Mayıs

3 Mayıs

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşmek üzere, 3 Mayıs 2017 tarihinde Soçi'ye günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

5-6 Mayıs

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Moldova’ya Gökoğuz Yeri’ni de kapsayan bir ziyarette bulunmuştur.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Sayın Ümit Yalçın, Suriye Ulusal Koalisyonu’nun 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenen seçimlerle göreve gelen Başkanı Riyad Seif başkanlığındaki heyeti, 11 Mayıs 2017 tarihinde kabul etmişlerdir.

5-9 Mayıs

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Sayın Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın 5-9 Mayıs 2017 tarihlerinde Vaşington'a bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

7-8 Mayıs

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 7-8 Mayıs 2017 tarihlerinde Federal Almanya Cumhuriyeti (AFC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Brigitte Zypries’in daveti üzerine, işadamları ve Bakanlık yetkililerinden oluşan resmi bir heyetle Almanya’yı ziyaret etmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, AFC Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’le de bir araya gelmiştir. Söz konusu ziyaret kapsamında ayrıca, 8 Mayıs günü Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Almanya İş Konseyi ile Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları (DIHK) üyelerinin katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıda, DEİK ile DIHK arasında işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin mutabakat muhtırası, DEİK Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı Steven Young ve DIHK CEO’su Martin Wansleben tarafından imzalanmıştır.

8 Mayıs

Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, 8 Mayıs 2017 tarihinde ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’la Vaşington’da görüşmüştür.

9 Mayıs

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs 2017 tarihinde Kuveyt’e günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da refakat ettiği ziyaret kapsamında, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Cabir El-Sabah ile gerçekleştirdiği görüşmede, ikili ilişkilerle birlikte bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ayrıca, Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Yolcu Terminali inşasının temel atma törenine iştirak etmişlerdir.

9-11 Mayıs

Sierra Leone Cumhurbaşkanı Ernest Bai Koroma, beraberinde Dışişleri, Maliye, Maden, Eğitim, Enformasyon ve Enerji Bakanlarından müteşekkil bir heyetle 9-11 Mayıs 2017 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la yapılan baş başa görüşmeyi takiben, heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Koroma’ya refakat eden Dışişleri Bakanı Dr. Samura Kamara ve Eğitim Bakanı Minkauli Bah ile bir araya gelmiştir. Mezkur ziyaretin akabinde "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Sierra Leone Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma" imzalanmıştır. Aynı zamanda Savunma Bakanlığı görevini de deruhte eden Devlet Başkanı Koroma, söz konusu resmi ziyareti öncesinde İstanbul'da düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’na (IDEF) da katılmıştır.

9-12 Mayıs

13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF 2017), Milli Savunma Bakanlığının himaye ve desteğinde, 9-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Fuara, Pakistan Savunma Üretimi Bakanı Rana Tenvir Hüseyin, Burkina Faso Savunma Bakanı Jean Claude Bouda, Gabon Milli Savunma Bakanı Etienne Massard Kabinda Makaga, Gana Savunma Bakanı Dominic Ringab Aduna Nitiwul ve Moritanya Savunma Bakanı Diallo Mamadou Bathia katılmışlardır.

9-25 Mayıs

Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Dr. Bandar Bin Fahad Al-Fuhaid, beraberindeki heyetle birlikte, 9-25 Mayıs 2017 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bahsekonu ziyaret çerçevesinde, ATÖ heyeti, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı, Edirne ve Bursa Valileri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10-11 Mayıs

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May'ın evsahipliğinde ve Somali Cumhurbaşkanı ile BM Genel Sekreterinin eşbaşkanlıklarında, 10-11 Mayıs 2017 tarihlerinde Londra'da düzenlenen Somali konulu Yüksek Düzeyli Konferansa, Başbakan Sayın Binali Yıldırım başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Sayın Başbakanımız, söz konusu konferans çerçevesinde ABD Savunma Bakanı Mattis’i kabul etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ise, bahsekonu konferans vesilesiyle, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Thomas Shannon’ı kabul etmiştir.

11 Mayıs

Ülkemizin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dönem Başkanlığı çerçevesinde KEİ Ekonomi Bakanları Toplantısı 11 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

10-13 Mayıs

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman başkanlığındaki TBMM heyeti, Akdeniz için Birlik Parlamenterler Asamblesi (AiB-PA) Zirvesi, Genel Kurulu ve Başkanlık Divanı Toplantılarına katılmak üzere, 10-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında İtalya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, TBMM Başkanı Sayın Kahraman ayrıca, İtalya Senatosu Başkanı Pietro Grasso, İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni’yi kabul etmiştir.
14-15 Mayıs

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Pekin’de düzenlenen “Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu”na katılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız beraberinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Sayın Ahmet Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Sayın Hakan Fidan ve Hazine Müsteşarı Sayın Osman Çelik’ten oluşan üst düzey bir heyetle Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)’ni ziyaret etmişlerdir.

Forumun açılışında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ÇHC ve Rusya Devlet Başkanları ve BM Genel Sekreteri ile birlikte katılımcılara hitap etmiştir.

“Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu”nda ülkemizin başlattığı “Orta Koridor Girişimi” ile “Kervansaray Projesi”, liderler tarafından kabul gören ve Forum’un çıktısı olarak yayınlanan Ortak Bildiride yer almıştır. ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping de yaptığı konuşmalarda Orta Koridor Girişimimize atıfta bulunmuştur.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ziyaret sırasında ÇHC Devlet Başkanı Xi Jinping’le gerçekleştirdikleri ikili görüşme sonrasında, suçluların iadesi, karşılıklı kültür merkezleri kurulması ve karayoluyla uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı alanlarında anlaşmalar imzalanmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, söz konusu Forum vesilesiyle, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenka ile görüşmüş; Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’i ve Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ı kabul etmiştir.

15-16 Mayıs

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın davetlisi olarak, 15-16 Mayıs 2017 tarihlerinde Vaşington’u ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyarette, Sayın Cumhurbaşkanına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Sayın Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Sayın İbrahim Kalın eşlik etmişlerdir.

16-17 Mayıs

Ülkemizin Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dönem Başkanlığı çerçevesinde KEİ Tarım Bakanları Toplantısı 16-17 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

17-18 Mayıs

Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç, 17-18 Mayıs 2017 tarihlerinde Montreal'de düzenlenen Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) Kurucular Kurulu Toplantısı'na katılmıştır.

21 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın evsahipliği yaptığı Arap, İslam-Amerika Zirvesi'ne katılmak üzere 21 Mayıs 2017 tarihinde Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Arap, İslam-Amerika Zirvesi başlangıcında Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud tarafından karşılanan Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu anılan Zirve vesilesiyle, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El-Cübeyir dâhil çeşitli ülkelerden mevkidaşlarıyla görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (KEİ) 25. Kuruluş Yıldönümü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın evsahipliğinde 22 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu Zirvede Türkiye, Moldova ve Yunanistan Cumhurbaşkanı, Rusya Başbakan, Azerbaycan Meclis Başkanı, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Maliye Bakanı, Sırbistan ve Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Romanya Dışişleri Bakanı, Arnavutluk ve Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde temsil edilmişlerdir. BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM Cenevre Ofisi Genel Direktörü Michael Moller de Zirveye iştirak ederek BM Genel Sekreteri Guterres'in mesajını okumuştur. Ayrıca, Gözlemci ve Sektörel Diyalog Ortağı ülke ve kuruluşlar ile diğer uluslararası örgütlerden temsilciler de Zirvede hazır bulunmuşlardır.

Dönem Başkanı sıfatıyla ülkemiz tarafından hazırlanan Zirve Bildirisi tüm üye ülkelerin oybirliğiyle kabul edilmiş, KEİ Uluslararası Sekretaryasının yeni ofisinin açılışı üye ülke Bakan ve Bakan Yardımcılarının katıldığı bir törenle gerçekleştirilmiştir.

Anılan Zirve vesilesiyle ülkemizi ziyaret eden Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile 23 Mayıs 2017 tarihinde görüşmüş ve 22 Mayıs 2017 tarihinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ı kabul etmiştir. Sayın Başbakan ayrıca, 22 Mayıs 2017 tarihinde RF Başbakanı Dimitri Medvedev’le bir araya gelmiştir.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Zirveye katılmak üzere, 22 Mayıs 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret 1952 yılından itibaren Devlet Başkanı düzeyindeki ilk ziyareti teşkil etmesi bakımından önem taşımaktadır.

22-25 Mayıs

Kırgızistan Meclis (Cogorku Keneş) Başkanı Çınıbay Tursunbekov, 22-25 Mayıs 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş; İstanbul’da TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’la görüşmüş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ı kabul etmiştir.

23 Mayıs

Türkiye-Gürcistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) mekanizmasının ikinci toplantısı, 23 Mayıs 2017 tarihinde Tiflis’te gerçekleştirilmiştir. Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la birlikte yedi Bakanımızın iştirak ettiği söz konusu toplantıda, Ortak Bildiri de dâhil olmak üzere beş anlaşma imzalanmıştır.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma Bakanları Üçlü Toplantısı, 23 Mayıs 2017 tarihinde Batum’da gerçekleştirilmiştir.

23-24 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Angelino Alfano’nun davetine icabetle, 23-24 Mayıs 2017 tarihlerinde İtalya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ziyaret kapsamında, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matteralla ile Başbakan Paolo Gentiloni tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Alfano ile heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ayrıca, İtalyan düşünce kuruluşu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde (Istituto Affari Internazionali-IAI) “Enterprising Diplomacy: Challenges and Opportunities in Our Region” başlıklı bir konuşma yapmıştır.

23-26 Mayıs

Pakistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Zübeyir Mahmut Hayat ve beraberindeki heyet, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın davetlisi olarak 23-26 Mayıs 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

24-26 Mayıs

Türkiye-Özbekistan IV. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı, 24-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Başbakan Yardımcısı ve KEK Eşbaşkanı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı’nın katılımlarıyla Taşkent’te gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantı sonunda, iki ülke arasında IV. Dönem KEK Protokolü imzalanmıştır. Ayrıca, 25 Mayıs 2017 tarihinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası (CCI) arasında KOBİ’ler alanında işbirliğini geliştirmek üzere bir Mutabakat Zaptı imzalanmış; Türkiye-Özbekistan Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması ile Yatırımların Korunması ve Teşviki (YKTK) Anlaşmasını Tadil Eden Protokoller paraflanmış; Turizm Ortak Çalışma Grubu Toplantısı ve İş Forumu gerçekleştirilmiştir.

25 Mayıs

Brüksel'de 25 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’ın da yer aldığı bir heyetle iştirak edilmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız Zirve vesilesiyle, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı May ve Almanya Şansölyesi Merkel’le bir araya gelerek, bu ülkelerle gündemimizdeki önemli konuları ele almışlardır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Zirve vesilesiyle bulundukları Brüksel'de, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’le görüşmüş, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’yle ise ayrı olarak bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, Türkiye-AB ilişkilerine ivme kazandırılmasına vurgu yapılmıştır.

25-26 Mayıs

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, ikili görüşmelerde bulunmak ve 12. Küresel Güvenlik Forumu'nun (GLOBSEC 2017) Ortadoğu paneline katılmak üzere, 25-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Slovakya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ziyaret kapsamında, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajčák ile görüşmüş ve Başbakan Robert Fico tarafından kabul edilmiştir.

Ziyaret vesilesiyle ayrıca, Vişegrad Grubu (V4)+Türkiye Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlenmiş olup, toplantı kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Péter Szijjártó, Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ve Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Lajčák’la bir araya gelmiştir.

29-31 Mayıs

Gabon Dışişleri, Frankofoni, Bölgesel Entegrasyon ve Yurtdışında Yaşayan Gabonlulardan Sorumlu Devlet Bakanı Pacôme Moubelet Boubeya, 29-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, 30 Mayıs 2017 tarihinde TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, aynı gün Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla baş başa ve heyetlerararası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, "Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı İle Gabon Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Arasında Arşiv Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştır.

30-31 Mayıs

Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec, Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı’na katılmak üzere, 30-31 Mayıs 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.