Kasım

1 Kasım

Türkiye-Afrika Ortaklığı II. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı’nın 12-13 Şubat 2018 tarihinde İstanbul’da düzenlenmesi kararlaştırılmıştır. Sözkonusu Konferansın hazırlıkları bağlamında, Afrika Birliği (AfB) Komisyonu’nun daveti üzerine, 1 Kasım 2017 tarihinde Addis Ababa’da bir hazırlık toplantısı yapılmıştır.

1-2 Kasım

Emniyet Genel Müdürü Sayın Selami Altınok, 1-2 Kasım 2017 tarihlerinde Karadağ'a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Emniyet Genel Müdürü Sayın Altınok, ziyaret çerçevesinde Karadağ İçişleri Bakanı Mevluddin Nuhodziç tarafından kabul edilmiştir.

2 Kasım

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, beraberinde DEİK temsilcileri ve işadamlarından oluşan bir heyet olduğu halde 2 Kasım 2017 tarihinde ikili ekonomik ilişkileri ele almak üzere İtalya’yı ziyaret etmiş, bu kapsamda Ekonomik Kalkınma Bakanı Calenda ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiş ve işadamları arasında yapılan yuvarlak masa toplantısına iştirak etmiştir.

2-3 Kasım

Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, 2-3 Kasım 2017 tarihlerinde Yunanistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Başbakan Yardımcısı Sayın Çavuşoğlu Atina’da, Yunanistan Başbakan Yardımcısı Ioannis Dragasakis, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanı Kostas Gavroglou ile görüşmüştür.

Atina temaslarının ardından Batı Trakya’ya geçen Başbakan Yardımcısı Sayın Çavuşoğlu, burada Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete ve diğer azınlık temsilcileriyle görüşmüştür.

3-4 Kasım

Emniyet Genel Müdürü Sayın Selami Altınok, 3-4 Kasım 2017 tarihlerinde Arnavutluk’u ziyaret ederek Arnavutluk İçişleri Bakanı Fatmir Xhafaj ve Devlet Polisi Genel Müdürü Haki Çako’yla bir araya gelmiştir.

4 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile 4 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da gayriresmi bir görüşme gerçekleştirmiştir. Görüşmede, Türkiye-Almanya arasındaki ilişkiler ve iki ülkenin karşılıklı beklentileri ele alınmıştır.

5-6 Kasım

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Sayın Murat Çetinkaya'nın 5-6 Kasım 2017 tarihlerinde Arnavutluk'a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde, iki ülke Merkez Bankaları arasında işbirliği alanında bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalanmış ve heyetimiz Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından kabul edilmiştir.

5-11 Kasım

Nijer Ulusal Meclis Başkanı Ousseini Tinni, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman'ın davetine icabetle 5-11 Kasım 2017 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Söz konusu ziyaret kapsamında 6 Kasım 2017 tarihinde iki Meclis Başkanı arasında baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirilmiş, müteakiben her iki Meclis Başkanı “Nijer Ulusal Meclisi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arasındaki İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı imzalamışlardır. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, konuk Meclis Başkanını 7 Kasım 2017 tarihinde kabul etmiştir.

6 Kasım

ABD ve ülkemiz tarafından Ekim ayı başında vize hizmetlerinin karşılıklı olarak askıya alınmasından sonra, 6 Kasım 2017 tarihinde iki ülkedeki temsilciliklerde kısıtlı şekilde vize başvuruları alınmaya başlanmıştır.

6-16 Kasım

6-16 Kasım 2017 tarihlerinde Fiji başkanlığında Bonn’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 23. Taraflar Konferansı’na Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

7 Kasım

Ankara'ya yeni atanan Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez 7 Kasım 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunmuştur.

7-10 Kasım

Başbakan Sayın Binali Yıldırım ABD Başkan Yardımcısı Pence’le görüşmelerde bulunmak üzere 7-10 Kasım 2017 tarihlerinde Vaşington ve New York’u ziyaret etmiştir. Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak eşlik etmiştir. Ziyaretin New York bölümünde Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek de yer almıştır.

8 Kasım

Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül, 8 Kasım 2017 tarihinde Arnavutluk’u ziyaret etmiş, ziyaret çerçevesinde Arnavutluk Başbakanı Rama ve Adalet Bakanı Etilda Gjonaj’la görüşmüştür.

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli, NATO Savunma Bakanları toplantısı vesilesiyle bulunduğu Brüksel’de 8 Kasım 2017 tarihinde ABD Savunma Bakanı James Mattis’le görüşmüştür.

39. UNESCO Genel Konferansı esnasında 8 Kasım 2017 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen seçimlerde ülkemiz 2017-2021 dönemi UNESCO Yürütme Kurulu’na 134 oyla seçilmiştir. Ülkemizin mensubu olduğu I. Gruptaki seçimlere ülkemizin yanısıra; Almanya, Finlandiya ve Portekiz katılmış olup, ülkemizle birlikte Finlandiya ve Portekiz de Yürütme Kurulu’na seçilmiştir. Böylelikle ülkemiz, 2005 yılından bu yana temsil edilmediği Yürütme Kurulu’nun 2017-2021 döneminde görev yapmaya hak kazanmıştır.

9 Kasım

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, 9 Kasım 2017 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşmüştür. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da hazır bulunduğu görüşmede, bölgesel ve küresel gelişmelerin yanısıra BM reformu ve Türkiye’nin BM örgütüne katkıları ele alınmıştır.

8-9 Kasım

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli Brüksel'de 8-9 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantısına katılmıştır.

10-11 Kasım

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, 10-11 Kasım 2017 tarihlerinde düzenlenen “Orta Asya: Paylaşılan Geçmiş ve Ortak Gelecek, Sürdürülebilir Kalkınma ve Karşılıklı Refah için İşbirliği Konferansı”na iştirak etmek üzere Semerkant’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ekonomi Bakanı Sayın Zeybekci, ziyaret vesilesiyle söz konusu konferansa katılan bölge ülkelerinin Dışişleri Bakanları ve uluslararası örgüt temsilcileri ile çeşitli temaslar gerçekleştirmiştir.

12 Kasım

12 Kasım 2017 tarihinde merkez üssü Irak'ın Halepçe kentinin güneybatısı olan 7.2 şiddetinde bir deprem meydana gelmiştir. Sözkonusu deprem sonrasında bölgeye yardım ulaştıran ilk ülke Türkiye olmuş ve toplam 66 TIR dolusu insani yardım malzemesi AFAD ve Türk Kızılayı tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır.

12-18 Kasım

Doğu Libya’da yerleşik Temsilciler Meclisi’nin (TM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Yusuf Aguri başkanlığında, 8 TM üyesinin yer aldığı bir heyet TBMM Dışişleri Komisyonu’nun davetine icabetle 12-18 Kasım tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmiştir. Heyet, 16 Kasım günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

13 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in davetine icabetle 13 Kasım 2017 tarihinde Soçi’yi ziyaret etmiştir. Görüşmede, Rusya’yla ikili ilişkilerimizin yanısıra Suriye ihtilafı gibi bölgesel konular ele alınmıştır.

14-15 Kasım

Kuveyt ve Katar’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 14 Kasım 2017 tarihinde Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Marzuk Ali El Ganim ve Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir El Mübarek El Hamad El Sabah'ı kabul etmiş, aynı gün Kuveyt Emiri Şeyh Sabah El Ahmed El Cabir El Sabah’la görüşmüştür.

Sayın Cumhurbaşkanının Kuveyt Emiri’yle görüşmesini takiben müzakereleri tamamlanan 3 anlaşma imzalanmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ziyaret marjında, ayrıca, 4.4 Milyar Dolar değeriyle Türk müteahhitlerinin yurtdışında tek seferde kazandıkları en büyük proje olan ve yapımı LİMAK firmamız tarafından üstlenilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Ana Yolcu Terminali inşaatında da incelemelerde bulunmuştur.

15 Kasım günü Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad El Sani’yle başbaşa görüşen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan aynı gün Emir Şeyh Tamim’le birlikte Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite (YSK) III. Toplantısının eşbaşkaşkanlığını gerçekleştirmiştir. Anılan toplantı vesilesiyle Katar’la müzakereleri tamamlanan 10 anlaşma ve bir Ortak Bildiri imzalanmıştır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan temasları kapsamında ayrıca Doha’da konuşlu Katar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kara Unsur Komutanlığını ziyaret etmiştir.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Kuveyt ve Katar’ı ziyaretlerinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu da refakat etmiştir.

14-16 Kasım

Hırvatistan Parlamentosu Avrupa İşleri Komitesi Başkanı Domagoj Ivan Milosevic ve beraberindeki heyet, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Sayın Mehmet Kasım Gülpınar'ın daveti üzerine 14-16 Kasım 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

14-17 Kasım

Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, 14-17 Kasım 2017 tarihlerinde Singapur’da bir dizi incelemelerde bulunmuş, Singapurlu yatırımcılarla bir araya gelmiş ve Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı S. Iswaran’la görüşmüştür.

15 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar’ı ziyareti vesilesiyle ülkemiz ile Katar arasında Suriye, Irak ve Gazze’de yaşanan insani krizlerden etkilenenlere yönelik uluslararası alanda önde gelen insani yardım aktörlerinin dikkatlerini çekme hedefi taşıyan bir İnsani Yardım Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Mutabakat Zaptı, ülkemiz adına Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından imzalanmıştır.

15 Kasım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümüne Cumhurbaşkanlığını temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın Fahri Kasırga, TBMM’yi temsilen TBMM Başkan Vekili Adıyaman Milletvekili Sayın Ahmet Aydın ve Hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Sayın Recep Akdağ katılmışlardır.

16 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı’nın davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren Hırvatistan Parlamentosu Avrupa İşleri Komisyon Başkanı Milosevic ve beraberindeki heyeti 16 Kasım 2017 tarihinde kabul etmiştir.

16 Kasım 2017 tarihinde ülkemizi ziyaret eden Lübnan Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Gebran Bassil Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara’da kabul edilmiş, akabinde Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’yla çalışma yemeğinde biraraya gelmiştir.

İİT 1. Su Konseyi Bakanlar Toplantısı 16 Kasım 2017 tarihinde Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu başkanlığında gerçekleştirilmiş, üye 11 ülkeden (Azerbaycan, Bangladeş, Gine, Irak, İran, Nijerya, Mısır, Suudi Arabistan, Türkiye, Tunus, Uganda), 6 Bakan, 1 Bakan Yardımcısı, 2 Müsteşar, 1 Genel Müdür düzeyinde katılım sağlanmıştır. Toplantıya ayrıca İİT Genel Sekreterliği ile gözlemci olarak COMSTECH, ISESCO, SESRIC, IDB, INWARDAM ve ICBA kuruluşlarının temsilcileri katılmıştır.

16-17 Kasım

Türkiye-Karadağ Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 4. Dönem toplantısı 16-17 Kasım 2017 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. Toplantı marjında Türkiye ve Karadağ arasında tarım, ormancılık ve savunma sanayii alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır.

17 Kasım

17 Kasım 2017 tarihinde Adana’da Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla Türk-Amerikan Sanayi ve Ticaret İşbirliği Zirvesi düzenlenmiştir.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Waleed bin Abdul Karim El Khereiji’yi 17 Kasım 2017 tarihinde Dışişleri Bakanlığı’nda kabul etmiştir.

17-19 Kasım

9. Halifaks Uluslararası Güvenlik Forumu (HISF) Kanada’nın Halifaks şehrinde 17-19 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Foruma Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sayın Hulusi Akar ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik'in başkanlığındaki iki ayrı heyet katılmıştır.

19 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’le 19 Kasım 2017 tarihinde Antalya’da biraraya gelmiştir. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımlarıyla 22 Kasım’da Soçi’de düzenlenmesi kararlaştırılan Suriye konulu Üçlü Zirve’nin hazırlıkları yapılmıştır.

20 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 20 Kasım 2017 tarihinde Meksika ve Şili’nin Ankara Büyükelçilerini kabul etmiştir.

20-24 Kasım

Bangladeş Afet Yönetimi ve Yardım Bakanı Mofazzal Hossain Chowdhury Maya, 20-24 Kasım 2017 tarihleri arasında ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyarette ülkemizin Bangladeş’te bulunan Rohinga mültecilerine yönelik yardımları ile önümüzdeki dönemde gerçekleştirmeyi planladığı projeler ele alınmıştır.

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Arakan Rohinga Birliği (ARU) Genel Direktörü Dr. Wakar Uddin’i 24 Kasım 2017 tarihinde makamında kabul etmiştir. Görüşmede başta Myanmar ve Bangladeş olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan Rohingaların sorunları ile ülkemizin Rohingalara destek olmak amacıyla önümüzdeki dönemde atmayı öngördüğü adımlar istişare edilmiştir.

20-25 Kasım

TBMM'nin evsahipliğinde ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın katılımlarıyla Asya Parlamenter Asamblesi (APA) 10. Genel Kurul Toplantısı, 20-25 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenmiştir. Ülkemiz 2017-2019 yılları arasında iki dönem için APA Başkanlığını üstlenmiştir.

İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, Asya Parlamenterler Asamblesi (APA) 10. Genel Kurul Toplantısı’na katılmak üzere ülkemizi ziyaret etmiştir. Laricani, söz konusu ziyareti çerçevesinde Başbakan Sayın Binali Yıldırım ve TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’la ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir.

21 Kasım

Zirve Dönem Başkanı ve İcra Komitesi Başkanı olduğumuz İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) arabuluculuk alanındaki kapasite inşa çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla 21 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da İİT Üye Ülkeleri Birinci Arabuluculuk Konferansı düzenlenmiştir.

Venezuela Ekonomi ve Finans Bakanı Simon Zerpa 21 Kasım 2017 tarihinde Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirerek Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak ile görüşmeler gerçekleştirmiştir.

22 Kasım

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla 22 Kasım 2017 tarihinde Rusya’nın Soçi kentinde Suriye konulu Üçlü Zirve toplantısı düzenlenmiştir.

Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli 22 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen İSEDAK toplantısına katılmıştır.

22-25 Kasım

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı Maja Gojkoviç'in davetine icabetle 22-25 Kasım 2017 tarihlerinde Sırbistan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. TBMM Başkanı Sayın Kahraman, Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Gojkoviç'in yanısıra Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Başbakan Ana Brnabiç'le de görüşmüştür.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Léonard She Okitundu, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetine icabetle 22-25 Kasım 2017 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Bakan ziyaret sırasında ayrıca, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman ve Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından da kabul edilmiştir.

23 Kasım

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 2004 yılından bu yana Türkiye ve İtalya Dışişleri Bakanlarının katılımıyla düzenlenen Türk-İtalyan Forumu’nun onuncusu kapsamında 23 Kasım 2017 tarihinde Roma’yı ziyaret etmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Çavuşoğlu ile İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano arasında yapılan ikili görüşmede, Türkiye-İtalya siyasi ve ekonomik ilişkilerinin yanısıra bölgesel ve uluslararası konular ele alınmıştır.

23-26 Kasım

Macaristan Savunma Bakanı Istvan Simiscko, 23-26 Kasım 2017 tarihlerinde arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Simiscko, 23 Kasım tarihinde Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

25-28 Kasım

TBMM Başkanvekili Sayın Ahmet Aydın başkanlığında bir heyet, “Kazakistan’ın İlk Cumhurbaşkanı Günü” vesilesiyle düzenlenen “Yeni Küresel Gerçeklikte Kazakistan’ın Modernleşme Modeli” başlıklı toplantıya katılmak üzere, 25-28 Kasım 2017 tarihlerinde Astana’yı ziyaret etmiştir.

26 Kasım

Terörizmle Mücadele İslam Askeri Koalisyonu (IMCTC) Savunma Bakanları Toplantısı 26 Kasım 2017 tarihinde Riyad’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ülkemizi temsilen Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli başkanlığındaki heyet katılmıştır.

26-27 Kasım

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Başbakan Theresa May’in davetine icabetle, 26-27 Kasım 2017 tarihlerinde Birleşik Krallık’ı ziyaret etmiş, bu vesileyle Başbakan May’la görüşmüş, Dışişleri Bakanı Boris Johnson’u kabul etmiş, ayrıca ülkenin önde gelen yatırımcıları ve işadamlarıyla toplantılar gerçekleştirmiştir. Sayın Başbakan ayrıca, önde gelen düşünce kuruluşlarından Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’nde (International Institute for Strategic Studies-IISS) ülkemizin Orta Doğu’ya yaklaşımına ilişkin bir hitapta bulunmuştur.

Ziyarette Sayın Başbakana AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu eşlik etmişlerdir.

27 Kasım

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muavini Ursula Mueller 9. Küresel Güney-Güney Kalkınma Fuarı kapsamında ülkemize gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle 27 Kasım günü Antalya'da Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından kabul edilmiş, ayrıca AFAD, Kızılay ve İçişleri Bakanlığında temaslarda bulunmuştur.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı’nın davetlisi olarak ülkemize bir ziyaret gerçekleştiren İtalya Senatosu Avrupa İşleri Komisyon Başkanı Chiti ve beraberindeki heyeti Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 27 Kasım 2017 tarihinde kabul etmiştir.

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu II. Toplantısı 27 Kasım 2017 tarihinde Brüksel’de, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan ile Ulaştırmadan sorumlu AB Komiseri Violeta Bulc’un eşbaşkanlığında düzenlenmiştir.

Türkiye-Bulgaristan Tarım İş Forumu 27 Kasım 2017 tarihinde Sofya'da düzenlenmiştir. Toplantı münasebetiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Tarım İş Forumu marjında iki ülke arasında “Tarım Bilimi ve Teknolojileri Alanında Ortak Bildiri” imzalanmıştır.

27-29 Kasım

Hırvatistan İslam Birliği (Meşihad) Başkanı Müftü Aziz Hasanoviç 27-29 Kasım 2017 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirerek Diyanet İşleri Başkanı Sayın Ali Erbaş ile görüşmüştür.

27-30 Kasım

2008 yılından bu yana faaliyetlerine gözlemci statüsünde katıldığımız Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA) 27-30 Kasım 2017 tarihlerinde Bern’de gerçekleştirilen İsviçre Dönem Başkanlığındaki ikinci Genel Kurul toplantısına, Bakanlığımız ve Türk Yahudi Toplumu temsilcilerinden müteşekkil bir heyetle katılım sağlanmıştır. IHRA’ya üye ve gözlemci devletler ile partner uluslararası kuruluşlardan 250’yi aşkın heyet üyesinin katıldığı Genel Kurul toplantısında, Holokost’un anılması ve antisemitizmle mücadele alanlarında IHRA ülkeleri tarafından gerçekleştirilen faaliyetler değerlendirilmiştir.

Birleşmiş Milletler Güney-Güney İşbirliği Ofisi (UNOSSC) tarafından düzenlenen Küresel Güney-Güney Kalkınma Fuarı’nın Dokuzuncusu (Global South-South Development Expo/GSSD), bu yıl “Ekonomik, Sosyal ve Çevresel Dönüşüm Çağında Güney-Güney İşbirliği: Buenos Aires Kalkınmakta Olan Ülkeler İçin Teknik İşbirliği Eylem Planı’nın 40. Yıldönümüne Giden Yol” temasıyla, 27-30 Kasım 2017 tarihleri arasında Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun evsahipliğinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

Fuara 120’nin üzerinde ülkenin Dışişleri, Ekonomi ve Kalkınma Bakanlıkları temsilcileri ile 30’un üzerinde Birleşmiş Milletler Ajansı ve uluslararası kuruluş yetkililerinden oluşan 850’nin üzerinde katılımcı iştirak etmiştir. TİKA, Türk Konseyi ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) de Fuarın uygulayıcı ortakları arasında yer almışlardır.

Fuar’da teknolojiden, çevre, sağlık, özel sektörün kalkınmadaki payı, kadın ve gençlerin kalkınma girişimlerine katılımlarına kadar geniş bir yelpazede konular işlenmiş, ayrıca, toplam 58 stand açılmıştır.

28 Kasım

125. Türkiye-AB Ortaklık Komitesi Toplantısı 28 Kasım 2017 tarihinde Brüksel’de düzenlenmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu beraberinde bir heyetle 28 Kasım-1 Aralık 2017 tarihleri arasında Vaşington ve Şikago’da temaslarda bulunmuştur.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “Merçan ve diğerleri-İsviçre” davasına ilişkin olarak 28 Kasım 2017 tarihinde oybirliğiyle aldığı kararda, 1915 olaylarıyla ilgili beyanlarından ötürü İsviçre tarafından “soykırımı” inkâr ettikleri gerekçesiyle mahkum edilen Ali Merçan, Hasan Kemahlı ve Ethem Kayalı isimli vatandaşlarımızın ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmiştir.

28-29 Kasım

Tiflis Kuşak ve Yol Forumu, 60 ülkeden 2.500 civarında delegenin katılımıyla 28-29 Kasım 2017 tarihlerinde Tiflis’te düzenlenmiştir. Anılan toplantıya ülkemizi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

29 Kasım

Türkiye-Kanada Ortak Tarım Yürütme Komitesi toplantısı 29 Kasım 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir.

Suriye muhalefeti ile rejimi arasında Birleşmiş Milletler arabuluculuğunda Cenevre’de yürütülen görüşmelerin sekizinci turunun ilk bölümü 29 Kasım – 1 Aralık 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir.

30 Kasım

Türkiye-Azerbaycan-Pakistan Dışişleri Bakanları Toplantısının ilki 30 Kasım 2017 tarihinde Bakü'de düzenlenmiştir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, sözkonusu toplantı çerçevesinde Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf’la görüşmüştür.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Ömer Çelik, Bulgaristan’ın 1 Ocak 2018’de başlayacak AB Dönem Başkanlığı öncesinde temaslarda bulunmak üzere 30 Kasım – 1 Aralık 2017 tarihlerinde Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sayın Çelik, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından kabul edilmiş, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’yla çalışma yemeğinde biraraya gelmiş ve Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığından sorumlu Bakanı Lilyana Pavlova’yla görüşmüştür.

Milli Savunma Bakanı Sayın Nurettin Canikli Romanya Milli Günü etkinliklerine katılmak üzere 30 Kasım – 1 Aralık 2017 tarihlerinde Bükreş’e bir ziyaret gerçekleştirmiş, ziyaret çerçevesinde Romanya Savunma Bakanı Mihai Fifor ile görüşmüştür.

UNESCO tarafından 2004 yılında çeşitli bölgelerden, farklı gelir seviyeleri, kapasite ve nüfusa sahip şehirleri yaratıcı endüstriler alanında çalışmak üzere bir araya getiren ve yerel bir girişim olan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programı’na (Creative Cities Network) ülkemizden 2017 yılında İstanbul “Dizayn/Tasarım”, Hatay “Gastronomi” ve Kütahya ise “El ve Halk Sanatları” alanında seçilmiştir. Böylelikle, “Gastronomi” alanında daha önce kaydı yapılan Gaziantep’le birlikte dört şehrimiz sözkonusu Ağ’a dahil olmuştur.