Aralık

1 Aralık

İstanbul Süreci’nin Yedinci Bakanlar Konferansı 1 Aralık 2017 tarihinde Azerbaycan’ın evsahipliğinde Bakü’de düzenlenmiştir. Konferansta ülkemiz Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığında bir heyet tarafından temsil edilmiştir.

27 Kasım- 6 Aralık 2017 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilen Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) 30. Genel Kurul toplantısı marjında, 1 Aralık 2017 tarihinde IMO Konsey üyeliği seçimleri yapılmıştır. Söz konusu seçimlerde yeniden aday olan ülkemiz, bir önceki seçimlere kıyasla oyunu arttırarak (138 oy) “C” kategorisinden Konsey üyeliğine tekrar seçilmiştir.

3 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizden aktarmalı seyahat etmekte olan Guyana Cumhurbaşkanı David Arthur Granger’la 3 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da Devlet Konukevi’nde kısa bir görüşme gerçekleştirmişlerdir.

4 Aralık

UNDP Kosova Ofisi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Kosova Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Skender Reçiça, beraberinde bir heyetle 4 Aralık 2017 tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu tarafından kabul edilmiştir.

4-5 Aralık

4-5 Aralık 2017 tarihlerinde Güney Kazakistan Eyaleti'nde, Türkistan şehrinde düzenlenen "TÜRKSOY Daimi Konseyi 35. Dönem Toplantısı"nda Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından aday gösterilen Kastamonu şehrimiz TÜRKSOY'un 25.yılı kuruluş yıldönümü 2018 yılı için "Türk Dünyası Kültür Başkenti" olarak üye ülkelerin oy birliğiyle seçilmiştir.

4-8 Aralık

Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Demircan, 4-8 Aralık 2017 tarihlerinde Cidde’de gerçekleşen İİT 6. Sağlık Bakanları toplantısına iştirak etmiş; toplantı marjında ikili görüşmeler yapmıştır.

4-9 Aralık

4-9 Aralık 2017 tarihlerinde Jeju Adası/G.Kore'de gerçekleştirilen 12. Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi'nde Makedonya’yla ortak sunulan “Bahar Kutlaması: Hıdrellez” dosyamız, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası (SOKÜM) olarak SOKÜM Temsili Listesi’ne kaydedilmiştir. 12. Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi'nde ayrıca, “Islık Dili” dosyamız da UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kaydedilmiştir.

UNESCO Dünya Belleği Kütüğünde daha önce kayıt altına alınan Kültepe Tabletleri, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi İbn-i Sina Yazmaları Koleksiyonu, Boğazköy Hitit Tabletleri, Boğaziçi Üniversitesi Gözlem ve Deprem Araştırma Enstitüsü Kandilli Rasathanesi El Yazmaları’nın yanı sıra 2017 yılında “Divan-ı Lügat-it-Türk” ve “Piri Reis Haritası” da kayıt altına alınmıştır.

5 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Tiran Üniversitesi ve Türkiye Maarif Vakfı tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu ve Bilim-Sanat Ödülleri” kapsamında, Arnavutluk’u ziyaret etmiştir. 5 Aralık 2017 tarihli etkinlikte, Sayın Bakanımız MAKÜ tarafından “Fahri Doktora” payesiyle taltif edilmiştir.

5-6 Aralık

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 5-6 Aralık 2017 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Sonbahar Toplantısı’na iştirak etmiş, toplantı marjında, ABD, Norveç, Almanya, Macaristan ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir, Polonyalı ve Romen karşıtıyla Türkiye-Polonya-Romanya Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı çerçevesinde görüşmüştür.

6 Aralık

Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İstişare Mekanizması 13. Dışişleri Bakanları Toplantısı Sırbistan’ın evsahipliğinde Belgrad’da 6 Aralık 2017 tarihinde düzenlenmiştir. Toplantıya iştirak eden Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından da kabul edilmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 6 Aralık 2017 tarihinde Brüksel'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

Ürdün Kralı II. Abdullah, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, 6 Aralık 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra, ABD’nin Kudüs’ün statüsüne ilişkin yaptığı açıklama ve Suriye gibi konular da gündeme gelmiştir. Görüşmelerde ABD’nin Kudüs kararına karşı 13 Aralık 2017 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü İslam Zirvesi toplanması kararı alınmıştır.

6-7 Aralık

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, 6-7 Aralık 2017 tarihlerinde Senegal’i ziyaret ederek, bir Türk firmasınca inşa edilen Dalar Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nın açılış törenine Sayın Cumhurbaşkanımızı temsilen katılmıştır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ayrıca, Türk firmasınca yapılan beş yıldızlı bir otelin açılışına iştirak etmiştir.

7-8 Aralık

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog II. Toplantısı 7-8 Aralık 2017 tarihlerinde Brüksel’de, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek ile AB Komisyonu Başkan Yardımcısı ve İstihdam, Büyüme, Yatırım ve Rekabetten sorumlu AB Komiseri Jyrki Katainen eşbaşkanlığında düzenlenmiştir, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent Tüfenkçi de toplantıya iştirak etmişlerdir.

Türkiye – Bosna Hersek Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 5. Dönem Toplantısı, Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ ile Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç eşbaşkanlıklarında 7-8 Aralık 2017 tarihlerinde Saraybosna'da düzenlenmiştir.

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 7-8 Aralık 2017 tarihleri arasında Bişkek'te yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 7. Genel Kurulu’na katılmak üzere Kırgızistan’ı ziyaret etmiştir.

AGİT 24. Bakanlar Konseyi toplantısı 7-8 Aralık 2017’de Viyana’da yapılmıştır. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız başkanlığında bir heyetle iştirak edilen toplantıda, AGİT coğrafyasında ortak güvenliğe yönelik güncel tehdit ve sınamalara dair görüş alışverişinde bulunulmuş; ayrıca, aralarında insan ticareti ve çocuk istismarının önlenmesi çabalarının güçlendirilmesi, ekonomik katılımın geliştirilmesi ile küçük ve hafif silahlar ile konvansiyonel mühimmatla irtibatlı işbirliğinin de yer aldığı bir grup karar kabul edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’un davetine icabetle 7-8 Aralık 2017 tarihlerinde Yunanistan’a (Atina ve Gümülcine) resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu ziyaret, iki ülke arasında Devlet Başkanı düzeyinde 1952 yılından beri yapılan ilk resmi ziyareti teşkil etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, 7 Aralık Atina temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ve Başbakan Aleksis Çipras ile görüşmeler yapmışlardır.

Atina temaslarının ardından 8 Aralık’ta Gümülcine’ye geçen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, buradaki Türk mahallesinde bulunan Kırmahalle Camiinde soydaşlarımızla beraber Cuma namazına katılmış, ardından Gümülcine Celal Bayar Azınlık Ortaokulu-Lisesini ziyaret etmiş, ardından hem okulda, hem Gümülcine’de düzenlenen başka bir toplantıda soydaşlarımıza hitap ederek, ülkemizin desteğini vurgulamışlardır.

9 Aralık

Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, Karma Ekonomik Komisyon 5. Toplantısı çerçevesinde Bosna Hersek’i ziyaret etmiş, 9 Aralık 2017 tarihinde ayrıca Mostar Yunus Emre Kültür Merkezinde vatandaşlarımızla bir araya gelmiştir.

Irak Başbakanı Haydar Ebadi, 9 Aralık 2017 tarihinde yaptığı açıklamayla, DEAŞ’ın Irak’ta kontrol ettiği tüm toprakların kurtarıldığını ilan etmiştir. Bunun üzerine 10 Aralık 2017 tarihinde Bakanlığımızca yapılan açıklamada, Irak Hükümetine tebriklerimiz iletilmiş, ülkemizin DEAŞ ile mücadelede olduğu gibi, DEAŞ sonrası dönemde de her alanda Irak Hükümeti ile işbirliği ve dayanışma içinde hareket etmeyi sürdüreceği vurgulanmıştır.

11 Aralık

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin 11 Aralık 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

11-12 Aralık

11-12 Aralık 2017 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş başkanlığındaki heyetimiz BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)-UNESCO II. Konferansı çerçevesinde Muskat’a gitmiştir. Konferans bildirgesinde Kudüs’ün kimliğinin korunmasını talep eden bir madde yer alması sağlanmıştır. Konferans marjında Umman, Somali, Kosta Rika, Ekvator Ginesi ve Hindistanlı yetkililerle görüşmeler yapılmıştır. Umman ile turizm alanında işbirliğimizin ilerletilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

12 Aralık

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 12 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi marjında Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzoda ile görüşmüştür.

12-13 Aralık

NATO İstihbarat ve Güvenlik Konularından sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı (ASG/IS) Arndt Freytag von Loringhoven'in başkanlığındaki bir heyet 12-13 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş; bilhassa terörle mücadele konusunda Bakanlığımızla ve askeri makamlarla temaslar gerçekleştirmiştir.

Türkiye-Macaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı 12-13 Aralık 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

13 Aralık

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığı ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacakları yönündeki açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine, Kudüs konulu İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Devlet ve Hükümet Başkanları Olağanüstü Zirvesi ülkemizin evsahipliğinde "Kudüs ile Dayanışma için Birlikte Hareket" temasıyla 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Olağanüstü Zirve'ye 18 Cumhurbaşkanı, 1 Cumhurbaşkanı Yardımcısı, 3 Meclis Başkanı, 5 Başbakan ve 26 Dışişleri Bakanı katılım sağlamıştır. İİT Olağanüstü Zirvesi sonunda ise Nihai Bildiri ve İstanbul Bildirgesi kabul edilmiştir. Nihai Bildiride, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımaya yönelik uluslararası hukuku hiçe sayan tek taraflı kararı reddedilmiş ve yok hükmünde kabul edilmiş; Doğu Kudüs Filistin Devleti'nin başkenti olarak ilan edilmiş ve tüm devletlere Filistin Devleti'ni ve başkenti Doğu Kudüs'ü tanıma çağırısı yapılmıştır.

Olağanüstü Zirve’ye İİT gözlemci üyesi ve Bağlantısızlar Hareketi Dönem Başkanı Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ve Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ve Maldivler İmar ve İskan Bakanı Dr. Mohamed Muizzu katılmışlardır.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 13 Aralık 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi marjında Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa Al-Sarraj’la bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Meksika, Endonezya, Kore, Türkiye ve Avustralya'dan oluşan, 2017 Dönem Başkanlığını yürüttüğümüz MIKTA'nın 11. Dışişleri Bakanları Toplantısı, Dışişleri Bakan Yardımcımız, Büyükelçi Ahmet Yıldız başkanlığında 13 Aralık 2017 günü İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıyla, 2018 için MIKTA dönem başkanlığı Endonezya’ya devredilmiştir.

13-14 Aralık

Malta Dışişleri ve Ticaretin Geliştirilmesi Bakanı Carmelo Abela, Malta’nın Ankara Büyükelçiliğinin resmi açılışını yapmak üzere 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun adıgeçenle görüşmesinde ikili ilişkilerin yanı sıra, AB’yle ilgili konular, Akdeniz havzasındaki işbirliği imkanları ve ortak sınamalar ile güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

ABD Merkez Kuvvetleri (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph L. Votel ile ABD Avrupa (EUCOM) ve NATO Avrupa Mütteffik Kuvvetleri (SACEUR) Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın daveti üzerine 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Kosta Rika Turizm Bakanı Mauricio Ventura, 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Dış İlişkiler Direktörü Françoise Vanni ve Dış İlişkiler Birim Yetkilisi James Chalmers 13-14 Aralık 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiş ve Bakanlığımızın yanısıra AFAD, Kızılay ve TİKA yetkilileri ile de bir araya gelmiştir.

13-17 Aralık

Misurata Belediye Başkanı Muhammed İştevi başkanlığında Misuratalı siyasetçilerden oluşan heyet 13-17 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, TBMM’deki temaslarının ardından 14 Aralık 2017 tarihinde Sayın Bakanımız tarafından kabul edilmiştir.

14 Aralık

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kulesiyle ilgili olarak Kopenhag'da yerleşik bir teknoloji merkezinde yapılan rüzgar testini izlemek üzere 14 Aralık 2017 tarihinde Danimarka'yı ziyaret etmiştir.

14-15 Aralık

Senegal Cumhurbaşkanı Sall, Tokyo’dan Nijerya’ya dönerken 14-15 Aralık tarihlerinde Ankara’da eskal yapmış, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da olması hasebiyle Başbakan Sayın Binali Yıldırım’la görüşmüştür. Söz konusu görüşmede, iki ülke arasında devam eden işbirliği, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler, Senegal’deki Türk yatırımlarının yanısıra bölgesel ve uluslararası meseleler ele alınmıştır.

14-17 Aralık

Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Çinli karşıtı ÇHC Başbakan Yardımcısı Wang Yang’ın davetine icabetle 14-17 Aralık 2017 tarihlerinde ÇHC’yi ziyaret etmiştir.

Sayın Başbakan Yardımcısı, Pekin’de adıgeçenle bir araya gelmiş, ayrıca Çin Merkez Bankası, Çin Yatırım Kurumu, İpek Yolu Fonu, Çin Avrasya Fonu, Asya Altyapı Yatırım Bankası, ülkemizde şubeleri bulunan ICBC, Bank of China ve 116 ülkede faaliyet gösteren Power China şirketinin üst düzey yetkilileriyle toplantılar gerçekleştirmiştir.

Sayın Başbakan Yardımcısı, Pekin’den sonra Şanhay’ı da ziyaret ederek ülkemizde yatırımları bulunan HT-SAAE (Enerji), Huawei ve ZTE (telekomünikasyon) şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle görüşmelerde bulunmuştur.

15 Aralık

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 37. Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı 15 Aralık 2017 tarihinde, Ukrayna’nın evsahipliğinde Kiev’de gerçekleştirilmiştir. Toplantıda ülkemizi Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Ahmet Yıldız’ın başkanlığındaki heyetimiz temsil etmiştir.

16-18 Aralık

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, 16-18 Aralık 2017 tarihlerinde Kuveyt’i ziyaret etmiştir. Anılan ziyaret vesilesiyle Sayın TBMM Başkanımız, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El-Ahmed El-Cabir El-Sabah tarafından kabul edilmiş, ayrıca Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir El-Mübarek El-Hamad El-Sabah ve Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzuk el-Ganim ile ayrı ayrı görüşmüştür.

18-20 Aralık

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 18-20 Aralık 2017 tarihlerinde Bangladeş’e resmi ziyarette bulunmuştur. Ziyaret kapsamında Sayın Başbakanımız Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid, Başbakan Şeyh Hasina ve ana muhalefet partisi BNP’nin lideri Halide Ziya’yla görüşmüş ve Dakka Büyükelçiliğimizin yeni hizmet binasının temelini atmış, ardından Cox’s Bazar şehrine geçerek Myanmar’dan Bangladeş’e sığınan Rohinga Müslümanlarının bulunduğu Kutupalong kampını ziyaret etmiştir.

Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu KEK 9. Dönem Toplantısı için 18-20 Aralık 2017 tarihlerinde Kişinev’i ziyaret etmiştir.

19 Aralık

Yemen’in Aden şehrine Sağlık Bakanlığımızın teknik ekibinin desteğiyle kurulan 50 yatak kapasiteli bir sahra hastanesinin açılışı TİKA ve Kızılay görevlilerinin iştirakıyla 19 Aralık 2017 tarihinde, Yemen Sağlık Bakanı Dr. Baom'un katılımıyla yapılmıştır.

19-20 Aralık

Cibuti Cumhurbaşkanı Ismail Omar Guelleh Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle 19-20 Aralık 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş, ziyaret vesilesiyle ülkemiz ile Cibuti arasında muhtelif alanlarda toplam 4 Anlaşma imzalanmıştır. Ziyaret kapsamında, DEİK tarafından İş Forumu düzenlenmiştir.

20 Aralık

Kosova Cumhuriyeti Kültür, Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Gashi, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş'un davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiş, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Osman Aşkın Bak ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret çerçevesinde 20 Aralık 2017 tarihinde "Kültürel İşbirliği Anlaşması" imzalanmıştır.

Türkiye-Azerbaycan-İran Üçlü Dışişleri Bakanları Beşinci Toplantısı 20 Aralık 2017 tarihinde Bakü'de gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonunda Bakü Bildirisi imzalanmıştır.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Bangladeş ziyaretinin dönüşünde 20 Aralık 2017 tarihinde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne (NÖC) bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakan Sayın Binali Yıldırım bu vesileyle NÖC Ali Meclis Başkanı Vasıf Talibov ile görüşmeler gerçekleştirmiş ve Nahçıvan’daki Türk işadamları ile biraraya gelmiştir.

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci 20 Aralık 2017 tarihinde Moritanya ve Senegal’e çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sayın Bakan ziyaret çerçevesinde Moritanya ve Senegal Cumhurbaşkanları, mevkidaşları ve diğer Bakanlarla ikili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştirmiştir.

20-22 Aralık

20-22 Aralık 2017 tarihlerinde, Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in evsahipliğinde Gaziantep’te Türkiye-Irak İş Forumu düzenlenmiştir. Irak heyetine Elektrik Bakanı Kasım El Fahdavi ve Terörden Kurtarılmış ve Yeniden Yapılandırılması Gereken Bölgeler için Fon Başkanı Mustafa El Hiti’nin başkanlık yaptığı Forum’da, ikili ekonomik ilişkiler ve Irak’ın yeniden imarı konuları ele alınmıştır.

21 Aralık

Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, Türkçe Eğitim Bayramı vesilesiyle 21 Aralık 2017 tarihinde Makedonya'ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

23-25 Aralık

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, "Terörizm ve Bölgelerarası Bağlantılılık" konulu Parlamento Başkanları Konferansı vesilesiyle 23-25 Aralık 2017 tarihlerinde İslamabad'ı ziyaret etmiştir. TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman, ziyaret kapsamında Senato Başkanı Mian Rıza Rabbani ve Ulusal Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık'la ikili görüşme yapmıştır. Ayrıca, konferansa katılan Afganistan Halk Meclisi Başkanı Abdul Rauf İbrahimi, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Zhang Ping, İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Ardeşir Laricani ve Rusya Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin'le görüşmüştür.

24-26 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sudan, Çad ve Tunus’u da kapsayan bölge turu kapsamında 24-26 Aralık 2017 tarihlerinde Sudan’a bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Ülkemizden Sudan’a Cumhurbaşkanı düzeyindeki bu ilk ziyaret vesilesiyle, Sudan’la Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi teşkil edilmiş, Türk ve Sudanlı iş adamlarının katılımıyla İş Forumu düzenlenmiş, muhtelif alanlarda toplam 13 Anlaşma, Protokol ve Mutabakat Zaptı imzalanmıştır.

Ziyaretin Port Sudan kısmında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Sudan'ın Kızıldeniz kıyısında bulunan, üzerindeki Osmanlı eserleri TİKA tarafından restore edilmekte olan tarihi Savakin Adası'nı da ziyaret ederek burada incelemelerde bulunmuşlardır.

24-27 Aralık

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır başkanlığındaki heyet, Cezayir Ulusal Halk Meclisi (APN) Dışişleri, İşbirliği ve Göç Komisyonu Başkanı Si Afif'in davetine icabetle 24-27 Aralık 2017 tarihlerinde Cezayir’i ziyaret etmiştir. Heyet ziyaret vesilesiyle Başbakan Ahmed Ouyahia, APN Başkanı Said Bouhadja, Millet Konseyi (Senato) Başkanı Abdelkader Bensalah ve Dışişleri Bakanı Messahel’le görüşmüştür.

25-26 Aralık

Türkiye ile Irak arasında ihdas edilen Su Kalitesi, Ölçüm, Çölleşme ve Kum ve Toz Fırtınaları, Barajlar Çalışma Gruplarının ilk toplantıları 25-26 Aralık 2017 tarihinde Ankara'da yapılmıştır.

26 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan beraberindeki iş adamları heyetiyle birlikte 26 Aralık 2017 tarihinde Çad’a bir devlet ziyareti gerçekleştirmişlerdir. Söz konusu ziyarette ikili ekonomi, tarım, hayvancılık, kültür, çevre, maden ve enerji alanlarında işbirliğinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

26-27 Aralık

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 26-27 Aralık 2017 tarihlerinde Tunus’a bir devlet ziyareti gerçekleştirmiştir. Bu ziyaret sırasında Tunus Cumhurbaşkanı Beji Kaid Essebsi’yle görüşmüş, Başbakan Yusuf Şahit, Halkın Temsilcileri Meclisi Başkanı Muhammed Ennasır, Nida Tunus partisi Genel Sekreteri Hafız Kaid Essebsi ve Ennahda partisi lideri Raşit Gannuşi’yi kabul etmişlerdir.

27-28 Aralık

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 27-28 Aralık 2017 tarihlerinde Suudi Arabistan’a resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakanımız anılan ziyaret vesilesiyle Suudi Arabistan Kralı Selman tarafından kabul edilmiş ve Veliaht Prens, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman’la görüşmüştür.

28 Aralık

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono 28 Aralık 2017 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Bakan Kono, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiş ve Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla başbaşa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirmiştir. Görüşmelerde Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin siyasi ve ekonomik konular başta olmak üzere her alanda güçlendirilmesi yönündeki irade karşılıklı yinelenmiştir.

Aralık

Balkanlarda Aralık 2017 başında meydana gelen sel felaketinden etkilenen Arnavutluk'un yardım talebi üzerine ülkemiz, AFAD ve Kızılay eşgüdümünde Tiran’a 2 Tır giysi, Kızılay tarafından 1.125 adet battaniye ve 750 adet hijyen seti insani yardım malzemesi sevketmiştir.