Ağustos

1 Ağustos

İİT Zirve Dönem Başkanlığı ve İİT İcra Komitesi Başkanlığı'nı yürütmekte olan ülkemizin çağrısı üzerine İİT İcra Komitesi Harem-ı Şerif’te yaşanan hadiseleri ele almak amacıyla 1 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’da Dışişleri Bakanları düzeyinde olağanüstü olarak toplanmıştır. Toplantıya İİT Genel Sekreteri’nin yanısıra İİT üyesi ülkelerden 14'ü Bakan, 6'sı Bakan Yardımcısı düzeyinde olmak üzere toplam 44 ülke katılmıştır.

Toplantı sonucunda kabul edilen Nihai Bildirge’de, Harem-i Şerif''in İslam'ın üç mukaddes mekanından biri olduğu vurgulanmış, Doğu Kudüs'ün başkentini oluşturacağı Filistin devletine destek verilmiş, son olaylarda Harem-i Şerif konusunda vakur bir duruş sergileyen Filistin halkıyla dayanışma ortaya konulmuştur.

1-2 Ağustos

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu 1-2 Ağustos 2017 tarihlerinde Türkmenistan'ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında Sayın Hisarcıklıoğlu Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edilmiş, görüşmede Sanayiden Sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammetmurat Aydogdiyev de hazır bulunmuştur.

2 Ağustos

Ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) İstişareleri 2 Ağustos 2017 tarihinde Moskova’da gerçekleştirilmiştir.

2-3 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 2-3 Ağustos 2017 tarihlerinde Çin’e resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması’nın ikinci toplantısı gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu Çinli mevkidaşı Wang Yi ile ikili ilişkilerin tüm veçheleri ile bölgesel ve uluslararası meseleleri ele almıştır.

2-4 Ağustos

Ekonomi Bakanlığımız tarafından 2-4 Ağustos 2017 tarihleri arasında İzmir'de düzenlenen Alım Heyeti Programı'nın açılışına Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohammed Al Thani katılmıştır. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Sheikh Ahmed bin Jassim bin Mohamed Al Thani, 3 Ağustos 2017 tarihinde İzmir'de bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

4-6 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dönem Başkanı Filipinler’in davetine icabeten Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamındaki bazı faaliyetlere katılmak üzere 4-6 Ağustos 2017 tarihlerinde Manila’ya ziyarette bulunmuştur.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, 5 Ağustos günü ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın açılış törenine katılmıştır. Aynı gün ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde ülkemizle ASEAN arasında Sektörel Diyalog Ortaklığı (SDO) tesis edilmesi kararı alınmıştır. ASEAN’ın 50. yıldönümünde ülkemizin SDO statüsünü elde etmesi anlamlı olmuştur.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, söz konusu ziyaret kapsamında ayrıca Kamboçya, Bruney, Sri Lanka, Filipinler, Singapur, Myanmar, Laos, Tayland ve Rusya Federasyonu'ndan mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

4-15 Ağustos

Kosova Güvenlik Güçleri eski Bakanı Haki Demolli Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli'nin daveti üzerine 4-15 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

6 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ASEAN Dışişleri Bakanları toplantısı vesilesiyle 6 Ağustos 2017 tarihinde Rusya Federasyon Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüşmüştür.

6-8 Ağustos

Belarus Cumhuriyet Senatosu Başkanı Mikhail Myasnikoviç ülkemizi 6-8 Ağustos 2017 tarihleri arasında ziyaret etmiş, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından 7 Ağustos 2017 tarihinde kabul edilmiş, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’la 7 Ağustos 2017 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

8 Ağustos

Anadolu Ajansı’nın Latin Amerika ve Karayipler (LAK) Bölge Ofisi, 8 Ağustos 2017 tarihinde Bogota/Kolombiya’da faaliyete geçmiştir.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, 8 Ağustos 2017 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede Türkiye-AB ilişkilerinde önümüzdeki dönem gerçekleştirilmesi öngörülen üst düzey toplantı ve temaslar ele alınmıştır.

8-10 Ağustos

Kırgızistan Başbakanı Sooronbay Jeenbekov, 8-10 Ağustos 2017 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile bir görüşme gerçekleştiren adıgeçen, bilahare İstanbul’a geçerek Sütlüce Parkı’ndaki Manas Heykeli’nin açılış törenine iştirak etmiştir.

10 Ağustos

Astana'da 10 Haziran - 10 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen "EXPO 2017 Astana" çerçevesinde, 10 Ağustos 2017 tarihinde "Türkiye Milli Günü" düzenlenmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanı Timur Süleymanov tarafından açılışı yapılan Türkiye Milli Günü'ne, Milletvekillerimiz de iştirak etmiştir. Türkiye Milli Günü programı çerçevesinde kültürel etkinlikler düzenlenmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, ziyaret vesilesiyle Kazakistan Ulusal Ekonomi Bakanı Timur Süleymanov ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ayrıca, Türk ve Kazak işadamlarının katılımıyla bir İş Forumu tertiplenmiştir.

12-15 Ağustos

Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Fatih Çiftci ve beraberindeki heyet 12-15 Ağustos 2017 tarihlerinde Moğolistan'ı ziyaret etmiştir. Bakan Yardımcısı Çifci ziyaret sırasında Moğolistan Hükümeti Genel Sekreteri ve Devlet Bakanı J. Munkhbat, Maliye Bakan Yardımcısı Kh. Bulgantuya, Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakan Yardımcısı J. Saule, Gümrük İdaresi Başkanı B. Asralt ve Ticaret Odası başkanı M. Oyunchimeg ile ikili ve heyetlerarası görüşmelerde bulunmuştur.

15-16 Ağustos

Temmuz 2017 itibariyle Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını üstlenen Estonya’nın Başbakanı Jüri Ratas 15-16 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde biraraya gelen Estonya Başbakanı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

Estonya Başbakanı ziyaret programı kapsamında ayrıca Gaziantep’e giderek Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’le görüşmüş; Suriye’li sığınmacılar için kurulan Geçici Barınma Merkezinde (Nizip II Konteyner Kenti) incelemelerde bulunmuş; BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Şubesini ziyaret ederek Aile Destek Programı (FAP) kapsamında sunulan hizmetler hakkında bilgi almıştır.

AB Dönem Başkanı Estonya'nın Başbakanı Jüri Ratas, 15-16 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Ratas, 15 Ağustos 2017 tarihinde, ülkemizde geçici koruma altındaki Suriyelilerin barındırıldığı merkezlerde incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'i ziyaret etmiş ve ziyaretini takiben Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

15-17 Ağustos

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bagheri, 15-17 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret, 1979 İran devriminden sonra ülkemiz ile İran arasında Genelkurmay Başkanı seviyesinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olmuştur.

Birleşik Krallık Avrupa ve Amerika'dan sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan 15-17 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan, ziyareti çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile biraraya gelmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

15-23 Ağustos

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 15-23 Ağustos tarihlerinde ABD’ye özel bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

16 Ağustos

Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı, soydaş siyasetçi Mahir Yağcılar, 16 Ağustos 2017 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiştir.

16-19 Ağustos

Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Şeyh Muhammed El Halid El Hamad El Sabah 16-19 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, ziyareti vesilesiyle Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli’yle bir araya gelmiştir. Görüşmede, iki ülke arasında askeri ve savunma sanayii alanında ilişkiler ele alınmıştır.

18 -19 Ağustos

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Aleksandr Novak ve RF Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov 18 -19 Ağustos 2017 tarihlerinde 86. İzmir Uluslararası Fuarına katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir.

18-27 Ağustos

18-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen 86. İzmir Enternasyonal Fuarına Saint Lucia’dan Ticaret, Uluslararası Ticaret, Yatırım, İşletmelerin Gelişimi ve Tüketici İşleri Bakanı Bradley Felix başkanlığında bir heyet katılmıştır.

20-27 Ağustos

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin başkanlığındaki heyet 20-27 Ağustos 2017 tarihlerinde Şili’ye bir çalışma ziyareti düzenlemiştir.

21-22 Ağustos

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde Singapur'a ikili resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında Singapur Cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam Başbakanı Lee Hsien Loong ile görüşmelerde bulunmuştur.

Ziyaret çerçevesinde, Sayın Başbakanımızın iştirakiyle Türk ve Singapur iş çevrelerinin biraraya geldiği İş Forumu toplantısı düzenlenmiş, Sayın Başbakanımız Singapur’daki başlıca yatırım merkezlerini ziyaret etmiştir.

21-23 Ağustos

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba 21-23 Ağustos 2017 tarihlerinde Bosna-Hersek’i ziyaret etmiş ve Türkiye-Bosna Hersek Tarım Yürütme Komitesi Toplantısı ile Tarım İş Forumuna katılmıştır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Fakıbaba 21-23 Ağustos 2017 tarihlerinde Sırbistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ve Sırbistan Tarım Bakanlığı teknik heyetleri arasında 21 Ağustos Pazartesi günü "Tarım Yürütme Komitesi"nin İkinci Toplantısı yapılmış, 22 Ağustos Salı günü ise Sırbistan Ticaret ve Sanayi Sanayi Odası ile DEİK'in ortak bir şekilde düzenlediği "Türkiye-Sırbistan Tarım İş Forumu" gerçekleştirilmiştir.

22 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, nezaket ziyareti talebinde bulunan Kosta Rika'nın ilk Ankara Büyükelçisi Marcelo Varela-Erasheva'yı 22 Ağustos 2017 tarihinde kabul etmiştir.

22 Ağustos 2017 günü Ankara'yı ziyaret eden Almanya Federal Cumhuriyeti Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Jochen Flasbarth, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Sayın Cihan Pektaş tarafından kabul edilmiştir.

22-23 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 22-23 Ağustos 2017 tarihleri arasında Irak’ı ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaretin Bağdat ayağında Iraklı mevkidaşı İbrahim Caferi, Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Başbakan Haydar El Ebadi’nin yanısıra Türkmen milletvekilleriyle ayrı ayrı görüşmelerde bulunmuştur. Ziyaretin Erbil ayağında ise Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, IKBY Başkanı Mesut Barzani başta olmak üzere IKBY’de bulunan bazı siyasi parti liderleriyle de biraraya gelmiştir.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 22-23 Ağustos 2017 tarihlerinde Vietnam'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret, Türkiye ile Vietnam arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edildiği 1978 yılından bu yana Başbakan düzeyinde ülkemizden Vietnam’a ilk ziyareti teşkil etmiştir. Sayın Başbakanımız, ziyaret kapsamında Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ve Vietnam Ulusal Meclis Başkanı Nguyen Thi Kim Ngan ile görüşmeler gerçekleştirmiş, DEİK ve Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Türkiye-Vietnam İş Forumuna katılmıştır.

22-26 Ağustos

Emniyet Genel Müdürü Sayın Selami Altınok ve başkanlığındaki Emniyet Genel Müdürlüğü heyeti, 22-23 Ağustos 2017 tarihlerinde Makedonya’ya, 24-26 Ağustos 2017 tarihleri arasında ikili polis işbirliği çerçevesinde Bosna Hersek'e resmi birer ziyaret gerçekleştirmiştir.

25 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere 25 Ağustos 2017 tarihinde Varşova’yı ziyaret etmiş, ayrıca NATO Genel Sekreterinin de katıldığı Dörtlü Toplantıya iştirak etmiştir.

23 Ağustos

Milli Savunma Bakanımız Sayın Nurettin Canikli, 23 Ağustos 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Mattis ile görüşmüştür. Mattis aynı tarihte Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

23-24 Ağustos

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Ukrayna’nın Bağımsızlık töreni vesilesiyle 23-24 Ağustos 2017 tarihlerinde Ukrayna’yı ziyaret etmiştir.

24-25 Ağustos

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Özbekistan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Kombine Yük Taşımacılığı Anlaşması, 24-25 Ağustos 2017 tarihlerinde Taşkent'te düzenlenen müzakereler sonucunda parafe edilerek imzaya hazır hale getirilmiştir.

25-28 Ağustos

Myanmar'ın Rakhayn Eyaleti'nin kuzeyinde 25 Ağustos 2017 tarihinde Arakan Rohinga Kurtuluş Ordusu (ARSA) isimli örgüt tarafından bazı polis karakollarına karşı düzenlenen saldırılardan sonra bölgede yeni bir şiddet sarmalı başlamıştır. Güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda bölgede yaşayan Müslüman, Budist ve Hindu çok sayıda kişi yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalmış, çoğu kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere yaklaşık 430 bin Rohinga Müslümanı 25 Eylül itibariyle Bangladeş’e sığınmak zorunda kalmıştır. Bu insani kriz karşısında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Myanmar Devlet Danışmanı Aung San Suu Kyi ve BM Genel Sekreterinin yanı sıra birçok mevkidaşıyla görüşme yaparak, konuya ilişkin endişelerimizi aktarmışlardır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, eski BM Genel Sekreteri ve Rakhayn Danışma Komisyonu Başkanı Kofi Annan başta olmak üzere birçok ülkeden mevkidaşıyla Myanmar’da yaşanan son gelişmelerle ilgili olarak temas etmiştir. Dışişleri Bakanlığımız 26 ve 28 Ağustos 2017 tarihlerinde iki açıklama yapmıştır.

26 Ağustos

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya ile diplomatik ilişkilerimizin 25. yıldönümü vesilesiyle, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec’ tebrik mektubu göndermiş, adıgeçen de Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu’na hitaben bir cevabi teşekkür mektubu iletmiştir.

28-29 Ağustos

Maldivler Dışişleri Bakanı Dr. Mohamed Asim, 28-29 Ağustos 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Asim, 29 Ağustos günü Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiş; ziyaret vesilesiyle iki ülke Dışişleri Bakanlıkları Arasında İşbirliği Mutabakat Zaptı ve Dışişleri Bakanlıkları Arasında Arşiv alanında İşbirliği Hakkı Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır.