Mart

1 Mart

13. Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Zirvesi, "Bölgesel Refah için Bağlanırlığın Güçlendirilmesi" temasıyla, 1 Mart 2017 tarihinde İslamabad’da gerçekleştirilmiştir. Zirveye ülkemiz, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bir heyetle katılmıştır. Zirvede Sayın Cumhurbaşkanımıza, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra, Sayın Ekonomi, Kalkınma, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanları da eşlik etmişlerdir. Zirvede İslamabad Bildirisi, EİT Vizyon 2025 Belgesi ve Vizyon Uygulama Çerçeve Belgesi kabul edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Zirveye katılan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov, Tacikistan Cumhurbaşkanı Rahman ile ikili görüşmeler yapmıştır.

3 Mart

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, 3 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye-Macaristan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) V. Dönem Toplantısına eşbaşkanlık etmek üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan ziyareti çerçevesinde, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bakan Szijjarto’nun Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü ile başkanlık ettikleri KEK Toplantısı’nda, ikili ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesini teminen ulaştırma, hayvancılık, finans ve diğer işbirliği alanlarını değerlendirme fırsatı bulunmuş ve somut işbirliği konuları KEK Protokolü’nde kayda geçirilmiştir.

6-7 Mart

Rusya Federasyonu Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, 6-7 Mart 2017 tarihlerinde Antalya’yı ziyaret etmiştir.

6-10 Mart

Enerji sektörünün küresel düzeydeki etkinliklerinden biri olan CERAWeek’in (Cambridge Energy Research Associates) 36. Toplantısı, 6-10 Mart 2017 tarihlerinde ABD’nin Houston şehrinde düzenlenmiştir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, etkinlik kapsamında iştirak ettiği Bakan Oturumunda ülkemizin enerji görünümü, yatırımları ve hedefleri hakkında bir konuşma yapmıştır.

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford ile Siyasi Danışman Büyükelçi Richard Norland, 6-10 Mart 2017 tarihlerinde Antalya ve İncirlik Üssü’ne bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

7-8 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 7-8 Mart 2017 tarihlerinde Almanya’ya, Hamburg ve Berlin’i kapsayan bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Dışişleri Bakanı, ziyaret kapsamında 7 Mart 2017 tarihinde Hamburg’da vatandaşlarımızla bir araya gelmiş, 8 Mart 2017 tarihinde ise Berlin’de Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmesini müteakip, ITB Berlin (Internationale Tourismus-Börse Berlin) Turizm Fuarı’na katılmıştır.

ITB Berlin Turizm Fuarı vesilesiyle, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı, 8 Mart 2017 tarihinde Berlin’e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10 Mart

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10 Mart 2017 tarihinde Devlet Başkanları düzeyinde Moskova’da düzenlenen Üst Düzeyli İşbirliği Konseyi (ÜDİK) 6. Toplantısı’nda görüşmüşlerdir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’nın Almanya ziyareti kapsamında 10 Mart 2017 tarihinde Düsseldorf’ta bir vatandaş buluşması düzenlenmiştir.

10-12 Mart

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç, “Tecrübe Konuşuyor: İçimizdeki Kahramanlar” isimli etkinlik çerçevesinde 10-12 Mart 2017 tarihlerinde Köln ve Berlin’i ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Köln ve Berlin’de vatandaş buluşmaları düzenlenmiştir.

11-12 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 11-12 Mart 2017 tarihlerinde Fransa’nın Metz kentinde vatandaşlarımızla buluşmuştur.

13-14 Mart

Bosna Hersek (BH) Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, 13-14 Mart 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret geçekleştirmiştir. Yüksek Temsilci Inzko ziyareti çerçevesinde, Sayın Dışişleri Bakanı tarafından kabul edilmiş, Türkiye - BH Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Sayın Hakan Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız’la görüşmüştür.

13-15 Mart

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, beraberinde bir heyet ile 13-15 Mart 2017 tarihlerinde ABD'ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

13-18 Mart

Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan El Cenabi, 13-18 Mart 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu ile görüşmüştür. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız, konuk Bakan onuruna bir akşam yemeği vermiştir. Ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde, Türkiye-Irak arasında başta su alanındaki ilişkiler olmak üzere ikili ilişkilerin çeşitli boyutları ele alınmıştır.

14-16 Mart

Gine Ulaştırmadan Sorumlu Devlet Bakanı Oyé Guilavogui, beraberinde bir heyetle 14-16 Mart 2017 tarihlerinde ülkemize özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14-17 Mart

Moğolistan Maliye Bakanı Choijilsuren Battogtokh, Moğolistan’a yönelik Türk Eximbank tarafından tahsis edilmesi talep edilen 300 milyon Dolar tutarındaki kredi konusunda temaslarda bulunmak üzere, 14-17 Mart 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, söz konusu ziyaret kapsamında Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal ve Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik ile görüşmelerde bulunmuştur.

15 Mart

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 15 Mart 2017 tarihinde Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikashvili ile Batum’da bir görüşme gerçekleştirmiştir.

15-16 Mart

Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman, 15-16 Mart 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında, 16 Mart 2017 günü İstanbul’da Türkiye-Ukrayna İş Forumu gerçekleştirilmiştir.

16-18 Mart

18 Mart 2017 tarihinde düzenlenen Çanakkale 1915 Köprüsü Projesi Temel Atma Töreni'ne katılmak üzere ülkemizi ziyaret eden Güney Kore Toprak, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Ho-in Kang, 16 Mart 2017 tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş ve müteakiben Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, 1915 Çanakkale Köprüsü yapım sözleşmesi imzalanmıştır. Görüşmede ayrıca, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Bakan Kang tarafından "Uzun Açıklıklı Kablo Destekli ve Asma Köprü Teknolojisi Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı", "Demiryolları Sektöründe İşbirliği Mutabakat Zaptı" ile "Ulaştırma ve Bilgi Teknolojileri Alanlarında Araştırma ve Geliştirme İşbirliği Mutabakat Zaptı" imzalanmıştır.

20 Mart

Türkiye ile Lüksemburg arasında Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin (JETCO) III. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne Schneider eşbaşkanlıklarında 20 Mart 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu JETCO toplantısı ile birlikte iş forumu da düzenlenmiştir.

20-22 Mart

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Cabir El-Sabah, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 20-22 Mart 2017 tarihlerinde ülkemize resmi ziyarette bulunmuştur. Konuk Emir, Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmesinin yanısıra, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ı da kabul etmiştir. Söz konusu ziyarette, ikili ve Körfez İşbirliği Konseyi kapsamında işbirliğimiz ve bölgesel konular ele alınmıştır. Ziyaret vesilesiyle, ülkemiz ile Kuveyt arasında müzakereleri tamamlanan çeşitli alanlardaki işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.

22 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 22 Mart 2017 tarihinde Vaşington'da düzenlenen ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın başkanlık ettiği DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmıştır. Söz konusu toplantıda, Suriye ve Irak’ta DEAŞ’la mücadele bağlamında yürütülen faaliyetler ele alınmıştır. Sayın Dışişleri Bakanı, bu vesileyle 21 Mart 2017 tarihinde ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı H.R. McMaster ile görüşmüştür. Sayın Dışişleri Bakanı, söz konusu ziyaret kapsamında ayrıca, “Turkish Heritage Organization” adlı kuruluşta bir konuşma yapmış ve New York’ta vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir.

23 Mart

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Mart 2017 tarihinde İsviçre’yi ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’nun ziyaret vesilesiyle İsviçre Federal Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter ile gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası güncel gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Dışişleri Bakanı ayrıca, İsviçre’de yaşayan Türk toplumuyla bir araya gelmiştir.

24-26 Mart

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ikili ilişkilere sivil toplumun da katılımıyla yeni bir kurumsal boyut katmak amacıyla bir iletişim platformu olarak 2011 yılında tesis edilen Tatlı Dil Forumu’nun 6. Toplantısı, 24-26 Mart 2017 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Foruma Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği Bakanı Sayın Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Prof. Dr. Sayın İbrahim Kalın ve Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. Sayın İsmail Demir iştirak etmiştir. Birleşik Krallık tarafından ise Kraliyet Ailesini temsilen York Dükü Prens Andrew, Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı nezdinde Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan Foruma katılmıştır.

25-30 Mart

Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın davetine icabetle, 25-30 Mart 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ulusal Meclis Başkanı Sadık, söz konusu ziyaret kapsamında Sayın TBMM Başkanı ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş; Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ı kabul etmiş ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

26-28 Mart

Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak, 26-28 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Afet Risklerinin Azaltılması Avrupa Forumu (EFDRR) kapsamında ülkemizi ziyaret eden İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides’i 26 Mart 2017 tarihinde kabul etmiştir.

28 Mart

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik, Arnavutluk Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su Yönetimi Bakanı Prof. Dr. Edmond Panariti’nin davetine icabetle, 28 Mart 2017 tarihinde Arnavutluk’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

30 Mart

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, 30 Mart 2017 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Tillerson, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir.

31 Mart

Brüksel’de 31 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.