlıkları gözden geçirilmiş, ayrıca, ikili ilişkilerin gündemindeki diğer konular ile bölgesel gelişmeler ele alınmıştır. Katar Dışişleri Bakanı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da kabul edilmiştir.

23-24 Ekim

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 23-24 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’yla konuk Bakan arasında yapılan görüşmelerde ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ile 2018 yılı içinde Selanik’te düzenlenmesi öngörülen Türkiye – Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) 5. Toplantısının hazırlıkları ele alınmıştır.

23-25 Ekim

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, 23-25 Ekim 2017 tarihleri arasında ülkemize bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyarette imzalanan Ortak Bildiri ile Özbekistan ile ilişkilerimiz stratejik ortaklık seviyesine yükseltilmiştir.

24 Ekim

“Yıllık Başkanlar Gezisi” kapsamında Ankara’da bulunan Yönetim Kurulu Başkanı James Jones başkanlığındaki Amerikan Türk Konseyi (ATC) heyeti ile ABD Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Başkanı Myron A. Brilliant'ın başkanlığındaki işadamları heyeti 24 Ekim 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkci, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Demir ve Genelkurmay İkinci Başkanı General Ümit Dündar tarafından kabul edilmişlerdir.

Amerikan Türk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı James Jones, 26 Ekim 2017 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

Heyetler, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Tüfenkci, Savunma Sanayi Müsteşarı Sayın Demir ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Dündar tarafından da kabul edilmişlerdir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 24 Ekim 2017 tarihinde Guatemala Dışişleri Bakanı Sandra Erica Jovel Polanco ile telefonda görüşmüştür. Görüşmede Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu Bakan Polanco’yu yeni görevine atanması sebebiyle tebrik etmiştir.

25 Ekim

Irak Başbakanı Haydar Ebadi, 25 Ekim 2017 günü ülkemizi ziyaret ederek, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la görüşmüştür.

25-26 Ekim

25-26 Ekim 2017 tarihlerinde İzmir’de düzenlenen “Ege Ekonomik Forumu’na Yunanistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Dimitri Papadimitriou katılmış ve bu vesileyle Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

26 Ekim

Saraybosna'da düzenlenen en büyük forum olan Türkiye-Bosna Hersek Tarım İş Forumu'na 26 Ekim 2017 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın başkanlığında milletvekillerimiz ve Bakanlık yetkilileri ile 80 şirket katılım sağlamıştır. Anılan Forum’da iki ülke arasındaki yatırım şartları ve işbirliği olanakları ele alınmıştır.

26-27 Ekim

Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli, 26-27 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, ziyareti çerçevesinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) evsahipliğinde B2B Toplantısı ile Türkiye-Kosova İş Forumu düzenlenmiştir.

26 Ekim-2 Kasım

Türkiye-Pakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Trabzon Milletvekili Sayın Muhammet Balta'nın daveti çerçevesinde, Pakistan Ulusal Meclisi Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Milletvekili ve Ticaret ve Tekstil Bakanı Muhammed Pervez Malik'in başkanlığında bir heyet 26 Ekim-2 Kasım 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

28-29 Ekim

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Umman’ın Dışişlerinden Sorumlu Bakanı Yusuf bin Alavi bin Abdullah’ın davetine icabetle 28-29 Ekim 2017 tarihlerinde Umman'a resmi ziyarette bulunmuştur.

Ziyaret esnasında Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Umman’ın Bakanlar Kurulu’ndan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Seyid Fahd bin Mahmud El Said tarafından kabul edilmiş ve Ummanlı mevkidaşı Yusuf bin Alavi bin Abdullah ile görüşmüştür. Görüşmelerde Türkiye-Umman ilişkileri, bu konuda atılacak adımlar ve bölgesel son gelişmeler ele alınmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu Umman’daki programı çerçevesinde ayrıca Sultan Qaboos Camii’ni ziyaret etmiş, Muskat Büyükelçiliğimiz Kançılaryasında değişim programı çerçevesinde Muskat’ta bulunan öğrenciler ile biraraya gelmiş ve akabinde TRT, AA ve Umman Haber Ajansı’na mülakat vermiştir.

29 Ekim

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 29 Ekim 2017 günü önde gelen Iraklı Türkmenlerden oluşan Türkmen Eşgüdüm Kurulu’nu (TEK) kabul etmişlerdir. Kabulde, genel olarak Irak ve Irak’ta yaşayan soydaşlarımızın durumu ele alınmıştır. TEK üyeleri müteakiben Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından davet edildikleri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’na da katılmışlardır.

30 Ekim

Azerbaycan, Gürcistan ve bölgemiz için stratejik öneme sahip Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu’nun açılış töreni 30 Ekim 2017 tarihinde Bakü’de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Gürcistan, Özbekistan ile Kazakistan Başbakanları ve Tacikistan ile Türkmenistan’ın ilgili Bakanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir.

30-31 Ekim

Ülkemiz ile Sri Lanka arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasının yenilenmesi amacıyla birinci tur müzakereleri 30-31 Ekim 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının açılış törenine katılmak ve 31 Ekim 2017 tarihinde Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin 6. Toplantısına iştirak etmek üzere Bakü’ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.