Şubat

27 Ocak – 7 Şubat

Ülkemizi 27 Ocak-7 Şubat 2017 tarihleri arasında ziyaret eden Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Bandar Bin Fahad Al Fuhaid, Ankara temasları çerçevesinde 2 Şubat 2017 tarihinde, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş; Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı ve Diyanet İşleri Bakanı Sayın Mehmet Görmez ile görüşmüştür.

30 Ocak – 3 Şubat

Afganistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Qadam Shah Shahim, beraberinde bir heyetle, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın davetlisi olarak 30 Ocak - 3 Şubat 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

2 Şubat

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel, 2 Şubat 2017 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Şansölye Merkel, ziyaret vesilesiyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la bir görüşme yapmıştır. Şansölye Merkel ayrıca, TBMM’yi ziyaret etmiş ve TBMM Başkan Vekili Sayın Ahmet Aydın tarafından kabul edilmiştir.

6-7 Şubat

Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 9. Dönem KEK Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ve BAE Ekonomi Bakanı Sultan bin Saaed Al Mansoori'nin başkanlıklarında 6-7 Şubat 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

6-8 Şubat

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nabi Avcı, 6-8 Şubat 2017 tarihlerinde Tel Aviv'de düzenlenen 23. Akdeniz Turizm Fuarı vesilesiyle İsrail ve Filistin'e bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı, 7 Şubat tarihinde İsrail Turizm Bakanı Yariv Levin ve 8 Şubat tarihinde ise Filistin Turizm Bakanı Rula Maya ile görüşmelerde bulunmuştur.

6-10 Şubat

Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, 6-10 Şubat 2017 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyarette, Cumhurbaşkanı Wirtu, Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmüş; TBMM Başkanvekili Sayın Ahmet Aydın’ı ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ı kabul etmiştir. Görüşmelerde, ikili ve bölgesel konular ele alınmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da Etiyopya Cumhurbaşkanına eşlik eden Etiyopya Dışişleri Bakanı Workneh Gebeyehu ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Ziyaret vesilesiyle, Türkiye ve Etiyopya arasında 4 anlaşma imzalanmıştır.

Ziyaretin İstanbul ayağında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) evsahipliğinde, Cumhurbaşkanı Wirtu ile Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin eşbaşkanlığını yaptığı "Türkiye-Etiyopya İş Forumu" gerçekleştirilmiştir.

8 Şubat

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve Başbakanı Fayez Al-Sarraj, Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın davetine icabetle, 8 Şubat 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Başbakan Sarraj, ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

8-9 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 8-9 Şubat 2017 tarihlerinde İspanya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ziyaret kapsamında, İspanya Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Alfonso Dastis ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Sayın Dışişleri Bakanı, İspanya Elcano Kraliyet Enstitüsü’nün evsahipliğinde, İspanyol mevkidaşı Dastis’in da katıldığı, ülkenin önde gelen düşünce kuruluşu temsilcileri, akademisyen, diplomat, gazeteci ve işadamlarından müteşekkil yaklaşık 250 kişilik bir katılımcı kitlesine “Türkiye’deki Güncel Gelişmeler” konulu bir konferans vermiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ayrıca, söz konusu ziyareti vesilesiyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt ile bir görüşme yapmıştır.

9-10 Şubat

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 9-10 Şubat 2017 tarihlerinde Türkiye-Ukrayna Ortak Stratejik Planlama Grubu (OSPG) V. Toplantısı vesilesiyle Ukrayna’yı ziyaret etmiştir.

12-16 Şubat

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 12-16 Şubat 2017 tarihlerinde Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’ı ziyaret etmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretlerine Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da refakat etmiştir. Söz konusu ziyaretlerde, ikili ilişkilerimizin yanısıra bölgesel ve uluslararası meseleler de ele alınmıştır. Ziyaretler vesilesiyle, Bahreyn ile dört, Suudi Arabistan ile bir anlaşma akdedilmiştir.

15-16 Şubat

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, beraberinde Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal olduğu halde, 15-16 Şubat 2017 tarihlerinde Berlin’i ziyaret etmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Şimşek, Berlin temasları kapsamında, Almanya Federal Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble, Almanya Federal Meclisi Almanya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri, Almanya Sanayi ve Ticaret Odaları (DIHK) ve Türk Alman İşadamları Birliği (TDU), Alman Sanayisi Federal Birliği (BDI) Yönetim Kurulu üyeleri ve Alman basın mensupları ile bir araya gelmiştir.

Brüksel’de 15-16 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Mezkûr ziyaret vesilesiyle, Milli Savunma Bakanı Sayın Işık, 16 Şubat 2017 tarihinde Brüksel'deki NATO Karargâhında yapılan DEAŞ'la Mücadele Küresel Koalisyonu Savunma Bakanları Toplantısı’na da iştirak etmiştir.

15-17 Şubat

Başbakan Yardımcısı ve Tacikistan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Eş Başkanı Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş, 15-17 Şubat 2017 tarihlerinde beraberinde bir heyetle Duşanbe’yi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Türkiye-Tacikistan IX. Dönem KEK Toplantısı gerçekleştirilmiş ve KEK Protokolü imzalanmıştır.

ABD Genelkurmay Başkanı General Dunford, 15-17 Şubat 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. General Dunford, 17 Şubat tarihinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile İncirlik Üssü’nde bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16 Şubat

Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Avustralya ile birlikte ülkemizin de üyesi olduğu ve Dönem Başkanlığını yürüttüğü MIKTA’nın 9. Dışişleri Bakanları Toplantısı 16 Şubat 2017 tarihinde, Bonn’da, G20 II. Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde yapılmıştır. Dönem Başkanlığımızın bu ilk Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda, MIKTA gündeminde öne çıkan başlıklarda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

16-17 Şubat

İlki 2012 yılında Meksika Dönem Başkanlığı sırasında düzenlenmiş olan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ikincisi, G20 Almanya Dönem Başkanlığınca 16-17 Şubat 2017 tarihlerinde Bonn’da gerçekleştirilmiştir. Ana başlığı Küresel Sistemin Şekillendirilmesi – Kriz Yönetimi Ötesinde Dış Politika (“Shaping the Global Order – Foreign Policy beyond Crisis Management”) belirlenen söz konusu toplantıda, ülkemiz Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir. Almanya’nın davetiyle katılan BM Genel Sekreteri, Vietnam, Hollanda ve Norveç Dışişleri Bakanları ile G20 ülkelerinin tamamına yakınının (Hindistan ve Avustralya dışındaki) Dışişleri Bakanlarınca iştirak edilen söz konusu toplantıda, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi, küresel barışın korunması ve Afrika ile işbirliği konuları ele alınmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu toplantı vesilesiyle, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birer görüşme gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde, 17 Şubat 2017 tarihinde yine Bonn'da düzenlenen, Suriye konulu fikirdaş ülke Bakanları toplantısına katılmıştır. Toplantıya ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün, İtalya, BAE Dışişleri Bakanları ve Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini katılmışlardır.

16-17 Şubat

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, beraberinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ve Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’ın dâhil olduğu bir heyetle 16-17 Şubat 2017 tarihlerinde Malta’ya resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ülkemizden Malta’ya resmi nitelikli ve Başbakan düzeyinde ilk kez düzenlenen bahsekonu ziyaret vesilesiyle Sayın Başbakanımız, Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca tarafından kabul edilmiş ve Malta Başbakanı Joseph Muscat ile bir araya gelmiştir. Ziyaret vesilesiyle ayrıca, İş Forumu düzenlenmiştir.

17-19 Şubat

Almanya'da 17-19 Şubat 2017 tarihleri arasında düzenlenen 53. Münih Güvenlik Konferansına Başbakan Sayın Binali Yıldırım başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ ve MİT Müsteşarı Sayın Hakan Fidan’ın da dahil olduğu bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Başbakan Sayın Yıldırım, 18 Şubat tarihinde Almanya Şansölyesi Merkel’le çalışma kahvaltısında bir araya gelmiş; ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Karadağ Başbakanı Markavic, Gürcistan Başbakanı Kvirikashvili ile görüşmüş; Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Afganistan Cumhurbaşkanı Gani tarafından kabul edilmiş; AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık İşleri Komiseri Avramopulos’u ve Avrupa Halk Partisi Grubu Başkanı Weber’i kabul etmiş; Bavyera Eyalet Başbakanı tarafından düzenlenen devlet akşam yemeğine katılmış; 19 Şubat günü ise IKBY Başkanı Barzani’yle biraraya gelmiş ve Atlantik Konseyi tarafından düzenlenen öğle yemeğine iştirak etmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Şubat tarihinde BBC Uluslararası Başmuhabiri Lyse Doucet’in moderatörlüğünü yaptığı “Eski Krizler, Yeni Ortadoğu?” temalı panelde bir konuşma yapmıştır. Anılan panelde, sırasıyla İran Dışişleri Bakanı Zarif, İsrail Savunma Bakanı Lieberman ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı El-Cübeyr de birer konuşma yapmışlardır. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu konferans sırasında, Kırgızistan, İran, Hırvatistan, Moldova, Slovakya, Makedonya, Lihtenştayn, Romanya ve Ruanda Dışişleri Bakanları ile Avrupa Birliği Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Timmermans, Alman Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Röttgen, Fransa Cumhuriyetçiler Partisi Milletvekili Le Maire, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, RF Federasyon Konseyi Medyayla İletişim ve Bu Alandaki Mevzuatın Geliştirilmesinden Sorumlu Başkan ve Güvenlik Komitesi Üyesi Pushkov ve Güney Sudan Birinci Başkan Yardımcısı Deng ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiş ayrıca; BMGS Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığında Devlet Bakanı Duncan ve Airbus CEO’su Enders’le temaslarda bulunmuştur.

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık, 17 Şubat gecesi düzenlenen, moderatörlüğünü eski Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) Amiral James Stavridis’in yaptığı “NATO’nun Geleceği: ‘Köhne’ veya ‘Çok Önemli’?” temalı panele iştirak ederek hitapta bulunmuştur. Söz konusu panelde, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Fallon, Fransa Savunma Bakanı Le Drian, Hollanda Savunma Bakanı Hennis-Plasschaert ve Kanada Savunma Bakanı Saijan da birer konuşma yapmışlardır. Milli Savunma Bakanı Sayın Işık konferans sırasında ayrıca, Kanadalı ve Singapurlu mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş ve Mercator Vakfı tarafından düzenlenen yan etkinlikte bir konuşma yapmıştır.

20 Şubat

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Senatör John McCain beraberinde bir heyetle, başta DEAŞ'la mücadele, Suriye ve Orta Doğu'daki mevcut durum olmak üzere iki ülkeyi ilgilendiren ulusal güvenlik meseleleri hakkında istişarelerde bulunmak üzere 20 Şubat 2017 tarihinde Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Heyet, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

21-22 Şubat

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Hocalı Katliamı’nın 25. Yıldönümü nedeniyle Türk Konseyi tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere 21-22 Şubat 2017 tarihlerinde Ankara’yı ziyaret etmiş; bu vesileyle Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

22 Şubat

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda eşbaşkanlıklarında Türkiye-İtalya Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi’nin (ETOK-JETCO) ilk toplantısı ve söz konusu toplantı çerçevesinde düzenlenen İş Forumu 22 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

22-23 Şubat

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik, tarım alanında faaliyet gösteren 150 kadar işadamının da dâhil olduğu bir heyetle 22-23 Şubat 2017 tarihlerinde Azerbaycan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan, bu vesileyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev tarafından kabul edilmiş; ayrıca Tarım İş Forumu marjında Azerbaycan Tarım Bakanı Haydar Asadov'la heyetlerarası formatta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, Türkiye-Azerbaycan Tarım Yürütme Komitesi 8. Dönem Toplantısı, 22 Şubat 2017 tarihinde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının girişimiyle bu sene ilk defa tertiplenen Türkiye-Azerbaycan Tarım İş Forumu ise 23 Şubat 2017 tarihinde Bakü'de yapılmıştır.

23 Şubat

Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Beşinci Toplantısı, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in eşbaşkanlıklarında, 23 Şubat 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir. YDSK sonunda, çeşitli alanlarda dokuz anlaşma imzalanmış ve bir ortak bildiri yayınlanmıştır.

Güney Gaz Koridoru (GGK) projesinin hayata geçirilmesi için yürütülen çalışmaları koordine etmek amacıyla kurulan Danışma Kurulu Bakanlar Toplantısı’nın üçüncüsü 23 Şubat 2017 tarihinde Bakü'de gerçekleştirilmiştir. Ülkemizin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak başkanlığında bir heyetle katıldığı toplantıya, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AB Komisyonu Enerji Birliği'nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroş Şefçoviç’in yanısıra, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı George Stathakis, İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Carlo Calenda, Arnavutluk Enerji ve Sanayii Bakanı Damian Gjiknuri, Bulgaristan Enerji Bakan Vekili Nikolay Pavlov, Hırvatistan Çevre ve Enerji Bakanı Slaven Dobroviç, Makedonya Ekonomi Bakanı Dragica Sekuliç ile ABD Dışişleri Bakanlığı Enerji İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcı Muavini Robin Dunnigan, Birleşik Krallık Başbakanı'nın Ticaret Temsilcisi Barones Emma Nicholson, Şah Deniz-2, Güney Kafkas Boru Hattı (SCPX), Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ve Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı (TAP) operatör firmalarının idarecileri ile bazı finans kuruluşlarının temsilcileri de katılmıştır. Toplantı sonunda bir ortak bildiri imzalanmıştır.

26-27 Şubat

IKBY Başkanı Mesud Barzani, 26-27 Şubat 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaretin ilk gününde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilen IKBY Başkanı Barzani, ziyaretin ikinci gününde Ankara’da temaslarını sürdürerek Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

26 Şubat – 2 Mart

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Rustam Azimov ve Dış Ekonomik İlişkiler, Yatırımlar ve Ticaret Bakanı Elyor Ganiyev, ilgili resmi kurumlar ve özel sektör temsilcisi kuruluşlar ile temaslarda bulunmak üzere 26 Şubat-2 Mart 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; bu vesileyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmişlerdir.

Özbekistan Savunma Bakanı Kabul Berdiyev, 26 Şubat-2 Mart 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Konuk Bakan, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık ve savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalarımızla temaslarda bulunmuştur.

28 Şubat – 1 Mart

Sırbistan Başbakan Yardımcısı, Ticaret, Turizm ve Telekomünikasyon Bakanı Rasim Ljajic, 28 Şubat-1 Mart 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve bu vesileyle Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik ile bir araya gelmiş ve TİKA Başkan Yardımcısı Sayın Birol Çetin’i kabul etmiştir. Başbakan Yardımcısı Ljajic, Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir. Başbakan Yardımcısı Ljajic ayrıca, 1 Mart 2017 günü DEİK tarafından düzenlenen toplantıda Türk yatırımcılara Sırbistan’daki iş ve yatırım imkanları hakkında bilgi vermiştir.