Haziran

1-2 Haziran

Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Andreas Michaelis, AFC Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in 5 Haziran’da ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretin hazırlıklarını tamamlamak üzere, öncesinde 1-2 Haziran 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret ederek Bakanlığımızda çeşitli temaslarda bulunmuştur.

Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, ikili temaslarda bulunmak üzere 1-2 Haziran 2017 tarihlerinde Kazakistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Türkeş, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Kazakistan Başbakanı Bakıtjan Sagintayev tarafından kabul edilmiştir.

5 Haziran

AFC Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, 5 Haziran 2017 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Bakan Gabriel, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

6-12 Haziran

Gana Enformasyon Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Mustapha Abdul Hamid, 6-12 Haziran 2017 tarihleri arasında ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş, bu vesileyle Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından 8 Haziran 2017 tarihinde İstanbul'da kabul edilmiştir.

7 Haziran

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları ele almak ve ikili işbirliği alanlarında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla 7 Haziran 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

7-9 Haziran

İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, 7-9 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret ederek Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Komiser Stylianides’in Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ile görüşmesinde Sığınmacı Mali İmkanı mekanizması kapsamındaki çalışmalar ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

8-9 Haziran

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci beraberinde bir heyetle 8-9 Haziran 2017 tarihlerinde Fransa'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Ülkemizin Diyalog Ortağı statüsüyle ilişki kurmakta olduğu Şanhay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) 17. Devlet Başkanları Zirvesi Kazakistan’ın dönem başkanlığında 8-9 Haziran 2017 tarihlerinde Astana’da gerçekleştirilmiştir. İlk kez Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de iştirak ettiği Zirvede Pakistan ve Hindistan tam üyeliğe kabul edilmiştir. ÇHC, RF, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan ve Özbekistan’ın üye olduğu örgüte Pakistan ve Hindistan’ın katılımıyla, ŞİÖ üye devletlerinin toplam nüfusu dünya nüfusunun yüzde 45'ine, toplam GSYİH'si küresel GSYİH'nin yüzde 25'ine, toplam yüzölçümü dünyanın yüzde 23'üne tekabül eder hale gelmiştir.

9 Haziran

Suudi Arabistan Arap Körfezi İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Samir El Sabhan Körfez krizi bağlamında temaslarda bulunmak üzere 9 Haziran 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, ziyareti vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

10 Haziran

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed bin Muhammed El Halife, 10 Haziran 2017 tarihinde İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

12-17 Haziran

TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve işadamlarından oluşan bir heyet, 12-17 Haziran 2017 tarihlerinde Ottava, Toronto ve Montreal'e bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

13-16 Haziran

Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aimé Nyamitwe, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabeten 13-16 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan sözkonusu ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından da kabul edilmiştir.

14 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, güncel bölgesel gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunmak ve ikili konuları ele almak üzere 14 Haziran 2017 tarihinde Katar’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani ile görüşmüş, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad El Sani tarafından da kabul edilmiştir.

14–15 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 14–15 Haziran 2017 tarihlerinde Kuveyt’i ziyaret ederek Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah El Halid El Hamad El Sabah ile Körfez bölgesinde yaşanan sorunu ve çözüm çabalarını değerlendirmiştir.

Kuveyt Ticaret ve Sanayi Bakanı Khaled Nasser Al-Roudan, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin davetlisi olarak 21-22 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Al-Roudan ziyareti sırasında Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci ile gerçekleştirdiği görüşmenin yanısıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü'yle de biraraya gelmiştir.

15 Haziran

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın daveti çerçevesinde 15 Haziran 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret eden Irak Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ve heyeti, TBMM tarafından hazırlanan programa katılmıştır. Cuburi, TBMM Başkanı Sayın Kahraman ile görüşmesine ilaveten Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

15-16 Haziran

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parilla, 15-16 Haziran 2017 tarihlerinde Ankara’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir. Bakan Parilla, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile başbaşa ve heyetler halinde görüşmelerde bulunmuş, ayrıca Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiştir. Görüşmelerde Küba ile ilişkilerimiz tüm yönleriyle ele alınmıştır.

16 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Körfez bölgesindeki soruna ilişkin temasları kapsamında, 16 Haziran 2017 tarihinde Suudi Arabistan’ı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ziyareti vesilesiyle Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz El Suud tarafından kabul edilmiştir. Kabulde bölgedeki son durum ve çözüm beklentileri ele alınmıştır.

19 Haziran

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 19 Haziran 2017 tarihinde Yunanistan’a bir çalışma ziyaretinde bulunmuş, ziyareti sırasında kendisine Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Sayın Ahmet Arslan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu eşlik etmiştir. Sayın Başbakanımız Atina’da Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve Başbakan Tsipras ile görüşmeler gerçekleştirmiş, Batı Trakya’da ise soydaşlarımızla iftar programında biraraya gelmiştir.

19-23 Haziran

Pakistan’daki en üst düzey askeri makam olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kamar Cavid Bacva, 19-23 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık tarafından kabul edilmiştir.

20 Haziran

Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş Kintele Uluslararası Konferans Merkezi’nin 20 Haziran 2017 tarihinde Brazavil'de gerçekleştirilen açılış törenine iştirak etmiştir.

20-22 Haziran

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 20-22 Haziran 2017 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı Fumio Kishida’nın davetine icabetle Japonya’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı düzeyinde 14 yıl aradan sonra gerçekleştirilen bu ziyaret çerçevesinde mevkidaşı Fumio Kishida, Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Hiroshige Seko ve Japonya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleriyle görüşmeler gerçekleştirmiş, Başbakan Shinzo Abe tarafından kabul edilmiş, ayrıca Sasakawa Barış Vakfı adlı düşünce kuruluşunda “Ortadoğu’daki gelişmeler ve Türkiye’nin rolü” konulu bir konuşma yapmıştır. Sözkonusu görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular da ele alınmıştır. Ekonomi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Hiroshige Seko ile görüşmede ise ikili ekonomik ve ticari işbirliği konuları çeşitli veçheleriyle değerlendirilmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ayrıca, MÜSİAD Japonya heyeti, Japon yatırımcı ve işadamları, turizm sektörü temsilcileriyle görüşmüştür.

Somali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Yusuf Garaad Omar, 20-22 Haziran 2017 tarihinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Veysi Kaynak tarafından kabul edilmiş, ayrıca Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

21-29 Haziran

Ülkemiz, UNESCO bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Hükümetlerarası Oşinografi Komisyonu’nun (IOC) 21-29 Haziran 2017 tarihleri arasında düzenlenen 29. Genel Kurulu marjında 28 Haziran 2017 tarihinde yapılan Konsey seçimlerinde 2017-2019 dönemi için Batı Avrupa ve Kuzey Amerika Grubundan (I. Seçim Grubu) IOC Yürütme Konseyi üyeliğine yeniden seçilmiştir.

26-29 Haziran

2008 yılından bu yana faaliyetlerine gözlemci statüsünde katıldığımız Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA), 26-29 Haziran 2017 tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilen İsviçre Dönem Başkanlığındaki ilk Genel Kurul toplantısına Bakanlığımız ve Türk Yahudi Toplumu temsilcilerinden müteşekkil bir heyetle katılım sağlanmıştır. IHRA’ya üye ve gözlemci devletler ile partner uluslararası kuruluşlardan yaklaşık 250 heyet üyesinin katıldığı Genel Kurul toplantısında, Holokost’un anılması ve antisemitizmle mücadele alanlarında ülkemiz tarafından gerçekleştirilen faaliyetler hakkında muhataplarımıza bilgi verilmiştir.

27 Haziran

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Zafer Alper, 27 Haziran 2017 tarihinde Brüksel'de Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen “34. European High Level Group on Nuclear Safety and Waste Management” (ENSREG) toplantısına gözlemci üye olarak katılmıştır.

28 Haziran

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, 28 Haziran 2017 tarihinde Brüksel’de yapılan NATO Savunma Bakanları Toplantısı marjında, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüşmüştür.

28-30 Haziran

Başbakan Yardımcısı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un doğum günü kutlamalarına iştirak etmek üzere, 28-30 Haziran 2017 tarihlerinde Türkmenistan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakan Yardımcımız bu vesileyle Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov tarafından kabul edilmiştir.

Ukrayna Dışişleri Birinci Bakan Yardımcısı Vadim Pristayko KEİ Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere 28-30 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemize gelmiş, 29 Haziran 2017 tarihinde Ukrayna Bursa Fahri Konsolosluğu’nun açılışına katılmıştır.

29 Haziran

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları Konseyi 36.Toplantısı 29 Haziran 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız’ın başkanlık ettiği toplantıya KEİ üyesi ülkelerin Bakan ve Heyet Başkanlarının yanısıra, KEİ Bağlı Kuruluşları ile Gözlemci ve Sektörel Diyalog Ortağı ülke ve kuruluşların temsilcileri iştirak etmişlerdir. Toplantıda bölgedeki son gelişmelerin yanısıra, KEİ’nin güncel sorunlara daha iyi yanıt verecek şekilde güçlendirilmesine ilişkin konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Toplantının sonunda, ülkemiz Dönem Başkanlığını Ukrayna’ya devretmiştir.

Brüksel'de 29 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’ ın başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir.

Birleşik Görev Kuvveti-151 (Combined Task Force / CTF-151) Komuta görevi 29 Haziran - 26 Ekim 2017 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca üstlenilmiştir. Beşinci kez icra edilecek sözkonusu komuta görevi, geçmiş yıllarda Deniz Kuvvetleri bağlısı gemilerden yürütülmüş olup, bu defa Manama/Bahreyn'deki Birleşik Deniz Kuvvetleri (Combined Maritime Forces - CMF) karargahından icra edilmektedir.

29-30 Haziran

Macaristan Başbakanı Viktor Orban 29-30 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle 30 Haziran günü Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi III. Toplantısı düzenlenmiş; ayrıca Başbakan Orban Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından kabul edilmiştir.

Macaristan Başbakanına ülkemizi ziyaretinde Macaristan Bakanlar Kurulu’nun yedi üyesi eşlik etmiş olup, Macar Bakanlar ile Türk karşıtları ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca iki ülke arasında çeşitli alanları kapsayan beş işbirliği metni imzalanmıştır. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm veçheleri ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alınmıştır. Sözkonusu ziyaret marjında DEİK’in evsahipliğinde ve iki ülke işadamlarının katılımıyla Türkiye-Macaristan İş Forumu yapılmıştır.

30 Haziran

Ülkemizin çatışmaların barışçıl yollardan çözümü ve arabuluculuk konularına atfettiği önem çerçevesinde, Dördüncü İstanbul Arabuluculuk Konferansı 30 Haziran 2017 günü “Güçlü Diplomasi, Etkin Arabuluculuk” temasıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Yüzü aşkın uygulayıcı ve araştırmacının katıldığı uluslararası İstanbul Konferansına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanısıra BM Genel Sekreteri Guterres ile arabuluculuk konusunda BM ve AGİT'teki eş-başkanlar Finlandiya ve İsviçre'nin Dışişleri Bakanları da birer video mesajla hitap etmişlerdir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile 30 Haziran 2017 tarihinde bir telefon görüşmesi yapmıştır.