Eylül

4-5 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 12. Bled Stratejik Forumu’na (BSF) ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak amacıyla 4-5 Eylül 2017 tarihlerinde Slovenya’ya bir ziyarette bulunmuştur. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu, 4 Eylül 2017 tarihinde Forum’un açılış paneli olan Liderler Paneli'nin akabinde düzenlenen "Yeni Gerçekler İçin Yeni Bir Vizyon" başlıklı Üst Düzeyli Özel Panel'e katılarak bir konuşma yapmıştır. BSF katılımcıları arasında bulunan Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ayrıca, TRT ve Anadolu Ajansı'nın yanı sıra Sloven görsel ve yazılı basınına mülakatlar vermiştir.

5 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Eylül 2017 tarihinde Slovenya Dönem Başkanlığı tarafından düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na iştirak etmiştir.

5-6 Eylül

Türkiye-Senegal Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 4. Dönem Toplantısı 5-6 Eylül 2017 tarihlerinde Dakar’da İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'nun eşbaşkanlığında düzenlenmiştir.

5-7 Eylül

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Kuçkarov, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin davetine icabetle 5-7 Eylül 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiş ve İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulunmuştur. Ziyaretin ilk bölümünü teşkil eden İstanbul ayağında Başbakan Yardımcısı Kuçkarov, Ziraat Bankası, Türk Havayolları, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk EXİMBANK yetkilileri ve firma temsilcileri ile görüşmelerde bulunmuş, ziyaretin Ankara ayağında ise, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Türkiye Müteaahhitler Birliği üyeleri ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

6 Eylül

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak, Bulgaristan Enerji Bakanı Temenujka Petkova'nın davetine icabeten 6 Eylül 2017 tarihinde Bulgaristan’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmiş, Başbakan Boyko Borisov ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova’yla görüşmeler yapmıştır.

6-7 Eylül

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın refikaları Sayın Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'yla birlikte 6-7 Eylül 2017 tarihlerinde Bangladeş'i, bu ülkeye Myanmar'dan sığınan Rohinga mültecilerinin yaşam koşullarını incelemek üzere ziyaret etmiştir.

7-8 Eylül

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, 7-8 Eylül tarihlerinde Tallin'de düzenlenen AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları (Gymnich) toplantısına katılmıştır.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından, Myanmar'da yaşanan gelişmeler ve Eylül ayında Bangladeş'teki Rohinga mülteci kamplarına yaptıkları ziyaret konusunda, ilgili ülkelerin (102 ülke) Devlet ve Hükümet Başkanlarının Eşlerine mektuplar gönderilmiştir.

İkinci Somali-Somaliland Akademik Buluşması 7-8 Eylül 2017
tarihlerinde Bakanlığımız evsahipliğinde Ankara'da düzenlenmiştir.

9 Eylül

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan’da düzenlenen İİT Bilim ve Teknoloji Zirvesi marjında 9 Eylül günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

9-10 Eylül

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in davetine icabetle, 9-10 Eylül 2017 tarihlerinde Astana’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız, söz konusu ziyaret vesilesiyle yine Astana’da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Birinci Teknoloji Zirvesi ile EXPO 2017 Astana’nın kapanış törenine iştirak etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanının Kazakistan’ı ziyaretleri sırasında, Türkiye-Kazakistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 10’uncu Dönem Toplantısı Protokolü, Başbakan Yardımcısı ve KEK Eşbaşkanı Sayın Hakan Çavuşoğlu, Yeni Sinerji Ortak Ekonomi Programı Eylem Planı da Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci tarafından her iki ülke Cumhurbaşkanlarının huzurunda imzalanmıştır.

10 Eylül

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı I. Bilim ve Teknoloji Zirvesi kapsamında 10 Eylül 2017 tarihinde Astana’da Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro ile görüşmüştür.

İİT Zirve Dönem Başkanı olarak girişimlerimiz sayesinde, Astana’da yapılan İİT Bilim ve Teknoloji Zirvesi sırasında 10 Eylül 2017’de düzenlenen Myanmar’daki Rohinga Müslüman toplumu hakkında Devlet ve Hükümet Başkanları toplantısında İİT Başkanlığı özet raporu üye ülkelerce kabul edilmiştir.

10-11 Ekim

Türkiye-Kanada İş Konseyi 14. Yıllık Konferansı 10 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmiştir. İş Konseyi’nin ardından, Ankara’da 11 Ekim 2017 tarihinde TOBB’un ev sahipliğinde Türkiye-Kanada İş Forumu düzenlenmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 10-11 Eylül 2017 tarihlerinde Kazakistan’da düzenlenen İİT Bilim ve Teknoloji Zirvesi marjında Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’yle bir görüşme gerçekleştirmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 10-11 Eylül 2017 tarihlerinde Kazakistan’da düzenlenen İİT Bilim ve Teknoloji Zirvesi marjında Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid’le bir görüşme gerçekleştirmiştir.

10-15 Eylül

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Genel Kuruluna katılmak ve mevkidaşlarıyla temaslarda bulunmak üzere 10-15 Eylül 2017 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin Pekin ve Chengdu kentlerine ziyaretlerde bulunmuştur. Ziyaret sırasında Çin Kültür Bakanı Luo Shugang ile ikili görüşmede bulunmuştur.

11-13 Eylül

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, 11-13 Eylül 2017 tarihlerinde Dubai'de düzenlenen "Dubai Cityscape Global İnşaat Fuarı"nı ziyaret etmiş, beraberinde Milletvekilleri, Ankara ve İstanbul Ticaret Odası Başkanları olduğu halde, fuara katılan firmalarımızın standlarında temas ve incelemelerde bulunmuştur.

11-14 Eylül

Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Fatoumatta Jallow-Tambajang, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya'nın davetine icabetle 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir.

12 Eylül

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani 12 Eylül 2017 tarihinde Ankara’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu konuk Bakan ile bir araya gelmiştir.

Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf, 12 Eylül 2017 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Asıf bu vesileyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından kabul edilmiş, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile başbaşa ve heyetlerarası görüşmeler yapmıştır.

12-13 Eylül

Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, resmi temaslarda bulunmak üzere 12-13 Eylül 2017 tarihlerinde Macaristan'ı ziyaret etmiştir.

12-14 Eylül

Moldova Parlamentosu Başkanı Andrian Candu 12-14 Eylül 2017 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir.

13 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 13 Eylül 2017 tarihinde İspanya eski Dışişleri Bakanı Moratius’u, adıgeçenin talebine binaen kabul etmiştir. Görüşmede, Medeniyetler İttifakı’na ilişkin konular ele alınmıştır.

13-14 Eylül

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak başkanlığında bir heyet, "Hazar Denizi Azerbaycan Sektöründe Azeri Çırak Sahaları ile Güneşli Sahasındaki Derin Su Kısmı için Ortak Geliştirme ve Üretim Paylaşımı ile İlgili Yeniden Düzenlenmiş ve Düzeltilmiş Anlaşma"nın imza törenine katılmak üzere 13-14 Eylül 2017 tarihlerinde Azerbaycan'ı ziyaret etmiştir.

13-16 Eylül

Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir El Mübarek El Hamad El Sabah 13-16 Eylül 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Ziyaret sırasında Başbakan Sayın Şeyh Jaber Al Mubarak Al Hamad Al Sabah, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmiştir. İki ülke Başbakanları başkanlığında, ilgili Bakanların da katılımıyla, ikili ilişkilerin tüm alanlarını kapsayan ve ilişkileri daha da ileriye taşıma yollarını ele alan görüşmelerde bulunulmuştur. Ziyaret vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile Kuveyt Başbakanına refakaten ülkemizi ziyaret eden Kuveyt Dışişleri Bakanı arasında görüşmeler gerçekleşmiştir.

14 Eylül

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani 14 Eylül 2017 tarihinde ülkemize çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya gelmiştir.

14-15 Eylül

Fransa Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian 14-15 Eylül 2017 tarihlerinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile baş başa ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Bakan Le Drian, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir.

15-16 Eylül

Pencab Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif 15-16 Eylül 2017 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Eyalet Başkanı Şerif bu vesileyle Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ tarafından kabul edilmiştir.

17 Eylül

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Erjavec ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabiç İstanbul’da düzenlenen FIBA 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nın final maçını (Sırbistan'ı bu maçta 93-85 yenen Slovenya Avrupa Şampiyonu olmuştur) izlemek üzere 17 Eylül 2017 tarihinde ülkemize gelmişlerdir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Eylül 2017 tarihinde New York’ta BM 72. Genel Kurul marjında BM Libya Özel Temsilcisi Salamé’yle görüşmüş, Libya’da istikrarın sağlanmasına yönelik çabalara ve bu çerçevede adıgeçen tarafından açıklanan yeni Eylem Planına destek beyan etmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri marjında, 17 Eylül 2017 tarihinde Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi’yi kabul etmiştir.

18 Eylül

18 Eylül 2017 tarihinde, 72. BM Genel Kurulu marjında, Suriye konulu Bakanlar Toplantısı New York’ta düzenlenmiştir. Söz konusu toplantıya evsahibi ABD, ülkemiz ve diğer fikirdaş ülkelere (Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya, Katar, Suudi Arabistan, BAE, Ürdün, AB) ilaveten İsveç, Danimarka, Kanada, Hollanda ve Mısır katılmıştır.

BM 72. Genel Kurulu marjında, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 18 Eylül 2017 tarihinde Somali kökenli Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar başkanlığındaki Somali heyetini kabul etmiştir.

19 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Eylül 2017 tarihinde, BM 72. Genel Kurul toplantısı marjında New York’ta Lübnan Dışişleri Bakanı Gebran Bassil’le görüşmüştür.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Eylül 2017 tarihinde BM 72. Genel Kurul marjında Fas Dışişleri Bakanı Nasser Bourita’yla ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

BM 72. Genel Kurulu marjında 19 Eylül 2017 tarihinde girişimlerimiz sayesinde geniş kapsamlı İİT Rohinga Temas Grubu toplantısı gerçekleştirilmiş, toplantı sonucunda bir Deklarasyon kabul edilmiştir.

19-25 Eylül

BM 72. Genel Kurul genel görüşmeleri 19-25 Eylül 2017 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilmiş olup söz konusu görüşmelere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yer aldığı bir heyetle katılım sağlanmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, BM 72. Genel Kurulu marjında Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç’i ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı kabul etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanı, BM 72. Genel Kurulu marjında ayrıca Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç ile görüşmüştür.

20 Eylül

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan BM 72. Genel Kurulu çerçevesinde 20 Eylül 2017 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ve Moldova Başbakanı Pavel Filip ile görüşme gerçekleştirmiştir.

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, 20 Eylül 2017 tarihinde, Lübnan Savunma Bakanı Yacoub Sarraf ve beraberindeki heyetle Ankara’da bir görüşme gerçekleşmiştir.

Kongo Cumhuriyeti (KC) Arazi Planlaması ve Büyük Projeler Bakanı Jean-Jacques Bouya, 20 Eylül 2017 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ tarafından kabul edilmiştir.

20-22 Eylül

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın davetine icabetle, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi 20-22 Eylül 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, söz konusu ziyaret sırasında ülkemizde tarım sektöründe faaliyet gösteren sektör temsilcileri ile de biraraya gelmiştir.

21 Eylül

Birleşmiş Milletler’in 72. Genel Kurulu marjında 21 Eylül 2017 tarihinde, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini'nin eşbaşkanlıklarında Arabuluculuk Dostlar Grubu (ADG) Dışişleri Bakanları Toplantısı düzenlenmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 21 Eylül 2017 günü New York’ta Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İstişare Mekanizmaları Dışişleri Bakanları Toplantısına evsahipliği yapmıştır.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Dışişleri Bakanları VI. Toplantısı 6 Eylül 2017 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Toplantı kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile ikili görüşmeler de gerçekleştirmiş olup, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilmiştir. Toplantı sonunda Bakü Bildirisi imzalanmıştır.

Türk Konseyi Dışişleri Bakanları Konseyi, 72. BM Genel Kurulu marjında 21 Eylül 2017 tarihinde New York’ta gayriresmi olarak toplanmıştır. Türk Konseyi Dönem Başkanı olan Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov`un evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Türk Konseyi 6. Zirvesi’nin tarihi ve gündemdeki diğer konuların yanısıra, Türk Konseyi’nin diğer uluslararası örgütlerle ilişkileri ele alınmıştır.

22 Eylül

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, BM 72. Genel Kurulu marjında, 22 Eylül 2017 tarihinde New York’ta gerçekleştirilen DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Küçük Grup Bakanlar Toplantısına katılmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 22 Eylül 2017 tarihinde BM 72. Genel Kurul marjında Cezayir Dışişleri Bakanı Abdelkader Messahel ile ikili görüşme gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu BM 72. Genel Kurulu kapsamında New York’ta 22 Eylül 2017 tarihinde Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas, Arjantin Dışişleri Bakanı Jorge Faurie ve Orta Amerika Entegrasyon Sistemi (SICA) Genel Sekreteri Vinicio Cerezo ile ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, AGİT Genel Sekreteri Greminger’le, 22 Eylül 2017’de BM Genel Kurulu marjında New York’ta bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, AGİT gündemindeki konuların yanı sıra ülkemizin AGİT’le işbirliğinde önem atfettiği konular ele alınmıştır.

24-27 Eylül

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufeed Al-Hasaynah, 24-27 Eylül 2017 tarihlerinde TİKA’nın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etmiştir.

26-27 Eylül

Türkiye-Arnavutluk Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) Toplantısı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdür Yardımcısı Vekili Mahmut Gürses başkanlığında bir heyetin katılımıyla 26-27 Eylül 2017 tarihlerinde Arnavutluk’ta gerçekleştirilmiş olup, toplantı hitamında ''Türkiye-Arnavutluk Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı Protokolü'' imzalanmıştır.

27 Eylül

Ulaştırma Bakanı Sayın Ahmet Arslan, 27 Eylül 2017 tarihinde Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin Tiflis-Kartsakhi hattındaki deneme sürüşüne katılmak üzere Gürcistan’a bir ziyarette bulunmuştur.

AFAD’ın da bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ, Rohinga Müslümanlarına ülkemizden yapılacak yardımlar hakkında temaslarda bulunmak üzere 27 Eylül 2017 tarihinde Bangladeş’i ziyaret etmiştir.

27-28 Eylül

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Betül Sayan Kaya, Kuveyt Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın himayesinde, Limak Şirketi, Kuveyt Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan "Kuveyt'in Mühendis Kızları Projesi"nin lansman programına katılmak üzere Kuveytli karşıtı Bakan Hind Al Subaih'in davetlisi olarak 27-28 Eylül 2017 tarihlerinde Kuveyt'i ziyaret etmiştir.

28 Eylül

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin 28 Eylül 2017 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

Somali Tarım ve Sulama Bakanı Said Hussein Iid 27 Eylül-3 Ekim 2017 tarihlerinde ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret vesilesiyle Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile 28 Eylül 2017 tarihinde görüşmüştür.

28-29 Eylül

Türkiye-Ürdün Ortaklık Konseyi II. Dönem Toplantısı, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ile Ürdün Sanayi, Ticaret ve Tedarik Bakanı Yarub Qudah eşbaşkanlıklarında 28-29 Eylül 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

29 Eylül

Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin, 29 Eylül 2017 tarihinde ülkemize çalışma ziyareti düzenleyerek Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla İstanbul’da ikili bir görüşme yapmıştır.

Ülkemizin 25 Nisan 2017 tarihinde Cenevre'de gerçekleştirilen "Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Etkinliğinde" taahhüt ettiği 1 milyon ABD Doları tutarındaki katkının Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından UNICEF'e transferi Eylül ayında tamamlanmıştır.