Ocak

3 Ocak

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 3 Ocak 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret eden İran İslam Cumhuriyeti Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerimizin gündeminde bulunan hususların ele alındığı bir görüşme gerçekleştirmiştir.

4 Ocak

Birleşik Krallık'ın Avrupa ve Amerika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, 4 Ocak 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Duncan, söz konusu ziyaret çerçevesinde, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde, güncel gelişmeler bağlamında Birleşik Krallık'la ikili ilişkilerimizin çerçevesini oluşturan konular ile Türkiye-AB ilişkilerine dair görüş alışverişinde bulunulmuştur.

5 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Ocak 2017 tarihinde, görevine yeni başlayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmek üzere New York’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Genel Sekretere yeni görevinde Dışişleri Bakanı seviyesinde ilk ziyareti gerçekleştiren Sayın Dışişleri Bakanımız, Genel Sekreterle görüşmesinde Kıbrıs ve Suriye başta olmak üzere ülkemizin gündemindeki önemli uluslararası konuları ele almış ve BM’ye dair genel konularda görüş alışverişinde bulunmuştur. Sayın Dışişleri Bakanımız New York’u ziyareti vesilesiyle ayrıca, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir.

7-8 Ocak

Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, 7-8 Ocak 2017 tarihlerinde Irak'ı ziyaret etmiş; bu ziyaret çerçevesinde ilk gün Bağdat’ta Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi, Başbakan Haydar El Ebadi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi ve Türkmen Milletvekillerinin yanısıra Şii, Sünni ve Keldani Vakıf Başkanlarıyla görüşmelerde bulunmuştur. Söz konusu ziyaret çerçevesinde, iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) Toplantısının üçüncüsü düzenlenmiştir. 8 Ocak tarihinde Erbil’de temaslarda bulunan Sayın Başbakanımız, IKBY Başkanı Mesud Barzani ve IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ile ayrı ayrı görüşmüş, DEAŞ’la mücadeledeki cephelerden biri olan Zertek Dağı’nda Peşmergeyi ziyaret etmiş ve kampta incelemelerde bulunmuştur.

8-14 Ocak

IX. Büyükelçiler Konferansı, “2023’e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler” teması ile 8-14 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Konferans’a Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Genel Direktörü William Lacy Swing de konuşmacı olarak katılmışlardır.

9-10 Ocak

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, “2023’e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler” temalı IX. Büyükelçiler Konferansına katılmak üzere 9-10 Ocak 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Gürcü Bakan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, Sayın Dışişleri Bakanımız ve TBMM Başkanvekili Sayın Akif Hamzaçebi ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

10 Ocak

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, davet üzerine, 9. WELT Ekonomi Zirvesinin açılışına katılmak ve Alman borsası DAX’ın en önemli otuz şirket yöneticisinin katılım sağladığı yemekte konuşma yapmak üzere, 10 Ocak 2017 tarihinde Berlin’e günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

10-12 Ocak

Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle, “2023’e Doğru: Milli Değerler ve Küresel Hedefler” başlıklı IX. Büyükelçiler Konferansına katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere 10-12 Ocak 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Soini, ziyareti sırasında, 11 Ocak’ta Büyükelçiler Konferansına hitap etmiş ve Sayın Dışişleri Bakanımız ile biraraya gelmiştir. Konuk Bakan ayrıca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanvekili Sayın Akif Hamzaçebi ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmüştür. Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra, Türkiye-AB ilişkileri ile başta Suriye ve Irak olmak üzere, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulmuştur.

15-18 Ocak

Atlantik Konseyi’nden üst düzeyli bir heyet, 15-18 Ocak 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. ABD eski Başkanı George W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapan Stephen Hadley’nin başkanlık ettiği heyette, ABD’nin eski Ülke Güvenliği Danışmanı Frances Townsend başta olmak üzere, üst düzey yetkililer yer almıştır. Heyet, 17 Ocak 2017 tarihinde Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın ile görüşmüştür. Anılan heyet, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir.

16-20 Ocak

Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin etraflıca ele alınmasına yönelik bir inceleme başlatan Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi heyeti, 16-20 Ocak 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş; ayrıca, TBMM’de kapsamlı temaslarda bulunmuştur.

17-20 Ocak

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından İsviçre'nin Davos kentinde 17-20 Ocak 2017 tarihlerinde düzenlenen WEF 2017 Yıllık Toplantısı kapsamında, Almanya Federal Cumhuriyeti Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ile görüşmüştür.

18 Ocak

Japonya Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Keichii Ishii, 18 Ocak 2017 tarihinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Ishii, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile bir görüşme gerçekleştirmiş, aynı gün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiştir.

20 Ocak

ABD’nin Seçilmiş Başkanı Donald Trump, 20 Ocak 2017 tarihinde Başkan Obama’dan görevi devralmıştır. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Trump’ın yemin törenine katılmak üzere Vaşington’a bir ziyaret gerçekleştirerek yeni yönetimde yer alması beklenen isimlerle temaslarda bulunmuştur.

22-25 Ocak

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 22-25 Ocak 2017 tarihlerinde Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar’a resmi ziyarette bulunmuşlardır. Söz konusu ziyaretler, Türkiye’den Mozambik ve Madagaskar’a Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaretler olması bakımından ayrı bir önem taşımıştır. Ziyaretler sırasında gerçekleştirilen görüşmelerde, ikili ilişkilerimizin çeşitli veçheleriyle ortak ilgi alanına giren küresel ve bölgesel gelişmeler ele alınmış; muhtelif alanlarda Tanzanya ile 9, Mozambik ile 6 ve Madagaskar ile 4 adet anlaşma/protokol/mutabakat zaptı imzalanmıştır.

23-26 Ocak

Birleşik Krallık Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Lord Price, Türkiye’nin Gümrük Birliği çerçevesinde sahip olduğu tecrübe konusunda bilgi edinmek ve “Brexit” sonrası dönemde ikili ticari ve ekonomik ilişkilerimizi ele almak üzere, 23-26 Ocak 2017 tarihleri arasında Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Price, ziyareti çerçevesinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik ile görüşmelerde bulunmuştur.

Bosna Hersek Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Şefik Dzaferoviç ve Halklar Meclisi Başkanı Safet Softiç, Sayın TBMM Başkanımızın davetine icabetle, 23-26 Ocak 2017 tarihlerinde ülkemize resmi ziyarette bulunmuşlardır. Konuk Meclis Başkanları, TBMM Başkan Vekili Sayın Ahmet Aydın ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile görüşmüşlerdir.

26-29 Ocak

Arnavutluk Ekonomik Kalkınma, Turizm, Ticaret ve Girişimcilik Bakanı Milva, 26-29 Ocak 2017 tarihlerinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Ziyaret kapsamında, İstanbul'da "Arnavutluk'ta Yatırım İmkânları" başlıklı bir seminer ve Ortak İş Forumunun yanısıra, saha gezileri (Çorlu/Kocaeli Organize Sanayi Bölgesi, Serbest Bölgeler) düzenlenmiştir.

28 Ocak

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın davetine icabetle, 28 Ocak 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde yapılan görüşmelerde, Türkiye-Birleşik Krallık ikili ilişkilerinin farklı veçheleri ele alınarak, işbirliğinin derinleştirilmesi imkânları gözden geçirilmiş; terörizmle mücadele, Kıbrıs ve “Brexit” dahil AB konularının yanısıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

30 Ocak

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 30 Ocak 2017 tarihli Arjantin ziyareti, 19 yıl sonra ülkeye Dışişleri Bakanı seviyesinde yapılan ilk ziyaret olması açısından özel bir önem taşımıştır. Sayın Dışişleri Bakanımız, ziyaret vesilesiyle Arjantin Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Senato Başkanı Gabriela Michetti tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Susana Malcorra ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde ayrıca, Arjantin’le ülkemiz arasında “Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması Anlaşması” imzalanmıştır.

30 Ocak – 3 Şubat

Afganistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Qadam Shah Shahim, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın davetine icabetle, beraberinde bir heyetle 30 Ocak-3 Şubat 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

31 Ocak

Türkiye–Fransa Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesinin (ETOK/JETCO) IV. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Fransa’nın Dış Ticaret, Turizm ve Yurtdışında Yaşayan Fransızlardan Sorumlu Devlet Sekreteri Matthias Fekl’in eşbaşkanlıklarında, 31 Ocak 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. Söz konusu toplantı çerçevesinde ayrıca aynı gün, İş Forumu da düzenlenmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 31 Ocak 2017 tarihinde ülkemizden Paraguay’a Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Dışişleri Bakanımız, ziyareti kapsamında Paraguay Temsilciler Meclisi Başkanı Hugo Velazquez tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga ile görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle, Paraguay ile “Hava Ulaştırma Anlaşması” ve “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştır.